Home » RTSH: “Rama për “France 24”: Prodhimi i kanabisit ka pësuar ulje dramatike!” plus 7 more

RTSH: “Rama për “France 24”: Prodhimi i kanabisit ka pësuar ulje dramatike!” plus 7 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Rama për “France 24”: Prodhimi i kanabisit ka pësuar ulje dramatike!” plus 7 more

Rama për “France 24”: Prodhimi i kanabisit ka pësuar ulje dramatike! Posted: 02 Jul 2017 10:47 AM PDT

Kryeministri socialist Edi Rama ka deklaruar se mbjellja e kanabisit Shqipëri këtë vit ka pësuar një ulje dramatike. një intervistë për televizionin francez “Francë 24″ ai tha seKemi pasur një kthesë këtë vit për situatën e kanabisit, kemi pasur një ulje dramatike. Unë kam besim fund vitit ka për qenë histori”. Deklarata e zotit Rama vjen ndërsa policia shqiptare sebashku me Guardia di Finanza ka ndërmarrë një operacion gjerë gjithë territorin e vendit.
Kryeministri shqiptar i cili udhëhoqi partinë e tij drejt një fitoreje historike zgjedhjet e 25 qershorit, foli edhe hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE. “Ne nuk kemi tjetër alternativ përveç BE-së. Presim bisedimet fillojnë këtë vit, por nuk do çuditesha edhe nëse nuk do ndodhte dhe jo për fajin tonë, por për situatën aktuale BE” tha zoti Rama. “ Ballkan jemi optimist. BE për ne është projekti i besueshëm për paqen” tha kryeministri shqiptar. Zoti Rama shtoi tej sePër sa kohë BE do jetë objekti ynë, nuk është befasi ne rikujtojmë shkuarën, por ne tani po jetojmë kohën mirë dhe kjo për shkak BE-së. Nëse BE do largohet, ëndrra kemi, atëherë do shohim tjera alternativa” tha kryeministri Edi Rama për “France 24”.
Temperaturat e larta në Bullgari Posted: 02 Jul 2017 08:24 AM PDT

Bullgaria përjetoi këtë javë temperatura ekstreme me rekorde nuk ishin parë prej 115 vjetësh. mbarë vendin, termometri shënoi mbi 40 gradë ndërsa nxehtit u mori jetën edhe 5 personave. Autoritetet shpallën kodin e kuq dhe kërkuan ndryshim orarit punës për profesionet janë detyruara punojnë terren. Shërbimet e urgjencës mjekësore lajmërojnë se qindra njerëz kërkuan ndihmë nëpër spitale për shkak vapës. Dëmin e nxehtit e ndjejnë edhe pikat turistike apo restorantet cilat janë zbrazur. Lehtësimi i vetëm për banorët është dita e Hënë kur Bullgari priten reshje shiu dhe temperaturat do bien 20 gradë.
Francë; Kandidati i partisë socialiste Hamon Posted: 02 Jul 2017 08:21 AM PDT

Kandidati i partisë socialiste franceze garën presidenciale, Benua Hamon, lajmëroi largimin nga kjo parti për themeluar një lëvizje re politike. Zoti Hamon e tha lajmin para një turme mbështetësish Paris duke thënë se synimi i tij është ringritja e majtës. Po iki nga partia socialiste por nuk heq dorë nga idealet socialiste, tha zoti Hamon, i cili largohet nga partia pas një kontributi 30 vjeçar aty. Largimi i Hamonit nga socialistët vjen pasi ai arriti një rezultat dobët rekord zgjedhje, duke u eliminuar qysh raundin e parë Maj pasi mori vetëm 6,2 % votave. Lajmi i Hamondit për braktisjen e partise vjen vetëm pak ditë pasi edhe ish kryeministri socialist Manuel Vals deklaroi se largohet nga partia socialiste për t’u bërë aleat i presidentit ri Emanuel Makron.
Venezuelë; Protestat masive kundër qeverisë Posted: 02 Jul 2017 07:57 AM PDT

Protestat masive kundër qeverisë presidentit Venezuelës, Nikolas Maduro nuk po ndalen, kurse trazirat e fundit kanë humbur jetën edhe 4 demonstrues tjerë. Bilanci i vrarëve protestat cilat po zgjasin nga Prilli u rrit 80 njerëz. Prokurorja shtetërore e Venezuelës Luisa Ortega Diaz ka deklaruar se viktimat e fundit u regjistruan qytetin Barkuisimeto, ku pati edhe shumë plagosur. Demonstruesit janë vrarë një sulm armatosur nga militantët pro-qeveritarë. Protestat kundër qeverisë Venezuelë kanë filluar nga mesi i Prillit këtij viti me synim rrëzimin e presidentit Maduro. Demonstruesit opozitarë janë përleshur Karakas dhe qytete tjera vendit jo vetëm me forcat e rendit dhe ushtrinë, por edhe me kundërprotestues, cilët mbështesin presidentin. Gjendja ekonomike ndërkohë ka rënë pikiatë dhe vend mungojnë ushqimet e ilaçet.
Izrael; Lirohet nga burgu Ehud Olmert Posted: 02 Jul 2017 07:45 AM PDT

Ish-kryeminsitri i Izraelit, Ehud Olmert, u lirua nga burgu me kusht, pasi ka kryer 16 muaj dënimit pasi u gjet fajtor për korrupsion. Lirimi me kusht erdhi për sjellje mirë këto 16 muaj, nga 27 muaj sa ishte dënuar gjithsej. 71 vjeçari Ehud Olmert, i cili shërbeu si kryeministër vitet 2006–2009, ishte një nga 8 zyrtarët dhe biznesmenët e dënuar Mars 2014 një rast korrupsioni me pasuri patundshme. shtator 2016 u dënua me 8 muaj burg shtesë, lidhur me akuza se e kishte marrë rryshfet nga një biznesmen amerikan, këmbim te përfitimeve politike gjatë mandatit si kryetar i bashkise Jerusalemit periudhën 1993–2003.
Tokio; Votimet për Asamblenë e Zonës Metropolitane Posted: 02 Jul 2017 07:35 AM PDT

Banorët e kryeqytetit japonez Tokio votuan sot për zgjedhur asamblenë e zonës metropolitane Tokios, siç quhet zyrtarisht kjo profekturë. Dy parti tradicionale, cilat janë koalicion qeverisjen qëndrore, do përballen me një parti re themeluar nga guvernatorja e Tokios Juriko Koike. fushatë u debatua për çështje praktike si zhvendosja e tregut famshëm ushqimor apo përgatitjet për olimpiadën e vitit 2020. Rezultati i votimit Tokio shihet si test për votimet e përgjithshme, Kjo sepse prefektuara është jo vetëm qëndra e populluar e Japonisë por edhe zona metropolitane e populluar e botës me rreth 38 milion banorë.
Siri; Makina bombë në Damask Posted: 02 Jul 2017 04:57 AM PDT

Kryeqyteti i Sirisë, Damask, u trondit sot nga atentate terroriste me makina bombë. një nga këto atentate sheshin Tahrir, sulmuesi e shpërtheu lëndën plasëse pasi u rrethua nga forcat e sigurisë. Shpërthimi la 8 vdekur e mbi 10 plagosur. Forcat e sigurisë gjetën dy makina tjera bombë rrugën drejt aeroportit dhe kryen shpërthim kontrolluar tyre. Kryeqyteti i Sirisë deri tani nuk ka pasur atentate shpeshta me bomba, si pjesa tjetë e vendit, gjatë këtyre 6 viteve luftës civile. Sulmi i rëndë Damask është kryer mes Marsit kur, një restorant, u vranë 32 njerëz. Këtë sulm e mori përsipër shteti islamik.
Operacioni antikanabis, Çako : “Do të vijojë deri në rikontrollin e plotë të territorit të vendit” Posted: 02 Jul 2017 04:34 AM PDT

Kreu i policisë shqiptare Haki Çako ka deklaruar vendosmërinë për çuar drejt zhdukjes fenomenin e kultivimit kanabisit. “Operacioni masiv do vijojë deri rikontrollin e plotë territorit vendit” tha zoti Çako ndërsa po udhëheq një operacion masiv shkallë vendi kundër kultivimit dhe trafikut lëndëve narkotike. “Ashtu sikurse mbyllëm me sukses procesin zgjedhor, do duhet mbyllim edhe prioritetin e luftës kundër kanabisit” deklaroi ai vendosmërinë e policisë. Gjatë këtij operacioni sipas drejtorit përgjithshëm efektivët e policisë kanë ushtruar rikontroll sera, magazina, ish depo e tunele, banesa braktisura, tokë private e tokë shtetërore, sipërfaqe pyjore dhe kullota. Kontroll edhe gjithë vijën bregdetare, basene e ujëmbledhës. “Është një punë kërkon shumë sakrifica, ashtu sikurse ju keni orët e para mëngjesit keni dalë, por jeni bindur do jeni shumë krenarë edhe ju, por edhe gjithë miqtë, familjarët dhe shokët tuaj, për misionin tonë” inkuaroi zoti Çako policinë.
Reklama