Home » RTSH: “Gjirokastër dhe Berat; Mungesa e ujit të pijshëm” plus 9 more

RTSH: “Gjirokastër dhe Berat; Mungesa e ujit të pijshëm” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Gjirokastër dhe Berat; Mungesa e ujit të pijshëm” plus 9 more

Gjirokastër dhe Berat; Mungesa e ujit të pijshëm Posted: 30 Jun 2017 08:15 AM PDT

Prej disa ditësh banorët e lagjes “Blloku i Furrave ” Gjirokastër po furnizohen me ujë vetëm 30 minuta ditë. Gjatë një reagimi lidhje me këtë situatë drejtuesi i Ndërmarrjes Ujesjelles Kanalizimeve Bashkim Tola ka pohuar se do merren masa për stabilizimin e situatës. Rënia e ujit burim e keqperëorimi i tij po sjell probleme edhe Berat e Kuçovë: Qytetarëet ankohen se: “ nga zgjedhjet, s’ka as edhe një pikë uje; fare. Prurjet burimin e Bogovës kanë rënë 400 litra, ndaj edhe kemi filluar kufizimet e ujit. Nëqortëse jemi furnizuar kohën e verës norm alisht parë, tani gjithçla është me pikatore.” Për ujësjellësin nuk janë panjohura dhe zonat e shpërdorojnë ujin, ndaj veç paralajmërimit nisjes kontrolleve nga e hëna, kërkojnë bashkëpunimin e qytetarëve për mirëmenaxhimin e ujit.
Topalli : Demokratë mbroni partinë nga pengmarrja Posted: 30 Jun 2017 07:33 AM PDT

Ish-nënkryetarja e PD Jozefina Topalli i ka kërkuar kreut deritanishëm kësaj partie Lulzim Basha, ndërpresë menjëherë atë ajo e ka quajtur paligjshmëri dhe pengmarrje e partisë, përpara se përballet me zemërimin dhe revoltën e demokratëve. një dalje publike nga selia e kryesise Kuvendit Shqipërisë, zonja Topalli është deklaruar se demokratët do dinë ta mbrojnë partinë e tyre. “Zoti Basha tmerrohet nga forumet, sepse tmerrohet nga e vërteta. Por tek gjitha këto është shpëtimi i PD-së. Prandaj ne kërkojmë garë barabartë, rregulla ndershme e paanshme, proces hapur e transparent, konkurencë vertetë, ballafaqim e debat” tha zonja Topalli. “Ne kërkojmë respektim dhe vendimarrje forumeve drejtuese, sipas statutit. gjitha këto janë kushte panegociueshme procesit. Pa to PD nuk ka dhe nuk mund ketë garë. Sa shpejt ta realizojë Basha këtë, aq shpejt do vijë ringritja” shtoi zonja Topalli.
Duke e cilësuar procedurën e shpallur nga kryetari i Partisë Demokratike Basha si antistatutore, për t’i imponuar Partisë Demokratike një garë rreme për drejtimin e ri, zonja Topalli apeloi për veprim nga gjithë demokratët. “Unë u bëj thirrje gjithë demokratëve bëhemi bashkë, mbrojmë partinë nga pengmarrja, refuzojmë grabitësit. Ky është obligim i gjithëve, funksionare e militantë, anëtarë forumesh e drejtues, përfaqësues degësh dhe koordinatore. Është koha ngrihemi, mbrojmë statutin dhe drejtën tonë për zgjedhur drejtuesit. Është koha mbrojmë demokracinë dhe vlerat demokratike na lidhin tash tre dekada” tha zonja Topalli.
Shqipëria mirëpret Asamblenë e Transmetuesve publikë në 2018 Posted: 30 Jun 2017 07:12 AM PDT

Bashkimi i Transmetuesve Evropianë vendosi premten Shqipëria konfirmohet si vendi mikpritës i Asamblesë 80 – Përgjithshme EBU – vitin 2018.
Aplikimi i paraqitur nga RTSH për mikpritur Asamblenë e Përgjithshme EBU-së fitoi përballë kandidatëve tjerë duke e shndërruar Shqipërinë mikpritësen e një prej eventeve mëdha transmetuesve publike.
EBU është organizata e madhe e mediave publike. bëjnë pjesë 73 anëtarë nga 56 vende botës. Audienca potenciale e anëtarëve EBU – bashku është shumë se një miliardë njerëz gjithë botën.
shumë se një herë, EBU ka vlerësuar hapat po ndërmerr RTSH shumë drejtime.
Mjafton kujtojmë se pjesë e EBU janë gjigandët mediatikë si BBC, ZDF, ARD Televizioni Francez, RAI e shumë media publike, gjitha shtete anetarë Europës, drejtuesit e cilëve do vijnë Tiranë për marrë pjesë këtë mbledhje Asamblesë Përgjithshme.
RTSH është anëtarësuar EBU me drejta plota vitin 1999. RTSH është përfituese e gjitha shërbimeve ofron EBU, sic jane Festivali Evropian i Këngës, Festivali Evropian për Fëmijë, Festivali i Balerinëve Rinj dhe Instrumentistëve Rinj.
Nëpërmjet EBU – RTSH ka siguruar drejtat për transmetimin e Koncertit Vjenës, drejtat e transmetimin eventeve mëdha sportive, si Kampionatet Botërore Futbollit, ndeshjet kualifikuese ekipit kombëtar futbollit, kampionate botërore e evropiane atletikës, notit, gjimnastikës, peshëngritjes, çiklizmit etj.
EBU është një nga liderët botërorë fushën e teknologjisë dhe inovacionit, duke vendosur standarte cilat zbatohet jo vetëm nga mediat publike, por nga gjithë transmetuesit.
Bordi i Monitorimit të Mediave pranë KQZ : RTSH i balancuar dhe profesional Posted: 30 Jun 2017 07:05 AM PDT

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka çertifikuar sot përmes raportit Bordit Monitorimit Mediave vlerësimin për pasqyrimin profesional e paanshëm fushatës zgjedhore nga operatori publik RTSH. Pas konstatimit paraprak vëzhguesve ndërkombëtarë për përmbushjen e detyrimit për mbulim paanshëm e profesional, vlerësimi tjetër ka ardhur nga Bordi i Monitorimit Mediave i ngritur sipas legjislacionit për mbarëvajtjen e fushatës zgjedhore Shqipëri. Miratimi i këtij raporti sipas asaj ishte parashikuar sot rendin e ditës, u bë bashkë me vlerësimin për operatorin publik si balancuar e profesional.
Nishani dekoron “Mjeshtër i Madh” gazetarin e RTSH Ferdinand Samarxhi Posted: 30 Jun 2017 06:35 AM PDT

Ferdinand Samarxhi, gazetari i mirënjohur i RTSH, fitues i antenës artë pas 40-vjetëve pune dhe përkushtimi, i akordohet nga Presidenti I Republikës Shqipërisë, Bujar Nishani titulli i Lartë “Mjeshtër i Madh”.
Temperaturat e larta shtojnë thirrjet në urgjenca Posted: 30 Jun 2017 06:15 AM PDT

Rreth 500 thirrje për ndihmë mjeksore janë rregjistruar tre ditet e fundit urgjencën kombëtare vetëm Tiranë. Kjo për shkak ndërlikimeve shëndetësore nga nxehtët. Skënder Brataj, shefi i kësaj urgjence thotë për RTSH se shumë qytetarë kanë kërkuar autoambulancën për shkak tensionit ulët, aritimisë dhe dhimbjes kokës. Sipas tij çdo ditë shënohen  mbi 100 misione shërbimi përditshme terren dhe disa dhjetra shtruar nga goditja e diellit, por për fat mirë asnjë vdekje.
Qendra Kombëtare e Urgjencës ka shtuar nga 4 6 numrin autoambulancave për Tiranë dhe periferitë si dhe numrin e ekipeve mjeksore. Ndërkohe koha ju duhet deri vendngjarje shkon deri 13 min.
Mjekët ndërkohë japin këto këshilla për t’u mbrojtur nga vapa: Konsumoni shumë ujë Ushqehuni pak e shpesh Konsumoni ushqime fresktëa Freskoni shtëpinë Mbani perde errta dritare Vishuni me bardha
Temperaturat e larta po sjellin zjarre Posted: 30 Jun 2017 06:00 AM PDT

Vatrat e zjarrit kanë përfshirë këtë premte 6 qarqe vendit. Temperaturat e larta dhe thatësira ka favorizuar djegien e hapësirave mëdha tokave bujqësore Fier, Elbasan, Berat Dibër,  Tiranë dhe Shkodër. Emergjencat Civile bëjnë ditur se vetëm 24 orët e fundit janë shfaqur 11 vatra zjarri. Situata problematike ishte qarkun e Fierit, Beratit dhe Dibrës ku si pasojë e flakëve një sipërfaqe prej rreth 15.5 ha me shkurre, ferra dhe 500 rrënjë ullinj vjetër janë djegur. Prefektët e qarqeve kane nisur ngritjen e shtabeve te emergjencave.  Ata i kërkojnë qytetarëve njoftojnë numrat e telefonit 112 dhe 129  për ç’do rast pa lejuar zjarret marrin përmasa papërballueshme. Një ditë parë drejtori i Emergjencave Civile Shemsi Prençi tha për Televizionin shqiptar se pavarësisht masave marra, ndërhyrja nga ajri  do jetë e vështirë pasi ende nuk ka përfunduar kontraktimi me shërbimet private ofrojnë helikopterë për shuarjen e zjarrit.
OSHEE ul investimet për të blerë energji Posted: 30 Jun 2017 05:55 AM PDT

Situata e vështirë hidrike për shkak thatësirës tejzgjatur, ka detyruar Operatorin e Shpërndarjes Energjise Elektrike shtojë sasinë e importit energjisë. Vetëm për muajin korrik, OSHEE ka shpenzuar 17 milione euro për blerë energji. Sipas parashikimeve moti gjatë muajve vijim do jetë i thatë, ndaj dhe pritet çmimet e energjisë rriten gjatë gushtit dhe shtatorit.
Një situatë e tillë ka detyruar OSHEE rishikojë buxhetin, duke rialokuar fondet nga investimet tek blerja e energjisë. Por sipas kompanisë kjo situatë nuk do cënojë furnizimin me energji popullatës. Disa mungesa energjise përgjatë kësaj periudhe, OSHEE i justifikon me dëmtimin rrjet nga punimet e kompanive private.
Gent Kame sjell “Shtëpia e vjetër” Posted: 30 Jun 2017 05:38 AM PDT

Një kullë 250 vjeçare Mirditë është sheshxhirimi i filmit shkurtër “Shtëpia e vjetër” kaloi me sukses provën e parë me publikun kinema. Sprovë e parë si regjisor e aktorit Gent Kame. Me këtë film jo vetëm bën hapin e parë nga pas kameras, por edhe eksperimenton me thrillerin imazh. “Kam 20 vjet jam anën tjetër kameras si regjizor. Ishte prova ime e parë dhe ishte e nevojshme une dija çfarë kisha mësuar. futesh rrjedhën e regjisë duhet shkosh nga filmi i shkurtër” thotë regjizori Kame për RTSH.
Filmi me ritëm imazh dhe rrjedhe, na rrëfen historinë e një çifti ri turistësh ngecin Malësitë shqiptare kërkim aventurës. një kullë veri ata do gjejnë shpëtim apo mister, loja psikologjike e autorit vjen bukur interpretimin e aktoreve Bruno Shllaku dhe Paskualina Gruda. bashku me ta kast janë edhe aktorët nga Shkupi Mia Kantardzieva dhe Teoman Maksut. “Është një çift turistësh huaj cilët kanë paragjykimet e tyre. Ata vijnë Shqipëri, kanë atë frikën, por gjithësesi i tërheq ky vend i mistershëm, dikur i izoluar, por i hapur prej pak kohësh, me një natyrë jashtëzakonshme” thotë Kame. Ai kujton se për gjetur kullën ku është xhiruar filmi ju është dashur gati dy muajKulla ku është xhiruar filmi.
Teksa filmi lëkundet jo vetëm muzikën sqimatare kompozitore Endri Shanit, por edhe ndodhi çuditshme brenda kësaj kulle ku duket se jetojnë fantazmat e shkuarës, zgjidhja finale nuk i le gjë mangut një filmi mister. Gent Kame tashmë po punon për filmin me metrazh gjatë premton jetë surprizues.
Butrint, dëmtohet prodhimi i midhjes Posted: 30 Jun 2017 04:43 AM PDT

Rrezikohen midhjet liqenin e Butrinitit, ndërsa shkak janë rritja e temperaturave kanë shkuar deri 42 gradë gjatë ditës enjte. Midhjet mund rezistojnë deri 27 gradë, ndërsa rritja e ndjeshme e temperaturave ka sjellë problemet e para për këtë verë liqenin e Butrinitit. Alarmi lëshohet nga kultivuesit e midhjes, ndërsa sipas tyre jemi para një katastrofë vërtetë. Hysen Mane një nga investitorët mëdhenj zonë, pranoi se situata është mjaft problematike, ndërsa rrezikohet deri edhe midhja e farës. Hapja e kanalit Vivarit, siç edhe quhet zonën e Sarandës, për tu lidhur me liqenin e Sarandës, do sillte përmirësim situatës, por për momentin diçka e tillë nuk ka ndodhur duke rrezikuar katastrofën liqenin e Butrinitit. Situata mbetet shqetësuese për shkak rritjes temperaturave, ndërsa ditët vijim, pritet ato rriten dhe tej. Aktualisht liqenin e Butrinit, temperatura shkon deri 42 gradë, duke dëmtuar dhe ngordhur midhjet, cilat mund rezistojnë deri 27 gradë maksimalisht.
Reklama