Home » Zëri: “Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime!” plus 29 more

Zëri: “Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime!” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime!” plus 29 more

Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime! Posted: 02 Jul 2017 02:57 PM PDT

Jeta e saj është një thelë e historisë së botës. I kujtohen pjesët diplomatike, rrugët e luftës ose shakatë dhe takimet e vështira me Sadamin… Në librin e saj të kujtimeve “Madam Secretary”, ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, tregon detajet të jetës së saj politike. Intervistën e saj më 2003, për gazetarin Philippe Coste në revistën franceze “L’Express” – që u botua edhe në Javoren Politike Shqiptare “Zëri”.  • Në librin……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Surprizë në emision: Aktori shqiptar i propozon live ish-banores së BB(Video) Posted: 02 Jul 2017 02:43 PM PDT

“Mund t’i premtoj vetëm që do ta bëj shumë të lumtur!” Kështu u shpreh gjatë emisionin “Oktapod” në Vizion Plus aktori i njohur i humorit Albano Bogdo, i cili propozoi për martesë (sigurisht me humor) ish-banoren e “Big Brother Albania” dhe Miss Worls Albania 2014, Xhensila Pere. Pere ishte e ftuar në studion e emisionit të moderatorit Turjan Hyska për të folur për Miss Universe Albania por emisioni mori një rrjedhë tjetër kur Bogdo i dërgoi Hyskës një mesazh në të cilin shkruante……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ministritë ‘mbahen gjallë’ nga ushtruesit e detyrës Posted: 02 Jul 2017 02:40 PM PDT

Raportet e Auditorëve të publikuara ditëve të fundit, kanë gjetur një të përbashkët në shumicën e ministrive. Shumë pozita dhe funksione të larta ushtrohen për periudha të gjata nga ushtruesit e detyrës (UD). Sipas Ligjit për Shërbimin Civil, pozita e ushtruesit të detyrës nuk mund të mbahet për periudhë më të gjatë se tre muaj, gjë e cila nuk përfillet fare nga ministrisë e Qeverisë së Kosovës, ku këto funksione në disa raste kryhen edhe me vite, raporton……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sigurimi shëndetësor, premtimi që s’po përmbushet Posted: 02 Jul 2017 02:38 PM PDT

Paralajmërimi se 1 korriku do të jetë dita e mbledhjes së premiumeve për fillimin e aplikimit të sigurimeve shëndetësore doli të jetë dështim i radhës për qeverinë e vendit. Ministri në largim i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, vitin e kaluar pati paralajmëruar se mbledhja e premiumeve do të fillojë në Janar të vitit 2017, por shefi i tij, Kryeministri në largim, Isa Mustafa, pati konsideruar se nuk janë bërë të gjitha përgatitjet prandaj ishte dhënë një datë tjetër……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Dasma luksoze e Samir Ujkanit, e plotësuar me elemente tradicionale (Foto) Posted: 02 Jul 2017 02:35 PM PDT

Portieri shqiptar, Samir Ujkani, i ka dhënë fund beqarisë duke e kurorëzuar me martesë lidhjen disavjeçare me partneren e tij, Efnan Jusufi. Ceremonia e martesës është zhvilluar në një prej restoranteve luksoze në periferi të Prizrenit. Familjarë dhe miq të shumtë ishin të pranishëm në dasmën e portierit të Pisas. LEXO EDHE: Samir Ujkani po martohet, ja si duken disa nga çiftet e njohura në dasmë (Foto) Aty nuk munguan as fytyrat publike, disa prej të cilëve kanë postuar fotografi të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vuçiq: Nëse Haradinaj bëhet kryeministër, serbët duhet të jetojnë me këtë fakt Posted: 02 Jul 2017 02:09 PM PDT

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq thotë se nëse Ramush Haradinaj do të zgjidhet Kryeministër i Kosovës, serbët këtu duhet të ‘jetojnë me këtë fakt’. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar se është shumë e rëndësishme që dialogu Beograd-Prishtinë të vazhdohet, për shkak se kështu ulet tensioni. Ai ka paralajmëruar mundësinë për transferimin e dialogut në nivel presidencial. “Kosova e Veriut nuk mund të jetë e kërcënuar,……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tuna sapo postoi foton më të bukur të djalit…(Foto) Posted: 02 Jul 2017 02:06 PM PDT

Këngëtarja e njohur Tuna solli në jetë dy muaj më parë fëmijën e saj të parë. Mami Tuna u gëzua me një djalë, emri i të cili është Tian. Ajo dhe bashkëshorti i saj vazhdimisht postojnë foto të djalit, ku duket se i ka lumturuar shumë prindërit e rinj. Sot mami Tuna ka postuar një foto të Tianit duke qeshur, dhe ngjan aq i ëmbël. Ajo shkruan bashkangjitur fotos, se djali i saj sot është bërë 2 muajsh. Edhe Patrisi menjëherë pas Tunës ka postuar një foto po aq……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vetullat: Si t’i rregullojmë dhe t’i mirëmbajmë në mënyrë të duhur? (Video) Posted: 02 Jul 2017 01:56 PM PDT

Nuk jeni të sigurt se si t’i formësoni vetullat, herën e parë le ta bëjë specialisti i kozmetikës, ndërkaq më vonë vetëm do ta ndiqni formën e tillë. Tek formësimi është me rëndësi të ndiqni linjën natyrore të vetullave, qimet nduken nën vetulla dhe mbi to, transmeton Telegrafi. Nëse deri më tani keni përdorur copa akulli gjatë heqjes së vetullave, tani e tutje duhet ta harroni këtë praktikë. Nuk dëshironi ta mpini lëkurën para shkuljes, pasi ashtu ajo do të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lladrovci e Drenori përplasen në seancë të Kuvendit komunal (Video) Posted: 02 Jul 2017 01:37 PM PDT

Me tensione të mëdha është përcjellë seanca e fundit në Kuvendin Komunal të Drenasit, mes asamblistit të Vetëvendosjes, Xhavit Drenori, dhe kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci. Drenori ka akuzuar bashkëshorten e kryetarit të Drenasit se ka organizuar iftar me gratë e fshatit Dobroshevc, nga vjen edhe vet Drenori, në kohën e fushatës zgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme. “Kallxom ku i ka marrë paret gruaja jote me shtru drekë te Guri i Plakes (një restorant në Drenas v.j) edhe pse i ka thirre në emër……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Vetëvendosje’ paralajmëron reagim qytetar nëse presidenti mandaton dy herë PAN-in Posted: 02 Jul 2017 01:22 PM PDT

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka deklaruar sot se do të zbatojë vendimin e vitit 2014, të Gjykatës Kushtetuese, lidhur me mandatarin për formimin e institucioneve qeverisëse në Kosovë. Thaçi ka thënë se vendimi në fjalë shpreh qartë se fituesi i zgjedhjeve, në këtë rast koalicioni PAN, është mandatari për formimin e Qeverisë. Por, deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, ka deklaruar se nëse kushdo që nuk i ka numrat do të mundohet të uzurpojë fitoren……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi shpjegon arsyet e takimit të nesërm me Vuçiqin Posted: 02 Jul 2017 01:13 PM PDT

Nesër në Bruksel do të mbahet një takim mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Presidenti Hashim Thaçi, në një intervistë për RTK-në, ka shpjeguar arsyet e këtij takimi dhe temat eventuale. “Takimi i nesërm mund të jetë mundësi e një fillimi të një faze të re të dialogut në një kornizë të re politike, që do të jetë përmbyllëse do të jetë më dinamike dhe që do të qonte deri në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Wolfgand Petritsch: Dialogu Prishtinë-Beograd të vazhdojë menjëherë Posted: 02 Jul 2017 01:12 PM PDT

Ish i dërguari special i Bashkimit Evropian në Kosovë në vitet 1998-1999, Wolfgand Petritsch ka folur për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai në një intervistë për Blicin serb, ka bërë thirrje që dialogu ndërmjet dy vendeve duhet të vazhdojë menjëherë, transmeton lajmi.net “Ajo që ne duhet të insistojmë është dialogu. Kjo është gjëja e parë, Beogradi dhe Prishtina duhet të vazhdojnë bisedimet menjëherë. E dyta është që të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Samir Ujkani po martohet, ja si duken disa nga çiftet e njohura në dasmë (Foto) Posted: 02 Jul 2017 01:11 PM PDT

Futbollisti i njohur shqiptar sonte po martohet. E në dasmën e tij, të ftuar janë edhe shumë emra të njohur të estradës, shkruan lajmi.net Ndër ta, janë edhe Blero me Afronën dhe Ermal Fejzullahu me Arianën. Nga të gjithë këta, vlen të komentohet dukja e Arianës. E veshur me një fustan të kaltër shumë elegant, ajo dukej më fine se kurrë më parë.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjermania e fiton për herë të parë Kupën e Konfederatave (VIDEO) Posted: 02 Jul 2017 01:02 PM PDT

Gjermania e ka fituar turneun e Kupës së Konfederatave. Kampionët e botës në finalen e zhvilluar në stadiumin ‘Krestovsky Stadium’, kanë mposhtur me rezultat minimal 1:0 kombëtaren e Kilit. Goli i vetëm i finales u shënua në minutën e 20-të. Ishte Stindl që realizoi pas një gabimi në mbrojtjen e Kilit. Ky është trofeu i parë i Gjermanisë në Kupën e Konfederatave./Lajmi.net/   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kongresi ia merr Trumpit kompetencat për sigurinë kombëtare Posted: 02 Jul 2017 12:52 PM PDT

Në mënyra të ndryshme, herë pak e herë shumë, Kongresi po i merr fuqi presidentit Donald Trump për sa i takon çështjeve të sigurisë kombëtare. Nga Rusia e deri tek buxheti për Pentagonin, republikanët në Kongres po propozojnë masa të reja për të reduktuar fuqinë e Shtëpisë së Bardhë dhe në disa raste të injorojnë plotësisht dëshirat e administratës për sigurinë kombëtare dhe politikën e jashtme. Të ndërgjegjshëm për komentet dashamirëse……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Susic: Kosova ekip pa ambicie, nuk bëhem trajner i tyre Posted: 02 Jul 2017 12:39 PM PDT

Safet Susic nuk e ka ndërmend të marrë drejtimin e Kosovës. Trajneri boshnjak ditëve të fundit është përmendur si zëvendësues i mundshëm i trajnerit Albert Bunjaki. Gjërat shkuan aq larg sa që u raportua edhe për kontaktet e para mes tij dhe Federatës së Futbollit të Kosovës. Por, trajneri boshnjak ka përgënjeshtruar gjithë këto lajme, duke thënë se nuk ka pasur asnjë bisedë me dikë nga Kosova, për pozitën e trajnerit. “Unë nuk jam duke marrë drejtimin e……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
E papritur: Çifti i njohur shqiptar i jep fund martesës! Posted: 02 Jul 2017 12:38 PM PDT

Çifti i njohur shqiptar, Klaudia Pepa dhe Albi Nako i kanë dhënë fund dashurisë së tyre, të kurorëzuar me martesë. Dy balerinët, duket se kanë kohë që nuk frekuentojnë njëri-tjetrin. Sipas atyre që kanë deklaruar në media, Pepa dhe Nako kanë gati 1 vit që nuk janë më bashkë. Arsyeja e ndarjes së tyre? ‘Larg syrit, larg zemrës’. Distanca mes tyre, pasi Klaudia Pepa po ndjek karrierën e saj si balerinë në Itali, ndërsa Albi Nako punon e jeton në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Dokumentari ‘Deportation Class’ tregon se si dëbohen shqiptarët nga Gjermania (Video) Posted: 02 Jul 2017 12:37 PM PDT

Ata vijnë natën, i zgjojnë nga gjumi dhe i vendosin në një aeroplan. Komandot speciale të Policisë dhe të autoriteteve për të huajt gjatë vitit 2016 kanë dëbuar nga Gjermania 22 mijë azilkërkues shqiptarë. Kështu nis dokumentari “Deportation Class”, prodhimi gjerman që i ka dedikuar 1 orë e 30 minuta historisë së dëbimit të shqiptarëve nga Gjermania. “Deportation Class” fokuson objektivin në mënyrën se si janë dëbuar shqiptarët azilkërkues nga Gjermania……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gërqinës i japin lamtumirën e fundit (VIDEO) Posted: 02 Jul 2017 12:28 PM PDT

Në Gjakovë u varros sot Sali Gërqina i cili humbi jetën ditë më parë në lumin Drini i Bardhë. LEXO EDHE: Ja se si ekipet e kërkim-shpëtimit e gjetën trupin e ‘Dallëndyshes’ (VIDEO) Për kampionin komuna organizoi edhe mbledhje komemorative. /KlanKosova/   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Trembëdhjetë vrasje për katër muaj në Kosovë Posted: 02 Jul 2017 12:13 PM PDT

Vetëm për katër muajt e parë të 2017-ës numri i vrasjeve ka arritur gjysmën e vrasjeve të kryera në vitet 2015 e 2016. Në katër muajt e parë të këtij viti numri i vrasjeve sipas shënimeve të Policisë së Kosovës, është rritur në raport me dy vjetët e kaluar. Derisa në vitin 2015 policia regjistroi 25 vrasje e në vitin e kaluar 26, vetëm në periudhën janar-prill të këtij viti, sipas forcave të rendit, kanë ndodhur 13 vrasje. KALLXO.com ka shkruar për disa nga vrasjet……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Sherifi: Thaçi po shkon në bisedime me Vuçiqin pa lejen e Kuvendit Posted: 02 Jul 2017 12:11 PM PDT

Sekretari i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi ka hedhur akuza të rënda drejt presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili sot njoftoi për udhëtimin e tij drejt Brukselit dhe takimin e me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, për të diskutuar mbi idetë fillestare mbi vijimësinë e dialogut me Serbinë. Sherifi, ka thënë se Thaçi po “vazhdon me të vjetrën”. Sherifi ka thënë se Thaçi, i cili ishte kryetar i PDK-së, me të cilën sot Nisma është në koalicion, duhet të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vuçiq kritikuesve: Pse nuk reaguat në vitin 2008 kur u shpall pavarësia e paligjshme e Kosovës Posted: 02 Jul 2017 12:03 PM PDT

Dialogu me Prishtinën në nivel presidencial dhe nisja e bisedimeve në ndryshimin e Kushtetutës janë qëllimet kryesore strategjike të Serbisë dhe Qeverisë së saj e cila nuk është as pro-amerikane, as pro-ruse por serbe. Kështu ka thënë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq në një intervistë për Sputnik. Sipas tij, nuk do të ketë tema të përcaktuara saktësisht pasi do të flasin rreth asaj se si e shohin Kosovën për tërë vitet e ardhshme e jo vetëm për një periudhë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vuçiq: Dialogu me Kosovën, të kalojë në nivel presidencial Posted: 02 Jul 2017 12:01 PM PDT

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se pret që dialogu me Kosovën, të kalojë në nivel presidencial duke shtuar se është e rëndëishme që të vazhdohen bisedimet, sepse sipas tij reduktohen tensionet. LEXO EDHE: E ardhmja e paqartë e dialogut Kosovë-Serbi Në një intervistë për Sputnik, Vuçiq ka thënë gjithashtu e nuk ishte e lehtë të mendohej çështja e bisedimeve në Bruksel./Indeksonline/ …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Kili – Gjermani, ky është rezultati i pjesës së parë (VIDEO) Posted: 02 Jul 2017 11:57 AM PDT

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes Kili – Gjermani, ndeshje kjo e vlefshme për finalen e Kupës së Konfederatave. Janë kampionët e botës që kanë epërsinë prej 1:0 pas pjesës së parë, me golin e shënuar nga Stindl në minutën 20-të./Lajmi.net/   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Delegati i 2 Korrikut, kujton çastet kur Kosova niset në rrugën e pavarësisë (Video) Posted: 02 Jul 2017 11:44 AM PDT

Me shumë krenari e tregon një fotografi të 27 viteve më parë. Në të shihet Isuf Konjufca, i cili në vitin 1990 ishte 37-vjeçar. Në atë datë ai nënshkruan atë që njihet si “Deklarata e 2 Korrikut”. Tani 64-vjeçar dhe me telashe për të folur (për shkak të problemeve shëndetësore), Konjufca mban mirë mend momentet e asaj dite historike. Atë kohë, në kushte të jashtëzakonshme, delegatët e Kuvendit të atëhershëm krahinor të Kosovës, nënshkruan……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Po t’du’, projekti më i ri i Neki Emras (VIDEO) Posted: 02 Jul 2017 11:36 AM PDT

Këngëtari i njohur shqiptar Neki Emra ka publikuar projektin e tij të ri. “Po t’du” titullohet kënga e tij e re për të cilën ka bashkëpunuar me Florent Boshnjakun për muzikën dhe për tekstin me Mithat Sadikun. Klipi është realizuar nga “ASHA”.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Xhemaili bombardon portën e Unitedit (Video) Posted: 02 Jul 2017 11:31 AM PDT

Blerim Xhemaili vazhdon shkëlqimin e tij në Montreal Impact Mesfushori Blerim Xhemaili ka shënuar një tjetër gol për Montreal Impact në MLS, në fitoren 2:0 ndaj DC United. Xhemaili ka shënuar nga rreth 20 metra, duke mos i dhënë fare mundësi portierit kundërshtar. Ai në fund u shpalle edhe lojtari më i mirë i kësaj ndeshje. /Express/   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Ish-punëtorët po vdesin pa e marrë 20 përqindëshin’ Posted: 02 Jul 2017 11:20 AM PDT

Janë afër 46 mijë punëtorë që kanë përfituar nga 20 përqindëshi i mjeteve nga privatizimi i ndërmarrjeve shoqërore, proces ky i cili ka filluar njëherë nga Agjencia Kosovare e Mirëbesimit (AKM) dhe tashmë Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP). Deri më tani punëtorëve u janë shpërndarë më shumë se 1 milion euro nga privatizimin i ndërmarrjeve shoqërore. Por jo të gjithë punëtorët kanë përfituar, janë edhe një numër i madh që me vite presin për t’u……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Thaçi: Do të respektohet vendimi i vitit 2014 për mandatin e Qeverisë Posted: 02 Jul 2017 11:14 AM PDT

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka thënë se do të zbatojë vendimin e vitit 2014 të Gjykatës Kushtetuese sa i përket mandatarit për formimin e Qeverisë së Kosovës. Sipas Thaçit, ky vendim shpreh qartë se fituesi i zgjedhjeve në këtë rast koalicioni PAN, është mandatari për formimin e Qeverisë. I pyetur se cilët do të jenë hapat e tij në rast të dështimit të formimit të formimit të institucioneve nga koalicioni PAN, Thaçi ka ripërseritur se vendimi i Kushtetueses……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Disa rekomandime për pacientët e sëmundjeve reumatike Posted: 02 Jul 2017 11:12 AM PDT

Në një bashkëpunim të tillë të këtij lloji, një panel ekspert i reumatologëve dhe kirurgëve ortopedik ka hartuar udhëzime për menaxhimin perioperativ të ilaçeve anti-reumatike në pacientët që i nënshtrohen zëvendësimit total të legenit ose gjurit. ”Pacientët me sëmundje reumatike që kanë ndërhyrje të zëvendësimit të ijeve janë në rrezik të lartë për infeksion të përbashkët, një komplikacion potencialisht shkatërrues.”, tha Susan……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reklama