Home » RTSH: “Thellohen përplasjet në PD, kundërshtarët e Bashës kërkojnë sërish dorëheqjen e tij” plus 9 more

RTSH: “Thellohen përplasjet në PD, kundërshtarët e Bashës kërkojnë sërish dorëheqjen e tij” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Thellohen përplasjet në PD, kundërshtarët e Bashës kërkojnë sërish dorëheqjen e tij” plus 9 more

Thellohen përplasjet në PD, kundërshtarët e Bashës kërkojnë sërish dorëheqjen e tij Posted: 28 Jun 2017 12:56 PM PDT

Përplasja brenda PD duket se po thellohet tej. Pas zhvillimeve intensive ditës mërkurë kur drejtuesit aktualë PD shpallën zgjedhjet e reja për kreun e ri PD, anëtarët përfaqësues politikë dy deklaratave një dite parë kanë reagur sërish.
Me anë një deklarate ata publikuar orët e vona mbrëmjes, ata këmbëngulin se
Vetëm dorëheqja e menjëhershme e kryetarit Lulzim Basha, është kushti i parë për shkruar drejt një procesi gjithëpërfshirës analize për nxjerrë shkaqet e humbjes fatale dhe mungesës mbi 200 mijë votave demokratëve zgjedhjet e 25 qershorit”.
Nëshkruesit e deklaratave theksojnë see konsiderojmë pamoralshëm, antistatutor dhe pambështetur asnjë traditë europiane, fshehjen e përgjegjësisë kryetarit Basha, pas aktit qesharak “vetëngrirjes””. “Nuk ka asnjë nen librit rregullave Partisë Demokratike, ku mbështetët vendimi i Lulzim Bashës, i cili flet për delegim funksioneve organizative, nuk ia atribuon statuti, tek dy nënkryetarët e tij” shënohet deklaratë.
Gjithashtu deklaratë akti i shpalljes hapjes procesit zgjedhjeve dhe analizave për zgjedhje nga ana e dy nën kryetarëve, ndërsa kujtohet se mungon firma e sekretarit përgjithshëm, konsiderohet “uzurpim i kompetencave nuk ia atribuan Statuti as Kryetarit, as Nënkryetarëve apo Sekretarit Përgjitshëm, por Kryesië PD”.
Nënshkruesit e deklaratës vlerësojnë se i gjithë procesi nxirret fillim jashtë normave dhe përcaktimeve statutore duke e bërë atë jo transparent dhe manipulueshëm. “Dorëheqja e kryetarit Lulzim Basha, është e vetmja mundësi për ndërprerë procesin antistatutor mbi cilin po organizohen zgjedhjet dhe për rikthyer besushmërinë jetike tek ai. Përndryshe Zoti Lulzim Basha mbetet përgjegjësi i vetëm i shkatërrimit përfundimtar PD” theksojnë deklaruesit. Pak orë parë ish kreu i PD Berisha deklaroi një mesazh tij se “Rruga e ringritjes nuk eshte kurre e lehte, ajo kalon permes BASHKIMIT dhe jo permes PERÇARJES as dhe PERJASHTIMIT”.

Selami shpall kandidturën: PD do të ngjalli shpresën e shqiptarëve Posted: 28 Jun 2017 12:03 PM PDT

Eduard Selami ka zyrtarizuar pasditen e mërkurës kandidaturën e tij për kryetar Partisë Demokratike zgjedhjet e 22 korrikut, pas asaj ai e konsideroi humbje padëshiruar zgjedhjet e përgjithshme 25 qershorit.
Deklarimin e tij zoti Selami e bëri selinë e PD. Ai e konsideroi periudhën e vështirë, por mbushura me mundësi për një reformim dhe rinovim vonuar Partisë Demokratike, për ta ngritur Partinë Demokratike, aty ku janë vlerat mira demokracisë dhe partive politike bashkëkohore.
Sipas ish kreut PD vitet 1992-1995, është për ardhur keq PD koha e ka lënë mbrapa çka u pa edhe këto zgjedhje. “Partia Demokratike dhe demokratët duhet ecin me hapin e kohës dhe duhet ti paraprijnë” tha zoti Selami. Ai shtroi nevojën e një analize sinqertë, hapur, drejtpërdrejtë, brenda familjes politike, “duke parë rradhë parë gjëra na bashkojnë, sesa gjërat na ndajnë”.
Zoti Selami shprehu bindjen se PD “do ti ngjalli dhe një herë shpresën shqiptarëve dhe jetë një forcë politike ta ngrejë Shqipërinë aty ku ne synojmë gjithë, një nga historitë mëdha suksesit shekullit 21”.
Opera “Skënderbeu” e Prenk Jakovës në teatrin Migjeni Posted: 28 Jun 2017 07:09 AM PDT

Prenk Jakova, themeluesi i Operas Shqiptare, rikthehet vendlindjen e tij, 100 vjetorin e lindjes me Operan “Skenderbeu”. Zana Çela, Drejtore e TOB tha për mikrofonin tonë: “Sot është një rikthim shumë I veçantë sepse pikërisht sot ka 100 vjetorin e lindjes kryemjeshtri I muzikës shqiptare Prenk Jakova. Duke ndjekur koherencën e historisë ne morrëm edhe pasardhësin e tij, nxënësin e tij. Morrëm momente nga “Halili dhe Hajria” e Tish Dahisë, momente cilat shkrihen shumë bukur me momentet tragjike operas “Skenderbeu”. 6 muaj parë, skena magjike e teatrit ” Migjeni” mirëpriti Trupën e Teatrit Operas dhe Baletit me operan ” La Traviata”, por mbrëmja e martës, pati tjera emocione jo vetëm për spektatorët. Edmond Doku, Dirigjent i veprës u shpreh me këto fjalë: “Unë vërtet ndihem shumë mirë, qoftë nga mikpritja por sidomos nga reagimin i publikut shkodran, cilët ndjekin zhanrin e operas. Dy ardhjet e fundit tona Shkodër, kanë provuar dashuria për artin muzikal Shkodër vazhdon mbijetojë.” Edhe pse kanë kaluar dekada nga koha kur kompozitori Prenk Jakova shkroi veprat e tij, ato vazhdojnë admirohen, ndërsa autori i tyre konsiderohet mënyrë padyshimtë nga shtypi dhe kritika e artit, si kompozitori gjenial shqiptar.
Kupa e Konfederatave në RTSH, Portugali – Kili ora 20.00 Posted: 28 Jun 2017 06:57 AM PDT

Një përballje gjithë-latine është ajo gjysmëfinale e parë e Kupës Konfederatave, midis Portugalisë dhe Kilit, do luhet sonte mbrëmje duke nisur nga ora 20:00 dhe , sikundër gjitha ndeshjet e kësaj veprimtarie, do sillet për sportdashësit drejtpërdrejt nga Rrjeti i Radio-Televizionit Shqiptar.
dyja skuadrat kanë debutuar për herë parë Kupën e Konfederatave dhe dyja nuk e kanë fshehur synimin për ta fituar këtë trofe edicionin e 10-të. Përballja e sotme pritet jetë e fortë edhe për arsye se do ndeshen dy skuadrat kanë pësuar pak gola deri tani, me portugezët dhe kilianët kanë lejuar t’u preket rrjeta vetëm dy herë. Kampionia e Evropës do mbështetet tek talenti i Kristiano Ronaldos, këtë edicion Kupës Konfederatave është dëshmuar një lider i vërtetë, përballë dy herë kampionëve Amerikës Jugut, si katalizator suksesit tyre kanë forcën e grupit, por edhe aftësinë goditëse, falë lojtarëve spikatur si Aleksis Sançez, Arturo Vidal apo Eduardo Vargas.
Portugalia dhe Kili janë takuar 3 herë deri tani dhe evropianët shijojnë një bilanc pozitiv, me dy fitore dhe një barazim. Ndërkohë, portugezët kanë shënuar, krahas gjermanëve, shumë gola sesa tjerët, ndërsa Kili është skuadra gjysmëfinaliste ka shënuar pak. Për këtë arsye, gjysmëfinalja e sotme pritet jetë një përballje intriguese dhe e luftuar deri fund.
Konflikt në Ministrinë e Arsimit dhe Sporteve Posted: 28 Jun 2017 06:45 AM PDT

Ministrja teknike e Arsimit dhe Sportit Mirela Karabina, një dalje publike për mediat ka kërkuar ndërhyrjen e strukturave shtetërore për marrjen e institucjonit ruajtje, pasi sipas saj ish sekretari i përgjithshëm Ministrinë e Arsimit Plarent Ndreca nëpërmjet personave armatosur po ushtron presion vazhdueshëm mbi administratën nga dita e djeshme.
Zonja Karabina ka sqaruar se kundërshtim me aktet ligjore, Ndreca ka firmosur kontrata shërbimi, duke krijuar një situatë paprecedent një institucion shtetëror.
I pyetur për këtë situatë krijuar Ndreca nuk e mohon se ka firmosur kontrata shërbimi, por ai sqaron se gjithshka është përputhje plotë me ligjin pasi vazhdon ta ushtroje funksionin e sekretarit përgjithshëm ministri.
Zake Prelvukaj, artistja që pikturon me trupin e saj Posted: 28 Jun 2017 06:30 AM PDT

“Art & the City”, një nga sallonet e artit unik Tiranë, i ka çelur dyert për një artiste shumëdimensionale si Zake Prelvukaj. Një nisëm e 4 grave artiste, ndër to edhe sopranoja Inva Mula, e çel siparin e aktiviteteve kulturore me ngjyrat ekspresive pikturave artistes Prelvukaj. Me ekspozita Kosovë dhe mjaft galeri europiane, Zakja konsiderohet si artisja e guximshme për cilën nuk ka tabu.
Kjo pjesë shumë e vogël e punimeve, si kronologji shumë e vogel e viteve, vetëm 15 vitet e fundit është shumë mirë me pa opinionin, për mua është një galeri jo e vogël po e madhe për momentin. Nuk është improvizim por galeri e cila mundet me mbijetu ndaj shumë galerive tjera” thotë ajo për RTSH.
E ndikuar nga artistë mëdhenj artit pamor Kosove si Muslim Mulliqi apo Gjelosh Gjoka, artistja nuk
ndalet vetëm mediumin e pikturës ku ngjyrat dhe dendësia e tablove kanë një peshë joshëse. Ajo disa raste e shndërron veten penel duke prodhuar me trupin e saj piktura sugjestionuese cilat kanë zenë vend “Art and the City”.
Nëse arti nuk provokon, qoftë ai motiv erotik, filizofik…pse mos me ba një art erotik?” pyet ajo. “E kemi gjithmonë, përjetojmë momentet tona erotike, dashurisë…dhe ti luan atë botën tënde me artin si dojë zemra ty. çdo kohë trupi i femrës ka qenë model. Tani arti merr forma ndryshme dhe nuk qëndron një galeri. Ai mund jetë virtual, shëtitës” spjegon Prelvukaj.
Teksa ajo është mjaft e sukseshme jashtë hapësirës shqiptare me dhjetëra ekspozita dhe performanca realizuara, Zake Prelvukaj e sheh politikën vagonin e pasëm pasi artistët e hapsirave shqiptare qëndrojnë pararojën e zhvillimeve dhe përmirësimit imazhit përmes artit.
Ka shumë artistë ne na zbardhin fytyrën, por rrugëtimi i tyre nuk ka qenë i lehtë” thotë Zake Prelvukaj.
Ekspozita e Zake Prelvukaj është guri i parë prezantimin me publikun e Shqipërisë teksa po planifikon një ekspozitë plotë saj Tiranë.
PD: Hapim Procesin Zgjedhor për kryetar të PD Posted: 28 Jun 2017 05:59 AM PDT

kulmin e polemikave brenda Partisë Demokratike për humbjen e saj thellë zgjedhjet e dielës, strukturat e saj kanë njoftuar se kanë çelur zyrtarisht procedurat për zgjedhjen e kryetarit ri. Një vendim i firmosur nga dy nënkryetarët Edi Paloka dhe Edmond Spaho, njoftohet se zgjedhjet do mbahen 22 korrik. Njoftimi bën ditur se kandidaturat do paraqiten deri 2 korrik, vetëm pesë ditë nga dita e mërkurë. Kandidatura e parë u shpall nga vetë kreu i deritanishëm Lulzim Basha i cili ndërsa ngriu funksionet e tij, njoftoi se do rikandidojë. I dyti ishte ish kreu i PD vitet 1992-1995 Eduard Selami.
Vendimi përmbajtjen e zgjedhjeve vjen ndërsa një ditë parë figura njohura PD i kërkuan me ngulm dorëheqjen e parevokueshme kreut aktual Lulzim Basha si përgjegjës për humbjen katastrofike zgjedhje. Por lideri i padiskutueshëm i PD Sali Berisha këshilloi mërkurën  se “Rruga e ringritjes nuk eshte kurre e lehte, ajo kalon permes BASHKIMIT dhe jo permes PERÇARJES as dhe PERJASHTIMIT”.
Presidenti dekoron komisarin e vrarë, Artan Cuku Posted: 28 Jun 2017 05:41 AM PDT

Presidenti Bujar Nishani, ka vlerësuar me medaljen e Shqiponjës Artë, komisarin e vrarë, Artan Cuku. Ky dekorim është kryer me propozim ministrit Brendshmëm, Dritan Demiraj. motiviacon, Nishani nderoi devotshmërinë dhe luftën pa kompromis kundër krimit oganizuar. Rreth dy javë parë, edhe ministri Demiraj i dha komisar Artan Cukut (Pas vdekjes), “Medaljen e Nderit”.
Ish-kryekomisari Artan Cuku u ekzekutua muajin Prill pranë banesës tij kryeqytet. Policia ka intensifikuar përpjekjet e saj për zbulimin e vrasësve. Një preson është arrestuar me dyshimin se është egzekutori i Cukut, ndërsa dy tjerë janë shpallur kërkim si porositës trimit.
Berisha: Rruga e ringritjes kalon përmes BASHKIMIT dhe jo përmes PERÇARJES as dhe PERJASHTIMIT Posted: 28 Jun 2017 05:31 AM PDT

Ish kreu i PD dhe figura kryesore e saj nga krijimi Sali Berisha, është përfshirë zhvillimet intensive brenda kësaj partie pas humbjes saj zgjedhjet e përgjithshme 25 qershorit, duke e lënë atë edhe për katër vite opozitës. Pas kërkesave utimative nga brenda PD për dorëheqjen e parevokueshme kreut saj Lulzim Basha, si dhe vendimit këtij fundit për ngrirë funksionet dhe shkuarjen zgjedhje, zoti Berisha ka dhënë opinionin e tij nëpërmjet një statusi fejsbuk.
Duket se ai është një mendje me zotin Basha kur ka vlerësuar se “droga, krimi, pjesëmarrja e administratës kundërshtim me ligjin, pabarazia e madhe media ndikuan qartësisht rezultatin e tyre dhe bënë këto zgjedhje mos jenë lira dhe ndershme ashtu siç i meritonin shqiptarët”. Sipas zotit Berisha “ gjitha këto provuan dhe një herë se Edi Rama është armik i egër votës shqiptarëve”.
Por megjithatë lideri i padiskutueshëm i demokratëve vlerëson sepër këtë humbje thellë PD-së, si për rezultatin ashtu dhe sfondin e saj perputhje me praktikat mira demokracive perëndimore, duhet ti kërkojme dhe gjejmë detyrimisht edhe tek vetja jonë. Përndryshe na pret një e ardhme e pasigurtë!”.
Për zotin Berisha kreu i PD Basha padyshim është përgjegjësi me kryesor, por natyrisht jo i vetëm për këtë humbje. Pas vendimit këtij fundit, zoti Berisha vlerëson se “mënyra e mirë për evidentuar shkaqet, per te percaktuar pergjegjesite e humbjes, eshte t’i japim ze dhe mundesi te gjithe strukturave dhe anetaresise se PD per te thene fjalen e tyre lirshem dhe me pergjegjesi ne analizen dhe ndryshimin e thelle qe nevojitet per te dale prej saj dhe ringritur perseri fuqishem Partine Demokratike”. “Ne keto rrethana, pavaresisht nga emocionet, kundershtite e pashmangeshme per situata si kjo, rendesi vendimtare ka qe PD t’u mundesoje te gjithe anetareve te saj nje proces te drejte, te ndershem, te barabarte dhe te pandikuar nga askush per te zgjedhur lidershipin qe ata mendojne dhe gjykojne se mund t’i çoje si nje opozite e fuqishme drejt fitores, sa me shpejt, te mendjeve dhe zemrave te shqiptareve” shkruan zoti Berisha. “Rruga e ringritjes nuk eshte kurre e lehte, ajo kalon permes BASHKIMIT dhe jo permes PERÇARJES as dhe PERJASHTIMIT” këshillon zoti Berisha.
Dhuna në familje; Viktimat nuk kanë besim te shteti Posted: 28 Jun 2017 05:11 AM PDT

98 raste ndryshme dhune brënda familjes, nga këto 49 proçeduar kërkesë padi, për Lëshimin e Urdhërit Mbrojtjes, janë regjistruar 6 muajt e parë këtij viti Drejtorine e Policisë Berat. Migena Bakia, Psikologe thotë se: “Tashmë Ajsbergu ka filluar dalë gjithmonë e shumë sipërfaqe dhe shihet ekspozimi i dhunës familje jashtë mureve shtëpisë, ndryshe nga disa kohë parë.” Sipas policisë rezulton se personat dëmtuar janë bashkëshortet. Por rastet e dhunës nuk janë vetëm ato referohen polici. Ligji për masat kundër dhunës familje e detyron pushtetin vendor ngrejë struktura mbeshtetje dhunuarve, por si pjesën madhe Shqipërisë, thënit dhe bërit është mjaft larg edhe për këtë detyrim. Berat një strehë përkohshme gratë e dhunuara e gjejne pranë Qendrës Rezidenciale për Gratë e Dhunuara Berat, ku marrin trajtim psikologjik e shendetesor e pas rehabilimit te pare dhe mbështetje ligjore. Arta Dyrmishi, Drejtuese e Qendrës Rezidenciale për Gratë e Dhunuara thotë për mikrofonin tonë: ” nga Janari e deri tani kemi pasur 12 raste, gjitha raste shumë problematike. Shkaku kryesor kanë qenë problemet ekonomike.” Migena Bakia vijon: “Një nga shkaktarët kryesorë është abuzimi me alkolin dhe substancat e tjera, dhe dhunuesit kryesisht vijnë nga familje varfra, nga -papunësia, dhe nga individë me probleme mëdha gjithashtu me lojërat e fatit.” Shifrat e policisë konfirmojnë se vetëm gjysma e rasteve referuara polici përfundojnë Gjykatë për Urdhër Mbrojtjeje, ndërsa pjesa tjetër për arsye nga ndryshmet rikthehen aty ku duhet ishte streha e ngrohtë e familjes, por u ka rezultuar krejt e kundërta: “Ka patur shumë raste kanë ardhur shumë dramatizuara dhe nuk kanë dashur shkojnë as polici, pasi thone se nuk i ndihmojnë, pas 6 muajsh u duhet kthehen prapë tek ai ferr.”
Reklama