Home » Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more

Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more

Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj Posted: 27 Jun 2017 12:13 AM PDT

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike Elbasan, Fitim Zekthi, i cili mbeti jashtë listës fituese ka reaguar përmes një postimi fb mbi rezultatin e dobët demokratëve. Për Zekthin shkaqet e hmbjes PD nuk duhen parë tek Basha por tek skema masive e blerjes votës. Nuk eshte Basha problemi dhe nuk e ka ai fajin per kete blerje te organizuar ne menyre kirurgjijale qender per qender votimi. Ai nuk kishte shanse ta ndalte kete gje”. Këtë fakt ai e mbështet me rënien një pas një bastioneve djathta këtë qark, sipas tij PD edhe vitet errëta saj ka triumfuar. “PS, LSI dhe PDIU kane blere vota. Jemi ne nje gjendje te mjere: nje pjese shume e madhe duan para, pra te vete njerezit ka hyre fort kjo kulture e shitjes. Mua vete me kerkuan para. Njerez qe i njoh me vite me thonin: Fitim ti e di ne jemi djathtas por ata po marrin leke, po japin leke, do na jepni gje? Eshte e tmerrshme por e vertete. Per mua rezultati i marre nga PD perballe lekeve te PS, atyre te LSI dhe PDIU eshte gjigand”.  Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Rezultati drejt fundit, ja qarqet ku po numërohen kutitë e fundit të votimit Posted: 27 Jun 2017 12:08 AM PDT

Po shkon drejt mbylljes procesi i numërimit votave për zgjedhjet parlamamentare 25 qershorit. Deri orën 09:12të mëngjesit kësaj marte është ezauruar numërimi i 95.54% i Qendrave Votimit ose 5123 Qendra Votimi nga 5362 janë total. Berat kanë mbetur 4 kutitë e fundit pa u hedhur sistemin e dhënave KQZ. Durrësi ka për numërim 53 kutitë e fundit, Elbasan mbeten ende 67 kuti, Gjirokastër 11 kuti, Kukës 2 kutitë e fundit, Lezhë 2 kuti, Shkodër 30 kuti, Tirana ka 75 kuti ende për numërim dhe Vlora ka 3 kuti. Përkundër numrit votave shpërndahen nga njëra parti tek tjetra, asgjë nuk ka ndryshuar numrin e mandateve rang kombëtar. PS vijon ruajë 74 mandate, PD 43, 19 LSI, 3 PDIU dhe mandati i Tom Doshit Shkodër nën siglën e PSD. rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more   Klikoni këtu për tu informuar: Janë numëruar 95% e kutive: PS 74 mandate, PD 43, LSI 19, PDIU 3, PSD 1 /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Surpriza Doshi në Shkodër, edhe 23 kuti votimi për numërim Posted: 27 Jun 2017 12:02 AM PDT

qarkun e Shkodrës kanë mbetur 23 kutitë e fundit për votim. Gazetari jonë Bepin Kolvataj raportoi nga KZAZ numër 2 këtë qytet ka 112 qendra votimi. Kanë mbetur 8 kutitë e fundit, ndërsa është punuar gjatë gjithë natës. Proçesi pritet zgjasë dy orë apo shumë për kutitë e mbetura. 77 kuti numëruara rezultati është si vijon. PD-6710 vota PS-6326 vota PSD-2642 vota LSI-2241 vota Ndërkohë shkallë qarku, për 398 Qendra Votimi   janë protokulluara nga 421 total, rezultati është si poshtë. PD-38866 vota PS-36189 vota PSD-12067 vota LSI-12023 vota PD është anvantazh një diferencë mbi 2600 vota ndaj PS. Risi e zgjedhjeve Shkodër ishte Tom Doshi nën siglën e PSD bëri mundur mposhtjen e LSI, duke u pozicionuar forcë e tretë Shkodër. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Në Tiranë kutitë e fundit, PS 18 mandate, PDIU në ethe për mandatin e kryetarit Posted: 26 Jun 2017 11:52 PM PDT

Në Tiranë në tre KZAZ nuk është mbyllur procesi i numërimit. Nuk është mbyllur numërimi në KZAZ nr  39, KZAZ nr 33 në  shkollën Hasan Prishtina dhe në KZAZ nr 35  që ndodhet  në shkollën Vasil Shanto tek Njësia 5 Këto janë KZAZ me numrin më të madh të qendrave të votimit. Nga ambientet e KZAZ nr 39, gazetarja e Ora News Manjola Hasa informoi se procesi i numërimit është ndërprerë në orën 05:00 të mëngjesit dhe pritet të nisë në orën 11:00 Nga 72 kuti votimi janë numëruar 45 kanë mbetur 27 kuti votimi. Kur jane numeruar 1 123 kuti nga 1 198 te tilla PS ka 18 mandate , 11 mandate ka PD dhe 5 mandate LSI. Momentalisht PDIU është në ethe për mandatin e kryetarit. Aktualisht PDIU ka 2.97 % te votave, do vetem 3 % te kaloje pragun.   Ndërsa Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Mesila Doda, e shkuar tek PDIU mund te qendroje jashte parlamentit. rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 more    

rezutattttt Ora News: “Zekthi: PD nuk mori as votat e komisionerëve dhe vëzhguesve të saj” plus 8 moreGazetarja Manjola Hasa duke raportuar nga KZAZ nr 39

/Oranews.tv/  Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Eurodeputetja italiane tregon pse pati pjesmarrje të ulët në zgjedhje Posted: 26 Jun 2017 11:26 PM PDT

Për Shqipërinë ka qënë një ditë demokracie, u zhvillua një klimë pozitive krahasim me çka ndodhte kaluarën”. Kështu ka deklaruar për agjensinë italiane informacionit Ansa, eurodeputetja Elly Schlein, zëvëndës kryetarja e delegacionit PE për raportet e stabilizim asocimit mes Bashkimit Europian e Shqipërisë. Edhe pse ka pasur dyshime mbi raste parregullësish, ato nuk janë shumë ndryshme nga ato mund verifikohen dhe vende tjera BE”, tha ajo. “Raste e dyshimta kanë bëjnë kryesisht me votën familjare, me votën e shumëfishtë dhe me praninë e konsiderueshme personave jashtë selive disa qëndrave votimit”, është shprehur eurodeputetja. Përsa i përket pjesëmarrjes ulët votime, Elly Schlein u shpreh se kjo ka bëjë me mungesën votë mbi 1.2 milonë emigrantëve shqiptarë rezidentë jashtë kufirit shqiptar e rezultojnë regjistruar listat elektorale. lidhje mbi ardhmen europiane Shqipërisë, eurodeputetja cilësinë e zëvëndeskryetares së delegacionit Parlamentit Europian për raportet e stabilizim asocimit mes Bashkimit Europian e Shqipërisë për agjensinë Ansa u shpreh se “BE u impenjua thjeshtojë proçedurat për zgjedhje sa lira e demokratike, por tashmë rruga e Tiranës drejt Brukselit varet nga ajo çka do ndodh ditët e ardhshme.” “Shpresa është, tha ajo, krijohet shpejt qeveria e re dhe bashkarisht punohet për zgjerimin e reformave, mënyrë veçantë atë drejtësisë për një sistem gjyqësor paanshëm e gëzon besimin e qytetarëve.” Klikoni këtu për tu informuar: Janë numëruar 95% e kutive: PS 74 mandate, PD 43, LSI 19, PDIU 3, PSD 1   /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Kokëdhima: Raporti i OSBE-së do të harrohet shpejt! Duhet reformë zgjedhore Posted: 26 Jun 2017 11:08 PM PDT

Drejtuesi i partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima, një reagim Facebook, pas publikimit raportit monitorimit OSBE/ODIHR-it, u shpreh se nuk kishte asnjë iluzion Rilindja dhe PD-ja do bënin zgjedhje me standarde, ndaj edhe kjo ishte arsyeja kryesore nuk u fut zgjedhjet parlamentare. Sipas Kokëdhimës PS dhe PD nuk bëjnë dot dhe as nuk kanë vullnet bëjnë zgjedhje lira e ndershme dhe pret parlamenti i ri zgjidhë përfundimisht problemin e zgjedhjeve Shqipëri. Statusi Facebook Delegacioni i OSBE/ODIHR-it dhe koordinatori Robert Batelli konfirmuan se: “Prisja këto zgjedhje ishin mira, por janë njësoj si zgjedhjet e mëparshme”. ZGJIDHJA nuk kishte asnjë iluzion se Rilindja dhe PD-ja nuk mund bëjnë zgjedhje me standarde. Kjo ishte edhe arsyeja kryesore Zgjidhja nuk u përfshi këto zgjedhje dhe kërkoi bojkotimin e tyre. Misionet ndërkombëtare monitorimit dhe certifikimit zgjedhjeve nuk kanë mundur ta ndihmojnë Shqipërinë arrijë bëjë zgjedhje me standarde. Nuk kishte asnjë arsye OSBE/ODIHR-i priste zgjedhje mira se ato shkuarat.  Edhe 100 vjet po vazhdojë t’i bëjë zgjedhjet Rilindja dhe PD-ja me këtë kod e sistem dhe me këtë infrastrukturë e teknologji zgjedhore, Shqipëria nuk do bëjë dot zgjedhje lira e ndershme. Zgjedhjet e 25 qershorit u bënë me dhjetra shkelje rënda ligjit dhe kushtetutës. Zgjedhjet e 25 qershorit janë pabesueshme, pandershme, deformuara dhe jo lira. Raporti i sotëm i OSBE/ODIHR-it do harrohet shpejt pas zgjedhjeve ardhshme do jenë si ato 25 qershorit. PS dhe PD nuk bëjnë dot dhe as nuk kanë vullnet bëjnë zgjedhje lira e ndershme. dy partitë e mëdha e vjetra, sa herë janë pushtet vjedhin, trafikojnë, manipulojnë, blejnë e shesin votat çdo palë zgjedhje! Zgjidhja pret puna e parë e parlamentit ri jetë reforma zgjedhore dhe çdo masë tjetër do zgjidhte përfundimisht problemin e zgjedhjeve Shqipëri. Klikoni këtu për tu informuar: Janë numëruar 95% e kutive: PS 74 mandate, PD 43, LSI 19, PDIU 3, PSD 1 /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Kandidatët fitues të LSI dhe PDIU në 12 qarqe Posted: 26 Jun 2017 10:30 PM PDT

Lëvizja Socialiste për Integrim ka marrë 19 mandate deputetësh Parlamentin e ri. Nëse nuk do ketë ndryshime votash tek kutitë e fundit, lista poshtë janë deputetët e rinj nga kjo forcë politike Parlamentin e Shqipërisë. Ish-ministri i Transporteve Sokol Dervishaj nuk e ka fituar mandatin e deputetit Vlorë, por atje ka fituar profesori i njohur Shezai Rrokaj. PDIU ka fituar një mandat edhe Peshkopi, por nuk ka arritur dot fitojë mandat Fier ku ka komunitet çam. As kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi nuk ka arritur marrë dot mandatin e deputetit. Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Mesila Doda, e shkuar tek PDIU nuk ka arritur marrë mandatin Tiranë.   Ndërkohë kandidatja e PDIU-se Reme Lala me marr mandatin deklaroi se do t’i bashkëngjitej Partisë Socialiste. poshtë janë edhe kandidatët fitues kësaj force politike. LSI  Qarku Tiranë 1    Klajda    Gjosha
2    Kejdi    Mehmetaj
3    Floida    Kërpaçi
4    Endrit    Braimllari
5    Luan     Rama Qarku Vlorë 1    Shezai    Rokaj Qarku Fier 1    Petrit     Vasili
2    Robert     Bitri Qarku Durrës
1    Lefter    Koka
2    Nora    Malaj Qarku Lezhë
1    Viktor     Tushaj Qarku Korçë
1    Edmond Panariti Qarku Fier
1    Petrit     Vasili
2    Robert     Bitri Qarku Elbasan
1    Monika Kryemadhi
2    Edmond Haxhinasto Qarku Dibër
1    Përparim Spahiu Qarku Berat
1    Nasip    Naço
2    Gledjon Rehovica Lista e deputetëve fitues PDIU:  Qarku Elbasan 1-Aqif Rakipi 2-Bujar Muça Qarku Dibër 1-Reme Lala  
Me të marr mandatin Reme Lala deklaroi se do t’i bashkëngjitet Partisë Socialiste. Klikoni ketu per tu informuarZgjedhjet, mbi 2000 QV të numëruara: PS 75 mandate, PD 42, LSI 20… Klikoni ketu per tu informuarExit Poll-i kombëtar: PS merr 45-49 % te votave, PD e dyta, LSI e treta Klikoni ketu per tu informuarMinute pas minute te gjitha zhvillimet ne diten e zgjedhjeve 25 qershor 2017   /Oranews.tv/     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Basha hesht për rezultatin, Ristani mbetet jashtë parlamentit Posted: 26 Jun 2017 05:58 PM PDT

Rezultati i zgjedhjeve 25 qershorit e ka vënë heshtje selinë e Partisë Demokratike. Kryetari i PD-së Luzim Basha ka ndjekur nga zyra e tij numërimin e fletëve votimit, teksa ka kërkuar nga komisionerët mos bien pre e presioneve por numërojnë cdo votë. Përsa i përket qëndrimit mbi rezultatin Basha ka vendosur flasë vetëm pas mbylljes gjithë procesit. Basha: Pas përfundimit numërimit do kem komentet e mia. Nga paktët kanë reaguar ka qenë sekretari i përgjithshëm i PD-së Arben Ristani, i cili i renditur i katërti Vlorë nuk arriti merrte mandatin e deputetit. një postim Facebook, ai ka shprehur falenderime dhe mirënjohje për gjithë simpatizantet dhe anëtarët e PD, cilët sipas tij për katër vite qëndruan opozitë vështirë, teksa vë theksin dhe te qëndresa për tre muaj cadrën e protestës. Ristani: Falenderoj me mirënjohje thellë gjithë anëtarët dhe simpatizantët e Partisë Demokratike për katër vitet e një opozite vështirë, tre muaj qëndresë çader dhe një muaj fushatë përkushtuar. Po ashtu ju bëj thirrje numeruesve dhe komisionerëve te PD, numërojnë cdo votë te opozitës, vullneti i Shqiptarëve pasqyrohet drejtësisht. Me përgjegjësinë e plotë si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Shqipërisë shpreh keqardhjen për rezultatîn e zgjedhjeve dhe bindjen se misioni i Partisë Demokratike vazhdon. Klikoni ketu per tu informuarZgjedhjet, mbi 2000 QV të numëruara: PS 75 mandate, PD 42, LSI 20… Klikoni ketu per tu informuarExit Poll-i kombëtar: PS merr 45-49 % te votave, PD e dyta, LSI e treta Klikoni ketu per tu informuarMinute pas minute te gjitha zhvillimet ne diten e zgjedhjeve 25 qershor 2017 /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Deputetja e PDIU në Dibër, Reme Lala: Do t’i bashkohem Ramës Posted: 26 Jun 2017 03:46 PM PDT

Kandidatja e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet për Dibrën, Reme Lala, e cila arriti merrte mandatin e deputetes, ka deklaruar se do t’i bashkëngjitet Partisë Socialiste. Deklarata e saj Fb: Për Dibrën dhe dibranët e mi do t’i bashkëngjitem vullnetit shqiptarëve për t’i dhënë timonin Edi Ramës. Ju jap fjalën se bashkë me Edi Ramën do ta bëjmë rrugën e Arbrit brenda këtij viti. Nëse kjo nuk arrihet do ta gris mandatin. Ju siguroj se vota ime Parlament do shkojë për Dibrën dhe Shqipërinë dhe asnjëherë për tepsinë. Klikoni ketu per tu informuarZgjedhjet, mbi 2000 QV të numëruara: PS 75 mandate, PD 42, LSI 20… Klikoni ketu per tu informuarExit Poll-i kombëtar: PS merr 45-49 % te votave, PD e dyta, LSI e treta Klikoni ketu per tu informuarMinute pas minute te gjitha zhvillimet ne diten e zgjedhjeve 25 qershor 2017 /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Reklama