Home » Nga trajtimi i akneve tek shërimi i plagëve, 5 arsyet pse duhet të përdorni ujë dhe kripë

Nga trajtimi i akneve tek shërimi i plagëve, 5 arsyet pse duhet të përdorni ujë dhe kripë

 

‘’Acqua e sale – Ujë dhe kripë” është një ndër bashkëpunimet suksesshëm këngëtarëve italianë Mina dhe Adriano Celentano, mirëpo artikullin e sotëm do flasim për efektin e shkëlqyer kanë këta dy përbërës kujdesin e përgjithshëm njeriut.

poshtë ju njohim me 5 arsyet pse duhet përdorni ujë dhe kripë, si edhe efektet e tyre pozitive nga trajtimi i akneve tek përmirësimi i sistemit tretës:

  1. Lehtëson shërimin e plagëve: Përveç se shërben si një dizenfektues i shpejtë i plagëve, kombinimi i ujit dhe kripës lehtëson gjithashtu shërimin e tyre. Mjafton tresni pak kripë trashë deti ujë ftohtë dhe ta aplikoni mbi lëkurë. Shënim: Ky truk funksionon sidomos mbi plagët e lehta, rastin e atyre rënda drejtohuni mjekut.
  2. Lufton infeksionet: Uji i kripur ka gjithashtu një efekt surprizues luftimin dhe parandalimin e disa llojeve ndryshme infeksioneve: si infeksioni vaginal (nëse keni irritim zonës rreth vulvës mund ta shpëlani disa herë me ujë ftohtë dhe kripë), infeksionet gjuhë
  3. Përmirëson tretjen: Nuk duhet harroni procesi i tretjes nis nga goja, prandaj është e rëndësishme pini ujë me kripë pasi kjo e fundit lëshon amilazinë, një enzimë shumë e rëndësishme për tretjen. Kripa natyrale stimulon gjithashtu acidin kloridrik si dhe enzima rëndësishme shpërbëjnë proteinat. Por, jo vetëm, gjithë këta përbërës bëjnë mundur sekretimin e ushqimit traktin intestinal dhe mëlçi për një tretje sa mirë.
  4. Trajton papastërtitë e lëkurës dhe aknet: Kripa e trashë është një nga eksfoliuesit mirë natyralë i duhet fytyrës tuaj. Mirëpo e kombinuar me ujë dhe pak vaj bimor, ajo kuron aknet, përmirëson qarkullimin e gjakut fytyrë dhe mban nën kontroll yndyrën e tepërt.
  5. Eleminon zbokthin e tepërt: Përzieni një sasi caktuar kripës trashë dhe ujë, lëreni tretet plotësisht dhe pas me ndihmën e një furçe aplikojeni direkt mbi skalp. Masazhojeni për pak minuta dhe pas shpëlani kokën si zakonisht. Këshillohet ky hap bëhet gjithmonë pasi keni përfunduar bëri dush.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë