Home » RTSH: “Serbi; Brnabiç për BE-në” plus 9 more

RTSH: “Serbi; Brnabiç për BE-në” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Serbi; Brnabiç për BE-në” plus 9 more

Serbi; Brnabiç për BE-në Posted: 04 Jul 2017 07:42 AM PDT

Nëse Serbia do detyrohet zgjedhë mes lidhjeve afërta me Rusinë apo anëtarësim Bashkimin Evropian, atëherë do vendosë për këtë dytin. Kështu deklaroi kryeministrja e re serbe Ana Brnabiç një intervistë me rrjetin amerikan mediatik Blumberg. Do ta vijoj rrugën e nisur nga paraardhësi im, Aleksandër Vuçiç, tani presidenti i vendit po përgatit vendin për anëtarësim vitin 2020, tha ajo. Po shkojmë drejt BE-së, kjo është e qartë. Kemi lidhje emotive me Rusinë për shkak traditës kulturës e fesë dhe Rusinë shumë qytetarë serbë e shohin si mbrojtësen tonë, por përsëri, rruga strategjike është ajo drejt BE-së, foli qartë zonja Brnabiç. Kjo është hera e parë një kryetar qeverie Serbi deklaron hapur se do zgjedhë Evropën para Rusisë. Kryeministrja megjithatë, nuk mundi ti përgjigje pyetjes nëse do vendoste sanskione kundër Rusisë nëse i kërkohej kjo gjë, gjë zoti Vuçiç nuk e kishte bërë.
Kosovë; Flamuri amerikan për Pavarësinë e SHBA Posted: 04 Jul 2017 07:40 AM PDT

Me rastin e 241-vjetorit Pavarësisë Shteteve Bashkuara Amerikës, Garda Ceremoniale e Forcës Sigurisë Kosovës ngriti flamurin amerikan pranë shtatores Bill Klintonit sheshin me po njëjtin emër. Përfaqësuesi i shoqatës “Miqtë e Amerikës”, Agim Rexhepi, deklaroi se ky akt simbolik përçon mirënjohjen e shtetit Kosovës populli amerikan për mbështetjen e dhënë deri tani. Kjo shoqatë deklaroi se ceremonia e ngritjes flamurit i dërgon mesazhe popullit dhe institucioneve amerikane se populli i Kosovës është dëshmitar dhe mirënjohës për veprimet mbështetëse amerikane, treguan se Kosova ka merituar përkrahjen, jo vetëm aspektin ekonomik por edhe aspektin politik, ushtarak, arsimor si dhe gjitha fushat. Mesazhe urimi krerëve amerikanë për festën e pavarësisë u kanë dërguar edhe zyrtarë lartë Kosovës.
PD drejt zgjedhjeve, proçesin e udhëheq Jemin Gjana Posted: 04 Jul 2017 06:37 AM PDT

Pavarësht polemikave forta brenda saj, Partia Demokratike me e madhja e opozitës djathtë Shqipëri, po ecën me shpejtësi drejt zgjedhjeve për kreun e saj. Ajo ka miratuar martën procedurat e votimit si dhe rregulloren. Kreu i komisionit posaçëm do menaxhojë proçesin do jetë Jemin Gjana, një figurë e njohur e kësaj partie, por i mënjanuar vitet e fundit. Zoti Gjana ka spjeguar para gazetarëve veprimtarinë e komisionit, deri ditën e votimit 22 korrik. komision bëjnë pjesë Tritan Shehu, Enkelejd Alibeaj, Dhurata Çupi dhe Bardh Spahia. Minushe Lazaj dhe Albert Avdyli, janë punonjës sektorit organizimit PD. Ndërsa Arben Ibro dhe Riza Xhura janë propozuar nga dy kandidatët, Lulzim Basha dhe Eduard Selami.
Insekti “Harrie” bezdis pushuesit Posted: 04 Jul 2017 06:17 AM PDT

Një insekt i quajtur “Simulid”, gjuhën popullore njihet si “Harrie” ka bezdisur shumë pushues veçanërisht plazhin e Divjakës. Përveç kruarjeve pushuesit kanë përjetuar edhe reaksion alergjik lëkure.
Epidemiologia Enkeleda Dikolli një prononcim për RTSH thotë se insketi Simulid qarkullon Shqipëri prej kohësh, por këtë vit ndjeshmëria ka qenë e lartë për shkak ekspozimit. “Ai është gjendje transmetojë semundje. Aktualisht jep vetem bezdi dhe varësi njerëzve pickohen shkakton reaksione alergjike forta. Nga pickimi, kruarjet mund vazhdojnë edhe mbas 48 orësh dhe shenjat, kruarjet apo gungat, ka raste deri tre jave sidomos tek fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna apo edhe te njerëit janë shumë alergjikë” thotë epidemiologia Dikolli.
Specialistja e ISHP thotë se ankesat për “Harriet” kanë ardhur fillimisht ISHP nga peshkatarët muajin prill. “Raportime kemi patur gjithashtu nga zona e Shirokës. Njerëzit e kanë patur vështirë bëjnë atë xhiron e mbrëmjes për arsye pickimeve nga simulidet fluturojnë tufa, futen flokë, futen trup dhe janë shumë vogla, dhe ti nuk arrin ti shikosh madje, duket si një pike e zeze dhe vetëm arrin ndjesh kruarjet dhe reaksionet alergjike” shon zonja Dikolli.
Po si duhet mbrohemi?
Personat e ndjeshëm evitojnë ekspozimin, sidomos kohën e pikut aktivitetit simulideve është mëngjes nga ora 8-10, si dhe mbrëmje, me rënien e temperaturave ato janë mjaft aktive. Gjithshtu përdorim lënde larguese direkt trup si kremrat apo spray. Epidemiologia Enkeleda Dikolli thotë se ndryshim nga mushkonjat ato zhvillohen ujra rrjedhshëm. Për momentin insekti është i pranishëm DivjakW, Lezhë, Orikum, dhe se sot është gjetur edhe Bajram Curri e Valbone, ku ajo sëbashku me një grup specialistësh huaj gjendet për ekspeditë.
KQZ nuk shtyn shpalljen e rezultatit në Tiranë, Idrizi i PDIU ende jashtë parlamentit Posted: 04 Jul 2017 05:36 AM PDT

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka rrëzuar martën kërkesën e PDIU-së për shtyrë me 48 orë miratimin e rezultatit zgjedhjeve përgjithshme për qarkun e Tiranës. Sipas PDIU-së, gjatë numërimit nuk janë pasqyruar votat për këtë forcë politike, vota cilat ndikojnë marrjen ose jo mandatit kreut kësaj partie Shpëtim Idrizi. Zoti Idrizi ishte i pari listën e Tiranës, ku PDIU ka marrë mbi 12300 vota. Deputetja e deritanishme e kësaj force politike, Mesila Doda, e cila pas zgjedhjeve 25 qershorit ka mbetur jashtë parlamentit, paralajmëroi se PDIU do këmbënguli kërkesën e saj. Sipa zonjës Doda Tiranë PDIU-së nuk i janë llogaritur mbi 50 mijë vota.
Sipas ligjit, PDIU ka drejtë ankimojë këtë vendim fillimisht KQZ dhe pas Kolegjin Zgjedhor.
Polici i aksidentuar në Delvinë Posted: 04 Jul 2017 05:18 AM PDT

Kontrolli për parandalimin dhe evidentimin e rasteve kultivimit kanabisin vijoi edhe sot nga Policia e Shtetit. Nga zyra e medias policisë u njoftua rasti i aksidentit një efektivi i cili po ushtronte kontroll për kultivimin e kanabisit zonën e Sopotit. “Gjatë kontrollit territorit mbi Palohor një terren pyllëzuar e thepisur, afërsi malit Sopot, punonjësi i policisë Behar Halili, duke kontrolluar këmbë territorin është rrëzuar aksidentalisht dhe është dëmtuar shpatull dhe kokë” thuhet njoftim. Menjëherë është transportuar spitalin e Sarandës për ndihmë mjekësore ndërsa vonë efektivi u transportua me helikopter për ndihmë specializuar Tiranë. Mësohet se ai ndodhet jashtë rrezikut për jetën.
Ekspozitë skulpture në Galerinë FAB Posted: 04 Jul 2017 04:50 AM PDT

Arti është një enë komunikuese dhe dialogu është katalizatori i madh i artistëve gjitha kohërave. E tillë na vjen dhe ekspozita e çelur galerinë FAB pas një udhëtimi studentëve shqiptarë eksplorim monumenteve antikitetit Athinë. Me punime skulpturë dhe grafikë studentët sjellin copëza antikiteti përmes skulpturave tyre shoqëruar edhe nga nje konceptim bashkëkohor apo mbetje teknologjike. Ekspozita ngerthen brenda mureve galerisë Fab punët mira 15 studentëve, nuk shmang një nderthurje butë mes artit klasik dhe atij konceptual.
Furtuna Velaj; Një histori jete falë sportit Posted: 04 Jul 2017 04:39 AM PDT

Ka shumë arsye i çojnë njerëzit drejt sportit, por për sulmuesen e Kombëtares shqiptare futbollit femrave dhe skuadrës Nju Jork Sërfit SHBA, Furtuna Velaj, loja popullore botë ishte mënyra e mirë për t’i shpëtuar konfliktit vendlindjen e saj, Kosovë. Me topin nëpër këmbë, gjithë telashet rreth e rrotull saj zhdukeshin. “Familja ime jetonte një fshat vogël Kosovë dhe unë luaja futboll gjatë gjithë kohës, ka rrëfyer ajo, duke folur për mediat amerikane. – shkollë, gjatë pushimeve ndërmjetme, dhe çdo dielë do luaja. Unë isha si një “djalë haram” dhe luaja sa herë jepej mundësia. Jetonim një fermë dhe nuk kishim as televizor. Kisha vetëm kafshët shtëpiake për shoqëri dhe, duke qenë varfër, mundësitë për zbavitje ishin pakta. Futbolli ishte një nga ato gjërat ofrohet teksa thonë: “Ja ku e ke topin, luaj me !”. Pra, ose do luaje me kafshët, ose me topin e futbollit.” Dhuna dhe shtypja serbe Kosovë e detyruan familjen e vajzës atëherë 7-vjeçare emigronte SHBA, por rrugëtimi nuk ishte aspak i lehtë, duke kaluar nëpër Malin e Zi, pastaj Spanjë, Kubë e prej andej Florida dhe Nju Jork, para se stabilizohej Konektikat, ku i është dashur ndajë një apartment me dy dhoma gjumi me 20 anëtarë tjerë familjes madhe. Megjithatë, ajo e rinisi gjithçka tek loja magjike. “Futbolli ka luajtur një rol rëndësishëm jetën time, paso dha mundësinë shkoj shkollë dhe arsimohem, – pohon futbollistja kuqezi. – ka dhënë mundësinë udhëtoj dhe shoh shumë vende anembanë rruzullit, çka ka bërë një person me formim gjithanshëm dhe ka hapur sytë. Sikur mos ishte futbolli, nuk do kisha mundur arrij kaq shumë një kohë kaq shkurtër.” 4 vitet e universitetit Kuinipak, ajo mori një diplomë Shkenca Politike, por shënoi edhe 39 gola dhe dha edhe 16 pasime tjera për gol. Pas diplomimit, Velaj ka luajtur për Boston Brejkërs SHBA, me Afturel-ding Islandë, Toronto Lejdi Links SHBA, PK-35 Vanta’a Finlandë, Kolbotn IL Norvegji, SC Sand Gjermani dhe tani militon radhët e Nju Jork Sërf SHBA. 27-vjeçarja është shndërruar një nga shtyllat e Kombëtares kuqezi vajzave dhe këshilla e saj për rejat dhe rinjtë, është e thjeshtë: “Jeta nuk është gjithmonë e drejtë, por ky nuk është fundi i botës. Gjithmonë ke mundësi t’ia dalësh mbanë, sado e vështirë duket fillim.” Vetë jeta e Furtuna Velajt është dëshmi e gjallë e fjalëve saj.
Zgjedhjet,Çako vlerëson policinë, por akuzon politikën Posted: 04 Jul 2017 04:27 AM PDT

Një javë pas përfundimit procesit zgjedhor, drejori i Përgjithshëm i Policisë Haki Çako, akuzon politikën se ka vënë presion drejtuesit e policisë, por edhe efektivët e saj angazhuar gjatë dhe pas fushatës elektorale. Gjatë një takimi me drejtorët e niveleve ndryshme zoti Çako ka vlerësuar maksimalisht qëndrimin dhe profesionalizmin e çdo punonjësi policie.
Gjatë takimit, drejtori i Përgjithshëm i Policisë ka theksuar se krahas punës pandërprerë dhe angazhimit maksimal strukturave Policisë Shtetit, për çuar drejt zerimit kultivimin e kanabisit, do ti duhet përqëndrohet rritjen e parametrave sigurisë gjatë sezonit turistik veror, krijimin e lehtësirave pikat e kalimit kontrollit kufitar, si dhe patrullimin e policisë plazhe. Zoti Çako tha se puna do përqëndrohet edhe drejtim parandalimit prerjes pyjeve, zjarrvënies, ndërtimeve pa leje, vjedhjes energjisë elektrike, goditjes personave qarkullojnë me armë, parandalimit vjedhjeve etj.
Futboll, ende e paqartë e ardhmja e “Vllaznisë” Posted: 04 Jul 2017 04:20 AM PDT

Diçka nuk shkon tek Vllaznia. Nëse deri tani është folur dhe komentuar me nënkuptime distancë, tashmë ka ardhur koha flitet hapur. Këtë duhet ta sqarojnë fakt, vetë drejtuesit e klubit kuqeblu publikisht.
një farë mënyre, ditë parë ata janë shprehur me idenë Vllaznia nuk është vonë, argument cilin e shoqërojnë edhe me startin e kampionatit shtator. Megjithatë, për opinionin sportiv situata kampin kuqeblu nuk është aspak normale.
Gjithnjë nga ajo vetë drejtuesit e klubit kanë deklaruar parë, e hëna si ditë e parë e fillimit javës duhej shoqërohej me daljen e skuadrës stërvitje, por edhe e mërkura nuk ka sjellë asgjë re këtë drejtim.
Sidoqoftë, burimet brenda klubit shkodran bëjnë ditur për RTSH se ndonëse skuadra vazhdon jetë pushim, drejtuesit vazhdojnë jenë aktiv organizimin për ndërtimin e Vllaznisë re.
shumë se askush tjetër situatën fjalë e vuajnë vetë futbollistët kuqeblu. Edhe pse asnjëri prej tyre nuk merr përsipër flasë publikisht, sepse kjo gjë është ndaluar nga ana e klubit, ata shprehen indinjuar me qëndrimin po mbahet ndaj tyre. Ata nuk dinë ende asgjë se çfarë do bëhet me ta, as kur do fillojë stërvitja dhe aq shumë se si do jetë e ardhmja e Vllaznisë si skuadër.
Gjithësesi, nga burime jo zyrtare mësohet se brenda kësaj jave pritet ketë zhvillime reja kampin shkodran. Por se çfarë do ndodhë asnjë nuk e di. gjitha këto pritet marrin rrugë nga analiza e shumëdisktuar dhe e shumëpritur prej sa e sa ditëve për cilen thuhet se do zhvillohet brenda ditëve kësaj jave. Dhe pas do vijë edhe dalja e skuadrës diten e parë stervitore këtij prag sezoni.
Reklama