Home » Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more

Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more

Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë Posted: 29 Jun 2017 10:59 AM PDT

Italia kërcënoi se do të ndalojë anijet e vendeve të tjera që të zbarkojnë emigrantë në portet e saj. Kërcënimi nga Roma vjen ndërsa i dërguari Italian në BE Maurizio Macri, paralajmëroi bllokun se situata në Itali ishte bërë e papërballueshme. Më herët, kryeministri italian Paolo Gentioloni tha se vendet e tjera europiane kanë kthyer kokën në krahun tjetër duke braktisur Italinë. Vetëm gjatë katër ditëve të fundit, besohet se rreth 10 000 njerëz kanë tentuar të shkojnë në Europë nga Afrika e Veriut. Në Itali, gjatë këtij viti kanë mbërritur më shumë se 73 000 emigrantë, një rritje prej 14% nga e njëjta periudhe e nje vitit më parë. Roja Bregdetare italiane udhëheq operacionet e shpëtimit, por shumica e anijeve në Mesdhe drejtohen nga organizata jo qeveritare dhe i përkasin vendeve të tjera, përfshirë vende të BE-së si Gjermania dhe Malta. Por Italia ka mbërritur në pikën e ngopjes dhe nuk mund të pranojë me emigrantë. The post Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë appeared first on Mesazhi.com.

Kushte të mjerueshme për pacientët në Gaza, vdesin tre foshnje për 24 orë Posted: 29 Jun 2017 10:45 AM PDT

Bajrami i këtij viti ka qenë tragjik për Hanan Ghaben. Foshnja e saj 5-ditëshe, e cila vuante nga një sëmundje e zemrës, vdiq martën pasi nuk arriti merrte kujdesin mjekësor spitalet e vecanta gjenden jashrë Rripit rrethuar Gazas. pak se 24 orë, tre foshnje sapolindura vdiqën njësinë e kujdesit intensiv neonatale Spitalin Al Shifa Gazës, pasi lejet e tyre për trajtim mjekësor u refuzuan ose u shtynë. Për dy milionë palestinezët Gazan e varfër, është tejet e vështirë për marrë nga Izraeli kërkohet trajtim jashtë enklavës bllokuar. “Çfarë paskemi bërë po përjetojmë gjithë këtë dhembje, dhe ta shoh fëmijën tim si vdes para syve mi?” thoshte Ghaben për Al Jazeeran. Zakonisht, Autoriteti Palestinez me qendër Bregun Perëndimor lehtëson referimin dhe financimin e palestinezëve për trajtim spitale jashtë Rripit Gazës. Por muajt e fundit, numri i referimeve mjekësore ka rënë, duke lënë pa kurrfarë kujdesi pacientët nevojë. Bara Ghaben, Ibrahim Tbeil dhe Mus’ab Araeer ishin gjithë nën moshën një vjeçare dhe vuanin nga sëmundje lindura zemrës. Vonesa referime është pjesë e përshkallëzimit fundit AP-së kundër rivalit saj, qeverisë Hamasit Gaza, besojnë zyrtarët e Hamasit. Zëvendësministri i Shëndetësisë i Gazës Yousef Abu Rish e përshkroi situatën shëndetësore si një “dënim me vdekje”. Gjatë tre muajve fundit, 11 pacientë palestinezë Gaza vdiqën si rezultat i drejtpërdrejtë i mos lejimit lejeve për trajtim jashte enklaves se izoluar. /MESAZHI/

The post Kushte të mjerueshme për pacientët në Gaza, vdesin tre foshnje për 24 orë appeared first on Mesazhi.com.

Somali, mbi 20 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria Posted: 29 Jun 2017 10:24 AM PDT

Organizatat humanitare paralajmërojnë se pa ndihma të vazhdueshme ndërkombëtare, më shumë se 20.000 fëmijë në Somalinë e prekur nga thatësira mund të vdesin nga uria gjatë muajve në vazhdim, raporton Anadolu Agency (AA). Organizata “Save the Children” të enjten njoftoi se rritja e numrit të rasteve të kequshqyerjes akute është përshpejtuar në disa prej nëntë zonave somaleze. Bëhet e ditur se hulumtimet e reja tregojnë se në gjendje urie janë disa pjesë të Bririt të Afrikës. Humanitarët theksojnë se pa ndihmën e 1.5 miliardë dollarëve (rreth 1.31 miliardë euro) Somalia mund të përballet me urinë si ajo e vitit 2011, kur humbën jetën më shumë se 250 mijë njerëz. Gjysma e viktimave kanë qenë fëmijë. Mijëra persona kanë humbur jetën gjatë thatësirave të fundit teksa Somalia përballet me reshjet e dobëta të shiut dhe kolerën, ndërsa përskaj gjithë kësaj shumë njerëz janë bllokuar në zonat nën kontrollin e grupit ekstremist Al-Shabab. The post Somali, mbi 20 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria appeared first on Mesazhi.com.

Këto janë rregullat e reja të Trumpit për emigrantët e vendeve muslimane Posted: 29 Jun 2017 10:16 AM PDT

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka vendosur “kritere të reja” për turistët musliman. Kërkesat e reja përfshijnë lidhje të afërta familjare apo lidhje biznesi për aplikantët e vizave nga gjashtë vendet me shumicë myslimane. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve Associated Press. Ky vendim vjen menjëherë pasi Gjykata e Lartë vendosi të hënën të lejojë një pjesë të ndalimit të udhëtimit për refugjatët dhe emigrantët nga Irani, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni për të paktën 90 ditë dhe pezulloi programin e pranimit të refugjatëve në SHBA. Udhëzimet e reja iu dërguan ambasadave dhe konsullatave të vendeve respektive. Ato u bëjnë me dije se ata që duan të hyjnë në SHBA duhet provuar lidhjen familjare me një shtetas amerikan, nëse ai është prind, bashkëshort, fëmijë, bir apo bijë të rritur. Brezi tjetër familjar, si gjyshërit, nipërit, hallat, xhaxhallarët, nipat,kushërinjtë, vëllezërit dhe motrat, dhëndërit dhe anëtarët e tjerë të familjes nuk do të konsideroheshin marrëdhënie të ngushta. Pengesa e rishikuar e udhëtimit e lëshuar më 6 mars, është një version i modifikuar i një vendimi të zbatuar në janar, vendim i cili është kritikuar gjerësisht. /MESAZHI/ The post Këto janë rregullat e reja të Trumpit për emigrantët e vendeve muslimane appeared first on Mesazhi.com.

Televizioni irakian njofton rënien e ISIS-it Posted: 29 Jun 2017 09:35 AM PDT

Televizioni shtetëror i Irakut ka njoftuar rënien e organizatës terroriste ISIS, raporton Anadolu Agency (AA). “Ra shteti i rremë në Irak”, u tha në një lajm nga televizioni shtetëror. Ndryshe, forcat irakiane më herët njoftuan se kanë hyrë në Xhaminë e Madhe Al-Nur në Mosul, ku në vitin 2014 kreu i ISIS-it Abu Bakr Al Baghdadi kishte shpallur “kalifatin”. Organizata terroriste ISIS më 22 qershor hodhi në ajër xhaminë në fjalë përmes një shpërthimi. The post Televizioni irakian njofton rënien e ISIS-it appeared first on Mesazhi.com.

Zyrtare: Këta janë deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës (Dokument) Posted: 29 Jun 2017 06:10 AM PDT

bazë rezultatit përfundimtare Komisionit Qendror Zgjedhjeve, PDK-AAK-NISMA ka marrë 33.74 për qind votave (39 deputetë), Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 27.49 për qind votave (32 deputetë), koalicioni LDK-AKR është votuar nga 25.53 zgjedhësve (29 deputetë), ndërsa Lista Serbe ka marrë 6.12 për qind votave (9 deputetë). laa Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more laa Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more laa Mesazhi.com: “Italia: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë” plus 9 more The post Zyrtare: Këta janë deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës (Dokument) appeared first on Mesazhi.com.

Zyrtare, koalicioni PDK-AAK-NISMA ka 39 deputetë, Vetëvendosje 32 dhe LDK-AKR-Alternativa 29 Posted: 29 Jun 2017 05:53 AM PDT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të mbajtura më 11 qershor. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka kumtuar rezultatet e përgjithshme që kanë fituar partitë dhe koalicionet në zgjedhje. Ajo ka thënë se në këto zgjedhje kanë marrë pjesë 747 mijë votues të rregullt. “Koalicioni PDK-AAK-NISMA, bashkë më partitë tjera ka marrë 33.74% votave. Vetëvendosje 27.49% dhe LDK 25.53%”, ka thënë Daka. Daka ka thënë se ndarja e ulëseve në Kuvend do të jetë si vijon: koalicioni PDK-AAK-NISMA 39 ulëse, Vetëvendosje 32, LDK-AKR-Alternativa 29 ulëse. The post Zyrtare, koalicioni PDK-AAK-NISMA ka 39 deputetë, Vetëvendosje 32 dhe LDK-AKR-Alternativa 29 appeared first on Mesazhi.com.

Rreth 25 mijë përdorues të drogave në Kosovë Posted: 29 Jun 2017 05:14 AM PDT

Kosovë, llogaritet se janë rreth 25 mijë përdorues substancave narkotike. Rreth pesë mijë prej tyre, konsiderohet se janë përdorues aktiv narkotikëve ndryshëm, thonë zyrtarë nga Qendra Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”. Sipas tyre, droga ka shënuar rritje përdorim vitet e fundit është marihuana e cila, sipas dhënave reja, po përdoret edhe nga fëmijët e moshave 12-15 vjeçare.
Ndërkaq, përdorimi i substancës narkotike llojit heroinë, kohët e fundit ka shënuar rënie përdorimit, për dallim nga vendet e tjera botës, ku thuhet ketë pasur rritje përdorimit saj.
Safet Blakaj nga Qendra Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”, i tha Radios Evropa e Lirë se kokaina, gjithashtu si substancë narkotike, është duke shënuar ngritje përdorim.​
“Kokaina ka shënuar rritje përdorim me shpejtësi Kosovë, derisa lloji i drogës heroinë vazhdon shënojë rënie përdorim nga njerëzit”.
“Droga e quajtur marihuana, prinë përdorim, sidomos nga rinjtë”, tha Blakaj.
Aktualisht, Kosovë po mbahet një program i trajnimit për profesionistë shëndetësorë përmes cilit mëtohet t’iu ndihmohet atyre se si t’u qasen trajtim përdoruesve substancave narkotike, si dhe se si ta parandalojnë atë.
Milazim Gjocaj, drejtor i Departamentit Shëndetësisë burgje, Ministrinë e Shëndetësisë, thotë se ndonëse Kosovë ka strategji parandalimi dhe trajtimi, edhe trajnimi i punëtorëve shëndetësorë për qasjen ndaj personave përdorin droga, sipas tij, ka qenë i nevojshëm.
Ky program, është mundësuar nga konsulli i Kosovës SHBA, me një institucion me plan udhëzues Kolumbo SHBA-ve, i cili merret me problematikën për drogat e është brenda tij janë anëtare 47 vende botës. Edhe Kosova ka bërë marrëveshje jetë pjesë e këtij trajnimi, dhe shpresojmë edhe ne si Kosovë anëtarësohemi këtë rrjet këtyre vendeve, dhe t’i përdorim përvojat kanë ata”.
“Vet çështja e drogës është problematike gjithë botën. Trajtimi adekuat është i domosdoshëm. Ne kemi specialistë fushave ndryshme, strategji, institucione, por është e nevojshme kemi trajnerë, dhe trajnojnë tjerët ardhmen, mënyrë parandalohet përdorimi i drogave”, thotë Gjocaj.
anën tjetër, Safet Blakaj thotë se qëllimi i këtij trajnimi është ngrihet niveli i ofrimit shërbimeve.
“Trajnimi është i një kualiteti shumë lartë se janë mbajtur zakonisht, pasi profesionistët nga Kosova trajnohen nga profesionistë te huaj, kanë përvojë mirë këtë fushë”, ka thënë Blakaj.
Autoritetet e rendit kanë deklaruar se Policia e Kosovës, bazuar planin strategjik zhvillimor, një rëndësi veçantë i ka kushtuar luftës trafikimit me narkotikë. Policia ka arritur brenda periudhe kohore janar-prill vitit 2017, realizojë një sërë planesh konkrete, ku janë konfiskuar mbi 28 kilogramë heroinë.
Daut Hoxha, zyrtar për informim Policinë e Kosovës thotë se Policia bashkëpunim me autoritetet tjera relevante, vazhdimësi po punon për parandalimin e rasteve abuzimit me substanca narkotike.
aspektin ligjor ne do ndërmarrim masa ashpra ligjore ndaj gjithë atyre janë përfshirë trafikim me substanca narkotike dhe vepra tjera kundërligjshme rrezikojnë shëndetin e rinjve tanë”, thotë Hoxha.
“Policia është e gatshme për bashkëpunim sa madh me gjithë për punuar bashkërisht rastet e tilla reduktohet dhe krijohet një ambient i sigurt për gjithë’, shton tutje ai.
Sidoqoftë, Kosova është konsideruar vend transit për trafikimin e drogës dhe jo destinacion i saj, thonë autoritetet e rendit – një pohim i bazuar edhe raportet ndërkombëtare për aktivitetet e grupeve njohura si trafikues me substanca narkotike.
Qeveria e Kosovës tashmë ka miratuar një strategji për periudhën kohore 2012-2017, në kuadër të luftimit të drogave, krimit të organizuar, terrorizmit, si dhe ruajtjes dhe kontrollit të kufirit shtetëror The post Rreth 25 mijë përdorues të drogave në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

Stoltenberg: Do ta rrisim praninë në Afganistan Posted: 29 Jun 2017 02:34 AM PDT

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka theksuar se do ta rrisin praninë e aleancës në Afganistan, duke njoftuar se 15 shtete tashmë kanë dhënë fjalën për kontribute shtesë për Misionin e Mbështetjes së Vendosur dhe se presin më tepër kontribute edhe nga kombet e tjera, raporton Anadolu Agency (AA). Në deklaratë për gazetarët para Mbledhjes së Ministrave të Mbrojtjes të NATO-s që mbahet sot në selinë e NATO-s në kryeqytetin belg, Bruksel, Stoltenberg tha se ministrat sot do të diskutojnë lidhur me misionet e NATO-s, politikat e parandalimit, lufta kundër terrorizmit dhe mbrojtja kundër sulmeve kibernetike. Ai shtoi se roli i aleancës në luftën kundër terrorizmit është rritur në korniza të vendimeve të marra muajin e kaluar në Samitin e Liderëve dhe se është shënuar përparim në shpenzimet për mbrojtje. Sikurse edhe në deklaratën e djeshme, Stoltenberg përsëriti se këtë vit pritet rritje prej 4,3 përqindësh në shpenzimet për mbrojtje të aleatëve evropianë dhe Kanadasë për aleancën, duke shtuar se viti 2017 do të jetë viti i tretë me rritje konsekutive të shpenzimeve për mbrojtje. Ai njoftoi se në mbledhje do të diskutohet edhe mbi kontributin e misioneve dhe operacioneve të NATO-s, ndërsa në takimin që do të realizohet me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian (BE) për Marrëdhënie të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini do të flitet për lidhjet e thella mes NATO-s dhe BE-së në mbrojtjen kibernetike dhe luftën kundër terrorizmit. “Do ta rrisim praninë në Afganistan” Duke informuar se dita e sotme do të përfundojë me një mbledhje në të cilën do të marrin pjesë të gjitha shtetet kontribuese në Misionin e Mbështetjes së Vendosur në Afganistan, Stoltenberg tha: “Do të diskutojmë mbi të ardhmen e pranisë së NATO-s në këtë vend. Zyrtarët ushtarakë kanë kërkuar edhe disa mijëra ushtarë për misionin në Afganistan. Andaj, unë sot mund të konfirmoj se do ta rrisim praninë në Afganistan. 15 shtete tashmë kanë premtuar kontribut për Misionin e Mbështetjes së Vendosur. Edhe nga kombet e tjera presim më shumë kontribut”. Ai tha se rritja e pranisë së NATO-s në Afganistan nuk ka të bëjë me detyra të reja luftarake, por më shumë me forcimin e detyrave trajnuese, mbështetëse dhe këshillimore. The post Stoltenberg: Do ta rrisim praninë në Afganistan appeared first on Mesazhi.com.

Drejtuesit e VV-së takojnë eurodeputetët Fajon e Fleckenstein Posted: 29 Jun 2017 02:19 AM PDT

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje, i përbërë nga Visar Ymeri, Albin Kurti dhe Shpend Ahmeti, është pritur në takim edhe nga eurodeputetët Tanja Fajon dhe Knut Fleckenstein. Tanja Fajon është anëtare e delegacionit të Parlamentit Evropian për Marrëdhënie me Bosnje Hercegovinën dhe Kosovën, ndërsa Knut Fleckenstein është anëtar i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Parlamentit Evropian. Të dy bashkë janë pëfaqësues të lartë të Grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian. Sipas një komunikate shtypi të lëshuar nga VV, në këtë takim u diskutua procesi zgjedhor në Kosovë, rezultatet e zgjedhjeve dhe formimi i qeverisë së re bazuar mbi këto rezultate. Delegacioni i njohu eurodeputetët me prioritetet e programit qeverisës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! si dhe me faktin që tashmë Lëvizja VETËVENDOSJE! është subjekti politik më i votuar në Kosovë me 32 deputetë në Kuvendin e ardhshëm. “Eurodeputetët e përgëzuan delegacionin për këto rezultate duke diskutuar gjithashtu edhe për një bashkëpunim më të afërt dhe më intensiv mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe social-demokratëve të Parlamentit Evropian”, thuhet në njoftimin për medie të VV-së. Delegacioni i Vetëvendosjes do të vazhdojë edhe sot takimet në Bruksel. The post Drejtuesit e VV-së takojnë eurodeputetët Fajon e Fleckenstein appeared first on Mesazhi.com.

Reklama