Home » Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more

Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more

Danimarka në kërkim të të huajve “me tru” Posted: 28 Jun 2017 09:10 AM PDT

Sipas një studimi fundit, nuk ka vend mirë mbi tokë për jetuar se sa Danimarka. Progresi Social Imperativ, një studim i kryer me ndihmën e Michael E. Proter nga Harvard Business School dhe Scott Stern nga MIT, matin aksesin internet, përballueshmërinë e shtëpive, përkujdesit shëndetësor dhe lirinë e shprehjes. Gjetjet tregojnë se paraja nuk është çelësi i vetëm i lumturisë. Shtetet e Bashkuara Amerikës, kanë një prodhim brendshëm bruto për frymë madh se Danimarka, renditen 18-të. Por, ministri danez i financave, Kristian Jensen, thotë se vendi i tij po përballet me sfidën për bindur profesionistët çojnë ekspertizën e tyre një ekonomi tani po përballet me shkurtimin e forcës punës. Pjesë e problemit, pranon Jensen, është perceptimi se Danimarka është pak mikpritëse ndaj huajve. Mediat lokale kanë dhënë plot shembuj ligjeve strikte emigrimit, i fundit ishte rasti i një astrofizikani danez e pati pamundur niste një jetë re me gruan e tij amerikane vendin e origjinës. një intervistë, Jensen tha se ligjet mbajnë larg individë aftë janë pavenda. Është një qëllim i qartë i qeverisë për tërhequr punëtorë kualifikuar Danimarkë,- tha ai. Por, përpjekjet e Danimarkës për komunikuar politikat e saj emigrantëve jashtë kufijve, shtoi ministri.  Ligji famëkeq i Danimarkës për konfiskuar bizhuteritë e azil kërkuesve është një rast i tillë. Për sa i përket perceptimit Danimarkës jashtë, ne jemi përpjekur rregullojnë një pjesë keqkuptimeve, tha ai. Ligji i bizhuterive është një rast i tillë. Danimarka qeverisës nga një koalicion minoritar i qendrës djathtë qëndron pushtet falë mbështetjes Partisë Daneze Njerëzve. Grupi, i cili ka mbështetjen e një pestës elektoratit,  kërkon vendosen kontrollet kufitare, dalë nga marrëveshja e Shengenit për lëvizjen e lirë njerëzve dhe t’i japë fund pranimit refugjatëve. Partia Liberale e Jensen, e cila ka qenë pushtet për 12 nga 16 vitet e fundit, i ka bërë  rregullat e emigracionit strikte. Ndryshimet përfshijnë shkurtimin e ndihmës financiare për azilkërkuesit dhe vështirësimin e marrjes shtetësisë daneze nga huajt. Por, pa huajt, Danimarka do përballet mungesë tregun e punës. Forca punëtore vendase nuk është e motivuar nga shkurtimi i taksave. “Mund rrisim lehtësisht fuqinë punëtore Danimarkë duke ulur taksat”, por nuk pranohet prej votuesve  një politikë tillë, tha ai. “Danimarka është e veçantë,  kuptimin shkurtimet e taksave nuk janë domosdoshmërish preferuara”. Ai thotë se pa masa tilla, rritja ekonomike prej 2-3 për qind do jetë e vështirë për t’u arritur. /Bloomberg/
Selami shpall zyrtarisht kandidaturën: Po të isha në vendin e Bashës do dorëhiqesha Posted: 28 Jun 2017 08:52 AM PDT

Eduart Selami ka shpallur zyrtarisht kandidaturën për kryetar Partisë Demokratike. Selami, i cili garon përballë Lulzim Bashës një dalje publike për mediat theksoi se gara do ketë model për Shqipërinë, ndërsa tha se garanton opozitë fortë. “Vinë periudha vështira, por edhe mbarsura. Ndaj vjen momenti për reformim PD. Është për ardhur keq, megjithëse forca e parë politike ku kam pasur nderin jem një nga themeluesit, koha e la pas. Ndaj ka ardhur ka për reformim, unë do kontribuojë. Ajo çka është me rëndësi është shohim parë gjerat na bashkojnë sesa nga ato na ndajnë. Unë jam i sigurt dhe kemi eksperiencën kjo jetë një garë model dhe ti ngjalli shpresën shqiptarëve tjerë një forcë politike ngrejë Shqipërinë drejt demokracisë”, tha Selami. Ai gjithashtu u shpreh se mungesa e besimit dhe shpresës sollën këtë humbje, por megjithatë kreditet e asaj nuk duhet t’i jepen vetëm Bashës. “Siç merr kreditet kur fiton, do pranosh dhe humbjen. Por do jetë e padrejtë Basha marrë gjithë kreditet e humbjes. Por tani duhet një mundësi PD sjellë lidershipin mirë. Dhe unë kam besim me eksperiencën time brenda dhe jashtë vendit, jam gati sjell frymë re. Mungesa e besimit dhe shpresës na sollën këtu. Jam i bindur do t’i kalojmë këto, dhe do mund jemi opozita e fortë e qeverisjes keqe. Këto nuk janë kohë lehta për ne. Besoj se do ishte garë e drejtë nëse Basha do jepte dorëheqjen. Unë mendoj vizionin për qenë lider i PD e kam,” u shpreh Selami. A do ishte një garë ku Basha do jepte dorëheqjen e plotë dhe kjo ishte e barabartë?Unë po isha vend Bashës, këtë do bëja sepse unë mendoj se nëse do duhet një garë e drejtë dhe e pastër, unë mendoj se gjithë duhet jemi një fushë barabartë. Kjo është zgjidhja e tij, unë nuk dua ta paragjykoj. Le t’ia lemë kohës. Kjo është një garë brenda familjes ne do ti shikojmë me kujdes, është një grup pune  i mbledhur ku unë do jem bashkëpunues, me zotin Basha me grupin e punës ne dalim sa fortë nga kjo”.    
Zaev uron Ramën për fitoren: Besoj në bashkëpunimin miqësor mes dy vendeve Posted: 28 Jun 2017 08:42 AM PDT

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i ka dërguar një mesazh urimi kryeministrit shqiptar, Edi Rama me rastin e fitimit zgjedhjeve. Zaev, urimin e tij publikuar faqen zyrtare qeverisë maqedonase shpreh bindjen për një bashkëpunim mirë mes dy vendeve. URIMI “Zgjedhjet demokratike Republikën e Shqipërisë e tregojnë përcaktimin e qytetarëve Shqipërisë drejt respektimit vlerave evropiane, cilët janë ardhmëria e shtetit, por edhe tërë rajonit. Jam i bindur se do vazhdojë përkushtimi Juaj drejt proceseve demokratike dhe reformuese, sipas standardeve BE-së dhe NATO-s. “Unë besoj se do vazhdojë edhe bashkëpunimi miqësor dhe parimor mes Republikës Maqedonisë dhe Republikës Shqipërisë përmes respektimit ndërsjelltë, mirëkuptim dhe mbështetje, interes sigurimit një jete cilësore për qytetarët e dy shteteve tona, si dhe  për zhvillimin e stabilitetit Ballkanit tërësi.
Majlinda Bregu, tjetër shuplakë Bashës: Nuk e përsërit dot Sali Berishën, largohu! Posted: 28 Jun 2017 08:18 AM PDT

Deputetja e PD-së, Majlinda Bregu ka reaguar sërish për humbjen e Partisë Demokratike, duke këmbëngulur se Lulzim Basha duhet dorëhiqet për mos e lënë sipas saj PD-në bjerë drejt greminës. Sipas Bregut, “ pretendosh ta drejtosh PD-në si Sali Berisha, pa qenë ti vetë Sali Berisha, do thotë gënjesh vetën e marshosh verbërisht drejt greminës”. STATUSI I PLOTE Kur flisja kohë parë dhe vazhdimisht, e kur gjithë benin sikur s’ dëgjonin, – “Se duhet parë nga vetja dhe duhet flasim hapur për shkaqet se pse PD-ja po shkon nga një humbje tjetrën dhe se nëse do presim fundin për thënë fund gjërat mendojmë, atëherë do jetë shumë vone”, -flisja se nuk e doja kurrë humbjen e PD-së! E risolla këtë citim jo për treguar sa e zonja jam, se s’duhet ndonjë zotësi e madhe për kuptuar atë po ndodhte me PD-në, nën drejtimin e Lulzim Bashes, por për koherencë me veten e demokratët. Ishte kaq e qartë çka po vinte sa nuk mbante vendi, kur shihja tjerë aty mbledhjet e grupit, as shihnin, as dëgjonin e madje as nuk u tutën sulmonin. Nuk them nuk kuptonin, sepse jo pak fakt e kuptonin ç’ke me , por… Dhe POR-et ishin e mbeten po aq problem sa vetë rezultati. Unë kur kërkoj dorëheqjen e Lulzim Bashës, nuk kam asnjë dëshirë merrem me personazhin vetvete. Nëse jam kuptuar kështu, po e nënvizoj s’është kështu. Aq shumë tani s’po u besoj dot as syve, kur shoh e lexoj kush po merret me ! Kërkoj heqjen dorë nga një qasje qorre dhe shurdhe e drejtimit dhe funksionimit PD-së. Nga një mënyrë e ka përmbajtjen e saj vetëshkatërrimin e ngadaltë, por pandalshëm çfardo organizate, pavarësisht emrit ka. Kur kam thënë dhe stërthënë se Sali Berisha nuk përsëritet, nuk imitohet, nuk zëvendësohet, nuk kam folur për një idhull por për një lidership karizmatik, i cili s’lejon duken boshllëqet, gropat, defektet e organizatës dhe i mbyll ato. pretendosh ta drejtosh PD-në si Sali Berisha, pa qenë ti vetë Sali Berisha, do thotë gënjesh vetën e marshosh verbërisht drejt greminës. Do thotë humbasësh çdo hap njerëz, bjerrësh çdo metër rruge besimin dhe respektin e njerëzve për PD-në. Unë fjalën dhe dëshiren e madhe PD-ja jetë PD-ja solli mua e shumë si unë brenda saj kam. Prandaj po ju them përseri: PO GABONI! shpallësh një garë mbi 40 grade, tamam kur dynjaja se ka mendjen fare tek ky hall dhe ta bësh këtë, pa bërë një mbledhje paktën atyre u fshinë e atyre u graduan një mesnatë, pa përcaktuar një udhëzim se cilat jane garancite për kandidatët do hyjnë garë, pa caktuar standartet për zgjedhje lira e ndershme brenda partisë tënde, është jo demokratike! Eshtë njëlloj sikur Lulzim Basha hynte zgjedhje parlamentare pa Kod Zgjedhor! e pakta! Ta konceptosh këtë moment si momentin kur PD-ja duhet ndahet: me Lulzimin “e ngrirë”apo kundër Lulzimit “ shkrirë”, është gabim. Ta kthesh sot, tani, PD-në një shesh për përshesh, pasi shqiptarët na dhanë 190 mijë vota minus, zi se zgjedhjet e ’97-ës, është gabim. Po jua them sot gjithëve, kujt është me Lulzimin dhe kujt është kundër tij. Ky mal po mbarset do pjellë një mi! Dhe ne do jemi përsëri duke pritur humbjen e radhës për gabimin tonë radhës. Për parashikuar këtë nuk duhet jesh as fallxhore as shkencetare e as shumë e zonja. Mjafton ta duash PD-në përtej inateve me disa, ndjenjës hakmarrjes ndaj dikujt apo nevojës fëminore për luajtur luftash oborrin e lagjes.
Edi Rama ka një mesazh për mbështetësit, kritikët dhe armiqtë Posted: 28 Jun 2017 07:38 AM PDT

Kryeministri Edi Rama me anë një postimi “Facebook”, ka falënderuar gjithë mbështetësit e tij, por edhe kritikët dhe armiqtë. Shënimi i Ramës Facebook: Te dashur miq te ketij rrjeti, faleminderit te gjitheve, mbeshtetes, kritike e “armiq” te betuar per gjithe sa here keni klikuar pelqime, keni ndare me te tjere apo keni komentuar postime1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Mbeshtetesve u them faleminderit, sepse inkurajimet tuaja jane per mua burim energjie pozitive, shume me teper se sa ju mund ta mendoni. Dhe mirenjohje te thelle atyre qe ma degjuan lutjen e bene telefonata nga jashte, per te nxitur te aferm e miq ketu ne Shqiperi, te votojne numrin magjik1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more✌️1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more

Kritikeve u them faleminderit, sepse cimbisjet tuaja jane per mua ushqim per mendjen, shume me teper se sa ju mund ta imagjinoni. Dhe as mos e mendoni, as mos i degjoni ata qe ju thone, Edi Rama nuk i degjon kritikat. Aq i degjoj saaa… Tjeter gje qe me kritiket nuk jepem po “grushtohem” deri ne fund, ama pas perplasjes nuk iki tutje pa marre ate qe mendja me thote se vlen1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more “Armiqve” te betuar nuk u them faleminderit qe me shajne me liber shtepie e liber rruge, natyrisht! Po ama ju them faleminderit, sepse me beni te mendoj vazhdimisht se sa shume, o Zot sa shume, mundim e kohe duhet per te ngushtuar hendekun qe politika e percarjes dhe gjuha e urrejtjes mes paleve, ka hapur prej kaq shume vitesh mes njerezve te zakonshem, edhe te rinjve fare! Dhe dua ta dini te dashur “armiq”, se kur ju kthehem sic i do mushka drute, nuk ju bej me faj ju, po pikerisht politiken, qe per kaq shume vite e vite, kultivoi nje fare shume te keqe ne mjedisin e komunikimit publik1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Ne fund dua t’ju them te gjitheve se fitorja e madhe e 25 qershorit, eshte e Shqiperise dhe juaja, ndersa imja eshte vetem barra e shumefishuar e pergjegjesise. Kam shume besim se do te bejme shume per kete vend, sidomos nese te gjithe kujtohemi kur zihemi a “grushtohemi”, se sidoqofte kemi nje gje te madhe te perbashket: Jemi shqiptare1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Jemi te nje gjaku dhe nje gjuhe1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more🤗 Jemi te gjithe te deshiruar, ta shohim Shqiperine sa me mire1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Faleminderit edhe njehere dhe ndjese kujtdo prej jush qe mund ta kem bere te ndjehet keq nga replikat e mia1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Perqafime Edi (Obobo e kam shkruajtur pa ë dhe me sa shume miq kam “grushtuar” ketu per shqipshkrimin, kushedi ç’”grushta” do ha sot1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more☹️1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more)

Koalicioni i panatyrshëm i Theresa May Posted: 28 Jun 2017 07:14 AM PDT

Qeveritë e koalicionit Europë janë normale. Por afrimi i Theresa May me DUP është rast i veçantë: Ky koalicion mund rrezikojë paqen me Irlandën e Veriut dhe kufizojë opcionet për Brexit, mendon Barbara Wesel.

thelb krijimi i një qeverie koalicioni Londër nuk duhej shkaktonte irritim madh, tek e fundit edhe Holandë po konstruktohet një aleancë prej pesë partishë. E sistemin bipolar britanik një ndryshim i vogël mund jetë i dobishëm, për tepër që nën David Cameron-in ka pasur një koalicion mes konservatorëve dhe liberalëve. Tani janë Toriet ata për mungesë shumicës u duhet bashkëpunojnë me një parti tjetër vogël. Por DUP (Partia Unioniste Demokratike) nuk është një grupim si gjithë tjerët. Çmimi politik, duhet paguajë Theresa May, mund jetë mjaft i lartë. Një krijues i dyshimtë mazhorance DUP është një parti rajonale, e cila synon vetëm pushtetin Irlandën e Veriut. Ajo është ekstremisht konservatore politikën shoqërore, lufton çiftet brenda njëjtit seks, pengon liberalizimin e abortit dhe shumë duket si një relike nga shekulli i 19-të. Përveç kësaj partia është rigorozisht protestante, gjë krijon probleme Britaninë e Madhe. Kritikët i quajnë nacionalistët Ulster sektar. E prej kohësh DUP e akuzojnë, paktën kohën e brezit themeluesve saj ka pasur ekstremistë dhe lidhje me grupet e terrorit. Me këtë grupim një qeveri pushtet Londër nuk do duhej shtrihej shtratin politik. radhë parë me mund rrezikohet e ardhmja e marrëveshjes Premtes Pashkës Irlandën e Veriut: Stormont Castle aktualisht nuk ka qeveri. Ndarja e pushtetit, për cilën është rënë dakord mes Sinn Fein, partisë katoliko-irlandeze dhe unionistëve, luftojnë për aleancën me Britaninë e Madhe, ka dështuar. Londra këtu duhet jetë fakt neutrale dhe nuk duhet favorizojë asnjërën palë.  Por pikërisht këtë po bën tani Theresa May mënyrë  dukshme, sepse ajo i ka premtuar DUP, për mbështetjen po i jep asaj, një miliardë mbështetje për buxhetin si dhe i ka bërë lëshime tjera lidhur me shpenzimet. Kjo prishje ekuilibri mund ta shpërthejë situatën delikate Belfast. Mbështetje për Brexit? Kryeministrja britanike ka nevojë për mbështejen e DUP radhë parë për kaluar parlament legjislacionin e nevojshëm për Brexit-in. Pa zërat e irlandezo-veriorëve ajo nuk ka shans ta arrijë këtë. Megjithatë, faktikisht do tëmjaftonte, nëse shtatë tori do tëndryshonin kahun votim, për ta shembur këtë konstrukt lëkundshëm. Nëse një grup i vogël pro-europianësh p.sh. do refuzonin votën procesin e ndërlikuar këtij legjilsacioni, përmes cilit fillimisht duhet kodifikuar e drejta e BE-së e pastaj gradualisht duhet shfuqizuar, Theresa May mund detyrohej jepte dorëheqjen. DUP parim është për një Brexit radikal ndaj ajo mund ta mbështesë Theresa May-n. Por faktikisht ajo ia kufizon kryeministres hapësirën e veprimit, sepse irlandezo-veriorët duan detyrimisht t’i mbajnë hapura kufijtë me Irlandën. Por dyja nuk shkojnë – këtë pikë duhen bërë kompromise. Hapësira e veprimit për May-n bisedimet për Brexit Bruksel këtej e tutje do varet nga qendrimi dhe interesat e DUP. Një qeveri e fortë dhe e qendrueshme? Si miqtë dhe armiqtë Londër aktualisht e konsiderojnë si mjaft kufizuar kohën politike Theresa May-t. Disa madje parashikojnë një ndryshim qysh shtator, ndërsa tjerë disa muaj vonë. Kushdo ta pasojë atë, do trashëgojë edhe lidhjen e dyshimtë me DUP. Kjo aleancë bazë lëkundur do thotë, se Londër nuk ka një shumicë solide, për negociuar një marrëveshje arsyeshme për Brexit. Veçanërisht kompromiset e arsyeshme ekonomike dhe politike do jenë vështira, sepse anëtarët e DUP janë fundamentalistë. Kjo nuk është qeveria e fortë dhe e qendrueshme, për cilën ëndërronte fushatën elektorale Theresa May. Kjo është tepër një qeveri e dobët dhe e lëkundshme. fund prej kaosit qeveri mund përfitojnë kundërshtarët e Brexit. Nga kaosi qeveri mund hapen portat, konsideroheshin deri tani mbyllura. Londër hë përjanë sërish shtrura tryezë gjitha opcionet./DW/

Pas Vlorës, Fierit dhe Beratit, Korça bastioni i ri i PS-së Posted: 28 Jun 2017 07:00 AM PDT

Rilindja Urbane ka qenë një nga programet prioritare qeverisjes Edi Ramës. E shoqëruar me skepticizëm dhe kritika nga shumëkush. Madje edhe analistë krahut qeverisë mendonin se investimet qendrat e qyteteve, shëtitoret, parqe dhe institucione kulturës, artit e sportit, ishin parakohshme Shqipërinë e mijëra familjeve e shtyjnë muajin me paratë e ndihmës ekonomike dhe fshatrave pa rrugë, ujë e kanalizime. Ndërkohë Rama insistonte se transformimi i qyteteve, fillon nga qendrat e tyre do prodhojë votë edhe fshat. Po ta lexosh votën e 25 qershorit nga ky kënd duket se projektet urbane qytetet kryesore kanë dhënë efekt edhe fshatrat e Bashkive reja. Vlora, Fieri, Berati, Korça dhe Tirana kanë votuar mbi 50% për PS. Vota për PS 2013 dukej si rekord nuk mund kalohej, por Bashkinë e re Korçës për shembull, PS-ja u rrit nga 44% 2013, ne 52,1% 2017. 1f64f Tirana Observer: “Danimarka në kërkim të të huajve “me tru”” plus 9 more Dhe kjo rritje është përafërsisht e njëjtë si qytet, ku janë kryer investime mëdha edhe fshat ku nuk ka ndodhur ndonjë ndyshim i dukshëm. Vlora, dukej e paduruar për Lungomaren, reagoi me një votë historike kur e pa përfunduar. Me sa duket shqiptarët votojnë edhe për pulën mot, jo vetëm për vezën sot.
Paolo Maldini debuton me humbje në tenis Posted: 28 Jun 2017 06:16 AM PDT

Pasi fitoi gjithçka karrierën si futbollist me Milanin, Paolo Maldini iu përkushtua tenisit dhe rezultatet mund quhen fare mirë kënaqshme. moshën 49-vjeçare, legjenda e futbollit italiani siguroi pjesëmarrjen turnen “ATP Challenger” Milanos lojën dyshe, bashku me trajnerin dhe mikun e tij Stefano Landonio. Dyshja Maldini-Landonio u përball me atë formuar nga David Pel e Tomas Bednarek, me këta fundit fituan bindshëm dy sete, 6-1 dhe 6-1, vetëm 53 minuta lojë, por ajo ka rëndësi është se Maldini mori pikët e tij para si profesionist.
Parlamenti i dalë nga 25 qershori, drejtimi i seancës së parë i lihet në dorë Sali Berishës Posted: 28 Jun 2017 05:59 AM PDT

Seanca e parë e Kuvendit ri, dalë nga zgjedhjet parlamentare 25 qershorit, sipas rregullores do çelet nga deputeti i vjetër i Parlamentit, këtë rast është ish-kryeministri, Sali Berisha. Drejtuesi i përkohshëm i seancës do ngrejë një sekretariat prej tre deputetësh, cilët do bëjnë verifikimin formal mandateve duke paraqitur një raport. Pas verifikimit mandateve, 140 deputetët do bëjnë betimin seancë. Sipas Kushtetutës, mandati i Kuvendit fillon me mbledhjen e parë tij pas zgjedhjeve dhe përfundon njëjtën datë njëjtit muaj vitit katërt nga data e mbledhjes parë. Ligji themeltar i shtetit sanksionon (neni 67), se Presidenti i Republikës e mbledh Kuvendin e porsazgjedhur jo parë se data e përfundimit mandatit Kuvendit paraardhës, por jo vonë se 10 ditë pas mbarimit këtij mandati, raporton “BalkanWeb”. Kujtojmë se vitin 2013, pas humbjes zgjedhjeve, Berisha e refuzoi hapjen e legjislaturës, ç’ka detyroi socialistin Namik Dokle, si deputetin vjetër moshë pas tij, ishte drejtues i seancës. Nuk dihet nëse Berisha do ta refuzojë edhe kësaj here drejtimin e seancës parë Kuvendit, i ndarë kësaj here me 74 deputetë PS, 43 PD, 19 LSI, 3 PDIU dhe Tom Doshin.        
Loja hipokrite për kreun e PD Posted: 28 Jun 2017 05:50 AM PDT

Nga Andi Bushati Gara e sapo hapur për kreun e PD-së po dukje fallcitetin e palëve janë lojë. shumë sesa për interesin e qytetarëve, për mënyrën e bërit opozitë dhe për ndërtuar nesërmen, ato po duken interesuara marrin përkrahjen e një fosileje politike si Sali Berisha. Lulzim Basha e rakordoi deklaratën e ngrirjes, madje dhe datën e shkrirjes zyrën e tij. Ai me gjithë gjëmën i ndodhi nuk pati guxim thotë, se një pjesë e saj erdhi edhe për faktin se nuk u nda dot nga trashëgimia e qeverisjes keqe katër viteve parë. Ai edhe fushatë përjashtoi gjithë gardën e vjetër, por ruajti me kokëfortësi si një aset rrallë, njeriun shqiptarët vazhdojë ta refuzojnë me këmbëngulje. Por, nëse për Bashën dihet, nëse për atë shumëkush mendon se nuk mund ekzistojë qoftë edhe një ditë tepër PD pa mbështetjen e liderit historik, çudi po bën fakti se edhe kundërshtarët e tij po duan marrin mbështetjen e Berishës për mundur kryetarin e ngrirë. gjithë ata kanë qëlluar me artileri rëndë kundër njeriut i humbi 200 mijë vota PD-së (14 mandate deputetësh) po e përjashtojnë automatikisht nga përgjegjësia e kësaj humbjeje doktorin. Ata edhe kur pyeten drejtpërdrejt i dredhojnë përgjigjes, nuk guxojnë ta prekin këtë tabu dhe kritikojnë Bashën edhe për ato mëkate ia kanë falur për vite me radhë Berishës. Ata bëjnë sikur harrojnë se PD e shpenzoi një pjesë mirë këtij mandati duke mbrojtur trashëgiminë e shkuarës, se enjten e parlamentit tonet e politikave demokratëve i caktonte Berisha, se studiot televizive shfaqej, ai kishte dyfishin e audiencës pasardhësit, se socialistët atë vendosën si targetin kryesor goditjes. Pra shkurt, se 25 qershor, shqiptarët votuan edhe pro apo kundër Berishës. Natyrisht Lulzim Basha ka përgjegjësi maksimale nuk e shmangu dot këtë fat. Ai duhet largohet ndoshta përgjithnjë nga politika edhe për faktin se nuk arriti bëhet shumë sesa kopja e origjinalit. Por t’a luftosh atë duke propozuar një kopje ndryshme njëtit model, është një mjerim i madh. Sepse përpara se ndahet me Bashën, PD-ja duhet gjejë forcë ndahet me Berishën. Pa prekur këtë tabu, pa hapur debatin mbi thelbin e problemit, gjithçka këtë parti është e kotë. Me apo pa Bashën ajo do mbetet një humbëse e madhe./lapsi.al  
Reklama