Home » Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more

Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more

Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari Posted: 03 Jul 2017 11:59 PM PDT

Është vetëm 7 vjeç por ky djalë nga Kina është bërë shumë i famshëm për shkak muskujve. Chen Yi është një gjimnast i talentuar dhe ka marrë prej 2 vitesh trajnim për gjimnastikë. Njerëzit janë habitur dhe trondituar nga format e tij trupore dhe e konsiderojnë si djali i vogël me muskuj. Foto e 7-vjeçarit janë marrë 2 korrrik gjatë një ndeshje gjimanstike Hangzhou. Pasi konkurroi lojë shkoi ndryshonte veshjen. Kur gazetarët vunë re trupin e tij muskulor filluan duke i bërë fotografi, raporton Daily Mail. Fotot u hodhën rrjetet sociale dhe u bënë virale internet.  Chen Yi pavarësisht moshës vogël ka arritur fitojë 6 medalje ari dhe një medalje argjendi. nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Ngacmoi demin por ja si e pësoi… Posted: 03 Jul 2017 11:59 PM PDT

Një burrë e ka pësuar keq pasi ngacmoi me shufër gjatë një dem. Demi i tërbuar e ka goditur disa herë atë dhe pas e kapi me brirë për ta hedhur ajër. Ngjarja u regjistrua Indi ku pranishmit provuan ta shpëtonin, duke e qëlluar demin me gurë por e kishin kotë. Turma e njerëzve e rrethuan atë, derisa fund demi u largua, duke e lënë me lëndime konsiderueshme burrin. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Ja dëmet e shkaktuara nga tërmeti 5 ballësh në Ohër Posted: 03 Jul 2017 11:51 PM PDT

Tërmeti prej 3,7 ballëve ndodhi orën 4 mëngjesit, duket se ishte vetëm paralajmërim për lëkundjen e radhës orën 13 e 18 minuta. Tërmeti prej 5 ballëve, sipas Rihterit, ishte i fuqishmi vargun prej 800 lëkundjeve dy javët e fundit rajonin e Ohrit. Momenti i lëkundjes është kapur nga kamerat e disa shitoreve. Epiqendra e tërmetit ka qenë afërsi fshatit Kosel dhe thellësi prej pak se 10 kilometrash. Për këtë arsye lëkundjen e kanë ndier qytetarët aq fuqishëm. Fatmirësisht nuk ka lënduar por janë paraqitur dëme materiale. Ka oxhaqe rrëzuara, mure dëmtuara, si dhe bojlerë shkëputur nga vendi. “Isha duke shkuar te disa miq dhe makinën e parkova këtu. U bë dëm i madh. Ishte e tmerrshme. Lëkundeshin shtëpi. Mbi makinën binin tulla, i shikoja derisa po binin. I shikoja shtëpitë duke u lëkundur. Ka dëme mëdha… – u shpreh një qytetar. Gjatë lëkundjes filloi bie muri, bie llaçi. Lart është katastrofë. Vajza shtatëvjeçare iku jashtë dhe ende gjendet atje derisa ta pastroj llaçin. Muri është i çrrënjosur tërësisht. Nuk është një ditë, po bëhen dhjetë ditë. Le qetësohet tha një qytetare tjetër. Shumë qytetar Ohrit me orë tëra kanë qëndruar rrugë, duke mos dashur kthehen shtëpitë e tyre. Situata e tensionuar është paraqitur te kopshtet e fëmijëve. momentin e lëkundjeve gjatë pushimit pasdites, përkëdhelëset i kanë zgjuar nga gjumi duke i nxjerrë jashtë. Kopshti “Biljana” ka dëme, mure plasaritura, vrima hapura dhe llaç. Fëmijët u shtrinë për fjetur pushimin e pasditës. gjithë me ulët i zgjuam dhe duke i mbajtur dorë i nxorëm jashtë objektit. Vetëm këtë objekt qëndronin mbi 100 fëmijë. Kishte prej tyre nuk mund ecnin. Ishte tmerr! Kjo është një gjendje me cilën përballemi për herë parë. Tentuam t’i nxjerrim fëmijët jashtë, e pas t’u japim ujë ftohtë” – deklaroi Roze Kosteska, drejtore e kopshtit fëmijëve Ohër. E disa vende periferisë qytetit, dëshmitarët kanë fotografuar rrëshqitje gurëve nëpër rrugë. Dëme janë vërejtur edhe fshatrat përreth. Sipas informacionit pakonfirmuar deri tani, te Sulfatorja mbi fshatin Kosel, gjegjësisht afërsi epiqendrës janë hapur disa vrima reja për ku përhapet erë e pakëndshme nga thellësia e tokës. Ndryshe, me intensitet vogël, tërmeti është ndier tërë territorin e Maqedonisë dhe vendet fqinje. situatë këtillë, shkencëtarët thonë se askush nuk mund tregojë saktësisht nëse do ketë tërmet fuqishëm , apo ngadalë toka do fillojë qetësohet.  “Duhet them se përvoja ime tregon se asnjëherë nuk guxojmë themi nëse ky është tërmeti i fuqishëm dhe se pas tij do qetësohet. Nuk mund themi se ky është maksimumi, por duhet jemi kujdesshëm” theksoi Miodrag Maniç, profesor universitar i Inxhinierisë tërmeteve. Ohër sot ka arritur ekipi i Institutit për inxhinieri tërmeteve për instaluar pajisjen për studimin e tokës. kaluarën ka pasur lëkundje fuqishme rajonin e Ohrit, ku sipas supozimeve mund ketë tërmet deri maksimum gjashtë ballë. Epiqendra e tërmeteve fundit është lindje liqenit dhe dy anët e malit Galiçicë./Alsat M/ nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 morenintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 morenintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 morenintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Armina Mevlani e mrekullueshme edhe pa make up Posted: 03 Jul 2017 11:45 PM PDT

Ne jemi mësuar ta shikojmë gjithmonë grimuar Armina Mevlanin por ajo është shumë e bukur edhe pa make up.  Miss Shqipëria 2009 ka postuar një video Instagram dhe shkruan: “E përgjumur”. E veshur me rroba përditshme dhe pa make up ajo duket e mrekullueshme. nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Brian Hoyt Yee: Kufijtë e Ballkanit janë të përcaktuar qartë Posted: 03 Jul 2017 11:42 PM PDT

Prania dhe interesimi amerikan për Ballkanin perëndimor mbetet i fuqishëm dhe politika e shteteve bashkuara nuk ka ndryshuar, deklaron zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Brian Hoyt Yee, një intervistë për përditshmen greke Kathimerini dhe gazetarin Stavros Tzimas. Stabiliteti dhe prosperiteti i vendeve rajonit do ndihmojnë Amerika bëhet e sigurt, dhe do jenë aleatë fuqishëm luftën kundër terrorizmit, thekson Yee. Mirëpo, Brian Hoyt Yee shton se realizohet ky objektiv, vendet e Ballkanit Perëndimor duhet angazhohen për reforma thella, do t’u ofrojnë qytetarëve një qeverisje mirë, siguri dhe shumë vende pune. Zyrtari amerikan, ndërmori misione Balllkan muajt e fundit, vëren se ka disa zhvillime pozitive Ballkan, sipas tij u realizuan me angazhimin amerikan dhe europian . “Mali i Zi u anëtarësua NATO, liderët e Maqedonisë krijuan qeveri, opozita shqiptare pranoi ndërpresë bojkotin dhe marrë pjesë zgjedhjet e 25 qershorit, ndërsa Serbia hapi dy kapituj rinj negociatat për anëtarësim BE”, konstaton Hoyt Yee dhe shton: “Këto hapa progresi tregojnë se vendet ballkanike mund arrijnë synimet e tyre kur ekziston vullneti politik”. Sipas Hoyt Yee, rajoni ende ka sfida rëndësishme përpara. planin e brendshëm: institucionet e pafuqishme, dobësitë rregullat e drejtës, media jo lira dhe korrupsionin endemik. planin e jashtëm: Lufta kundër terrorizmit, menaxhimi i flukseve migratore dhe presionet e jashtme për frenimin e demokratizimit. kalohen me sukses këto sfida, “liderët e këtyre shteteve do duhet tregojnë kurajo politike, bashkëpunojnë mes tyre dhe marrin vendime, por edhe bëjnë hapat e nevojshëm për shumë stabilitet dhe prosperitet”, thekson zyrtari amerikan. Përballë paralajmërimeve nga Beogradi, Shkupi e madje dhe Moska, mbi rrezikun e një destabilizimi ri Ballkan, për shkak “retorikës nacionaliste liderëve shqiptarë, interpretohet si një përpjekje për axhendën e Shqipërisë Madhe”, zyrtari amerikan përgjigjet: Ne nuk e mbështesim rishikimin e hartës Ballkanit dhe refuzojmë retorikën nacionaliste prej çfarëdo burimi. Nuk është dijeninë time asnjë tentative serioze për ndryshimin e kufijve rajon”. “Kufijtë e vendeve Ballkanike janë përcaktuar qartë, njihen ndërkombëtarisht dhe nuk përbëjnë objekt një mosmarrëveshjeje serioze. Ndryshimi i kufijve Ballkan nuk do ndihmonte sigurinë dhe stabilitetin rajon”, thekson zëvendësndihmës sekretari amerikan i shtetit. I inkurajojmë liderët e rajonit distancohen nga retorikat zjarrvënëse dhe separatiste e përqëndrohen reformat themelore politike dhe ekonomike, janë domosdoshme për progresin e integrimit tyre institucionet euroatlantike”, përfundon Brian Hoyt Yee intervistën për të përditshmen greke Kathimerini. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Koreja e Veriut gjuajti me raketë drejt Japonisë Posted: 03 Jul 2017 11:28 PM PDT

Zyratë ushtarakë amerikanë kanë konfirmuar se Koreja e Veriut ka gjuajtur një raketë me rreze të ndërmjetme në drejtim të Japonisë. Raketa me bazë toke u nisë nga aeroporti i Panghyon dhe fluturoi për 37 minuta përpara se të ulej në Detin e Japonisë, tha Komanda e Paqësorit të SHBA-së, shkruan BBC. Japonia ka reaguar me nota proteste dhe kryeministri Shinzo Abe tha se raketa e sapo lëshuar  “tregonin qartë se kërcënimi është rritur”. Pheniani ka rritur shpejtësinë e testeve bërthamore dhe raketore, përgjatë muajve të fundit, duke ngritur kështu edhe tensionet në gadishull dhe jo vetëm. Koreja e Jugut tha se raketa e së martës u lëshuan në 09:40 sipas kohë lokale dhe fluturoi rreth 930 kilometra. Sipas zyrtarëve japonezë raketa mund të ketë zbarkuar në ujërat japoneze. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Aktorja e famshme vret veten, paralajmëron veprimin e saj në Instagram Posted: 03 Jul 2017 11:27 PM PDT

Aktorja amerikane  Stevie Ryan është gjetur e vdekur shtunën shtëpinë e saj Los Angeles. 33-vjeçarja dyshohet se ka var veten raportojnë autoritetet. Ryan, e njohur për serinë e saj Little Loca YouTube dhe për imitimet e njerëzve famshëm, kishte paralajmëruar vrasjen e saj me anë një postimi Instagram. Ajo i kishte bërë një dedikim për gjyshin e saj i cili kishte vdekur pak kohë parë. “Burri i ëndërrave mia i cili do mbetet gjithmonë ëndërrat e mia. Unë do takoj shpejti. dua shumë gjyshi im,”-shkruan aktorja. Ryan ka drejtuar një program rreth derepsionit quajtur “Mendërisht Ch (i sëmurë)”. episodin e fundit gjithashtu ka diskutuar për vdekjen e gjyshit saj: “Jam shumë e shqetësuar se kjo do dërgojnë një depresion thellë.” Ajo luajti serinë e komedisë VH1 Stevie TV dhe ishte bashkë-organizatore debutimin e Brody Jenner shfaqjen Sex with Brody. nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more nintchdbpict000336115953 Ora News: “Fëmija më muskuloz në botë, fiton 6 medalje ari” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Gjykata urdhëroi konfiskimin e pasaportës së Gruevskit Posted: 03 Jul 2017 11:04 PM PDT

Një gjykatë në Maqedoni ka urdhëruar konfiskimin e pasaportës së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe katër zyrtarëve të tjerë të partisë së tij konservatore, WMRO-DPMNE, përfshirë dy ish-ministra të qeverisë së tij, lidhur me skandalin madhor të përgjimit. Ky urdhër është shpallur dje, pasi Gruevski dhe ish-ministri i brendshëm dhe ai i transportit, përkatësisht Gordana Jankullovska dhe Mile Janakieski, ishin akuzuar të dyshuar se i kanë shkelur rregullat financiare të fushatës zgjedhore dhe për keqbërje të tjera, gjatë hetimit të Prokurorisë speciale për përgjimet ilegale. Në këtë skandal, janë përgjuar ilegalisht bisedat telefonike të afro 20 mijë njerëze. Gruevski i ka hedhur akuzat dhe i ka fajësuar spiunët e jashtëm. Skandali ka shkaktuar krizë politike dhe zgjedhje në dhjetor të vitit të kaluar, me ç’rast ka përfunduar sundimi 10 vjeçar i partisë WMRO-DPMNE të Gruevskit. Më se 100 vetë janë akuzuar deri tash në kuadër të hetimeve për përgjim./Rel/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Topalli: Basha më keq se Enveri, neveri për grupin që e mbështet Posted: 03 Jul 2017 01:49 PM PDT

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka rrëfyer se pse mbeti jashtë listave kandidatëve për deputetë PD për zgjedhjet e 25 qershorit. E ftuar emisionin “Debati Channel One” me gazetarin Roland Qafoku, Topalli  nuk kurseu ironinë kur tha se mund ishte listë nëse do t’u buzëqeshte familjarëve Bashës. Topalli:Unë i kam shkuar zyrë tre javë para zgjedhjeve dhe i kam kërkuar mblidhen strukturat e partisë. Ai s’bëri asnjë gjë. Edhe Enver Hoxha i mblidhte formalisht byrotë. Gjithsesi unë e dija po t’u buzëqeshja familjarëve Bashës do isha listë. Por këtë se bëj dot”. Topalli tha se ndjen neveri për grupin PD është pro Bashës. Topalli:Unë ndjej neveri për atë grup mbështet Bashën. Ata janë njësoj me ata nxjerrin partinë mbi Shqipërinë. PD nuk ka garë. Selami nuk është kandidat i vërtetë”. /Oranews.tv/       Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Gjuhë lufte midis Indisë dhe Kinës Posted: 03 Jul 2017 01:36 PM PDT

Lufta e fjalëve midis Indisë dhe Kinës, dy vendet fuqishme rajonin pajisur gjithashtu me armë bërthamore, janë intensifikuar, edhe pse udhëheqësit e lartë dyjave shteteve ka ngjarë zhvillojnë bisedime jo formale samitin e G-20 Hamburg Gjermanisë. Ekspertët thonë se toni konfrontues nuk është i mirë as për Kinën dhe as për Indinë, por ata shohin gjithashtu një lidhje pas vizitës fundit kryeministrit indian Narendra Modi Uashington ku u takua me Presidentin amerikan, Donald Trump. Një zëdhënës i ministrisë Jashtme kineze tha se pozicioni i fundit i Indisë për mosmarrëveshjet për kufirin Sikkim është kundërshtim me qëndrimin tradicional kryeministrit parë vendit Jawaharlal Nehru dhe qeverive mëpasshme. “Kufiri midis dy kombeve rajonin Sikkim është i përcaktuar mirë nën Traktatin Sino-Britanik vitit 1890. Ish-Kryeministri indian Jawaharlal Nehru miratoi Traktatin Sino-Britanik vitit 1890 Sikkim një letër drejtuar homologut tij kinez Zhou Enlai 1959. Qeveritë e njëpasnjëshme indiane gjithashtu e kanë miratuar këtë. Dëshiroj pala indiane respektojë traktatin e 1890 dhe tërheqë trupat kufitare kanë kaluar përsëri   territorin kinez anën indiane kufirit. Kina do marrë gjitha masat e nevojshme për mbrojtur sovranitetin territorial “, ka deklaruar zëdhënësi i Ministrisë Jashtme Kinës, Geng Shuang. Geng gjithashtu fajësoi Indinë për përdorimin e Butanit për mbrojtur “hyrjen e paligjshme” saj zonën Doklam. India ka kundërshtuar referencën kineze ndaj traktatit vitit 1890, duke thënë se një marrëveshje e vitit 2012 ndërmjet dy palëve, kërkon përfshirjen e një pale tretë (Butani, këtë rast). Butani ka paraqitur një protestë kundër Kinës përpjekjen për ndryshuar status quo-n. Ndërkohë, India dielën vendosi shumë trupa Sikkim “mënyrë jo luftarake”, pasi ushtria kineze u përpoq ndërtonte një rrugë rajonin Doklam i vendosur strategjikisht (kinezët i referohen si Donglang). Përshkallëzimi i gjuhës aktuale është i ashpri nga lufta e vitit 1962. Ministria e jashtme kineze hodhi poshtë gjithashtu komentet e ministrit indian mbrojtjes Arun Jaitley se India e vitit 2017 është ndryshe nga ajo ishte vitin 1962. Pekini tha se Kina gjithashtu është e ndryshme dhe do marrë gjitha masat e nevojshme” për të mbrojtur sovranitetin territorial të saj. Ekspertët indianë thanë se një ton konfrontues midis Indisë dhe Kinës nuk do të sjellë asnjë të mirë për të dy kombet. /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Reklama