Home » Pacolli komenton kalimin e ligjit për Gjuhët në Maqedoni

Pacolli komenton kalimin e ligjit për Gjuhët në Maqedoni

Ministri i Punëve Jashtme i Kosovës, njëherësh zëvendëskryeministër i vendit, Behgjet Pacolli ka vlerësuar lartë miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe Maqedoni.

Ai ka thënë se ky është veprimi i duhur i mundshëm, pasi respekton drejtat e komuniteteve, veçanti shqiptarëve..

“Lajm fantastik, miratimi i ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe Maqedoni. Falënderim për gjithë spektrin politik Maqedoni”, ka shkruar Pacolli llogarinë e tij Facebook.

“Hap shumë i rëndësishëm për partnerin tonë Maqedoninë drejt rrugës integrimit BE”, ka vlerësuar ai.

“Respektimi i drejtave për gjithë komunitetet, veçanërisht i shqiptarëve përbëjnë një përqindje lartë dhe përfaqësojnë komb shtetformues Maqedoni, është veprimi i duhur i mundshëm. Urime”, është shprehur Pacolli./Insajderi.com

The post Pacolli komenton kalimin e ligjit për Gjuhët në Maqedoni appeared first on INSAJDERI.

Reklama