Home » Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi Posted: 25 Jun 2017 11:52 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Autoritetet thanë se 133 njerëz janë shpëtuar, porse 16 vazhdojnë jenë zhdukur. Anija Almirante u mbyt pranë qytetit turistik Guatape. Disa mbijetuar u ankuan se nuk u janë dhënë xhaketa shpëtimi. Presidenti kolumbian, Juan Manuel Santos, shkoi vendin e ngjarjes për vlerësuar personalisht situatën. Guatape është një qytet i njohur për sportet ujore dhe aktivitetet rekreative.

Big Mama transformohet tërësisht, vështirë të njihet (Foto) Posted: 25 Jun 2017 11:50 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Bigi është transformuar tërësisht pas një ndërhyrhje kishte bërë lukth, shkruan lajmi.net. Tashmë kilet e tepërta janë problem i harruar për Big Mamën, ngase ajo shumë shpejt ktheu linjat e dëshiruara trupore. një set fotografik cilin e ka realizuar këto ditë, gjatë qëndrimit Turqi, tek Bigi është vërejtur ndryshim drastik. /Lajmi.net/ 4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more 4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Lamtumirë Real Madrid, James nënshkruan me klubin e ri (FOTO) Posted: 25 Jun 2017 11:49 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

James Rodriguez ka arritur marrëveshje për transferim Manchester United. “Diario Gol” raporton se mesfushori i Real Madridit ka arritur marëveshje personale me “Red Devils”. James pritet largohet nga “Los Blancos” gjatë këtij afati kalimtar verës, përcjell “lajmi.net”. Kurse, Real Madrid kërkon rreth 70 milionë euro për shitjen e tij. /Lajmi.net/ 4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Anna Katherina Posted: 25 Jun 2017 11:39 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more
Turqit konsumuan për Bajram 4 mijë ton bakllava Posted: 25 Jun 2017 11:37 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Tregjet e Turqisë u mbushën me lloje ndryshme bakllavaje me rastin e Bajramit. Mehmet Yildirim, kryetar i Shoqatës Turke Prodhuesve Bakllavasë dhe Ëmbëlsirave tha se puna këtë sektor shtohet me afrimin e Bajramit. “Prodhimi ditor i bakllavasë Turqi është mesatarisht 1 000 tonë, prej cilit vetëm Stamboll prodhohen dhe konsumohen 200-220 tonë, ndërsa kjo shifër rritet 80 për qind muajin e Ramazanit”, theksoi Yildirim. Ai theksoi se bakllavaja është pjesë e rëndësishme e kulturës dhe kuzhinës turke dhe pjesë e pandarë e Ramazanit dhe Bajramit. Yildirim tha se konsumatorët blejnë bakllava sasi mëdha duke filluar një ditë para Bajramit. “Ne parashikojmë se vetëm gjatë festës Bajramit sasia e konsumuar e bakllavasë do rritet për tre deri katërfish. Ndërkaq, për sa i përket Stambollit, presim brenda ditës konsumohen 1 000 tonë bakllava”, tha Yildirim.  

Milan – Inter, rezultati 4:0 (FOTO) Posted: 25 Jun 2017 11:37 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Milan ka fituar gjitha duelet me Interin gjatë këtij afati kalimtar verës. “Rossonerët” janë epërsi 4:0 ndaj “Nerazzurrëve” sa u përket blerjeve reja për sezonin e ri, shkruajnë mediat italiane. Musacchio, Kessie, Rodriguez e Andre Silva janë katër blerjet e Milanit, përcjell “lajmi.net”. Por, Inter është ende pritje realizojë përforcimin e parë verës. /Lajmi.net/ 4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Edi Rama pritet të qeverisë i vetëm, merr më shumë se 71 deputetë Posted: 25 Jun 2017 11:33 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Agjensia prestigjioze Reuters, shkruan se Partia Socialiste pritet fitojë zgjedhjet sipas exit pollit, ndërsa shkrimin e shoqëron një foto kryeministrit Edi Rama me dy gishta, simbol. Euronews apo televizioni i Europës siç njihet ndryshe, informon shikuesit e tij se socialistët e Edi Ramës kryesojnë zgjedhjet e 25 qershorit sipas exit pollit. shumë se 71 vende projektuara, Euronews thotë se një maxhorancë e tillë do mund conte përpara reformat e premtuara me sytë drejt Integrimit Exit polli është referencë edhe për gjigandin gjerman Deutche Velle DW shkruan se PS pritet fitojë me 45 deri 49 % votës kombëtare. Këto zgjedhje fakt kanë pasur një vëmëndje vecantë median gjermane. Gazetat njohura si Sudojce Zaitung dhe rrjeti televiziv ARD i kanë kushtuar vëmendje vecantë Al Jazeera një tjetër rrjet gjigand i informacionit botë citon dhënat dhe thekson se PS e Ramës synon e vetme shumicën parlamentin e ri me 140 vende. Al Jaazera thekson se dy mandatet e fundit, PS e PD, dy partitë kryesore Shqipëri nuk kanë arritur shumicën vend dy palë zgjedhjet e fundit. Duke iu referuar exit pollit, mediat italiane theksojnë se synimi për qeverisur i vetëm ishte një objektiv i shpallur gjatë fushatës elektorale nga Edi Rama.

Shtatzënia – koha e ndryshimeve të mëdha fizike dhe emocionale Posted: 25 Jun 2017 11:30 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Si ngelin grate shtatzënë ? Mënyra komune për ngelur shtatzënë është nëpërmjet marrëdhënieve seksule pa mbrojtje, pra cilën sperma hyn vaginë. pas sperma udhëton cervix, mitër dhe fertilizon vezën. Edhe psë është e rrallë, mund ngelesh shtatzanë me çdo lloj kontakti seksual ku sperma ka prekur vulvën. Inseminimi artificial është një tjetër mënyrë për ngelur shtatzënë. Gjatë inseminimit artificial, sperma vjen nga partneri apo dhuruesi, vendoset vaginë nëpërmjet nëj shiringe apo pajisjeje. Kush ka probleme me pjellorinë mund përdorë dhe metodën in vitro. Me këtë, vezët largohen nga trupi dhe bashkohen me spermën. pas një ose shume vezorë fertilizuara vendosen mitër. Kur fillon shtatzenia ? një person jetë shtatzanë duhet një vezë dalë nga mitra. pas veza dhe sperma do unifikohen duke u fertilizuar. Shtatzania ndodh kur veza e fertilizuar implantohet mitër. Mestruacione Mestruacionet ndodhin atëherë kur lëngu i mitrës del nga vagina. Zakonisht mestruacionet ndodhin çdo muaj dhe zgjasin nga 3 deri 7 ditë. Ovulimi Ovulimi ndodh kur veza hyn tubin fallopian duke filluar udhëtimin drejt mitrës. Kjo ndodh dy javë para mestruacioneve. Fekondimi Qindra spermatozoidë lëvizin nëpërmjet mitrës drejt tubit fallopian. Nëse një spermatozoid fekondon një vezë, kemi fekondimin. Implantim Ndërkohë veza e fekonduar lëviz tubin fallopian, ajo ndahet qeliza shumta, duke krijuar një top. Shtatzania fillon nëse ky top i “ngjitet” mitrës. Ky quhet implantim. Binjakë ? Deri fund javës katërt, ka mundësi topi ndahet. Nëse ndahet dy pjesë mund kemi binjakë identikë. Gjatë ovulimit mund kemi dy vezë cilat nëse fekondohen dhe nguliten mitër, mund ët zhvillohen gjithashtu dy binjakë, jo identikë. Si ta planifikoj shtatzaninë ? Hapi i parë është padyshim, hulumtimi mbi pjellorinë dhe ditët e tua pjellore. Hapi I dytë është mësosh se kur do ovulosh . Mbas kësaj mund kalkulosh ditët pjellore vijne para ovulimit. Një mënyrë e mirë për bërë këtë është merrni shënime mbi ciklin menstrual. Megjithatë, nëse keni një cikël parregullt menstrual, ovulacioni mudn jetë I vështirë. Kujdesi ndaj temperaturës dhe mukusit çervikal janë dy metoda tjera për ditur ditët e tua pjellore. Padyshim ditët e tua pjellorisë nuk janë e vetmja gjë duhet menduar para mendosh për fëmijë. Gatishmëria emocionale, statusi financiar, statusi shëndetësor janë gjitha faktorë cilët duhen menduar mirë. Si parandaloj shtatzeninë ? gjithë individët janë seksualisht aktiv duhet mbrohen për parandaluar shtatzani padëshiruara. Nëse ke pasur marrëdhënie seksuale pa mbrotje atëherë ke pesë ditë kohë për marrë një kontraceptiv emergjence, nga ato pihen deri 48 orë mbas ‘faktit/aktit’. Si ta di nëse jam shtatzenë ? Ka disa simptoma tregojnë mund jesh shtatzanë, si për shembull: Nausea ose vjella pa asnjë arsye, sidomos mëngjes
Urinim i shpeshtë
Gjinj ndjeshëm
Lodhje
Dhimbje barku
Mungesë menstruacionesh
Puna është, gjitha këto simptoma, përpos fundit, janë ngjashme me ato paralajmërojnë menstruacionet, kështu shpesh injorohen. Mënyra e sigurt për ditur nëse je shtatzënë është besh një test shtatzanie. Me pak fjalë ky test arrin identifikoje hormonin HCG, gjëndët vetëm trupin e një personi shtatzënë. farmaci mund blesh pa asnjë lloj recete, problemi, turpi ose frike një test shtatzanie i cili kushton 150 lek. Pra, nëse ke pasur seks pambrojtur dhe dyshon je shtatzanë, blej një test. Nëse rezultati është pozitiv, konsultohu me mjekun për një tjetër miratim. krijosh një tjetër qënie njerëzorë duhet jetë një udhëtim i vështirë ( unë nuk e kam provuar ). Gjej një gjinekolog cilit i beson dhe informohu. Tabu.al

Këngëtarja uron Bajramin e ‘zhveshur’, fansat e ‘kryqëzojnë’ (Foto) Posted: 25 Jun 2017 11:26 PM PDT

4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Por, urimi i këngëtares njohur Linda Halimi ka habitur fansat cilët e kritikuan rëndë, shkruan lajmi.net. Ajo po shijon pushimet verore Miami Floridës, nga ku edhe ka shfrytëzuar rastin ta urojë Bajramin. një foto ka shpërndarë rrjete sociale, Linda shihet e veshur me bikini dhe me uroi festën. “Urime Bajrami gjithëve me dashuri nga Miami” ka shkruar Linda sipër fotos. Komentet e ndjekësve ishin nga ndryshmet, një komentues i shkruan “Bajram me trupin cullak Po e uron! Wow sa cfar evolucioni!!!! “. /Lajmi.net/ 4B7B6FAF-9AB6-47C8-A7B7-6F25C2CE7FBA_cx2_cy48_cw98_w1023_r1_s-300x169 Lajmi.net: “Gjashtë të vdekur nga mbytja e anijes turistike në Kolumbi” plus 8 more

Reklama