Home » Koha.net: “Në Kroaci ka filluar iniciativa për krijimin e “republikës Istria”” plus 29 more

Koha.net: “Në Kroaci ka filluar iniciativa për krijimin e “republikës Istria”” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Koha.net: “Në Kroaci ka filluar iniciativa për krijimin e “republikës Istria”” plus 29 more

Në Kroaci ka filluar iniciativa për krijimin e “republikës Istria” Posted: 04 Jul 2017 02:31 PM PDT

Para një jave është hapur një blog me emrin Republika Istria, e në Facebook më herët edhe faqja Republika Istra, shkruan indeks.hr, transmeton Koha.net. Në blogun e përkthyer në disa gjuhë shkruan: "Istria – shtet i pavarur. Gjithmonë ka qenë, gjithmonë do të mbetet (…) Istria është shtet, istrian është komb, istrian është secili që: respekton të gjitha bashkësitë istriane, gjuhët e tyre, dialektet dhe të folurit e tyre, festat dhe traditat, që njohin kulturën e tyre, sidomos……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pepe kalon në Turqi Posted: 04 Jul 2017 02:29 PM PDT

Mbrojtësi portugez, Pepe, i është bashkuar kampionit turk, Beshiktash, si lojtar i lirë. Ish-mbrojtësi i Real Madridit, që u largua nga klubi muajin e fundit, raportohet se ka nënshkruar kontratë trevjeçare me klubin e ri. Beshiktashi ka njoftuar për negociatat zyrtarisht në uebfaqen e vet, duke mos dhënë detaje tjera. Pepe kaloi dhjetë vjet te Reali, dhe fitoi tre tituj të La Ligës dhe tre tituj të Ligës së Kampionëve. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Plagos një avokat, vret një polic e më pas veten Posted: 04 Jul 2017 01:49 PM PDT

Një sulmues i cili ende nuk është identifikuar nga autoritetet turke, ka vrarë një polic me pushkë më pas ka kryer vetëvrasje me po të njëjtën armë, në gjykatën e qarkut në Bursa, Turqi. Agjencia e lajmeve Anadolu, ka cituar zyrtarë policor të kenë thënë se sulmuesi arriti në gjykatën e qarkut gjatë mbrëmjes së sotme, dhe tek ka tentuar të hyjë brenda ka vrarë një polic, transmeton Koha.net. Mediet lokale fillimisht kanë raportuar se i njëjti ka marrë peng një person dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rrjedhin detajet të super smartfonit të Xiaomi, Redmi Note 5 Posted: 04 Jul 2017 01:41 PM PDT

Versionet Redmi Note janë një nga më të shiturit të linjës së kompanisë kineze Xiaomi i cili tashmë është duke e lansuar gjeneratën e pesë të tij. Ekrani i tij do të mbetet 5.5 inch 1080p IPS me çipin për kursim të energjisë. Bateria e tij është shumë më e vogël se në Redmi 4 e cila ishte 4,100mA ndërsa tani 3,790mAh, dhe këtë e kanë bërë për ta bërë atë më të hollë, e që tani është 7.5mm. Portin për mbushje të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Aurier drejt Juves Posted: 04 Jul 2017 01:38 PM PDT

Ylli i Paris Saint-Germainit, Serge Aurier, raportohet se është nisur drejt Torinos për të diskutuar lidhur me një kalim te Juventusi. “Zonja e Vjetër” është në kërkim të zëvendësimit të Dani Alvesit që është larguar nga klubi. Dëshira e parë e klubit nga Torino është Danilo i Real Madridit, por klubi madrilen kërkon 30 milionë euro për shërbimet e tij dhe Juve është dorëzuar në këtë aspekt. Si opsion tjetër, sipas “Footmercato”, është paraqitur……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Uganda falënderohet nga Serbia për mosnjohje të Kosovës Posted: 04 Jul 2017 02:01 PM PDT

Shefi i diplomacisë së Serbisë Ivica Daçiq dhe sekretari i MPJ-s të Ugandës Henri Okela, sot në Beograd, siç njoftojnë medie serbe, kanë theksuar rëndësinë e marrëdhënieve të afërta e tradicionale ndërmjet dy vendeve. Ministri Daçiq, me këtë rast, e ka falënderuar Ugandën që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, transmeton Koha.net. Ai po ashtu ka shfaqur shpresën se Uganda do ta vazhdojë së përkrahuri integritetin territorial të Serbisë. …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kosovarët kanë filluar investimet në sistemet kompjuterike Posted: 04 Jul 2017 01:19 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
ZTE prezanton smartfonin e ri Blade V7 Plus Posted: 04 Jul 2017 01:17 PM PDT

ZTE ka prezantuar një smartfon të ri të quajtur Blade V7 Plus, transmeton koha.net. ZTE serive, Blade V7 e V7 Lite tani i kushtuar edhe një version, Blade V7 Plus i cili ka tipare të reja, si skanerin e skanimit të gishtërinjve nga pas, shumë më e lehtë e baterinë 2,540 mAh. Ky smartfon vjen me çipin e përditësuar MT6753, ndërsa ekranin e ka të njëjtin, 5.2 inch, 2 GB RAM si dhe 16 GB hapësirë në memorie. Ndërsa zhgënjimi më i madh vjen nga sistemi operativ, pasi Blade V7 Plus vjen me Android Marshmallow……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Çaushogllu: Armata turke nuk largohet nga Qiproja Posted: 04 Jul 2017 01:14 PM PDT

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çaushogllu deklaroi sot se ushtarët turq do të mbeten në Qipro. Kjo deklaratë vie, pas kërkesës së Greqisë dhe të Nikozisë, që ushtria turke të largohet krejtësisht nga Qiproja dhe t’i jepet mundësi bashkimit të territorit qipriot. Çaushogllu theksoi se Turqia nuk do të pranojë marrëveshje paqësore, me të cilën do të kërkohej tërheqje e plotë e armatës turke nga Qiproja, që është kërkesë kyçe e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ende pa konfirmim zyrtar për vrasjen e Lavdrim Muhaxherit Posted: 04 Jul 2017 01:11 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Që nga vjeshta, në Serbi pritet debat për ndryshimin e Kushtetutës Posted: 04 Jul 2017 01:08 PM PDT

Seria e bisedave për ndryshimin e Kushtetutës, të cilin e ka paralajmëruar kryetari serb Aleksandar Vuçiq, mund të fillojë që nga vjeshta. Mendohet se arsyeja kryesore për fillimin e këtij debati, është heqja e preambulës nga Kushtetuta në të cilën Kosova paraqitet pjesë përbërëse e Serbisë, transmeton Koha.net. Vuçiq, qëkur e ka marrë postin e presidentit, ka folur për nevojën dialogut për aktin më të lartë juridik dhe ka theksuar se nëse mund të fitojë dy të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Dorëzohet në Stacion Policor në Suharekë i dyshuari që ishte në arrati Posted: 04 Jul 2017 12:58 PM PDT

Sonte rreth orës 18:00, është paraqitur në Stacionin Policor në Suharekë i dyshuari A. B. i cili ishte në arrati prej datës 30 qershor. I dyshuari më pas i ka treguar policisë për armën ilegale të cilën e kishte në posedim e që është pushkë automatike e llojit kallashnikov me numër serik 3105734 e prodhimit kinez pa municion. Pas sekuestrimit të armës, hetuesit policorë e kanë njoftuar prokurorin e shtetit për rrethanat e rastit i cili ka urdhëruar që i dyshuari të ndalët nën masën e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ronaldo poston fotografi me 3 fëmijët e tij Posted: 04 Jul 2017 12:37 PM PDT

Pak ditë më parë futbollisti Cristiano Ronaldo është bërë baba për herë të dytë. 32 vjeçari ka një djalë 7 vjeçar që e ka quajtur Cristiano Ronaldo Junior, dhe tani ka edhe dy binjakë, shkruan People, transmeton Koha.net. Lojtari i Real Madrid ka njoftuar për lindjen e binjakëve të tij javën e kaluar me një fotografi në Facebook, ku shihet tek i mban në krahë. Nuk është konfirmuar ende nga Ronaldo nëse binjakët janë djem, megjithatë në fotografinë e postuar nga……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tornado në plazhet italiane, një metër breshër në Spanjë Posted: 04 Jul 2017 12:30 PM PDT

Mot i lig me erëra të fuqishme gjatë vikendit por edhe sot ka goditur vende të Evropës dhe prapa ka lënë pamje apokaliptike, derisa fenomenet ndryshonin si me trakë. Nga Spanja kanë ardhur pamje të pabesueshme, ku, pas motit shumë të lig, nëpër rrugë mbeti breshër deri në një metër lartësi. Provincën italiane Campangia, sipër Detit Tiren, e goditi tornadoja që mori çdo gjë para vetes dhe ngriti valë shumë të mëdha. Në Gjermani ka rënë aq shumë shi sa që……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serial: Perandori epis. 135® Posted: 04 Jul 2017 06:55 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pro X ® Posted: 04 Jul 2017 06:20 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Koha e lajmeve Posted: 04 Jul 2017 05:55 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Modelet që vërtetojnë se gjinia femërore është e përsosur Posted: 04 Jul 2017 12:21 PM PDT

“Fytyra kukulle”, shkruan revista e modës Elle, për modelet të cilat kanë treguar guximin e tyre për të pozuar, edhe pse shpesh herë janë ngacmuar. Disa prej tyre kanë treguar se qysh në fëmijëri kanë qenë viktima të ngacmimeve të shumta në shkollë, kryesisht për ndonjë jo “perfeksion” që ato kanë, transmeton Koha.net. Por megjithatë, ato asnjëherë nuk janë ndalur duke dëshmuar se janë të përkryera ashtu siç janë. Më poshtë keni disa modele……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Rubikon ® Posted: 04 Jul 2017 05:10 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Express Summer ® Posted: 04 Jul 2017 04:15 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serial: “Trimi dhe e bukura” epis. 52® Posted: 04 Jul 2017 03:30 PM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sanchezi sivjet mbetet në Londër Posted: 04 Jul 2017 12:19 PM PDT

Alexis Sanchez planifikon të qëndrojë te Arsenali deri në fund të kontratës së tij, pavarësisht spekulimeve për një largim të mundshëm nga “Topçinjtë”. Sipas “La Tercera”, futbollisti do të qëndrojë në skuadër deri në fund të kontratës së tij, që skadon verën e vitit 2018. Arsenali i ka ofruar atij pagë 300 mijë funte në javë për ta bindur të qëndrojë në Londër, ndërsa interesim për të kanë shprehur edhe Manchester……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Fiat 500 sot feston 60 vjetorin Posted: 04 Jul 2017 12:14 PM PDT

Sot janë bërë 60 vite prej kur Fiat 500, në atë kohë i njohur si Nouva 500, ka dalë për herë të parë nga linja e prodhimit në qytetin Italian, Torino. Koncepti i tij për herë të parë është bërë nga dizajnuesi Dante Giacosa, ndërsa është lansuar në vitin 1957, i cili shumë shpejt është bërë i njohur kështu për t’u bërë njëra nga makinat italiane më të njohura e më ikonike në botë, transmeton koha.net. Dizajni i tij i parë ka……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trajneri i 89-shit: Përgjegjësia për humbje më takon mua Posted: 04 Jul 2017 12:12 PM PDT

Zekirija Ramadani, trajneri i Trepçës ’89, thotë se përgjegjësia e plotë për humbjen nga Vikinguri i takon vetëm atij. Kampioni i Kosovës u mposht 1 me 4 në shtëpi në ndeshjen e dytë të raundit të parë kualifikues në Ligën e Kampionëve duke u eliminuar me rezultat të përgjithshëm 2 me 6. “Përgjegjësia më takon plotësisht mua. E kam thënë edhe para ndeshjes, se nëse nuk fitojmë, përgjegjësia më takon mua. Jam i gatshëm edhe të largohem nëse e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Polemika Gashi – Avdiu rreth raportit të Williamsonit Posted: 04 Jul 2017 12:04 PM PDT

Politologu Shkëlzen Gashi në debatin për gjykimet e pjesëtarëve të UCK-së dhe Gjykatën Speciale në Rubikon të KTV-së u shpreh i bindur se asnjë nga gazetarët nuk kishte raportuar për raportin e Clint Williamsonit. “Unë jam i bindur që është tepër problem me gjet një gazetar në Kosovë që e ka lexu në tërësi raportin e Clint Williamsonit edhe e kanë keqinformu mediat opinionin publik lidhur me përmbajtjen e këtij raporti”, ka thënë Gashi në Rubikon të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kush po mashtron për numrin e viktimave gjatë luftës në Kosovë? Posted: 04 Jul 2017 11:46 AM PDT

…This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Video të vjedhjes së radhës në Prishtinë Posted: 04 Jul 2017 11:41 AM PDT

Blerta Hasani është viktima e radhës të cilës i është vjedhur kuleta në kryeqytet. Ajo gjatë pasdites së martë ka qenë në një nga sallonet e bukurisë në Prishtinë, ku edhe ka ndodhur vjedhja. Qytetarja për Koha.net ka bërë të ditur se ishte e bindur që kuletën e kishte pasur me vete dhe për këtë arsye kishte kërkuar që t’i shihte kamerat e sigurisë. "U shtanga kur e pash se si ajo grua e futi dorën në çantën time. Krejt thjesht dhe pa turp e vodhi……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk do të përfshihet në konfliktin mes Gjirit Arab dhe Katarit Posted: 04 Jul 2017 11:44 AM PDT

Këshilli i Sigurimit i OKB-së, i ka thënë Katarit që të rregullojë marrëdhëniet me vendet e Gjirit Arab, ka deklaruar amabasadaori kinez në OKB, Liu Jieyi. Kjo deklaratë ka dhënë shenja se OKB nuk do të përfshihet në këtë konflikt. Ministri i Jashtëm i Katarit, sheiku Mohammad bin Abdulrahman Al-Thani është takuar javën e kaluar me Këshillin e Sigurimit për të diskutuar rreth ndërprerjes së marrëdhënieve me Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara dhe Egjiptin. “Gjithçka……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Veseli: Dita e Pavarësisë së SHBA-së është ditë e bekuar edhe për ne Posted: 04 Jul 2017 11:29 AM PDT

Kryetari në detyrë i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar popullin amerikan me rastin e 241-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Me këtë rast, ai ka thënë se kjo ditë është e bekuar edhe për popullin kosovar, pasi Amerika ndihmoi për pavarësinë e Kosovës. Postimi i Veselit në Facebook: Dita e Pavarësisë së SHBA-së është ditë e bekuar edhe për ne sepse Amerika ishte dhe mbetet mburojë e lirisë dhe……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gashi: Gjykata Speciale do ta pastrojë luftën e Kosovës Posted: 04 Jul 2017 11:24 AM PDT

Gjykata Speciale dhe gjykimet tjera karshi pjesëtarëve të UCK-së nuk janë sulm ndaj UCK-së. Madje të tilla gjykime do ta pastrojnë atë prej terrorit që është ushtruar atë periudhë. Shkëlzen Gashi, politolog në Rubikon të KTV-së theksoi se këto akte, siç i quan kriminale, thotë të jenë kryer nga figurat kryesore të UCK-së. “Nuk ka kërkund në botë luftë të pastër, krejt luftërat janë të fëlliqta sepse ka gjak, vrasje dhunë e shkatërrime… Gjykatat……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reklama