Home » Zëri: “Shqetësues zvogëlimi i numrit të nxënësve në shkollat shqipe në Luginë” plus 29 more

Zëri: “Shqetësues zvogëlimi i numrit të nxënësve në shkollat shqipe në Luginë” plus 29 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Zëri: “Shqetësues zvogëlimi i numrit të nxënësve në shkollat shqipe në Luginë” plus 29 more

Shqetësues zvogëlimi i numrit të nxënësve në shkollat shqipe në Luginë Posted: 24 Jun 2017 02:55 PM PDT

Mos zhvillimi ekonomik, mungesa e teksteve mësimore dhe mos njohja e diplomave të Universiteteve të Kosovës, po ndikon drejtpërdrejt në largimin e popullatës shqiptare nga Lugina e Preshevës. Pasojat më të mëdha po i përjetojnë shkollat, në të cilat sivjet janë regjistruar 100 nxënës më pak se në vitin e kaluar. Përfaqësues të arsimit në kuadër të  Këshillit Kombëtarë shqiptarë, kanë shprehur shqetësimin e tyre lidhur me zvogëlimin e numrit të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ditë e trishtë për Alban Skënderajn! Humb njeriun më të shtrenjt Posted: 24 Jun 2017 02:50 PM PDT

Dita e sotme ka qenë një ditë e hidhur në familjen e këngëtarit të njohur dhe aq shumë të dashur për publikun, Alban Skënderaj. Fatkeqësisht, Albani ka humbur të ëmën e cila është larguar nga jeta pasi ka luftuar prej disa kohësh nga një sëmundje e rëndë. Lajmin e ka bërë të ditur fillimisht Revista ‘Who’. Urojmë që Albani dhe familja e tij të bëhen të fortë për ta kaluar këtë moment shumë të trishtë. /Blitz.al …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Vendos Shqipëria Posted: 24 Jun 2017 02:35 PM PDT

3 milionë e 452 mijë shqiptarë kanë të drejtë të votojnë të dielën e 25 qershorit për 2666 kandidatë për deputetë të 18 partive politike, pjesëmarrëse në zgjedhjet parlamentare. Nesër, e diel, do të votojnë për herë të parë 136.239 persona ndërsa për herë të parë në vendin tonë, si pasoje e ligjit të dekriminalizimit, nuk do të kenë të drejtë vote 1367 të dënuar. Në mbarë vendin janë ngritur 5362 qendra votimi ndërsa……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Motrat Mustafa publikojnë këngën më të re (Video) Posted: 24 Jun 2017 02:23 PM PDT

Sahide dhe Safete Mustafa sot gjatë orëve të mbrëmjes kanë lansuar projektin e tyre muzikor më të riun, projekt ky i finalizuar edhe me videoklip, shkruan “Kosovarja”.  Kënga titullohet “Zemres nuk i dihet”. Dhe është e stilit të tyre, popullore.  Këngë kjo e cila shpresojmë se do të mirëpritet si këngët tjera të Motrave Mustafa.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Messi do të pensionohet në Barcelonë’ Posted: 24 Jun 2017 02:17 PM PDT

Garcia beson se Messi do të pensionohet në Barcelonë. Ish mesfushori sulmues i Barcelonës e Liverpoolit, Luis Garcia, nuk e shikon Leo Messin të veshur me një tjetër fanellë. Ai beson se Messi, që mbushi sot 30 vjet, do të pensionohet në “Camp Nou”. “Nuk mendoj se ai do të largohet. Mendoj se është i lumtur këtu”, tha fillimisht Garcia për “Omnisport”. “Jam i sigurt se është shumë i lumtur në Barcelonë. Edhe Barcelona e di shumë mirë se sa i rëndësishme……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Gjuriq: Nuk heqim dorë nga Kosova, jemi të gatshëm të luftojmë për të Posted: 24 Jun 2017 02:12 PM PDT

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq, ka përsëritur sot se Serbia nuk do të heq kurrë dorë nga Kosova dhe se arma e saj më e fortë është këmbëngulja. Sic raporton B92, Gjuriq ka thënë para fillimit të koncertit “U susret Vidovdanu” (Drejt Vidovdanit), në organizim të Lëvizjes për Kosovën në Serbi (Pokret za Kosovo i Metohiju u Srbiji) se Vidovdani është betimi serb, betim për të gjithë serbët kudo që jetojnë e punojnë, transmeton……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lajmi i keq vjen nga BE, shikoni çfarë ka ndodhur me vizat europiane Posted: 24 Jun 2017 02:04 PM PDT

Vendet anëtare të BE-së do të kufizojnë dhënien e vizave hyrëse për shtetet të cilat nuk pranojnë rikthimin e qytetarëve të tyre që nuk kanë të drejtë azili në Europë. Kjo u bë e ditur dje nga një burim diplomatik europian. BE ka forcuar fushatën kundër emigracionit të paligjshëm pas valës masive të refugjatëve që kanë ardhur drejt saj që prej vitit 2014. Porta kryesore hyrëse e kësaj vale është bërë Italia e cila përballet me anijet me emigrantë……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
‘Vetëm fjalë’ projekti më i ri nga Robert Berisha (Video) Posted: 24 Jun 2017 01:45 PM PDT

Këngëtari Robert Berisha ka lansuar këngën e re.  Fjala është për projektin muzikor ‘Vetëm fjalë’ që është finalizuar edhe me klip. Kënga ka ditë që është paralajmëruar dhe të plotë e keni më poshtë.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Serbia ende po e mban peng linjën e interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri (Video) Posted: 24 Jun 2017 01:34 PM PDT

Edhe pse është inauguruar një vit më parë, linja e interkonjeksionit 400 KW Shqipëri-Kosovë ende nuk është vënë në punë për shkak të pengesave të ardhura nga Serbia, pasi kërkon që kjo linjë të menaxhohet nga operatori serb EMS. Kjo ndodh për shkak se Operatori i Transmetimit të Kosoves nuk njihet si zonë rregulluese nga ENTSO. Por për inxhinierin Naskë Afezolli, një nga projektuesit e lidhjeve paralele të Shqipërisë me ish-Jugosllavinë dhe Greqinë, zgjidhja e ngërçit……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Veseli uron Bajramin: Të angazhohemi në forcimin e vlerave njerëzore Posted: 24 Jun 2017 01:27 PM PDT

Kreu i PDK-së, Kadri Veseli ka uruar besimtarët islam për festën e Fitër Bajramit. Ai ka thënë se muaji i Ramazanit është muaj i humanizmit. Ky është urimi i plotë i tij: Të gjithë besimtarëve myslimanë në Republikën e Kosovës dhe në diasporë ua uroj festën e Fitër Bajramit, duke ju dëshiruar mirëqenie dhe lumturi në familje. Kjo festë shënon përmbylljen e muajit të Ramazanit, i cili është muaj i vlerave të humanizmit, sikurse janë paqja dhe solidariteti……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Arkitektët shqiptarë që ndërtuan monumentet më të mëdha të Perandorisë Otomane (Video) Posted: 24 Jun 2017 01:18 PM PDT

Realizuan vepra të shumta në zemër të Perandorisë Osmane në shekullin XVI, por nuk harruan kurrë vendin nga ku vinin. Mikelangjelo i Orientit – arkitekt Mimar Sinani (1490-1588) – la pas vetes veprat më të mëdha arkitektonike të Stambollit. Sot të gjithë duan ta përvetësojnë njeriun që ishte projektues i së paku 374 objekteve të mëdha arkitektonike. Por, një gjë që dihet sigurt është se ai ndihmoi edhe dy arkitekt tjerë shqiptarë. Njëri nga ta ishte Mehmet Aga……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ja si e rrah maqedonasi, serbin në kufirin me Greqinë (Video) Posted: 24 Jun 2017 01:05 PM PDT

Në kalimin kufitar “Bogorodica” në kufirin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë sot ishin krijuar kolona të gjatë të veturave dhe për të hyrë në Greqi pritet me orë të tëra, raportojnë mediat maqedonase. Autoritetet kufitare maqedonase kanë njoftuar se ndërmjet 10 dhe 15 mijë njerëz po presin të hyjnë në Greqi, raporton MIA. Për të hyrë në Greqi më së shumti po presin veturat me regjistrim të Maqedonisë dhe të Serbisë, shkruan lajmi.net. Ndërkohë, disa……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Erdoan: Turqia nuk është llokum që mund të gëlltitet lehtë Posted: 24 Jun 2017 12:44 PM PDT

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan tha se në Lindjen e Mesme po mundohet të luhet një lojë e re. Presidenti Erdoan publikoi një video me rastin e Bajramit të Ramazanit (Fitër Bajrami). “Ne jemi të vetëdijshëm për lojërat në Siri dhe Irak dhe për skenarët e krizës që mundohen të vihen në skenë në rajon. Por shpresoj që të gjithë të kuptojnë këtë të vërtetë. Turqia është një llokmë aq e madhe sa që nuk mund të gëlltitet me këto lloj……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Albin Kurti i kushton shkrim të veçantë ditës së fundit të Ramazanit dhe festës së Bajramit Posted: 24 Jun 2017 12:41 PM PDT

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti ka publikuar një shkrim të gjatë në profilin e tij në Facebook, me rastin e përfundimit të muajit të Ramazanit, duke vënë theksin në atë që ky muaj e shpreh më së miri, ndjenjën e solidaritetit me të tjerët. Kurti ka përmendur veprimtarët më të shquar shqiptarë që ishin myslimanë, edhe pse thotë se nuk mundi t’i përfshijë të gjithë. Kurti, ka uruar komunitetin mysliman edhe me rastin e Festës……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
De Biasi: Mos harroni fjalët e Skënderbeut, ndoshta ritakohemi një ditë! (Video) Posted: 24 Jun 2017 12:39 PM PDT

FSHF-ja ka organizuar sot një ceremoni lamtumire për ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biazi, i cili dha dorëheqjen nga drejtimi i kuqezinjve pas 5 viteve e gjysmë. Presindeti i FSHF-së, Armand Duka, në fjalën e tij deklaroi se Komiteti Ekzekutiv do të propozojë që De Biazi të bëhet anëtar nderi Federatës. Gjatë ceremonisë mbajtën nga një fjalë të shkurtër edhe ambasadori italian në Shqipëri, Alberto Kutilio, si dhe futbollisti i kombëtares Andi Lila. Në fund trajneri De Biazi lexoi një……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Geti publikon këtë foto, i lumtur pranë Marinës (Foto) Posted: 24 Jun 2017 12:35 PM PDT

Reperi nga Kosova dhe prezantuesja nga Shqipëria, po vazhdojnë pushimet në Meksikë. Nga atje dyshja po publikojnë vazhdimisht imazhe. Së fundmi ka qenë Geti ai i cili ka ndarë me miqtë e tij një foto. Por kësaj radhe jo i vetëm, ai shihet së bashku me Marinën teksa po i shijojnë pushimet me aktivitete të ndryshme.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Shqiptari i dehur kërcënon me armë policinë në Athinë (Video) Posted: 24 Jun 2017 12:28 PM PDT

Një shqiptar ka kërcënuar me armë policinë, mbrëmjen e djeshme. Të premten mbrëma, në rrugën “Lenorman” në lagjen Metaksurgjio në Athinë, një shqiptar 30-vjeçar, pasi kishte pirë një sasi të madhe alkooli, filloi të zihej ashpër me disa shqiptarë të tjerë, raportojnë mediat lokale. Pronarja e një restoranti ngjitur thirri policinë, por 30-vjeçari filloi ta kërcënonte me pistoletë si vetë zonjën, ashtu edhe forcat e policisë që po mbërrinin në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia jep detaje për therjen me thikë në Prishtinë Posted: 24 Jun 2017 12:19 PM PDT

Një person ka mbetur i shtirë në tokë pasi dikush e ka ther me thikë në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Kjo ka ndodhur rreth një orë më parë. Rastrin për Express e ka konfirmuar Policia e Kosovës. “Ju informojmë se sot me datën 24.06.2017 rreth orës 20:30, PK ka pranuar informate për një rast therje me thikë që dyshohet të ketë ndodhur ne sheshin “Zahir Pajaziti””, ka bërë të ditur Policia.  Tutje ata kanë treguar se njësitet policore……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Pse llapjanët e bëjnë be’ shpesh Kuranin? (VIDEO) Posted: 24 Jun 2017 12:17 PM PDT

‘Pasha Kuranin po’. Ky lloj përbetimi nuk është askund më i përdorur në Kosovë se sa në Podujevë e rrethinë. Llapjanët po del të jenë ndjekësit më të mëdhenjë të këshillave të librit të shenjtë. Kështu të paktën, krijohet përshtypja nga arsyet që i japin lidhur me këtë traditë të bërjes be.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Therret me thikë një person në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në Prishtinë Posted: 24 Jun 2017 12:06 PM PDT

Një person ka mbetur i shtirë në tokë pasi dikush e ka therrë me thikë. Atë më pas e kanë ndihmuar kalimtarët që po ecnin në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Sipas fotografive që një lexues i ka dërguar redaksisë së “zerit”, personi është ulur në një karrige duke vazhduar të gjakderdhë.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Lutfi Haziri: S’ka më bashkëpunim me PDK-në (Video) Posted: 24 Jun 2017 11:59 AM PDT

Janë shkatërruar të gjitha urat e bashkëpunimit. Kështu dramatike e përshkruan gjendjen nënkryetari i LDK-së, Lufti Haziri, kur pyetet për mundësitë e rilidhjes së një koalicioni me PDK-në.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Mblidhen paratë për diagnostifikimin e Fitore Ibishit (VIDEO) Posted: 24 Jun 2017 11:15 AM PDT

Klan Kosova raportoi e njerëzit vullnetmirë u mobilizuan menjëherë. Kështu shumë shpejt u mblodhën paratë e nevojshme për të verifikuar nëse Fitore Ibishi është prekur nga sindroma Susak. 24 vjeçarja do të udhëtojë javën e ardhshme në Gjermani ku do t’i nënshtrohet diagnostifikimit.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Nuk do ta besoni sa shumë është dobësuar Atifete Jahjaga Posted: 24 Jun 2017 11:14 AM PDT

Ajo është shfaqur në publik pas shumë kohësh, kur i përfundoi mandati. Ish-presidentja ishte e pranishme në revynë e organizuar nga kreatorja Blerina Kllokoqi-Rugova, e cila njëherësh përkujdeset për dukjen e saj, në çdo paraqitje publike. Pasi ka përfunduar mandatin e saj si presidente, Jahjaga po rri më e distancuar nga mediet, por paraqitja e fundit e saj të bën të kuptosh se ajo ka humbur goxha peshë në këtë periudhë. Në një imazh të publikuar në rrjete sociale nga Blerina……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Tolgahan duket shumë qesharak, ja çka i bëri gruaja e tij Almeda (Foto) Posted: 24 Jun 2017 11:08 AM PDT

Almeda Abazi, aktorja shqiptare që jeton në Turqi, në një intervistë dhënë për Top Channel, ka treguar se ajo shpesh përdorë maska për fytyrë, të bëra nga kafeja turke. E një të tillë, ajo e ka vënë edhe sot. Mirëpo, përpos saj, një gjë të tillë e ka bërë edhe bashkëshorti i saj Tolgahan. Almeda në Instastory ka hedhur dy fotografi të tyre me këtë maskë, por, Tolga duket shumë qesharake me fytyrën që ka bërë.     …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
De Biasi tregon prapaskenat e ‘përleshjes’ me Taulant Xhakën Posted: 24 Jun 2017 11:03 AM PDT

Gianni de Biasi në një rrëfim për Super Sport, ka zbuluar prapaskena interesante. Në një intervistë në 360 gradë mbi vitet e tij kuqezi, trajneri që çoi Shqipërinë në Europian përballë Shakohoxhës rrëfehet zbulon jo pak prapaskena të panjohura kurrë më parë për publikun. Duke nisur që nga vendimi për të lënë Shqipërinë, përkundër gjithë asaj që kemi menduar është marrë në ato 10 minuta ku qëndroi i palëvizur pas ndeshjes me……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
LDK-ja konfirmon: Koalicioni LAA do të ketë 30 deputetë në Kuvend Posted: 24 Jun 2017 10:41 AM PDT

Përmes një komunikate për media Lidhja Demokratike e Kosovës thotë se edhe pas numërimit të votave të diasporës koalicioni LDK-AKR-Alternativa-Lëvizja për Drejtësi do të ketë 30 deputetë. “Lidhja Demokratike e Kosovës informon opinionin publik se rezultatet e fundit nga vëzhguesit tanë në qendrën e numërimit të votave konfirmojnë se Koalicioni LDK-AKR-Alternativa-Lëvizja për Drejtësi do t'i ketë 30 deputetë në Kuvendin e Republikës së Kosovës”, thuhet në……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Haxhiu: Kjo është aryeja pse nuk u lehtësua votimi jashtë vendit Posted: 24 Jun 2017 10:23 AM PDT

Pas raportimit nga mediat, se Lëvizja Vetëvendosje ka marrë më shumë se 50 për qind të votave të diasporës, ka reaguar ish-deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu, duke falënderuar mërgatën dhe duke thënë se kjo ka qenë arsyeja pse nuk u ndryshuan asnjëherë procedurat burokratike të votimit jashtë vendit. Sipas Haxhiut, po të shtohej numri i votuesve, do të rritej edhe më shumë VV-ja, shkruan Periskopi. Komenti i plotë: Arsyeja kryesore se pse asnjëherë nuk u ndryshuan procedurat burokratike të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Policia zbulon skandalin: Si do fotografohet vota në Shqipëri (Ja aparaturat) Posted: 24 Jun 2017 10:16 AM PDT

Policia e Shtetit ka reaguar ditën e sotme përmes një deklarate për mediat, në lidhje me shitblerjen e votës. Policia thotë se janë evidentuar raste të shitblerjes së votës si edhe të shpërndarjes së disa aparateve fotografikë posaçërisht për fotografim vote. NJOFTIMI I POLICISE Policia e Shtetit disponon informacion te mjaftueshem se elemente te caktuar kane ne perdorim dhe shperndare aparate (si ne foto), me te cilat do te tentojne te fotografojne voten si deshmi per voten e blere. Policia e Shtetit thekson se do te jete shume e ashper……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Ndodh në qytetin shqiptar, arrin temperatura mbi 41 gradë Posted: 24 Jun 2017 10:12 AM PDT

Temperatura përvëluese në Elbasan. Dje në këtë qytet është regjistruar dita më e nxehtë. Termometri ka shënuar deri në 41.5 gradë celsius. Por në disa pika edhe më shumë. Një ditë para zgjedhjeve, qyteti ka qenë pothuaj i zbrazur. Mjaft shtetas i janë drejtuar plazhit dhe pikave turistike. Edhe gjatë ditës së sotme  janë parashikuar temperatura të larta. Subjektet politike i frikësohen faktit se, nëse edhe nesër do të jetë si sot, mjaft shtetas mund të hezitojnë të……This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Formimi i Ushtrisë çështje që s’pret (Video) Posted: 24 Jun 2017 10:07 AM PDT

Pas muajit shkurt të vitit të ardhshëm formimi i Ushtrisë mund të bëhet më i vështirë. Në fillim të vitit të ardhshëm FSK pritet t’i bartë disa prej kompetencave tek institucionet civile dhe mund t’i largohen disa prej kompetencave kryesore thonë njohësit e sigurisë, të cilët e shohin si tejet të rëndësishme transformimin  e saj në ushtri në mënyrë që të filloj përmbushjen e kapaciteteve tjera ushtarake dhe mbrojtëse.   …This posting includes an audio/video/photo media file: Download Now
Reklama