Home » Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more

Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more

Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t Posted: 04 Jul 2017 09:50 AM PDT

Artan Lame është rikthyer sërish krye Agjencisë Kthimit dhe Kompensimit Pronave. Ai rikthehet detyrë pas largimit drejtorit teknik Ibrahim Morina, i cili u emërua këtë detyrë pas marrëveshjes 18 majit midis kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Morina është larguar nga detyra 30 qershor, duke qëndruar krye ALUIZN-t pak shumë se një muaj.
Identikiti i shkencëtarëve në botë: Nga Shqipëria janë 4, njëri është 22 vjeç Posted: 04 Jul 2017 09:00 AM PDT

Ata janë kryesisht meshkuj, lindur gjysmën e parë viteve gjashtëdhjetë. Ata fitojnë rreth 30 – 49 mijë dollarë vit. Dhe, me profesion, janë shkencëtarë. Realizimi i identikitit atyre janë inovatorë dijeve njerëzore është bërë i mundur sajë dhënave Anketës Ndërkombëtare Autorëve Shkencorë (ISSA), një studimi kryer për OECD-së nga Brunella Boselli dhe Fernando Galindo-Rueda, raporton Monitor. Dy studiuesit kanë dërguar me email një sërë pyetjesh për shumë se 60 mijë shkencëtarë mbarë botën. Rreth një dhjetë u përgjigj, jo gjithmonë plotësisht. Por, bazuar dhënat e mbledhura OECD, ‘Il Sole’ ka ndërtuar identikitin e tyre sipas kombësisë. Me origjinë nga Shqipëria rezultojnë 4 shkencëtarë. Maqedonia, me një popullsi vogël sesa ne ka 6 shkencëtarë. Mali i Zi ka vetëm një shkencëtar identifikuar nga studimi, po ashtu dhe Kosova. Rekordin e mban Serbia me 32. Nga Bosnja ka 11 shkencëtarë. Nga 4 shkencëtarët shqiptarë, 2 kanë lindur vitin 1996, njëri vitin 1992 dhe një tjetër është tepër i ri, me ditëlindje vitin 1995 (22 vjeç). Një prej shkencëtarëve shqiptarë fiton mbi 105 mijë dollarë vit, një tjetër 15-30 mijë dollarë vit dhe dy tjerët nën 15 mijë dollarë vit. botë, numri i madh i shkencëtarëve është me origjinë nga Shtetet e Bashkuara, një vend është lider inovacion, me 612 tillë. Europë kryeson Gjermania, ekonomia e fuqishme e Europës, me 429 shkencëtarë. Azi kryeson Japonia, me 260. harta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 moreharta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more
Njihuni me vlerat e jashtëzakonshme të ujit të detit Posted: 04 Jul 2017 08:30 AM PDT

Temperaturat e larta, prej disa ditësh janë prezente vendin tonë. shumta janë mënyrat për t’u freskuar një kohë kur termometri ka shkuar rreth 40 gradë, por, e mira është shkoni det, jo vetëm për t’u freskuar, por edh për marrë vlerat e jashtëzakonshme ujit. Njihuni me ato çka sjell uji i detit për trupin tuaj. Për forcim organizmit Uji i detit pastron lëkurën dhe rrugët e frymëmarrjes, forcon mekanizmat mbrojtës, u bën masazh muskujve dhe u kthen fortësinë. Njëkohësisht uji ndikon pozitivisht për hundën dhe fytin. Gjatë qëndrimit det ekspertët këshillojnë çdo ditë ndani paku 20 minuta për shëtitje përgjatë bregut detit, sipas mundësisë orët e hershme mëngjesit apo para perëndimit diellit. ajrin thithni, gjenden grimca vogla ujit detit, cilat pastrojnë rrugët e frymëmarrjes. Mos bëni dush menjëherë pas plazhit Nëse keni fat pushimet t’i kaloni një vend vogël apo periferik bregdet, ku uji dhe ajri nuk janë ndotur, pasi dilni nga uji, mos vraponi menjëherë shkoni nën dush me ujë ëmbël. Prisni thaheni diell: kripërat minerale nga uji i detit dezinfektojnë, pastrojnë dhe forcojnë lëkurën tuaj, ndërkaq puçrat dhe aknet pas disa ditësh do zhduken. Ushtrimet ujë Është interesante një ushtrim det ka njëjtin efekt sa 12 stërvitje çdo vend jashtë ujit. Uji i detit ndikon njëjtën mënyrë si jeni palestër, sepse krijon rezistencë dhe angazhon maksimalisht muskujt. Nëse dëshironi eliminoni celulitin, notimi për çdo ditë apo ecja ujë thellë deri te gjoksi, paku 40 minuta (20 minuta mëngjes dhe 20 minuta mbrëmje), do ishte ideale.
Gjermania, një perandori me 5 kombëtare dhe një brez të artë Posted: 04 Jul 2017 08:18 AM PDT

“Futbolli është një lojë e thjeshtë: 22 burra ndjekin një top për 90 minuta dhe fund fiton Gjermania”. Me këtë frazë famshme, Gary Lineker, sulmues anglez vitet ’80-’90, ka përshkruar mënyrën perfekte futbollin gjerman. Një shprehje është e vlefshme për kaluarën, por edhe për shekujt e ardhshëm. vërtetë, ndërsa Gary analizonte rolin e komentatorit sportiv gjitha evenimentet ndërkombëtare ku kanë marrë pjesë gjermanët, atij i ka shpëtuar një detaj i veçantë: gjermanët, deri 2010-ën, mund përshkruheshin si humbës suksesshëm, duke parë se shtatë finale luajtura Botëror kishin arritur fitonin vetëm 3, ashtu siç kanë qenë tri humbjet e pësuara gjashtë finale Europianit. Me pak fjalë, nëse Juventus do ishte një kombëtare, do ishte Gjermania. Por Lineker ka bërë një parashikim madh me atë shprehje: nga 2006, viti i eliminimit djegës pësuar gjysmëfinalet e Botërorit luajtur shtëpi kundër Italisë, diçka ka ndryshuar mentalitetin e Federatës Gjermanë Futbollit dhe, pas disa vitesh punë pandalshme, “Die Mannschaft” është kthyer jetë një armatë e pandalshme. 2014-ën ka ardhur fitorja legjendare 7-1 e arritur Botërorin e 2014-ës kundër Brazilit, e pasuar nga triumfi finale kundër Argjentinës. Euro 2016-të është bërë një hap mbrapa me humbjen e pësuar gjysmëfinale kundër Francës, por tani ka ardhur “dopieta” e mrekullueshme, me kombëtaren Under 21 ka fituar Europianin e kësaj kategorie, duke mundur finale pikërisht Spanjën, rivalja numër një e gjermanëve për sa i takon dominimit futbollin europian, ndërsa kombëtarja e Low (mund konsiderohet kombëtarja U-22) ka fituar edicionin e dhjetë Kupës Konfederatave, duke mundur finale Kilin e Alexis Sanchez dhe Arturo Vidal. Cilësia e Gjermanisë, ndryshe nga Spanja bazohet shumë te teknika e lojtarëve, është shpirti i grupit: shumë lojtarë, ndoshta pak aftë teknikisht se kolegët spanjollë, por gjithsesi me cilësi tjera, cilët integrohen mënyrë perfekte brenda një projekti favorizon grupin para individit. Pikërisht për këtë arsye ata shihen gjithmonë si skuadra favorite për fituar çdo kompeticion cilin marrin pjesë. Nëse futbolli kthehet një industri ose një çështje biznesi, atëherë Gjermania bëhet e pathyeshme: këto janë bazat e Rajhut katërt, një fjalë do thotë “mbretëri’, por përdoret shpesh me kuptimin “perandori”. Low i ka lënë Kuntz një pjesë kombëtares Under 21, sepse disa lojtarë e kishin domosdoshme shijonin ajrin e Rusisë dhe atij Botërori do zhvillohet pas një viti ish-tokën sovjetike.   Trajneri i rinjve ka arritur gjithsesi fitojë Europianin Under 21, ndoshta duke mos bindur kundër Çekisë, Italisë dhe Anglisë, por duke arritur përmbajë Spanjën, e cila shikohej nga gjithë si modeli duhej ndjekur për t’u kthyer te suksesi futbollin ndërkombëtar. pas Low ka kompletuar kryeveprën, duke pasur dispozicion një skuadër mbushur me lojtarë rinj dhe futbollistë duhej tregonin se ishin gjendje fitonin trofe jo shumë prestigjioz, por gjithsesi rëndësishëm për shkak kundërshtarëve kanë lënë mbrapa, si Meksika, Portugalia dhe Kili. Botërori po afron dhe Gjermania do jetë, si gjithmonë, favorite për mbrojtur titullin e kampiones botës. Trajneri do duhet tregohet i aftë përzgjedhjen e lojtarëve mirë dhe t’i udhëheqë ata drejt triumfit, edhe pse pasurit e shumë alternativave dispozicion mund jetë një avantazh, por edhe një rrezik. Megjithatë, siç e di gjithë bota, gjermanët nuk i lënë kurrë asgjë rastësisë. Ata janë gjithmonë organizuar dhe gati për sfidën e radhës. 20 vite kanë arritur reformojnë një sistem sëmurë si ai i Bundesliga-s, duke rigjallëruar ekipet e moshave duke kuptuar se rinia dhe kultura e shumëllojshme janë faktorë thelbësor prodhimin e një futbollisti shkëlqyer. Rezultatet? Pesë kombëtare, gati tani. Ja cilat janë, rreshtuara nga portieri te sulmuesi, me skemën 4-2-3-1: Neuer, Kimmich, Hummels, Boateng, Hector, Kroos, Khedira, Muller, Ozil, Reus, Gomez. Ter Stegen, Schmelzer, Mustafi, Rudiger, Henrichs, Weigl, Gundogan, Draxler, Gotze, Sane, Werner. Trapp, Plattenhardt, Sule, Howedes, Toljan, Can, Dahoud, Gnabry, Goretzka, Brandt, Stindl. Leno, Halstenburg, Tah, Ginter, Weiser, Demme, Rudy, Volland, Meyer, Schurrl, Wagner. Pollersbeck, Gerhardt, Kempf, Stark, Passlack, Arnold, Demirbay, Amiri, Havertz, Philipp, Selke. Nuk ka shumë për thënë: futbolli gjerman është gjithmonë i miri, i aftë kombinojë teknikë, taktikë dhe cinizëm. Spanja duhet presë./Telesport.al
VIDEO/ Turistët e huaj në Tiranën e para viteve ‘90, si akomodoheshin në hotel Dajti Posted: 04 Jul 2017 08:00 AM PDT

Gjatë periudhës regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e huaj. vitet ’50 do krijohej ndërmarrja shtetërore e turizmit e cila do organizonte pritjen e turistëve. Gjatë periudhës regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e huaj. vitet ’50 do krijohej ndërmarrja shtetërore e turizmit e cila do organizonte pritjen e turistëve. Krahas dokumentarëve promovues Shqipërisë, nuk do mungonin as guidat përkatëse informonin për mënyrën e sjelljes dhe manaxhimit grupeve vizitorëve. Nga ana tjetër, edhe vizitorët e huaj duhej respektonin disa rregulla. Turistët vinin kryesisht nga vende komuniste me cilat Shqipëri kishte shkëmbime politike dhe ekonomike. Për vizituar Shqipërinë, turistët e huaj duhej pajiseshin me vizë, kohëzgjatja e cilës ishte 1 muaj. Sa i përket bagazheve, turistët e huaj lejoheshin merrnin me vete aparate fotografike, radio e sende tjera me kushtin t’i deklaronin doganën shqiptare. Sa i përket sjelljes dhe veshjes, turistët e tuaj guidë instruktoheshin tregonin kujdes mos ecnin rrugë me rroba banjo pasi ishte e ndalur. Po ashtu, turistet femra paralajmëroheshin mos visheshin me minifunde apo me dekolte ekzagjeruara kur dilnin qytet pasi kjo ishte e ndaluar. Pamjet e kësaj videoje sjell portali “SCAN” i përkasin një dokumentari vitit 1963 Kinostudios, është përpunuar laboratorin e Hungarisë duke u sjellë me ngjyra. Ato tregojnë procesin e pritjes turistëve huaj portin e Durrësit, transportin e tyre me automjetet e “Albturist” e akomodimin e tyre Hotel Dajti Tiranë, ishte hoteli me modern i asaj periudhe./SCAN Krahas dokumentarëve promovues Shqipërisë, nuk do mungonin as guidat përkatëse informonin për mënyrën e sjelljes dhe manaxhimit grupeve vizitorëve. Nga ana tjetër, edhe vizitorët e huaj duhej respektonin disa rregulla. Turistët vinin kryesisht nga vende komuniste me cilat Shqipëri kishte shkëmbime politike dhe ekonomike. harta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more Për vizituar Shqipërinë, turistët e huaj duhej pajiseshin me vizë, kohëzgjatja e cilës ishte 1 muaj. Sa i përket bagazheve, turistët e huaj lejoheshin merrnin me vete aparate fotografike, radio e sende tjera me kushtin t’i deklaronin doganën shqiptare. Sa i përket sjelljes dhe veshjes, turistët e tuaj guidë instruktoheshin tregonin kujdes mos ecnin rrugë me rroba banjo pasi ishte e ndalur. Po ashtu, turistet femra paralajmëroheshin mos visheshin me minifunde apo me dekolte ekzagjeruara kur dilnin qytet pasi kjo ishte e ndaluar. Pamjet e kësaj videoje sjell portali “SCAN” i përkasin një dokumentari vitit 1963 Kinostudios, është përpunuar laboratorin e Hungarisë duke u sjellë me ngjyra. Ato tregojnë procesin e pritjes turistëve huaj portin e Durrësit, transportin e tyre me automjetet e “Albturist” e akomodimin e tyre Hotel Dajti Tiranë, ishte hoteli me modern i asaj periudhe./SCAN
Eh more Justin Bieber çfarë ke humbur! Posted: 04 Jul 2017 07:46 AM PDT

Modelja australiane, Sahara Ray i ka treguar edhe njëherë Justin Bieberit se çfarë ka humbur. Bukuroshja pati një lidhje shkurtër me këngëtarin kanadez, vitin e kaluar. 24-vjeçarja postoi disa foto provokuese rrjetin social Instagram, duke bërë flitet përsëri për . përshkrimin e fotografive, Ray shkruan se nuk ka përdoruar asnjë filter rregullimin e imazhit. harta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 moreharta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 moreharta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 moreharta-shkenctaret Tirana Observer: “Artan Lame rikthehet në krye të ALUIZN-t” plus 9 more
Shpërthen Juncker: Parlamenti Europian është qesharak! Posted: 04 Jul 2017 07:01 AM PDT

Vendet bosh selinë e Parlamentit Europian Strasburg e kanë detyruar kreun e KE, Jean-Claude Juncker ta lerë menjanë diplomacinë. Kur e ka parë sallën thuajse bosh, Juncker shpërtheu duke e cilësuar institucionin si joserioz e vërtetuar kjo, sipas tij, nga prania e vetëm 30 eurodeputetëve një Parlament ka 751 tillë. “Parlamenti Europian është qesharak! Është totalisht qesharak! I përgëzoj ata e morën mundimin vinin deri këtu, por fakti këtë debat nuk po marrin pjesë veçse 30 deputetë tregon se çfarë serioziteti ka ky Parlament“, tha Juncker. Presidenti i PE-së, Antonio Tajani u përgjigj me jo pak tërbim. “Mund ta kritikoni Parlamentin, por nuk është detyra e Komisionit kontrollojë këtë institucion, është Parlamenti ai kontrollon Komisionin”, u përgjigj ai. Rrallë ndodh kreu i një institucioni Bashkimit Europian t’i japë një fshikullimë tillë publike legjitimitetit një institucioni tjetër. Por Strasburg, seancat parlamentare kanë qenë shumë zbrazëta tani përpara pushimeve verës. As nuk lodhen fare duken këtej“, i tha BBC-se një eurodeputet britanik. Disa prej ligjvënësve europianë, nga sa pohon ai, i kanë nisur tani shtatë javët e paguara pushimeve. seancën solli zemërimin e Juncker do kalohej revistë presidenca gjashtëmujore e Maltës, vendi i vogël anëtar i bllokut.
Nisin largimet e para nga kabinetet e ministrave të PD Posted: 04 Jul 2017 06:53 AM PDT

Nisin largimet e para nga kabinetet e ministrave Partisë Demokratike qeverinë “Rama”. Dy këshilltarë ministrit teknik Punëve Brendshme, Dritan Demiraj, kanë dhënë dorëheqjen ditën e sotme. Ata janë Muhamet Rrumbullaku dhe Aleks Hajdari. Motivet e dorëheqjes dy këshilltarëve ministrit Brendshëm lidhen pikërisht me faktin se tashmë detyra e tyre “de facto” ka përfunduar dhe se për këtë arsye kanë vendosur angazhohen aktivitetet e tyre personale. Këto janë largimet e para nga institucionet e drejtuara nga ministrat e PD, pas zgjedhjeve parlamentare 25 qershorit.
Provon Coca Cola-n për herë të parë, reagimi i vogëlushes bën xhiron e botës Posted: 04 Jul 2017 06:49 AM PDT

Vajza e vogë, Evie, u filmua nga babai i saj një fast food kur po pinte një gotë pijen e gazuar dhe mimika e saj pasi provoi Coca Cola-n po bën xhiron e botës.
Nga Anisa Markarian /Në arenën e mërgimit Posted: 04 Jul 2017 06:30 AM PDT

Nga Anisa Markarian /Nganjëherë, i bëj vetes ca pyetje-gjëegjëza. Drejtpërdrejt, pa asnjë njoftim paraprak. Pa humbur kohë për t’i kërkuar leje (as edhe për edukatë): a lejon ti, vetja ime, bëj ca pyetje «me spec»? Jo, jo! Zelltare për ta vënë vështirësi, ia lëshoj pyetjet « derë» befasisht. – Ç’bëre me jetën t’u dha? – Ç’jetë do kishe jetuar, po mos kishe qenë një «e mërguar»? – Ç’kuptove nga jeta gjer këtu? Oh, sa zbavitem kur ia shoh faqet t’i përskuqen, vetësigurinë t’i lëkundet! Truri i kridhet hamendje filozofike; buzët vonojnë formulojnë përgjigjen. I peshon mirë fjalët, i përzgjedh me shumë kujdes, sepse e di s’do ta ketë lehtë bindë, sado i thellë jetë argumentimi. Unë dhe vetja ime? Një duel pambarim! Një « do – s’ dua» i pamëshirë. Një marrje pyetje pa drejtë replike. Nuk paska gjyqtar rreptë se vetja! Sidomos, kur duhet hartuar bilanci i jetës. – I cilës jetë, saktësisht? – I jetës ëndërruar, apo i jetës merituar? – I jetës ndërtove, apo i jetës pësove? * * * Me një valixhe nën krah ( mos, veç me linjtat e trupit për katandi), zbarkon një ditë një tokë ku s’ pret kush. Ku kurrkush s’ pyet: si ndihesh sot? Sepse nuk mund ta dinë (madje, as duan ta dinë), dje mund kesh qenë pak paqejf. Dje, për ata, ti nuk ekzistoje. (Ç’pret, atëherë?! Shpejto vish jetë!) Detyra fillestare është çlirohesh sa parë e pa keqardhje nga zinxhirët e kaluarës, nga robërimi vetëmburrës se, dikur, paske qënë «dikush»-i! (Nuk njihni ju mua?! Nuk keni parë ekran?!) tokën «e premtuar» luhet një muzikë e shfrenuar. Për qëndruar pistë, duhen përveshur llërët e nxituar këmbët. Sidomos, kur je një e mërguar pa rekomandim. Një profesioniste e pabarasvlerësuar, si një pasaportë pa vizë. Mund bllokojnë tek pragu, pa hedhur dot as edhe hapin e parë. Eh, hapat e parë tokën e huaj… brishtë, pasigurt, ngurrues, si hapat e një çilimiu ka nisur çapitet. Vetëm se, ndryshim me , ty kërkohet vraposh. Madje, edhe tepër. Maratonën fitosh! Jeta mërgim është një luftë e përminutshme për t’i bërë një vend vetes atje ku nuk është vendlindja jote; për t’u qëndruar besnike idealeve atje ku vlerat t’i masin me okje kandari; për ruajtur pacënuar veten e dëlirë atje ku maskat ndërrohen disa herë ditë. (Maskat e çastit, maskat e rastit…) Sa e mundimshme është mbetesh vetvetja mërgim! mos nxjerrësh shpirtin ankand, mos humbasësh fytyrën. Ndonëse, bixhozi i kohës kërkon t’i hedhësh tryezën e lojës: fytyrën luash kundër një maske, shpirtin lësh peng për një pakt me djallin. Mbijetesa xhunglën metropolitane s’është veçse një ballo e përhershme maskash. Je edhe ti e detyruar ngjeshësh një «maskë». Maskën-parzmore gladiatorit zgjedh, sepse ballo e jetës luhet arenë. Për fshehur pezmin ther përbrenda, ndonjëherë edhe maskën e klounit gaztor vesh. Paksa për krenari femërore, ca për edukatë familjare, e shumë për traditë dykombëtare, nuk mund t’ia lejosh vetes shohin trishtuar, drobitur, ndoshta… penduar. * * * pistën e mërgimit me dredha e kthesa, vrapohet një garë e ashpër olimpike: maratona me pengesa. S’janë gardhe, sfrate, hullì, a mezhda, por mure trashë betonarmeje, fortifikuar me llogore e bunkerë. Për t’i kapërcyer e prekur vijën e finishit, tjetër rrugë s’ka maratonisti i mërguar, veçse ta kapë jetën për brirësh. – Ejjj, ti, jeta ime! Jepu duarve! S’është vakti për t’u shullëhur diell. Duhet t’ia dalim krye sëbashku. Ta shembim murin na ndan nga «lëndina e fatit»! Me djersë e me gjak, dhëmbët shtrënguar për mos qarë, gjunjët ënjtur, shputat bëra plagë, pengesave shkëmbore u turresh me gjoks, i mësyn me grushta, i godet me kokë! Brenda teje, njëi njohur shpresëdhënës murmurit: mos u dorëzo, akçigës, kam besim tek ty! Nëpër krisjen (mikroskopike) i shkaktove murit, fund, përbirohet fitorja. Fillimisht, nën trajtat e një fijeje bari hollë. pas, si një luleshqerrë bulëzon gonxhen e parë… me forceps. Pak e nga pak, me mundim, (me stërmundim!), arrin kalosh njërën shpatull nëpër çarën e ngushtë. Ndalesh një çast. Mbushesh me frymë. Pastaj shtyn tjetrën. pas bustin, vijim belin e, fundazi, gjithë trupin. Dhe i shpalos diellit lulen e parë! ( zbehtë, ndrojtur, po ç’rëndësi ka?!) vonë vjen e dyta, hap kalimin për simotrën. Ja edhe e treta, …e katërta, …e pesta lule, …e tjerat me rradhë. Rrezja e diellit ngroh fytyrën, përgëzon: lumtë, mërgimtare, ia dole mbanë! Ëndrrat për cilat luftove, u realizuan. Ç’mrekulli! Për tepër, pa asnjë ndërhyrje hyjnore. Është kryekëput merita e mosmposhtjes dhe e vullnetit tënd buldozer. Çdo herë jeta thërriti arenë, iu përgjigje: jam gati! Ja përse, nën maskën, munde ruash pafëlliqur fytyrën tënde vërtetë, ia shpërfaq botës me një krenari shpagimtare. – Tungjatjeta! Jam njëra nga paepurat! *** – Mjeshtre e Madhe, ju takon kolltuku i nderit zemër tribunës. Uluni shijoni spektaklin! – Jo, ju falemnderit. – Vendi i lakmuar, zonjë e nderuar. Ju jep drejtën e vetos mbi jetën e gladiatorëve. – Kurrësesi! – përgjigjesh me neveri dhe ringjesh parzmoren. – Zonjë! Ku po shkoni?! … Nuk i dëgjoni si ulërijnë bishat brenda kafazëve?! Mezi presin ngrihen kangjellat. … Është shumë e rrezikshme, zonjë! Ju s’keni nevojë sakrifikoheni! Por nuk ia vë veshin. Heshtën rrëmben dhe zbret arenë, përfytesh me shtazët; hienat t’i bësh sus, gojëzat t’u vësh grabitqarëve… Sepse, kjo, është jeta zgjodhe. A.M. © 4 korrik 2017
Reklama