Home » Goditi me thikë të riun shqiptar, del përpara gjykatës islandezi

Goditi me thikë të riun shqiptar, del përpara gjykatës islandezi

Një 25-vjeçar islandez, i cili goditi 4 herë me thikë kraharor një ri shqiptar, duke i shkaktuar vdekjen është njohur me akuzën e vrasjes dhe atë tentativës për vrasje.

Dagur Hoe Sigurjónsson përballet gjithashtu me pagesën e dëmshpërblimit përkundrejt familjes riut Klevis Sula, i cili ndërroi jetë Dhjetorin e vitit shkuar.

20-vjeçari nga Çorovoda dhe shoku i tij u sulmuan nga Dagur Austurvöllur, një zonë kryeqytetin Reykjavík. Sipas raportit policor, Dagur e goditi Klesivin katër herë; një herë zemër, pas shpatullën e djathtë dhe dy herë shpinë. Ndërsa shokun e Klevisit e goditi 3 herë, shpatull, krah e këmbë.

I riu shqiptar ndërroi jetë spital disa ditë vonë, nga plagët kishte marrë.

Mediat islandeze shkruajnë se përveç akuzave për vrasje e tentativë vrasje dhe pagesës dëmshpërblimit ndaj prindërve Klevisit, 25-vjeçari Dagur  duhet përgjigjet dhe për shqiptarin tjetër i shpëtoi sulmit.

Vrasja e riut shqiptar shkaktoi jo vetëm zemërim gjirin e familjes, por edhe tek publiku islandez.

Ai ishte i mrekullueshëm dhe donte t’i ndihmonte gjithë. Fliste me superlativa për islandezët dhe i pëlqenin shumë njerëzit këtu”, tha nëna e tij Natasha Sula, pak kohë pas vrasjes birit.

s.a/dita

Reklama

Lexo më shumë