Home » RTSH: “PS feston fitoren, Rama: Shqiptarët kanë folur kuqezi!” plus 9 more

RTSH: “PS feston fitoren, Rama: Shqiptarët kanë folur kuqezi!” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “PS feston fitoren, Rama: Shqiptarët kanë folur kuqezi!” plus 9 more

PS feston fitoren, Rama: Shqiptarët kanë folur kuqezi! Posted: 27 Jun 2017 12:56 PM PDT

Partia Socialiste me një miting madhështor ka festuar fitoren e saj cilësuar historike zgjedhjet e përgjithshme 25 qershorit. Lideri i saj Edi Rama ka mbajtur një fjalim do mbahet mend gjatë për mesazhet ai përcolli. “Shqipëria ka folur troç dhe shqiptarët vendosën qartësisht me një votë kuqezi. Qytetarët zgjodhen ardhmen dhe na thanë Shqipëria është mbi majtën dhe djathtën, shteti është i qytetarëve dhe jo i pushtetarëve. Qytetarët i thanë jo politikës kacafytjes. Populli zgjodhi PS për udhëhequr vendin këtë mision si fuqi e vetme udhëheqëse” tha fjalën e tij zoti Rama.
Kreu socialist dhe kryeministri i vendit për katër vitet e ardhshme premtoi seNe do qeverisim me forcën e shembullit për gjithë dhe jo me shembullin e forcës kundër tjerëve. Sfidat e Shqipërisë nuk janë socialistë apo demokratë, por sfida shqiptarë. Kemi lindur jo majtë dhe jo djathtë, jo ndarë tanët dhe atyrë, por njëjtë gjak, gjuhë, thjesht shqiptarë” tha zoti Rama. “Fitorja është e Shqipërisë dhe merita është e njerëzve zakonshëm, e jona është vetëm barra e madhe e përgjegjësisë, për mos harruar se shqiptarët nuk zgjodhën për Shqipërinë kemi, por për Shqipërinë duam” shtoi ai duke korrur duartrokite.
Edhe një herë ashtu si gjatë fushatës zoti Rama tha seDuhet kemi një përpjekje shqiptare përbashkët për ta bërë Shqipërinë mirë. Ta bëjmë arsyeshme dhe njërëzore politikën tonë”.
Ndryshe nga sa mund pritej zoti Rama ka formuluar një urim për kundërshtarin e tij Lulzim Basha. “Dua ta falenderoj sot Lulzim Bashën pasi 18 maj vuri Shqipërinë parën dhe siç e shohim tani marrëveshja është ajo është dhe jo si cinikët e kazanit donin t’i bënin shqiptarët besonin ashtu si shpreheshin ata” tha kreu socialist. “Jam i gatshëm veproj dhe ju kërkoj gjithëve njëjtën gatishmëri. Dua tu thëm udhëheqësve partive opozita se fushata mbaroi dhe shqiptarët e kanë bërë zgjedhjen e tyre. Është koha vëmë vetën tonë dispozicion tyrë dhe Shqipërinë përpara partisë, dhe shqiptarët përpara dallimeve politike. Është koha vëmë flamurin përbashkues kuqezi përpara flamujve feudeve tona politike” tha fituesi i zgjedhjeve 25 qershorti kreu socialist dhe kryeministri i vendit Edi Rama.
Zgjedhjet, përfundimi i numërimit konfirmon fitoren e PS Posted: 27 Jun 2017 12:42 PM PDT

KQZ deklaroi sot përfundimin e numërimit votave zgjedhjeve 25 qershorit, si dhe rezultatin paraprak këtyre zgjedhjeve. Kreu i komisionit Klement Zguri ndërsa bëri ditur rezultatet, vlerësoi se për herë parë historinë e zgjedhjeve shqiptare, numurimi i votave është bërë brenda 47 orëve. Sipas rezultateve ai ofroi fituese e zgjedhjeve është PS me 74 mandate, e ndjekur nga PD me 43 mandate, LSI 19 mandate, PDIU 3 mandate dhe PSD 1 mandat.
Urimet nga krerët e qeverive të huaja për PS Posted: 27 Jun 2017 12:06 PM PDT

Shqipëria dhe posaçërisht Partia Socialiste dhe kryeministri shqiptar Edi Rama, kanë marrë urime shumta nga krerët e qeverive huaja lidhur me fitoren zgjedhjet parlamentare. Kancelarja gjermane Angela Merkel , ne mesazhin e saj derguar zotit Rama shkruan: Urime merituara. Pre takohemi brenda pak ditësh, duke iu referuar takimit ne Trieste me kreret e vendeve Ballkanike. Kurse kryeministri italian Paolo Xhentiloni u shpreh: Fitore e merituar për Shqipërinë. Partia socialiste është një shembull i veçantë, urime gjithë shqiptarëve. Presidenti iTurqisë, Rexhep Taip Erdogan, urimin e tij thekson: Përgëzime për fitoren spektakoklare e cila forcon marrdhëniet tona. Shqipëria dhe Truqia mbeten partnerë strategjikë. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi lajmëroi se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani, për ta uruar për procesin zgjedhor po permbyll Shqipëria. Institucionet, partitë politike dhe qytetarët atje, sikurse edhe Kosovë, dëshmuan pjekuri dhe kulturë lartë politike, duke organizuar zgjedhje lira, ndershme dhe demokratike”,është shprehur ai. Thaçi thekson se Kosova dhe Shqipëria kanë krijuar traditë mirëfilltë organizimit zgjedhjeve me standarde evropiane.
Basha befason, nuk deklaron dorëheqjen, por ngrin funksionet e tij Posted: 27 Jun 2017 11:57 AM PDT

Ndryshe nga sa pritej Kreu i PD Lulzim Basha nuk deklaroi sot dorëheqjen pas asaj kundërshtarët e tij e cilësuan humbje dramatike dhe e paprecedentë e partisë tij zgjedhjet e  25 qershorit. një dalje para mediave zoti Basha akuzoi kundërshtarin për garë pabarabartë, përfshirje krimit, blerje vote dhe triumf i paligjshmërisë. “Kjo është luftë për jetë a vdekje” tha zoti Basha.
Kreu i deritanishëm i PD mori përsipër përgjegjësitë për humbjen, por nuk dha dorëheqjen. Ai tha se ngrin funksionet e tij, ndërsa do ti nështrohet një gare re për kreun e partisë. Statuti i PD e ka shprehur qartë se kur partia humbet zgjedhjet nënkryetari dorëhiqet.
Revoltë në PD: Të dorëhiqet Basha, përgjegjësi i vetëm për humbjen e paprecedent dhe dramatike të PD Posted: 27 Jun 2017 11:40 AM PDT

PD duket se ka nisur një revoltë ndaj kreut saj Lulzim Basha, pas humbjes kësaj partie zgjedhjet e 25 qershorit, e cila konsiderohet humbja e madhe historinë e saj. Një deklarate e një grupi anëtarësh niveleve ndryshme drejtuese PD cilën kërkohej dorëheqja e zotit Basha, është pasuar nga një tjetër deklaratë e firmosur nga figurat njohura demokratëve ndër vite. Mes tyre janë emrat e Besnik Mustafajt, Genc Rulit, Astrit Patozit, Ridvan Bodes, Majlinda Bregut etj.
Ata shprehin ndër tjera shqetësimin për rezultatin katastrofik te PD këto zgjedhje. ndodhur sipas tyre një situatë paprecedent rënies rezultateve elektorale PD-së gjatë kohës qënies opozitë dhe precedentit zbatuar ne PD nga Kryetari i Partisë, për raste tilla, ata kanë kërkuar dorëheqjen e menjëherëshme dhe parevokueshme Kryetarit, Lulzim Basha, si përgjegjës i vetëm për humbjen e paprecedent dhe dramatike PD këto zgjedhje. Nënshkruesit kërkojnë fillimin e një procesi analizës dhe reflektimit serioz e te pergjegjshem per Rindërtimin e shpejtë te PD, si hap i parë për ringritjen e djathtës Shqipëri.
Zyrtarë të PD kërkojnë dorëheqjen e Bashës Posted: 27 Jun 2017 11:22 AM PDT

19 anëtarë  niveleve ndryshme forumeve PD, shumica zyrtarë selisë kësaj partie, kanë dalë mbrëmjen e martës me një deklaratë zyrtare ku akuzojnë kreun e PD Lulzim Basha si përgjegjës humbjes rëndë sipas tyre PD zgjedhjet e 25 qershorit dhe i kërkojnë japi dorëheqjen.
“Lulzim Basha kryetari i PD është përgjegjësi kryesor i kësaj humbjeje. Për tepër Kryetari i Partisë ka marrë përsipër personalisht, shkelje normave statutore hartimin e listës deputetëve dhe programin e fushatës, duke hequr përdhunshëm simbolet e PD dhe mbjellë përçarje pamerituar me etiketimet “ky është i republikës vjetër deri tek 22 vjeçaret e FRPD”” vlerësohet deklaratë. Sipas saj “Basha bëri një fushatë për “Listën Basha” duke mos reflektuar asnjë nga shqetësimet dhe kauzat kryesore opozitës si kriminalizimi i parlamentit dhe administratës, droga, koncesionet etj dhe përputhje plotë me fushatën e PS”. Për këto arsye nëshkruesit e deklaratës vlerësojnë se “Kryetari i PD Lulzim Basha si përgjegjësi i kësaj humbjeje duhet japë dorëheqjen për t’i hapur rrugë rinovimit PD dhe bashkimit sa gjerë saj!”
Erdogan – Ramës : Përgëzime për fitoren spektakolare Posted: 27 Jun 2017 10:42 AM PDT

Presidenti turk Erdogan e ka konsideruar si spektakolare fitoren e PS Zgjedhjet e 25 qershorit. “Përgëzime për fitoren spektakolare. Kjo fitore forcon marrëdheniet tona. Shqipëria dhe Turqia partnere strategjike. Gëzuar Bajramin gjithë shqiptarëve” shkruan zoti Erdogan urimin drejtuar kryeministrit Rama.
Gentilioni uron Ramën Posted: 27 Jun 2017 10:38 AM PDT

Pas kancelares Merkel kryeministri Rama ka marrë urime edhe nga homologu i tij italian Paolo Gentilioni. “Një fitore e merituar për Shqipërinë. Partia Socialiste është një shembull i veçantë. Urime gjithë shqiptarëve” shkruan urimin e tij kryeministri Gentiloni.
Doshi: Do jem me Ramën për Shkodrën Posted: 27 Jun 2017 07:36 AM PDT

Ish deputeti socialist Tom Doshi arriti fitojë një mandat deputeti Shkodër, këtë rradhë nën siglën e Partisë Social Demokrate. një dalje për mediat gjatë ditës martë zoti Doshi tha se kjo fitore nuk ishte e lehtë. Ajo u arrit falë përkrahjes votuesve.
Zoti Doshi njihet për polemikat me figura njohura politikës, përfshirë dhe kryeministrin Rama. Duke vlerësuar faktin se Partia Socialiste ka arritur sigurojë qeverisjen e vetme, ai tha se e vetmja kërkesë e tij për zotin Rama është mbajtja e premtimeve. Ndërkaq zoti Doshi sulmoi ashpër për Lëvizjen Socialiste për Integrim.
I pyetur nga gazetarët lidhje me mosmarrëveshjet me degët e Partisë Socialiste Shkodër, Doshi u shpreh se bashkëpunimin e ka me kryeminsitrin, ndërsa zbuloi se me Ramën kishte patur një bisedë telefonike.
Pas përfundimit procesit numërimit votave Shkodër, Partia Demokratike arriti marrë 5 mandate deputeti atë qark, Partia Socialiste katër mandate dhe Partia Social Demokrate 1 mandat deputeti.
Statistika zgjedhore, PS dhe LSI më shumë vota dhe mandate, PD më pak Posted: 27 Jun 2017 06:29 AM PDT

zgjedhjet parlamentare 25 qershorit, duket se po shënohen disa rekorde partiake. Nga numërimet deri orën 15, ajo ka fituar 746.374 vota ose 48,31 përqind. Kur kanë mbetur edhe pak shumë se 2 përqind e votave, mendohet se numëri rritet. zgjedhjet e kaluara PS fitoi 713.407 vota ose 41.36 perqind. Sipas përllogaritjeve kjo parti ka marrë deri tani rreth 33 mijë vota shumë.
Me rritje është edhe LSI. Ajo i ka kaluar 221 mijë vota ose 14.3 përqind. zgjedhjet e kaluara LSI kishte fituar 180 470 vota, 10.46 përqind. Diferenca është mbi 41 mijë vota.
Ndërkaq PD ka shënuar një rënie dramatike. Deri tani për këtë parti kishte grumbulluar gjithë djathtën shqiptare, kanë votuar 445.853 votues ose 28,86 përqind. zgjedhjet e vitit 2013 demokratët morën si parti 528.373 vota ose 30.63 përqind. Diferenca është mjaftë e madhe 83 mijë vota.
gjitha këto dhëna kanë reflektuar edhe tek mandatet e deputetëve. PS ka marrë 74 mandate, 9 shumë nga zgjedhjet e kaluara. PD 43 mandate, 7 pak nga zgjedhjet e kaluara, ndërsa LSI 19 mandate, 3 shumë nga zgjedhjet e katër viteve parë.
Këto dhëna dhe tjera pritet jenë qendër komenteve dhe analizave.
Reklama