Home » Maqedonia miraton ligjin e gjuhës shqipe, Balla: Arritje historike

Maqedonia miraton ligjin e gjuhës shqipe, Balla: Arritje historike

 

Vendimi historik mori sot Parlamenti i Maqedonisë për ligjin e gjuhës shqipe, është përshëndetur nga sekretari i përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla.

mesazhin e tij Facebook, Balla thekson se kjo arritje për shqiptarët është një hap i madh për Maqedoninë. “Me 64 vota për (pro), u miratua lexim tretë dhe përfundimtar, Ligji i Gjuhës Shqipe Maqedoni. Një arritje historike për shqiptarët, një hap i madh europian për Maqedoninë“, shkruan Balla.

Me 64 vota pro e asnjë kundër, shumica parlamentare Maqedoni i hapi dritën jeshile ligjit shumëdiskutuar gjuhëve, i cili do zgjidhë fund ngërçin e hershem përdorimit shqipes institucionet zyrtare.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë