Home » Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more

Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more

Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur Posted: 02 Jul 2017 11:58 PM PDT

Këngëtarja e famshme shqiptare Altuna Sejdini dy muaj parë u bë nënk e djalit quajtur Tian, i cili dita ditës po rritet. Këtë ndjenjë duket se ajo mundohet ta shijojë çdo moment. Djali i Tunës dhe Patrisit udy muajsh. Këtë lajm e ka bërë ditur vetë këngëtarja përmes një postimi rrjetin e saj social Instagram ku publikoi një foto vogëlushit me një mbishkrim.
Tian duket se gëzon shëndet plotë dhe po rritet pranë familjes.

 

My boy is two months old today 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more #babyTianPatris #2monthsold A post shared by Tuna Sejdi (@tunasejdi) on Jul 2, 2017 at 12:16pm PDT

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Bota me më pak armë atomike, por më moderne Posted: 02 Jul 2017 11:56 PM PDT

Numri i armëve atomike botë ka rënë, por megjithatë fuqitë atomike synojnë mondernizimin e arsenalit aktual. Sipas Institutit SIPRI asnjë fuqi atomike nuk do ta dorëzojë arsenalin bërthamor një ardhme afërt.

Numri i armëve atomike është ulur vitin e kaluar – ndërkohë investimet modernizimin e arsenalit bërthamor janë rritur. Ky është konkluzioni i raportit Institutit Stokholmit për Studimet e Paqes, SIPRI i publikuar hënën (03.07). SHBA dhe Rusia kanë 93% arsenalit botëror atomik fillim vitit 2017 nëntë shtete kanë pasur zotërim 14.935 koka bërthamore, një rënie e dukshme krahasuar ne vitin e kaluar, kur kjo shifër ishte 15.395. Reduktimi i tyre lidhet me përpjekjet e SHBA dhe Rusisë zotërojnë 93% e arsenalit bërthamor botëror. Megjithatë 9 fuqitë botërore kanë zhvilluar sisteme reja mbajtëse apo stacionimi, ose e kanë paralajmëruar një gjë tillë. 9 shtetet atomike botës: SHBA, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Kina, India, Pakistani, Izraeli dhe Koreja e Veriut. “Megjithë përparimet e bëra negociatat ndërkombëtare për ndalimin e armëve atomike nëntë fuqitë botërore kanë programe modernizimi”, thotë studiuesi i SIPRI-t, Shannon Kile. “Kjo le kuptosh asnjë nga këto shtete nuk do jetë i gatshëm dorëzojë arsenalin e armëve bërthamore një ardhme afërt.” Sidomos SHBA është e gatshme nga viti 2017-2024 shpenzojë 400 miliardë dollarë për modernizuar armët bërthamore, sipas raportit SIPRI. Teste atomike Koresë Veriut Koreja e Veriut ka zhvilluar vitin 2016 dy teste bërthamore, shkaktuan reagime shqetësuara opinionin ndërkombëtar. atëherë vendi komunist ka zhvilluar disa teste me raketa ndërkontinentale. Sipas raportit SIPRI-t, Phenjani nuk ka kapacitete mjaftueshme për zhvilluar koka bërthamore kompakte arrijnë godasin edhe territorin amerikan. Por ekspertët janë mendimit se Koreja e Veriut do mund ishte gjendje zhvillonte “minikoka bërthamore” mund transportonin raketa me rreze shkurtër e gjatë veprimi. Kokat bërthamore Europë BE vetëm dy vende kanë armë bërthamore, Britania e Madhe dhe Franca. janar arsenali britanik përbëhej nga 215 koka bërthamore, nga cilat 120 konsiderohen afta për veprim. Franca zotëron 300 koka bërthamore. Si Britania e Madhe edhe Parisi kanë sinjalizuar se do modernizojnë programet bërthamore. Fuqitë atomike Azi Ndër vendet aziatike me një arsenal fuqishëm llogaritet Kina me rreth 720 koka bërthamore. Pakistani renditet i dyti me rreth 140 koka dhe pas India me 130 koka bërthamore. Sipas vlerësimit SIPRI-t: “Kina ka filluar një program mondernizimi, i cili fokusohet tek cilësia e armëve atomike dhe jo zgjerimi i tyre.” Ndërkohë edhe India e Pakistani bëjnë përpjekje për zgjeruar fuqinë nukleare si tokë ashtu edhe det. Sipas raportit SIPRI-t kjo mund ketë pasoja rrezikshme. “India dhe Pakistani po zgjerojnë kapacitetet prodhuese ushtarake për material atomik një masë tillë dekadën e ardhshme kjo mund çojë zgjerim ndjeshëm arsenalit tyre bërthamor”, analizon raporti i Institutit për Studimet e Paqes me qendër Stokholm./DW/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Aktorja e famshme pozon nudo në vaskë Posted: 02 Jul 2017 11:49 PM PDT

Kush ka nevojë për rroba mes verës? Aktorja e njohur Bella Thorne ka pozuar tërësisht e zhveshur një vaskë mbushur me ujë ngjyrë blu errët. Ylli i “Harry Poter” ka postuar disa foto rrjetet e saj sociale Instagram dhe Twitter. 19-vjeçarja duket shumë joshëse  dhe tërheqëse. 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Vuçiç: Nëse Haradinaj bëhet kryeministër, serbët duhet të jetojnë me këtë fakt Posted: 02 Jul 2017 11:34 PM PDT

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç një intervistë për Sputnik ka thënë se ai beson se dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit zyrtarisht do bëhet nivel presidencial. Përpos kësaj, Vuçiç është deklaruar edhe rreth mundësisë krijimit Qeverisë Kosovës nga lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj duke shtuar se serbët këtu duhet “jetojnë me këtë fakt”. “Shqiptarët parë filluan ndryshojnë sjelljen. Çdo gjë filloi trajtohet si çështje brendshme dhe për imponuar këtë ide se ata nuk kanë ndonjë nevojë negociojë me Beogradin. E përsëris: Kjo është çështje e Kosovës, ndërsa jemi shtet i pavarur. Ne u kemi përgjigjur: E pra, nëse është kështu, po e ndalim negocionin, dhe shohim se si kjo do ju funksionojë. Nëse serbët nga Kosova duhet bashkëpunojnë dhe bisedojnë me gjithë, mbi gjitha edhe me Haradinaj, atëherë është shumë e vështirë Beogradi ulet tryezë bisedojë dhe jetë i lumtur me dikë është i ndjekur me urdhër-arrest për krime rënda“, ka vazhduar Vuçiç. Nga perëndimorët shpesh kam dëgjuar se kjo për ta ishte një situatë e pakëndshme, por do punojnë me gjithë ata zgjedhin shqiptarët”, ka thënë Vuçiq duke komentuar mundësinë e vendosjes Ramush Haradinaj krye Qeverisë Kosovës, transmeton Indeksonline. “Serbët duhet jetojnë me këtë fakt, se Beogradi nuk mund jetë i pushtuar nga Haradinaj ose Kurti. Mes tyre unë nuk shoh asnjë ndryshim , përveç se janë provuar luftën kundër serbëve, dhe tjetër nuk ka,”, ka shtuar Vuçiç. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Aurela Hoxha shfaqet shumë tërheqëse Posted: 02 Jul 2017 11:24 PM PDT

Aurela Hoxha padyshim është një nga modelet kërkuara shqiptare dhe di si tërheqë vemendjen e publikut.  Bukuroshja, e cila është mjaft aktive rrjetet sociale ka postuar një foto Instagram ku pah format e saj turpore mrekullueshme. E veshur me body ajo duket shumë seksi. 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Iraku përgatit festimet për çlirimin e pritshëm të Mosulit Posted: 02 Jul 2017 11:18 PM PDT

Irakianët po përgatiten të festojnë fitoren e pritshme ndaj militantëve të Shtetit Islamik në qytetin Mosul. Trupat irakiane, të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, janë parë duke vënë flamuj të bardhë dhe flamuj irakianë në ndërtesat e dëmtuara të Qytetit të Vjetër. Qeveria irakiane tha përmes një deklarate se autoritetet planifikojnë një javë festime mbarëkombëtare, për të shënuar çlirimin e Mosulit. Kryeministri Haider al-Abadi pritet të vizitojë qytetin për të shpallur formalisht fitoren. Megjithatë, komandanti i Shërbimit Anti-Terrorizëm, Nabil al-Fatlavi, tha se Qyteti i Vjetër nuk është çliruar ende plotësisht. “Numri i militantëve atje është pak a shumë 300 – shumica e tyre janë evropianë, arabë, ose nacionalitete tjera me origjinë aziatike”, tha al-Fatlavi. Mosuli ka rënë nën kontrollin e militantëve të Shtetit Islamik qysh në vitin 2014. Beteja për çlirimin e tij ka nisur në muajin tetor. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Thaçi dhe Vuçiç takohen sot në Bruksel Posted: 02 Jul 2017 10:54 PM PDT

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takon sot në Bruksel presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Takimi, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, do të ndërmjetësohet nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. “Do të diskutojmë dhe shkëmbejmë idetë fillestare për mënyrën se si do të vazhdojmë dialogun në fazën e re dhe objektivat që synojmë t’i arrijmë në kuadër të procesit të normalizimit”, tha Thaçi në një postim në Facebook. Prishtina dhe Beogradi kanë zhvilluar takimin e fundit në nivel të lartë më 1 shkurt. Dy vendet kanë arritur marrëveshjen e parë për normalizimin e marrëdhënieve në prill të vitit 2013. Ekipet teknike janë takuar pothuajse rregullisht për mënyrat e zbatimit të saj, por shumë nga çështjet e dakorduara kanë mbetur vetëm në letër. Normalizimi i marrëdhënieve është kusht edhe për Kosovën, edhe për Serbinë që të avancojnë në rrugën e integrimit evropian. Kosova tashmë ka nënshkruar Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me BE-në, ndërsa Serbia ka hapur kapituj të negociatave të anëtarësimit./Rel/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Aksident i rëndë në autostradën Fier-Lushnje, dy të vdekur Posted: 02 Jul 2017 10:41 PM PDT

Dy persona kanë humbur jetën një aksident automobilistik autostradën Fier-Lushnje.  Sipas policisë ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orës 05:40 ku një mjet “Renault”, me targë AA 468 PY doli nga rruga duke goditur trafikndarësen dhe pas ka rënë kanal. Viktimat janë 61 dhe 54 vjeç, dy me banim nga Tirana.  Me gjithë vështirësitë e vendit dhe dëmtimit rëndë mjetit, shërbimet e policisë, ato zjarrfikëses dhe urgjenca e spitalit kanë bërë mundur nxjerjen nga makina dy shtetasve aksidentuar. Paraprakisht dyshohet se  shofer ishte shtetasi F.N, 61 vjeç, banues Tiranë, i cili u dërgua Spitalin Rajonal Fier gjendje rëndë dhe orën 07:25 ndërroi jetë. Ndërsa pasagjer ishte shtetasi P.Z, 54 vjeç, banues lagjen “Myslym Shyri”, Tiranë, i cili ka ndërruar jetë vendngjarje”, sqaron policia. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e shkaqeve kësaj ngjarje. 1f64f Ora News: “Tian bën dy muajsh, ja sa është rritur” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Francë, 8 të plagosur nga të shtënat me armë pranë një xhamie Posted: 02 Jul 2017 10:23 PM PDT

Tetë persona kanë mbetur të plagosur  nga të shtënat me armë zjarri në Francën jugore. Mes të plagosurve ishte edhe një familje e përbërë nga katër anëtarë. Autoritetet thonë se besimtarët braktisën xhaminë Arrahma në Avignon kur dy persona të maskuar u afruan dhe hapën zjarr. Sipas autoriteteve autorët e dyshuar të cilët ishin të armatosur me pistoletë dhe armë gjahu kishin mbërritur më një makinë Renault Clio. Policia tha se ngjarja nuk po trajtohej si një incident terrorist. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Në 28 shtete afrikane mbretëron uria, në 5 gjendje alarmante Posted: 02 Jul 2017 01:42 PM PDT

Vetëm në tre nga 54 shtete afrikane mbretëron niveli i ulët i urisë, thuhet në raportin më të ri të Indeksi Global i Urisë, i cili sot u publikua në kryeqytetin etiopian Adisa Abeba, raporton Anadolu Agency (AA). Në raportin e Unionit Afrikan dhe Agjencisë Partneriteti i ri për Zhvillimin e Afrikës (NEPAD) në bazë të hulumtimeve nga viti 2015 dhe 2016 në pesë vende afrikane mbretëron niveli alarmant i urisë. Raporti paralajmëron se në 28 vende niveli i urisë është serioz. “Në disa vende afrikane, si Etiopia, Republika Demokratike e Kongos dhe Nigeria, më shumë se 50 për qind e fëmijëve nën pesë vjeç ngecin në zhvillim”, thuhet ndër të tjera në raport. Raporti gjithashtu thekson zhvillimet pozitive si rritja e normës së ndërhyrjes ushqyese. Sekretari ekzekutiv i NEPAD, Ibrahim Mayaki tha për AA se çështja e vonesës në zhvillim sa është tronditëse aq edhe kritike dhe duhet patjetër urgjentisht të zgjidhen. “Ushqimi duhet të jetë një prioritet kombëtar. Sektorët siç janë bujqësia dhe shëndetësia duhet të punojnë së bashku”, tha Mayaki. Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Reklama