Home » Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Gjermania voton para syve të botës Posted: 04 Jul 2017 12:00 AM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Bota vëzhgon këto javë dhe muaj intensivisht Gjermaninë. Shumë e bëjnë këtë me admirim dhe vlerësim. Por jo gjithë: ndërsa disa pyesin pothuajse me zili se si ia del mbanë Gjermania pavarësisht gjithë sfidave dhe problemeve ketë një stabilitet tillë themelor, tjerë kanë frikë nga një superioritet i përtërirë i këtij vendi zemër Evropës. Disa e shohin Gjermaninë dhe kancelaren e saj Angela Merkel, si strehën e fundit, mund ta ruajë BE-në nga shpërbërja, tjerë e akuzojnë Gjermaninë se do t’i imponojë kontinentit me gjitha fuqitë rregullat e saj. Dhe jo për hirë Evropës, por vetëm për përfitimin e saj vetiak: çdo gjë për kampionen e eksporteve dhe mrekullisë vazhdueshme ekonomike.

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Akti humanizimi apo shkatërrim i Perëndimit? Varësisht se ku jam botë takoj njerëz e lavdërojnë gatishmërinë e Gjermanisë për pranuar shumë se një milion refugjatë si një akt humanizimi – ose takoj njerëz zemëruar na akuzojnë se duke joshur e refugjatët e shumtë jemi përgjegjës për shkatërimin e Perëndimit krishterë. Prandaj ne Deutsche Welle i kushtojmë rëndësi fushatës ardhshme zgjedhore. 24 shtator Gjermania zgjedh një parlament ri dhe vendos se kush do ta drejtojë këtë vend ardhmen. Si medie ndërkombëtare, ne duam përdorim vëmendjen na kushtohet për shpjeguar se çfarë po ndodh vendin tonë. Çfarë i preokupon gjermanët, cilët tërësi janë kënaqur me kursin e qeverisë tanishme. Nga çfarë kanë ata frikë ardhmen? A është Gjermania vërtetë e gatshme ta konsidrojë veten si vend emigracionit? Apo janë sukseset elektorale partive populistë djatht më  tepër një dëshmi se politika përcakton një kurs shumë qytetarë nuk e mbështesin?

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Ne gjithashtu do shpjegojë se prej nga buron suksesi ekonomik gjerman, si funksionon sistemi arsimor gjerman dhe çfarë është e jashtëzakonshme këtë sistem. Ne do portretizojmë politikanë kryesorë dhe natyrisht do sqarojmë edhe fenomenin Angela Merkel, e cila kandidon për herë katërt dhe është një nga personalitetet famshme botë. Çfarë mund pritet prej kujt dhe ç’politikë e jashtme? Sa rëndësishme janë obligimet ndaj traktateve, si NATO? Sa e rëndësishme është politika e zhvillimit? Ose a ka kandidatë për cilët rritja e shpenzimeve ushtarake është e rëndësishme? Si e sheh Gjermania rolin e saj brenda BE-së? Diskutoni me ne: Çfarë është Gjermania? Ne duam jemi diskutim vazhdueshëm me ju, lexuesit apo shikuesit tanë. Ne duam t’ju përfshijmë lajmet dhe reportazhet tona. Prandaj na drejtoni pyetje ose shprehni mendimin tuaj përmes  #askDW.

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Ne si Deutsche Welle duam jemi muajt e ardhshëm një platformë diskutimi 30 gjuhë dhe për trajtuar tema tilla si: ç’është Gjermania?  Ç’rol duhet luajë ky vend ardhmen politikën e sigurisë, kuadër NATO-s dhe kuadër Bashkimit Evropian? Cilat janë shpresat keni ju prej qeverisë ardhshme? Çfarë ju frikëson, ku shihni ju pika tipike forta dhe dobëta Gjermanisë? Përmes hashtag #GermanyDecides mund gjeni gjitha materialet tona Facebook, Twitter, TV dhe faqet tona internetit. Gëzohemi për kontributin tuaj për diskutimeve me mbështetjen e rrjetit tonë global korrespondentëve dhe redaktorëve Berlin dhe Bon shpjegojmë se çfarë po ndodh Gjermani – dhe përse do votojmë 24 shtator./DW

Trump do të kërkoj nga evropianët të blejnë gaz nga SHBA-të e jo Rusia Posted: 03 Jul 2017 11:52 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Këto komente pritet bëhen gjatë vizitës tij Poloni pasnesër, kanë thënë zyrtarë Shtëpisë Bardhë. Gjatë viteve fundit, Moska e ka ndërprerë furnizimin me gaz gjatë mospajtimeve për çmim me vendet fqinje muajt e dimrit. Aktualish, Shtetet e Bashkuara kanë filluar transportojnë gaz gjendje lëngët për parën herë Poloni dhe zoti Trump do tu thotë aleatëve Poloni se ai dëshiron ta lehtësojë sa tepër procedurën kompanitë amerikane dërgojnë gaz pjesën lindore dhe qendrore Evropës, kanë thënë zyrtarë Shtëpisë Bardhë.

Morata: Dua të transferohem te ky klub i madh (FOTO) Posted: 03 Jul 2017 11:52 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Alvaro Morata dëshiron largohet nga Real Madrid dhe transferohet Manchester United. Sipas përditshmes sportive katallane, Mundo Deportivo, Morata ka kërkuar nga “Los Blancos” t’ia aprovojnë kalimin Old Trafford, përcjell “lajmi.net”. Real Madridi po kërkon 80 milionë euro për Moratan. Por, këtë shifër nuk janë gatshëm ta paguajnë ‘Djajtë e Kuq’. /Lajmi.net/ 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

A keni ndjesi mpirje në trup, shenja të bardha/kuqe në lëkurë apo rënie flokësh? Ja çfarë problemi tregojnë Posted: 03 Jul 2017 11:41 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Ndjesi mpirje trup: ky kusht shëndetësor ka bëjë me mungesën e acidit folik trup ose mungesën e vitaminës B9, B6 dhe B12. Kjo lloj simptome është shumti e përhapur tek duart dhe tek këmbët. Nëse mpirja zgjat shumë se disa sekonda dhe ju ndodh shpesh atëherë mund tregojë për ndonjë problem sistemin nervor periferik. Lodhja, anemia, depresioni, ankthi etj mund shkaktojnë mpirje gjithashtu, shkruan “Step To Health”. Shenja bardha ose kuqe lëkurë: ndonjëherë këto shenja mund duken si puçrra fytyre, por fakt shumicën e rasteve ato tregojnë për çekuilibër hormonal. Kjo nuk është diçka serioze për shëndetin, thjesht duhet mundoheni t’i balanconi hormonet. Hani ushqime pasura me acide yndyrore shëndetshme si peshk, arra, avokado si dhe ushqime pasura vitamina D dhe A. Rënie e flokëve: nëse përveç rënies flokëve ju keni probleme edhe me lëkurën e kokës atëherë kjo gjë mund t’ju sinjalizojë për mungesë biotinë. këto raste do ishte e rekomandueshme hanit arra, qumësht dhie, domate, karota, qepë, banane, avokado etj. Këto simptoma ju përmendëm janë shpeshtat tek njerëzit, ato mund mos tregojnë për kushte rënda shëndetësore, por duhet mbahen nën kontroll mënyrë jeni sa shëndetshme. /Gazeta Shëndeti/

Ky është parashikimi i motit për sot Posted: 03 Jul 2017 11:39 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Sipas Institutit Hidrometeorologjik, gjatë ditës do jetë sërish nxehtë por jo si java e lame pas. Temperaturat maksimale parashihet lëvizin nga 26-30 gradë Celsius, ndërsa minimalet do lëvizin nga 10-15 gradë Celsius.
Do fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me shpejtësi deri 12m/s.

Leonora Jakupi plot stil rrugëve të Hungarisë (Foto) Posted: 03 Jul 2017 11:23 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Atë jemi mësuar ta shohim gjithmonë plot elegancë, duke qëndruar gjithmonë përkrah me trendet, shkruan lajmi.net. disa imazhe këngëtarja ka publikuar fundi rrjete sociale, ajo vjen plot stil siç bën çdo herë secilën paraqitje saj. Leonora po qëndron për pushime Hungari dhe duket se po kalon kohë mrekullueshme atje. /Lajmi.net/ 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

A i duan prindërit të gjithë fëmijët njësoj Posted: 03 Jul 2017 11:21 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Hulumtimi i bërë nga kanadezët ka treguar sa shumë dallon stili i rritjes fëmijëve nga familja e njëjtë, aq negativ do jetë ai ndikimin shëndetin psikik gjithë anëtarëve familjes. “Ky zbulim është shumë befasues”, tha Jenny Jenkins, profesoreshë e psikologjisë aplikuar dhe zhvillimit njerëzor Universitetin Toronto dhe udhëheqëse e këtij studimi. “Kemi pritur e ashtuquajtura “rritje diferenciale” ndikon vetëm dinamikën mes prindërve dhe fëmijëve. Megjithatë është treguar ajo ndikon tërë familjen”. “Rritja apo edukimi diferencial” fakt është emër i zbukuruar për atë fakt paraqet favorizimin e një fëmije krahasim me tjetrin. Hulumtimi i cili është publikuar revistën “Zhvillimi i fëmijëve” ka zgjatur katër vjet. Për këtë periudhë janë përcjellë 400 familje kanadeze me metodën e anketës dhe vrojtimeve direkte. Prof. Jenkins dhe ekipi i saj kanë zbuluar fëmijët e prindërve cilët nuk i kanë trajtuar njëjtë fëmijët e vet, kanë pasur shumë probleme me kujdesin dhe raportet shoqërore kanë vazhduar edhe moshën e rritur. Hulumtuesit kanë zbuluar rritja apo edukimi diferencial është i lidhur edhe me disa faktorë, siç janë varfëria, sëmundjet mentale dhe historia e abuzimeve familje. Njëlloj kështu, hulumtimi ka treguar nënat cilat kanë qenë nën stres gjatë emocional dhe financiar rrallë kanë qenë drejta ndaj fëmijëve tyre. /Telegrafi/

Schwendiman, i inkurajuar nga konsolidimi i Speciales Posted: 03 Jul 2017 11:10 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Prokurori i Specializuar, David Schwendiman, është duke vazhduar ta bëjë punën e tij, cilën edhe ia kërkon ligji i vitit 2015, shkruan sot, gazeta Zeri. Madje sipas Joseph Hollerhead, asistent ekzekutiv i zëvendëskryeprokurorit specializuar, prokurori është shumë i inkurajuar me miratimin e Rregullores Procedurës dhe Provave ditë parë. Megjithatë, Hollerhead është shprehur i rezervuar sa i përket pyetjes gazetës “Zëri” se kur do nisin akuzat e para dhe e ka gjasë ato fillojnë brenda këtij viti. Sipas tij, Zyra e Prokurorit Specializuar është një institucion i veçantë dhe i pavarur nga Dhomat e Specializuara dhe ka përgjegjësinë e autoritetin e vetëm t’ia dërgojë akuzat Gjykatës Specializuar. Por, kur do bëhet kjo ai nuk ka treguar, duke mos dashur ndërhyjnë hetimet e Prokurorisë. anën tjetër zëdhënësja e Dhomave Specializuara, Avis Benes, i ka thënë gazetës “Zëri” ditë parë se nëse vendimi i Dhomës Speciale Gjykatës Kushtetuese do jetë pozitiv, rregullat do hyjnë fuqi 7 ditë pas. njëjtën kohë Benes ka bërë ditur se ky është edhe hapi i fundit ligjor Gjykata bëhet plotësisht funksionale.

Pas sherrit me të dashurin, hakmarrja e kësaj vajze të lë me gojë hapur (Foto) Posted: 03 Jul 2017 11:07 PM PDT

39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

23-vjeçarja me iniciale S.Y. ishte duke folur telefon rreth orës 11:00 (me orën lokale) bregdet, ku nisi pinte alkool dhe fliste me lartë. Herë pas here qante. Sipas Agjencisë lajmeve “IHA”, vajza e theu telefonin për tokë dhe u afrua tek humnera bregdet. Njerëzit e panë gjendje rënduar psikologjike njoftuan menjëherë policinë, e cila mbërriti pa vonesë. Forcat e policisë dhe ndërhyrjes shpejtë u përpoqën ta bindnin largohej nga shkëmbinjtë, por kot. pas ndërhynë punonjësit e shëndetësisë, nga cilët e reja kërkoi birra. Megjithëse ia plotësuan kërkesën, e reja sërish e lëshoi veten nga shkëmbinjtë. Punonjësi i shëndetësisë përpjekje për ta shpëtuar e kapi vajzën nga bluza, por nuk ia doli ta mbante. Media turke raporton se 23-vjeçarja ra nga një lartësi rreth 30 metra me shpinë ujë. Ekipet e shpëtimit arritën ta marrin varkë menjëherë dhe e dërguan një qendër shëndetësore Antalja. E reja është gjendje mirë shëndetësore dhe pa asnjë rrezik për jetën. 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more 39306448_303-300x169 Lajmi.net: “Gjermania voton para syve të botës” plus 8 more

Reklama