Home » Diferenca e votave mes “Deputetëve të Pavarur” dhe VV – Lëvizja parti e tretë parlamentare

Diferenca e votave mes “Deputetëve të Pavarur” dhe VV – Lëvizja parti e tretë parlamentare

Lëvizja Vetëvendosje ka pësuar humbje mëdha votave nga 12 deputetët e dorëhequr nga subjekti, cilat kanë formuar sot një grup ri parlamentar. “Grupi i Deputetëve Pavarur” quhet grupi i formuar sot nga Visar Ymeri dhe Dardan Molliqaj. Shef i këtij Grupi Parlamentar është zgjedhur Dardan Sejdiu.

Nga formimi i Grupit Parlamentar “Grupi i Deputetëve Pavarur” Lëvizja Vetëvendosje ka humbur 242 mijë e 130 vota, nga 585 mijë e 666 vota kishin fituar deputetët e zgjedhur me Lëvizjen Vetëvendosje, Zgjedhjet Parlamentare qershorit.

Por, Vetëvendosje ka humbur edhe 15,886 vota nga largimi i deputetes Donika Kadaj-Bujupi, e cila kaloi prej subjektit udhëhiqet nga Albin Kurti tek subjekti i kryeministrit Ramush Haradinaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK).

Pas largimit Kadaj-Bujupit ka mbetur me vetëm 327 mijë e 65 vota, me rreth 258 mijë vota pak sesa kishte fituar Zgjedhjet Parlamentare 11 qershorit.

12 deputetët janë pjesë e “Grupit Deputetëve Pavarur” janë: Aida Dërguti, Visar Ymeri, Faton Topalli, Fisnik Ismaili, Dukagjin Gorani, Driton Çaushi, Frashër Krasniqi, Dardan Molliqaj, Besa Baftiu, Salih Salihu dhe Shqipe Pantina.

Ndërkaq, Grupi Parlamentar i Dardan Molliqajt e Visar Ymerit kanë 242 mijë e 130 vota, cilat i kishin fituar 12 deputetët kishin garuar listën e Lëvizjes Vetëvendosje, raporton Gazeta Online Insajderi.

lev-1 Diferenca e votave mes “Deputetëve të Pavarur” dhe VV – Lëvizja parti e tretë parlamentare

Pesë prej këtyre deputetëve ndarë nga Lëvizja Vetëvendosje – tashmë pjesë e grupit “Deputetëve Pavarur” – kishin qenë ndër dhjetë personat votuar nga lista e Lëvizjes Zgjedhjet Parlamentare.

Me largimin e këtyre deputetëve, Lëvizja Vetëvendosje ka humbur primatin e partisë parë parlamentare Kuvendin e Kosovës.

Lidhja Demokratike e Kosovës tash kalon pozitën e parë si partia e madhe kuvend, me gjithsej 27 deputetë. Pas saj vjen Partia Demokratike e Kosovës me 23 deputetë e pas Lëvizja Vetëvendosje me 19.

I zgjedhuri shef i Grupit Parlamentar 12 deputetëve dorëhequr nga Lëvizja Vetëvendosje, Dardan Sejdiu, deklaroi sot se dallimi i madh mes tyre dhe Lëvizjes Vetëvendosjes, është politikbërja Kuvendin e Kosovës.

një konferencë për shtyp brenda Kuvendit Kosovës, Sejdiu u shpreh se “rruga me cilën ne duam ecim përpara, dallon nga Lëvizja Vetëvendosje.

Sa i përket mishërimit idesë social-demokrate, nuk ka ndonjë dallim këtu. fakt, dallimi ka bëjë me rrugën cilën ne duam ecim përpara: politikbërjen Kuvend. Ajo kemi parë edhe Kuvend, këtë legjislaturë; kemi trajtuar tema populiste, por ne kemi nevojë trajtojmë tema progresive”, tha Sejdiu.

Po ashtu, Sejdiu tha se Kushtetuta e Republikës Kosovës ia lejon deputetëve formojnë Grup Parlamentar.

“Mendoj se kushtetuta e Kosovës e përcakton këtë miri. Kur dikush zgjedhet deputet, ai zgjedhet deputet i Kuvendit e jo vetëm i një subjekti”, u shpreh ai.

Ndërkaq, Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se deri tash asnjë prej këtyre deputetëve nuk ka shprehur, me shkrim apo me gojë, ndonjë ide apo qëndrim politik ndryshëm nga idetë dhe qëndrimet e Lëvizjes.

Përmes një postimi Facebook Vetëvendosje ka thënë se, “turpi do mbetet me ata nuk e kuptuan përgjegjësinë e tyre historike dhe e vendosën veten mbi synimet politike e ideore”. /Insajderi.com

 

The post Diferenca e votave mes “Deputetëve të Pavarur” dhe VV – Lëvizja parti e tretë parlamentare appeared first on INSAJDERI.

Reklama