Home » Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more

Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more

Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor Posted: 29 Jun 2017 10:08 AM PDT

Dorëheqja e Petrit Vasilit nga posti kryetarit LSI-së ditën e sotme, duke i hapur rrugë marrjes drejtimit partisë  Monika Kryemadhit, nuk ka kaluar po u ironizuar rrjet. Por edhe “ngrirja” e Bashës nuk ka ngelur pa u ironizuar nga disa prej faqeve njohura Facebook. 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more   19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more
Nënkryetarët e PD-së i përgjigjen kundërshtarëve për zgjedhjet në parti Posted: 29 Jun 2017 09:31 AM PDT

Partia Demokratike ka dalë një deklaratë për mediat duke paralajmëruar gjithë kritikët dhe demokratët e përfshirë debat pas humbjes PD-së zgjedhjet e 25 qershorit, ruajnë etikën. Dy nënkyetarët Edi Paloka dhe Edmond Spaho, iu përgjigjën Arben Ristanit, sekretarit Përgjithshëm PD, citoi statutin për kundërshtuar organizimin e zgjedhjeve PD. dy citojnë nenet statut i japin drejtë drejtojnë partinë “ mungesë zgjatur kryetarit”.

Dy nënkryetarët, përmendin sërish përçarjen dhe përjashtimin deklarëtn e tyre.

DEKLARATA E PD: Zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike janë hapura dhe çdo anëtar i Partisë Demokratike ka drejtë kandidojë. Kjo garë do jetë një mundësi e jashtëzakonshme për reflektim, diskutim idesh dhe konkurrencë vizionesh për ardhmen e Partisë Demokratike dhe demokracisë vend. Mendimi ndryshe, debati dhe përplasja e ideve janë vlera themelore Partisë Demokratike. Por, diskutimet duhet zhvillohen mënyrë reflektive, qytetëruar dhe etike duke respektuar drejtën dhe dinjitetin e gjithkujt, përmes frymës bashkimit dhe gjithëpërfshirjes dhe jo përçarjes e përjashtimit.     19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more Po sot, Arben Ristani ka reaguar përmes një deklarate, ku sqaron situatën e krijuar brenda kësaj partie për hapjen e procesit zgjedhor për kryetarin e ri. Ristani ka dalë kundër Bashës,

Nga Paulin Paplekaj/ I Llastuari i fatit Lulzim Basha është njësoj si Timon Tepsia Posted: 29 Jun 2017 09:28 AM PDT

Nga Paulin Paplekaj / Gjatë gjithë fushatës elektorale për zgjedhjet politike këtij viti, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, jo pa karshillëk, u tha shqiptarëve e kishte ndihmuar fati dhe mundësitë për arritur deri këtu, dhe se tashmë e ndiente për detyrë bënte njëjtën gjë për popullin, tu jepte fat dhe mundësi. Ata besojnë besëtytni edhe mund ta kenë besuar z. Basha, mund “shkruante” fat, dhe mund jepte mundësi, por shumica e popullit siç edhe rezultoi, nuk e morën seriozisht, “Misionarin” e ri. Unë e kam besuar dhe e besoj se Lulzim Basha është i Llastuari i fatit. Por se sa fat dhe mundësi mund sjellë, do e vlerësoj pasi jetë tërhequr nga politika dhe veshë petkun e eremitit, apo pasi ketë ndërtuar Teqen e tij ku njerëzit shkojnë shkruajnë fatin. I llastuari i fatit, është shkolluar një ndër shkollat mira Kryeqytetit, duke qenë gjithmonë i përkrahur nga mami mësuese njëtjë shkollë. kapërcyell ndryshimeve demokratike, ka vazhduar studimet e larta Fakultetin e Drejtësisë,  Universitetin e Tiranës, degë kjo ndër preferuarat e rinisë kohës. Fati e deshi, nëpërmjet Fondacionit “Shoqëria e hapur për Shqipërinë” filantropistit Xhorxh Soros, marrë një bursë për specializim mëtejshëm fushën e drejtës evropiane Universitetin e Utrechtit, Hollandë. Llastuari i fatit, pa mbaruar akoma kursin e studimeve larta, si shumë studentë shqiptar dinin një gjuhë huaj, iu dha mundësia  shërbejë  Misionin e Organizatës Kombeve Bashkuara Kosovë. Fati e deshi, liderit opozitës Z. Sali Berisha, vitin 2005 i duheshin djem dhe vajza reja, bukur, dinin anglisht dhe ishin shkolluar perëndim, për qenë kjo një mundësi për Llastuarin e fatit drejtonte  KOP-in, strukturë e re ngritur Partinë Demokratike. Fal këtij promovimi,  Z. Basha u bë deputet i Kuvendit Shqipërisë. I Llastuari i fatit, ia atribuon vetes tij suksesin e ndërtimit Rrugës Kombit, kohën ishte ministër i transporteve, ndërkohë shqiptarët e din këtë rrugë e ka bërë vetëm e vetëm Sali Berisha. Madje, vetë i Llastuari i fatit, mbrojtjen e tij ndaj akuzave publike, por edhe ndaj procedimit penal hapur nga Prokuroria, ka shtjelluar faktin prokurimi i ndërtimit rrugës  është kryer nga një organ kolegjial, Këshilli i Ministrave. “Fajin e kishte Saliu”, sipas tij. I Llastuari i fatit, ia atribuon vetes suksesin për  anëtarësimin  e Shqipërisë NATO, kohën ishte ministër i jashtëm, madje iluzioni i tij shkon deri aty sa pretendosjë  se Presidenti i SHBA-ve Xhorxh  W Bush, paska ardhur për vizitë Shqipëri, fal punës mirë z. Basha, ndërkohë nuk ka shqiptar nuk kupton faktin se ishin kushtet e gjeopolitikës ndërkombëtare, dhe vizioni i Sali Berishws, diktuan anëtarësimin Shqipërisë NATO. I Llastuari i fatit,ia atribuon vetes suksesin për përmbushjen e kritereve teknike për liberalizimin e vizave zonën Schengen kohën kur ishte ministër i brendshëm, ndërkohë luftën ndaj krimit dhe bandavetë drogës dhe trafiqeve paligjshme, memorandumin kundër skafeve,  e kishin zhvilluar tjerë përpara, çka solli suksesin madh për shqiptarët këto njëzetë e shtatë vjet qeverisje, “lëvizjen e lirë qytetarëve”. Llastuarit fatit, iu dha mundësia kandidonte për Kryetar Bashkie Kryeqytetit, kohën kur Partia Demokratike ishte aleancë me Lëvizjen Socialiste për Integrim, kur qytetarët e Tiranës ndiheshin neveritur nga administrimi i Bashkisë kryhej nga sejmenët e turistit Rama, dhe fitoi me një rezultat diskutueshëm. I Llastuari i Fatit, momentin merr përgjësinë e drejtimit Bashkisë, kishte nevojë për pushim , kishte nevojë për gjumë. Zhgënjeu gjithë. Çdo demokrat e bëri ndihet kokulur për dështimin  provuam administrimin e Bashkisë. I llastuari i fatit, demostroi se ishte një dembel i pandreqshëm, shumicën e tyre punësoi një staf mediokrish  sorosistë dhe pinjollë komunistësh.(Për ilustrim, mjafton konstatohet fakti se një ndër drejtorët kryesor Bashkisë Tiranë u emërua djali i  një prej sekretarëve famëkeq Partisë Punës Shqipërisë Rrethit Tropojës, fund monizmit). Një ndër arsyet forta humbjes Partisë Demokratike  zgjedhjet politike vitit 2013, ishte keqadministrimi i pushtetit vendor nga Kryetari i Bashkisë Tiranë. Pas humbjes, Partisë Demokratike, lideri Sali Berisha, mori përgjegjësinë prej burri shteti, duke u tërhequr nga drejtimi i partisë. Prapë fati e deshi, përfitonte pikërisht ai kishte përfituar gjithmonë, Lulzim Basha, duke u zgjedhur krye Partisë Demokratike, kjo edhe për faktin se konkurrenti i tij, i ndjeri Sokol Olldashi, duke qenë qeverisjen qendrore, ishte rreshtin e humbësve, ç’ka nuk e favorizonte këtë garë. Me ardhjen krye Partisë Demokratike, u duk se  i Llastuari i Fatit , kishte vendosur sillte një frymë ndryshe, ku mbizotëronte meritokracia, kolegjaliteti vendimmarrje, për ta ringritur partinë. Por Jo… janar vitit 2014, caktoi grupet e punës për kryer analizën e rezultatit zgjedhjeve dhe shkaqet kishin çuar humbjen e PD. Mirë apo keq, pati një analizë, por me sa duket koston e morën vetë drejtuesit e grupeve, sepse kurrë nuk i vlerësoi kush për punën e tyre. Një tjetër grup drejtuesish caktuar nga kryetari u nis bazë, këtë herë me misionin për regjistruar anëtarësinë dhe kryerjen e  procesit zgjedhjeve strukturat e degëve partisë. Procesi përfundoi me sukses, (madje me plot gojën them është e vetmja punë Basha ka kryer PD gjatë këtyre katër viteve), por  shumica e këtyre koordinatorëve  nuk u vlerësuan ndonjëherë për punën e kryer. vijim drejtimit partisë, I llastuari i fatit kuptoi se punët kryesore duheshin bërë natën. U caktuan kandidatët  për Këshillin Kombëtar partisë natën, zgjedhjet u bënë ditën, shumica e Këshillit Kombëtar u emërua nga Kryetari natën, mundësisht nga njësia nr. 5, historikisht gropë e zezë për rezultatin e PD. E megjithatë, Këshilli Kombëtar i partisë nuk u mblodh asnjëherë dhe nuk u vlerësua pothuajse asnjëri nga ata. Udhëzimi për zgjedhjet e kryesisë partisë u hartua natën, doli ditën dhe po ditën u kryen aplikimet. Natën u caktuan kandidatët, dhe pas votimit fiktiv fituesit u shpallën ditën. Natën u vendos ngrihej e ashtuquajtura “Çadra e Lirisë”, ditën u ngrit, natën menaxhohej, ditën ishte për hije. Nën drejtimin e Odetës, Ervinit e Gridës, Lulzim Basha u rrit si lider, partia u shkatërrua, mbështetësit u shpërblyen me bronkopneomoni, Pampurat, Dukrat e Rrumrat me mandate deputeti. Negociatorët europianë dhe SHBA-ve, negociuan mes palëve ditën, por marrëveshja u bë natën, vetëm për vetëm mes Llastuarit Fatit dhe Timon Tepsisë ashtuquajturit teknikë ministra e drejtor u caktuan natën, terrorizuan administratën  ditën e natën, çka ndikoi  një humbje edhe thellë PD, treguar kjo nga votat u lexuan natën. Lista e deputetëve u bë natën, u dorëzua e paplotësuar natën për ta plotësuar ditën. I llastuari i fatit, tashmë e konsideronte vetën pronar partisë, shmangu nga kandidimi personalitetet e partisë, nuk kandidoi asnjë nga kordinatorët kombëtar partisë, nuk kandidoj anëtarët e kryesisë partisë,nuk kandidoi kryetarët e degëve partisë, bashëkëpunëtorët e tij afërt e ndihmuan bëj opozitë për katër vjet, Nuk kandidoi Kryetarin e FRPD, por kandidoi rivalin e tij humbës garën ë zhvilluar për këtë forum. listat e kandidatëve për deputet, nuk u pa asnjë emër personaliteti fushës artit, kulturës apo sportit apo, aq sa një kandidat klloun, gjatë fushatës elektorale duke e ditur këtë difiçencë listës, deklaronte se duhej kishte bërë shumë palestër për dhënë idenë se është sportist. Se sa rëndësishme janë listat, për cilat ka patur një debat shterues, për sa i përket mediokritetit përfaqësonin, mjafton shtoj se: Aty ku kishte kandidat mirë, pati rezultat spektakolar favor PD. Flamur Hoxha e demostroi Kamëz, Isuf  Çela e demostroi Tropojë. “Vështirësitë  krijojnë burrat, ndërsa begatia krijon përbindëshat”thotë Viktor Hygo. Shpesh është kujtuar kjo shprehje gjatë kohës jam ba dëshmitar i keqqeverisjes Edi Ramës, si një pinjoll komunisti ka jetuar begati dhe ka qeverisur si përbindësh. Por, Edi Rama i fitoi këto zgjedhje, sepse populli zgjodhi mos i ndërroi përbindëshat. mirë një përbindësh e njeh se një tjetër nuk ia din akoma huqet. Humbja e turpshme e Partisë Demokratike nën drejtimin e Lulzim Bashës, duke marrë dyqind mijë vota pak se vitin 2013, dhe papërgjegjshmëria totale demostron  Lulzim Basha duke mos dhënë dorëheqjen tentativë për ta shkatërruar Partinë Demokratike, ka bërë reflektoj, dhe mendoj njësoj siç kanë menduar shumica e popullit, i Llastuari i Fatit Lulzim Basha, është njësoj si përbindëshi Timon Tepsia, ndaj duhet larguar një orë e parë nga drejtimi i Partisë Demokratike.
Si pushonin familjet shqiptare në bregdetin e Dhërmiut në vitet ’60! (VIDEO) Posted: 29 Jun 2017 09:00 AM PDT

Gjatë periudhës ekonomisë centralizuar edhe për pushimet verore zbatoheshin rregulla posaçme për mënyrën sesi duhej organizoheshin pushimet verore. Për pushuar nevojitej autorizim i posaçëm. vijën bregdetare vendit për udhëheqjen e lartë u ndërtuan shtëpi pushimi veçanta ndërsa për familjarët u ndërtuan kampe pushimi. Fletët e kampit ishin kufizuara numër dhe jo gjithë punëtorët apo familjarët arrinin siguronin një fletë kampi. Bregdeti i Dhërmiut dhe kampi ishte ndërtua aty ishin i preferuari nga familjet shqiptare por ashtu si kampet e tjera nevojitej pajisja me fletë kampi. Bregdeti i Dhërmiut do ishte një bregdet i pëlqyer dhe nga turistët e huaj vinin nga blloku lindor e madje nuk do mungonin as diskutimet konkrete me shtete ndryshme kërkonin ndërtonin infrastrukturën e përshtatshme për sjellë qytetarët e tyre për pushuar. Pamjet e mëposhtme i përkasin një dokumentari vitit 1963, prodhim i Kinostudios “Shqipëria e Re”, kanë si synim promovojnë zonat turistike Shqipërisë./SCAN

Eduard Selami do të ishte një magjistar, nëse do të bëhej kryetar i PD-së Posted: 29 Jun 2017 08:51 AM PDT

Nga Mustafa Nano Lulzim Basha foli parmbrëmë për herë parë. Foli shkurt. Vëmendja e opinionit publik mbeti e varur te vendimi i tijpër ngrirë funksionet si kryetar i PD-së deri zgjedhjen e kryetarit ri”, por atë fjalim shkurtër ka patur edhe një gjë tjetër për t’u nënvizuar. Madje, kjo e fundit ishte e rëndësishmja. Ishte një pasazh i tërë, ku thelb flitej për pará pista droge, me cilat u blenë votat e demokratëve. Po veçoj një pjesë nga ky pasazh: “Me gjithë përpjekjet unë dhe Partia Demokratike bëmë…, sërish krimi dhe paraja e pistë, presioni i shtetit, nuk u ndalën. Blerja e votës u bë masivisht, duke zëvendësuar edhe një herë debatin për alternativën, me shukun e parave për votën… Kjo ishte një garë e pabarabartë… Ajo ndodhi zgjedhjet e 25 qershorit është triumf i paligjshmërisë. Por… qindra-mijëra shqiptarë refuzuan shiten, janë një frymëzim për mua, për demokratët dhe qytetarët e ndershëm, jo vetëm mos e ndalim projektin tonë, por ecim përpara me shumë energji, kurajë dhe vendosmëri. Është e qartë si drita e diellit, se krimi, bandat, droga, trafikantët e votave e dinjitetit njerëzor, kanë vetëm një pengesë, vetëm një rezistencë. Dhe unë e Partia Demokratike, bashku me qytetarët e ndershëm vendit, nuk jepemi… Mandatet për mazhorancën nuk kanë dalë prej socialistëve ndershëm, por prej korridoreve pista pushtetit dhe kthinave krimit e bandave. Nuk kanë asgjë për gëzuar ata festojnë sot mbi këtë maskaradë ka ndodhur. Nuk ka gjë trishtë se blerja dhe shitja e votës”. duhet ta them fillim: Ky njeri është për ardhur keq. Pata një si empati për momentet e para pas humbjes, kur iu vërsulën ata e kanë zakon ta braktisin barkën momentet barka lëkundet apo lloj-lloj vjetërsirash nuk kanë asgjë për t’i ofruar as Partisë Demokratike, as Shqipërisë, por ky pasazh ftilloi e risolli para syve Lulzim Bashën e vërtetë, një njeri – rastin mirë – deluzional. Ai nuk po e kupton se çfarë ka bërë e çfarë ka ndodhur. Ai po bën me faj gjithçka, por jo veten e jo Partinë Demokratike, është një gjendje mjeruar. Por mund thotë ndonjëri: “Çfarë ka për t’u habitur këtë mes? Blerje votash ka patur ç’ke me të”. Ok, e di këtë. Vetëm një idiot mund ta përjashtojë janë shitur e blerë vota, por i njëjti idiot e di gjithashtu, se humbja e Lulzim Bashës nuk ka lidhje me këtë gjë, dhe se prandaj ajo nuk është fare çështje e shtruar për diskutim. Një kjo. dyti, na është e bërë e lodhshme ta dëgjojmë këtë avaz pas humbjes. Nëse një parti e madhe ka bindjen se shitblerja e votës ekziston këto nivele, ajo duhet marrë gjitha nismat ligjore parlamentin e ardhshëm për shtuar ndëshkimet ndaj atyre që  guxojnë kryejnë akte tilla. Diçka ndodhi këtë herë, gjë u duk te ndalimet, arrestimet, paditë u ngritën ndaj dhjetëra vetëve e te një klimë frike u krijua për kundërvajtës kësaj kategorie. Një klimë e tillë duhet mbahet e forcohet ardhmen. Vetëm kjo është zgjidhja. Prandaj, është koha për thënë: Mjaft me denoncime tilla! Sidomos kur janë ngritura havá. Asnjë provë nuk na dha Lulzim Basha me këtë rast. Vetëm bëri denoncimin. Fakti ai nuk jep prova nuk do thotë se fenomeni nuk ekziston. Jo, thjesht do thotë se ai e kushdo tjetër, nuk duhet ta hapë gojën pa prova. Pastaj, siç e thashë, humbja nuk shpjegohet me këtë gjë. Po ishte kështu, Basha do duhej na shpjegonte se pse e fitoi PD-ja garën për kreun e bashkisë Kavajës (meqë ra fjala, ishte gjest i bukur ai përqafimi mes fituesit e humbësit pasi u mor vesh rezultati)? saktë, pse nuk e bleu edhe këtë post banda e drogës dhe e krimit? Kjo paaftësi apo padëshirë e Bashës për lexuar edhe një humbje tillë katastrofike është shenjë se atë parti gjërat janë keq. Si për ta përforcuar këtë përfundim, duhet thënë se nuk është vetëm Basha nuk di ta lexojë humbjen. Duket se pothuaj gjithë nuk dinë ta bëjnë këtë gjë. Kështu ka qenë qysh krye herës atë parti. Kurrë nuk kanë ditur ta lexojnë humbjen. Është një nga karakteristikat dalluese saj. Ja, shihni se si reagojnë tjerët. Sidomos kundërshtarët e Bashës. “E ka fajin Basha”, janë duke thënë pothuaj gjithë, dhe as u shkon mendje se ajo parti ka nevojë për shumë tepër se sa për zëvendësimin e kryetarit. Largimi i Bashës është e para gjë duhet bërë, por kjo nuk do ta zgjidhte krizën. Ajo parti duhet rithemeluar. Dhe duhet hapur. Dhe për këtë duhet PD-ja mos mbetet duart e atyre bërtasin shumë kundër “armikut”, duar atyre për armik marrin këdo nuk bie dakord me ta, duar atyre u treguan gatshëm edhe Merkelin ta nxirrnin blerë nga Sorosi apo Edi Rama etj. etj. Është e çuditshme se si nuk kuptohet PD-ja është e zhytur një krizë thellë. Po kuptohej kaq gjë, do ishte gjysma e keqes. Sepse kjo krizë, si çdo krizë, është edhe një mundësi e mirë. Është një rast i mirë për ta shkundur këtë parti. Dhe kjo shkundje duhet fillojë me përpjekjet për ta shkëputur atë nga e shkuara e vet, e për shpallur një fillim ri. “Një fillim i ri” jo për ta përdorur si slogan, siç u përdor “republika e re”. Jo, lipset një fillim mirëfillti i ri. Mirëpo, duket se ka shumë pak demokratë e shohin këtë punë kështu. Për tepër, këta pak demokratë nuk guxojnë t’i thonë ato mendojnë, ose guxojnë me shumë kujdes, iu vinë rrotull gjërave, e përdredhin gjuhën, shumë e kanë mendjen konformohen e mbijetojnë, se sa bëjnë tronditjen e madhe. Një nga këta duket se është Eduard Selami, e ka shpallur kandidaturën tanimë. E dëgjuat mbrëmë atë? Nuk ka diskutim ai është i ndryshëm nga kafshët e fermës orwelliane me emrin PD, është i ndryshëm sidomos nga kryederri, por konferencën për shtyp e “Top Story” nuk u shty tutje se sa duhej. Është i justifikuar, ngaqë atij i duhet bëjë real-politikë, ndryshe e sheh veten jashtë derës selisë PD-së (atje ku dje tentoi ta nxirrte një qëndrestar), por njëjtën kohë, ai ka shumë gjasa pësojë një fiasko një garë kontrolluar plotësisht nga kundërshtari i tij, e kështu ka shumë mundësi pësojë fiasko pa mundur as denoncojë kushtet e pabarazisë këtë garë. Nëse e ka sigurt humbjen (siç ngjan jetë; do ishte shumë naiv, nëse këtë fund nuk e çon mendje), do ishte mirë ta çonte pak zërin (aq sa mund ta çojë ai) mënyrë mbahet mend si dikushi e vuri gishtin mbi plagët e mahisura kësaj partie, se sa si dikush doli ashtu si hyri, pa lënë asnjë gjurmë, e ç’është e keqja, duke e lënë PD-në ashtu si është sot, vdekur dhe pakallur dhé. Eduard Selami është optimist, por unë vetë kam frikë se gjendja atë parti është e pashpresë, kam frikë se ajo parti është e sëmurë dhe e pashërueshme. Dhe kjo garë ka për ta provuar këtë sapo thashë. Për trishtimin e Selamit./Mapo
Shefi i Pentagonit, akuza Putinit: Sjellje të këqija. Angazhimi i SHBA ndaj NATO-s mbetet i palëkundur Posted: 29 Jun 2017 08:32 AM PDT

Shefi i Pentagonit, James Mattis akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për “sjellje këqija” arenën ndërkombëtare dhe tha se angazhimi i Amerikës ndaj NATO-s mbetet i palëkundur. Mattis i bëri këto komente Gjermani gjatë një aktiviteti me rastin e 70-vjetorit Planit Marshall. Duke folur për studentët Gjermani përkujtim Planit Marshall për rindërtimin e Evropës pas Luftës Dytë Botërore, Sekretari amerikan i Mbrojtjes tha se Rusia ka zgjedhur sfidojë rendin e “sigurisë dhe paqes”. Duke ju refereruar konfliktit ne Ukraine dhe ndërhyrjes Moskës procesin zgjedhor amerikan ai u shpreh: “Me sjelljet e këqija përtej kufijve Rusisë, udhëheqësi rus nuk synon përmirësojë fatet e këtyre njerëzve apo rindezë shpresën e tyre”, shprehet James Mattis, shef i pentagonit. Vizita e zotit Mattis Gjermani është e katërta Evropë kur ai u bë sekretar i mbrojtjes muajin janar. Partnerët e shqetësuar evropianë i kanë drejtuar sytë tek ai për mesazhe lidhur me synimet ndërkombëtare Amerikës pas pikëpyetjeve ngritura nga Presidenti Donald Trump rreth aleancave vjetra. Por sekretari i Mbrojtjes theksoi se Shtetet e Bashkuara dhe Presidenti Trump duhet gjykohen nga veprimet e tyre. Mattis vuri dukje vazhdimin e mbështetjes amerikane për praninë e avancuar NATO-s Europën Lindore deri vitin 2020, për t’iu kundërvënë Rusisë. po njëjtën dite Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendet aleate, duke përjashtuar SHBA, do rrisin shpenzimet e mbrojtjes me 4.3 përqind për këtë vit. Stoltenberg foli përpara gazetarëve Bruksel, prag një takimi ministrave mbrojtjes NATO-s. Komentet vijnë klimën e trysnive ushtruara nga presidenti Donald Trump aleatët shpenzojnë shumë për Aleancën.
Ndërtimi “rilind”. Rritet vlera, në tre muaj jepen 101 leje Posted: 29 Jun 2017 08:15 AM PDT

Instituti i Statistikave raportoi se vlera e lejeve ndërtimit u dhanë tremujorin e parë këtij viti u rrit me gati 3 herë krahasuar me njëjtën periudhë një viti parë. Sipas INSTAT, nga 3.9 miliardë lekë ishte tremujorin e parë vitit kaluar, vlera e lejeve miratuara u ngjit 11 miliardë lekë janar-mars këtij viti. dhënat tregojnë se sektori i ndërtimeve private ka nisur rigjallërohet pas goditjes nga kriza, por edhe moratoriumi. Vlera e projekteve miratuara ka ardhur rritje ndjeshme, veçanërisht nga gjysma e dytë e vitit kaluar. Sipas INSTAT, vetëm për periudhën janar-mars këtij viti, autoritetet kanë miratuar 101 leje reja ndërtimi. Pjesa dërrmuese e tyre, rreth 75 për qind janë ndërtime rezidenciale për qëllime banimi, ndërsa 25 për qind janë ndërtesa tregtare për aktivitete biznesi. dhënat tregojnë se gati gjysma e lejeve miratuara i përket Tiranës, ndërsa vendin e dytë renditet Vlora me 15.6 për qind. Ndërtimi ishte një nga sektorët goditur nga kriza ekonomike, jo vetëm për shkak ngadalësimit investimeve publike infrastrukturë, por edhe rënies ndjeshme kërkesës tregun e banesave. Pesha e sektorit ekonominë kombëtare gati u përgjysmua brenda pak viteve nga 15 për qind vitin 2009, rreth 8 për qind, por dy vitet e fundit duket se ndërtimi ka nisur rigjallërohet sërish, ndonëse me ritme ngadalta.
Nga Elton Metaj / Vota kundër që dogji Idrizin Posted: 29 Jun 2017 08:06 AM PDT

Elton Metaj/ Procesi zgjedhor i 25 qershorit u mbyll me një rezultat qartë, duke i dhënë fitoren Partisë Socialiste, por duke dërguar edhe disa mesazhe po kaq qartë. Ajo bie sy, krahas abstenimit masiv, është numri i shtuar i votave nuk u dhanë për asnjë parti. Këta votues veçantë sfiduan edhe temperaturat e larta, edhe festën fetare, për t’u bërë pjesë e procesit, duke respektuar një detyrim moral e politik. shkallë vendi rreth 32 mijë qytetarë shkuan kutinë e votimit dhe e shprehën vullnetin e tyre për asnjë nga partitë garë. Ky numër rezulton jetë rreth 8 mijë vota tepër se vitin 2013, ndonëse këtë herë mundësia për gabuar teknikisht me votën, duke e bërë pavlefshme, ishte e vogël. Fleta e votimit kishte vetëm 18 subjekte, ndryshim nga viti 2013, ku duhej sorrollateshe mes 66 siglave e emrave për gjetur liderin preferoje. E për rrjedhojë, vitin 2013 zgjedhësi ishte shumë pranë mundësisë për gabuar. Këtë herë, jo. Pra, një masë konsiderueshme, zgjedhjet e 25 qershorit, ajo ligjërisht klasifikohet si votë e pavlefshme, është pjesën madhe një votë kundër. Këtë e dëshmojnë edhe dhjetra fletë votimi fotografuara dhe publikuara rrjetet sociale, pavarësisht se një gjë e tillë renditet si krim elektoral. mënyrë specifike duket se vota kundër, e mbështetur edhe nga një fushatë e Aleancës Popullore dhe disa përfaqësuesve shoqërisë civile, ka patur efekt te dy personazhe rëndësishëm politikë. Shpëtim Idrizi dhe Ben Blushi do jenë jashtë Kuvendit ardhshëm, ndonëse ishin shumë pranë sigurimit mandatit deputetit qarkun e Tiranës. Pikërisht qarkun madh vend, ku garonin Idrizi e Blushi, numri i votave për askënd garë, ishte mbi 8 mijë. Idrizi e ndali vrullin e tij kuotën 12.347 vota, duke qenë vetëm 0.02 % nën pragun e kërkuar nga ligji. Pra do t’i mjaftonin rreth 100 vota tepër për gëzuar sot, bashkë me kolegët e tjerë Partisë për Drejtësi, Integrim e Unitet. Si për ironi fatit apo një kombinacion perfekt hakmarrës, votat kundër këto zgjedhje i dëshironte një parti tjetër, përfaqëson komunitetin çam, si Aleanca Popullore, e cila katër vite shkuar firmosi një marrëveshje paraelektorale me kryetarin e PS-së, Edi Rama. Shumë gjëra ndryshuan me ardhjen pushtet Ramës dhe Idrizi, i zgjedhur deputet siglën e Partisë Demokratike, e pa veten bashkëqeverisje me socialistët dhe deri nënkryetar Kuvendit, duke tundur flamurin e çështjes çame dhe tej akoma, çështjes kombëtare. Kjo tundje merr fund me rezultatin e Tiranës, ku sabotatorët ndoshta nuk janë vetëm partinë rivale Artur Dojakës. Gjithashtu, i penalizuar nga vota kundër zgjedhjet e 25 qershorit rezulton edhe Ben Blushi me krijesën e tij interesante LIBRA. Ata siguruan Tiranë 9.535 mbështetës, duke mbetur 3 mijë vota nën kalimin e pragut e ridërgonte Kuvend ish-ministrin socialist. Për ta bërë këtë, do mjaftonin pak se gjysma e votave hedhura për askënd. Pa patur strukturën organizative partisë Idrizit e rivalëve tjerë dhe pa mundësitë për shpenzime ndjeshme, Blushi mori sidoqoftë shpërblimin e tij moral me 20 mijë votat kombëtare për një parti ende vitin e parë jetës. këtë mënyrë, vota kundër, e koordinuar ose jo, duket se e dha efektin e saj parë. Ajo u vuri kryqin aspiratave për mbërritur Kuvend Shpëtim Idrizit dhe ndoshta edhe Ben Blushit. Sikur vetëm gjysma e atyre votuan për askënd zgjidhnin shtëpinë apo plazhin 25 qershor, paktën Shpëtim Idrizi do ishte duke folur për fitore dhe për çështjen kombëtare. Tashmë duhet menduar një alternativë tjetër për bërë politikë nga jashtë Kuvendit.
Maturantja nga Kukësi zgjedh gjyshin në vend të partnerit në mbrëmjen e maturës Posted: 29 Jun 2017 07:58 AM PDT

Pavarësisht numrit viteve mund kenë kaluar, shumë prej nesh e kanë akoma shenjuar kujtesë mbrëmjen e maturës. Vitet e fundit, mbrëmja e maturës është bërë ndwr festat luksoze mes rinjve, duke u përpjekur bëjnë gjëra gjithmonë e veçanta. Makina luksoze, veshje ekstravagante, ide nga çmendura, gjithçka për qenë qendër vëmendjes. Por, mesa duket një maturante nga shkolla e mesme “Havzi Nela” Kukës ka gjetur idenë interesante për t’u paraqitur mbrëmjen e maturës. 19430180_10155013873233371_2077017255337127243_n-1 Tirana Observer: “Dorëheqja e Vasilit dhe “ngrirja” e Bashës, rrjetet sociale shpërthejnë në humor” plus 9 more E veshur me veshjen tradicionale qytetit verilindjes, bukuroshja ka krah shoqëruesin simpatik, gjyshin e saj. kapur krah për krahu ata kanë bërë ecjen tradicionale mes qytetit duke shkaktuar eufori dhe duartrokitje mes pranishmëve.
Shkëlzen Berisha tenton të “ulë gjakrat” në PD: Mos linçoni njëri-tjetrin Posted: 29 Jun 2017 07:29 AM PDT

Shkëlzen Berisha ka zgjedhur reagojë pas disa ditësh situata PD është acaruar. Nëpërmjet Facebook-ut djali i ish-kryeministrit Berisha është shprehur se edhe pse nuk preferon bëhet pjesë e këtij debate, demokratët sot duhet respektojnë njëri-tjetrin. Statusi i Shkëlzen Berishës Te dashur miq E kuptoj debatin qe ka lindur mes nesh per shkak te rezultatit. Kam zgjedhur te mos behem pjese ne kete debat, ndonese si te gjithe ju kam mendimet e mia. Por nuk i kuptoj dhe nuk i justifikoj dot sulmet, etiketimet dhe fyerjet qe i adresoni njeri-tjetrit. Perse eshte kaq e veshtire te shprehni mendimet tuaja pa ofenduar ata qe nuk mendojne si ju? Perse e keni kaq te thjeshte te zeroni kontributet e demokrateve vetem pse nuk mendoni njelloj. Mendoni se e keni vertet luksin qe me kete rezultat te linconi njeri-tjetrin? Keni plotesisht te drejte te mbani qendrimet dhe mendimet tuaja, por askush nuk ka te drejte te shkele, te mohoje, te ofendoje, te lincoje ata qe mendojne ndryshe nga ju! Kjo nuk eshte demokratike, kjo nuk eshte e ndershme, kjo nuk eshte rruga drejt bashkimit dhe fitores, por rruga drejt percarjes dhe humbjes. Kemi ndare se bashku per 4 vjet opinione dhe qendrime opozitare! I kemi dhene me mijera pelqime dhe mbeshtetje virtuale statuseve opozitare te njeri– tjetrit. Jemi respektuar si pjese e se njejtes familje politike. Kjo nuk duhet te ndryshoje thjesht dhe vetem pse sot keni mendime te ndryshme se si dilet nga kriza, sepse ne perfundim te saj, e vetmja menyre per te dale te bashkuar, eshte respektimi i mendimit ndryshe. Askush nuk duhet dhe as nuk meriton te largohet nga shtepia jone e tronditur sepse mendon ndryshe.
Reklama