Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Reklama

Home » Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more

Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more

Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës Posted: 02 Oct 2017 09:15 AM PDT

Komisioni Evropian është anën e autoriteteve spanjolle, e konsideron referendumin e Katalonjës joligjor. Krahasimi me rastin e Kosovës nuk qëndron, sipas Komisionit Evropian. Kur është pyetje njohja e Kosovës, ky është kontekst shumë specifik. Ky ishte qëndrimi i pranuar nga ana e Deklarimit KB dhe Rezolutave ndryshme KB dhe komunitetit ndërkombëtar. Kontest shumë specifik, me arsyet specifike”, ka deklaruar zëdhënësi i Komisionit Evropian Margaritis Schinas, transmeton gazetametro.net. Komisioni Evropian deklaratën e tij sotëm pretendon se, duke marrë parasysh Kushtetutën spanjolle, votimi i djeshëm Katalonjë nuk ishte legal. Për KE kjo është çështje e brendshme e Spanjës, e cila duhet zgjidhet përputhje me ligjet kushtetuese Spanjës. Ne e përsërisim qëndrimin cilin e kanë pasur edhe ky edhe Komisioni Evropian i mëparshëm, e kjo është se, rast se ky referendum organizohet përputhje me Kushtetutën spanjolle kjo do thoshte se ky territor i cili po shkon do gjendej jashtë BE-së”, ka thënë Schinas duke tentuar ta arsyetojë qëndrimin e Komisionit Evropian. Spanja ende nuk e ka njohur Kosovën, pikërisht për mos i dhënë krahë qëndrimeve separatistëve katalanasve.    
ISIS merr përgjegjësinë e masakrës në Las Vegas, por FBI i përgënjeshtron Posted: 02 Oct 2017 09:03 AM PDT

Shteti Islamik (ISIS) mori përsipër përgjegjësinë për sulmin me armë la vdekur 50 persona Las Vegas. Nëpërmjet një deklarate median e tyre, “Amaq”, ISIS lajmëroi se agresori ishte “luftëtar i Shtetit Islamik”. Sipas kësaj agjencie, agresori 64-vjeçari, Stephen Paddock ishte konvertuar fenë myslimane pak muaj parë. Por shërbimet inteligjente amerikane e mohuan menjëherë këtë lajm. “Nuk ka asnjë dhënë lidh vrasësin e Las Vegasit me grupet terroriste ndërkombëtare”, deklaroi FBI. Edhe policia e Las Vegasit e mohoi. “Sulmi me armë koncertin country Mandalay Bay është vepër e një ‘ujku vetmuar’, nënkupton një individ frymëzuar nga ideologjia ekstremiste, por nuk kanë lidhje drejtpërdrejta me grupe njohura terroriste. këtë pikë përjashtojnë t’a cilësojmë këtë sulm si akt terrorist edhe pse nuk dihet ende pse ky person ka hapur zjarri koncert, duke vrarë 50 persona dhe plagosur mbi 200 tjerë”, ka thënë policia e Las Vegas-it.
Emily Ratajkowski tërheq vëmendjen me (zh)veshjen e saj (FOTO) Posted: 02 Oct 2017 08:44 AM PDT

kur ue famshme videoklipin e Robin Thicke “Blurred Lines”, Emily Ratajkowski tërheq vëmendjen kudo ku shkon. Modelja 26-vjeçare ishte qendra e vëmendjes festën e Vogue gjatë Javës Modës Paris. Emily kishte zgjedhur mos vishte reçipeta për këtë event. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more
Qytetet shqiptare që furnizoheshin me energji elektrike në vitet ’20 dhe kush ishin dy biznesmenët që zotëronin centralet Posted: 02 Oct 2017 08:30 AM PDT

Pak vite pas Luftës parë Botërore pothuajse gjitha qytetet e Shqipërisë filluan ngrenë centrale elektrike furnizonin me energji qendrat e qyteteve dhe disa familje rëndësishme qyteteve përkatëse. Po ashtu, centralet me fuqi motorike prodhonin energji edhe për ndërmarrje ndryshme kohës. gjatë Luftës, ushtritë e huaja ishin prezentë Shqipëri (p.sh ushtria italiane Vlorë) kishin sjellë motorë për prodhimin e energjisë elektrike. vitet ’20-’30 Shqipëri do ishin disa shoqëri e individë kishin pronësi këto centrale elektrike: Shoqëria S.E.S.A  me kapital 2 milion franga ari kishte instaluar centrale elektrike këto qytete: -Shkodër, fuqi motorike 675 kuaj fuqi -Vlorë, me fuqi motorike 360 kuaj -Gjirokastër, me fuqi motorike 175 kuaj -Berat, me fuqi motorike 85 kuaj -Fier, me fuqi motorike 75 kuaj -Tiranë, fuqi motorike prej 440 kuajsh Po ashtu, Korçë ishte Shoqëria Generale e elektrikut me fuqi motorike prej 4900 kuaj dhe centrali hidraulik prej 500 kuaj fuqi. Kjo shoqëri, e financuar nga emigrantët,  për herë parë përdori fuqinë e ujit për prodhuar energji elektrike. Tiranë central elektrik do kishte Shoqëria SITA ndërsa Durrës shoqëria “STAMLES” Ndërkohë, Shqipërinë e viteve ’30 ishin dy individë kishin pronësi centrale elektrike. Elbasan ishte Andon Beça ndërsa Pogradec Novruz Pasho. Kush ishte Andon Beça 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 moreAndon Beça ka qenë një personalitet i njohur Tiranë dhe Elbasan. I lindur 1881, ai do kryente detyrën e inspektorit arsimit zonat e Elbasanit për vijuar pas detyrën e deputetit e senator 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more it vitin 1920. 1924 ai do bënte pjesë grupin e atyre do arratiseshin si rrjedhojë e mënyrës ardhjes pushtet qeverisë u drejtua nga Fan Noli. Pas kthimit ai do rizgjidhej si deputet e senator i Elbasanit. Gjatë periudhës pushtimit italian e gjerman vendit ai do mbante detyra ministrore, si ministër i bujqësisë e ekonomisë dhe si ministër i Financave. Beça zotëronte pasuri zona ndryshme vendit e listën e pasurive tij ishte edhe centrali për prodhimin e energjisë elektrike. Kush ishte Novruz Pasho44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Novruz Pasho ishte një nga biznesmenët njohur Pogradec. Ai do mbante funksione pushtetin vendor dhe njëkohësisht do kishte një serë fabrikash e pronash, mes cilave edhe centralin elektrik furnizonte Pogradecin./SCAN
Ligji për pakicat diskutohet në komision, ndërhyn ambasada bullgare Posted: 02 Oct 2017 08:13 AM PDT

Edhe pse gjitha forcat politike vend e mbështesin projektligjin e ri për mbrojtjen e pakicave kombëtare dhe komisione ajo deri tani është miratuar nga gjitha palët, duket se nuk ndodh e njëjta gjë me vendet e rajonit. Ky projektligj dhe mospërfshirja e minoritetit saj ka vënë lëvizje ambasadën bullgare Tiranë. “Realisht ndjeshmëria është e lartë. vetëm pak ditë parë, email-et tona ka mbërritur një kërkesë adresë komisionit edhe nga Ambasada Bullgare, për t’u bërë e mundur edha ata dëgjohen këtë komison. Dhe ndoshta zonja kreytare është momenti t’i kthejmë një përgjigje dhe ata vijnë nesër dhe kenë mundësi diskutojnë për këtë ligj“, deklaroi deputetja e LSI, Klajda Gjosha. Ndërsa ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati saktësoi se kjo letër ka mbërritur dhe Komisionin e Ligjeve, por kërkoi nga deputetët jenë unifikuar qëndrimin e tyre. gjithë respektin për letrat, duhet ta ndajmë shumë qartë edhe parimin ndërkombëtar edhe parimin kushtetues, se kush quhet grup interesi dhe grup përfiton nga ky ligj dhe vetë ne Komisioni i Politikës Jashtme për vetë specifikën duhet ta kemi mirë parasysh këtë gjë. Shpresoj jemi unifikuar këtë qëndrim”, deklaroi Bushati. projektligjin e paraqitur Kuvend për diskutim janë parashikuara 8 pakica kombëtare Shqipëri, cilat do dëgjohen për qëndrimet e tyre mbi ditën e martë, një mbledhje përbashkët Komisionit Ligjeve dhe atij Punëve Jashtme.
Basha: PD do të mposhtë krimin e organizuar Posted: 02 Oct 2017 08:01 AM PDT

Kryetari i PD, Lulzim Basha, duke folur përfundim mbledhjes grupit parlamentar demokrat ka përsëritur akuzat ndaj qeverisë për lidhje me krimin e organizuar. “Blerja, dhunimi dhe tjetërsimi i votës nga Rama dhe PS u bë falë parave pista krimit dhe ndihmës bandave”, ka deklaruar Basha. Ndonëse nuk ka cituar deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu, kritikoi strukturat e shtetit për dështim luftën ndaj kriminalitetit, Basha ka theksuar se shqiptarët e kanë qartë qeveria është e blerë. “Sepse kur përdoren lekët e kriminelëve për ardhur pushtet, shteti do jetë krah kriminelëve dhe jo qytetarëve“, ka thënë Basha. këto kushte, “kur vendi ndodhet pranë greminës”, Basha ka njoftuar përgatitjen e një plani nga PD, për nisur një luftë sipas kreut opozitës do ketë një përfundim: “mposhtjen e krimit organizuar”. T’i kërkosh Edi Ramës luftojë krimin e organizuar është njësoj si t’i thuash luftojë vetëveten. T’i japim vendit zgjidhjen e kësaj gjendjeje duke larguar kartelin krim-politikë”, ka shtuar Basha.
I bardhë. 64 vjeç. Kush është autori i masakrës më të përgjakshme së historisë amerikane Posted: 02 Oct 2017 07:21 AM PDT

Një “ujk i vetmuar”. E ka organizuar sulmin ndoshta duke u përgatitur prej ditësh. Është mbyllur një dhomë hoteli plot me një arsenal municionesh. Dhe bëri masakrën e tij. Pastaj, kur policia mbërriti, vrau veten. Kjo është historia e Stephen Paddock, 64 vjeç, atentatori i vjetër historinë e Shteteve Bashkuara dhe një koncert muzikës country Las Vegas ka kryer masakrën përgjakshme historisë amerikane. Sherifi Joseph Lombardo pohoi se autoritetet janë bindura se autori i masakrës madhe këtij lloji historinë e Amerikës nuk ka pasur bashkëpunëtorë tjerë, duke përjashtuar kështu terrorizmin. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Deri tani besojmë se bëhet fjalë për një sulmues vetëm, një ujk vetmitar ta quajmë kështu. Efektivët patën një shkëmbim zjarri me personin ndodhej katin e 32-të ndërtesës, e tani ai ka vdekur”, tha Joseph Lombardo. Stephen Paddock kishte me vete tetë armë ndryshme. Ai ishte nga Mesquite, një qytezë e Nevadas ku banonte kompleks për moshuarit. “Nuk kemi shumë dhëna për –  Quinn Averett, zëdhënësi i policisë di Mesquite – Jetontë qytetin tonë, por kaluarën nuk kemi pasur asnjë problem me ligjor me të”. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Dhe fakt arkivin e policisë ai nuk kishte asnjë precedent, as edhe një gjobë rrugore. Mesquite, tha zëdhënësi i policisë, është një qytezë e qetë 20 mijë banorë “ku jetojnë një komunitet pensionistësh dhe golfistët” mes tre kazinove, ku shënohet e shumta një vrasje vit. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Nuk kishte bindje politike apo fetare dhenuk kishte asnjë dhënë mund bënte diçka tillë. Ishte njeri normal. Diccka duhet ketë ndodhur bëri këtë akt çmendur, jemi shokuar”, ka thënë një intervistë Eric Paddock, vëllai Step, autorit masakrës. Dy vëllezërit flisnin rrallë me njëri-tjetrin.
Nga Greqia në Itali, ndalohet gomonia plot me drogë në Otranto, pranga 3 skafistëve Posted: 02 Oct 2017 07:15 AM PDT

44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more
44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more

VLORË – Tjetër operacion ndërkombëtar  antidrogë mes Policisë Greke, Shqiptare e Italiane është finalizuar afërsi Otrantos ku është sekuestruar një gomone me 712 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa. Kapen bord gomones 3 skafistë. Policia Kufitare Greke  ka njoftuar Policinë e Shtetit  për një gomone dyshohej se po trafikonte  lëndë narkotike nga Greqia për Itali. Policia e Kufirit D.P.V Vlorë ka shkëmbyer informacion menjëherë me kolegët e Policisë Italiane, Guardia di Finanza Durrës dhe Vlorë si dhe me Zyrën Ndërlidhëse Policisë Shtetit Itali një komunikim vazhdueshëm me Guardia di Finanza Bari dhe Puglia. Ndërkohë Policia e Shtetit ka aktivizuar det  dhe terren gjitha shërbimet e Policisë Kufitare, Delta Force, si dhe ka njoftuar QNOD dhe Rojen Bregdetare e cila ka nxjerrë menjëherë det shërbime ndihmë Policisë Shtetit. Guardia di Finanza e Puglias ka bërë të  mundur që  orët e para mëngjesit afërsi Otrantos ndalojë  mjetin lundrues tip gomone me tre shtetas shqiptarë bord konkretisht: L.B, 38 vjec,  H.M, 23 vjeç dhe Xh.H 24 vjeç. Guardia di Finanza e Puglias ka gjetur e sekuestruar bordin e gomones  712 kg lëndë narkotike  Cannabis Sativa. Po vijon shkëmbimi intensiv i informacionit mes tre policive për zbardhjen e plotë këtij rasti, si dhe për identifikimin dhe kapjen e personave tjerë përfshirë këtë trafik. Nga veprimet paraprake dyshohet se gomonen e ka çuar Greqi një shtetas Italian me qëllim trafiku lëndëve narkotike nga Greqia për Itali me skafistë nga Shqipëria. Detaje tjera nuk mund jepen për shkak sekretit hetimor.  

Masakra e Las Vegasit: 50 viktima, 400 të plagosur (Video) Posted: 02 Oct 2017 07:00 AM PDT

 Një koncert i muzikës “Country” Las Vegas është kthyer një nga masakrat mëdha historinë e Amerikës.
Autori i sulmit Las Vegas, shkaktoi 50 vdekur e mbi 400 plagosur, është identifikuar si Stephen Paddock, 64 vjeç dhe banor i zonës. Gruaja me cilën ai bashkëjetonte, Marilou Danley është ndaluar e po merret pyetje, ndërsa banesa ndanin dy është duke u kontrolluar nga efektivët terren. Sulmi tronditi qytetin e kazinove ndodhi afërsi hotelit “Mandalay Bay”, dhe fotot e ngarkuara internet tregojnë tmerrin e përjetuar nga njerëzit e mbledhur koncertin e hapur muzikës “Country”, kur mbi turmën u hap zjarr. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more shtënat ishin ato një arme automatike dhe kanë vazhduar gjatë. Paddock kishte marrë një dhomë katet e sipërme hotelit, nga ku ka shtënë mbi turmën poshtë pa dallim e pa u ndalur. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Ishte pikërisht aty, kur policia e qëlloi për vdekje, ndërsa me vete i gjeti një arsenal tërë armësh. “Pati shumë shtëna, por ato fillimit i ngjasonin zjarrit mitralozit”, tha Danny, një turist australian. 14 prej plagosurve janë spital gjendje kritike për jetën. Sherifi Joseph Lombardo pohoi se autoritetet janë bindura se autori i masakrës madhe këtij lloji historinë e Amerikës nuk ka pasur bashkëpunëtorë tjerë, duke përjashtuar kështu terrorizmin. Deri tani besojmë se bëhet fjalë për një sulmues vetëm, një ujk vetmitar ta quajmë kështu. Efektivët patën një shkëmbim zjarri me personin ndodhej katin e 32-të ndërtesës, e tani ai ka vdekur”, tha Joseph Lombardo. Mes vdekurve ka edhe policë ishin jashtë shërbimit. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Shumë hotele zonës janë mbyllur, bashku me një pjesë bulevardit Las Vegasit, ndërsa njerëzit e ndodhur aty kohën e incidentit kanë gjetur strehim nëpër restorantet rreth e rrotull dhe aeroportin “McCarran”, ku për shkak ngjarjes rëndë disa fluturime janë devijuar. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Presidenti Donald Trump përcolli “Twitter” ngushëllimet e tij për familjarët e viktimave. Sulmin e dënuan me forcë një sërë udhëheqësish ndërkombëtarë, ndër cilët kryeministrja britanike Theresa May, shefi i ekzekutivit australian Malcom Turnbull, ai suedez Stefan Löfven, si dhe homologu i tij danez Lars Lokke Rasmussen.

‘Sa bukur Mario’ feston ditëlindjen, Kim Kardashian i dedikon këto fjalë të ëmbla Posted: 02 Oct 2017 06:59 AM PDT

Nëse do t’i hidhnit një sy Instastory-t Kim Kardashian sot i dedikohen totalisht vetëm një personi: Marios.

Make up artisti i famshëm shqiptar, i bërë i njohur nga videoja “Sa bukur Mario” feston sot ditëlindjen. Mes urimeve panumërta Mario ka marrë mund veçohet padyshim ai i Kim Kardashian. Ylli i “Keeping Up With Kardashian” një postim profilin e saj Instagram shkruan disa fjalë shumë ëmbla. “Gëzuar ditëlindjen, gjithçka e imja”, shkruan Kim 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more Pas gjithë atyre daljeve perfekte bukuroshes 36- vjeçare është dora e një shqiptari dhe ai është Mario Dedivanovic. Gjatë dekadës fundit, Kim Kardashian dhe Mario kanë transformuar botën e kozmetikës me trended fundit, përqafuara pas menjeherë nga miliona vajza gjithë botë. Bashkëpunimi i tyre ka nisur shumë vite parë, e ndërsa Shqipëri ai ui njohur pas video ku po i mësonte shqip Kim Kardashian. 44F19BC300000578-4939880-image-m-12_1506931152440-592x1024 Tirana Observer: “Komisioni Europian: Pse rasti i Katalonjës nuk ka krahasim me atë të Kosovës” plus 9 more

Reklama
Këtë e pëlqejnë %d blogues: