Home » RTSH: “Kodheli, deputetja e re e PS në Kukës: Ky qark ka nevojë për shumë investime!” plus 9 more

RTSH: “Kodheli, deputetja e re e PS në Kukës: Ky qark ka nevojë për shumë investime!” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Kodheli, deputetja e re e PS në Kukës: Ky qark ka nevojë për shumë investime!” plus 9 more

Kodheli, deputetja e re e PS në Kukës: Ky qark ka nevojë për shumë investime! Posted: 26 Jun 2017 02:07 PM PDT

Ministrja e mbrojtjes Mimi Kodheli, do jetë deputetja e vetme e PS qarkun e Kukësit. “E nderuar do përfaqesoj Kuksianët, Hasjanët dhe Tropojanët” tha ajo për RTSH. Sipas zonjës Kodheli “Procesi ka qenë i qetë dhe për këtë falenderoj gjithë qytetarët”. Ajo vlerëson se PS ka patur një rezultat historik Tropojë. “Te gjitha qendrat e votimit rritje për PS.  Bashkinë Kukes, PS kryeson me 1800 vota mbi PD, një tjetër arritje historike. Partia socialiste e qarkut Kukës ka arritjen madhe këtë fushatë elektorale. Nga 11.100 vota ishte diferenca mes PD dhe PS, sot jemi vetëm 1.100 vota” tha zonja Mimi Kodheli. Por duke ju referuar faktit se kundërshtarja e PS, PD ka fituar dy deputetë, zonja Kodheli mendon se ” Megjithë investimet e rilindjes urbane kanë prekur tre kryqendrat e këtij qarku, sërish ka nevojë për shumë investime. Prioritet do jetë punësimi i rinjve, ndërtimi i një infrastrukture për gjithë zonat rurale si dhe përmiresimi i shërbimeve.  Kukësi, Hasi dhe Tropoja votojnë Partinë Socialiste dhe kryeministrin Edi Rama për drejtuar vendin, për shtet, punë dhe mirëqënie” thotë deputetja e PS Kukës Mimi Kodheli.
Kalon ora 22, por numërimi ende nuk ka përfunduar Posted: 26 Jun 2017 01:49 PM PDT

Ora 22 e paralajmëruar nga KQZ si ora kur numërimi i votave duhet kishte mbaruar, tashmë ka kaluar, por përpunimi i qendrave votimit ka arritur afër 85 përqind. fakt ky është një rast i rrallë për zgjedhjet Shqipëri, kur numërimi i votave ecën me një shpejtësi tillë, paparë parë. Rezultatet e deritanishme nxjerrin fitues PS me paktën 73 mandate, e ndjekur nga PD me 43 mandate dhe LSI me 19 mandate. Ndërkaq 4 mandate do ketë PDIU dhe PSD 1 mandat.
Nëse bëjmë një krahasim me zgjedhjet e 2013, PS ka marrë deri tani 8 mandate shumë, LSI 3 mandate, ndërsa PD ka pak 7 mandate. PDIU ka mbetur kuotën e 4 mandateve ndërsa PSD ka rihyrë pas dy legjislaturash parlament me 1 deputet.
Sipas votave parlament nuk do jenë PR e cila zgjedhjet e kaluara ka patur 3 deputetë dhe PKD 1 deputet. Por duhet shënuar se listat PD janë regjistruar vende sigurta disa krerë partish aleate, cilët pritet hyjnë si deputetë parlament.
Mogherini dhe Hahn: Zgjedhjet në Shqipëri u zhvilluan në një mënyrë të qetë dhe të rregullt Posted: 26 Jun 2017 12:54 PM PDT

Përfaqësuesja e lartë dhe zëvendëspresidentja e BE Mogherini dhe komisioneri Hahn, me anë një deklarate vlerësuan se zgjedhjet parlamentare Shqipërisë 25 qershor u zhvilluan një mënyrë qetë dhe rregullt. Qytetarët përfituan nga një ofertë e gjerë politike një fazë rëndësishme procesit integrimit Shqipërisë BE.
Duke ju referuar konkluzioneve paraprake Misionit Vëzhgimit Zgjedhjeve OSBE / ODIHR, zonja Mogherini dhe zoti Hahn vlerësojnë se garuesit zgjedhorë ishin gjendje bënin një fushatë lirë, ndërsa liritë themelore grumbullimit dhe shprehjes u respektuan. Sipas tyre korniza zgjedhore përgjithësi siguroi një bazë përshtatshme për zhvillimin e zgjedhjeve demokratike.
Zonja Mogherini dhe zoti Hahn nënvizojnë se kanë marrë shënim rezervat e shprehura nga vëzhguesit lidhur me politizimin e organeve zgjedhore dhe zbatimin kundërshtim ligjit. “Ne presim ndjekjen e duhur gjetjeve paraprake Misionit Vëzhgimit Zgjedhjeve, sidomos lidhur me akuzat për blerjen e votave dhe presionin ndaj votuesve, si dhe ndërhyrjen e aktivistëve paautorizuar partive cilat mund dëmtojnë besimin e publikut zgjedhje” shprehen ata.
Dy zyrtarët e lartë BE premtojnë sePasi përfundojë procesi zgjedhor, do angazhohemi me qeverinë e re për mbështetur procesin e reformave dhe për vazhduar procesin e integrimit BE. Vazhdimi i reformës drejtësisë dhe lufta kundër trafikut drogës dhe kultivimit do jetë e një rëndësie veçantë këtë drejtim. Ne gjithashtu presim vazhdojmë partneritetin tonë me Shqipërinë për nxitur bashkëpunimin rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë mirë” shkruajnë deklaratën e tyre përfaqësuesja e lartë dhe zëvendëspresidentja e BE Mogherini dhe komisioneri Hahn.
Rama e Ruçi fitojnë sfidat Posted: 26 Jun 2017 12:28 PM PDT

Kryeministri Edi Rama duket se ka fituar një tjetër sfidë zgjedhjet e 25 qershorit. Ndonëse nuk e kishte deklaruar si tillë ai, kishte vendosur veten 6-in listën emërore qarkut Vlorës e cila çon parlament 12 deputetë. zgjedhjet e viti 2013 PS kishte arritur fitonte 7 mandate, pas një lufte fortë me PD, dhe ndër ta i pari listë ishte kreu i PS. Por tani parashikohet PS fitojë 8 mandate, duke e bërë hyrjen e zotit Rama parlament shumë sigurtë.
njëjtën rrugë ka ndjekur edhe Gramoz Ruçi, numri 2 i PS. Zoti Ruçi ishte i 9-ti qarkun e Fierit. Sipas përllogaritjeve deritanishme PS këtë qark fiton 10 nga 16 mandate.
Pozicionimet e zotit Rama dhe zotit Ruçi listat e qarqeve ishin parë me dyshim. Përkrahësit e tyre i kishin shprehur shqetësim, ndërsa kundërshtarët shpresonin ti mundnin. PD kishte deklaruar Vlorë se me listën e saj kandidatëve për deputetë pozita e zotit Rama rrezikohej, e po kështu për zotin Ruçi Fier.
Euronews: Pesë prioritetet e Ramës Posted: 26 Jun 2017 11:44 AM PDT

Rrjeti Euronews, vlerëson se Edi Rama ka shumë mundësi jetë krye qeverisë edhe për 4 vjet, thekson 5 prioritetet me cilat duhet merret urgjentisht. Sipas Euronews këto prioritete janë: Pronat, Reforma Drejtësi, lufta kundër drogës, eksodi i trurit dhe papunësia e lartë.
Pronat
Ka shumë dosje hapura dhe pazgjidhura. Vetë Rama e ka pranuar çështja e pronave është një “lëmsh” po del nga kontrolli. Për zgjidhjen e kësaj çështje, qeveria socialiste ka vendosur një fond prej 500 milionë eurosh, shumë përdoret për kompensimin e pronarëve.
Drejtësia
Pastrimi i sistemit drejtësisë, gjyqësorit dhe organit akuzës nga elementët e korruptuar është një tjetër çështje socialistët janë zotuar se do përballen. Parlamenti miratoi ligjin e vettingut për gjyqtarët dhe prokurorët. shumë se 300 persona akuzohen si korruptuar këtë sistem. “Duhet justifikojnë ardhurat, pasi një pjesë e mirë e tyre kanë vendosur pasuri s’mund justifikohet. Gjithashtu duhet provojnë nuk kanë lidhje me krimin e organizuar si dhe do testohen për aftësinë”, thotë Kryeministri Rama.
Droga
Përpjekjet luftën kundër drogës kanë qenë vazhdueshme, por pamjaftueshme për ndalur sidomos kultivimin e kanabisit, i lidhur drejtpërdrejtë me krimin e organizuar. Sipas Europol, Shqipëria është furnizuesi kryesor me hashash vendet e Bashkimit Europian.
Eksodi i trurit
Sipas Instat, rroga mesatare mujore Shqipëri është nën 460 mijë lekë. Nëse krahasohet me pagat Itali dhe Greqi është shumë herë e ulët dhe mjafton për kuptuar se përse rinjtë braktisin vendin.
Papunësia
Rreth një e katërta e rinjve Shqipëri janë pa punë. Gjermani vetëm 7 përqind e rinjve moshës nga 15 deri 29 vjeç figurojnë papunë, ndërkohë mesatarja bllokun e BE-së është 17.2 përqind.
Vazhdojnë numërimet, LSI i merr një mandat PD Posted: 26 Jun 2017 11:27 AM PDT

Numërimi i votave për zgjedhjet e 25 qershorit po ecën me shpejtësi, ndoshta duke shënuar një rast rrallë historinë e votimeve Shqipëri. Sipas dhënave fundit KQZ janë përpunuar 76.74 përqind e kutive, ose 4115 nga 5362 kuti, rezultatet e projeksionit mandateve ka ndryshuar sërisht. Këtë rradhë është LSI është ngjitur me 19 mandate, ndërsa ka rënë PD 43 mandate. PS ka mbetur kuotën e 73 mandateve, PDIU 4 mandate dhe PSD 1 mandat. Bie e sy se mandati i PSD po fitohet falë ligjit zgjedhor. Kjo parti ka marrë deri tani 9315 vota, ndërsa një tjetër parti LIBRA edhe pse ka 14072 vota do ta ketë vështirë marri një mandat. Specialistt spjegojnë se kjo “padrejtësi” vjen për shkak se votat e PSD janë përqëndruar një zonë nga ku pritet ajo fitojë një deputet, ndërsa votat e LIBRA-s janë shpërndara.
Kukan për hapjen e negociatave: Unë jam shumë optimist! Posted: 26 Jun 2017 09:49 AM PDT

Europarlamentari Eduard Kukan, i cili kryeson delegacionin me 7 anetarë Parlamentit Evropian për vezhgimin e zgjedhjeve Shqipëri, u shpreh i kënaqur nga ecuria e procesit. I pyetur nga Sonila Agostini e RTSH, nëse zgjedhjet i plotësuan standardet për hapur negociatat zoti Kukan tha se ndjehet shumë optimist.”Shumë herët për ta thënë. Kur kemi gjithë informacionin, gjitha raportet, atëhere mund shprehem. Por përshtypjet e mia janë mira për zgjedhjet, nga ato kam parë. Por është e domosdoshme shihet piktura e gjithë vendit para se japim vlerësime. Sinqerisht, unë jam shumë optimist” thya zoti kukan për RTSH. herët, zoti Kukan kërkoi njohjen e rezultatit votimit nga partitë politike.
Zvogëlohet diferenca PS -PD Posted: 26 Jun 2017 09:36 AM PDT

Kur janë përpunuar afro 70 përqind e qendra votave hedhura, diferencat mes PS dhe PD, dy partive kryesore vend janë zvogëluar PS deri tani projektohet marri 73 deputetë, ndërsa PD 44.
shifra votuesish, PS ka marrë deri tani 514.964 vota ndërsa 309.371 vota. Për tre partite e tjera pritet hynë parlament nuk ka ndryshim. LSI projektohet marri 18 deputetë, PDIU 4 dhe PSD 1.
Ambasada e SHBA: Votimi u krye me efikasitet dhe në mënyrë paqësore Posted: 26 Jun 2017 09:03 AM PDT

Ambasada e SHBA ka publikuar Fejsbuk një deklaratë lidhur me zgjedhjet parlamentare 25 qershorit Shqipëri. “Shtetet e Bashkuara urojnë qytetarët shqiptarë për ushtrimin e drejtës tyre demokratike votës zgjedhjet parlamentare 25 qershorit, 2017. Votimi u krye me efikasitet dhe mënyrë paqësore pjesën madhe Qendrave Votimit” vlerëson deklarata. “Ne përgëzojmë punonjësit dhe vëzhguesit e përkushtuar zgjedhjeve ditës votimit, cilët punuan gjatë një dite feste kombëtare dhe nxehti ekstrem, për përmbushur detyrat e tyre” vazhdon tej deklarata.
Lidhur me problematikat e zgjedhjeve deklarata “Vëzhguesit ndërkombëtarë dëshmuan incidente blerjes votës, fotografimit fletës votimit, dhe presoni ndaj votuesve. Zyrtarët e zgjedhjeve dhe forcat e rendit iu përgjigjën pjesës madhe këtyre ankesave, disa prej cilave përfunduan arrestime.Edhe pse disa nga shkeljet zgjedhore dëshmuara ishin serioze dhe duhen adresuar, ato nuk ishin aq përhapura sa ndryshonin rezultatin e përgjithshëm zgjedhjeve” shënon deklarata e ambasadës SHBA Tiranë.
Zgjedhjet, OSBE-ODHIR i vlerëson si të mjaftueshme për stabilitetin e nevojshëm Posted: 26 Jun 2017 08:26 AM PDT

Zgjedhjet Shqipëri ishin mira mjaftueshëm për pasur stabilitetin e nevojshëm këtë vend për kryer detyrën. Përcaktimi i vëzhguesve ndërkombëtarë një ditë pas mbajtjes zgjedhjeve dhe vazhdim procesit numërimit, nuk ndryshonte cilësi nga gjetjet e procesit mëparshëm vend, pavarësisht se vetë vëzhguesit shprehën sa rezerva për mosadresimin e rekomandimeve kaluara, aq dhe besim për arritur çeljen e negociatave me mbështetjen europiane.
Koordinatori i misionit OSBE-se, Robert Batelli tha seKa ardhur koha Shqipëria bëjë një lëvizje serioze dhe domethënëse drejt normalitetit. Anëtarët e parlamentit, media, qeveria, duhet jetë plotësisht përputhje me mandatin e vet. Prandaj u zhgënjeva pak, pasi prisja këto zgjedhje ishin mira, por janë njësoj si zgjedhjet e mëparshme. mira mjaftueshëm për pasur stabilitetin e mjaftueshëm këtë vend për kryer detyrën.
Nga ana e tij eurodeputeti Eduard Kukan tha se “Jemi mjaft inkurajuar dhe nga rezultatet pozitive dhe ndërmjetësimet politike çuan pjesëmarrjen e PD. Dëshirojmë rezultati njhet nga gjitha partitë politike gjë është kyç për proceset demokratike. Parlamenti Europian mbështet plotësisht kërkesat për anëtarësimin e Shqipërisë BE. Është thelbësore vazhdohen reformat. Shpresojmë besimi procesin politik rivendosen përmes pjesëmarrjes konstruktive gjitha partive politike parlament. Populli shqiptar ka shumë miq Parlamentin Europian cilët kujdesen për ardhmen e tyre” tha zoti Kukan.
Procesi i cilësuar deri tani respekt drejtave themelore nga 304 vëzhgues ndërkombëtarë, ka vlerësuar pa ekuivok pasqyrimin e baraspeshuar nga ana operatorit publik RTSH. “Televizioni publik përmbushi detrimin e tij ligjor për respektimin e kohës transmetimit parashikuar për partitë politike” tha Koordinatori i misionit te OSBE-se, Robert Batelli.
Diza zhvilime gjatë fushatës zgjedhore ishin qendër pyetjeve gazetyarëve. Eurodeputeti Eduard Kukan është pyetur për përfshirjen e presidentit zgjedhur Meta fushatën zgjedhore.
detyroni jem diplomatik përgjigjet e mia për shkak se nuk ka një përgjigje, po apo jo ndaj kësaj pyetje. Kolegët tanë kanë informacion saktë përsa i përket akuzave blerjes votave apo çfarëdo lloj akuze tjetër. E vërteta është Meta ishte apo është zgjedhur President parlament nga shumica kushtetuese. Dhe unë do ju përgjigjem vende tjera Presidenti nuk është anëtar partie për shkak se ai duhet kryejë përgjegjësitë dhe detyrat e tij objektive dhe paanshme karshi gjithë popullsisë vendit. Prandaj përgjigjen mund ta gjeni, uluni dhe mendojeni deklaratën ju thashë dhe gjejeni përgjigjen aty” tha zoti Kukan.
Raporti përfundimtar i OSBE ODIHR për zgjedhjet do dalë 8 korrik.
Reklama