Home » INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more

INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more

Publikohet traileri i filmit “T’padashtun” Posted: 26 Jun 2017 09:32 AM PDT

rolet kryesore janë Adriana Matoshi dhe Jason de Ridder, ndërsa filmi do ketë premierën botërore Karlovy Vary Film Festival. Është lansuar sot traileri i filmit “T’padashtun” me regji e skenar nga Edon Rizvanolli. Filmi para disa javësh u përzgjodh për marrë pjesë Karlovy Vary Film Festival, kategorinë East of the West Competition. “T’padashtun” shtjellon ngjarjen e një adoleshenti i cili jeton me nënën e tij kosovare Amsterdam. Rikthimi i traumave nënës atij ia ndryshojnë jetën. rolet kryesore janë Adriana Matoshi dhe Jason de Ridder, ndërsa filmi do ketë premierën botërore Karlovy Vary. The post Publikohet traileri i filmit “T’padashtun” appeared first on INSAJDERI.
Kryeministrin e ri e pret diçka e re në zyre Posted: 26 Jun 2017 09:26 AM PDT

Ndonëse jemi në pritje të kryeministrit të ri pas mbajtjes së zgjedhjeve me 11 qershor i cili ende nuk është i sigurt pasi asnjë koalicion apo parti nuk ka siguruar votat e mjaftueshme për të formuar Qeverinë, Zyra e Kryeministrit ka bërë disa ndryshime në enterierin e saj. Zyra e Kryeministrit në të cilën është ende kryeministri në largim Isa Mustafa, ka vendosur që të furnizohet me perde të reja, sipas të gjitha gjasave më të mira në mbrojtje nga dielli, duke pasur parasysh hapësirën në të cilën është e vendosur zyra e të parit të Qeverisë. Afro  5 mijë euro peshon kontrata që Zyra e Kryeministrit ka lidhur me një kompani nga Mitrovica, për të furnizuar me perde, raporton Insajderi. Kontrata pritet të nënshkruhet me 30 qershor, atëherë kur edhe pritet që të certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të 11 qershorit që i hapin edhe zyrtarisht rrugë formimit të Qeverisë dhe zgjidhjes së kryeministrit. /Insajderi.com The post Kryeministrin e ri e pret diçka e re në zyre appeared first on INSAJDERI.
Ramabaja: Kombi shqiptar është në rrezik nga islami politik Posted: 26 Jun 2017 09:20 AM PDT

Kanditati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Sadri Ramabaja ka thënë sot se islami politik është rrezik për kombin shqiptar. Ramabaja, i cili kritikoi organizimin e një iftari në hapësirën publike në Kamenicë javën e kaluar, ka kritikuar edhe Bashkësinë Islaminë të Kosovës për mënyrën e udhëheqjes, raporton Insajderi. “Kombi shqiptar është në rrezik nga islami politik. Bashkësia Islame e Kosovës me Naim Tërrnavën e ka kthyer mbrapa me shekuj islamin në Kosovë”, ka thënë Ramabaja në Klan Kosova, derisa ka thënë se nuk e ka fyer askënd me reagimin e tij disa ditë më parë. Ramabaja e quajti “ngjarje anti-historike” organizimin e iftarit në Kamenicë, para dy ditësh. Prej deklarimeve të Ramabajës u distancua partia e tij, Lëvizja Vetëvendosje, e cila tha se nuk e mbështet qëndrimin e anëtarit të saj. /Insajderi.com The post Ramabaja: Kombi shqiptar është në rrezik nga islami politik appeared first on INSAJDERI.
Lajme rreth transferimeve në Spanjë Posted: 26 Jun 2017 09:05 AM PDT

Mario Lemina sezonin e ardhshëm mund jetë pjesë e La Liga-s. ndjekje 23-vjecarit është Valencia. Vetë mesfushori nga Gaboni është shprehur se i pëlqen ideja e qënit pjesë e këtij kampionati, por gjithsesi ai hapur idenë e një rikthimi Francë. Sevillia kërkon ketë dispozicion shërbimet e Giovani Siomeone Giovani Simeone, futbollisti i Genovas dhe njëkohësisht i biri, i teknikut Atletico Madrid, Diego Simeone, sezonin e ardhshëm mund transferohet tek Sevillia. 23-vjecari i cili këtë sezon ka arritur realizojë 13 gola 36 ndeshje. Andaluzianët kërkojnë përconjë vijën e parë sulmit dhe emri i Giovani Simeone, shihet si një investim frytdhënës. Villareal kërkon përforcime repartin e mbrojtjes Villareal ka ofruar 5 milionë Euro për mbrojtësin e Trabzasporm, Fabian Castillo. 25-vjecari i cili këtë sezon kampionatin turk, ka arritur realizojë 3 gola 34 rrjeta, i ka kërkuar menaxherit tij nisë menjëherë bisedimet me nëndetësen e verdhë, mënyrë marrëveshja arrihet sa shpejt. Alesio Cerci rikthehet titullarë tek Atletico Madrid Alesio Cerci, futbollisti i Atleticos së Madridit, i cili prej kohësh nuk po kalon një periudhë të mirë, ka bërë që tekniku i Colchoneros, të rikthejë sytë tek Italiani dhe të punojë intensivisht më të për ta rikthyer atë në top formë, si dhe në mënyrë që kontributi i tij të jetë sa më i efektiv, i detyruar edhe për shkak të pezullimi nga e Fifa-s, për klubin spanjoll, që nuk i lejon ata të ndërhyjnë në merkato The post Lajme rreth transferimeve në Spanjë appeared first on INSAJDERI.
Numërohen mbi 66% e votave, PS 73 mandate Posted: 26 Jun 2017 08:56 AM PDT

Partia Socialiste është pranë një fitoreje historike, ku deri tani janë numëruar mbi 66% votave. Teksa janë numëruar 3558 kuti, nga 5362 total gjithë Shqipërinë, PS udhëheq me 47.86% votave, e ndjekur nga PD me 28.33% votave dhe LSI me 14.38% votave. Ndërsa PS sheh rritje ndjeshme vota krahasim me 4 vite parë, e kundërta ndodh me PD është rrudhur shifra këto zgjedhje, shkruan Tch. Por rritje shifra nuk ka vetëm PS. Një rritje ndjeshme ka edhe LSI duket se do ketë tepër deputetë se legjislaturën e lënë pas. Ndërkohë Parlament duket se do jetë edhe PDIU, edhe pse bazuar numërimin e deritanishëm do ketë pak përfaqësues Parlamentin e ardhshëm. Bazuar tek numërimi deritanishëm, rezulton se projeksioni për ndarjen e mandateve është si poshtë: PS – 73 mandate
PD – 44 mandate
LSI – 18 mandate
PDIU – 4 mandate
PSD – 1 mandat. The post Numërohen mbi 66% e votave, PS 73 mandate appeared first on INSAJDERI.
Pas transferimit të Salah, Liverpool kërkon talentin gjerman Posted: 26 Jun 2017 08:51 AM PDT

Max Meyer është vëzhguar nga skautët e skuadrës angleze Liverpool Kampionatin Europian U21 Poloni, raporton Daily Star. Mesfushori 21-vjeçar i Schalkes ka ndihmuar Gjermaninë arrijë gjysmëfinale, ku ata do luajnë ndaj Anglisë martën. Pas blerjes Mohammed Salah nga Roma, Liverpool synon përforcohet edhe shumë për fillimin e stinorit ri. Prej se Jurgen Klopp e ka marrë drejtimin e skuadrës angleze, fokusi për transferime i Liverpoolit është kthyer Gjermani, prej ku Klopp ka transferuar Joel Matip, Loris Karius dhe Roberto Firminon. /Insajderi.com The post Pas transferimit të Salah, Liverpool kërkon talentin gjerman appeared first on INSAJDERI.
Reagon Edi Rama, thotë se pas zgjedhjeve është bërë “shofer” Posted: 26 Jun 2017 08:45 AM PDT

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka reaguar përmes rrjetit social Facebook, për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare Shqipëri. Përmes një fotoje me mbishkrim publikuar Facebook, Rama ka shkruar se është bërë “shofer” i Shqipërisë, raporton Insajderi. “14 vjeç, u bo basketbollist”, shkruan Rama për veten. Ndërsa, pasi është bërë “piktor, ministër, kryetar bashkie, kryetar partie dhe kryeministër”, kryetari i Partisë Socialiste thotë se është bërë “shofer”. Edhe para zgjedhjeve 25 qershorit, Rama kishte përmendur synimine  tij ta drejtonte i vetëm Shqipërinë me fitimin e mbi 71 mandateve deputetëve. Pas numërimit mbi 50 për qind votave, Partia Socialiste e Edi Ramës ka arritur fitojë 73 mandate deputetëve. /Insajderi.com   ed-1 INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more The post Reagon Edi Rama, thotë se pas zgjedhjeve është bërë “shofer” appeared first on INSAJDERI.
Ujësjellësi në Ferizaj ua “vodhi” rreth 200 qytetarëve nga 45 euro Posted: 26 Jun 2017 08:29 AM PDT

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Bifurkacioni” Ferizaj, dëmtoi financiarisht rreth 200 konsumatorë gjatë vitit 2016. Kjo e gjetur e Auditorit Gjeneral është publikuar gjatë kësaj jave, raportin financiar vjetor për Autoritetin Rregullativ Ujit (ARrH). Pas raportimit lajmit: Ujësjellësi i Prishtinës dëmtoi financiarisht afër 1000 qytetarë, Gazeta Online Insajderi sjell edhe një evidentim tjetër Zyrës Kombëtare Auditimit (ZKA), ku e kanë pësuar konsumatorët e ARrH-së. KRU “Bifurkacioni” dëmtoi 197 konsumatorë saj gjatë vitit 2016, duke aplikuar ndaj tyre taksën prej 50 eurove për kyçje rrjet ujit, edhe pse kyçja ujësjellës sipas një vendimi marrë nga ARrH-ja fillim vitit kaluar, ishte zbritur 5 euro. këtë rast, Ujësjellësi Ferizaj ua “vodhi” nga 45 euro 197 konsumatorëve, sipas raportit Zyrës Kombëtare Auditimit (ZKA). “KRU Prishtina kishte aplikuar taksën administrative për kyçje vlerë 50€ tek 865 konsumatorë, KRU Bifurkacioni te 197 konsumatorë. ARrU kishte kërkuar nga KRU-të bëjnë ri-imbursimin e këtyre konsumatorëve por përmbushja e kësaj kërkese ende nuk ishte konfirmuar”, thuhet raportin e Auditorit Gjeneral. ed-1 INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more Siç njofton Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA), drejtori i Përgjithshëm i ARrH-së i kishte paralajmëruar kompanitë rajonale ujësjellësve t’ia kthejnë paratë konsumatorëve. “Drejtori i Përgjithshëm kishe dërguar paralajmërimet paraprake ndaj KRU-ve por ende nuk ishin arritur rezultatet e pritura”, thuhet raportin e ZKA-së. /Insajderi.com The post Ujësjellësi në Ferizaj ua “vodhi” rreth 200 qytetarëve nga 45 euro appeared first on INSAJDERI.
Besnik Hasi: E dua Ronaldon në Olympiacos Posted: 26 Jun 2017 08:25 AM PDT

Trajneri i Olympiacosit, Besnik Hasi ka bërë një deklaratë bombastike në lidhje me Ctistiano Ronaldon. Hasi gjatë një interviste për faqen e klubit, ka treguar për transferimet që do të tentojnë t’i bëjnë gjatë kësaj vere. Ai me shaka ka thënë se e dëshiron edhe Cristiano Ronaldon, i cili dëshiron që gjatë kësaj vere të largohet nga Real Madrid. “Kur them duam lojtarë cilësorë, i kam të qarta vështirësitë që hasen kur kërkohet një futbollist shumë i shtrenjtë. Megjithatë, ne kemi bërë një plan dhe do t’i provojmë alternativat një nga një”, tha fillimisht Hasi. “Një emër për faqen e parë të gazetës së Olympiacos? Do të thosha Cristiano Ronaldo. Fare e thjeshtë. Jam fans i tij dhe do të ishte interesante për tifozët tanë që të lexonin për të”, tha me shaka trajneri gjakovar. /Insajderi.com The post Besnik Hasi: E dua Ronaldon në Olympiacos appeared first on INSAJDERI.
Kelmendi dyshon se zyrtarët e Vetëvendosjes kontrollohen nga Serbia Posted: 26 Jun 2017 08:15 AM PDT

Kreu i partisë Fjala, Gëzim Kelmendi thotë se nëse ndokush në Kosovë financohet dhe kontrollohet nga Serbia, atëherë ata mund të jenë drejtuesit e Lëvizjes Vetëvendosje. Reagimi i Kelmendit vjen pasi një zyrtar i VV-së, të hënën, tha se disa hoxhallarë që kanë ushtruar funksionin e tyre në Kosovë janë financuar nga shteti serb. “Ju në kohë zgjedhje, u bëtë edhe imam edhe hoxhallarë duke na treguar edhe moshën se kur duhet të mbulohen vajzat”, thotë kreu i partisë Fjala. Kelmendi ka akuzuar për shpifje dhe ofendime zyrtarët e Vetëvendosjes, duke thënë se “ofendimet e VV-së” janë të rënda edhe për faktin se ato po bëhen për festën e Bajramit të Madh. “Zyrtari për marrëdhënie me jashtë i Vetëvendosjes Boiken Abazi, ka thënë se disa hoxhallarë janë financuar dhe kontrolluar nga Serbia. Ky është ofendimi dhe shpifja e dytë me rradhë brenda dy ditëve që vie nga zyrtarët e Vetëvendosjes drejtuar muslimanëve të Kosovës”, ka thënë Kelmendi. VV-ja është e kontrolluar nga Serbia, thotë Kelmendi për një shkrimi në rrjetin social Facebook. “Juve shpifësa dhe ofendues nga Vetëvendosja, juve që në zemrat juaja keni urrejtje dhe ideologji të rrezikshme, hoxhallarët as nuk janë financuar dhe as nuk janë kontrolluar nga Serbia. Nëse dikush nga ju është financuar dhe kontrolluar nga Serbia, nuk domethënë që edhe të tjerët bëjnë si ju”, thotë Kelmendi. /Insajderi.com   The post Kelmendi dyshon se zyrtarët e Vetëvendosjes kontrollohen nga Serbia appeared first on INSAJDERI.
Mediumi gjerman: Heshtja e Edi Ramës dhe rënia e numrit të votuesve Posted: 26 Jun 2017 08:09 AM PDT

përfundim procesit zgjedhor u paralajmërua se kryeministri shqiptar, Edi Rama do dilte përpara publikut. Por Rama zgjodhi heshtë. Televizioni publik gjerman, ARD, i ka ndjekur zgjedhjet nga shumë pranë, thotë se Rama zgjodhi shmangë festimet dhe fjalimet mbrëmjen e votimeve, për mos i dhënë shans Partisë Demokratike për protestuar.

“Shqipërisë i duhet një rezultat zgjedhor i pastër dhe i pranuar nga partitë”, thuhet shkrim. “Fitues pa festime,” thekson gazetari i ARD.

Sipas tij, socialistët mund të vazhdojnë të qeverisin, madje këtë herë të vetëm. “Në një fushatë shumë të personalizuar mes Bashës dhe kryeministrit Edi Rama, kryeministri ishte në gjendje të ‘shënonte’ me hapat e tij të deritanishme për reformat”. Në shkrim theksohet se pjesëmarrja ishte shumë e ulët. Ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se shkak është bërë vapa dhe festa e Bajramit. “Unë besoj se nga kjo ka humbur Partia Demokratike, jo Partia Socialiste”, thoshte Ahmetaj për ARD. The post Mediumi gjerman: Heshtja e Edi Ramës dhe rënia e numrit të votuesve appeared first on INSAJDERI.

EuroNews: Lista me pesë gjërat që duhet të kryejë Rama Posted: 26 Jun 2017 08:00 AM PDT

Pasi rezultati i zgjedhjeve Shqipëri është qartësuar, EuroNews ka përgatitur një kronikë për Shqipërinë. Rrjeti i njohur thekson se janë pesë gjëra përpara listën për t’u kryer nga Rama. drejtat e pronave Ka shumë raste pazgjidhura pronësisë. Rama vetë e ka pranuar se kjo çështje ka qenë një lëmsh për vite me radhë dhe po del jashtë kontrollit. Falsifikimet e titujve pronësisë janë përhapura shumë pas rënies komunizmit. Qeveria socialiste ka hapur një fond prej 500 milionë eurosh për luftuar këtë problem. Gjyqësori Pastrimi nga gjyqtarët e korruptuar është një tjetër çështje socialistët janë angazhuar se do e realizojnë. Parlamenti ka miratuar një ligj ri për vetingun e njerëzve drejtësisë. shumë se 300 janë akuzuar për korrupsion. Rama thotë se njerëzit e drejtësisë duhet justifikojnë burimin e ardhurave dhe nuk kanë lidhje me krimin. Po ashtu do testohen edhe nëse janë aftë për punë. Droga Shqipëria ka dështuar luftën ndaj kultivimit kanabisit. Kur bie fjala te kanabisi hyn BE, Maroku kryeson. Por Shqipëria është furnizuesi kryesor i kanabisit bimor BE, sipas Europol. Dhe Rama ka bërë pak për luftuar këtë çështje, pavarësisht se ka premtuar se do e zhdukë këtë problem njëherë e mirë. Ndalimi i ‘rrjedhjes trurit’ Sipas INSTAT, paga mujore Shqipëri është nën 46 mijë lekë ose rreth 340 euro. Nëse e krahason me Kroacinë (1060 euro), Greqinë (1070 euro) apo Italinë me 2033 euro, e kupton se përse rinjtë po largohen masivisht nga vendi. Papunësia Pak mbi një të katërtën e të rinjve janë pa punë. Ndërsa në Gjermani vetëm 7 përqind e moshës 15-29 përqind janë të papunë, kjo shifër në Shqipëri shkon në 28.9 përqind. Në BE kjo shifër është 17.2 përqind. The post EuroNews: Lista me pesë gjërat që duhet të kryejë Rama appeared first on INSAJDERI.
Zyrtare: De Boer në Crystal Palace Posted: 26 Jun 2017 07:31 AM PDT

Frank De Boer do jetë pasuesi i Sam Allardyce te Crystal Palace, klub i cili fund siguroi mbijetesën Premier Leauge. Tekniku holandez ka nënshkruar kontratë trevjeçare me klubin nga Londra. “Crystal Palace është një klub i cili mund rritet. Unë i kam përcjellur këta lojtar. Qëllimi ynë kryesor jemi një skuader solide Premier League dhe ta evitojmë rënien. Ky është objektivi ynë”, ka thënë De Boer. Vitin e kaluar, De Boer ka drejtuar Interin. /Insajderi.com The post Zyrtare: De Boer në Crystal Palace appeared first on INSAJDERI.
Bild: Erdogan dyshohet se vuan nga kanceri Posted: 26 Jun 2017 07:30 AM PDT

Shumë turq janë ndjerë të shokuar. Gjatë lutjes së Bajramit, presidenti Recep Tayyip Erdogan humbi ndjenjat. 63-vjeçari po lutej në xhaminë Mimar Sinan në Stamboll. Pasi humbi ndjenjat, atë e larguan me barelë.Por presidenti turk u kthye shumë shpejt dhe tha se ndjehet mirë. Zyrtarisht ai tha se arsyeja e humbjes së ndjenjave ka lidhje me presionin e gjakut për shkak të diabetit. Por gazeta më e madhe gjermane, Bild, shkruan se spekulohet se Erdogan është i sëmurë me kancer. Sipas Bild, që prej katër vitesh spekulohet se ai vuan nga kanceri. Në vitin 2011 dhe 2012 ai kreu dy operacione. Megjithatë edhe fakti që Erdogan vuan nga diabeti, mund të jetë një shkak madhor. /Insajderi.com The post Bild: Erdogan dyshohet se vuan nga kanceri appeared first on INSAJDERI.
Numërohen rreth 54% e votave në Shqipëri, PS me 74 mandate Posted: 26 Jun 2017 07:26 AM PDT

Partia Socialiste është pranë një fitoreje historike, ku deri tani janë numëruar rreth 54% të votave. Teksa janë numëruar 2870 kuti, nga 5362 në total në të gjithë Shqipërinë, PS udhëheq me 50.94% të votave, e ndjekur nga PD me 29.6% të votave dhe LSI me 15.36% të votave. Ndërsa PS sheh rritje të ndjeshme në vota në krahasim me 4 vite më parë, e kundërta ndodh me PD që është rrudhur në shifra në këto zgjedhje. Por rritje në shifra nuk vetëm PS, një rritje të ndjeshme ka edhe LSI që duket se do të ketë më tepër deputetë se në legjislaturën e lënë pas, transmeton tch. Ndërkohë që në Parlament duket se do të jetë edhe PDIU, edhe pse bazuar në numërimin e deritanishëm do të ketë më pak përfaqësues në Parlamentin e ardhshëm. Bazuar tek numërimi deri tanishëm, rezulton se projeksioni për ndarjen e mandateve është : PS – 74 mandate PD – 43 mandate LSI – 18 mandate PDIU – 4 mandate PSD – 1 mandat. The post Numërohen rreth 54% e votave në Shqipëri, PS me 74 mandate appeared first on INSAJDERI.
Prishtina prezanton fanellat e reja [foto] Posted: 26 Jun 2017 07:20 AM PDT

Prishtina ka prezantuar fanellat me cilat do paraqitet ndeshjet e Europa League. Klubi nga kryeqyteti do shkruajë historinë si skuadra e parë luan ndeshje kualifikuese Europa League. Prishtina do përballet me një kundërshtarë vështrëi siç është Norrkopingu me ndeshjen e parë do ta luajë Suedi, ndërsa kthimit e luan ‘Adem Jashari’. foton e mëposhtme mund t’i shihni fanellat me cilat do paraqitet Prishtina Evropë. ed-1 INSAJDERI: “Publikohet traileri i filmit “T’padashtun”” plus 19 more The post Prishtina prezanton fanellat e reja [foto] appeared first on INSAJDERI.
Si u paguan kujdestaritë me 1,800 euro në spitalet e Kosovës, pa pasur dëshmi Posted: 26 Jun 2017 07:18 AM PDT

nëntë raste kujdestaritë e natës nëpër spitalet e Kosovës ishin paguar me nga 1,800 euro, por pa pasur dëshmi se kujdestaria është mbajtur nga mjekët. Kështu thuhet raportin e Zyrës Kombëtare Auditimit (ZKA), e cila ka përpiluar një raport financiar vjetor për ShSKUK-në. Sipas Auditorit Gjeneral, Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka paguar nëntë raste për kujdestari natës pa pasur fare dëshmi. “ nëntë (9) raste (dy (2) QKUK, katër (4) Spitalin e Prizrenit dhe tri (3) Spitalin e Gjilanit) kujdestaritë e natës ishin kompensuar rreth 1,800€, mungesë dëshmive për mbajtjen e tyre. Kjo ngase, ditarët e kujdestarive, njëri nga stafi mjekësor ishte nënshkruar për gjithë”, thuhet raportin e Auditorit Përgjithshëm. Mangësitë e evidentuara kanë ndodhur për shkak mungesës kontrollit efektiv nga ana e drejtorëve klinikave dhe reparteve dhe si pasojë e mos respektimit KKS-së lidhur me mbajtjen dhe kompensimin e kujdestarive-ndërrimeve natës, thuhet raport. Auditori Gjeneral ka paralajmëruar se kjo mënyrë e funksionimit mund jetë e rrezikshme për funksionimin e këtij institucioni. “Mangësitë e evidentuara menaxhimin dhe kalkulimin e kujdestarive janë tregues i mungesës efektivitetit kontrolleve brendshme ketë fushë, dhe rrit rrezikun ndodhin pagesa parregullta dhe potencialisht për shërbimet cilat nuk janë ofruar”, thekson Zyra Kombëtare e Auditimit. /Insajderi.com The post Si u paguan kujdestaritë me 1,800 euro në spitalet e Kosovës, pa pasur dëshmi appeared first on INSAJDERI.
Debat i ashpër në Kuvendin e Serbisë rreth krijimit të Ministrisë për Kosovën Posted: 26 Jun 2017 07:00 AM PDT

“Kosova është pjesë e territorit Serbisë dhe nuk ka nevojë për krijimin e një ministrie për të”, ka thënë kryetari i grupit parlamentar SNS-së Aleksandar Martinoviq. Këto deklarata Martinoviq i tha foltoren e Kuvendit Serbisë gjatë diskutimi ndryshimeve Ligjit për ministri, teksa theksoi se nëse vazhdojmë me këtë logjik duhet ketë ministri edhe për Beogradin, Vojvodinën dhe Mitrovicën. E gjithë kjo shkaktoi debat pasi u kërkua themelohej Ministria e Integrimeve Evropiane. “Ne mendojmë se çdo ministri dhe ministër duhet jetë përgjegjës për Kosovën pajtim me Kushtetutën dhe ligjet e Serbisë si dhe Rezolutën 1244 Këshillit Sigurimit OKB-së”, ka thënë Martinoviq. “Nëse pranojmë logjikën tuaj dhe e formojmë  Ministri për Kosovë, atëherë pranojmë se nuk është pjesë e Serbisë”, ka shtuar ai. /Insajderi.com The post Debat i ashpër në Kuvendin e Serbisë rreth krijimit të Ministrisë për Kosovën appeared first on INSAJDERI.
Katastrofa që po çmonton PD-në, demokratët bojkotuan ofertën e Bashës Posted: 26 Jun 2017 06:54 AM PDT

Ka ende shumë për t’u numëruar, por tendeca e këtyre zgjedhjeve duket tashmë qartë. PS me gjasë do të qeverisë e vetme, duke pasur në autobuzin e saj elektoral votat e thuaj gjysmës së Shqiptarëve. LSI jo vetëm ka konfirmuar votat e marra në një koalicion në 2013, por besohet se i ka rritur ato, duke qenë në disa qarqe të vendit forcë e dytë politike. PD ka pasur një humbje shumë më të thellë se sa ajo e 2013, që mendohej më e thella e historisë politike të saj. Do ketë kohë për analiza dhe për të gjetur gabimet, por deri tani shikimi i shifrave tregon vetëm një gjë, elektorati i djathtë ka bojkotuar në mënyrë masive ofertën e partisë kryesore të tij. Përse e them këtë? Dje në Shqipëri kanë votuar thuajse 300 mijë vetë më pak se sa në vitin 2013. Në këtë rënie të votuesve, befas, sipas projeksionit, PS mund të jetë rritur me afro 100 – 130 mijë vota. Pra ka marrë në total thuajse 100 mijë vota më shumë se sa arriti të merrte në 2013. Ajo pritet të shtojë diku tek 6 – 8 deputetë. Pra shtimi nuk është nga ulja e numrit të votuesve, por nga rritja e tyre. LSI po ashtu i ka shtuar votat. Ajo pritet jo vetëm të konfirmojë 15 mandatet e 2013 që i mori në koalicion me PS, por mund të shkojë deri në 20 mandate. Pra në këtë rast, e majta ka arritur të nxjerrë më shumë votues se sa në 2013, ose të marrë disa votues që në 2013 kanë votuar Berishën. Katastrofa ka ndodhur djathtas dhe arsyet se përse janë shumë. PD, jo vetëm që nuk ka konfirmuar mandatet e 2013, që mendohej se ishin të ulët pas 8 vjet qeverisje, por ka marrë shumë më pak vota se në 2013 dhe akoma më pak se në 2015. Besohet se 300 mijë votat e munguara kanë qenë kryesisht të PD. Kanë qenë demokratët që nuk janë paraqitur në apel. Arsyet më mirë se kushdo i di vetë lidershipi i PD, por ajo që është e qartë është se nuk ka qenë një mosdalje apo neglizhencë ndaj zgjedhjeve, por një bojkot, një protestë e heshtur dhe spontane. Pak rëndësi kanë gabimet në fushatë. Ata që votojnë PD kanë votuar kundër një qëndrimi politik dhe unë dyshoj se kjo braktisje ka qenë një protestë ndaj qëndrimit flirtues me PS në fushatë. Po ashtu ka luajtur rol lista dhe spastrimi nga disa emra të njohur. Për fatin e saj të keq, PD do ketë në parlament një grup diletant, me mungesa të ndjeshme dhe të paaftë për të marrë mbi vete peshën që i takon opozitës. Së fundmi, kjo që ndodhi në këto zgjedhje, po stabilizon një trend të frkshëm të çmontimit të partisë më të madhe të djathtë në vend. Në 2009, PD kishte 70 mandate bashkë me aleatët e saj; PS 66 dhe LSI 4. * vjet më pas, PS po shkon në 74 dhe LSI në 20. Të dyja janë rritur, madje akoma më shumë se sa në 2013, ndërsa PD thuajse është përgjysmuar. Një humbje më dramatike vështirë se mund ta parashikonte kushdo… /Opinion.al   The post Katastrofa që po çmonton PD-në, demokratët bojkotuan ofertën e Bashës appeared first on INSAJDERI.
Bashkimi Evropian përgatitet për masa hakmarrëse ndaj ShBA-së Posted: 26 Jun 2017 06:42 AM PDT

Zyrtarja e lartë e tregtisë e Bashkimit Evropian ka thënë sot se blloku është duke përgatitur masa hakmarrëse në rast se Shtetet e Bashkuara vendosin tarifa ndaj importeve të çelikut. Komisionerja e Tregtisë e BE-së, Cecilia Malmstroeam, ka thënë se blloku është duke bërë përgatitje për t’u hakmarrë në rast se ShBA-ja vendos tarifa të reja. Ajo ka theksuar sot se BE-ja do ta studiojë secilin veprim të Uashingtonit për të parë nëse vendimi është në përputhje me rregullat e Shoqatës Botërore të Tregtisë, organit që e mbikëqyr tregtinë globale. Ajo ka shtuar se indikacionet janë se BE-ja do të goditet në mënyrë të pajustifikueshme. Një prej arsyeve pse Donald Trump u bë president ishte premtimi i tij për ta ringjallur çelikun amerikan. E kjo i ka ndihmuar atij t’i fitojë shtetet si Pensilvania./Express/ The post Bashkimi Evropian përgatitet për masa hakmarrëse ndaj ShBA-së appeared first on INSAJDERI.
Reklama