Home » Aktori Bekim Fehmiu, prapë një cigan në Francë

Aktori Bekim Fehmiu, prapë një cigan në Francë

Filmi “Mbledhësit e puplave” me Bekim Fehmiun do shfaqet Francë.

Fillimi i muajit prill e sjellë filmin me aktorin legjendar shqiptar Bekim Fehmiu Morteau Francë.
Cinema l`Atlante këtë qytet Francës do ta shfaqë filmin kuadër Festivalit DIVERSITE.

illustration-j-ai-meme-rencontre-des-tziganes-heureux_1-1520863205 Aktori Bekim Fehmiu, prapë një cigan në Francë

“Mbledhësit e puplave” fitoi çmim Festivalin e Kanës para 50-të vitesh ndërsa role kryesore e ka aktorin shqiptar Bekim Fehmiu dhe aktoren Olivera Katarina.

Filmi është realizuar vitin 1967 ndërsa zgjatë 94 minuta. Këngët kryesore film i këndonte vetë aktorja Olivera Vuco, midis tyre edhe “Niska Banja”, “Djelem Djelem” dhe “Nu, nu”, shkruan KultPlus.

vitin 1967 filmi morri çmimin për filmin mirë huaj Finlandë, çmimin AURA jepej nga Shoqata e Regjisorëve e Kritikëve Filmit.

Në kuadër të Festivalit DIVERSITE do të shfaqen edhe filma të tjerë. / KultPlus.com

The post Aktori Bekim Fehmiu, prapë një cigan në Francë appeared first on KultPlus.

Reklama