Home » “Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë” plus 9 more GazetaBlic

“Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë” plus 9 more GazetaBlic

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë” plus 9 more GazetaBlic

Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë Posted: 28 Jun 2017 10:46 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

Të bësh seks me më shumë se 10 mijë meshkuj! Posted: 28 Jun 2017 10:44 PM PDT

Shëndeti jonë është mjaft mbresëlënës sepse varet nga shumë faktorë, por shumë prej tyre mbështeten një element vetëm jetës sonë e cila është anashkaluar shpesh nga marrëdhëniet e saj me estetikën. Bëhet fjalë për mënyrën e ushqyerit. Ushqimi është një nga gjërat rëndësishme kur bëhet fjalë për gëzuar shëndet mirë. Nëse ne nuk konsumojmë ushqim mirë, trupi ynë nuk do ndjehet rehat dhe nuk do mund punojë si duhet. poshtë do mund mësoni për mirat na i ofron bajamet. Por a e dini çfarë përfitime keni nëse hani katër bajame kanë qëndruaer gjat gjithë natës një gotë me ujë? Bajamet kanë qëndruar ujë gjatë natës janë mira sepse: Mbrojnë zemrën tuaj Rrisin energjinë Ulin nivelin e kolesterolit Përmirësojnë shëndetin e trurit tuaj Forcojnë eshtrat tuaj Përmirësojnë tensionin e gjakut Parandalojnë kancerin Kështu mund t’i përgatitni bajamet: Vendosni katër bajame një gotë me ujë dhe lërini qëndrojë gjatë gjithë natës. pas mëngjes konsumojeni ujin dhe hani bajamet. Ju do shihni rezultate shkëlqyeshme shumë shpejt!

The post Kjo ndodh nëse konsumoni bajame që qëndrojnë në ujë gjatë natës appeared first on GazetaBlic.

Të pasmët e Adea Pulës nga një këndvështrim tjetër! (FOTO) Posted: 28 Jun 2017 10:42 PM PDT

Këngëtarja e njohur Bebe Rexha vazhdon jetë ndër emrat angazhuar muzikë. fundmi, ajo ka udhëtuar drejt New Yorkut ku do zhvillojë aktivitet e saj reja muzikë. Ndërkohë, ajo vazhdon jetë shumë aktive edhe rrjetet sociale, përmes cilave ndan me fansat fotografi ndryshme nga përditshmëria e saj. fundmi, Bleta ka vënë dukje një ndryshim ri pamjen e saj. Ajo ka shkurtuar flokët, duke marrë pamjen e një biondeje bukur me flokë shkurtra. bebe2-1 “Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë” plus 9 more GazetaBlic bebe2-1 “Vetëvendosje insiston në nisjen e negociatave për Qeverinë” plus 9 more GazetaBlic

The post Bebe Rexha shkurton flokët, shfaqet më ndryshe në New York (Foto) appeared first on GazetaBlic.

Presidenti i Kinës në vizitën e parë në Hong Kong Posted: 28 Jun 2017 10:36 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

Çfarë do të vijë me ndryshimin e humorit në Francë dhe Britani? Posted: 28 Jun 2017 10:36 PM PDT

Shqipëria ka folur troç. Shqiptarët kanë vendosur me një votë qartësisht kuqezi. Ata kanë zgjedhur ardhmen dhe na kanë thënë gjithëve: Shqipëria duam është mbi majtën e mbi djathtën. Shteti duam është i qytetarëve, jo i pushtetarëve. Misioni i zgjedhurve, është puna për Shqipërinë dhe mirëqenia për shqiptarët, jo politika e kacafytjeve për partinë dhe interesave për pushtetarët. Populli ka zgjedhur Partinë Socialiste, për ta udhëhequr vendin këtë mision si fuqi e vetme qeverisëse. Dhe duke e pranuar me emocion dhe përulësi këtë zgjedhje, ne do qeverisim me forcën e shembullit për gjithë, jo me shembullin e forces, kundër tjerëve. Sfidat e Shqipërisë sot, nuk janë sfida socialiste apo sfida demokrate, por janë sfida shqiptare. Janë sfida vjetra e reja, njëjtit atdhe, gjithëve pa dallim. Nën njëjtin flamur kombëtar. Për familjet dhe radhë parë, për fëmijët e njëjtës tokë; ku jemi lindur jo majtë, jo djathtë; jo ndarë tanët e atyre; po njëjtë gjak, njëjtë gjuhë, njëjtë vazhdimësinë e historisë e porositë e parëve tanë, për ardhmen: Thjeshtë Shqiptarë! Duke u përulur përpara gjithë atyre na zgjodhën, qytetarëve socialistë, demokratë, pa parti, moshuar e rinj, nga Veriu Jug, burra e gra, djem e vajza, po duke falenderuar edhe gjithë ata e kryen detyrën e lartë qytetare pjesëmarrjes zgjedhje, pavarësisht se nuk votuan njësoj si shumica absolute e shqiptarëve, u them gjithëve: Fitorja është e Shqipërisë dhe merita është e njerëzve zakonshëm këtij vendi. Ndërsa e jona, e zgjedhurve tyre, është vetëm barra e madhe e përgjegjësisë. E imja radhë parë. Për mos harruar, asnjë minutë katër viteve ardhshme, se shqiptarët nuk zgjodhën për Shqipërinë kemi, por për Shqipërinë duam. Për mos harruar se, ata e besuan, edhe me shumë vota se katër vjet parë Partinë Socialiste, jo sepse ne nuk kemi share, por thjesht sepse duan provojnë deri fund, sa mirë mund jemi ne për Shqipërinë, po ta kemi vetëm timonin rrugën drejt ardhmes. Për mos harruar se, vend një koalicioni radhës mes partive ndajnë tepsinë e pushtetit, shqiptarët kanë zgjedhur koalicionin tonë drejtëpërdrejtë me ta; jo ne ta marrim atë tepsi vjetër gjithën për vete, po për ta çuar për skrap njëherë e përgjithmonë! Për ne zgjedhurit nuk mund ketë një nder madh, për njerëzit e zakonshëm këtij vendi nuk ka investim madh. Ndaj, mos e dhëntë Zoti këtë besim ta marrim si një kupë futbolli e mos kuptojmë, gjithë, se nga sot, prioriteti ynë i parë duhet jetë reflektimi për sa shumë kemi për ndryshuar, korrigjuar, përmirësuar, tek vetja jonë dhe punën tone radhë parë. E po ashtu, mos qoftë e thënë, konkurentët tanë, zgjedhur prej atyre nuk na zgjodhën ne, t’i shohim si armiq mundur dhe t’i trajtojmë si tillë. Ne nuk kemi fituar një kampionat, po kemi marrë një detyrë shumë vështirë. Ata nuk kanë humbur një kampionat, po kanë marrë një tjetër detyrë aspak lehtë. E jo atyre, konkurrentëve tanë, po radhë parë neve, pastaj edhe atyre, gjithëve bashkë na takon bëjmë çmos për t’i dhënë fund politikës rrahjes gjoksit për meritat dhe drejtimit gishtit për fajet tek njëri-tjetri! Katër vitet vijnë, nuk duhet jenë një tjetër lojë politike, e ka, kush e ka fajin, për çka nuk shkon mirë, po një përpjekje shqiptare, e përbashkët, për çfarë duhet bëjmë, për ta bërë Shqipërinë mirë. Ne duhet ta bëjmë fortë demokracinë tonë, duke e bërë mirë, arsyeshme, njerëzore, politikën tonë. Ne duhet veprojmë dhe veprojmë tani e vazhdim, me shembullin tonë. Dhe populli shqiptar do shikojë kush është i gatshëm bëjë njëjtën gjë, jo vetëm me fjalë, po edhe me vepra. Unë jam i gatshëm veproj dhe ju kërkoj gjithëve njëjtën gatishmëri. Prandaj, dua t’u them udhëheqësve partive opozitës, se fushata ka mbaruar. Shqiptarët na kanë shikuar, na kanë dëgjuar, na kanë duruar për një kohë gjatë se zakonisht këtë herë dhe e kanë bërë zgjedhjen e tyre. Tani është koha për vënë veten tonë dispozicion tyre dhe Shqipërinë përpara partisë; prioritetet e vendit, përpara interesave grupimeve tona politike dhe shqiptarët, pa dallim, përpara dallimeve politike apo hendeqeve tradicionale, ose porsahapura mes nesh. Eshtë koha për vënë flamurin përbashkues kuqezi Skënderbeut e Ismail Qemalit, përpara flamujve feudeve tona politike. Eshtë koha gjejmë forcën e arsyes për punuar shumë bashku, interes njerëzve dhe t’u marrim atyre pak kohë me llogjet e katundit tonë politik, nxjerrin pah pa kriter e pa karar, veç dasitë tona. Motra dhe vëllezër, këtu pranishëm dhe gjithë Shqipërinë, E ardhmja duam nuk vjen, po arrihet. E sa shumë bashkëpunojmë për ardhmen, ne përfaqësuesit e zgjedhur shqiptarëve, qeveri apo opozitë, aq pak e shkuara do jetë pengesë, për Shqipërinë duam për gjithë familjet shqiptare e për fëmijët e këtij vendi, pa asnjë dallim. Ky besim i madh është dhënë dhe na është dhënë nga kaq shumë njerëz, edhe përtej kufijve ndarës mes partive; mesazhet e panumërta mbështetjes, kam marrë dielën, nga votues tradicionalë Partisë Demokratike kudo nëpër Shqipëri, apo nga njerëz pavendosur deri ditën e fundit; miqtë e shumtë rrjeteve sociale emigracion, kanë ngritur telefonin për çuar votim, afërm dhe njohur këtu Shqipëri, sjellin këtu sonte, jo me grushtin e mbledhur, po me dorën e shtrirë ndaj opozitës dyngjyrëshe katër viteve ardhshme. Unë nuk jam naiv. Ju siguroj se nuk po ëndërroj asgjë pamundur. Thjesht mendoj se, nëse do jemi pak shumë shqiptarë – pasardhës ca denjë etërve këtij kombi – dhe pak pak politikanë, pjella defektoze një kohe kapërcimi historik e ka mundur shumë këtë popull, asgjë nuk do ta ndalte dot Shqipërinë, për t’u bërë zonja e rëndë ëndërronin rilindasit tanë. Mjafton mos shohim vetëm defektet e njëri-tjetrit çdo moment lufta politike na kundërvë me njëri-tjetrin, po edhe shikojmë brenda nesh e thjesht pyesim veten, çfarë është këtë moment gjëja e duhur për popullin shqiptar dhe ardhmen e fëmijëve tanë dhe Shqipëria është bërë e mirë atë moment. Mjafton kemi sa shumë momente tilla dhe jo sfilitemi vetëm duke luftuar njëri me tjetrin çdo moment, shumë shumë gjëra mira bëhen papritur kalojnë vite e vite tëra. Mjafton mos harrojmë se detyrat tona janë përkohshme, ndërsa atdheu është i përjetshëm e jetesa e shqiptarëve është e rëndësishme se vendi ku ata na kanë ulur përkohësisht dhe e ardhmja bëhet e afërt për gjithë vendin. Këto zgjedhje nuk ishin perfekte, po ishin pa as voglin diskutim çliruarat nga pesha e traditës sonë jo aq lumtur zgjedhore. Qytetarët u ndjenë patrazuar se asnjëherë parë, qoftë nga nxehtësia e retorikës politike, qoftë nga influenca e partive qeveri mbi administratën e mbi zgjedhësit, përmes mekanizmave pushtetit, qoftë nga presioni i shëmtuar pamor i megaposterave, afisheve, banderolave e flamujve partive nëpër rrugët e vendit e cdo lagje e fshat Shqipërisë. Shfaqja e papritur dhe jashtë kontekstit përgjithshëm e disa çjerrjeve acaruese e acarimeve artificiale gjatë javëve fushatës, përbën një përjashtim mirë mos kishte ndodhur, por nuk i cenon arritjet e reja mirë publikut solli ky proces zgjedhor. Padyshim, as marrëveshja ime politike me kryetarin e opozitës, pas një periudhe zgjatur konflikti politik, ku u rrezikuan vetë zgjedhjet dhe stabiliteti demokratik i vendit, nuk ishte perfekte. Por, siç kam besuar deri dje, besoj edhe sot se ajo marrëveshje ka gjithë potencialin për mos u fashitur si ëndrra e një nate vere, një Shqipëri, ku qeveria dhe opozita janë ndara llogoret e tyre politike, po duhet jenë bashkuara për interesat kombëtare dhe politike vetë Shqipërisë, rrugën për Europën duam. Natyrisht, duke pasur një fitues kaq qartë pas përfundimit zgjedhjeve, do duhet pak kohë për parë e kuptuar nëse fryma e marrëveshjes shpëtoi zgjedhjet dhe solli një klimë pazakonshme qetësie vend, nuk është tretur bashkë me pritshmërinë e natyrshme liderit opozitës për dalë fitues këto zgjedhje. Po, unë dua ta rikonfirmoj publikisht, dëshirën për ta pasur marrëveshjen politike 18 majit, një busull orientuese marrëdhënieve qeverisë re me opozitën e re. Duke shprehur këtu vullnetin për ta respektuar atë tutje, pa asnjë presje, dua ta falenderoj sot Lulëzim Bashën për faktin se 18 maj vuri Shqipërinë parën! Siç e shohin tani gjithë, marrëveshja është ajo është dhe nuk është ajo cinikët e përhershëm kazanit donin t’i bënin shqiptarët besonin se ishte! Kjo është sidoqoftë një mbrëmje e bukur gëzimi, për gjithë shqiptarët me zërin e tyre fuqishëm e shprehën vullnetin e tyre. Po edhe për miqtë e partnerët e pazëvendësueshëm shqiptarëve, panë një proces zgjedhor qetë e demokratik. I falenderoj edhe ata, gjithë, për gjithçka bënë e fakt e bënë me sforco jashtëzakonshme, Shqipëria t’ia dilte kësaj sprove, e cila, kujtohuni pak, vetëm 38 ditë parë dukej një mision i pamundur. Nesër është një ditë e re dhe për mua e për ne socialistët, puna për Shqipërinë nis me një barrë shumë rëndë se ajo kishim deri dje. këtë pak kohë ka mbetur mes sot dhe nesër, përpara se fillojmë punën edhe me shumë pasion, me edhe shumë angazhim, me edhe shumë kokëfortësi shqiptarçe për Shqipërinë duam, me shtet, punë, mirëqenie, lejomëni t’ju shpreh gjithë atyre u angazhuan fushatën tonë fantastike kuqezi, mirënjohjen time thellë. Shumë faleminderit gjithëve! Faleminderit 139 herë 139 anëtarëve skuadrës sonë kombëtare, bëri një betejë paharrueshme për fituar zemrat e mendjet e njerëzve, çdo qark Shqipërisë, nga Kukësi ku edhe pse për shumë pak, nuk e fituam qarkun, ishim skuadra e besuar nga zgjedhësit bashkinë e re Kukësit. E deri Vlorë ku thyem rekordin historik mbështetjes për Partinë Socialiste. Pa asnjë xhelozi, ju lutem falni, t’i dërgoj një puthje gjithë vlonjateve e vlonjatëve. Një duartrokitje e merituar për skuadrën e qarkut Shkodrës, ku i kemi vendosur bazat e një lidhjeje re me komunitetin e mbajeni mend pas dy viteve do jemi forca e votuar. Një përshëndetje e megjithëzemërt për skuadrën e Qarkut Lezhës, ku për herë parë jemi parët me diferencë nga i dyti dhe me një borxh madh me atë komunitet. Një tjetër duartrokitje e stërmerituar për skuadrën e Qarkut Durrësit, e cila, megjithëse na ka mësuar me thyerje çdo rekordi historik çdo palë zgjedhje, këtë herë kapërceu edhe parashikimet e Dakos. Një duartrokitje e posaçme për skuadrën e Qarkut Elbasanit, bëri një punë organizative shembullore dhe e arriti objektivin, me numrin madh votave kemi marrë ndonjëherë atë qark, pavarësisht vështirësive shumë posaçme kësaj here. Një përshëndetje e ngrohtë për skuadrën e Qarkut Korçës, ku na është dhënë një besim edhe i madh se katër vjet parë për vijuar tej transformimet e mëdha. Duartrokitje flakë nxehta për skuadrën e Qarkut Beratit, e cila e riktheu Partinë Socialiste lartësinë e ambicieve tona për atë zonë lënë për shumë vite pasdore, ku tanimë ka nisur fryjë dhe nuk do pushojë era ripërtëritëse e Rilindjes. Patjetër, edhe një duartrokitje stuhishme për skuadrën fenomenale Qarkut Tiranës, e cila me numrin rekord votave realizoi kapërcimin e objektivit duke arritur 18 mandate dhe duke na dhënë një dorë fuqishme realizimin e objektivit tonë kombëtar për ta udhëhequr Shqipërinë, duke çuar për skrap tepsinë! Jo kot e lashë fund, një ovacion për superskuadrën e Qarkut Fierit – dhe tani do ma falin gjithë një veçim me emër – për forcën domethënëse shembullit familjen tonë madhe politike, Gramozin. E meritonte ishte fund edhe falenderime sepse sfidoi një traditë pa sfiduar asnjëherë, i vendos udhëheqësit parët listë, duke i udhëhequr socialistët e progresistët e Fierit nga vija e kuqe e objektivit tonë dhe duke arritur një rezultat spektakolar. Dhe për ata nuk e kuptojnë çfarë është vija e kuqe, po ia them ndryshe, mbase pak labçe: Vajti betejë me 9, i 9-i dhe u kthye vetë i dhjeti! Po nuk është i vetmi emër, fakt, dua veçoj sonte, sepse pa Gramozin, sot Partia Socialiste nuk do ishte këtu ku është, ndërsa pa Linda Ramën, sot unë nuk do isha këtu ku jam! Prapë kam bërë një gabim, gabimin Gramozi ka porositur gjithmonë se si nuk duhet ta bëj, sepse thotë, “mos lavdëro me rradhë sepse do harrosh ndonjë”! E kam harruar paharrueshmen, Dibrën! Por Dibranët, jam i bindur nuk do ma harrojnë këtë gabim, deri kur, se tani fushata ka mbaruar, përpara filimit dimrit, ne do kemi filluar rrugën e Arbrit! Si gjithmonë, mes meje dhe Lindës, u fut prap politika! E kuptoni sa e madhe është fitorja, kemi luksin harrojmë e prapë kemi fituar, se edhe po mos ishte Gjirokastra, ne do e kishim vetë timonin. Megjithatë, po the Gjirokastër, i ke thënë tëra, mirënjohje për skuadrën e bukur Gjirokastrës dhe një duartrokitje për ata i harruam me mend, por i kemi zemër. E prapë, dua kthehem tek gruaja.Faleminderit Linda, vazhdon durosh shumë heroikisht se sa ç’duroj unë gjithë miqtë e klubeve katundit mediatik. Faleminderit edhe gruas tjetër jetës time, Aneta Ramës, e cila megjithëse është e vetmja familjen tonë nuk le gazetë pa lexuar e portal pa klikuar, akoma nuk e ka humbur besimin tek unë, po nuk ka humbur as durimin me mua. Sidoqoftë, një gjë është e sigurt, ylli i madh i kësaj fushate suksesshme ka qenë shpirti ynë i skuadrës. Angazhimi i gjithëve. Shembulli i drejtuesve punë dhe puna e gjithëve grup. E po ju them, nuk ju kam parë kurrë ndonjëherë skuadër se këtë herë dhe kjo mbush me besimin pavarësisht se mandati ri është i vështiri mund kishim, ditët mira për Shqipërinë janë përpara nesh! Prandaj besoj shumë kur rritet, Zaho s’do mbajë mend asgjë nga kjo fushatë, jo vetëm pse është shumë i vogël, po edhe sepse është ende tërësisht i depolitizuar nën një çati ku nuk shihen lajme e emisione politike e ku kurrë nuk flitet për politikë prani tij, do krenohet sidoqoftë, kur rritet, me ato falë kësaj fitoreje ne do kemi bërë për Shqipërinë katër vitet e ardhshme. Rrofshi gjithë ju! Rrofshi gjithë ju na ndiqni, majtë e djathtë, socialiste e demokratë, na keni votuar apo s’na keni votuar! Rroftë Partia Socialiste e Shqipërisë!
Rroftë Shqipëria!

The post Shqipëria foli troç. Faleminderit të gjithëve! appeared first on GazetaBlic.

Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës Posted: 28 Jun 2017 10:33 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

Sulm i fundit kibernetik, edhe më i sofistikuar Posted: 28 Jun 2017 10:30 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

​Tryezë për menaxhimin e mbeturinave Posted: 28 Jun 2017 10:26 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

Pse Ballkani perëndimor ndodhet në krizë? Posted: 28 Jun 2017 10:26 PM PDT

Shqipëria ka folur troç. Shqiptarët kanë vendosur me një votë qartësisht kuqezi. Ata kanë zgjedhur ardhmen dhe na kanë thënë gjithëve: Shqipëria duam është mbi majtën e mbi djathtën. Shteti duam është i qytetarëve, jo i pushtetarëve. Misioni i zgjedhurve, është puna për Shqipërinë dhe mirëqenia për shqiptarët, jo politika e kacafytjeve për partinë dhe interesave për pushtetarët. Populli ka zgjedhur Partinë Socialiste, për ta udhëhequr vendin këtë mision si fuqi e vetme qeverisëse. Dhe duke e pranuar me emocion dhe përulësi këtë zgjedhje, ne do qeverisim me forcën e shembullit për gjithë, jo me shembullin e forces, kundër tjerëve. Sfidat e Shqipërisë sot, nuk janë sfida socialiste apo sfida demokrate, por janë sfida shqiptare. Janë sfida vjetra e reja, njëjtit atdhe, gjithëve pa dallim. Nën njëjtin flamur kombëtar. Për familjet dhe radhë parë, për fëmijët e njëjtës tokë; ku jemi lindur jo majtë, jo djathtë; jo ndarë tanët e atyre; po njëjtë gjak, njëjtë gjuhë, njëjtë vazhdimësinë e historisë e porositë e parëve tanë, për ardhmen: Thjeshtë Shqiptarë! Duke u përulur përpara gjithë atyre na zgjodhën, qytetarëve socialistë, demokratë, pa parti, moshuar e rinj, nga Veriu Jug, burra e gra, djem e vajza, po duke falenderuar edhe gjithë ata e kryen detyrën e lartë qytetare pjesëmarrjes zgjedhje, pavarësisht se nuk votuan njësoj si shumica absolute e shqiptarëve, u them gjithëve: Fitorja është e Shqipërisë dhe merita është e njerëzve zakonshëm këtij vendi. Ndërsa e jona, e zgjedhurve tyre, është vetëm barra e madhe e përgjegjësisë. E imja radhë parë. Për mos harruar, asnjë minutë katër viteve ardhshme, se shqiptarët nuk zgjodhën për Shqipërinë kemi, por për Shqipërinë duam. Për mos harruar se, ata e besuan, edhe me shumë vota se katër vjet parë Partinë Socialiste, jo sepse ne nuk kemi share, por thjesht sepse duan provojnë deri fund, sa mirë mund jemi ne për Shqipërinë, po ta kemi vetëm timonin rrugën drejt ardhmes. Për mos harruar se, vend një koalicioni radhës mes partive ndajnë tepsinë e pushtetit, shqiptarët kanë zgjedhur koalicionin tonë drejtëpërdrejtë me ta; jo ne ta marrim atë tepsi vjetër gjithën për vete, po për ta çuar për skrap njëherë e përgjithmonë! Për ne zgjedhurit nuk mund ketë një nder madh, për njerëzit e zakonshëm këtij vendi nuk ka investim madh. Ndaj, mos e dhëntë Zoti këtë besim ta marrim si një kupë futbolli e mos kuptojmë, gjithë, se nga sot, prioriteti ynë i parë duhet jetë reflektimi për sa shumë kemi për ndryshuar, korrigjuar, përmirësuar, tek vetja jonë dhe punën tone radhë parë. E po ashtu, mos qoftë e thënë, konkurentët tanë, zgjedhur prej atyre nuk na zgjodhën ne, t’i shohim si armiq mundur dhe t’i trajtojmë si tillë. Ne nuk kemi fituar një kampionat, po kemi marrë një detyrë shumë vështirë. Ata nuk kanë humbur një kampionat, po kanë marrë një tjetër detyrë aspak lehtë. E jo atyre, konkurrentëve tanë, po radhë parë neve, pastaj edhe atyre, gjithëve bashkë na takon bëjmë çmos për t’i dhënë fund politikës rrahjes gjoksit për meritat dhe drejtimit gishtit për fajet tek njëri-tjetri! Katër vitet vijnë, nuk duhet jenë një tjetër lojë politike, e ka, kush e ka fajin, për çka nuk shkon mirë, po një përpjekje shqiptare, e përbashkët, për çfarë duhet bëjmë, për ta bërë Shqipërinë mirë. Ne duhet ta bëjmë fortë demokracinë tonë, duke e bërë mirë, arsyeshme, njerëzore, politikën tonë. Ne duhet veprojmë dhe veprojmë tani e vazhdim, me shembullin tonë. Dhe populli shqiptar do shikojë kush është i gatshëm bëjë njëjtën gjë, jo vetëm me fjalë, po edhe me vepra. Unë jam i gatshëm veproj dhe ju kërkoj gjithëve njëjtën gatishmëri. Prandaj, dua t’u them udhëheqësve partive opozitës, se fushata ka mbaruar. Shqiptarët na kanë shikuar, na kanë dëgjuar, na kanë duruar për një kohë gjatë se zakonisht këtë herë dhe e kanë bërë zgjedhjen e tyre. Tani është koha për vënë veten tonë dispozicion tyre dhe Shqipërinë përpara partisë; prioritetet e vendit, përpara interesave grupimeve tona politike dhe shqiptarët, pa dallim, përpara dallimeve politike apo hendeqeve tradicionale, ose porsahapura mes nesh. Eshtë koha për vënë flamurin përbashkues kuqezi Skënderbeut e Ismail Qemalit, përpara flamujve feudeve tona politike. Eshtë koha gjejmë forcën e arsyes për punuar shumë bashku, interes njerëzve dhe t’u marrim atyre pak kohë me llogjet e katundit tonë politik, nxjerrin pah pa kriter e pa karar, veç dasitë tona. Motra dhe vëllezër, këtu pranishëm dhe gjithë Shqipërinë, E ardhmja duam nuk vjen, po arrihet. E sa shumë bashkëpunojmë për ardhmen, ne përfaqësuesit e zgjedhur shqiptarëve, qeveri apo opozitë, aq pak e shkuara do jetë pengesë, për Shqipërinë duam për gjithë familjet shqiptare e për fëmijët e këtij vendi, pa asnjë dallim. Ky besim i madh është dhënë dhe na është dhënë nga kaq shumë njerëz, edhe përtej kufijve ndarës mes partive; mesazhet e panumërta mbështetjes, kam marrë dielën, nga votues tradicionalë Partisë Demokratike kudo nëpër Shqipëri, apo nga njerëz pavendosur deri ditën e fundit; miqtë e shumtë rrjeteve sociale emigracion, kanë ngritur telefonin për çuar votim, afërm dhe njohur këtu Shqipëri, sjellin këtu sonte, jo me grushtin e mbledhur, po me dorën e shtrirë ndaj opozitës dyngjyrëshe katër viteve ardhshme. Unë nuk jam naiv. Ju siguroj se nuk po ëndërroj asgjë pamundur. Thjesht mendoj se, nëse do jemi pak shumë shqiptarë – pasardhës ca denjë etërve këtij kombi – dhe pak pak politikanë, pjella defektoze një kohe kapërcimi historik e ka mundur shumë këtë popull, asgjë nuk do ta ndalte dot Shqipërinë, për t’u bërë zonja e rëndë ëndërronin rilindasit tanë. Mjafton mos shohim vetëm defektet e njëri-tjetrit çdo moment lufta politike na kundërvë me njëri-tjetrin, po edhe shikojmë brenda nesh e thjesht pyesim veten, çfarë është këtë moment gjëja e duhur për popullin shqiptar dhe ardhmen e fëmijëve tanë dhe Shqipëria është bërë e mirë atë moment. Mjafton kemi sa shumë momente tilla dhe jo sfilitemi vetëm duke luftuar njëri me tjetrin çdo moment, shumë shumë gjëra mira bëhen papritur kalojnë vite e vite tëra. Mjafton mos harrojmë se detyrat tona janë përkohshme, ndërsa atdheu është i përjetshëm e jetesa e shqiptarëve është e rëndësishme se vendi ku ata na kanë ulur përkohësisht dhe e ardhmja bëhet e afërt për gjithë vendin. Këto zgjedhje nuk ishin perfekte, po ishin pa as voglin diskutim çliruarat nga pesha e traditës sonë jo aq lumtur zgjedhore. Qytetarët u ndjenë patrazuar se asnjëherë parë, qoftë nga nxehtësia e retorikës politike, qoftë nga influenca e partive qeveri mbi administratën e mbi zgjedhësit, përmes mekanizmave pushtetit, qoftë nga presioni i shëmtuar pamor i megaposterave, afisheve, banderolave e flamujve partive nëpër rrugët e vendit e cdo lagje e fshat Shqipërisë. Shfaqja e papritur dhe jashtë kontekstit përgjithshëm e disa çjerrjeve acaruese e acarimeve artificiale gjatë javëve fushatës, përbën një përjashtim mirë mos kishte ndodhur, por nuk i cenon arritjet e reja mirë publikut solli ky proces zgjedhor. Padyshim, as marrëveshja ime politike me kryetarin e opozitës, pas një periudhe zgjatur konflikti politik, ku u rrezikuan vetë zgjedhjet dhe stabiliteti demokratik i vendit, nuk ishte perfekte. Por, siç kam besuar deri dje, besoj edhe sot se ajo marrëveshje ka gjithë potencialin për mos u fashitur si ëndrra e një nate vere, një Shqipëri, ku qeveria dhe opozita janë ndara llogoret e tyre politike, po duhet jenë bashkuara për interesat kombëtare dhe politike vetë Shqipërisë, rrugën për Europën duam. Natyrisht, duke pasur një fitues kaq qartë pas përfundimit zgjedhjeve, do duhet pak kohë për parë e kuptuar nëse fryma e marrëveshjes shpëtoi zgjedhjet dhe solli një klimë pazakonshme qetësie vend, nuk është tretur bashkë me pritshmërinë e natyrshme liderit opozitës për dalë fitues këto zgjedhje. Po, unë dua ta rikonfirmoj publikisht, dëshirën për ta pasur marrëveshjen politike 18 majit, një busull orientuese marrëdhënieve qeverisë re me opozitën e re. Duke shprehur këtu vullnetin për ta respektuar atë tutje, pa asnjë presje, dua ta falenderoj sot Lulëzim Bashën për faktin se 18 maj vuri Shqipërinë parën! Siç e shohin tani gjithë, marrëveshja është ajo është dhe nuk është ajo cinikët e përhershëm kazanit donin t’i bënin shqiptarët besonin se ishte! Kjo është sidoqoftë një mbrëmje e bukur gëzimi, për gjithë shqiptarët me zërin e tyre fuqishëm e shprehën vullnetin e tyre. Po edhe për miqtë e partnerët e pazëvendësueshëm shqiptarëve, panë një proces zgjedhor qetë e demokratik. I falenderoj edhe ata, gjithë, për gjithçka bënë e fakt e bënë me sforco jashtëzakonshme, Shqipëria t’ia dilte kësaj sprove, e cila, kujtohuni pak, vetëm 38 ditë parë dukej një mision i pamundur. Nesër është një ditë e re dhe për mua e për ne socialistët, puna për Shqipërinë nis me një barrë shumë rëndë se ajo kishim deri dje. këtë pak kohë ka mbetur mes sot dhe nesër, përpara se fillojmë punën edhe me shumë pasion, me edhe shumë angazhim, me edhe shumë kokëfortësi shqiptarçe për Shqipërinë duam, me shtet, punë, mirëqenie, lejomëni t’ju shpreh gjithë atyre u angazhuan fushatën tonë fantastike kuqezi, mirënjohjen time thellë. Shumë faleminderit gjithëve! Faleminderit 139 herë 139 anëtarëve skuadrës sonë kombëtare, bëri një betejë paharrueshme për fituar zemrat e mendjet e njerëzve, çdo qark Shqipërisë, nga Kukësi ku edhe pse për shumë pak, nuk e fituam qarkun, ishim skuadra e besuar nga zgjedhësit bashkinë e re Kukësit. E deri Vlorë ku thyem rekordin historik mbështetjes për Partinë Socialiste. Pa asnjë xhelozi, ju lutem falni, t’i dërgoj një puthje gjithë vlonjateve e vlonjatëve. Një duartrokitje e merituar për skuadrën e qarkut Shkodrës, ku i kemi vendosur bazat e një lidhjeje re me komunitetin e mbajeni mend pas dy viteve do jemi forca e votuar. Një përshëndetje e megjithëzemërt për skuadrën e Qarkut Lezhës, ku për herë parë jemi parët me diferencë nga i dyti dhe me një borxh madh me atë komunitet. Një tjetër duartrokitje e stërmerituar për skuadrën e Qarkut Durrësit, e cila, megjithëse na ka mësuar me thyerje çdo rekordi historik çdo palë zgjedhje, këtë herë kapërceu edhe parashikimet e Dakos. Një duartrokitje e posaçme për skuadrën e Qarkut Elbasanit, bëri një punë organizative shembullore dhe e arriti objektivin, me numrin madh votave kemi marrë ndonjëherë atë qark, pavarësisht vështirësive shumë posaçme kësaj here. Një përshëndetje e ngrohtë për skuadrën e Qarkut Korçës, ku na është dhënë një besim edhe i madh se katër vjet parë për vijuar tej transformimet e mëdha. Duartrokitje flakë nxehta për skuadrën e Qarkut Beratit, e cila e riktheu Partinë Socialiste lartësinë e ambicieve tona për atë zonë lënë për shumë vite pasdore, ku tanimë ka nisur fryjë dhe nuk do pushojë era ripërtëritëse e Rilindjes. Patjetër, edhe një duartrokitje stuhishme për skuadrën fenomenale Qarkut Tiranës, e cila me numrin rekord votave realizoi kapërcimin e objektivit duke arritur 18 mandate dhe duke na dhënë një dorë fuqishme realizimin e objektivit tonë kombëtar për ta udhëhequr Shqipërinë, duke çuar për skrap tepsinë! Jo kot e lashë fund, një ovacion për superskuadrën e Qarkut Fierit – dhe tani do ma falin gjithë një veçim me emër – për forcën domethënëse shembullit familjen tonë madhe politike, Gramozin. E meritonte ishte fund edhe falenderime sepse sfidoi një traditë pa sfiduar asnjëherë, i vendos udhëheqësit parët listë, duke i udhëhequr socialistët e progresistët e Fierit nga vija e kuqe e objektivit tonë dhe duke arritur një rezultat spektakolar. Dhe për ata nuk e kuptojnë çfarë është vija e kuqe, po ia them ndryshe, mbase pak labçe: Vajti betejë me 9, i 9-i dhe u kthye vetë i dhjeti! Po nuk është i vetmi emër, fakt, dua veçoj sonte, sepse pa Gramozin, sot Partia Socialiste nuk do ishte këtu ku është, ndërsa pa Linda Ramën, sot unë nuk do isha këtu ku jam! Prapë kam bërë një gabim, gabimin Gramozi ka porositur gjithmonë se si nuk duhet ta bëj, sepse thotë, “mos lavdëro me rradhë sepse do harrosh ndonjë”! E kam harruar paharrueshmen, Dibrën! Por Dibranët, jam i bindur nuk do ma harrojnë këtë gabim, deri kur, se tani fushata ka mbaruar, përpara filimit dimrit, ne do kemi filluar rrugën e Arbrit! Si gjithmonë, mes meje dhe Lindës, u fut prap politika! E kuptoni sa e madhe është fitorja, kemi luksin harrojmë e prapë kemi fituar, se edhe po mos ishte Gjirokastra, ne do e kishim vetë timonin. Megjithatë, po the Gjirokastër, i ke thënë tëra, mirënjohje për skuadrën e bukur Gjirokastrës dhe një duartrokitje për ata i harruam me mend, por i kemi zemër. E prapë, dua kthehem tek gruaja.Faleminderit Linda, vazhdon durosh shumë heroikisht se sa ç’duroj unë gjithë miqtë e klubeve katundit mediatik. Faleminderit edhe gruas tjetër jetës time, Aneta Ramës, e cila megjithëse është e vetmja familjen tonë nuk le gazetë pa lexuar e portal pa klikuar, akoma nuk e ka humbur besimin tek unë, po nuk ka humbur as durimin me mua. Sidoqoftë, një gjë është e sigurt, ylli i madh i kësaj fushate suksesshme ka qenë shpirti ynë i skuadrës. Angazhimi i gjithëve. Shembulli i drejtuesve punë dhe puna e gjithëve grup. E po ju them, nuk ju kam parë kurrë ndonjëherë skuadër se këtë herë dhe kjo mbush me besimin pavarësisht se mandati ri është i vështiri mund kishim, ditët mira për Shqipërinë janë përpara nesh! Prandaj besoj shumë kur rritet, Zaho s’do mbajë mend asgjë nga kjo fushatë, jo vetëm pse është shumë i vogël, po edhe sepse është ende tërësisht i depolitizuar nën një çati ku nuk shihen lajme e emisione politike e ku kurrë nuk flitet për politikë prani tij, do krenohet sidoqoftë, kur rritet, me ato falë kësaj fitoreje ne do kemi bërë për Shqipërinë katër vitet e ardhshme. Rrofshi gjithë ju! Rrofshi gjithë ju na ndiqni, majtë e djathtë, socialiste e demokratë, na keni votuar apo s’na keni votuar! Rroftë Partia Socialiste e Shqipërisë!
Rroftë Shqipëria!

The post Shqipëria foli troç. Faleminderit të gjithëve! appeared first on GazetaBlic.

​Sot publikohen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve Posted: 28 Jun 2017 10:22 PM PDT

Edhe dita e enjte do mbetet nën ndikimin e masave ajrore thata dhe nxehta me origjinë Afrikane duke bërë moti i kthjellët dhe i nxehtë jetë dominant. zonat veriore do ketë herë pas here vranësira lehta. Sërish zonat me temperatura shumë larta priten jenë zonat e ulëta. Pjesa e dytë e ditës do dominohet nga moti i kthjellët dhe temperatura ekstremisht larta gjithë territorin e vendit. Për sa i përket vlerave termike, sipas “MeteoAlb”, temperaturat e ajrit do vijojnë mbeten shumë larta gjithë territorin e vendit. Duke e bërë ditën e enjte ditën nxehtë javës, shkruan Indeksonline. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke bërë det gjenerohet dallgëzim 1- 2 ballë.

The post Shqipëri, sot dita më e nxehtë e javës appeared first on GazetaBlic.

Reklama