Home » INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more

INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more

Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit Posted: 27 Jun 2017 10:37 AM PDT

Gjumë pa fund, dremitje herëpashershme, ndenjurit zbath dhe pipa e tij e pandashme: janë këto sekretet e gjeniut e kanë shoqëruar gjatë gjithë jetës tij përbërë jashtë kornizave. Edhe pse gjenet përbëjnë 40% inteligjencës sonë, duket se një pjesë e mirë varet edhe nga faktorët ambientalë. Me fjalë tjera, zakonet luajnë një rol rëndësishëm arsyetimin dhe marrjen e vendimeve. 10 orë gjumë. Gjumi, siç dihet nga gjithë, është një qetësues shumë i mirë për trupin, mendjen dhe zgjidhjen e problemve. Ainshtajni e kishte marrë këtë rregull shumë seriozisht: flinte paktën 10 orë natën dhe gjatë ditës dremiste poltron me një jastëk dorë. Kur muskujt i çliroheshin, i binin takëmet dhé zhurmshëm dhe atëherë ai kishte momentin e zgjimit. Disa studime shkencore kanë treguar se, pas 8 orë gjumi, ai kishte një intuitë mirë matematikore. Është gjumi bën inteligjent apo është inteligjenca bën flesh shumë? Këtë nuk e dimë: çfarë është e sigurt është se Ainshtajni nuk ka munguar asnjëherë “seancat bujare” gjumit. Një shëtitje gjatë ditës …  rutinën e tij përditshme nuk mungonin shëtitjet e gjata. Kur punonte Princeton, përshkonte këmbë 2.4 km vajtje-ardhje. Duke detyruar trurin përqëndrohej vënien e një këmbe para tjetrës, ai përqëndrohej veprime konkrete, duke favorizuar një gjendje tjetër, quhet hipofrontaliti i rastit: ndërsa mendimi dhe përpunimi i informacionit frenohet, ajo favorizon intuitën krijuese. Për drekë makarona. Ainshtajni i pëlqente makaronat. Ai donte një dietë pasur me karbohidrate: truri konsumon 20% energjisë totale e kërkuar nga trupi, edhe pse përbën vetëm 2% peshës tij. Neuronet preferojnë sheqerna thjeshta, tilla si glukoza. Megjithatë, kur nivelet e glukozës bien, trurit papritmas i humbet energjia. Por, përveç kësaj, doza e karbohidrateve e siguruar nga një pjatë me makarona mund jetë pak e tepruar, për nisur menjëherë arsyetime (përfitimet maksimale energjisë për trurin janë 25 g karbohidrate). këtë rast, është e vështirë për arritur një përfundim. Pipa, e pashmangshme jetën e tij. Mendimet e Ainshtajnit ishin shoqëruara pothuajse gjithmonë nga cigarja e vendosur pipë: kohën kur për rreziqet e pirjes duhanit flitej e dihej pak, shkencëtarët besonin se ky zakon kontribuonte qartësinë e arsyetimit Ainshtajnit. Ishin vitet ’40 dhe Ajnshtajni ishte një gjeni, pavarësisht nga kjo e metë, dhe jo për shkak saj. Sot fakt ne e dimë se sa dëme sjell pirja e duhanit, privon trurin për thithur oksigjen dhe pengon rritjen e neuroneve. një eksperiment bërë te 20 mijë adoleshentë amerikanë është arritur përfundimin se fëmijët inteligjentë, kur rriten kanë tendencën tymosin. Ndërkohë Britaninë e Madhe ata pinë duhan kanë tendencën ta kenë IQ ulët, njofton gazeta-shqip, Një gjeni rrinte me këmbët zbathur. Një tjetër zakon i çuditshëm i Ainshtajnit ishte të ecte me këmbët zbathur. Ai kishte vendosur të ecte me këmbët zbathur sepse gjithmonë i bëhej një vrimë në gishtin e madh të këmbës. Nuk ka studime shkencore që të thonë se duke ndjenjur zbathur, inteligjenca mund të jetë më e lartë. The post Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit appeared first on INSAJDERI.
Bashkimi Evropian gjobit për 2.42 miliardë euro kompaninë Google Posted: 27 Jun 2017 10:35 AM PDT

Bashkimi Evropian i vendosi sot një gjobë rekord prej 2.42 miliardë eurosh gjigandit të internetit “Google” për shkelje të rregullave antitrust me shërbimin e saj të blerjeve online. Komisionerja për konkurrencën e BE-së Margrethe Vestager tha se “Google ka abuzuar me ndikimin e saj në shërbimin e kërkimit, duke promovuar shërbimin e saj të blerjeve në rezultatet e kërkimit dhe duke ulur atë të konkurrentëve”. Komisioni Evropian pohoi se Google i jep përparësi shërbimit të saj të blerjeve edhe kur konkurentët mund të kenë oferta më të mira. Sipas komisionit “praktikat e firmës Google lejuan që shërbimi i tij i blerjeve të sigurojnë përfitime të konsiderueshme në kurriz të konkurrentëve”. Por sipas firmës Google, kompania është përpjekur “t’i grupojë” rezultatet e kërkimit për t’ia bërë më të lehtë konsumatorëve të gjejnë atë që dëshirojnë. The post Bashkimi Evropian gjobit për 2.42 miliardë euro kompaninë Google appeared first on INSAJDERI.
Ja kush do të jenë 140 deputetët e rinj në Kuvendin e Shqipërisë Posted: 27 Jun 2017 10:35 AM PDT

Procesi i numërimit ka përfunduar 8 qarqe vendit, ndërsa Durrës, Berat dhe Gjirokastër kanë ngelur 2 kutitë e fundit, po ashtu numërimi vijon edhe Tiranë. Nëse nga kutitë e fundit nuk do ketë surpriza, pesë janë partitë do kenë përfaqësuesit e tyre Parlamentin e ardhshëm. E nëse nuk ka ndryshime qarqet e mësipërme, mandatet do ndahen si poshtë: PS: 74 mandate
PD: 43 mandate
LSI: 19 mandate
PDIU: 3 mandate
PSD: 1 mandat Emrat e deputetëve rinj pritet jenë sesionin e ardhshëm parlamentar.
Qarku Berat, 7 mandate:
PS
1-Blendi Klosi
2-Ermonela Valikaj
3-Adnor Shameti
4-Fadil Nasufi
PD
1-Eduard Halimi
LSI
1-Nasip Naço
2-Gledjon Rehovica Qarku Dibër 6 mandate:
PS
1- Ilir Beqaj
2- Almira Xhembulla
PD
1- Dhurata Cupi (Tyli)
2- Xhemal Gjunkshi
PDIU
1- Reme Lala
LSI
1- Përparim Spahiu Qarku Durrës, vijon numërimi, 14 mandate:
PS
1-Eglantina Gjermeni
2-Milva Ekonomi
3-Fidel Ylli
4-Ilir Ndraxhi
5-Rolant Xhelilaj
6-Jurgis Çyrbja
7-Rrahman Rraja
8-Klodiana Spahiu
PD
1-Oerd Bylykbashi
2-Fatbardha Kadiu
3-Edi Paloka
4-Florjon Mima
LSI
1-Lefter Koka
2-Nora Malaj Qarku Elbasan, 14 mandate:
PS
1-Taulant Balla
2-Evis Kushi
3-Arben Kamami
4-Musa Ulqini
5-Anastas Angjeli
6-Luan Duzha
7-Nuri Belba
PD
1-Edmond Spaho
2-Endri Hasa
3-Luciano Boci
PDIU
1-Aqif Rakipi
2-Bujar Muça
LSI
1-Monika Kryemadhi
2-Edmond Haxhinasto Qarku Fier, 16 mandate:
PS
1-Erion Braçe
2-Adelina Rista
3-Bashkim Fino
4-Ismet Beqiraj
5-Antoneta Dhima
6-Bujar Çela
7-Tatiana Piro(Nurçe)
8-Anduel Xhindi
9-Gramoz Ruçi
10-Xhevit Bushaj
PD
1-Enkelejd Alibeaj
2-Genc Pollo
3-Myslim Murrizi
4-Luan Baci
LSI
1-Petrit Vasili
2-Robert Bitri Qarku Gjirokastër, vijon numërimi, 5 mandate:
PS
1-Bledar Çuçi
2-Mirela Kumbaro
3-Flamur Golemi
PD
1-Tritan Shehu
LSI
1-Vangjel Tavo Qarku Korçë, 11 mandate:
PS
1-Niko Peleshi
2-Eduard Shalsi
3-Elisa Spiropali
4-Ilirian Pendavinji
5-Ilir Xhakolli
6-Edlira Bode
PD
1-Valentina Duka
2-Ervin Salianji
3-Hekuran Hoxhalli
4-Klevis Balliu
LSI
1- Edmond Panariti Qarku Kukës, 3 mandate
PD
1-Flamur Noka
2-Isuf Celaj
PS
1-Mimi Kodheli Qarku Lezhë, 7 mandate:
PS
1-Lindita Nikolla
2-Pjerin Ndreu
3-Gjetan Gjetani
PD
1-Aldo Bumçi
2-Lindita Metaliaj
3-Andon Frrokaj
LSI
1- Viktor Tushaj Qarku Shkodër, 11 mandate:
PD
1-Romeo Gurakuqi
2-Izmira Ulqinaku
3-Lorenc Luka
4-Bardh Spahia
5-Nard Ndoka
PS
1-Ditmir Bushati
2-Paulin Sterkaj
3-Senida Mesi
4-Luan Harusha
PSD
1-Tom Doshi
LSI
1- Agron Çela Qarku Tiranë, vijon numërimi, 34 mandate
PS
1-Elona Hoxha/Gjebrea
2-Besnik Baraj
3-Olta Xhaçka
4-Blerina Gjylameti
5-Pandeli Majko
6-Saimir Tahiri
7-Vasilika Hysi
8-Ervin Bushati
9-Ogerta Manastirliu
10-Fatmir Xhafaj
11-Rakip Suli
12-Arben Ahmetaj
13-Xhemal Qefalia
14-Sadri Abazi
15-Ulsi Manja
16-Klotilda Bushka
17-Sadi Vorpsi
18-Arben Servet Pellumbi
PD
1-Lulzim Basha
2-Orjola Pampuri
3-Rudina Hajdari
4-Grida Shqima
5-Albana Vokshi
6-Jorida Tabaku
7-Sali Berisha
8-Halim Kosova
9-Gent Strazimiri
10-Fatmir Mediu
11-Dashamir Shehi
LSI
1-Klajda Gjosha
2-Kejdi Mehmetaj
3-Floida Kërpaçi
4-Endrit Braimllari
5-Luan Rama Qarku Vlorë, 12 mandate:
PS
1- Damian Gjiknuri
2- Vilma Bello
3- Alket Hyseni
4- Vullnet Sinaj
5- Andrea Marto
6- Edi Rama
7- Edmond Leka
8- Fatmir Velaj
PD
1- Agron Shehaj
2- Nadire Mecorapaj
3- Vangjel Dule
LSI
1-Sezai Rokaj
The post Ja kush do të jenë 140 deputetët e rinj në Kuvendin e Shqipërisë appeared first on INSAJDERI.
Pentagoni: Qeveria siriane po përgatitet për sulm kimik Posted: 27 Jun 2017 10:29 AM PDT

Pentagoni tha se Shtetet e Bashkuara kanë parë prova të përgatitjes aktive të forcave të Qeverisë siriane për sulm të mundshëm me armë kimike. Zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis, tha se aktiviteti është zbuluar në bazën ajrore Shayrat të Sirisë – baza që është sulmuar me raketa nga SHBA-ja, në muajin prill. Davis tha se inteligjenca amerikane ka zbuluar përgatitje që përfshijnë avionë specifikë, të cilët lidhen me përdorimin e armëve kimike. Edhe Shtëpia e Bardhë tha të hënën se Qeveria e Sirisë duket se po përgatitet për një sulm me armë kimike. Shtëpia e Bardhë tha se aktivitete të ngjashme janë parë përpara sulmit me agjentin nervor Sarin, që është kryer në muajin prill në qytetin Khan Sheikhoun. Pas këtij sulmi, që ka lënë të vrarë dhjetëra njerëz, presidenti amerikan, Donald Trump, ka urdhëruar sulme me raketa kundër bazës ajrore Shayrat të Sirisë. Presidenti sirian, Bashar al Assad, ka thënë se sulmi kimik në Khan Sheikhoun ka qenë i fabrikuar. “Siç e kemi thënë më herët, Shtetet e Bashkuara janë në Siri për të eliminuar (grupin militant) Shtetin Islamik. Nëse Assadi kryen vrasje të tjera masive, duke përdorur armët kimike, ai dhe ushtria e tij do të paguajnë çmim të lartë”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer, njofton REL. Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, tha se Rusia dhe Irani – aleatë të Assadit në luftën civile të Sirisë – do të mbahen po ashtu përgjegjës nëse ndodh një sulm i tillë.     The post Pentagoni: Qeveria siriane po përgatitet për sulm kimik appeared first on INSAJDERI.
Mesazhi politik dhe fetar i Erdoganit për Edi Ramën Posted: 27 Jun 2017 10:21 AM PDT

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka uruar sot për fitoren kryeministrin Edi Rama. Me anë të një mesazhi të shkurtër, Ergodan thekson se kjo ishte një fitore spektakolare. “Pergezime per fitoren spektakolare. Kjo fitore forcon marredheniet tona. Shqiperia dhe Turqia partnere strategjike. Gezuar Bajramin gjithe shqiptareve”, citohet në mesazhin e Erdogan, raportojnë mediat në Shqipëri. The post Mesazhi politik dhe fetar i Erdoganit për Edi Ramën appeared first on INSAJDERI.
Reperi që “turpëroi” Ramën, Bashën dhe Metën: Mblodhi afro 100 mijë njerëz në sheshin e Tiranës Posted: 27 Jun 2017 10:15 AM PDT

Noizy ishte i përzgjedhuri i radhës nga artistët për performuar mbrëmjen e kaluar sheshin “Skënderbej”. Edhe njëherë ai vërtetoi se është “reperi i kërkuar shqiptari”. Ditën e djeshme 30 vjeçari ka mbledhur shumë se 80 mijë njerëz shesh një koncert madhështor ku këndoi gjitha hitet e tij njohura, shkruan opinion.al videot ka shpërndarë sot nga ai vetë dhe kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, kuptohet ishte një shifër rekord, duke tejkaluar çdo miting tjetër mbajtur për fushatën zgjedhore gjatë këtij muaji. Por ka qenë vetë drejtoresha e Bashkisë  ajo i ka dhënë shifrën e  saktë reperit mesazh. “Mund them pa frikë 100.000 persona”, ka shkruar ajo. Kjo e ka bërë Noizyn ndihet krenar ndaj edhe e ka postuar bisedën për ta ndarë edhe me ndjekësit e tij. 888f5227-9323-438b-b9b4-423410c8c819-197x350 INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more Tashmë Noizy ka mundur politikanët shqiptarë Edi Ramën, Lulzim Bashën dhe Ilir Metën, cilët nuk arritën ti mblidhnin dot kaq persona. Noizy mbetet kështu reperi i mirë shqiptarë sa i përket pjesëmarrjes fansave festivalet e tij. Bashkë me Noizy ka qenë edhe pjesa tjetër e grupit OTR si Çiljeta, Varrosi, Kleisi, etj. /opinion.al         The post Reperi që “turpëroi” Ramën, Bashën dhe Metën: Mblodhi afro 100 mijë njerëz në sheshin e Tiranës appeared first on INSAJDERI.
Formacionet zyrtare: Vikingur – Trepça ’89 Posted: 27 Jun 2017 10:12 AM PDT

Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen parakualifikuese Ligës Kampionëve ndërmjet skuadrës Ishujve Faroe, Vikingur Gota dhe Trepça ’89. Ndeshja fillon prej orës 20:00 dhe nuk transmetohet askund televizionet e Kosovës. 888f5227-9323-438b-b9b4-423410c8c819-197x350 INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more The post Formacionet zyrtare: Vikingur – Trepça ’89 appeared first on INSAJDERI.
Kurti e Ymeri në Bruksel diskutojnë për formimin e Qeverisë Posted: 27 Jun 2017 10:05 AM PDT

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër, Albin Kurti, po qëndrojnë në Bruksel. Përmes një komunikate për media, VV njofton se Kurti dhe Ymeri kanë takuar eurodeputetin socialdemokrat nga Kroacia Tonino Picula dhe përfaqësuesit e zyrës së Komisioneres së lartë për Siguri dhe Politikë të Jashtme, Shefen e Kabinetit Fabrizia Panzetti, dhe këshilltaren e kabinetit Ana Maria Baura. “Gjatë takimeve është diskutuar krijimi i Qeverisë së re në Republikën e Kosovës dhe domosdoja e ndryshimit të kursit politik dhe qeverisës të Kosovës, zhvillimit ekonomik që sjellë punësim, sundimin e ligjit që lufton krimin e korrupsionin dhe politikat sociale që zbusin pabarazinë”, thuhet në komunikatën për media. “Përfaqësuesit e Komisionit dhe Parlamentit evropian u deklaruan se do ta pranojmë secilën qeveri demokratike që ka shumicën në Kuvend”, thuhet tutje në njoftimin e VV-së. “Përfaqësuesit e Vetëvendosjes shprehën zotimin për intensifikimin e bashkëpunimit drejt integrimit në BE si dhe për bashkëpunimin rajonal sipas parimeve të fqinjësisë së mirë dhe reciprocitetit në marrëdhënie.”/Insajderi.com The post Kurti e Ymeri në Bruksel diskutojnë për formimin e Qeverisë appeared first on INSAJDERI.
Presidenti Trump uron shqiptarët për festën e Bajramit Posted: 27 Jun 2017 10:04 AM PDT

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka marrë një mesazh nga Presidenti i Shteteve Bashkuara Amerikës, Donald Trump me rastin e Festës Bajramit Madh. “Unë dhe Melania, emër popullit amerikan ju dërgojmë urimet tona ngrohta për ju dhe popullin shqiptar teksa festoni Bajramin e Madh. Myslimanët Shtetet e Bashkuara iu bashkëngjitën tjerëve anembanë botës gjatë Muajit shenjtë Ramazanit përqendruar veprime besimi dhe bamirësie. Këtu Shtetet e Bashkuara myslimanët e përkujtojnë Bajramin e Madh me familjet dhe miqtë, duke vazhduar traditën e ndihmës fqinjëve dhe ndarjes bukës me tjerët, cilët vijnë nga gjitha fushat e jetës”, lexohet mesazhin e Donald Trump. “Ndërsa festojmë këtë ditë shenjtë bashku, na rivjen ndërmed dhe rikujtohemi për rëndësinë e mëshirës, dhembshurisë dhe mirëdashjes. Edhe njëherë ju uroj Ju dhe popullit Shqipërisë një Ditë shenjtë e bekuar Bajramit Madh!”, shton mesazhi. 888f5227-9323-438b-b9b4-423410c8c819-197x350 INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more The post Presidenti Trump uron shqiptarët për festën e Bajramit appeared first on INSAJDERI.
Nënkryetari i LDK-së: Kryeministri Mustafa ka biseduar me Visar Ymerin Posted: 27 Jun 2017 09:54 AM PDT

Dardan Sejdiu i Vetëvendosjes ka thënë se Albin Kurti ka bërë bisedë telefonike me kreun e LDK-së, Isa Mustafa, dhe se Kurti e Mustafa do të kenë një takim shumë shpejt. “Me qeverisje e Vetëvendosjes do të rregullohen të gjitha dallaveret në agjencione ku nuk do të kenë më lidhje me parti politike, do të ketë vetëm punëtor të vërtetë”, ka thënë Sejdiu në Interaktiv të KTV-së. E lidhur me bisedat e zyrtarëve të Lëvizjes Vetëvendosje me LDK-në, ka folur nënkryetari i Lidhjes Demokratike, Lutfi Haziri. Haziri ka deklaruar se lideri i LDK-së, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kreun e VV-së, Visa Ymerin. Ai nuk ka dashur që të komentojë lidhur me ndonjë koalicion rreth krijimit të qeverisë me këtë subjekt. “”E di që ka pasur bisedë menjëherë pas zgjedhjeve, midis dy kryetarëve të subjekteve. Di që Visar Ymeri e ka telefonuar kryeministrin Mustafa dhe kanë biseduar rreth procesit zgjedhor”, ka thënë Haziri. The post Nënkryetari i LDK-së: Kryeministri Mustafa ka biseduar me Visar Ymerin appeared first on INSAJDERI.
Kosova nuk i përmbush standardet minimale për eliminimin e trafikimit me njerëz Posted: 27 Jun 2017 09:36 AM PDT

Qeveria e Kosovës nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit me njerëz, por po bën përpjekje të rëndësishme në këtë drejtim, thotë Departamenti amerikan i Shtetit në raportin vjetor për trafikimin e qenieve njerëzore. Raporti thekson se Qeveria e Kosovës, krahasuar me periudhën e mëparshme raportuese, ka identifikuar më shumë viktima dhe ka ndjekur dhe dënuar më shumë trafikues. “Qeveria identifikoi 36 viktima të trafikimit, krahasuar me 28 në vitin 2015”. “Zyrtarët e zbatimit të ligjit kanë kryer hetime proaktive, përfshirë hetime të përbashkëta me Inspektoratin e Punës”, thekson raporti. Megjithatë, vijon ai, gjykatësit kanë shqiptuar dënime të buta për trafikuesit dhe prokurorët kanë vazhduar t’i degradojnë rastet e trafikimit në krime më të vogla. “Siç është raportuar gjatë pesë vjetëve të kaluar, Kosova është burim dhe vend destinacioni për burra, gra dhe fëmijë që i nënshtrohen trafikimit seksual dhe punës së detyruar”. “Trafikantët i rekrutojnë viktimat me premtime të rreme për martesë ose oferta pune në kafene, klube nate dhe restorante”, thuhet po ashtu në raport, njofton rel. Departamenti amerikan i Shtetit thekson në raport se shumica e viktimave të trafikimit seksual në Kosovë janë vajza. The post Kosova nuk i përmbush standardet minimale për eliminimin e trafikimit me njerëz appeared first on INSAJDERI.
Daçiq: Po punojmë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO Posted: 27 Jun 2017 09:32 AM PDT

Ministri i Punëve Jashtme Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se sot Beograd se shteti serb është duke punuar për mospranimin e Kosovës UNESCO. Daçiq, pas një takimi pati me ministrin e Jashtëm Belgjikës, Didier Reynders, deklaroi se nuk mund tregojë se cilat vende nuk do ta pranojnë anëtarësimin e Kosovës UNESCO. “Nuk dua them se cilat vende kanë premtuar se nuk do votojnë për Kosovën, por kjo është temë e çdo bisede”, ka thënë Daçiq për media Beograd, pas takimit me shefin e diplomacisë belge Didier Reynders. Para dy vitesh, Shqipëria kishte aplikuar për pranimin e Kosovës UNESCO, por Kosova nuk ishte pranuar pasi nuk arriti merrte votat e mjaftueshme. /Insajderi.com The post Daçiq: Po punojmë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO appeared first on INSAJDERI.
Sokoli: Trepça ’89 favorite në ndeshjen e Ligës së Kampionëve Posted: 27 Jun 2017 09:26 AM PDT

Trepça ’89 do të zhvillojë sonte ndeshjen me ekipin nga Ishujt Faroe, Vikingur, ndeshje kjo e vlefshme për rrethin e parë kualifikues të Ligës së Kampionëve. Trajneri i njohur kosovar, Bylbyl Sokoli e ka cilësuar këtë si ngjarje historike për futbollin kosovar. “Janë ekipet më të mira të këtyre shteteve, ajo që është me rëndësi është që Kosova merr pjesë për herë të parë në këto kualifikime, është standard i mirë, është përvojë që është domosdoshmëri që në Kosovë të rritet cilësia”, ka thënë ai. Sokoli, në një intervistë me Klan Kosovën,  ka thënë se Trepça ’89, sipas tij është favorite në këtë ndeshje parakualifikuese. “Është ngjarje historike. Pas izolimit 30 vjeçar, falë futbollistëve që kanë kontribuar shumë, futbolli ka arritur të mbijetojë, dhe sot Trepça të jetë favorite”, ka deklaruar Sokoli. /Insajderi.com The post Sokoli: Trepça ’89 favorite në ndeshjen e Ligës së Kampionëve appeared first on INSAJDERI.
Zgjedhjet: Çfarë ka ndryshuar në të vërtetë? Posted: 27 Jun 2017 09:21 AM PDT

Kosova mbajti zgjedhje parakohshme parlamentare 11 qershor, ishin teknikisht organizuara mirë, klimë politike përgjithësi qetë. Dalja zgjedhje vazhdonte binte, mezi kaloi 40%, edhe pse pjesëmarrja e popullsisë rezidente ishte diçka e lartë se ç’tregon kjo shifër, për shkak se gati gjysmë milioni njerëz me drejtë vote jetojnë jashtë. Rezultati i këtyre zgjedhjeve qeta, ndërkohë, ishte goxha i jashtëzakonshëm. Ai krijoi një balancë re disa procese dialogut ndërmjetësohen nga Bashkimi Evropian – duke nisur nga “bisedimet për normalizim” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, një momentum rimendimit politikave kryesore publike, dhe një domosdoshmëri partitë kryesore politike përfshihen reforma domethënëse. Humbësit dhe fituesit e zgjedhjeve  Qeveria largim ishte krijuar nga dy partitë tradicionalisht mëdhatë – Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Partia Demokratike e Kosovës (PDK) – si dhe partitë minoritare. Kushtetuta garanton dhjetë vende Parlament për komunitetin serb dhe dhjetë vende për komunitetet tjera, si dhe përfaqësim kuotal tyre Qeveri. dy partitë e mëdha dolën humbëset kryesore zgjedhjeve reja, siç ka ndodhur voni shumë vende Evropës. LDK-ja, partia e vjetër kryesonte koalicionin konservativ krahas Aleancës Kosova e Re (AKR) dhe Alternativës, humbi zona mëdha urbane si Prishtina, Gjilani dhe Ferizaj. PDK-ja, duke drejtuar koalicionin e qendrës djathtë partive dala nga ish-Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) dhe partive tjera vogla, humbi shumë vota rurale. Ndonëse “krahu i luftës” – përfshinë PDK-në, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe Nismën – fitoi shumti vota 11 qershor si koalicion. Rritja e madhe u regjistrua nga Vetëvendosja (VV), për shumë se 100%. E krijuar gjatë negociatave udhëhequra nga OKB për statusin e Kosovës (2005-2007), Vetëvendosja fillim e përdori nacionalizimin për siguruar mbështetjen e rinjve, por gradualisht u reformua drejt një partie social-demokrate promovon barazinë sociale, drejtësinë dhe anti-korrupsionin. Përveç një kampanje suksesshme ishte gjendje ndërtonte koalicione me struktura ndryshme urbane dhe rurale, kanë mbështetur partitë tjera, dinamikat brenda Kosovës dhe ato përreth saj shkuan favor VV-së. Varfëria rurale po rritej për rreth 8% prej vitit 2007, pabarazia e përgjithshme shoqërore hyra u e larta Evropë vitet e fundit (mbi 43%), bëri gati 10% popullatës emigronte mënyrë paligjshme ose dorëhiqej nga nënshtetësia vetëm gjatë periudhës 2013-2015, dhe perceptimi për nivelin e lartë korrupsionit qeveri mbeti negativ. VV-ja gjithashtu mobilizoi votuesit kundër dy marrëveshjeve ndërmjetësuara nga BE – një me Malin e Zi dhe tjetra me Serbinë. Si rezultat, Vetëvendosja mori diferencën lartë përqindje votave nga partitë tjera rajonin varfëruar, atë Gjilanit; ndërsa PDK vazhdoi binte vota mbledhura Drenicë, e cila vazhdon ketë shumicë rurale, dhe ishte bastioni i saj. VV-ja, anën tjetër, mbajti votat e rinjve. Brenda komunitetit serb, përkundër daljes madhe zgjedhje, asgjë serioze nuk ka ndryshuar sa i takon rezultateve. Sërish, vetëm një deputet (tash nga Partia Liberale e Pavarur, SLS), ka qenë gjendje hyjë Parlament garë me Listën Serbe – përkrahur nga Qeveria e Serbisë. Plani është bllokuar  Parlamenti u shpërnda maj ngase nuk mund t’i kalonte marrëveshjet e gushtit 2015 ndërmjetësuara nga BE: njëra përcaktonte vijën kufitare me Malin e Zi, dhe tjetra krijonte Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe (AKS) brenda Kosovës. PDK-ja, si partia e madhe, zgjodhi bënte koalicion me AAK-në (duke ia premtuar kësaj fundit postin e Kryeministrit) pritje miratimit këtyre marrëveshjeve ose ndonjë versioni modifikuar tyre. Duke llogaritur meritat e tyre luftës, liderët e koalicionit kanë besuar se mund mblidhnin mjaftë pushtet për kaluar marrëveshjet dhe për marrë, shkëmbim, liberalizimin e vizave me BE-në dhe potencialisht disa ndryshime kushtetutën e Serbisë, e cila ende e konsideron Kosovën territor saj. Këto marrëveshje do t’ia lehtësonin dy vendeve progresin drejt BE-së. PDK, AAK dhe NISMA mund kenë shpresuar se një sjellje e këtillë “konstruktive” politikën rajonale do mund ishte ndoshta edhe me përfitim për udhëheqjen e dikurshme UÇK-së, tash Gjykata Speciale për krimet e luftës kryera Kosovë, e financuar nga BE-ja, është ngritur Holandë. Përkundër deklaratave publike, edhe lidershipi Serbi, por edhe fuqitë perëndimore duhet kenë pritur koalicioni i partive dala nga UÇK-ja bënte qeverinë dhe lëvizte me marrëveshjet. Tani, ky shteg pothuajse është bllokuar. Edhe pse partitë e dala nga UÇK-ja munden ende formojnë qeverinë bashkë me minoritetet dhe disa deputetë koalicionit LDK-së. Autoriteti i Vetëvendosjes tani është bërë i pakalueshëm. Shmangia e VV-së nga bisedimet për normalizim me Serbinë do ishte e njëjtë me mungesën e UÇK-së negociatat për mbylljen e konfliktit armatosur 1999. Prandaj do t’i bënte ato relativisht  jo legjitime. njëjtën kohë, prania e saj krijon balancë re dialog, sepse VV-ja kundërshton parimet e marrëveshjeve lartpërmendura. efekt, kjo do mund përkthehet progres ngadalësuar drejt BE-së, riformatim negociatave, dhe shumë hapësirë për nacionalizmin. Dinamikat e reja politikën publike dhe partitë e mëdha   Cilado jenë rezultatet e bisedimeve për kabinetin e ri, mund çojnë edhe zgjedhje parakohshme tjera, votimet e qershorit krijuan një dinamikë re brendshme Kosovë. Sa i takon politikave socio-ekonomike, prej 1999-ës Kosova ka ndjekur kornizën neoliberale vendosur nga Kombet e Bashkuara dhe organizatat tjera mëdha e koncentrohej : investime infrastrukturë, privatizim ndërmarrjeve sociale dhe rishpërndarje ulët nën pritjen se punësimi sektorin privat dhe investimet e huaja do rriteshin. Mungesa e rolit aktiv qeverisë krijim punës dhe rregullim punës, korrupsioni i lartë, si dhe politikat e dobëta rishpërndarëse qëndrojnë rrënjët e varfërisë dhe pabarazisë rritje, kanë shkaktuar emigracion dhe kanë parandaluar zhvillimin e mëtejmë demokratik. Rritja e mbështetjes për Vetëvendosjen, promovon shumë drejtësi sociale, është indikacion se politika publike vitet e ardhshme do lëvizë drejt programeve social-demokrate. anën tjetër, partitë tradicionalisht mëdha – veçanti PDK-ja dhe LDK-ja si humbëset kryesore zgjedhjeve – përballen me presione brendshme reformimit. Përkundër brenda dy partive, një numër politikanësh ishin gjithnjë prezent Parlament, nuk arritën rifitonin ulëse – gjë përbën njëfarë ndryshimi. Edhe PDK-ja edhe LDK-ja kanë humbur koalicione me struktura ndryshme sociale si pasojë e lidershipit tyre aktual dhe përformimit dobët qeveri. Nëse ato nuk përfshihen zgjedhje serioze brendshme, me mundësi gjera dhe mirëseardhëse garës drejtpërdrejtë, parti reja do shfaqen duke ndjekur shembullin e Vetëvendosjes si opsionin e vetëm real për reformë domethënëse politike. Vota kundër partive kryesore ka krijuar një pritshmëri për ndryshim, është i nevojshëm – siç e kanë demonstruar ngjarjet e emigracionit masiv. Se ç’kahe do marrë ky ndryshim, Vetëvendosja është aktori kryesor për ta monitoruar ardhmen e afërt – qoftë si pjesë e qeverisë, qoftë si parti shumë e forcuar opozitare. Ky artikull është botuar fillimisht anglisht EastBlog Universitetit Vjenës. http://eastblog.univie.ac.at/ The post Zgjedhjet: Çfarë ka ndryshuar në të vërtetë? appeared first on INSAJDERI.
Serena Williams, lakuriq dhe shtatzënë [foto] Posted: 27 Jun 2017 09:19 AM PDT

Për fansat e tenisit gjithë botën, tenistja Serena Williams vjen lakuriq ballinën e magazinës Vanity Fair. fotografi, dia herë kampionia e “Australian Open” paraqitet lakuriq dhe shtatzënë. Lajmi për beben e saj është bërë publike janar këtij viti. 888f5227-9323-438b-b9b4-423410c8c819-197x350 INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more Ajo ishte shtatzënë përderisa fitoi çmimin e Australian Open, raporton Vanity Fair. Në finale shkoi me motrën e saj Venus Wlliams, njofton The Sun. Serena Williams është një nga lojtaret më të mira të tenisit, me 23 tituj të fituar. /Insajderi.com The post Serena Williams, lakuriq dhe shtatzënë [foto] appeared first on INSAJDERI.
Kurti: Kosova do të ketë ushtri me 20.000 trupa Posted: 27 Jun 2017 09:05 AM PDT

Albin Kurti, i nominuar për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ka folur për mediat serbe, lidhur me formimin e qeverisë së re të Republikës së Kosovës, dialogun me Serbinë, e edhe formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës. Kurti në një intervistë për Blicin beogradas, ka thënë se Kosova duhet të ketë një ushtri prej 20 mijë pjesëtarësh, pasi sipas tij, rreth një për qind e popullësisë duhet të jetë e përfshirë në ushtri, përcjellë gazetametro.net. Lidhur me dialogun me Serbinë, Kurti ka thënë se nëse ai merr drejtimin e qeverisë së Kosovës, ka një plan ekonomik dhe social për komunat veriore të vendit, të banuara me shumicë serbe. “Ne nuk jemi kundër serbëve, por Serbia është kundër nesh”, ka thënë Kurti. Për qeverinë e re të Kosovës, Kurti ka thënë se nuk mund të ketë qeveri të re, me regjim të vjetër, duke aluduar këtu në koalicionin e PDK-së me AAK-në dhe Nisma-n, të cilët kanë fituar të drejtën për formimin e qeverisë, pasi kanë dal si grupacioni më i votuar në zgjedhjet e 11 qershorit. Kurti ka thënë se ai si kandidat për kryeministër do t’i ndërmarr të gjitha masat e nevojshme për të filluar dhe për të udhëhequr bisedimet për të formuar një qeveri të re. “Në radhë të parë ne do të diskutojmë me partitë e koalicionit të përbërë nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Aleanca për Kosovën e Re, Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi, por edhe me disa deputetë të cilët janë pjesë e koalicionit PAN.   Kur është pyetur për ushtrinë, Kurti ka thënë se populli i Kosovës duhet të vendos dhe të ketë të drejtë të mbrohet. “Kosova ka nevojë për një ushtri që të ruaj paqen. Forcat e Armatosura të Kosovës do të jenë një institucion që do të garantojë sigurinë, por edhe një partneritet me aleatët tanë – Shqipërinë, SHBA’të dhe integgrim në NATO. Krahasur me Serbinë e cila çdo vit ndan 500 milionë euro për ushtrinë, Kosova ndan dhjetë fish më pak. Aktualisht vetëm 50 milionë euro ndahen për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Kosova ka nevojë për të ndërtuar ushtrinë e saj, në raport me popullsinë. Ne kemi rreth dy milionë njerëz, dhe sipas disa studimeve, është mirë që një për qind e popullsisë të jetë e përfaqësuar në fushën e sigurisë, dhe të mbrojtjes, që do të thotë se në radhët e policisë dhe ushtrisë të jenë rreth 18,000 deri në 20,000 anëtarë”, ka thënë Kurti. The post Kurti: Kosova do të ketë ushtri me 20.000 trupa appeared first on INSAJDERI.
Rikthehen sulmet kibernetike: Këto janë kompanitë e mëdha që u janë bllokuar kompjuterët Posted: 27 Jun 2017 09:03 AM PDT

Evropa është atakuar përsëri nga një virus i cili bllokon kompjuterët deri sa një shumë e caktuar e parave është e paguar. Midis kompanive goditura është agjencia e reklamave WPP me bazë Londër. Qeveria e Ukrainës dhe kompanitë ruse naftës kanë lajmëruar gjithashtu se janë prekur nga ky sulm , njofton Daily Mail. WPP, agjencia e madhe e reklamave botë, ishte e para Britaninë e Madhe e cila raportoi probleme kompjuterët e stafit cilë u detyruan fikin kompjuterët e tyre dhe  mos përdorin WiFi. Qeveria ukrainase ka raportuar se Shpërndarësi Shtetëror i Energjisë dhe Aeroporti kryesor i Kievit, kanë qenë ndër parët kanë raportuar sulmet, ndërsa sulme kibernetike kanë raportuar edhe dyqanet dhe bankat ukrainase thonë se ATM-të e tyre kanë pasur probleme. Kompania e naftës “Rosneft” Rusi, gjiganti i anijeve daneze “A.P. Moller-Maersk” dhe kompania ligjore “Global DLA Piper”, kanë konfirmuar problemet me kompjuterët e tyre. 888f5227-9323-438b-b9b4-423410c8c819-197x350 INSAJDERI: “Zakonet e çuditshme të Ainshtajnit” plus 19 more Teksti i kuq paralajmëron se skedarët në kompjuter janë të koduar dhe do të lëshohen vetëm nëse bëhet pagesa prej £ 300, në Bitcoin – valutë anonime online. Rozenko Pavlo, zëvendëskryeministri i Ukrainës bëri publik një imazh të kompjuterit të tij të bllokuar, duke thënë se të gjithë kompjuterët e qeverisë kishin rënë viktimë e virusit. Ekspertët nuk mund të thonë përfundimisht se nga erdhi sulmi, mirëpo disa informacione të fshehura  treguan kodin për përfshirjen e Koresë së Veriut. Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Britanisë fajësoi grupin “Lazarus”, një bandë e hakerëve e punësuar nga Kim Jong./Insajderi.com The post Rikthehen sulmet kibernetike: Këto janë kompanitë e mëdha që u janë bllokuar kompjuterët appeared first on INSAJDERI.
Numërohen 98% e votave, PS merr 74 mandate Posted: 27 Jun 2017 09:01 AM PDT

Partia Socialiste tashmë është vetëm pak momente larg zyrtarizimit si fituese e zgjedhjeve 25 qershorit, ku janë numëruar 98.43% e votave. Deri orën 17.00 pasdites martës 27 qershor, rang vendi Partia Socialiste kryeson bindshëm me 74 mandate deputetësh. rang kombëtar deri tani janë numëruar 5278 kuti votimi nga 5362 janë total. Bazuar këto rezultate PS merr 74 mandate deputetësh. Ndërkohë Partia Demokratike merr 43 deputetë, Lëvizja Socialiste për Integrim 19, PDIU e Shpëtim Idrizit 3 mandate dhe Partia Social Demokrate një mandat. Rezultatet e votave deri 17.00: PS- 751.555 vota/ 74 mandate PD- 448.948 vota/ 43 mandate LSI- 222.318 vota/ 19 mandate PDIU- 74.697 vota/ 3 mandate PSD- 14.589 vota/ 1 mandat Rezultatet e votave në qarqet e vendit Qarku Berat PS- 45.084 vota/ 4 mandate PD- 15.993 vota/ 1 mandat LSI- 19.510 vota/2 mandate Qarku Dibër PS- 24.795 vota/ 2 mandate PD- 21.331 vota 2 mandate LSI- 12.267 vota/ 1 mandat PDIU- 12.605 vota/ 1 mandat Qarku Durrës PS- 69.201 vota/ 8 mandate PD- 40.965 vota/ 4 mandate LSI- 20.896 vota/ 1 mandat Qarku Elbasan PS- 72.134 vota/ 7 mandate PD- 33.561 vota/ 3 mandate LSI- 23.248 vota/ 2 mandate PDIU- 29.085 vota/ 2 mandate Qarku Fier PS- 104.162 vota/ 10 mandate PD- 46.818 vota/ 4 mandate LSI- 21.380 vota/ 2 mandate Qarku Gjirokastër PS- 27.215 vota/ 3 mandate PD- 13.314 vota/ 1 mandat LSI- 12.545 vota/ 1 mandat Qarku Korçë PS- 62.787 vota/ 6 mandate PD- 42.053 vota/ 4 mandate LSI- 19.465 vota/ 1 mandat Qarku Kukës PS- 18.315 vota/ 1 mandat PD- 19.846 vota/ 2 mandate Qarku Lezhë PS- 30.406 vota/ 3 mandate PD- 27.550 vota/ 3 mandate LSI- 11.210 vota/ 1 mandat Qarku Shkodër PS- 39.247 vota/ 4 mandate PD- 40.763 vota/ 5 mandate LSI- 12.737 vota/ 1 mandat PSD- 13.226 vota/ 1 mandat Qarku Tiranë PS- 195.125 vota/ 18 mandate PD- 124.809 vota/ 11 mandate LSI- 54.704 vota/ 5 mandate Qarku Vlorë PS- 65.684/ 8 mandate PD- 23.207 vota/ 3 mandate LSI-12.246 VOTA/ 1 mandat The post Numërohen 98% e votave, PS merr 74 mandate appeared first on INSAJDERI.
Partitë kalkulojnë koalicionet në heshtje Posted: 27 Jun 2017 09:01 AM PDT

Partitë politike në Kosovë, tash e disa ditë, janë duke heshtur lidhur me mundësitë e koalicioneve për formimin e Qeverisë së re të Kosovës, pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të mbajtura më 11 qershor. Pas përfundimit të votimeve, si dhe publikimit të rezultateve preliminare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, partitë politike patën dhënë një varg deklaratash lidhur me mundësitë e krijimit të koalicioneve, që do ta krijonin ekzekutivin e ri të vendit. Por, heshtja e tanishme, në opinion po shihet edhe si mungesë opsionesh nga partitë politike pas rezultatit te zgjedhjeve, i cili nuk u garanton atyre formimin e Qeverisë, pa lidhjen e koalicioneve të reja paszgjedhore. Politologu Ramush Tahiri, duke folur për Radion Evropa e Lirë shpreh mendimin se heshtja e partive politike lidhur me koalicionet e mundshme është kalkulim i tyre, veç e veç, që do të zgjasë deri sa të certifikohen rezultatet e zgjedhjeve, si të verifikohet mandati. Sipas tij, në momentin që certifikohen rezultatet dhe secila parti do ta dijë se sa deputet i ka, atëherë do të fillojnë bisedimet dhe marrëveshjet për bërjen e koalicioneve. “Ajo që tash shihet është se janë tri grupe të mëdha. Asnjëra nuk i ka më shumë se 35 për qind të votave dhe koalicioni detyrohet të bëhet me njërin nga këto tri grupet, plus minoritetet. Pas verifikimit të mandateve, është e kuptueshme që koalicioni i parë do të synojë që t’i bëj numrat dhe do të kërkojë bisedimet, fillimisht me koalicionin, e pastaj, është taktikë, do të kërkojë edhe me partitë brenda koalicionit. Së fundmi edhe me individët e veçantë”, tha Tahiri. Politologu Belul Beqaj, profesor i Shkencave Politike, thotë për Radion Evropa e Lirë se faza aktuale është ajo e mundësisë potenciale të konkretizimit të deklaratave publike të subjekteve të caktuara dhe liderëve potencialë. Tashmë, sipas politologut Beqaj, pritet një fazë e re për subjektet politike. “Ata do të ballafaqohen me realitetin, të hidhur ose me shpresën se munden eventualisht të bëjnë koalicione, varësisht prej kalkulimeve me parti, por edhe me individë të caktuar. Por, një çështje, sipas mendimit tim, do të ishte gabim që të jetë pjesë e kalkulimeve. Kjo ndërlidhet me formimin e Qeverisë, e cila do të varej më shumë nga Lista Serbe se sa që do të varej nga deputetët dhe subjektet tjera politike”, thotë Beqaj. Por, a ekziston mundësia potenciale për bllokimin e procesit për krijimin e Qeverisë së re, për faktin se asnjë nga subjektet politike nuk e ka përqindjen e votave që i garanton formimin e Qeverisë si e vetme? Politologu Tahiri shpreh mendimin se nuk do të ketë ndonjë bllokadë për formimin e ekzekutivit të ri, për faktin që, sipas tij, mundësitë kushtetuese dhe ligjore ekzistojnë që një gjë e tillë të mos ndodhë. “Nëse mandatari i parë nuk arrin ta bëj Qeverinë dhe t’i ketë 61 vota të deputetëve, atëherë e dorëzon (mandatin). Atëherë, mandatari tjetër nga koalicioni tjetër do t’i ketë numrat, sepse 50 përqindëshi është ose herën e parë ose herën e dytë. Nuk ka herë të tretë. Dhe, varet se si do ta ndajnë pushtetin, do të thotë, postet ministrore dhe kryeministrin. Gjithashtu, pjesë e dytë, por që nuk është më pak e rëndësishme, është ajo se çfarë programi qeverisës do të harmonizojnë dhe me të cilin do të dalin para deputetëve”, thotë Tahiri. Edhe politologu Beqaj nuk beson se mund të ketë ndonjë bllokadë për formimin e ekzekutivit. Sipas tij, partitë politike kanë nxjerrë mësimin nga përvoja e kaluar, kur pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2014, formimi i Qeverisë së re ishte bllokuar për 6 muaj. Megjithatë, sipas tij, në rast se përsëritet një situatë e ngjashme, atëherë partitë politike duhet të kërkojnë zgjidhje të situatës. “Por, mundet shumë shpesh të mendohet, nën një, që sipas mendimit tim nuk është e gabuar, për formimin e një Qeverie teknike, me një mandat prej 6 ose 12 muaj, e cila do të shërbejë si fazë kalimtare për reformën e sistemit zgjedhor; për reformën e partive politike, të cilat kanë nevojë për tu reformuar; për arritjen e disa vendimeve, të cilat nuk adresojnë përgjegjësi konkrete te askush, por tek të gjithë, siç është Demarkacioni dhe Asociacioni. Pastaj, të përgatitet një fazë e re e vetëdijesimit të elektoratit dhe të partive, me një kualitet të ri të bërjes politikë”, tha Beqaj. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka paralajmëruar se certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit, do të bëhet gjatë kësaj jave The post Partitë kalkulojnë koalicionet në heshtje appeared first on INSAJDERI.
Analistja gjermane: Sfidat e Edi Ramës Posted: 27 Jun 2017 08:49 AM PDT

Rezultatet e deritanishme zgjedhore nuk lënë shteg për dyshime. Edi Rama ia doli marrë një shumicë konsiderueshme votash. Humbja e Partisë Demokratike ishte e rëndë, ndërsa socialistët, nëse shifrat konfirmohen, mund mos kenë nevojë as për partner koalicioni. “Pas 4 vitesh qeverisjeje, – thotë analistja gjermane Adelheid Feilcke, – shqiptarët ia dhanë atij sërish besimin, madje me një mazhorancë konsiderueshme. Ata duket se i besojnë atij, si njeriut do çojë përpara Shqipërinë. Ai është udhëheqësi qëndron për forcën këmbëngulëse dhe modernizimin, një kombinim ky, mesa duket vend ka efekt ndikues”.
“Rama ia doli sërish ta inskenojë me sukses këtë imazh, përmes një kombinimi dimensionit folklorik shqiptar dhe atij kozmopolitan europian. Ky stil zë vend dhe zgjon pritshmëri. Por tani, – vazhdon ekspertja, – kryeministri shqiptar duhet provojë se mund ta çojë vendin drejt Europës”.
Tashmë Rama ka praktikisht dorë lirë me reformat. Detyrat ka përpara janë vështira. Korrupsioni, droga dhe varfëria kanë paralizuar Shqipërinë. Prioritare mbetet Reforma Drejtësi, ajo ekonomike, lufta kundër nepotizmit, kundër kanabisit, si dhe një politike e vendosur kundër ekstremizmit fetar.
Këto janë edhe kërkesat e bashkësisë ndërkombëtare, e veçanërisht BE-së”, kujton Feilcke.
Kryeministrit i mbetet ende shumë për të bërë për Shqipërinë, e cila – sipas analistes, – i ka të gjitha mundësitë të dalë nga këndi i shtetit problematik e të kthehet në një vend shembullor në Ballkan. Për këtë nevojitet një politikë pragmatike, bazuar në parimet e shtetit ligjor: vetëm kështu, ekonomia do të rigjenerohet ngadalë dhe njerëzit do të shohin të ardhmen në vendin e tyre. The post Analistja gjermane: Sfidat e Edi Ramës appeared first on INSAJDERI.
Reklama