Home » “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

“Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

Këta janë deputetët e Vetëvendosjes Posted: 29 Jun 2017 07:34 AM PDT

Lëvizja Vetëvendosje ka fituar 32 mandate, koalicioni PAN do ketë 39 sish, ndërsa koalicioni LDK-AKR do ketë 29 mandate Kuvendin e Kosovës Shefja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka, një konferencë për media ka shpallur rezultatat përfundimtare zgjedhjeve parakohshme 11 qershorit. Nga to del se koalicioni PDK-AAK-NISMA ka marrë 33.74 për qind votave(39 deputetë), Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 27.49 për qind votave(32 deputetë), koalicioni LDK-AKR është votuar nga 25.53 zgjedhësve(29 deputetë), ndërsa Lista Serbe ka marrë 6.12 për qind votave(9 deputetë). Depuetetët e Vetëvendosjes: Albin Kurti Shpend Ahmeti Dardan Molliqaj Visar Ymeri Dardan Dejdiu Aida Dërguti Glauk Konjufca Albulena Haxhiu Fisnk Ismaili Donika Kadaj Bujupi Rexhep Selimi Adem Mikullovci Dukagjin Gorani Liburn Aiu Ali Lajçi Driton Caushi Sami Kurteshi Besa Baftiu Faton Topalli Ismajl Kurteshi Salih Salihu Fatmire Kollcaku Mutaher Haskuka Arbërie Nagavci Frashër Krasniqi Qendron Kastrati Valon Ramadani Arbër Rexhaj Shqipe Pantina Drita Millaku Saranda Bogujevci Fitore Pacolli.

Deputetët e koalicionit PDK-AAK-NISMA Posted: 29 Jun 2017 07:30 AM PDT

Sipas rezultateve zgjedhjeve 11 qershorit, koalicioni PDK-AAK-NISMA ka marrë 33.74 për qind votave(39 deputetë), Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 27.49 për qind votave(32 deputetë), koalicioni LDK-AKR është votuar nga 25.53 zgjedhësve(29 deputetë), ndërsa Lista Serbe ka marrë 6.12 për qind votave(9 deputetë). Deputetët e PAN-it: Kadri Veseli Ramush Haradinaj Fatmir Limaj Daut Haradinaj Enver Hoxhaj Mërgim Lushtaku Memli Krasniqi Elmi Reqica Sala Berisha- Shala Teuta Haxhiu Andin Hoti Fatmir Xhelili Agim Aliu Bekim Haxhiu Haxhi Shala Zafir Berisha Milaim Zeka Bilall Sherifi Ganimete Musliu Time Kadrijaj Abdyl Salihu Ahmet Isufi Shkumbin Demalijaj Rrustem Berisha Nezir Qoqaj Xhavit Haliti Pal Lekaj Zenun Pajaziti Hajdar Beqa Blerim Kuqi Rasim Selamanaj Evgjeni Thaqi- Dragusha Blerta Deliu Mexhide Topalli- Mjaku Flora Brovina Luljeta Hysenaj- Gutaj Albulena Balaj Safete Haderxhonaj Xhevahire Izmaku
Lista e deputetëve të koalicionit LDK-AKR Posted: 29 Jun 2017 07:24 AM PDT

Sipas rezultateve zgjedhjeve 11 qershorit, koalicioni PDK-AAK-NISMA ka marrë 33.74 përqind votave (39 deputetë), Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 27.49 për qind votave(32 deputetë), koalicioni LDK-AKR është votuar nga 25.53 zgjedhësve(29 deputetë), ndërsa Lista Serbe ka marrë 6.12 përqind votave(9 deputetë). Deputetët e LDK-AKR: Avdullah Hoti Vjosa Osmani Behgjet Pacolli Driton Selmanaj Lumir Abdixhiku Anton Quni Mimoza Kusari-Lila Kujtim Shala Ilir Deda Labinot Tahiri Lutfi Zharku Arben Gashi Ramiz Kelmendi Teuta Rugova Fidan Rekaliu Arban Abrashi Valentina Bunjaku-Rexhepi Ismet Beqiri Haxhi Avdyli Korab Sejdiu Islam Pacolli Lirije Kajtazi Naser Rugova Armend Zemaj Imet Rrahmani Hykmete Bajrami Besa Gaxherri Doruntine Maloku-Kastrati Mirjeta Kalludra
Komuna e Ferizajt  hap rrugë të reja përmes shpronësimit Posted: 29 Jun 2017 07:18 AM PDT

Ferizaj.29.06.2017. Është rrënuar sot një shtëpi private afërsi rrugës “Astrit Bytyqi” për t’u hapur një rrugë e re lidh qendrën e Ferizajt me këtë pjesë. Komuna e Ferizajt ka arritur përmes shpronësimit paguaj rreth 350 mijë euro dhe zbatoje me përpikmëri planin urbanistik parasheh hapjen e rrugëve reja.

Kryetari i komunës Ferizajt Muharrem Svarqa e vlerësoi mjaft rëndësishëm gjithë këtë punë. “Ne fakt po realizojmë njërin nga planet urbanistike i cili është përcjellur nga viti 1986 d m th kemi bëjmë me realizim projekteve kanë qenë parapara 40 vite parë dhe cilët janë bartur secilin plan urbanistik dhe rregullues dhe cilët nuk janë realizuar për shkak mungesës aftësisë paraardhësve mi. Kjo hapësire lidh rrugën “Astrit Bytyqi” përmes afërsisë oborrit shkollës “Gjon Serreqi” me rrugën “Ahmet Kaçiku”. Ne me këtë po i krijojmë mundësi zonës qytetit , qendrës edhe një lidhje me magjistralen Prishtine –Ferizaj , sepse ne tashmë e kemi lidhur rrugën “Astrit Bytyqi” me këtë magjistrale nëpërmjet lagjes Bajraktarëve dhe këtë pjesë po e realizojmë lidhjen mirë përmes shpronësimit dhe gjitha procedurave i kemi realizue dhe cilat shpenzime i kanë krijuar një kosto prej 350 mijë eurosh buxhetit komunës. Është një shpronësim me sipërfaqe prej 7 ari. Përkundër rezistencave kanë pasur këta banorë për çmimin e shpronësimit dhe shumën, ne kemi qenë vendosur këtë ta realizojmë”, ka thënë kryetari Svarqa, duke falënderuar qytetarët dhe pronaret e kësaj shtëpie jetojnë përkohësisht jashtë atdheut dhe janë pajtuar shpronësohet kjo pjesë edhe pse kanë shfaqur ankesat e tyre cilat do mund t’i adresojnë, nëpër organet kompetente siç janë gjykatat e nivele tjera. “Komuna është përcaktuar t’i zbatojë planet urbanistike si pjesë e planit qeverisës dalin nga programi ynë qeverisës dhe natyrisht për realizimin e interesit qytetar sepse kjo ka një rëndësi jashtëzakonshme. Për fat keq ne nuk kemi qenë vëmendshëm shpronësojmë sasi madhe nga kjo sipërfaqe sepse këtu ka qen vend i përshtatshëm për ndërtimin e ndonjë rreth rrotullimi kurse për ardhmen do t’ kemi parasysh pjesë tjera”, është shprehur kryetari Svarqa. Komuna e Ferizajt është zotuar se ardhmen do shtoj vëmendjen për ndarë shumë buxhet rreth shpronësimeve tokave cilat janë nevojshme për projekte tjera madhore. U theksua se deri tani ka qenë një sfidë mungesa e buxhetit për këto projekte. 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

Fshati Pojatë bëhet me rrugë të reja Posted: 29 Jun 2017 07:09 AM PDT

enjten fshatin Pojatë edhe zyrtarisht kanë filluar punimet rregullimin dhe asfaltimin e 4 kilometrave rrugë. Banorët e fshatit Pojatë komunës Ferizajt, i janë gëzuar pa masë rregullimit dhe asfaltimit rrugëve tyre. Ata thanë se investime tilla këtë fshat nuk ka pasur nga paslufta.

Këto investime kanë qenë shumë nevojshme për ne, sepse kemi pasur probleme shumta qarkullimit sidomos gjatë sezonës dimrit”, tha Ajet Kamberi. Nga afër punimet rregullimin e rrugëve i ka përcjellur kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarqa, i shoqëruar edhe nga bashkëpunëtoret e tij, por edhe bashkëpunëtore tjera. Kryetari Svarqa, tha se investime tilla po bën çdo lokalitet komunës Ferizajt, mënyrë vetme t’ju lehtësohet jeta banorëve këtyre vendeve. “Është një nga projektet rëndësishme për banorët e fshatit Pojatë, për shkak se ka bëjë me asfaltimin e 15 rrugicave fshatit, cilat kapin një gjatësi mbi 4 kilometra dhe gjerësi 5 dhe 6 metra. Rregullimi i rrugicave këtij fshati po bëhet mënyrë krijojmë parakushte fillojmë vonë edhe asfaltimin e rrugës kryesore”, ka thënë kryetari Svarqa, përderisa ka shtuar se rruga kryesore e fshatit Pojatë do rregullohet me një projekt Ministrisë Infrastrukturës, i cili segment rregullon dhe lidh nder vete edhe fshatrat e këtij rajoni. Ue ditur se ky projekt komunës Ferizajt i kushton 260 mijë euro. Punimet këtë rrugë do ti kryeje operatori ekonomik “Berisha Company”. 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

Asfaltohet rruga “Ajet Gërguri” Posted: 29 Jun 2017 06:57 AM PDT

enjten është bërë asfaltimi i rrugës “Ajet Gërguri” Ferizaj. Nga afër këtë asfaltim e ka inspektuar edhe kryetar i komunës Ferizajt, Muharrem Svarqa me bashkëpunëtoret e tij.

Me këtë rast mbikëqyrësja e këtij projekti, inxhinierja e ndërtimtarisë Leonora Zeqiri, është shprehur se këtë rrugë është bërë ndërrimi i gypit ujësjellësit, është bërë rregullimi i kanalizimit si dhe asfaltimi i kësaj rruge. Ajo u shpreh tejet e kënaqur edhe cilësinë e punimeve janë bërë këtë rrugë. “Është ky një projekt shumë i rëndësishëm për banorët e kësaj pjesë qytetit. këtë rrugë është intervenuar edhe gypin e ujësjellësit, por edhe kanalizim. Nga takimet kemi pasur edhe me banorët e kësaj lagje gjithë janë shprehur tejet kënaqur me këto investime janë bërë këtë rrugë”, është shprehur inxhinierja Zeqiri. Edhe banorët e kësaj rrugë janë shprehur tejet mirënjohës komunës Ferizajt për realizmin e këtij projekti jetik për ta. Ue ditur se vlera e këtij projekti kap shumën rreth 10 mijë euro. 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press

Merren vendime të rëndësishme në mbledhjen e Kuvendit Posted: 29 Jun 2017 06:51 AM PDT

Miratohet edhe Korniza Afatmesme Buxhetore për periudhën 2018-2020 Kuvendi i komunës Ferizajt ka mbajtur sot mbledhjen e radhës ku diskutuan e u votuan çështje rëndësishme. Mbledhjen e kryesisë e hapi kryesuesi i Kuvendit Faruk Guri i cili prezantoi pikat e rendit ditës planifikuara për këtë mbledhje.
Fillimisht para kuvendarëve ferizajas u prezantua një rregullore për tatimin mbi pronën e paluajtshme për vitin tatimor 2018.
U tha se kjo rregullore është vazhdimsi e viteve paraprake ndërsa nuk ka pësuar ndonjë ndryshim përbërje. Kryetari i komunës Ferizajt theksoi se kjo rregullore nuk prek shumë interesin ekonomik askujt dhe nuk ka nevojë zvoglohet asnjë normë brenda saj. Por shtoi se duhet tw sqarohet se nuk do tatimohet toka asnjë rast por vetëm objektet e ndërtuara
Unë jam për atë t’i shohet një fusnotë këtij dokumenti apo vazhdimsi e tekstit ku sqarohet se tatimi nuk ka ta bëjë me tokën bujqësore, por vetëm për pronën e paluajtshme. Kjo rregullore është harmonizuar me gjitha politikat fiskale dhe dokumentet e tjera Ministrinë e Financave dhe nuk është gjetur asnjë vërejtje apo korigjim për t’u aprovuar këtu kuvend. Ne si tillë e kemi trashëguar dhe kështu e kemi propozu për aprovim.
Nuk ka asnjë element flasim politika zhvillimit ekonomik për shembull duke i zvogëluar këto norma kur kemi një hov zhvillimit ekonomik komunën e Ferizajt. Derisa para 4 vitesh kanë qenë rreth 7 mijë biznese deri maj këtij viti ne kemi regjistruara mbi 11 mijë e 160 biznese dhe nuk ka kuptim flasim për zvoglim këtyre normave tatimore, sepse kjo nuk është ndonjë nxitje e zhvillimit ekonomik” deklaroi kryetari Svarqa mbledhjen e sotme Kuvendit.
Rregullorja për tatimin mbi pronën e paluajtshme për vitin tatimor 2018 u votua shumicë votash pas këtij diskutimi.
Kuvendarët ferizajas gjatë mbledhjes sotme pas disa diskutimeve i kanë kaluar nën menaxhim një hapësirë publike kompanisë “Ambienti” e cila do funksionalizojë atë si WC publike tek nënkalimi qendër Ferizajt.
Ndërkaq prezantimi i Kornizës Afatmesme buxhetore për vitet 2018-2020 mori po ashtu një vëmendje veçantë. U tha se rritja e shumave nëpër disa kategori dhe rritja e buxhetit për shumë se 2 milionë euro vitet e ardhshme është një garancë për buxhet stabil dhe punë efikase gjatë kësaj kohe.
Këshilltarët komunal prezantuan nevoja ndryshme infrastrukturore e humane cilat duan trajtim, ndërsa drejtorët e qeverisë komunale thanë se mundësitë e tanishme kanë qenë tilla për inkuadruar këto projekte.
Kornizën Afatmesme Buxhetore miratuar sot Kuvendin e komunës Ferizajt janë paraparë realizohen brenda dy viteve ardhshme një numër i madh i projekteve rëndësishme infrastrukturore.
Kryetari Svarqa pret në një takim vëllazëror familjet shqiptare nga Turqia Posted: 29 Jun 2017 06:48 AM PDT

Kryetari Svarqa, pret një takim disa familje shqiptare jetojnë dhe veprojnë Turqi e vijnë nga qyteti i Ferizajt. kuadër vizitës ka organizuar Ministria e Diasporës e Republikës Kosovës, për familjet shqiptare jetojnë dhe veprojnë Turqi, edhe kryetari i Komunës Ferizajt ka pritur një delegacion tillë.

Kryetari Svarqa ka pritur profesorin e Universitetit “9 shtatori” docent, Dr. Bilgin Çelik(Svarqa) historian dhe studiues i popullit shqiptar. Me këtë rast kryetari Svarqa, këta fundit i ka njoftuar lidhur me arriturat e deritanishme komunës Ferizajt, por edhe projektet e shumta janë duke u realizuar. E nga ana tjetër profesori i Universitetit “9 shtatori” docent. dr. Bilgin Çelik(Svarqa), është ndjere tejet i kënaqur me këto zhvillime dhe ka theksuar se bashkëpunimi me Ferizajn mund vazhdohet ardhmen me projekte ndryshme. fund këtij takimi kryetari Svarqa, dha edhe një dhuratë modeste për profesorin universitar docent. Dr. Bilgin Çelik(Svarqa).19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press 19577219_1581459725222178_5323832132937687012_o-1024x768 “Këta janë deputetët e Vetëvendosjes” plus 9 more Ferizaj Press  

Në Sazli të Ferizajt aksident komunikacioni me fatalitet, humb jetën 17 vjeçari Posted: 29 Jun 2017 06:36 AM PDT

Ferizaj.29.06.2017. Sazli Ferizajt rreth orës 14:00 ka ndodhur një aksident komunikacioni me fatalitet ku ka humbur jetën një i ri 17 vjeçar. rrugën mes fshatrave Talinoc i Muhaxherwve dhe Sazli një kthesë ka ndodhur një aksident komunikacioni ku një makinë ka humbur kontrollin dhe është rrokullisur. Me këtë rast ka pësuar një i ri 17 vjeçar . vendin e ngjarjes kane dalë njësiti i policisë dhe ndihma e shpejtë. Ekipet e emergjencës aksidentuarin e kanë dërguar emergjencën e qytetit  por sipas burimeve FerizajPress  ka qenë  e pamundur ti ndihmohet dhe mjekët emergjncë vetëm kanë konstatuar vdekjen e këtij riu. Sipas policisë, deri tek aksidenti ka ardhur pasiqë ngasësi i veturës me targa lokale,  L.S tashmë i ndjerë si pasojë e mospërshtatjes shpejtësisë kushteve rrugës, ka humbur kontrollin mbi automjetin duke dalur nga rruga dhe pas duke u rrokullisur me automjet. Me urdhër Prokurorit,  trupi i pajetë  është dërguar ne Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion. Me rast janë duke u marrë hetuesit e Njësisë trafikut rrugorë Ferizaj  
Ministri malazez: Demarkacioni, problem i brendshëm i Kosovës Posted: 29 Jun 2017 04:30 AM PDT

Mirëpo, për vonesat implementimin e kësaj marrëveshjeje dhe izolimin e kosovarëve Mali i Zi thotë se fajtorë nuk janë ata. Ministri i Integrimit Evropian i Malit Zi, Aleksandar Andrija Pejoviq, një intervistë shkurtër dhënë gazetës “Zëri”, Dubrovnik, ka thënë se Mali i Zi nuk ka kurrfarë problemi sa i përket kësaj marrëveshjeje, për këtë arsye edhe ka kohë e ka ratifikuar atë parlamentin e saj. “Mali i Zi nuk ka kurrfarë problemi sa i përket kësaj marrëveshjeje”, ka thënë Pejoviq. I pyetur nga “Zëri” rreth deklaratave kandidatit për kryeministër koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, se kjo marrëveshje nuk do kalojë formën cilën është dhe si e sheh mënyrën e përfundimit kësaj çështjeje, Pejoviq është shprehur i rezervuar. “E di, mirëpo nuk mund flas për këtë pasi kjo është një çështje politike e brendshme e Kosovës”, ka thënë ai. Ministri malazez është shprehur i rezervuar edhe rreth mundësisë rinegocimit kësaj marrëveshjeje pasi formohen institucionet e reja Kosovë. “Kjo është një pyetje për Ministrinë e Punëve Jashtme. Realisht unë nuk mund ta komentoj këtë”, ka thënë ai. Megjithatë, ai nuk është shprehur i rezervuar sa u përket marrëdhënieve mes dyja vendeve. Sipas tij, ato janë mira. “Mund them se marrëdhëniet mes dyja vendeve janë mira. Kemi nënshkruar një numër marrëveshjesh dhe kemi nisur bashkëpunimin praktikë”, ka thënë ai, duke treguar detaje finalizimit një projekti konkret mes dy shteteve. “Edhe sot kemi folur me ministren Mimoza Ahmetaj për finalizimin e një marrëveshjeje mes dyja shteteve për krijimin e një komiteti përbashkët, i cili do merrej me shkëmbimin e eksperiencave mes dy vendeve. Mali i zi do mundë t’i jepte Kosovës eksperiencat e saj sa i përket IPA-së, përdorimin e fondeve e po ashtu edhe krijimin e një sistemi me kolegët Prishtinë”, ka thënë Pejoviq. këtë kontekst ai ka treguar se çdo muaj zyrtarë nga Prishtina shkojnë Podgoricë për t’u njohur me praktikat e punës atje. “Çdo muaj ne tashmë kemi dikë nga Prishtina vjen Podgoricë për diskutuar se si ne i bëjmë gjërat, praktikat tona, ata ulen me kolegët tanë Ministri. Pra, ka shumë mundësi praktike për bashkëpunim dhe kjo është shumë e mirë”, ka përfunduar Pejoviq.
Reklama