Home » Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more

Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more

PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo Posted: 28 Jun 2017 11:27 PM PDT

Kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ka hedhur poshtë aludimet media, duke deklaruar se PS nuk mund ndërmarrë asnjë nismë ligjore do mund pengonte betimin e Ilir Metës si President i vendit 24 korrik. I ftuar “Opinion”, Vasili e cilësoi një fat madh për vendin këtë kohë vështirë Meta ndodhet atë pozicion. Ka diçka po qarkullon se mund ketë një nismë PS mos lejojë Presidentin Ilir Meta nisë detyrën. Si e komentoni? Për fatin e zi tyre Ilir Meta 24 korrik merr detyrën e tij si President i Republikës për fatin e mirë shqiptarëve. Ilir Meta është President i shqiptarëve dhe do marrë detyrën e tij me gjitha obligimet duhen këtë vend shumë delikat për vendin. Duhet patjetër roli i një garanti dhe Ilir Meta ka pjekurinë, historinë dhe maturinë. këtë kohë shumë vështirë për vendin është një fat i madh atje ndodhet Ilir Meta. Ditën e zgjedhjeve u shpërndanë disa deklarata Ilir Metës dhe u deklarua se ka shkelur Kushtetutën. Në qoftë se kishte një njeri që nuk duhet të ishte pjesë e ditës së zgjedhjeve ishte Kryeministri. Ne bëmë një denoncim të madh ndaj tij kur deklaroi se Policia e Shtetit mund të merrte pjesë në zgjedhje. Ndaj ai nuk duhet të ishte Kryeministër sepse konsumoi haptazi një vepër penale. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Opozitë ballore përballë qeverisë, Vasili paralajmëron koalicion PD-LSI Posted: 28 Jun 2017 11:10 PM PDT

Kreu i Lëvizjes Socialiste, Petrit Vasili, ka paralajmëruar një koalicion me PD frontin opozitar. I ftuar “Opinion”, Vasili tha se sa herë qe PD do ndajë njëjtin qëndrim drejtë me LSI, nuk ka arsye përse nismat mos jenë përbashkëta. Duke analizuar procesin zgjedhor, Vasili akuzoi PS për blerje masive votës. A do bashkëpunoni me Partinë Demokratike, pjesën tjetër opozitës? Ne kemi një aksion opozitar tonin, i cili do jetë i drejtpërdrejtë dhe ballor. Sa herë PD do ketë njëjtin qëndrim drejtë, drejtpërdrejtë dhe jo kapur, atëherë nuk ka arsye se përse nismat mos jenë përbashkëta. A do e dëmtojë Lëvizjen Socialiste për Integrim dhe aksionin e saj opozitar ikja e Metës nga Parlamenti? Jo, nuk do ta dëmtojë fare. Lëvizja Socialiste për Integrim dhe i gjithë grupi i saj do ketë një rendiment politik do jetë një performancë politike e një opozite vërtet do t’ju lërë pa mend. Vasili, keni punuar edhe me z. Rama, edhe me z. Berisha, pra keni qenë qeverisje edhe me PD-në, edhe me PS-në. Me cilën nga këto dy forca politike ka qenë me e frytshme bashkëqeverisja? Pa asnjë diskutim Berisha ka qenë një drejtues serioz dhe nuk kanë asnjë pikë krahasimi midis seriozitetit dhe qëndrimit institucional Berishës dhe Ramës. Berisha kishte një qeverisje me objektiva qarta, cilat tentonin gjithmonë ishin objektiva madhore, ndërsa këtu kemi bëjmë me objektiva fasada dhe sheshe, jo objektiva madhorë. Jam interesuar tek blerja e votës… Blerja e votës është bërë masivisht gjithë territorin. Mund mblidhni dëshmi gjithë territorin. Nëse do donit mblidhnit dëshmi i keni gjithë territorin. Vetëm PS ka blerë vota, po partitë e tjera? Vetëm PS. Ne kemi evidentuar qartë vetëm PS. Po ju keni blerë vota ka pasur mjaft komete zgjedhjet e mëparshme LSI-ja ishte avangardë… Pikërisht ka qenë kjo se ishin këta blinin vota, po përpiqeshin krijonin tymnaja për fshehur pikërisht operacionin gjigant masiv blerjes votave një dimensioni paparë Shqipëri. Kemi parë vitin 1996 me dhunë masive, por operacion masiv për blerjen e votave ky është pa precedent historinë e pluralizmit shqiptar, këtë mbajeni si rekord. Sa ka ndikuar kjo? Po ta them e ka deformuar themel rezultatin dhe vërtetën elektorale. çfarë mase ka qenë blerja e votave? Sa ka ndikuar kjo rezultat? E ka deformuar themel rezultatin dhe vërtetën elektorale. A keni ju fakte evidente mund përdoren betejën legale ndaj Partisë Socialiste? Përsa i takon fakteve, mund t’ju them fakte ka jo vetëm nga ne, por edhe nga vëzhguesit ndërkombëtare. Përse nuk i kanë bërë publike deri tani? Do t’i bëjnë së shpejti. Tërheqja e vëmendjes për shit-blerjen e votës është ngritur edhe nga misioni i OSBE – ODIHR-it si shqetësim. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Zgjedhjet parlamentare, KQZ publikon sot rezultatet përfundimtare Posted: 28 Jun 2017 10:58 PM PDT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të publikojë sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të mbajtura më 11 qershor. Kështu i ka thënë KosovaPress-it, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ku edhe bëri të ditur që kanë përfunduar numërimi i votave me kusht. Sipas tij, menjëherë pas shpalljes së rezultateve fillon rrjedha e afatit 24 orësh i ankesave në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa./KosovaPress/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Arkëtari i Vatikanit akuzohet për krime seksuale Posted: 28 Jun 2017 10:52 PM PDT

Vatikani është përfshirë gjatë orëve fundit nga një tjetër skadal pedofilie. Kardinali australian George Pell, aktualisht Prefekt i Selisë Shenjtë për Çështjet Ekonomike është vënë nnë hetim nga policia australiane me akuzën e abuzimit seksual me miturit. Pak ditë parë ka qënë e përditshmja australiane “Sydney Morning Herald online” e cila ka përcjellë e para informacionin mbi akuzat e ngritura ndaj kardinalit Pell. Kardinali George Pell është personaliteti i lartë katolik australian e prej vitit 2014 funksionar i nivelit tretë hierarkinë e Vatikanit. Nuk është hera e parë Selia e Shenjtë përfshihet nga skandali i pedofilisë, por është hera e parë një funksionar i nivelit kaq lartë Vatikanit vihet nën akuzën për krime seksuale ndaj miturve. Policia australiane ka informuar avokatët e kardinalit Pell Melburne mbi akzuat e nisjen procesit hetimor ndaj tij e 18 korrik, Prefekti Ekonomik i Vatikanit do paraqitet për t’u marrë pyyetje përballë gjykatës australiane (Magistrates Court). Kardinali George Pell ka hedhur poshtë çdo akuzë ndaj tij. një intervistë nga Roma për një televizion australian është shprehur seështë i pafajshëm e duhet pritur zhvillimi i procesit hetimor për ta vërtetuar këtë e se do bashkëpunojë plotësisht me autoritetet e drejtësisë australiane për zbardhjen e vërtetës.” 96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Familja Obama pushime në Indonezi Posted: 28 Jun 2017 01:50 PM PDT

Barack Obama bashkë me familjen e tij po shijojnë pushimet Indonezi, duke bërë rafting dhe duke vizituar tempuj. Obama  bashkë me gruan dhe dy vajzat e tij vizituan një tempull lashtë budist ishullin Bali. Obama është një figurë popullore Indonezi, ai ka kaluar 4 vjet këtë vend  kur ishte fëmijë. Ai u zhvendos aty kur ishte gjashtë vjeçar, pasi nëna e tij ishte martuar me një burrë indonezian, pas ndarjes me babanë e tij kenian. 96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more 96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more 96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Alizoti: Nëse Basha nuk largohet PD më keq. Harxhi: Rama po luan me fatet e PD   Posted: 28 Jun 2017 01:41 PM PDT

Kreu i Departamentit Përndjekurve Partinë Demokratike, Tomor Alizoti i ftuar studion e “Tonight Ilva Tare” Ora News thotë se nëse Basha nuk largohet, PD do shkojë keq. Ndërsa Edith Harxhi u shpreh se kryeministri Rama po luan me fatet e Partisë Demokratike. Pjesë nga deklaratat: Alizoti: Gjithë problemi është vjedhja e votës dhe ne protestuam çadër për tre muaj. Ne dolëm mbronim këtë tezë sepse e besonim. një moment u zhvilluan një takim për një orë dhe ne hymë zgjedhje. Nëse takimi u këtë format. Politika është sport i rëndë. Nëse hyn zgjedhje, mbaj kostot. Nuk ka pse shpallet Alizoti tradhtar. Partitë politike duke u demokratizuar shpëtojnë Shqipërinë. Tare: Çfarë do ndodhë nëse Basha nuk e jepet dorëheqjen dhe zgjidhet 22 korrik? Alizoti: Basha edhe mund qëndrojë. Unë e kam dy lista emra. Unë mendoj se nëse kryetar ka humbje madhe le iki. Kjo është bindja ime. Mendoj se Partia Demokratike do shkojë keq. Republika e re do vazhdojë. Harxhi: Rëndësi ka thërriten forumet e Partisë. Kryesinë duhet ta thërrasë kryetari. Kryetari është i ngrirë. Ky nuk është term statusor. Juristët duhet ta sqarojnë se kush mund ta thërrasë. Këshilli Kombëtar mund mblidhet me 25% votave. Nuk e zgjidh kjo problemin. këtë momente, PD nuk mund zhvillojë garë pa bërë analizë thellë dhe pa mbledhur forumet. Kryetari është i zgjedhur me një anëtar një votë. Tare: Ka mënyra shkarkimi? Harxhi: Për sa e njoh unë Lulzim Bashën nuk besoj se do ta çonte veten në një vendim të tillë. A mund të bënte një vendim të thjeshtë; të largohet pa etiketuar. Edhe etiketimi që bëri dje ishte jo normale. Unë do të luftoj që Partia Demokratike të mos përçahet. Një çarje tjetër e Partisë Demokratike do të ishte shkatërruese. Rreziku është serioz. zt.Rama është duke luajtur me fatet e Partisë Demokratike. Në mënyrat e tij. Nuk dyshoj për projekte të tjera siç ka ndodhur me opozitën në Gjeorgji. Është shkatërruar opozita gjeorgjiane. Nuk mund të flasë këtu drejtpërdrejt kushedi edhe për grupime të tjera që do të donin të fusnin influencimet e tjera që do të donin një PD fare të brishtë, të mbaruar. Kjo ka ndodhur për arsye të shkëputjes nga tradita. /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Lavrov: Në samitin G-20 mund të ndodhë takimi Putin – Trump Posted: 28 Jun 2017 01:38 PM PDT

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka supozuar për një takim të mundshëm në mes të presidentit të SHBA-së, Donald Trump dhe presidentit rus, Vladimir Putin, në kuadër të samitit G-20 që do të mbahet në Hamburg të Gjermanisë. Duke folur në qytetin rus Krasnodar, Lavrov ka thënë se ëshë i nevojshëm normalizimi i dialogut në mes të SHBA-së dhe Rusisë. Ai ka shtuar se ” nuk do të ishtë mirë” sikur Putin dhe Trump nuk do të zhvillonin bisedime gjatë mbajtjes së këtij samiti. Sipas tij është shumë e rëndësishme për të dy vendet që të diskutohet rreth luftës në Siri. Samiti i grupit G-20 do të mbledhë udhëheqësit e shumë vendeve të botës për të diskutuar rreth luftimit të terrorizmit, ndryshimeve klimatike, tregtisë së lirë dhe çështjeve të tjera me rëndësi globale./REL Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Alizoti: PD duhet të mbetet për një kohë të gjatë pa kryetar Posted: 28 Jun 2017 01:18 PM PDT

Kreu i Departamentit Përndjekurve Partinë Demokratike, Tomor Alizoti i ftuar studion e “Tonight Ilva Tare” Ora News thotë se PD-ja duhet rimarrë frymë dhe duhet mbetet pa kryetar për një kohë gjatë. Alizoti: Duhet kjo forcë e djathtë shqiptare rikthehet tek ngjyra e flamurit saj, rikthehet tek vlerat e saj, marrë grupin e interesin e saj dhe për mua duhet rri për një kohë gjatë pa kryetar. Unë dëgjoj zëra, bashkimi, partia, uniteti. Këto janë terma marksistë. Nuk ndodhin kot. Sa është marrë partia vetëm humbje ka. Mbase unë nesër nuk jam fare PD, por kjo është një forcë e djathtëve e kanë mbushur Shqipërinë me eshtra dhe gjak. Është pronë shpirtërore. Nuk është partia as e Bashës dhe as e kujt tjetër. Le vijnë 100 veta hedhin kandidaturën. Duhet garë 1 muaj, 3 muaj, 5 muaj kjo parti rimarrë frymë, ndryshe kjo parti është drejt dështimit. /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Krasniqi: Me këtë situatë, PD do të ndahet Posted: 28 Jun 2017 01:12 PM PDT

Politologu Afrim Krasniqi i ftuar “Tonight Ilva Tare” Ora News u shpreh se Partia Demokratike ka nevojë për katharsis dhe nëse kjo situatë do vazhdojë, kjo parti do ndahet dy pjesë. Krasniqi: Ka dy kategori PD, një kategori është e kënaqur dhe grupi i ri parlamentar 90% i bindur me lidershipin. Nuk pres ata reformojnë Partinë Demokratike. E dyta ka një kategori tjetër mund ndahet dy nënkategori. E para ka qenë një imazh negativ për PD-në, pjesë korruptive e saj. Kanë qenë flamurtar përjashtimeve PD. Kjo kategori duhet marrë me rezerva argumentin çfarë thotë dhe duhet bërë një katharsis raport me PD-në. Ka një kategori tjetër nuk kanë qenë kurrë imazh negativ Shqipëri dhe është pjesa publike. Këta njerëz janë vlerë e çdo partie politike. Është autogol. Është hapësh portën, bësh gol dhe pas prishësh portën. Është çmenduri ta përjashtosh nga partia. Askush nuk ka drejtë t’i thotë kryetarit partisë dhe t’i thotë mos kandidosh. rastin konkret prisja dorëheqjen e dy nënkryetarëve. Njëri drejtoi fushatën e Durrësit dhe ka pasur rezultatin dobët Histori dhe tjetri Elbasanin me rezultatin dobët. Nuk afrojnë asnjë lloj garancie institucionit pavarur për zgjedhjet ndaj partisë. ka nevojë për një fillim ri thelb është thelbësore. Nëse vazhdohet me këtë situatë, PD do ndahet dhe nuk do ta marrë dot veten edhe dekadën e ardhshme. /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Shkodër, atentat me armë zjarri, plagoset rëndë 42-vjeçari Posted: 28 Jun 2017 01:04 PM PDT

Një 42-vjeçar mbeti i plagosur mbrëmjen e mërkurës rreth ores 21:30 minuta qytetin e Shkodrës. Ngjarja u regjistrua lagjen “Perash, vendin e quajtur sheshi “Isa Boletini”. Ilir Hajdari i njohur ndryshe si “Mir Vetulla”, ka qenë i ulur një lokal anës rrugës kur u qëllua disa herë ne drejtim tij nga persona ende paidentifikuar, cilët u larguan me shpejtësi nga vendngjarja. Sipas raportimeve autori/ët kanë qenë duke lëvizur me një automjet dhe ata e kishin ruajtur lëvizjet e tij plagosurin, ndaj cilit qëlluan disa herë me armë zjarri. 42-vjeçari u dërgua spitalin rajonal Shkodër dhe ndodhet gjendje rëndë për jetën. datë 28.06.2017, rreth orës 21:30 njoftohemi se ka shtëna me armë lagjen “Perash” vendin e quajtur “Sheshi Isa Boletini”.Me marrjen e njoftimit, shërbimet e Policisë kanë shkuar menjëherë vendngjarje ku ka rezultuar se si pasojë e shtënave ka mbetur i plagosur shtetasi I. H., 42 vjeç, banues Perash, Shkodër, i cili është dërguar Spitalin Rajonal Shkodrës dhe ndodhet gjendje rëndë për jetën”, sqaron policia. Nga ana e policisë janë ngritur pika shumta kontrolli dhe po bëhet krehja e zonës për identifikimin dhe kapjen e autorit. Grupi hetimor vendngjarje po punon për grumbullimin e provave ligjore duke bërë mundur sqarimin e rrethanave ngjarjes si dhe dokumentimin ligjor saj. Pritet ndihme ti vijnë edhe pamjet filmike disa subjekteve përreth kanë filmuar ngjarjen.  

96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 morePamje nga vendi i ngjarjes
96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 morePamje nga vendi i ngjarjes
96729693_gettyimages-471424311 Ora News: “PS bllokon betimin e Metës si President? Vasili: Për fatin e tyre të zi jo” plus 9 morePamje nga vendi i ngjarjes

/Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Reklama