Home » Juncker takohet me Brnabiq në Beograd, nesër vjen në Kosovë

Juncker takohet me Brnabiq në Beograd, nesër vjen në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq ka biseduar sot Beograd me Presidentin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker mbi miratimin e Strategjisë Zgjerimit dhe aktivitetet e ardhshme Serbisë rrugën e saj evropiane.

Shefja e ekzekutivit serb theksoi se miratimi i Strategjisë Zgjerimit është një mesazh inkurajues për gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Juncker gjatë vizitës Serbi deklaroi se Bashkimi Evropian nuk mund t’i pranojë ato vende nuk i kanë zgjidhur reciprokisht mosmarrëveshjet territoriale, transmeton Klan Kosova.

Ai pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiq, tha se është optimist për rrugën e Serbisë BE.

Zyrtari i lartë i Bashkimit Evropian do ta vizitojë Kosovën nesër, pikërisht ditën kur deputetët kosovarë mund ta plotësojnë kushtin për liberalizimin e vizave, ratifikimin e marrëveshjes Demarkacionit me Malin e Zi.

Presidenti i KE-së do takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe kryeministrin Ramush Haradinaj, transmeton Klan Kosova.

 

Reklama