Home » “Të premten e të shtunën në Kosovë vjen i nxehti i Saharasë (Foto)” plus 7 more Ferizaj Press

“Të premten e të shtunën në Kosovë vjen i nxehti i Saharasë (Foto)” plus 7 more Ferizaj Press

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Të premten e të shtunën në Kosovë vjen i nxehti i Saharasë (Foto)” plus 7 more Ferizaj Press

Të premten e të shtunën në Kosovë vjen i nxehti i Saharasë (Foto) Posted: 26 Jun 2017 06:56 AM PDT

Sipas njoftimit nga rrjetet sociale, thuhet se Kosova, sidomos Prishtina, do përballet me temperatura tepër larta, krahasueshme me nxehtin e Saharës, shkruan Gazeta Express. Deri enjten (29 qershor 2017), temperaturat do arrijnë deri 35 gradë celsius, por premten dhe shtunën, Prishtina do përballet me temperatura tepër larta, deri 36 gradë celsius maksimalja, derisa minimalja është regjistruar se do jetë 19-17 gradë celsius. Ky është njoftimi nga Facebook po tregon se si do jetë moti gjatë kësaj jave, por edhe vikend:
Krijimi i ministrisë për Kosovën nxit debate në Kuvendin e Serbisë Posted: 26 Jun 2017 06:55 AM PDT

Kryetari i grupit parlamentar SNS, Aleksandar Martinoviq, ka thënë se Kosova është pjesë e Serbisë dhe se nuk ka nevojë për krijimin e një ministrie tillë, transmeton lajmi.net. Duke iu përgjigjur kritikave opozitës për krijimin e kësaj ministrie, Martinoviq ka thënë se shteti i Serbisë do jetë i pranishëm Kosovë pa marrë parasysh a ka ministri apo jo. “Deri atë logjikë, ne duhet kemi ministri për Vojvodinën, Beogradin, Kosovën e Mitrovicën”, tha kreu i grupit parlamentar SNS. Madje sipas tij, nëse krijohet një institucion i tillë, do legjitimohet pavarësia e Kosovës, duke bërë ajo mos jetë pjesë e shtetit serb. “ qoftë se ne e pranojmë logjikën tuaj për krijimin e Ministrisë Kosovës, i bie Kosova nuk është pjesë e Serbisë. Për ne Kosova është Serbi, dhe do vazhdojmë jemi pranishëm atje”, shtoi Martinoviq.
Sot pritet të fillojë numërimi i votave me kusht Posted: 26 Jun 2017 02:03 AM PDT

Valmir Elezi një prononcim për Gazetën Express ka thënë se po presin shumë shpejtë fillojnë numërimin e votave me kusht, duke treguar se janë 25 mijë sosh. “Po presim shumë shpejtë fillojmë numërimin e Votave me Kusht. Janë rreth 25 mijë vota me kusht”, ka treguar Elezi. Zëdhënësi i KQZ’ gjithashtu tha se aktualisht është duke u bërë verifikimi, për krahasuar votuesit e rregullt me votuesit me kusht zgjedhjeve 11 qershorit.
Fotot më mahnitëse të festimit të Bajramit nga e mbarë bota (Foto) Posted: 25 Jun 2017 02:07 PM PDT

Fitër Bajrami festohet sot Europë, SHBA dhe gjitha vendet myslimane. Besimtarët festojnë këtë festë rëndësishme fetare me lutje duke e shënuar përfundimin e muajit Ramazanit gjatë cilit kanë agjëruar.
Kështu u kremtua Bajrami nëpër Kosovë (Video) Posted: 25 Jun 2017 02:07 PM PDT

Edhe kësaj radhe kremtimet po përshkohen me thirrjet e Bashkësisë Islame Kosovës për luftimin e çdo përpjekjeje, emër besimit mbillet urrejtje mes besimtarëve duke shtrembëruar dhe keqinterpretuar parimet e islamit. Festohet Fitër Bajrami Kosovë
Dështon testimi i sigurisë nga zjarri në ndërtesat e Anglisë Posted: 25 Jun 2017 02:07 PM PDT

Departamenti për Komunitete dhe i Pushtetit Lokal, kanë raportuar se testi ka dështuar gjitha ndërtesat, shkruan BBC. Gjatë ditës djeshme banorët e shumë se 800 apartamenteve janë evakuuar për arsye sigurie.
Irani arreston 50 të dyshuar për lidhje me grupe terroriste Posted: 25 Jun 2017 02:06 PM PDT

Shkaku i arrestimeve janë dy sulmet e 7 qershorit ndodhën kryeqytetin e Iranit. Cak i sulmeve ishin parlamenti i Iranit dhe tempulli i Ayatollah Ruhollah Khomeinit. Për dyja sulmet përgjegjësinë e ka marrë Shteti Islamik. “Pas sulmeve terroriste Teheran, shumë se 50 mbështetës dhe persona lidhur me grupet terroriste janë arrestuar provincën Kermanshah”, ka thënë prokurori Nemat Sadeqi, sipas agjencisë qeveritare lajmeve IRNA, përcjell REL. Ai ka shtuar se kanë gjetur tek arrestuarit “një numër konsiderueshëm rripave vetëvrasës, lëndëve shpërthyese dhe armëve”.
Avioni bën ulje të detyruar – ‘dridhej si makinë larëse’ (Video) Posted: 25 Jun 2017 02:06 PM PDT

Piloti tha se vendimi për t’u kthyer Perth, 90 minuta pas nisjes andej, u mor për shkak problemeve teknike avionin e pasagjerëve. Avioni, sidoqoftë u ul pa probleme orën 10 dielës, sipas orës lokale. Policia tha se shërbimet e emergjencave veri Perthit ishin vënë gatishmëri për një ulje mundshme det. Një numër pasagjerësh bordin e avionit ishin munduar jo pak nga dridhja e tij. “Air Asia X” nuk ka komentuar ende incidentin, cilin nuk janë raportuar lënduar, përcjell TCH. herët këtë muaj, një “Airbus A330” pronësinë e “China Eastern Airlines”, u detyrua bënte një ulje emergjence Sidnej, pasi një vrimë gjigante u shfaq një prej motorëve tij. Shaking forces plane to turn back
Reklama