Home » RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more

RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more

Pusteci, i pari që nis numërimin e votave Posted: 25 Jun 2017 02:46 PM PDT

KZAZ 69 Pustec, ka nisur numërimi i votave zgjedhjeve 25 qershori, duke shënuar dhe fillimin e këtij procesi rang vendi. Sipas gazetares RTSH Esmeralda Cenkollari jane hapur tre kutite e para dhe ka nisur numërimi. Pusteci është një bashki ku shumica a banorëve janë pjestarë komunitetit maqedonas.
Luan Rama: LSI ka fituar, Rilindja në opozitë! Posted: 25 Jun 2017 02:24 PM PDT

Lëvizja Socialiste për Integrim ka deklaruar fitoren. një dalje për mediat nënkryetari Luan Rama ka deklaruar se sipas dhënave saj kjo forcë politike është fituese, ndërsa Rilindja do dalë opozitë. “Përkundrejt gjitha përpjekjeve dëshpëruara për manipuluar opinionin edhe tani, pasi ka përfunduar procesi i votimit, lejoni t’ju bëj ditur se nga komunikimi me gjitha grupet tona vëzhgimit kanë qenë instaluara gjatë gjithë ditës pranë qendrave votimit, vetëm qytetin e Tiranës, pra jo Bashkinë e Tiranës, por qytetin e Tiranës, 11 njësite administrative saj, numri i votuesve kanë votuar pro LSI kalon mbi 100 mijë, ndërkohë qarkun e Tiranës rezultati i projektuar nga ne është pesë herë i lartë se sa zgjedhjet e vitit 2013”. “ 7 prej njësive administrative qytetit Tiranës, LSI-ja rezulton jetë forcë e parë dhe mbi këtë bazë lejoni përgënjeshtrojë çdo përpjekje për vazhduar dhe për manipuluar opinionin me sondazhe apo “exit-poll”-e parafabrikuara dhe paguara me qëllim për mbajtur me frymë atë përfundimisht nuk ka asnjë shpresë për qenë forcë e parë” tha zoti Rama.
Duke deklaruar se “Rilindja shkon opozitë” nënkryetari i LSI Luan Rama vlerësoi se “Shqipëria ka votuar për qytetarinë, kundër bandave, kundër kanabisit, kundër trafikut, kundër krimit, kundër abuzimit, kundër arrogancës, kundër poshtërsisë pushtet”.
Vlorë, përplasen komisionerët e PS dhe LSI Posted: 25 Jun 2017 01:40 PM PDT

Një përplasje fizike ka ndodhur komisionerëve Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim fshatin Bishan Vlorë. Gjithçka ka nodhur pasi makina transportonte kutitë e votimit, për qendrën e numërim votave devijoi për spitalin e Vlorë, pasi njëra prej komisionereve ishte ndjerë keq nga gjendja shëndetësore. Komisionerët e LSI-së kanë njoftuar policinë për ngjarjen. pas kutitë e votimit janë transportuar për KZAZ-në 81 Vlorë.
KQZ : Pjesmarrja 46.55 përqind Posted: 25 Jun 2017 12:48 PM PDT

KQZ ofroi shifrat fundit lidhur me zgjedhjet parlamentare 25 qershorit. Sipas saj nga dhënat e 46.55 përqind qendrave votimit dei orën 19, pjesmarrja zgjedhje është 45.17 përqind. Shifrën lartë e ka regjistruar Kukësi me 53.38 përqind, ndërsa pak Vlora 35.69 përqind.   komentet e para analistëve, këto shifra  po konsiderohen si refuzim drastik, protestë e shqiptarëve ndaj klasës politike. RTSH po vazhdon sjelli për publikun zhvillimet me fundit rreth këtyre zgjedhjeve si dhe analiza nga ftuarit. Atë ju mund ata ndiqni edhe livestream www.rtsh.al dhe facebook.
Basha: “Jam shumë optimist për rezultatin dhe fitoren” Posted: 25 Jun 2017 12:23 PM PDT

Kreu i opozitës Lulzim Basha ishte i pari ndër politikanët shqiptarë deklaroi fitoren zgjedhjet e 25 qershorit. “Jam shume optimist për rezulatin dhe fitoren” tha ai gati një orë pas mbylljes qendrave votimit. Sipas disa mediave edhe kreu i PS Edi Rama u ka deklaruar fitoren deputetëve tij. Sipas tyre zoti Rama ka deklaruar se populli i ka besuar PS timonin. Gjithnjë sipas mediave ish kreu i LSi presidenti i zgjedhur Ilir Meta ka deklaruar humbjen e Rilindjes. Ndërkaq me interes pritet edhe dalja e rezultateve sondazheve paszgjedhore.
Korçë, mbërrijnë kutitë e para për numërim Posted: 25 Jun 2017 12:13 PM PDT

KZAZ 72, pallati i sportit “Tamara Nikolla” kanë mbërritur 38 kutitë e para Bashkisë Korçë. këtë qendër pritet numërohen 107 kuti. Janë 7 grupe numërimi dispozicion. Procesi i numërimit pritet nis pas orës 23.00. Sipas dhënave pjesmarrja ka qenë Korçë 47.19 përqind.
Mbyllen zgjedhjet, pjesmarrje e ulët Posted: 25 Jun 2017 11:37 AM PDT

Shqipëri janë mbyllur qendrat e votimit për zgjedhjet e përgjithshme. Sipas dhënave ende jo përfundimtare, pjesmarrja ështe e ulët, ndoshta nën 50 përqind. Sipas dhënave qarku me pjesmarrje madhe votime është Kukës 53.21 përqind, ndërsa Vlora me 35.9 përqind ka shënuar pjesmarrjen ulët. Tashmë ka filluar procesi i dorëzimit kutive për numërimin e votave. Shpresohet procesi jetë i shpejtë.
Shtyrja e orarit krijon konfuzion Posted: 25 Jun 2017 10:30 AM PDT

  Duket se ka një konfuzion lidhur me shtyrjen e orarit mbylljes qendrave votimit. Vendimi i KQZ qendrat e votimit ka mbërritur me vonesë, pikërisht kur disa prej tyre votimi ishte mbyllur dhe komisionerët kishin bërë gati materialet për ti çuar qendrat e numërimit votave. Disa krerë komisionesh kanë thënë se ata nuk mund ta rikthejnë procesin dhe kane filluar dorëzimin e kutive. Zëdhënësja e KQZ u bëri thirrje atyre qëndrojnë detyrë. jQuery(window).load(function() { jQuery( “#post-slideshow-qbolT” ).cycle({ fx: “scrollHorz”, timeout: 0, pager: “.slideshow-nav-qbolT”, after: onBefore, containerResize : false, slideResize: false, fit: 1, slideExpr: “.post-content-slide”, speed: 400, prev: “.prev-qbolT”, next: “.next-qbolT”, }); function onBefore() { var h = jQuery(this).outerHeight() ; jQuery(this).parent().height( h ); } });

Para Mbrapa

1234 RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more
1234 RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more
1234 RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more
1234 RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more
1234 RTSH: “Pusteci, i pari që nis numërimin e votave” plus 9 more

Para Mbrapa

KQZ: Votimet do të mbyllen në orën 20 Posted: 25 Jun 2017 10:08 AM PDT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur shtyjë me 1 orë mbylljen e qendrave votimit. Nga ora 19 ishin parashikuar për t’u mbyllur sipas ligjit, KQZ vendosi ato mbyllen orën 20. Vendimi është marrë 6 vota pro dhe 1 kundër. Shkak duket se është bërë pjesmarrja e ulët e votuesve. Deri orën 16:00, sipas KQZ-së kishin votuar rreth 36 përqind rang vendi. Pjesmarrja e ulët mendohet se ka ardhur për shkak temperaturave larta kanë mbizotëruar gjatë gjithë ditës. orën 19 temperatura ishte 32 gradë, por gjatë ditës i ka kaluar 37 gradë. Shtyrja e orës mbylljes qendrave votimit  uedhe për shkak disa problematikave tjera procesit. Pjesmarrja e ulët duket se i ka detyruar krerët e partive drejtojnë mesazhe drejtim zgjedhësve për shkuar votime. Fillimisht ishte kreu i PS Edi Rama me anë rrjeteve sociale ju drejtohej qytetarëve për mos neglizhuar votimin, ndërsa vonë ka qenë edhe kreu i PD Lulzim Basha ka bërë thirrje për pjesmarrje.
Rama bën thirrje: “Voto! Voto! Voto! Mungesa është gjithnjë gabim!” Posted: 25 Jun 2017 08:31 AM PDT

Prej dy orësh kryeministri socialist Edi Rama po dërgon shqiptarëve gjithë anët e vendit mes rrjeteve sociale, thirrje për pjesmarrje votime. “Voto! Voto! Voto! Mungesa është gjithnjë gabim!Vota sot vlen shumë! Për Ty! NE! Shqipërinë! Qentë le lehin karvani forca përpara! gjithë për Shqipërinë!” shkruan zoti Rama. Ai ju bën thirrje edhe bashkëatdhetarëve jashtë atdheut nxitin familjarët fqinjët miqtë njohurit e tyre atdhe shkojnë votojnë.
Thirrje për marrë pjesë mativisht votim kanë lëshuar sot edhe liderët e tjerë partiakë.
Reklama