Home » Mesazhi.com: “Tekstet e historisë, të pasakta” plus 9 more

Mesazhi.com: “Tekstet e historisë, të pasakta” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Tekstet e historisë, të pasakta” plus 9 more

Tekstet e historisë, të pasakta Posted: 04 Jul 2017 02:46 PM PDT

Historia e Kosovës dhe rajonit, shumë është e fokusuar luftërat e përgjakshme dhe heronjtë e tyre. E dikush vlerësoi sot se shumë nga këto rrëfime kanë zënë vend edhe tekste shkollore, janë rrejshme. Kronika e pergatitur nga Klan Kosova ja jep me shume detaje. /klankosova/   The post Tekstet e historisë, të pasakta appeared first on Mesazhi.com.

Gruaja nga Gaza që sfidon bllokadën izraelite me “lodrat artizanale” Posted: 04 Jul 2017 02:30 PM PDT

Raba Ebu Hattab nga Gaza, përmes lodrave “artizanale” prodhon vet me vite tëra, sfidon bllokadën izraelite dhe njëjtën kohë siguron jetesën për familjen e saj. Ebu Hattab, nëpunëse Ministrinë e Bujqësisë Gaza, duke folur për Anadolu Agency (AA), tha se teksa vazhdon studimet e doktoratës, kohën e lirë prodhon lodra cilat cilat i bën duke thurur fije leshi. Palestinezja Ebu Hattab tregon se këtë punë fillim e ka bërë si hobi, ndërsa me rënien e numrit prodhimeve dhe lodrave dyqanet Gaza si pasojë e bllokadës izraelite, ajo është shqetësuar dhe për këtë arsye ka vendosur këtë punë ta avancojë. Duke theksuar se prodhon lodra cilësore për fëmijët duke përdorur mjete thjeshta, arritjen këtë punë ajo e ndërlidh me kënaqësinë e klientëve. grua Mesazhi.com: “Tekstet e historisë, të pasakta” plus 9 more Ebu Hattab flet edhe për gëzimin e fëmijëve, duke theksuar se ndihet e gëzuar që është pjesë e tyre. Ajo tregon se një kohë ka bërë edhe karikatura. Palestinezja e cila ka shndërruar në lodra karikaturat që dikur kishte vizatuar, shprehet se “Puna e lodrave të thurura kërkon sy artistik të cilët mund të imagjinojnë personazhe të reja të vizatuara që tërheqin vëmendjen e fëmijëve dhe që u japin ngjyrim atyre”. “Fakti që nuk kam nevojë për energji elektrike ma lehtëson punën” Ebu Hattab rrëfen se ngjyrat e fijeve me të cilat do të bëjë lodrat i zgjedh sipas grupmoshës së fëmijëve, duke shtuar se më së shumti parapëlqen ngjyrat e hapura, të gjalla dhe tërheqëse. Për përfundimin e lodrave nevojiten tri deri në katër ditë, kurse, siç thotë ajo, fëmijët kanë interesim të madh në lodrat e saj, teksa edhe çmimi i lodrave është mjaft i përshtatshëm. Ndërkaq, duke vënë theksin mbi problemet me energjinë elektrike si pasojë e bllokadës që Izraeli prej vitesh zbaton në Gaza, Ebu Hattab tha se “Nuk kam nevojë për energji elektrike dhe kjo gjë ma lehtëson punën”. Ebu Hattab, e cila lodrat shumëngjyrëshe po ashtu i prezanton për shitje në llogarinë e saj në median sociale, tregon se ka marrë porosi të veçanta nga Gaza, por edhe nga shtete si Jordania dhe SHBA-të.Ëndrra e saj, siç thotë, është që në të ardhmen të hap një punishte për të zhvilluar punën e lodrave të thurura dhe në këtë mënyrë t’u ofrojë mundësi pune grave të Gazës. The post Gruaja nga Gaza që sfidon bllokadën izraelite me “lodrat artizanale” appeared first on Mesazhi.com.

Myftiu i Novi Pazarit, Muamer Zukorliç: Unë kam prejardhje shqiptare Posted: 04 Jul 2017 02:06 PM PDT

Myftiu i Novi Pazarit, Muamer Zukorliç – derisa flet për asmilimin e shqiptarëve në Sanxhak e më gjërë, e pranon se edhe ai vet ka prejardhje shqiptare. “Fakt është se edhe nëna ime vjen nga Shkreli, e ka prejardhje nga veriu i Shqipërisë, sikur edhe fisi i babës është diku nga Gusinja (Gucia), ndaj nuk e shmang e nuk e përjashtoj dot që të ketë prejardhje shqiptare. Boshnjakët nuk kanë dashur të asimilojnë askënd, por nëse kjo ka ndodhur, është bërë me presion të tjetërkujt”, thotë Muamer Zukurliç, Myftiu i Novi Pazarit. Ndër të tjera ai thekson se populli boshnjak nuk është as turk e as sllav, por janë Ilirë dhe për këtë duhet të mburren sepse civilizimi i tyre është më i vjetri në Ballkan. “Më thoni të dashur, pse komplekset arkeologjike të Novi Pazarit janë të mbyllura për turistët nga ana e sërbëve? Ata e dine se nëse i hapin për vizitorë aty do të vijnë njerëz të kualifikuar për t’i vizituar ato, dhe do ta kuptojnë se këtu kanë jetuar Ilirët, dhe kjo tokë u përket atyre e jo sërbëve” ka theksuar myftiu Muamer Zukorliç. The post Myftiu i Novi Pazarit, Muamer Zukorliç: Unë kam prejardhje shqiptare appeared first on Mesazhi.com.

Ekspertët: Bitcoin nuk e rrezikon tregun kosovar Posted: 04 Jul 2017 01:50 PM PDT

Monedha virtuale e quajtur ndryshe, Bitcoin është shtrirë edhe Kosovë. Kjo monedhë, ekziston vetëm rrjetet informatike, por me anë cilës mund kryhen transaksione, sikurse me paranë e vërtetë. Bitcoin funksionon tash e tetë vjet sistemin global. Njohësi i teknologjisë Ejup Qerimi thotë se Bitcoin nuk e rrezikon tregun e Kosovës. “Ka investime vogla këtë fushë, posaçërisht fushën ose një segment posaçëm ekonomisë kriptovalutave segmentin e gjenerimit valutave. Funksionon me pajisje teknologjike”, tha Qerimi për tv21. Por përdorimi i monedhës virtuale mund sjellë telashe për gjitha ata kanë filluar bëjnë translaksione këtë fushë. “Një prej rreziqeve është se këto valuta nuk mbështeten nga një institucion ndërkombëtar, financiar ose ndonjë bankë qendrore por ekzistojnë vetëm internet me një sistem kompjuterik veçantë dhe nuk ka askush përgjegjësi për transaksionet bëhen brenda këtij sistemi. Rreziku tjetër i këtyre kripto-vakutave është se kanë ndryshim madh “, tha ai. Sipas tij kjo lloj monedhe është bërë monedhë legale Japoni ndërsa përdoret shumë edhe Amerikë.

The post Ekspertët: Bitcoin nuk e rrezikon tregun kosovar appeared first on Mesazhi.com.

Edhe një tjetër funksionar dhe analist i BDI-së kundër ligjit të LGBT-së Posted: 04 Jul 2017 01:49 PM PDT

“Kam luftuar për të drejtat e shqiptarëve dhe jo të homoseksualëve…” Edhe një tjetër funksionar i BDI-së dhe analist i saj, Artin Spahiu ka dalë kundër propozimit të BDI-së lidhur me LGBT-në, të propozuar nga deputeti Branko Manajllovski. “Unë jam ish ushtar i UÇK-së, vazhdova të jem anëtar i BDI-së , kam luftuar , luftoj dhe përkrahjen nga populli e kemi marrë për të drejtat e shqiptarëve, jo të homoseksualëve!”, shkruan Spahiu. The post Edhe një tjetër funksionar dhe analist i BDI-së kundër ligjit të LGBT-së appeared first on Mesazhi.com.

Teologu Sead Ajruli: Qoftë e mallkuar ajo parti që përkahë LGBT-në! As shqiptaria as feja nuk na e lejon një gjë të tillë Posted: 04 Jul 2017 01:45 PM PDT

“Ata që duan të na legalizojnë martesa homoseksualësh në Maqedoni, le të shkojnë kah kanë ardhur. Ne jemi shqiptarë dhe neve as shqiptaria as feja nuk na e lejon një gjë të tillë. Zoti e ka mallkuar këtë ves në Kuran, andaj edhe ne duhet ta mallkojmë dhe luftojmë. Secili shqiptar që nuk e lufton këtë ves, kontribuon në shkatërrimin e kombit tonë. Qoftë i mallkuar ky ves, qofshin të mallkuar ata e bëjnë këtë mëkat, qoftë e mallkuar ajo parti që e përkrah këtë degjenerim dhe fara iu huptë atij që këtë na e shet si vlerë. Ruajna Zot!”, – shkruan teologu i mirënjohur, Sead Ajruli. The post Teologu Sead Ajruli: Qoftë e mallkuar ajo parti që përkahë LGBT-në! As shqiptaria as feja nuk na e lejon një gjë të tillë appeared first on Mesazhi.com.

Tornado në plazhet italiane, një metër breshër në Spanjë (Video) Posted: 04 Jul 2017 01:29 PM PDT

Mot i lig me erëra fuqishme gjatë vikendit por edhe sot ka goditur vende Evropës dhe prapa ka lënë pamje apokaliptike, derisa fenomenet ndryshonin si me trakë. Nga Spanja kanë ardhur pamje pabesueshme, ku, pas motit shumë lig, nëpër rrugë mbeti breshër deri një metër lartësi. Provincën italiane Campangia, sipër Detit Tiren, e goditi tornadoja mori çdo gjë para vetes dhe ngriti valë shumë mëdha. Gjermani ka rënë aq shumë shi sa uji arrti deri gju e vërshuan shumë bodrume e garazhe. Shira shumta kanë rënë edhe Bukuresht, kryeqytet i Rumanisë , cilin uji vërshoi gjitha rrugët. Kataklizma e goditi edhe Bullgarinë disa qytete saj. Një shtrëngatë tepër e fuqishme e ka goditur sot Greqinë e disa qytete saj ka rënë shumë breshër.

The post Tornado në plazhet italiane, një metër breshër në Spanjë (Video) appeared first on Mesazhi.com.

Sa kushton TV më i madh në botë Posted: 04 Jul 2017 01:21 PM PDT

Mbase nuk e keni menduar kurrë, por televizori më i madh në botë është 262 inç pra 6.14 metra i gjatë. Ai peshon 800 kilogramë. Ndaj, për të pasur një televizor të tillë, juve ju duhet fillimisht të keni një sallon shumë të madh. “C Seed 262” kushton jo më pak se 539 mijë dollarë. Instalimi i programit kushton 38. 500 dollarë. The post Sa kushton TV më i madh në botë appeared first on Mesazhi.com.

Sa shumë ecim gjatë gjithë jetës sonë? Posted: 04 Jul 2017 01:07 PM PDT

Sipas një studimi të ACSM (Kolegji Amerikan i Mjekësisë Sportive), një person aktiv përshkon mesatarisht në jetën e tij rreth 120.000 km, ose tri herë rreth ekuatorit të Tokës (40,075 kilometra).  Kjo është një llogaritje e cila është e bazuar në një jetë mesatare prej rreth 80 vjetësh, për një një person i cili bën 5,100 hapa (4 km) në ditë. Sigurisht, llogaritet çdo hap, jo vetëm ato të bëra duke shkuar në punë, në shkollë ose në dyqanin e ushqimeve, por edhe thjesht duke lëvizur nëpër shtëpi. Evropianët më aktivë Por, duke qenë që popullsia amerikane është ajo me më shumë obezitet në botë – e treta për të qenë të saktë, pas atyre të Samoas dhe Kiribatit, sipas të dhënave të mbledhura nga OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) – është e besueshme që një evropian bën më shumë xhiro rreth planetit, gjatë jetës së vet. Sipas faqes së internetit Snow Brains bën afro pesë, me një mesatare hapash të përditshme prej 7500 (afro 6 km), dhe një total prej 216,262,500, ose 177,000 km. The post Sa shumë ecim gjatë gjithë jetës sonë? appeared first on Mesazhi.com.

Vendi ku paga është 400 mijë dollarë, por askush s’e pranon Posted: 04 Jul 2017 12:57 PM PDT

Një ishull verior i Zelandës së re, i quajtur Tokoroa zhvillon shpesh konkurse vjetore. Këtë vit i jepet shansi kirurgëve të rinj të jetojnë këtë vend pune që ofron 400.000 dollarë. Arsyeja pse askush nuk e pranon këtë punë është pasi të gjithë ata që e jetojnë do u duhet të punojnë gjithnjë në turnin e natës. Ky qytet është vetëm 1 orë larg nga qendrat e mëdha si Hamilton, Tauranga apo Taupo. The post Vendi ku paga është 400 mijë dollarë, por askush s’e pranon appeared first on Mesazhi.com.

Reklama