Home » RTSH: “Partizani- Botev Plovdiv 1-3, Tomorri jep dorëheqjen” plus 9 more

RTSH: “Partizani- Botev Plovdiv 1-3, Tomorri jep dorëheqjen” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Partizani- Botev Plovdiv 1-3, Tomorri jep dorëheqjen” plus 9 more

Partizani- Botev Plovdiv 1-3, Tomorri jep dorëheqjen Posted: 29 Jun 2017 01:38 PM PDT

Ekipi i Partizanit ka humbur 1-3 me skuadrën bullgare Botev Plovdiv takimin e raundit parë kupës Europa League luajtur “Selman Stërmasi”. Goli i Sukajt ishte shumë pak ndaj tre golave bullgarëve. Rezultati duket se ka detyrua drejtorin e përgjithshëm klubit Partizanit, Genci Tomorri japë dorëheqjen, para se ndeshja e kthimit luhet Burgas Bullgarisë 6 korrik. I dëshpëruar traineri Sulejman Starova tha seDo përpiqemi bëjmë maksimumin ndeshjen e kthimit edhe pse me këtë humbje 3-1 ndaj një kundërshtari kaq fortë është e vështirë”.
Humbja në zgjedhje dhe dorëheqja e Bashës, debatohen në PD Posted: 29 Jun 2017 06:57 AM PDT

Kërkesat e njëpasnjëshme firmosur nga shumë figura njohura PD për dorëheqjen e Lulzim Bashës nga posti i kryetarit partise, si përgjegjës për humbjen zgjedhjet parlamentare 25 qershorit demokratëve, ka përfshirë këtë forcë politike debate forta. Palët duket se janë ndarë pro dhe kundër zoti Basha, por askush nuk është gjendje thotë se nga anon peshorja.
Sekretari për aksionin qytetar Ervin Salianji, tashmë i zgjedhur deputet, gjykon se zoti Basha i është permbajtur statutit te Partise Demokratike, sipas tij nuk përcakton detyrimisht dorëheqjen. Ai thotë për RTSH-në, se kjo është një vepër e orkestruar nga njëjtët njerëz kanë kundështuar qeverinë Berisha, si edhe garën Basha-Olldashi 2013-tën. Shumë shpejt, thekson Salianji, ky grup do përfaqësohet me kandidatin e saj garë, duke nënkuptuar Astrit Patozin. “Është dhe kandidati tretë gati, para zgjedhjeve i grupimit tjetër PD, cilët edhe 2013 kanë bërë njëjtën gjë, humbin zgjedhjet për marrë partinë” ironizon Salianji.
Por një prej firmëtarëve Leonard Olli, kreu i këshilltarëve demokratë Bashkinë e Tiranës thekson se nuk është pjesë e asnjë klani brenda PD-së. Ai kërkon vetëm respektimin e statutit PD-së, asnje rresht nuk sanksionon “ngrirjen” e drejtave ekzekutive Kryetarit, sikundër apelon për garancitë për një garë ndershme. “Kjo e ndihmon shumë partinë për dalë nga momentet e uni-t. Jemi një moment frikshëm kultit individit vitin 2017. Plot 27 vite pasi ne e kemi dërmuar komunizmin, de fakto ai është kthyer” thotë zoti Olli për RTSH.
Sipas zoti Ollit, kryetari Basha duhet marrë përgjegjësinë i takon për këtë humbje thellë, dhe mos përpiqet fshihet pas gishtit, duke ia faturuar humbjen atyre sikundër u shpreh Basha nuk punuan zgjedhje për shkak qefmbetjeve personale.
Por për zotin Salianji, humbja ka ardhur për shkak blerjes masive votës. Ndërsa “ish funskionarët dhe deputetët nuk u përfshinë lista sipas tij, nuk kanë asnjë peshë elektorat”. “Ne na kanë kërkuar
llogari kudo, pavarësisht se unë kam qenë kandidat për herë parë, na kanë kërkuar llogari për qeverisjen e tetë viteve” tha zoti Salianji. Por kryekëshillatri Olli pyet: “Kush mban përgjegjësi për rezultatin? Shpërndarja e përgjegjësisë kujton kohët e frikshme përgjegjësisë kolektive, rikthim i frikëshëm i koncepteve totalitare” thotë ai.
Debatet pritet forcohen akoma shumë, me nisur dhe zyrtarisht gara e kandidatëve. Zoti Basha dhe zoti Selami, janë deri tani kandidaturat e vetme, ndërkohë priten edhe emra tjerë bëhen pjesë e garës, siç mund jetë presidenti detyrë Bujar Nishani, ish deputeti dhe ish nënkryetari i PD Astrit Patozi, por edhe tjerë.
Ristani: Vendimet e Bashës të pambështetur në statut Posted: 29 Jun 2017 06:33 AM PDT

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani e ka konsideruar sot si pa mbështetur Statut dhe pa përmbajtje, vendimin e kreut deritanishëm partisë Lulzim Basha për delegimin e kompetencave organizative nga kryetari tek nën kryetarët, pasi sipas tij kompetencat organizative i takojnë sekretarit përgjithshëm. një deklaratë shpërndarë për mediat zoti Ristani thekson se neni 43 i statutit parashikon, se rast dorëheqje kryetarit, Sekretari i Përgjithshëm mbledh Këshillin Kombëtar i cili komandon nënkryetarin drejtojë Partinë. Pra kompetenca e komandimit i takon Këshillit Kombëtar i cili thirret nga Sekretari i Përgjithshëm.
Vendimi i dy nënkryetarëve për thirrur zgjedhjet dhe caktimin e datës zgjedhjeve dhe datës paraqitjes kandidaturave, është vendim i pa mbështetur statut, shton zoti Ristani. Sipas tij shpallja e datës zgjedhjeve dhe e datës paraqitjes kandidaturave është kompetencë e Kryesisë Partisë. Sekretari i përgjithshem i Partisë Demokratike thekson se për ta vendosur shtratin statutor dhe për garantuar integritetin e zgjedhjeve Parti, është e nevojshme rinisja e procesit mbi bazat e statutit Partisë Demokratike.
Fleckenstein: Shqipëria meriton BE-në Posted: 29 Jun 2017 05:43 AM PDT

Mbajtja e zgjedhjeve i ka hapur rrugën çeljes bisedimeve anëtarësimit Shqipërisë nga BE. Konfirmimi ka ardhur nga raporteri për Shqipërinë Parlamentin Europian Knut Fleckenstein.
një intervistë për seksionin shqip radios Deutsche Welle, eurodeputeti gjerman thotë se zgjedhjet ishin shumë kënaqshme se mëparshmet referuar atmosferës. “Kur dëgjoj vëzhguesin tonë, zotin Kukan ishte aty, përmirësimi është i dukshëm. Besoj se nuk ka si bëhet ndryshe, veçse ta themi qartë se tani duhet hapen negociatat” tha ai. “Ndoshta do kalojnë pak javë e muaj derisa ulen gjithë një tavolinë, por nuk duhet vendosim pengesa reja, sepse kjo nuk do ishte e drejtë” u shpreh eurodeputeti gjerman.
Zoti FLeckenstain i ka parë pretendimet për blerje votash si një çështje duhet shqyrtohet se si do luftohet, madje deri diku edhe një çështje nderi për një vend. njëjtën kohë vlerësimet kanë njerrë pah marrëveshjen politike para zgjedhjeve. “Sigurisht ajo ka luajtur rolin e saj. Dhe unë jam i gëzuar mund themi, se zgjedhjet kaluan kryesisht një atmosferë paqësore, ashtu siç duhet jetë, dhe se këtu kryeministri Rama dhe Basha me ujdinë e tyre dhanë një kontribut madh për këtë” tha zoti Fleckenstein.
Pritmëria e eurdeputetit dhe një prej zërave kyç për Shqipërinë BE është e madhe edhe përkundrejt forcës fituese. “Kryeministri Rama e ka tani rrugën e hapur, për mbetur tek imazhi tij, dhe nëse ai di ta përdorë si duhet këtë pushtet, ai do gjejë shumicën i duhet edhe parlament. Këtë tani Rama duhet ta vërtetojë” tha zoti Fleckenstein. “Detyrat qëndrojnë para qeverisë janë zbatimi i vërtetë i reformës drejtësi, ajo duhet çojë përpara luftën kundër drogës, korrupsionit dhe kriminalitetit organizuar. pikë tjetër e rëndësishme do duhet jetë trajtimi i çështjes vështirë pronës dhe gjetja e një zgjidhjeje për këtë. Rama nuk ka për t’u ankuar, se tavolina e tij e punës do jetë plot” tha një intervistë për seksionin shqip radios Deutsche Welle, eurodeputeti gjerman Knut Fleckenstein.
Merkel: E vendosur për vazhdimin e marrëveshjes mbi klimën Posted: 29 Jun 2017 04:58 AM PDT

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Bashkimi Evropian “është i vendosur se kurrë për ta shndërruar Marrëveshjen e Parisit për Klimën sukses”. Duke folur para Parlamentit gjerman, Merkel tha se BE qëndron pas angazhimeve parasheh marrëveshja dhe se ajoështë e pakthyeshme dhe e panegociueshme”. 1 qershor, presidenti i Shteteve Bashkuara, Donald Trump, ka vendosur tërheqë SHBA-në nga Marrëveshja e Parisit për Klimën, e nënshkruar vitin 2015 nga 195 vende. Marrëveshja është pakti i parë ligjor për luftimin e ndryshimeve klimatike. Me , pothuajse çdo vend ka rene dakord vullnetarisht per te reduktuar emetimet e gazrave serë – akumulimi i cilave besohet se ngroh planetin. Trump ka thënë se kjo marrëveshje është dëm industrisë amerikane. Merkel do jetë pritese e samitit G20-ës, apo grupit vendeve industrializuara, muajin e ardhshëm Hamburg, ku çështja klimatike pritet jetë pjese kryesore e agjendës.
Vasili, Kreu i LSI jep dorëheqjen Posted: 29 Jun 2017 04:57 AM PDT

Kryetari i LSI Petrit Vasili ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i LSI-së, bëhet e ditur nga burime brendshme kësaj partie. Sipas tyre zoti Vasili e ka bërë ditur vendimin e tij mbledhjen e Kryesisë. “Dorëheqja ime është për çështje organizimi LSI jetë aktive opozitë” citohet ketë thënë zoti Vasili. Petrit Vasli erdhi krye LSI fillim majit këtij viti pas zgjedhjes Ilir Metës president. zgjedhjet e 25 qershorit zoti Vasili u angazhua fuqimisht nën moton për ta nxjerrë LSI forcë parë këto zgjedhje. Rezultati ishte jo ai pritej. LSI ndonëse mori mbi 40 mijë vota shumë se zgjedhjet e kaluara, u rradhit e treta me 19 deputetë, 3 shumë se legjislaturën e kaluar. Sipas statutit LSI drejtimi i partisë i kalon nënkryetares Monika Kryemadhi, bashkëshorte e ish kreut LSI dhe presidentit zgjedhur Ilir Meta.   mërkurën LSI do mbajë Konventën Zgjedhore.
Presidenti kinez në Hong Kong Posted: 29 Jun 2017 04:53 AM PDT

Presidenti Xi Jinping mbërriti Hong Kong, vizitën e parë si president i Kinës, me rastin e 20-vjetorit dorëzimit këtij qyteti shtetit kinez nga Britania e Madhe. Hong Kongu ka qenë koloni britanike prej vitit 1841. Xi Jinping, për cilin është vizita e parë prej betimit tij si president vitin 2013. “Pas nëntë viteve ndodhem sërish tokën e Hong Kongut”, theksoi presidenti një fjalim shkurtër. “Jam shumë i lumtur. Hong Kongu ka gjithmonë një vend zemrën time”, shtoi ai. Kjo vizitë triditore zhvillohet nën masa larta sigurie.
Italia kërcënon: Nuk do të lejojmë zbarkimin e anijeve me emigrantë Posted: 29 Jun 2017 04:49 AM PDT

Italia kërcënoi se do ndalojë anijet e vendeve tjera zbarkojnë emigrantë portet e saj. Kërcënimi nga Roma vjen ndërsa i dërguari Italian BE Maurizio Macri, paralajmëroi bllokun se situata Itali ishte bërë e papërballueshme. herët, kryeministri italian Paolo Gentioloni tha se vendet e tjera europiane kanë kthyer kokën krahun tjetër duke braktisur Italinë. Vetëm gjatë katër ditëve fundit, besohet se rreth 10 000 njerëz kanë tentuar shkojnë Europë nga Afrika e Veriut. Itali, gjatë këtij viti kanë mbërritur shumë se 73 000 emigrantë, një rritje prej 14% nga e njëjta periudhe e nje vitit parë. Roja Bregdetare italiane udhëheq operacionet e shpëtimit, por shumica e anijeve Mesdhe drejtohen nga organizata jo qeveritare dhe i përkasin vendeve tjera, përfshirë vende BE-së si Gjermania dhe Malta. Por Italia ka mbërritur pikën e ngopjes dhe nuk mund pranojë me emigrantë.
Usain Bolt në garat e lamtumirës Posted: 29 Jun 2017 04:42 AM PDT

Ostrava, stadiumin “Mestski”, mitingun botëror “Golden Spice”,15 mijë spektatorë, ishin fokusuar garën e 100 metrave, ku do merrte pjesë kampioni dhe rekordmeni i botës e olimpik, Usain Bolt. Pas një pritje ngrohtë mes mijëra duartrokitjesh për xhamajkanin nis gara. Bolt ishte disi i ngadaltë 50 metrat e para. Por pas ai gjen ritmin e duke parë me bisht syrit ndjekësin afërt kubanezin Perez, mbërrin finish duke dhënë kohën 10.06. Nuk ishte koha e tij e mirë, por gjithsesi Usain Bolt ka mbetur i kënaqur me veten.
këtë mbrëmje kryesisht e fokusuar si një festë lamtumire për Usain Bolt, edicionin e 56-të mitingut Ostravës, ishte edhe Van Niekerk, i cili rrëmbeu vëmendjen e gjithëve kur përfundim garës 300 metrave, vendosi kohën 30.81, ishte edhe rekordi i mitingut. Ai theu rekordin 30.85, vendosur nga Majkëll Xhonson, vitin 2000. Niekerk shihet si trashëgimtar i fronit atletikës xhamajkane, pas largimit Usain Bolt.
Thomas Rohler mbizotëroi garën e shtizës. Ai nënvizoi formën e tij gjatë vitit 2017, teksa ka realizuar shumë hedhje mbi 90 metra. Këtë gjë atleti gjerman e vërtetoi edhe Ostrava kur hedhjen e dytë fiskoi rezultatin 91.53 metra.
Një garë e bukur uedhe kërcim larti. Polaku Silvester Bednarek arrin rezultatin 2.32 m, rezulati i mirë për për këtë sezon.
100 m/p për femra gjermania Pamela Dutkieviç renditet e para me kohën 12.72. Ndërsa për meshkuj 110 m/p Darrien pret i pari finishin me kohën 13″10. Një garë spektakolare u zhvillua edhe 10 mijë metra. Dy herë kampioni olimpik Mo Farah fiton garën e Ostravës me kohën 27’12″10 duke lënë mjaft nga konkurruesit rreth një xhiro mbrapa.
SHBA ndërmerr masa të reja për rritjen e sigurisë së fluturimeve Posted: 29 Jun 2017 04:37 AM PDT

Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare i ka kërkuar kompanive ajrore dhe aeroporteve forcojnë kontrollet e udhëtarëve dhe bagazheve. Kush nuk bindet, mund përballet me masa ashpra. Ndalimi i laptoveve megjithatë, i cili u vendos SHBA muajin Mars për 8 vende me shumicë myslimane, nuk do zgjerohet tej. Sipas kreut këtij institucioni, John Kelly, ndryshimet janë nevojshme nisur nga interesi i lartë i terroristëve për shënjestruar sektorin e aviacionit. Duhet vendosim rregulla reja mënyrë ta mbajmë sigurtë transportin publik dhe t’ia bëjmë vështirë suksesin terroristëve”, tha Kelly. Masat e përmendura nga zyrtari i lartë i administratës amerikane i diktojnë linjave ajrore përmirësimin e kontrollit pasagjerëve, detektimin e lëndëve plasëse dhe verifikimin e vetë personelit aeroportit përpjekje për shmangur mundësinë e një sulmi me bashkëpunëtor brendshëm. Ndryshimet do aplikohen mbi gati 2 100 fluturime përditshme Shtetet e Bashkuara nga 280 aeroporte, 180 kompani ajrore e 105 vende botës. Nga sa pohojnë zyrtarët amerikanë e ata BE-së, masat fjalë do hyjnë fuqi brenda tre javësh.
Reklama