Home » RTSH: “Kryesia e PD: Zgjedhjet më 22 korrik, Basha e Selami kandidatura!” plus 9 more

RTSH: “Kryesia e PD: Zgjedhjet më 22 korrik, Basha e Selami kandidatura!” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Kryesia e PD: Zgjedhjet më 22 korrik, Basha e Selami kandidatura!” plus 9 more

Kryesia e PD: Zgjedhjet më 22 korrik, Basha e Selami kandidatura! Posted: 03 Jul 2017 12:43 PM PDT

Kryesia e PD ka rrëzuar me shumicë votash kërkesën për anuluar datën e zgjedhjeve për kreun e ri demokratëve, ndërsa ka vendosur këto zgjedhje mbahen 22 korrik. Mbledhja e thirrur hënën pas dite për miratimin e kandidaturave, u bë arenë debatesh forta mes anëtarëve kryesisë, njoftojnë burime brenda saj. Vetë zoti Basha ka munguar mbledhje dhe bashkë me dhe figura tjera rëndësishme saj. Propozimi për anuluar zgjedhjet unga drejtuesi i Departamentit Pronave PD, Gent Malko. “ anulojmë procedurën e nisur për kryetarin e PD. Procedura është anti-statutore” tha ai. Kërkesa e tij është mbështetur nga një grup kundërshtarësh zotit Basha, cilët i kanë kërkuar atij dorëheqjen e parevokueshme.
Mbledhja është drejtuar nga nënkryetari i PD Edi Paloka, i cili ka bërë ditur se garë për kreun e partisë kanë paraqitur kërkesën 8 kandidatë, por ai ka propozuar garë jenë kryetari i deritanishëm Basha dhe kandidati i vetshpallur Selami.
Situata duket mjaftë e tensionuar. Mediat kanë nënvizuar ndër tjera edhe rreshtimin kundër zotit Basha Jamarbër Malltezi, dhëndërri i ish kryeministrit Berisha. Zoti Malltezi ka shprehur nevojën për zhvillimin e një analize thellë për zgjedhjet, ndërsa e ka cilësuar qesharak procesin e zhvilluar me urgjencë.
Stadiumi “Niko Dovana” nis rikonstruksionin Posted: 03 Jul 2017 07:17 AM PDT

Te Teuta po punohet çdo sektor. Kryesore nuk është vetëm merkato dhe ndërtimi i skuadrës do luajë sezonin e ri futbollistitk por edhe rikonstruksioni i stadiumit “Niko Dovana”. Drejtuesit e klubit bregdetar, kërkojnë krijojnë një ambjent përshtatshëm, jo vetëm për lojtarët dhe stafin teknik, por edhe për mbështetësit e Teutës. Prej dy ditësh ka nisur puna për t’i dhënë një pamje re impiantit ndodhet qendër qytetit. gjitha tribunat po i nënshtrohen një rikonstruksioni duke filluar nga tribuna përballë, do pajiset me stola rinj, duke bërë numri i ulëseve rritet. Gjithashtu po punohet edhe ambjentet brenda stadiumit, kryesisht dhomat e zhveshjes, dushet do vihen rinj, si dhe kabinat ku qëndrojnë gazetarët për transmetimet e drejtpërdrejta. Sezoni i ri do ta gjejë Teutën me një sallë konferencash për shtyp, diçka i ka munguar stadiumit gjatë këtyre viteve. Do ketë një ndërhyrje edhe fasadën e stadiumit do finalizojë ndryshimin total. Aksioneri Ardian Bardhi bashku me presidentin Edmond Hasabelliu po hedhin themelet për ndërtuar një skuadër cilësore me ambicje mëdha. Sipas drejtuesve te Teuta do përshtatet programi ndjek Atalanta si dhe me klubin italian Serisë A do ketë binjakëzim. Bardhi garantoi se skuadër do punojnë njerëz profesionistë dashamirës Teutës, me synimin për ta shpallur kampione pas tre sezonesh.
PD: Në Tiranë parqet po i zënë ndërtimet Posted: 03 Jul 2017 07:11 AM PDT

Pas protestave banorëve kundër ndërtimit kompleksit pallateve zonën e parkut autobusëve, kryetari i departamentit Mjedisit PD dhe këshilltarët demokratë këshillin bashkiak Tiranës thonë se kjo nuk do jetë e vetmja lulishte do zhduket për t’ia lënë vendin ndërtimeve reja. I pyetur nga gazetarët, Malltezi hedh poshtë pretendimin se leja për këtë pallat është dhënë nga Lulzim Basha kohën kur ai drejtonte Bashkinë e kryeqytetit. Ndërsa kryebashkiaku Erion Veliaj i konsideron këto deklarata si histeri kolektive. Veliaj e bëri këtë vërejtje gjatë inspektimit për nisjen e ndërtimit rrugëve brendshme parkut liqenit artificial.
Tiranë; Vijojnë problematikat e furnizimit me ujë Posted: 03 Jul 2017 07:03 AM PDT

Banorët e kryeqytetit veç temperaturave larta po përballen këto ditë edhe me oraret e reduktuara furnizimit me ujë nga rrjeti i ujësellësit. Problematika është e theksuar linjat fundore si Yzberisht apo Shkozë. kompleksin e banesave sociale Shkozë banorët ankohen për mungesën e ujit thuajse gjatë gjithë ditës. Depozitat e këtyre pallateve u furnizuan sot përmes boteve. E njëjta situate është edhe lagje tjera Tiranës. UKT ka vënë dispozicion 25 bote për mbuluar nevojat bazë konsumatorëve. Thatësira e tejzgjatur ka kufizuar burimet ujore, ndërsa lidhjet e paligjshme dhe shpërdorimi i ujit duket se e veshtirësojnë edhe tej situatën. Gjatë aksionit ndërmarrë nga taskforca e ukt-së janë prerë 700 lidhje jashtëligjshme. UKT ka vënë dispozicion edhe numrin e gjelbër , ku qytetarët mund raportojnë problemet e furnizimit me ujë pijshëm, apo denoncojnë rastet e abuzimit.
Spaho dhe Paloka: Ne garantojmë se do sigurojmë për çdo kandidat një proces të rregullt, të ndershëm dhe të barabartë! Posted: 03 Jul 2017 06:45 AM PDT

Dy nënkryetarët e Partisë Demokratike Edmond Spaho dhe Edi Paloka, dolën hënën me një deklaratë përbashkët ku njoftojnë se ka përfunduar  procesi i paraqitjes kandidaturave për kreun e PD-së. deklaratë nuk jepen emrat e personave kanë kandiduar. Sot pritet kryesia e PD-së do miratojë emrat përmbushin  gjitha kriteret, për garuar garë. deklaratën e tyre ata shpjeguan se përse nuk nuk mund shtyhen zgjedhjet për kryetarin e PD-së, parashikuara për 22 korrik. Sipas tyre zgjedhjet mbahen një herë katër vite dhe për këtë arsye shtyrja e tyre bie ndesh me statutin. “Ne garantojmë brenda kompetencave tona do sigurojmë për çdo kandidat një proces rregullt, ndershëm dhe barabartë sipas statutit PDSH” nëvizojnë deklaratë nënkryetarët e PDSH , Spaho dhe Paloka. Kërkesa për shtyrje zgjedhjeve shtator ishte bërë nga Eduard Selami i cili ishte i pari deklaroi kandidaturën e tij.
Zgjedhjet në PD, përgatitje nën tension Posted: 03 Jul 2017 06:01 AM PDT

Pas vendimit për ngrirë kompetencat e tij ekzekutive si kryetar i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë vetëm sot nga zyra e tij, për nisur edhe pse jozyrtarisht fushatën për garën e kreut partisë madhe opozitare vend. Ai u takua me anëtare PD-së barin pranë selisë blu, ndërkohë për mediat shmangu çdo koment mbi kërkesat përsëritje për dorëheqjen e tij.
Por ashtu si zoti Basha, edhe i vetmi rival i tij garë, Eduart Selami ka nisur shfaqet selinë e PD shpesh. Ai ka kërkuar mbështetje nga anëtarët dhe simpatizantët e PD-së. Sot zoti Selami takoi Bashën zyrë, ku i ka kërkuar zgjedhjet për postin e kryetarit shtyhen nga data 22 korrik fillim shtatorit.
Ndërkohë ish nënkryetari i PD dhe ish kreu i grupit saj parlamentar Astrit Patozi, kushtëzoi kandidimin e tij me dorëheqjen e Bashës për ti dhënë sipas tij garanci garës, preferon shpreh qendrimet e tij rrjete sociale. Sipas zoti Patozi, Lulzim Basha mbetet përgjegjës i vetëm jo vetëm për rezultatin katastrofik PD-së zgjedhje, por edhe për bllokimin e një garë do ti jepte asaj shansin e vertetëte ringritjes.
Qëndrimin e tij zoti Patozi, e bëri publik, pas negocimit sekretari i përgjithshëm i PD Ristani morri përsipër zhvillonte me zotin Basha për kërkesat e parashtruara nga ish nën kryetari i PD-së.
Zoti Ristani, dy nën kryetarët e partisë Spaho e Paloka, si dhe sekretari organizativ Bozdo, janë mledhur paraditen e hënës, ngarkuar me organizimin e procesit zgjedhore. Pasdite pritet mblidhet kryesia e PD. Mes tyre ka firmëtarë për dorëheqjen e zotit Basha, si zonja Bregu, zoti Ruli, zoti Malltezi, zonja Guxholli, zotërinjtë Bushati, Alizoti etj. Kjo mbledhje do jetë edhe përballja e parë e Bashës me ta pas vendimit tij për tu vetëngrirë, pas humbjes zgjedhjet e përgjithshme 25 qershorit.
Patozi: Basha po e çon me bindje PD drejt shkatërrimit përfundimtar Posted: 03 Jul 2017 05:39 AM PDT

Ish nënkryetari i PD dhe kreu ish kreu i grupit saj parlamentar Astrit Patozi ka akuzuar hënën kryetarin e PD, Lulzim Basha, se ka marrë gjitha përgjegjësitë për prishjen e një gare drejtë, duke refuzuar pothuajse gjitha kërkesat për zhvillimin e një procesi paanshëm, gjithëpërfshirës dhe pandikuar. Zoti Patozi i cili fundjavën e kaluar shprehu dëshirën për kandiduar postin e kreut PD, por kushte barabarta, një status Fejsbuk shkroi se i ka kërkuar kandidatit Lulzim Basha çlironte PD nga marrja peng e procesit reflektimit dhe garës drejtë brenda PD. “Nuk lëvizi as gishtin për reaguar, por duket se është shumë i vendosur t’i shkojë deri fund kèsaj maskarade zgjedhore, e cila nisi me shkelje rënda librit rregullave PD” shkruan zoti Patozi.
“Eshtë fare e qartë për gjithë, Lulzim Basha ka marrë përsipër nisjen dhe përfundimin e një farse shëmtuar elektorale, thellon akoma shumë përçarjen dhe krizën e thellë PD. Pas kësaj, demokratëve u lind e drejta e çdo lloj forme reagimi për mos lejuar rrëmbimin pa garë mandatit kryetarit Partisë Demokratike, Lulzim Basha, personi e çoi atë humbjen rëndë historisë saj dhe po e çon me bindje drejt shkatërrimit përfundimtar” shkruan ish nënkryetari i PD dhe kreu ish kreu i grupit saj parlamentar Astrit Patozi.
Rikthehet “Kamioni i lirisë” Posted: 03 Jul 2017 05:06 AM PDT

Muri i ambasadës gjermane Tiranë, mund pagëzohet pa droje si “Muri i vrasjes frikës”. Një frikë mbizotëroi për mëse gjysëm shekulli dhe u kthye simbol lirisë falë një burri kurajoz si Ylli Bodinaku. Falë kurajos çmendurake tij, 2 korrik 1990, kamioni drejtonte, do shëmbte murin e pasëm ambasadës gjermane, duke e kthyer porten e lirisë për 5200 shqiptarë hynë ambasada Tiranë 27 vite parë. Sot atë vend qëndron një instalacion gjysëm “Skode” pikërisht memorie asaj dite shënoi edhe grushtin e parë fortë ndaj regjimit komunist Tiranës. “Ishin 38 vetë vranë frikën, jo vetëm unë” thotë Bodinaku. “Unë vrava tmerrin, do çaja murin! Ja ku është muri, timoni…Zoti desh ne jetonim dhe jetuam. Dhe jam shumë i lumtur e theva atë regjim” tha Bodinaku.
Eljan Tanini qe ka realizuar konceptin e instalacionit se bashku me protagonistin e asaj ngjarje, kanë vendosur ti japin një emër dhe një fytyrë kësaj qoshje fshehur Tiranës u khye simbol vrasjes frikës dhe rrugëdaljes perëndim për mijëra shqiptarë. “Ideja ishte shumë e vështirë për nisur diçka bukur dhe për ti dhënë Tiranës një ide urbane, ku gjithë qytetarët, shqiptarë dhe huaj, vizitojnë një histori ka ndryshuar regjimin komunist duke na sjellë demokraci” tha Eljan Tanini.
Instalacioni ka tërhequr vëmendjen dhe kujdesin e kryetarit bashkisë kryeqytetit Erion Veliaj dhe ambasadores gjermane. “Mirënjohja e madhe i shkon Ylli Bodinakut, ndoshta një nga zërat guximshëm dhe një nga personalitetet guximshëm Tiranës asaj kohe” tha kreu i bashkisë Veliaj. “Heroi ishte një njeri i thjeshtë i cili merrte fuqi nga dëshira për ndërruar një sistem dhe një regjim” shtoi ai.
“Kamioni i lirisë” drejtuar nga Ylli Bodinaku me 39 vetë tjerë , hapën murin dhe çelën rrugën drejt lirisë për mijëra shqiptarë refuzonin heshtje regjimin komunist. Ndonëse muri është mbyllur dhe restauruar, e pandryshueshme mbetet dëshira e shqiptarëve për tu larguar sërish.
Futboll: Maqedoni – Shqipëri, në Strumicë “për arsye sigurie” Posted: 03 Jul 2017 04:13 AM PDT

një spot promocional për turizmin Maqedoni, ndër tjera, bëhet e ditur se Shkupi është vetëm 297 km nga Porti i Durrësit, porti i madh Shqipëri. Por kjo duket se është vetëm për joshur turistët e huaj. bën përshtypje ky fakt, kur mëson se ndeshja e shtatorit midis Maqedonisë dhe fqinjit saj Shqipërisë, dyja pjestare Grupit G takimet për Botërorin “Rusia 2018”, është vendosur luhet Stadiumin “Mladost” Strumicës. Çdokush mendonte se ai do luhej   Shkup,   impiantin modern “Filipi i 2-të”.
Shtrumica është një qytet i vogël juglindje Maqedonisë, afërsi kufirit me Greqinë dhe Bullgarinë, me afro 100 mijë banorë. Stadiumi i Strumicës, është ndërtuar mesin e shekullit kaluar dhe ka një kapacitet prej rreth 6500 personash. Shumica e banorëve këtij qyteti, 92 përqind janë me origjinë maqedonase, 6.8 përqind turq, dhe pjesa e mbetur, pak shumë se 1 përqind u përkasin kombësive tjera.
Takimi Maqedoni – Shqipëri mund rezultojë përcaktues për Shqipërinë vendin e 3-të një grup me 4 herë kampionen e botës, Italinë, dhe një herë kampionen e botës, Spanjën.  Ndaj për këtë arsye vendimi i autoriteteve maqedonase Maqedoni- Shqipëri luhet Strumicë, ka shtangur edhe vetë Federatën Shqiptare Futbollit. një sqarim zyrtar bëhet e ditur se “Nisur edhe nga rethanat e një ndeshje delikate, UEFA ngriti një grup inspektimi sajin për parë edhe stadiumin e Strumicas, një impiant nuk përputhet aspak për standartet ndërkombëtare zhvillimit ndeshjes eliminatore zyrtare”, – shkruhet ndër tjera sqarimin e organizmit qeveris futbollin shqiptar. Sipas FSHF “ konfirmin e tyre mëvonshëm, si dhe pas inspektimit grupit punës, UEFA vendosi për arsye sigurie ndeshja zyrtare eliminatore e shtatorit MAQEDONI-SHQIPËRI luhet stadiumin e Strumicas, dhe jo Shkup, pasi argumentin e tyre, ata kishin shumë primare garancinë e sigurisë për tifozët, gjë për cilën ishin shumë sigurtë Shtrumicë, se sa Shkup, stadiumin “Filipi i 2-të”. Dhe për këtë ajo ka marrë garancitë përkatëse.”
FSHF ndërkaq i është drejtuar vetëm para pak ditësh Sekretarit Përgjithshëm UEFA-s, pas edhe Drejtorisë për Sigurinë e Stadiumeve UEFA.
Komentet Tiranë e vlerësojnë si qëllimishëm caktimin e Stadiumit Strumicës për takimin Maqedoni-Shqipëri. Shumëkush ka shtruar pyetjen se si stadiumi modern “Filipi i 2-të” Shkup, një stadium me standarte evropiane, me rreth 34.000 vende, nuk i përmbush dot kërkesat e organizmit qeveris futbollin kontinental, për sigurinë e tifozëve, ndërsa stadiumi lokal i Strumicës po. Komentatorët kanë shënuar edhe faktin se Shqipëria do ketë drejtën e vetëm 325 biletave, nga 6500 vende ka stadiumi.
Natyrisht, caktimi i stadiumit është e drejtë ekskluzive e vendit mikpritës dhe nuk është sekret zgjidhet një stadium sa pak i volitshëm për kundërshtarin. Por zgjedhja e një stadiumi tillë për një ndeshje ndaj Shqipërisë, sjell ndërmend incidentet e 2011-tës apo edhe herët Prilep, ku nuk munguan koret raciste anti-shqiptare.
Thaçi dhe Vuçiç; Takim në Bruksel Posted: 03 Jul 2017 03:32 AM PDT

Shefja e politikës jashtme Bashkimit Evropian, Federika Mogerini, takoi sot Bruksel presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atë Serbisë, Aleksandar Vuçiç. takimin trepalësh Bruksel, Vuçic dhe Thaçi shkëmbyen pikëpamjet e tyre lehtësuesen evropiane dialogut lidhur me vazhdimin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve si dhe për zhvillimet rajonin e Ballkanit Perëndimor. takim u fol edhe për mënyrën se si do vazhdojë dialogu fazën e re dhe objektivat synohen arrihen kuadër procesit normalizimit. Mendohet dialogu vijojë nivel presidentësh, krahas grupeve teknike takohen rregullisht. Dy vendet e arritën marrëveshjen e parë për normalizimin e marrëdhënieve Prill vitit 2013 ndërsa takimin e fundit nivel lartë Prishtina dhe Beogradi e zhvilluan 1 Shkurt këtij viti. Normalizimi i marrëdhënieve është kusht edhe për Kosovën, edhe për Serbinë përparojnë rrugën e integrimit evropian. Kosova tashmë ka nënshkruar Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit me BE-në, ndërsa Serbia ka hapur kapituj negociatave anëtarësimit.
Reklama