Home » Mitchell në Beograd: Kosova do ta krijojë ushtrinë

Mitchell në Beograd: Kosova do ta krijojë ushtrinë

“Askush nuk mund vendosë veton ndaj themelimit ushtrisë Kosovës”, kështu u shpreh ndihmës-sekretari amerikan i shtetit për Europën dhe Euro-Azinë, Wess Mitchell pas takimit me kryeministrin Aleksandër Vuçiç Beograd, ku i bëri thirrje dyja palëve punojnë për zbatimin e marrëveshjeve arritura mes tyre.

“Kosova ka drejtë formojë ushtrinë e saj do merrej me sigurinë dhe ku do përfshiheshin edhe serbët e Kosovës. Ne e përsërisim se askush nuk mund vërë veto dhe pengojë Kosovën zhvillojë strukturat e tilla”, u shpreh Wess Mitchell.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ritheksoi kundërshtinë e tij ndaj krijimit te ushtrise. Serbia eshte e gatshme per kompromis, por jo duke perulur popullin serb, ishin fjalët e tij.

Ai tha se Serbia i ka përmbushur marrëveshjet e arritura bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian dhe akuzoi Kosovës se nuk ka themeluar asociacionin e e komunave me shumicë serbe. Diplomati amerikan, Wess Mitchell, po qëndron Beograd kuadër një vizitë ne rajon e filloi hënën me Kosovën.

The post Mitchell në Beograd: Kosova do ta krijojë ushtrinë appeared first on INSAJDERI.

Reklama