Home » Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more

Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more

Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament Posted: 26 Jun 2017 10:41 AM PDT

qarkun e Tiranës është edhe i madhi vend ku dalin 34 mandate deputetësh janë numëruar deri tani 727 nga 1198 kuti votimesh ne total. Nga kutia kuti prodhohen surpriza dhe lëvizin mandatet, siç ishte rasti i LSI-së arrin marrë mandatin e 5-të. bazë këtij numërimi udhëheq PS me 116057 vota ose 17 mandate, duke i marrë një PD ka 81585 vota ose 11 mandate. Nga numërimi i deritanishëm LSI ka 34299 vota ose 5 mandate dhe sipas këtij rezultati paraprak nënkryetari i kësaj partie, Luan Rama, i renditur i 5-ti listën e LSI arrin hyjë Parlament. Ndërkohë LIBRA e Ben Blushit ka siguruar momentalisht 5651 ose 0 mandate. Kurse PDIU ka marrë 7896 vota ose 1 mandat, do thotë se sipas këtij rezultati paraprak kryesuesi i listës Tiranës, Shpëtim Idrizi, sipas rezultatit ka dalë deri tani jetë Kuvend.
Numërohen 72% e kutive të votimit, PS bie në 72 mandate, PD merr 44 mandate. Ja sa ka LSI Posted: 26 Jun 2017 10:17 AM PDT

Vijon procesi i numërimit votave shumicën e qarqeve vendit. rang vendi janë numëruar deri tani 3842 kuti votimi nga 5362 gjithsej. bazë rezultatit paraprak prodhojnë këto kuti PS është avantazh me 48% votave dhe merr 72 deputetë rang kombëtar, 2 pak se pak orë parë. vendin e dytë renditet PD me 29% ose me 44 mandate rang kombëtar. Ndërkohë LSI vijon renditet forcë e tretë me 15% votave ose 19 mandate deputetësh. Ndërsa i vetmi kandidat nga partitë e vogla momentalisht e ka siguruar hyrjen Kuvend është Tom Doshi, kandidat i PSD-së Shkodër. Rezultatet paraprake mund t’i mësoni duke klikuar linkun e mëposhtëm: http://zgjedhje.balkanweb.com/zyrtare/new/production/formula.php  
Ku u “arratisën” pas fitores Danjeli dhe Fotinia? Ja ku janë… Posted: 26 Jun 2017 10:09 AM PDT

një kohë kur gjithë vëmendjen e kanë marrë zgjedhjet parlamentare, dje dhe sot nuk kemi mësuar agjë për finalistët e edicionit nëntë Big Brother? Ku janë Fotinia dhe Danjeli? Ku shkuan pas finales, si do jetojnë, ku do të  jetojnë? Janë vetëm disa nga pyetjet për ciftin fitues mori vëmendjen e gjithëve.

a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more Dhe ja ku vjen përshëndetje e parë zyrtare nga Danjeli dhe Fotinia. Ҫifti, duken qetë pas emocioneve njëpasnjëshme natës finale, janë arratisur nga Tirana. Nuk dihet nëse kanë shkuar si fillim vendlindjen e “burrit” si forcë zakoni apo Fotinisë, megjithatë sapo ҫifti postoi foton e parë, gjithë fansat, mezi i kanë pritur, i kanë uruar për fitoren dhe jetën e re i pret jashtë.

Aksidenti tragjik në Itali i merr jetën shoferes shqiptare (Foto) Posted: 26 Jun 2017 09:44 AM PDT

Një aksident tragjik i ka marrë jetën një 35-vjeçarje shqiptare Itali. Ngjarja fjalë ka ndodhur rrugën Trepuzzi-Leçe shtetin fqinj. ‘Quotidianodipuglia.it’ shkruan se shqiptarja ka humbur jetën është Alda Çela. Mësohet se ka qenë vetë viktima ajo drejtonte mjetin, i cili për pasojë ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin ndarës rrugës, ndërsa shqiptarja ka ndërruar jetë vendngjarje. Sakaq, policia po heton lidhur me zbardhjen e shkaqeve ngjarjes. Për tepër shihni fotot vinë nga aksidenti tragjik, ku shihet makina e shqiptares është shkatërruar totalisht.a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more a665ae55d3ddfcd1b02d2cf6fb248b47 Tirana Observer: “Tiranë, PS kryeson me 17 deputetë, LSI merr të 5-in. Luan Rama hyn në Parlament” plus 9 more
Përmbyset rezultati zgjedhor në Shkodër, PD rimerr bastionin, kryeson me 5 mandate Posted: 26 Jun 2017 09:19 AM PDT

SHKODËR-  Partia Demokratike rimerr bastionin e saj, Shkodrën. Nga numërimi i 239 kutive nga 421 kuti votimi gjithsej, demokratët kanë marrë avantazhin Qark duke siguruar mandatin e 5-të dhe marrë kryesimin duke udhëhequr ngushtë fitoren me 37.9% votave ose 23172 vota. I pesti listën e PD-së Shkodër është kreu i PDK-së, Nard Ndoka. pas vjen Partia Socialiste paraprakisht renditet vendin e dytë me 37.2% votave (22721 vota) ose 4 mandate. vendin e tretë renditet LSI me 7400 vota ose 1 mandat dhe fill pas saj me një diferencë vogël renditet PSD me 6710 vota ose me 1 mandat, ç’ka do thotë se kryesuesi i listës saj, Tom Doshi do jetë me gjasë Parlamentin e ardhshëm. Për mësuar rezultatin e votimit këtë qark kohë reale klikoni linkun e mëposhtëm: http://zgjedhje.balkanweb.com/paraprake/new/production/formula.php#    
Incident në Kavajë/ Ndërpritet numërimi, plas grushti mes numëruesve të PS e LSI Posted: 26 Jun 2017 09:16 AM PDT

Përplasje një qendër numërimi, konkretisht KZAZ nr.42 Kavajë. Paraprakisht raportohet se komisionerët e PS po konfliktohen me ata LSI, ndërsa procesi i numërimit është ndërprerë për momentin. Nga ajo çka transmetohet, këtë qendër dëgjohen njerëz bërtasin, ndërsa disa prej tyre edhe janë shtyrë dhe konfrontuar mes njëri-tjetrit. Sakaq këtë qendër ndodhet forca shumta policore. “Situatë e pakuptimtë, një mospërputhje mes komisionerëve PS-së dhe LSI. Aty janë përfshirë edhe numërues dhe vëzhgues akredituar nga partitë politike. Nuk dihet se çfarë e shkaktoi kontestimin mes dy palëve. Vëzhguesit e forcave politike kanë kërkuar futen qendrën e numërimit, por nuk janë lejuar. Aty brenda ndodheshin rreth 200 persona, ne nuk na lejohet hyjmë brenda. Se dimë konkretisht se çfarë ka ndodhur. Vëzhguesit e tre forcave ndodhen jashtë dhe kërkojnë hyjnë brenda mbrojnë votat”, pohoi gazetari Erjon Skëndaj një lidhje direkte ne News 24.
Rezultati i dobët i PD në zgjedhje, shpërthen Genc Ruli: Katastrofik! Posted: 26 Jun 2017 09:01 AM PDT

Ish-ministri i Partisë Demokratike Genc Ruli, e ka cilësuar katastrofik rezultatin e deritanishëm opozitës zgjedhjet parlamentare, pavarësisht se kanë ngelur ende kuti pa u numëruar. Me anë një postimi faqen e tij ‘Facebook”-ut, Ruli i ka kthyer përgjigje pyetjes një qytetareje se ku do kthej ai kandidonte Gjirokastër. Ai theksoi se ishte tërhequr nga politika aktive, ndërsa shtoi se duhet kohë për analizuar rezultatin.  POSTIMI I GENC RULIT Lori me vjen keq, por nuk falenderoj dot për komentin tënd dashamirës. Ky rezultat tregon një problem madh, ndoshta sot për sot, nuk mund ta kuptojmë. Zgjuarsia e vërtetë e një njeriu politik është para se gjithash kuptojë kthjellet kohën dhe tarikatin e vlerave qytetarët vlerësojnë atë moment. Ne këtë kuptim prej një viti i jam larguar politikës aktive duke kuptuar disa politikane dhe une mes tyre s’kemi me lidhje me vlerat preferon sot zgjedhësi. Por dhe as përshtatemi dot me me ato vlera. Mjerë ata se kanë kuptuar këtë. Por mjerimin jua përcollën votuesve PD duke ju prodhuar këtë rezultat katrastofik…
Reagimi i parë i Ambasadës së SHBA pas zgjedhjeve: Pati shkelje, por jo aq serioze sa të ndryshojnë rezultatin Posted: 26 Jun 2017 08:54 AM PDT

Ambasada e Shteteve Bashkuara Amerikës reagon për herë parë pas mbajtjes zgjedhjeve përgjithshme parlamentare Shqipëri. një deklaratë shpërndarë për mediat Ambasada sqaron se votimi u krye me efikasitet dhe mënyrë paqësore. Deklarata e plotë: Shtetet e Bashkuara urojnë qytetarët shqiptarë për ushtrimin e drejtës tyre demokratike votës zgjedhjet parlamentare 25 qershorit, 2017. Votimi u krye me efikasitet dhe mënyrë paqësore pjesën madhe Qendrave Votimit. Ne përgëzojmë punonjësit dhe vëzhguesit e përkushtuar zgjedhjeve ditës votimit, cilët punuan gjatë një dite feste kombëtare dhe nxehti ekstrem, për përmbushur detyrat e tyre. Vëzhguesit ndërkombëtarë dëshmuan incidente blerjes votës, fotografimit fletës votimit, dhe presoni ndaj votuesve. Zyrtarët e zgjedhjeve dhe forcat e rendit iu përgjigjën pjesës madhe këtyre ankesave, disa prej cilave përfunduan arrestime. Edhe pse disa nga shkeljet zgjedhore dëshmuara ishin serioze dhe duhen adresuar, ato nuk ishin aq përhapura sa ndryshonin rezultatin e përgjithshëm zgjedhjeve.  
Humbja e PD në zgjedhje, justifikohet Xhelal Mziu: Ju tregoj kush e ka fajin Posted: 26 Jun 2017 08:48 AM PDT

KZAZ 47 qarkun e Tiranës, i përket Bashkisë Kamzës po shkon drejt mbylljes, pasi kanë mbetur edhe vetëm 2 kuti për tu numëruar. Kryebashkiaku i Kamzës, Xhelal Mziu ka shpallur tashmë fitoren këtë zonë, duke thënë se “Jemi 6% shumë se koalicioni qeverisës”. Ai shtoi se: “Janë edhe dy kuti për tu numëruar. Unë e konsideroj një arritje Kamzës, këtë rezultat, pasi nuk duhet përjashtojmë rolin ka luajtur koalicioni qeverisës, kanë përdorur arsimin, OSHEE dhe legalizimet”,- tha Mziu, raporton BalkanWeb. Duke u mbështetur rezultatin e përgjithshëm forcës ai përfaqëson, Partisë Demokratike, Mziu shton se humbjen e PD-së e ka sjellë kanalizimi i vendit. “Ngelem shpresëplotë se numri i deputetëve do jetë edhe i madh se kaq sa kemi tani. Shqipëri fajin kryesor e ka kanabizimi, dhe instrumente tjerë shtrëngues. Duke marrë shkasë nga zgjedhjet e Dibrës, ku kam qenë vetë prezent kam parë vota është tjetërsuar”,- tha Mziu, siç raporton BalkanWeb.
26 qershori, ditë e zezë për PD: Si sot 4 vite më parë Berisha dha dorëheqjen Posted: 26 Jun 2017 08:03 AM PDT

26 qershor vitit 2013, Sali Berisha do largohej nga drejtimi i Partisë Demokratike, duke marrë mbi vete te gjitha përgjegjësitë për humbjen e zgjedhjeve dhe çuarjen e Partisë Demokratike opozite pas 8 vjetësh pushtet. Por kjo datë shënon kalendarin e PD edhe humbjen thellë zgjedhjet e përgjithshme. PD me rezultatet e deritanishme ka marrë një rezultat katastrofik.
Reklama