Home » “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press

“Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press

Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve Posted: 28 Jun 2017 07:22 AM PDT

Nga 39 ulëse në Kuvend për deputetë, sa ka fituar koalicioni PDK-AAK-Nisma, më 11 qershor, PDK do t’i ketë 23 sosh, AAK 10, ndërsa Nisma vetëm 6. VV ka fituar një mandat të ri, duke çuar në 32 numrin e ulëseve, derisa LDK-AKR 29 mandatet i ndajnë në 23 për LDK-në, 4 për AKR-në, ndërsa dy për themeluesit e Alternativës.

Rezultatet përfundimtare për kandidatët për deputetë koalicionit PAN, siguruara nga Gazeta Express kanë sjellë ndryshime ndarjen e ulëseve për deputetë partive brenda koalicionit, doli i pari zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Numërimi dhe rinumërimi i kutive nuk ishin kryer 11 qershor, ka lënë jashtë Kuvendit dy kandidatë Nismës për deputetë, duke e ulur numrin e mandateve parlamentare partisë Fatmir Limajt 6, nga 8 sa ishte llogaritur sipas rezultateve preliminare. Enver Hoti dhe ish-shefja e grupit parlamentar Nismës legjislaturën e shpërberë, Valdete Bajrami, kanë mbetur jashtë listës përfundimtare, duke mos siguruar sërish ulëse Kuvend, shkruan Gazeta Express. 23 mandate do t’i takojnë PDK-së nga votat brenda koalicionit, ndërsa 9 AAK-ja e mandatarit për kryeministër, Ramush Haradinaj. Por, PDK-ja mund rritet edhe për një deputetë, 24  tillë, rast se i bie ulëse Kuvend marrë një grua deputete, sipas ndarjes me kuotë gjinore mandateve Kuvend. këtë rast AAK-ja do mbetej me 9 deputetë. E për këtë ulëse garë janë pikërisht dy kandidatë nga Deçani këtyre dy partive – Safete Hadergjonaj dhe Rasim Selmanaj, raporton Gazeta Express. Ndryshime vogla ka edhe listën e partisë dytë këtyre zgjedhjeve – Lëvizjes Vetëvendosje. Partia e Albin Kurtit, nga numërimet përfundimtare ka fituar edhe një mandat shtesë Kuvend, duke arritur 32 numrin e ulëseve. Ndërsa, humbja e një mandati koalicionit LDK-AKR, e ka lënë partinë e Behgjet Pacollit me vetëm katër deputetë. 23 nga 29 ulëset i kanë siguruar deputetë e LDK-së, ndërsa dy janë për Mimoza Kusari-Lilën dhe Ilir Deden garuan këtë listë si themelues Alternativës. Kjo është lista përfundimtare e deputetëve legjislaturës re Kuvendit:  PDK-AAK-NISMA: 1. Kadri Veseli (PDK)
2. Ramush Haradinaj (AAK)
3. Sala Berisha-Shala (PDK)
4. Fatmir Limaj (NISMA)
5. Daut Haradinaj (AAK)
6. Teuta Haxhiu (AAK)
7. Enver Hoxhaj (PDK)
8. Mergim Lushtaku (PDK)
9. Ganimete Musliu (PDK)
10. Memli Krasniqi (PDK)
11. Elmi Recica (PDK)
12. Time Kadrijaj (AAK)
13. Andin Hoti (PDK)
14. Fatmir Xhelili (PDK)
15. Evgjini Thaci-Dragusha (PDK)
16. Agim Aliu (PDK)
17. Bekim Haxhiu (PDK)
18. Blerta Deliu-Kodra (PDK)
19. Haxhi Shala (NISMA)
20. Zafir Berisha (NISMA)
21. Mexhide Mulaku-Topalli (PDK)
22. Bilall Sherifi (NISMA)
23. Milaim Zeka (NISMA)
24. Flora Brovina (PDK)
25. Abdyl Salihu (PDK)
26. Shkumbin Demaliaj (AAK)
27. Luljeta Veselaj-Gutaj (PDK)
28. Ahmet Isufi (AAK)
29. Rrustem Berisha (AAK)
30. Albulena Balaj (NISMA)
31. Nezir Cocaj (PDK)
32. Zenun Pajaziti (PDK)
33. Xhevahire Izmaku (PDK)
34. Xhavit Haliti (PDK)
35. Pal Lekaj (AAK)
36. Leonora Bunjaku (PDK)
37. Hajdar Beqa (PDK)
38. Blerim Kuçi (AAK)
39. Rasim Selmani (AAK) [Safete Hadergjonaj (PDK)] LVV: 1. Abin Kurti
2. Shpend Ahmeti
3. Aida Dërguti
4. Dardan Molliqaj
5. Visar Ymeri
6. Albulena Haxhiu
7. Dardan Sejdiu
8. Glauk Konjufva
9. Donika Kadaj-Bujupi
10. Finsik Ismaili
11. Rexhep Selimi
12. Besa Baftiu
13. Adem Mikullovci
14. Dukagjin Gorani
15. Fatmire Kollqaku
16. Liburn Aliu
17. Ali Lajçi
18. Arbërie Nagavci
19. Driton Çaushi
20. Sami Kurteshi
21. Drita Millaku
22. Faton Topalli
23. Ismajl Kurteshi
24. Shqipe Pantina
25. Salihu Salihu
26. Mytahir Haskuka
27. Saranda Bogujevci
28. Frashër Krasniqi
29. Valon Ramadani
30. Fitore Pacolli-Dalipi
31. Qendron Kastrati
32. Arbër Rexhaj LDK-AKR:  1. Avdullah Hoti (LDK)
2. Driton Selmanaj (LDK)
3. Vjosa Osmani-Sadriu (LDK)
4. Behgjet Pacolli (AKR)
5. Lumir Abdixhiku (LDK)
6. Mimoza Kusari-Lila (A)
7. Anton Çuni (LDK)
8. Kujtim Shala (LDK)
9. Teuta Rugova (LDK)
10. Ilir Deda (A)
11. Labinot Tahiri (AKR)
12. Valdentina Bunjaku-Rexhepi (LDK)
13. Lutfi Zharku (LDK)
14. Arben Gashi (LDK)
15. Lirije Kajtazi (LDK)
16. Ramiz Kelmendi (LDK)
17. Fidan Rekaliu (LDK)
18. Hykmete Bajrami (LDK)
19. Arban Abrashi (LDK)
20. Ismet Beqiri (LDK)
21. Besa Gaxherri (LDK)
22. Hashi Avdyli (LDK)
23. Korab Sejdiu (AKR)
24. Doruntinë-Maloku-Kastrati (LDK)
25. Islam Pacolli (AKR)
26. Naser Rugova (LDK)
27. Mirjeta Kalludra (LDK)
28. Armend Zemaj (LDK)
29. Imet Rrahmani (LDK) ./GazetaExpress/.

9 biznese ferizajase përfitojnë pronë komunale për shfrytëzim për 99 vjet Posted: 28 Jun 2017 03:11 AM PDT

Kryetari i komunës Ferizajt, Muharrem Svarqa, këtë mërkurë ka bërë nënshkrimin 9 marrëveshjeve me afaristë ndryshëm cilët kanë përfituar drejtën shfrytëzimit pronave komunale për 99 vjet.
Me këtë rast është premtuar rritje e numrit punëtorëve disa pjesë Ferizajt ku toka komunale do shndërrohet punishte suksesshme.
Tokat u janë dhënë shfrytëzim bizneseve janë zonën industriale fshatin Babush dhe pjesë tjera, disa nga bizneset i kishin shfrytëzim këto toka për 10 vite ndërsa tani u është zgjatur afati.
Kryetari i komunës u zotua se do ketë mbikëqyrje vazhdueshme investimeve dhe marrëveshjet do rishikohen sa herë jetë e nevojshme.
“Zhvillimi i këtyre bizneseve është domosdoshmëri e zhvillimit ekonomik dhe përcaktim i qeverisë komunale. Unë ju uroj juve jeni përfitues pronave komunale për zhvillimin e bizneseve tuaja. Ne bazë punëve paraprake realizuara cilat i ka parë komisioni i formuar për këtë çështje pas procedurave Kuvendit ju jeni përzgjedh bazë një konkurrencë lojale. Mirëpo ne kemi ende punë për bërë edhe pas nënshkrimit kësaj kontrate, sepse një pjesë e punëve tuaja do mbikëqyren nga komuna dhe njëjtën kohë jeni obliguar t’i respektoni dinamikat e investimeve ,sepse unë ka marrë një vendim komisioni i komunës do t’i raportojë kryetarit komunës për investimet çdo 6 muaj. rast se nuk i përmbaheni kësaj dinamike natyrisht se do t’i nënshtroheni procedurave rishikimit këtyre kontratave” u ka thënë kryetari Svarqa afaristëve ferizajas cilët kanë nënshkruar kontratat me komunën sot.
Ndërkaq përfaqësues bizneseve thanë se koha e gjatë e shfrytëzimit pronave komunale do t’u mundësojë bëjnë investime qëndrueshme dhe rrisin kapacitetet prodhuese e kenë sa shumë punëtorë angazhuar.
Nysret Sylejmani nga fshati Rahovicë tregoi se do fillojë një veprimtari bujqësore një tokë këtij fshati mënyrë përfitojë edhe bujqësia nga prodhimi vendor, por edhe mos mbesin djerrina këto prona publike pashfrytëzuara deri tani.
Falënderime shumta për këtë iniciativë shprehën edhe afaristët e tjerë duke treguar se përkrahja e komunës për veprimtaritë e tyre tani është e prekshme. 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press 19430168_1579493075418843_7772686677029908411_n “Këto janë grupet parlamentare të Kuvendit të ri dhe emrat e deputetëve” plus 4 more Ferizaj Press
Sa të Hapura janë Komunat e Kosovës në Raport me Vendet e Ballkanit Perëndimor? Posted: 27 Jun 2017 03:22 PM PDT

bashkëpunim me partnerët e rrjetit ballkanik organizatave jo-qeveritare ACTIONSEE, Open Data Kosovo (ODK) ka bërë një analizë politikave publike e masin nivelin e transparencës, praktikave hapura, dhe llogaridhënies pushtetit lokal vendeve Ballkanit Perëndimor. periudhën kohore nga muaji Tetor deri Dhjetor vitit 2016 anëtarët e rrjetit “ActionSEE” dhe Open Data Kosovo punuan një hulumtim detajuar bazuar metodologji shkencore përmes cilit është analizuar sa hapura janë qeverisja e nivelit lokal, duke marrë si mostër 144 komuna nga 6 vende dhe mbi 60 indikatorë për komunë. Kriteret masin sa hapura janë komunat fokusohen katër fusha: Qasshmëria, Efikasiteti, Integriteti dhe Transparenca. Qëllimi i këtij hulumtimi është analizojë gatishmërinë e komunave për shërbyer si institucione për nevoja qytetarëve. Hapja e qeverisjes lokale për studimin tonë përfshinë transparencën dhe efikasitetin e institucioneve si dhe komunikimin e tyre me qytetarët. krahasimin rajonal qeverisjeve lokale, Kosova gjendet gati fund me vetëm 26.7% kritereve përmbushura. Shqipëria qëndron e fundit, shënon vetëm 12.1%, ndërsa Mali i Zi i suksesshmi nga gjithë vendet e Ballkanit Perëndimor përmbush 57.5% tyre. Komunat i nënshtrohen vlerësimit u përzgjodhën rastësisht një mostër, ato janë: Dragash, Ferizaj, Gllogoc, Graçanicë, Klinë, Kllokot, Malishevë, Mamushë, Mitrovicë, Partesh, Podujevë, Ranillug, Shtërpcë, Zubin Potok, Zveçan. Nga këto: suksesshmet janë Mitrovica (59.8%), Dragashi (44.5%) dhe Podujeva (39.7%). fund këtij vlerësimi gjenden komunat si: Zvecani, Zubin Potoku dhe Parteshi kanë mbushur 0% deri 1% kritereve. Problemet kryesore u vërejtën janë ne fushën e komunikimit me publikun si dhe pjesëmarrjen qytetare ne vendimmarrje, monitorimin dhe vlerësimin e projekteve dhe politikave. Poashtu, qeveritë lokale Kosovës janë ndër pak transparentet kur bëhet fjalë për buxhetin, informacionet organizative dhe transparencën e prokurimit publik.  
Në Kosovë nuk kemi politikan por kemi partiakë Posted: 27 Jun 2017 03:13 PM PDT

Shkruan: Albert Ramadani Ne gjithë vendet e botës vendet udhëhiqen nga partitë dhe nga disa grupe ekspertesh apo politikbërsit te cilit njohin fushat ndryshme dhe nevojshme për qeverisur sistemin brenda dhe jashtë shtetit cilit ju shërbejnë.Kur flasim për Kosovë, nuk vjen ne shprehje te ketë qeverisje nga ekspertet,edhe pse gjitha partitë bëjnë gara për tërhequr figura ekspertesh,njerëz shoqërisë civile,ku këta fundit shkojnë për ta rregulluar sistemin e ati grupi apo partie për ti dhënë ndryshim nga brenda dhe për reflektuar pozitivshtë. Ne fakt kemi ardhur ne përfundim se partitë tek Kosovë nuk bëjnë gara për ti marr apo future ne gjirin e vet për ta rritur vlerën por ma tepër për ta ulur vlerën ne shoqëritë tona se marrja apo futja e një ekspertit ne hirearkitë partiake është një pakë ne shoqëritë tona,marrja dhe futja ne emër te ekspertit apo njohësit te fushave te ndryshme brendësi partisë ne mënyrë automatike shuan idenë dhe qëllimin për ti dhënë vendit kahje pozitive. Deri tani gjithë partitë kanë treguar se ne partitë e tyre nuk ka politikan por ka vetëm partiak,kur ke politikan kuptimin ekspertesh fushave aj qon proceset përpara kuptimin profesional,politikani apo politik-bërsi nuk mban inate apo interesa grupore e partiake aj ndikon fushat për cilat është thirrur,tek ne pak parti ke qe ju lejojnë apo ju japin hapësirë personave me njohuri politike apo diplomatike,ne parti duhet ketë njohës te shumë fushave si marrëdhënieve ndërshoqërore ekspert për fusha dialoguese nuk do thotë dialog vetëm kur na thërret bashkësia ndërkombëtare apo me një fjalë vetëm e vetëmkur na tërheq për flokësh”dialogues duhet kemi edhe për gjitha çështjet siç janë politike,ekonomike,sociale etj. Me një fjalë Kosovës i duhen politikane dhe ekspertet jo militante te cilët shndërrohen ne grupe udhëheqëse partiake, ku nuk janë ne gjendje ta shtynë asnjë çështje parimore për shtetin dhe shoqërinë, vetëm e vetëm sa kanë dëmtuar dhe vazhdojnë ta dëmtojnë për afër dy dekada këtë shoqëri .
Reciprociteti-do të duhej të vlen edhe në mes të Kosovës dhe Serbisë Posted: 27 Jun 2017 03:11 PM PDT

Shkruan: Refik HASANI
Institucionet e Kosovës nuk duhet hezitojnë edhe tej, por legjislatura e gjashtë e Parlamentitë Kosovës duhet përgatitë dhe miratojë një deklaratë, pse jo edhe një rezolutë lidhur me shkeljen e drejtave shqiptarëve për Krahinën e mbetur nënë administrimin e Serbisë. Shqiptarët nga kjo pjesë me drejtë presin Kosova ngrit zërin, shtrojë dhe mbrojë drejtat tona na takojnë si ato individuale dhe ato kolektive. Kjo pjesë nuk duhet dhe nuk mundë jetë një monedhë dhe çmim Serbia duhet ta njoh Kosovën dhe sakrifikohen shqiptarët nga tri komunat. Shqiptarët nga Komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës janë një kartë e fortë për Kosovën nëse dihet shfrytëzohet mirë, duhet jenë një balansues masën e kandarit politik dhe diplomatik me serbët lokal Kosovës.Prishtina bashku me Tiranën, Këshillin e Sigurimit OKB-së, ta ngritin çështjen e pazgjidhur shqiptarëve nga komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës. Çështja e shqiptarëve nga komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës duhet jetë edhe agjendën, fjalorin dhe temën e bisedave gjitha nivelet për gjithë, veçmas nga Presidenti, Kryeministri, kryetari i Kuvendit dhe Ministri i Punëve Jashtme Kosovës. Për diplomacinë e Tiranës dhe politikën e Prishtinës, hapësira e tri komunave ende është-temë tabu, prandaj duhet sa parë ,,shkrihet” , kjo temë lidhur me qëndrimin kanë mbajtur dhe ende janë duke mbajtur institucionet e dy shteteve ndaj shqiptarëve këto tri komuna. Është momenti i fundit diplomacia e Tiranës bashkëpunim me politikbërsit e Prishtinës thonë vërtetën për shqiptarët. Është për ardhur keq asnjëherë deri tani vija institucionale dy shtetet, Kosova e Shqipëria, nuk kanë debatuar parlamentet e tyre me ndonjë pikë rendit punës rreth gjendjes shqiptarëve.Është gabim politik dhe diplomatik nëse mendohet Kosova i ka,,duart e lidhura” ta mbrojë çështjen e drejtave individuale dhe kolektive shqiptarëve kësaj ane. asnjë rast nuk guxon përsëritet gabimi i funskionimi zyrës kuadër Komunës Gjilanit bazë rezolutës Paalamentit Kosovës. Edhe bisedimet, mesë Prishtinës dhe Beogradit duhet përqendrohen edhe rreth reciprocitetit, sukcesionin e mbetur nga ish-ngrehina artificiale e quajtur Jugosllavi dhe çështjet tjera si pagjeturit, etj. Kosova veçmas pas 17 shkurti 2008, nuk mund arsyetohet pse çështjen e shqiptarëve nga kjo pjese nuk e ka shtruar për ta debatuar. Me drejtë ne popullata shqiptare nga komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës jemi duke pritur nga Tirana, veçanërisht nga Prishtina, ta ngritin zërin, mbrojnë dhe përfaqësojnë edhe interesat tona këtë hapësirë etnike shqiptare. Kjo krahinë është mbetur harresë, nën mëshirën e kohës. Ne shqiptarët e ish-Jugosllavisë si qendër shkollës dhe dijës, e kemi patur Prishtinën, e kemi patur ,,busull e orientimit”.Minoriteti serbë Kosovë i gëzon gjitha drejtat, bile shumë se ç’ju takojnë edhe me çdo drejtë ndërkombëtare. Janë përfaqësuar me njëzet ulëse parlament Kosovës, i udhëheqin dy ministri.Shqiptarët nga Komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës janë privuar nga gjitha drejtat individuale dhe kolektive. Rajoni i kësaj krahine gjendet jug Serbisë, përgjatë vijës administrative me Kosovën, një sipërfaqe tokësore prej 1249 km2, me 138 vendbanime, 85 bashkësi lokale dhe17 zyre vendit. Sipas vlerësimit regjistrimit vitit 1991 tri komunat me shumicë shqiptare, jetojnë 101.549 banorë. Edhe pse kanë këtë numër përafërsisht sa janë serbët lokal Kosovës, shqiptarët sot nga tri komuna, nga Serbia vazhdimisht injorohen, përbuzen dhe shkelen drejtat e tyre, nuk ka media dhe ka ngulfatje informimit gjuhën shqipe, mungon përkujdesja shëndetësore, nuk ka ndonjë Spital regjional, por shqiptarët bredhin për shërim herë Prishtinë, Nish, Shkup e Beograd. Nuk u bë pagimi i dëmeve luftës dhe nuk i investuar për kthimin e dëbuarve dhe kategorisë zhvendosurve shqiptarë. Nuk ka ende amnisti për luftëtarët e UÇPMB-së, përkundrazi arrestimet nuk kanë ndalur. Përdorimi i flamurit dhe gjuhës shqipe nëpër institucione shtetërore ende është çështje e pazgjidhur tri komunat e cekura.Asnjëherë nuk u tërhoq një paralele krahasimore për investimet se sa janë bërë për kthim serbëve lokal Kosovës dhe zhvendosurve ardhur nga andej janë Kosovë. Kjo Krahinë është shndërruar një karantinë militarizimi forcave paramilitare me shumë baza ushtarake ushtrisë Serbe, ku janë vendosur pjesëtarët e xhandarmërisë dhe forcave elite speciale krijojnë frikë dhe mbjellin një psikozë pasigurisë. tri Komunat e cekur lartë mungon liria e lëvizjes veçmas komunën e Medvegjës, Karadakë Preshevës dhe Malësinë e Bujanocit. Institucionet e Kosovës duhet na japin instruksione menduara mirë dhe shumë qarta për çështjen e Këshillit Nacional, marrëveshjes Konçulit, pjesëmarrjes apo jo neve shqiptarëve për parlament Serbisë etj. Mediat tona shqiptare duhet njoftojnë, sensibilizojnë dhe alarmojnë opinionin e gjerë, shfaqin interesim madh për zhvillimet po rrjedhin brenda Serbisë dhe qëndrimin e saj ndaj shqiptarëve këtë republikë. Përfundimisht hapet ,,kutia e pandorës” lidhur me ndërtimin e reciprocitetit Kosovë-Serbi, duke e shtruar tavolinë edhe çështjen e kësaj Krahine dhe pasurit e shqiptarëve nëpër qytete Serbisë.Institucionet e Kosovës formojnë një qëndrim, platformë a strategji afatshkurtër, afatmesëm apo afatgjatë, se çfarë dhe si t’i artikulojnë kërkesat shqiptarët nga kjo pjesë. Kosovë jetojnë mbi 50 mijë banorë ardhur si dëbuar, zhvendosur nga konflikti dhe lufta e armatosur nga qershori 1999, por asnjë shtëpi nuk është ndërtuar për këtë kategori. Kërkojmë dhe ju bëjmë apel bartësve institucioneve Kosovës se nuk duhet kenë hezitim dhe ta thonë troç: drejtat gëzojnë minoriteti serbë Kosovë, nuk mund t’iu mohohen me kurrfarë konventash ndërkombëtare as shqiptarëve jetojnë Komunën e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës. Faktori ndërkombëtar për serbët lokal jetojnë Kosovë ka kërkuar garanci dhe janë duke i realizuar, por edhe i monitorojnë vazhdimisht plotësimin e këtyre drejtave. Angazhime duhet ketë edhe nga ky faktor për realizimin e po atyre drejtave edhe për shqiptarët nga kjo pjesë, veçmas nuk guxon mungoj përpjekja nga Prishtina.Është pa përgjegjësi totale, sjellja jo adekuate ndaj shqiptarëve asaj pjese, kur Kosova deri tani nuk ka caktuar as edhe një zyrtarë, Koordinator apo departament do merret me problematikën e kësaj krahine!?. Politika e shtetit Kosovës bashkëpunim ngushtë me dy Akademitë tona dhe diplomacinë e shtetit Shqiptarë duhet hartojnë një strategji veprimi dhe duhet ngrihet gjitha instancat relevante ndërkombëtare. Reciprociteti luan rol dominues ndërtimin e gjitha marrëdhënieve mesë dy shteteve fqinje për shtetasit e njëri-tjetrit. Nuk duhet pritet dhe mbesim,,duke e pritur godon”, a thua kur Serbia do ta njoh Kosovën si shtet. Republika e Kosovës duhet kërkojë drejtat e shqiptarëve Serbi nëse dëshirojmë ndërtimin e raporteve shëndosha mesë dy popujve mëdhenj kësaj pjese Ballkanit. Kjo duhet jetë formulë e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, si dy shtete pretendojnë bëhen pjesë e Bashkimit Evropian.
Reklama