Home » Reagimi zyrtar i Vetëvendosjes që e thumbon Donika Kadaj-Bujupin

Reagimi zyrtar i Vetëvendosjes që e thumbon Donika Kadaj-Bujupin

Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate për media ka reaguar për largimin e Donika Kadajt-Bujupit nga kjo parti, e cila i është rikthyer partisë Ramush Haradinajt, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, shkruan Insajderi.

Fillimisht këtë njoftim thuhet për largimin e 13 deputetëve janë njoftuar vetëm përmes mediave teksa komunikatën e tyre thuhet se nuk ka pasur asnjë sqarim me shkrim.

VV ka thumbuar Kadajn-Bujupin sa i takon qëndrimit AAK-së karshi demarkacionit.

Sot morëm vesh nga mediat se 13 deputetë janë larguar prej grupit parlamentar Lëvizjes VETËVENDOSJE!, subjektit tonë cilit vota popullore i mundësoi përfaqësimin me 32 deputetë. Dymbëdhjetë prej larguarve kanë krijuar një grup vete Kuvend, ndërsa njëra prej tyre, Donika Kadaj, është rikthyer AAK-në e Ramush Haradinajt”, thuhet njoftimin e kësaj partie.

Sipas VV-së kthimi i Kadajt-Bujupit AAK është tregues i mungesës absolute qëndrimit politik. Teksa i kanë kujtuar Kadajt-Bujupit për kundërshtimet e saj zëshme kundër Qeverisë Haradinaj.

Deri tash asnjë prej këtyre deputetëve nuk ka shprehur, me shkrim apo me gojë, ndonjë ide apo qëndrim politik ndryshëm nga idetë dhe qëndrimet e Lëvizjes VETËVENDOSJE!. Ndërsa vendimi i Donika Kadajt për t’u rikthyer AAK është tregues i mungesës absolute qëndrimit politik. AAK-ja është një parti e cila e ka ndryshuar radikalisht qëndrimin raport me Marrëveshjen për ‘Demarkacionin’ me Malin e Zi, dhe, kjo parti po shënon edhe një numër madh dështimesh qeverisjen e vendit, gjëra kundër cilave deputetja Kadaj ka qenë shumë e zëshme deri para pak ditësh”, thuhet njoftimin e Vetëvendsojes./Insajderi.com

The post Reagimi zyrtar i Vetëvendosjes që e thumbon Donika Kadaj-Bujupin appeared first on INSAJDERI.

Reklama