Home » “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press

“Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press

Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës Posted: 03 Jul 2017 09:04 AM PDT

Dy nga tre burra mbi moshën 55 deri 60 vjeç preken nga rritja beninje e prostatës apo hipertrofia beninje e prostatës. Pasojat e kësaj sëmundje janë: urinimi i shpeshtë gjatë ditës (polakiuria), ndjesi djegie gjatë urinimit (Stranguria), urinimi i shpeshtë gjatë natës (Nikturia). sëmurët shpesh çohen 3 deri 4 herë natën për urinuar, duke humbur kështu edhe rrjedhën normale gjumit. Domatja përmban antioksidantin e fuqishëm quhet Likopen, ka një veprim  mbrojtës fuqishëm kundër sëmundjes prostatës si dhe gjithashtu mbron nga formimi i tumoreve ndryshme shkruan Dr. Agon F. Bislimi. Likopeni pastron organizmin nga radikalet e lira cilat janë shkaku kryesor i degjenerimit qelizave. Ai i rekomandon domatet te moshuarit, pse jo edhe tek mesoburrat (burrat e moshës mesme) mos t’i ndahen domates, edhe po gatuhet nuk i humbet vlerat, gjithashtu edhe salca e domates është e pasur me këto vlera mbrojtëse fuqishme. Por duhet keni kujdes. domatja jetë e pasur me antioksidantin e quajtur Likopen duhet zgjidhni domate pjekura mirë dhe me ngjyrë kuqe. Evitoni ato janë jeshile apo gjelbërta nga brenda./Dr. Agon F. Bislimi
Shkolla “Arsim Rexhep” në Sazli, përfiton donacion me banka dhe karriga Posted: 03 Jul 2017 08:05 AM PDT

Ferizaj.03.07.2017. hënën shkollës fillore mesme e ulët “Arsim Rexhepi” Sazli Ferizajt, ju dhuruan 300 banka, 300 karriga si dhe rekuizita tjera sportive. Këtë donacion e mirëpritur kryetari i Ferizaj, Muharrem Svaqa. Ai falënderoje bashkatdhetarin Avdyl Hamaza, bërë mundur ky donacion vije këtë shkollë.

“Fatkeqësisht akoma shkollat tona po vuajnë për mungesë inventarëve dhe veçanti inventarëve cilësor dhe praktikë, siç janë shtetet e zhvilluara Bashkimit Evropian, andaj sot kemi një kënaqësi veçantë jemi përfitues një donacionit vije nga Gjeneva e Zvicrës, është kontribut i bashkatdhetarëve tanë punojnë atje, dhe cilët kanë filluar një bashkëpunim edhe për krijimin e marrëdhënieve përmes shkollave Komunës Ferizajt siç është shkolla “Arsim Rexhepi” Sazli, me shkollat e Zvicrës ne veçanti me ato Gjenevës cilat falë zemërgjerësisë tyre kanë dhuruar një donacion munguar për shkollat tona nënkupton banka dhe karriga për gjitha moshat prej parashkollorëve e deri tek klasat e larta”, ka thënë kryetari Svarqa. E nga ana tjetër drejtoresha e kësaj shkolle Zerjeta Hamza Shahini, tha se donacioni ka ardhur përmes axhës saj Avdyl Hamza. “Ne kemi vu kontaktet me atë shkolle dhe shumë shpejt pritet bëhet edhe binjakëzimi i shkollës “Arsim Rexhepi” atë shkollë”, tha drejtoresha Hamza-Shahini. Këtë donacion e ka mirëpritur edhe përfaqësues fshatit Sazli. Xhemjal Rexhica, banorë i këtij fshati, tha se tashmë shkolla “Arsim Rexhepi”, ka inventarë mjaftueshëm, ndërsa pjesën tjetër do t’ju dërgohet edhe paraleles ndarë fshatin Papaz. U tha se donacione këtij lloji pritet ketë edhe ardhmen për shkollën “Arsim Rexhepi” Sazli. sazli1 “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press sazli1 “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press sazli1 “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press sazli1 “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press sazli1 “Domatja mbrojtës i fuqishëm kundër sëmundjes së prostatës” plus 9 more Ferizaj Press

Thaçi: Në dialogun me Serbinë të kontribuojnë partitë politike, shoqëria civile… Posted: 03 Jul 2017 06:15 AM PDT

intervistën nga Brukseli, Thaçi tha se rruga e vetme integruese e Kosovës është ajo e dialogut dhe e integrimit e cila nuk duhet të ketë divergjenca politike.   Ai tha se takimi i sotëm me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është vazhdën e takimeve tjera, ndërsa u shpreh optimist se ky lloj dialogu do ketë një fund kënaqshëm për qytetarët e Kosovës dhe për shtetet mike saj, SHBA-në por edhe BE-në si ndërmjetësuese e dialogut. Presidenti kosovar edhe kësaj here ftoi gjitha partitë politike, liderët partiakë, mediet, shoqërinë civile, por edhe ekspertët japin kontributin e tyre këtë proces negociator. “Vetëm nëpërmjet bisedimeve dhe integrimit do ecim përpara rrugën e paqes dhe stabilitetit e integrimit. gjithë duhet jemi përgjegjës detyrat tona…” u shpreh Thaçi. I pyetur se a mund ketë sivjet marrëveshje përbashkët me Serbinë, Thaçi tha se për shkak bisedimeve delikate, nuk mund jepen data, por se bisedimet duhet kenë një epilog kënaqshëm. “Ne dhe ndërkombëtarët janë interesuar çështjet ecin përpara. Sepse sa parë ecin bisedimet  edhe dy shtetet ecin shpejt procesin integruese”, tha ai. Presidenti i Kosovës, po ashtu tha se këtë proces dialogues nuk duhet ketë populizëm dhe duartrokitje, por procesi do përfundojë kornizat e kushtetutës vendit. “Fqinjësia e mirë dhe vazhdimi i reformave demokratike, ekonomike, politike e legjislative, e përshpejtojnë Kosovën BE”, ritheksoi Thaçi, duke premtuar po ashtu për mandatimin e shpejtë fituesit zgjedhjeve për formimin e qeverisë, dhe ecjen përpara me procese demokratike.
Ky është versioni i gazetës greke për vrasjen e Lavdrim Muhaxherit Posted: 03 Jul 2017 06:15 AM PDT

Tani një media greke raporton se ‘Kasapi i Kaçanikut’ u vra nga një sulm ajror i forcave speciale ruse, bashkëpunim me forcat qeveritare siriane. Gazeta greke ‘Pro News’, shkruan se Lavdrim Muhaxheri, i njohur Lindjen e Mesme si “Ebu Abdullah al Kosova”, komandant i ISIS-it, i cili ui famshëm” se imazhet e vitit 2014, me prerjen e kokave krishterëve, shiitëve dhe alavitëve, është ekzekutuar nga një aksion i forcave speciale ruse bashkëpunim me forcat speciale ajrore siriane, dy muaj pas kthimit Siri, pas rreth katër muaj qëndrimi Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni. Tutje kjo gazetë shkruan se operacionin e forcave ajrore ruse dhe njësitit sirian ‘Tigër’, përveç Muhaxherit, Idlib, u vranë edhe gjashtë nga njëzet truproajt e tij personale. Terroristi Muhaxheri sipas kësaj gazete, ishte nën përcjelljen ruse sapo u kthye nga Lindja e Mesme Ballkan, nga ku filloi lëvizjet Kosovë, Shqipëri dhe rajonin e Tetovës Maqedoni, për mbledhur luftëtarë dhe armë, përcjellë Gazeta Metro. ‘Kasapi’ nga Kaçaniku, fillimisht thuhet se u zbulua nga shërbimet inteligjente ruse dhe serbe se ndodhej qytetin e tij lindjes Kaçanik, por ai nuk u arrit kapej pasi u arratis sërish Siri. Departamenti Amerikan i Shtetit vitin 2014 e kishte përfshirë Muhaxherin listën e terroristëve. Kjo gazetë greke, këtë tekst për Muhaxherin përmend edhe ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku, i cili pas vrasjes terroristit famëkeq shqiptar, kishte shkuar për ngushëllime te familja. Gjithashtu, aty përmendet edhe kryetari i Bashkësisë Islame Kaçanik, Florim Neziri i cili përmes xhamisë qytetit kishte bërë njoftimin për vdekjen e Muhaxherit, dhe për hapjen e ngushëllimeve familjen e terroristit. Tutje, përveç kësaj, gazeta greke Pro News shkruan se imami Neziri pas kishte shkuar edhe shtëpinë e Muhaxherit për ngushëlluar familjarët e tij. /gazetametro.net/. 
Beogradi kërkon njërin nga funksionet kryesore për serbët e Kosovës Posted: 03 Jul 2017 06:14 AM PDT

Qeveria Prishtinë nuk është formuar por pavarësisht se kush do ta formojë, çështja e rolit përfaqësuesve politikë serbë institucione është e hapur, ka thënë ai, përcjell B92. “Mendoj se është rasti tregohet se serbët Kosovë nuk duhet jenë vetëm dekor, porse ata duhet zënë njërin nga funksionet rëndësishme krahinën tonë jugore dhe se fjala e tyre duhet merret parasysh e respektohet”, mendon Gjuriq.
Çka kërkoi Vuçiq nga Mogherini? Posted: 03 Jul 2017 06:14 AM PDT

Vuçiq tha se takim me Mogherinin, për herë parë ai e kërkoi një gjë tillë një mënyrë tillë eksplicite, raporton Tanjug, transmeton Klan Kosova. Derisa Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kërkoi nga gjithë spektri politik Kosovë, siç tha ai, t’i lënë anash ndasitë politike dhe partiake, për t’i dhënë mbështetje bisedimeve Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore. intervistën nga Brukseli, Thaçi tha se rruga e vetme integruese e Kosovës është ajo e dialogut dhe e integrimit e cila nuk duhet të ketë divergjenca politike.  Ai tha se takimi i sotëm me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, është vazhdën e takimeve tjera, ndërsa u shpreh optimist se ky lloj dialogu do ketë një fund kënaqshëm për qytetarët e Kosovës dhe për shtetet mike saj, SHBA-në por edhe BE-në si ndërmjetësuese e dialogut.Presidenti kosovar edhe kësaj here ftoi gjitha partitë politike, liderët partiakë, mediet, shoqërinë civile, por edhe ekspertët japin kontributin e tyre këtë proces negociator.”Vetëm nëpërmjet bisedimeve dhe integrimit do ecim përpara rrugën e paqes dhe stabilitetit e integrimit. gjithë duhet jemi përgjegjës detyrat tona…” u shpreh Thaçi.
16-vjeçarja e pranon fajin për vrasjen e 7-vjeçares Posted: 03 Jul 2017 06:14 AM PDT

Adoleshentja, e cila nuk mund identifikohet për shkaqe ligjore, pranoi fajin për vrasje pa paramendim një gjykatë Britani Madhe, transmeton Express. 9 janar, Katie u gjet me grisje rënda qafë dhe gjoks një fushë lojërash Woodthorpe, York. Ajo vdiq vonë spital si pasojë e lëndimeve rënda./Express/ 
Vuçiq flet për proces 5-vjeçar të bisedimeve në Bruksel Posted: 03 Jul 2017 06:14 AM PDT

Nuk kemi folur shumë për çështje teknike. Mendoj se takimi ka qenë veprues dhe i rëndësishëm. Kemi folur për thelbin, për përmbajtjen e dialogut ardhmen. Na mbesin 1 muaj e gjysmë përgatitemi, dhe pas disa vizitave –shuttle, përcaktohet se çfarë mënyrë do vazhdojmë”, ka thënë Vuçiq pas takimit Bruksel. “Do merremi me çështje substanciale për atë se si brenda 1 viti, 2 ose 5 vitesh i shohim raportet tona, pra 2 ose 5 vite… do thotë se duhet bisedojmë seriozisht ne brenda opinionit serb dhe ata brenda opinionit tyre shqiptar Kosovë dhe Metohi”, ka thënë Vuçiq. Vuçiq ka thënë se për herë parë Bruksel ka kërkuar Serbia bëhet shpejt pjesë e BE-së. “Kam kërkuar dimë saktë se kur do bëhemi anëtar BE-së e jo mbesim si patat mjegull”, ka thënë ai.
PZAP dënon 14 kryesues të vendvotimeve Posted: 03 Jul 2017 06:14 AM PDT

Për këto 18 ankesa, Paneli Zgjedhor për Ankesa e Parashtresa (PZAP-i) ka marrë vendim dhe ka urdhëruar KQZ-në bëjë rinumërimin e Kutive Votimit. 26 ankesat tjera janë refuzuar si pabazuara dhe janë hedhur poshtë si pasafatshme.PZAP-i me Vendim 14 Kryesuesve Vendvotimeve për 5 vite ju ka ndaluar drejtën për qenë pjesë administrative zgjedhjeve organizuara nga KQZ-ja.Këto raste do dërgohen Zyrën e Prokurorit Shtetit për hetim mëtejmë.Në vijim po ju paraqesim listën e 66 ankesave paraqitura:
OKB: Rritet numri i personave që vuajnë nga uria Posted: 03 Jul 2017 06:13 AM PDT

“Rezultatet preliminare për këtë vit tregojnë se numri i personave përballen me kequshqyerje, ka filluar rritet prapë”, ka thënë shefi i kësaj organizate. Ai nuk e ka përmendur ndonjë shifër saktë, duke njoftuar se raporti do publikohet shtator. “Fatkeqësisht ky nuk është lajm i mirë”, ka shtuar Graziano da Silva, gjatë një konference Romë. Numri i personave nuk kanë mjaftueshëm ushqim ka rënë 795 milionë gjatë periudhës 2014-16 krahasim periudhën e viteve 1990-1992. Graziano da Silva ka thënë se rritja e numrit personave përballen me këtë problem ka ardhur si pasojë e thatësisë dhe konflikteve Sudanin Jugor, Nigeri, Somali dhe Jemen. “Rreth 60 për qind e personave vuajnë nga uria, jetojnë zonat e konflikteve dhe ndryshimeve klimatike”, ka shtuar Silva.
Reklama