Home » Mesazhi.com: “EFEKTI I TË MENDUARIT” plus 9 more

Mesazhi.com: “EFEKTI I TË MENDUARIT” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Mesazhi.com: “EFEKTI I TË MENDUARIT” plus 9 more

EFEKTI I TË MENDUARIT Posted: 28 Jun 2017 06:27 PM PDT

– Mendimi pozitiv është qëndrim mendor dhe emocional fokusohet anën e ndritshme jetës dhe pret rezultate pozitive.
Një person i cili parashikon si subjekt lumturinë, shëndetin dhe suksesin, beson se mund kapërcejë pengesat dhe vështirësitë.
– Mendimi pozitiv nuk është një koncept gjithë e besojnë dhe pasojnë. Disa, e konsiderojnë atë si pakuptimtë, dhe tallen me njerëzit e ndjekin atë.
– Megjithatë, numëri i atyre, cilët pranojnë menduarit pozitiv si fakt dhe besojnë efektivitetin e tij, është rritje e sipër.
– Duket se kjo temë fiton popullaritet, siç dëshmohet nga shumë libra, ligjërata dhe kurse për .
Për aplikuar këtë model te menduari jetë, duhet shumë se sa vetëm-thjesht jemi vetëdijshëm për ekzistencën e tij.
– Nevojitet sipërmarrje e madhe spirituale, si dhe miratim mbi qëndrimin e menduarit pozitiv gjithçka ndërmerret.
-Të menduarit është proces subjektiv i cili ndikon aktivitetin e trurit, ashtu si oksigjeni dhe ushqimi metabolizëm organizmit!
Përgatiti: Rrahman FERIZI The post EFEKTI I TË MENDUARIT appeared first on Mesazhi.com.

Muaji Sheval, argument për dashurinë e vazhdueshme ndaj Zotit Posted: 28 Jun 2017 01:19 PM PDT

Pas një muaji agjërim, përshtatja me regjimin e ri është disi e huaj për besimtarin. Madje, kur je duke ngrënë apo duke pirë diçka, për një çast duket sikur po prish agjërimin. Ky lloj ngurrimi për gabimin e bërë pa dashje kalon sapo na bjerë ndër mend, se nuk jemi me agjërim…
Atmosfera e një muaji tërë, kaq harmonik dhe veçantë, nuk mund ndërpritet menjëherë. Pas ditëve gëzueshme Bajramit, pas vizitave dhe dhuratave shumta, është e pëlqyeshme agjërohet dhe për gjashtë ditë tjera brenda muajit Sheval. Mund agjërohet ditë njëpasnjëshme ose veçuara. Secili zgjedh atë mënyrë është e përshtatshme për . E rëndësishme është, këto ditë plotësohen brenda afatit. Kjo është një tjetër përpjekje e besimtarit, si shenjë mirënjohjeje ndaj Zotit dhe argument për dashurinë dhe bindjen ndaj Tij.
Profeti (a.s.) ka thënë:<i> “Ai e agjëron Ramazanin dhe gjashtë ditë tjera nga muaji Sheval, është sikur ketë agjëruar gjithë vitin”.

The post Muaji Sheval, argument për dashurinë e vazhdueshme ndaj Zotit appeared first on Mesazhi.com.

Rrugët në alfabet cirilik në mes të Kosovës Posted: 28 Jun 2017 12:53 PM PDT

Në komunën e Ranillugut, shenjat njoftuese nëpër rrugë të shkruara me alfabet latin janë zëvendësuar me shkronja cirilik. Kjo u bë me vendim të komunës, por sipas drejtuesve të ministrisë së pushtetit lokal, përdorimi i këtij alfabeti në Kosovë është në kundërshtim me kushtetutën dhe se ato do të largohen, njofton Klan Kosova ne nje storie te saj. Ranillugu, fshat ky prane Gjilanit, eshte i banuar kryesisht me banore serb. /Mesazhi/ The post Rrugët në alfabet cirilik në mes të Kosovës appeared first on Mesazhi.com.

9 produkte që ua eliminojnë strijat Posted: 28 Jun 2017 12:30 PM PDT

Strijat formohen kur lëkura zgjerohet shumë shpejtë, raste tilla si shtim peshe kohë shkurtër, apo ne shumicën e rasteve shtatzënit. Fibrat e kolagjenit janë përgjegjëse për elasticitetin e lëkurës janë grisura dhe krijojnë një shenjë fillimisht kuqe e pas bardhë. Me pak ndihmë nga natyra, ju mund përmirësoni këto shenja jo-estetike. Gjeni poshtë 9 mënyra thjeshta dhe natyrore për përmirësuar strijat: 1. Aloe vera
Aloe Vera është një prej bimëve mira për lëkurën tuaj. Përveçse trajton djegiet, ajo mund bëjë mrekulli vërtetë mbi strijat. Ёshtë e thjeshtë për t’u përdorur – aplikoni aloe vera gel ose vaj mbi strijat dhe lëreni derisa lëkura ta përthithë. Gjithashtu, mund përzieni aloe vera me vaj nga vitamina E dhe ta aplikoni mbi lëkurë. 2. Lagështia
Gjëja e rëndësishme trajtimin e strijave është lagështia e lëkurës. Konsumoni shumë ujë, përdorni shpesh kremra zbutës, shmangni kafeinën dhe pijet me sheqer dhe gazuara. Këto zakone do ndihmojnë trupin tuaj qëndrojë i hidratuar. 3. Vaj ulliri /Vaj Vitaminë E /Vaj Kokosi
Vaji i ullirit është i pasur me vitaminë E, e cila neutralizon radikalet e lira lëkurën tonë, duke e mbajtur atë zhdërvjellët dhe përshpejton shërimin e plagëve. Përveç kësaj, vaji i ullirit zbut lëkurën dhe ndihmon reduktimin e strijave. Mund zëvendësohet vaji i ullirit me vaj kokosi apo vaj vitaminë E, apo akoma mirë t’i përzieni bashkë këta vajra për një efekt shpejtë. 4. E bardha e vezës
E bardha e vezës bën mrekulli për lëkurën tuaj. Sigurohuni aplikoni vetëm bardhën e vezës. Mund ta bëni këtë dy herë ditë për përshpejtuar procesin e shërimit. 5. Vitamina A (krem apo vaj)
Vitamina A ( formë kremi apo vaji) mund përmirësojë mënyrë dukshme strijat e reja sepse rrit prodhimin e kolagjenit. Por, është pak efektive për strijat e vjetra. Duhet theksohet se vitamina A (krem apo vaj) nuk duhet përdoret gjatë shtatzënisë dhe gjatë gjidhënies, sepse mund shkaktojë defekte lindje. Vitamina A është e nevojshme për trajtuar zonën e djegur nga dielli. 6. ‘Scrub’ sheqeri
Bëni një pastrim me sheqer për trajtuar strijat tuaja nga përzierja e ½ filxhan sheqeri (preferohet ai me ngjyrë kafe) me lëngun e një limoni dhe një lugë (çaji) vaj bajame. Përdorni këtë trajtim ndërsa jeni dush dhe lëreni veprojë për 10 minuta. Lëngu i limonit është i njohur për aftësinë e tij e cila bën lëkurën ndriçohet. E pra, i njëjti parim funksionon për strijat. Përdoreni vazhdimisht për rezultate mira. 7. Gjalpë kakao/ Gjalpë Shea
Gjalpë kakao ose gjalpë Shea mund ndihmojë lëkurën ripërtërijë qelizat e veta dhe t’i krijojë një ndjenjë qetësie nëse e përdorni disa herë ditë. fakt, përdorimi i rregullt i gjalpit kakaos mund parandalojë formimin e strijave reja. 8. Acidi Glykolik
AcidI glykolik është një eksfoliant natyror. E gjejmë kryesisht tek rrushi. Përdoret shpesh trajtimin e kujdesit lëkurës, sepse mund rrisë prodhimin e kolagjenit dhe bëjë lëkurën elastike. 9. Vajra esencial
Mund të përzieni disa pika vaj esencial me një lugë (supe) vaj natyral (të tilla si vaj ulliri, vaj kokosi, vaj bajame e ëmbël, vaj jojoba, etj) dhe të aplikohet përmbi strija. Vajrat esenciale që përdoren zakonisht për tkurrjen e strijave janë: livando, trëndafili, etj. The post 9 produkte që ua eliminojnë strijat appeared first on Mesazhi.com.

Ramiz Lladrovci: Mediat m’i kanë humbur 3 litra gjak Posted: 28 Jun 2017 12:16 PM PDT

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci e ka një hall të madh me mediat në Kosovë. Ai në një intervistë për televizionin Tribuna ka thënë se mediat ia kanë humbur tri litra gjak. “Mediat, KTV-ja ditën e diell me 18 dhjetor ditën e zgjedhjeve, tan ditën ka ba fushatë kundër meje ja njeriu me tri makina i cili don me u ba kryetar komune, kjo është e pa moralshme, kjo është e padrejtë, kjo është jo njerëzore nga pesë litra gjak tri litra mi kanë djegë, njofton ne portalin e tij Infokusi. Jo vetëm KTV-ja po shumica e mediava, e mos të flasim për portale” , tha Lladrovci. The post Ramiz Lladrovci: Mediat m’i kanë humbur 3 litra gjak appeared first on Mesazhi.com.

A do ta ndalonit një fëmijë nga pirja e duhanit? VIDEO Posted: 28 Jun 2017 12:08 PM PDT

Pirja e duhanit ambiente publike është e ndaluar shumë vende rë Evropës, por jo edhe vende tjera zhvilluara botë. kuadër ndërgjegjësimit kundër pirjes duhanit, një grup aktivistësh kanë bërë një eksperiment social, ku një fëmijë u kërkon rriturve duhanpirës shkrepsen. Shumica prej rriturve tronditeshin nga kërkesa e fëmijës, por habia e tyre rrëzohej nga një fjalë e vetme: Po ti pse e pin?! /MESAZHI/ The post A do ta ndalonit një fëmijë nga pirja e duhanit? VIDEO appeared first on Mesazhi.com.

A do ta ndalonit një fëmijë nga pirja e duhanit? VIDEO Posted: 28 Jun 2017 12:03 PM PDT

Pirja e duhanit ambiente publike është e ndaluar shumë vende rë Evropës, por jo edhe vende tjera zhvilluara botë. kuadër ndërgjegjësimit kundër pirjes duhanit, një grup aktivistësh kanë bërë një eksperiment social, ku një fëmijë u kërkon rriturve duhanpirës shkrepsen. Shumica prej rriturve tronditeshin nga kërkesa e fëmijës, por habia e tyre rrëzohej nga një fjalë e vetme: Po ti pse e pin?! /MESAZHI/ The post A do ta ndalonit një fëmijë nga pirja e duhanit? VIDEO appeared first on Mesazhi.com.

Të memorizosh Kur’anin përmes gishtërinjëve Posted: 28 Jun 2017 11:52 AM PDT

një kurs për mësimin e Kur’anit lagjen Kyçykçekmexhe Stambollit, mësimet ndjekin hafëz me shikim dëmtuar cilët memorizojnë Kur’anin me ndihmën e gishtave. I hapur vitin 2012, kursi i meshkujve Camlikalti nga viti 2014 ka filluar ofrojë mësime edhe për personat me shikim dëmtuar. Drejtuesit e kursit, cilët kishin vërejtur prirjen e personave me shikim dëmtuar për ta mësuar Kur’anin, kishin vendosur hapin kurs për nxënësit e kësaj kategorie. këtë drejtim, për akomodimin e këtyre personave kurs janë bërë rregullime ndryshme, duke filluar nga shtigjet taktile dhe dhomat për fjetje e deri te projektimi ergonomik. Nxënësve fillojnë me mësime këtë kurs, fillimisht u mësohet leximi i alfabetit Braille (shkrim i prekshëm) dhe turk, ndërsa pas leximi i alfabetit arab. Disa prej afër 70 nxënësve kanë mësuar leximin e Kur’anit dhe kanë nxënë njohuritë themelore fesë përmes alfabetit Braille, kanë vendosur qëndrojnë kurs për vazhduar mësimet për memorizimin e Kur’anit. shoqëruar nga mësues po ashtu me shikim dëmtuar, dhjetë nxënës aktualisht ndjekin mësimet për t’u bërë hafëz Kur’anit. Kursi gjithashtu posedon shtypshkronjë alfabetit Braille, përmes cilës bëhet shtypja e Kur’anit dhe gjiha librave mësimorë dhe atyre gjuhën arabe. Krahas kësaj, këta nxënës kanë mundësinë ndjekin edhe orë dëgjimore, cilat mësojnë përmes dëgjuarit librave regjistruar me zë. “Pranojmë nxënës nga e gjithë Turqia” Sinan Tunç, drejtor i kursit Camlikalti, për Anadolu Agency (AA) tha se kursin veror kur kishin filluar vitin 2014, fillimisht kishin regjistruar 38 nxënës me shikim dëmtuar. “Ai vit ishte shumë i frytshëm. Nga shokët erdhën te ne mësuam se Turqi nuk ka diç këtillë për personat me shikim dëmtuar dhe bëmë planet këtë punë ta bëjmë përhershme. Kurset tona verore vazhdojnë çdo vit. Pranojmë nxënës nga e gjithë Turqia. mesin e këtyre nxënësve kemi edhe tillë duan vazhdojnë edhe gjatë dimrit. Ata duan vazhdojmë me memorizimin e Kur’anit i marrim njëjtën klasë me nxënësit e tjerë”, tha Tunç. Ai njoftoi se krahas Kur’anit dhe mësimeve fetare, nxënësit mund marrin pjesë edhe aktivitete ndryshme sportive dhe sociale dedikuar personave me shikim dëmtuar. Tunç thekson se shumë persona me shikim dëmtuar hezitojnë dalin jashtë, ndërsa edhe familjet e tyre ngurrojnë t’i dërgojnë jashtë vendlindjes. Ai thotë se kursi i tyre posedon infrastrukturën e nevojshme për personat e kësaj kategorie. “Kursi jonë funksionon nën vëzhgimin e myftinive Stambollit dhe Kyçykçekmexhes. Kursi ka mjedis mirë fizik, hapësirë dhe infrastrukturë dedikuar personave me shikim dëmtuar”, thotë Tunç. Ai tregon se kursistët marrin pjesë kursin veror e mësojnë leximin e Kur’anit brenda një muaji, teksa kandidatët për hafëz zgjidhen nga mesi i këtyre kursistëve. Tunç njofton se deri tani tre persona me shikim dëmtuar kanë mbaruar memorizimin e Kur’anit, ndërsa dy tjerë janë pranë përfundimit. “Ndërkaq, tjerët kanë memorizuar dy tretën e Kur’anit. Këta nxënës tanë nuk u bënë hafëz duke dëgjuar nga kasetat. Personat me shikim dëmtuar mund lexojnë duke ndierë me majet e gishtave. Hafëzët tanë këtu memorizojnë duke lexuar me gishtat e tyre. Gjithsesi, qëllimi ynë është nxjerrim hafëz cilët mund lexojnë vetë dhe pas mund bëhen mësues. Fatkeqësisht, ekzistojnë shumë pak mësues me shikim dëmtuar këtë fushë”, shton Tunç. “Presidenca e Çështjeve Fetare ka shumë shërbime për grupet me disavantazh” Hasan Kamil Yılmaz, myftiu i Stambollit, tha se Presidenca e Çështjeve Fetare ofron shumë shërbime për grupet me disavantazh. Ai shtoi se veçanërisht organizojnë kurse për personat me shikim dhe dëgjuar dëmtuar dhe spasticitet. “Edhe pjesën aziatike Stambollit ofrohen mësime Kur’anit për femra me alfabetin Braille kursin Mehmet Akif”, informoi Yılmaz. Ai tha se po ashtu bëjnë punime ndryshme edhe për personat me dëgjuar dëmtuar, duke shtuar se për ta kanë zhvilluar alfabet posaçëm dhe udhëzues me njohuri fetare. Ndërkohë, myftiu i Kyçykçekmexhes, Mustafa Temel, tha se kursi plotëson nevojat e gjithë nxënësve, duke shtuar se nxënësit me shikim dëmtuar këtë kurs e lexojnë Kur’anin me përpikëri sipas rregullave. “Nxënësit tanë jo vetëm memorizojnë Kur’anin, por edhe pajisen me njohuri fetare”, tha ai. “Dua bëhem mësues i kursit Kur’anit” Halil Karabacak, kandidati për hafëz 13 vjeçar me shikim të dëmtuar, tha se në kurs është regjistruar në vitin 2014 dhe është pranë memorizimit të plotë të Kur’anit, duke shtuar se i ka ngelur afërsisht edhe një vit për t’u bërë hafëz. “Është shumë mirë ta lexosh Kur’anin. Me Kur’an më freskohet zemra. Dua të bëhem mësues i kursit të Kur’anit”, tha ai. Edhe 15 vjeçari me shikim të dëmtuar Muhammet Etem thekson se në të ardhmen dëshiron të nxjerrë hafëz me shikim të dëmtuar. Ndërkaq, 23 vjeçari Salih Gültekin, i cili është në të njëjtën kohë student universitar dhe peshëngritës, tha se ka filluar rishtazi me memorizimin e Kur’anit. Ai tha se shikimin e kishte humbur më pas dhe për këtë arsye nuk e ka pasur të zhvilluar shqisën e të prekurit me gishta. “Gishtat m’u zhvilluan me kohë. Shpejtësia e leximit filloi të rritej. Synimi im në peshëngritje është të bëhem kampion botëror. Nëse mbaroj memorizimin e Kur’anit, dua të jetoj si hafëz dhe të hyj në politikë”, u shpreh Gültekin. The post Të memorizosh Kur’anin përmes gishtërinjëve appeared first on Mesazhi.com.

Ky meteor u gjet në kopshtin e një familjeje Posted: 28 Jun 2017 11:24 AM PDT

Shkencëtarët i ka entuziazmuar zbulimi i një meteori 500 gramësh, kopshtin e pasëm një shtëpie Holandë. Ata janë bindur se guri hapësinor do ndihmojë hidhet dritë mbi origjinën e sistemit tonë diellor. Në një deklaratë të saj, Qendra e Biodiversitetit Natyror në Leiden njoftoi se, disa persona në Holandë e Belgjikë e kishin parë më 11 janar një lëmsh zjarri të fluturojë mbi qytetin holandez Broek. Ky është meteori i 6 i zbuluar në Holandë gjatë dy shekujve. “Nëse shikon brenda tij, ka disa si sfera të vogla, që vijnë nga kohët më të hershme të kondesimit të nebulozës yjore, kur sistemi diellor ishte në fillesat e tij. Mund të na rrëfejë diçka mbi fillesat e këtij sistemi. Është fantastike të mendosh që në kopshtin tënd ke një gur, i cili mund të jetë 4.5 miliardë vjeçar”, tha Leo Kriegsman, gjeolog. “Në të kemi gjetur 12 lloje të ndryshme mineralesh, por as edhe një pikë të vetme uji. Është shumë, shumë i thatë, e kjo reflekton temperaturat e larta nëpër të cilat ka kaluar”, tha më tej Leo Kriegsman. Meteorët janë shumë të veçantë, – shpjegon eksperti, – sepse rrëfejnë atë pjesë të historisë së planetit që ne nuk e themi dot vet. “Jemi gjeologë, – shprehet ai, – lëvizim në terren, ku mund të gjejmë gurë të moshave të ndryshme, por na mungojnë të dhëna mbi 200-300 milionë vitet e para të Tokës. Këto informacione mund të na i ofrojnë vetëm meteorët, sepse ata janë objektet më të hershme që kemi mundur të zbulojmë, ndaj kur gjejmë një të tillë jemi shumë të lumtur”. Objekti qiellor kishte goditur në rënie strehën e një hangari, por pa shkaktuar asnjë lëndim. Kërkuesit besojnë se ai ka qenë fillimisht pjesë e një brezi asteroidësh të ndodhur mes orbitave të Marsit e Jupiterit. The post Ky meteor u gjet në kopshtin e një familjeje appeared first on Mesazhi.com.

Princi i Emirateve u kërkoi SHBA-ve ta bombardonin Al Jazeeran Posted: 28 Jun 2017 11:00 AM PDT

Princi i kurorës së Abu Dhabit i kërkoi SHBA-ve të bombardonin Al Jazeera-n, atëherë kur Amerika po planifikonte pushtimin e Irakut. Këto informata dolën sipas një “kablloje diplomatike” të rrjedhur nga Wikileaks, ku detajohej biseda e Princit Muhamed bin Zayed me mandatarin e lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit. Sipas dokumenteve të rrjedhura, Muhamedi bin Zayed (MBZ) kërkonte nga SHBA “për të bombarduar Al Jazeeran”. Një kërkesë e njëjtë ishte arsyetuar nga babai i princit, i cili kishte thënë se kjo kërkesë nuk është për t’i vënë faj. Në komentet e tij, të bëra në prag të pushtimit të Irakut në vitin 2003, MBZ paralajmëroi se opinioni publik në botën arabe do të ndizej edhe më tepër nga “mbulimi i rrjetit televiziv të Katarit dhe këshilloi që ndikimi i saj të frenohet. Në prill të vitit 2003, zyra e Al-Jazeera në Bagdad u godit nga një raketë amerikane duke vrarë një anëtar të personelit dhe duke plagosur një tjetër, ndonëse një zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA-së i tha BBC News se stacioni “nuk ishte objektiv”. Në vitin 2001, zyra e Al Jazeera në Kabul u godit nga dy bomba poashtu nga një sulm tjetër amerikan, edhe pse nuk pati viktima. Deklarata duket se tregon një periudhë të gjatë mosmarrëveshjesh midis Katarit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, mosmarrëveshje që arritën kulmin në muajin që po lëmë pas. /MESAZHI/   The post Princi i Emirateve u kërkoi SHBA-ve ta bombardonin Al Jazeeran appeared first on Mesazhi.com.

Reklama