Home » INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more

INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more

Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh Posted: 25 Jun 2017 09:51 AM PDT

Në Prizren, dy viktima meshkuj kanë raportuar se për shkaqe të panjohura janë përfshirë nga zjarri dy depo,  njëra me ambalazhe plastike ndërsa tjetra me material higjienik. Policia bën të ditur se në vendin e ngjarjes kanë dalur njësitet përkatëse ndërsa njësiti zjarrfikës ka lokalizuar zjarrin, raporton Klan Kosova. Sipas viktimave, vlera e dëmit të shkaktuar në dy depot është rreth 200.000 euro. Nuk raportohet për të lënduar. /Insajderi,com The post Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh appeared first on INSAJDERI.
Hamilton reagon pas “sherrit” me Vettel Posted: 25 Jun 2017 09:41 AM PDT

Sebastian Vettel dhe Lewis Hamilton, cilët e përfunduan garën vendin e katërt dhe pestë Çmimin e Madh Azerbajxhanit Formula 1, patën një sherr vërtetë pistë. Kur Hamilton kryesonte garën me Vettel ndjekës, nën regjimin e makinës sigurisë, Hamilton e uli shumë shpejtësinë kthesë, duke bërë Vettel përplaste turirin e makinës pjesën e pasme Mercedesit. I nervozuar maksimum, Vettel doli krah britanikut dhe i dha një goditje anësore makinës Mercedes me Ferrarin e tij. Kjo i kushtoi një dënim me 10 sekonda “stop & go” dhe i kushtoi garën. Por, Hamilton ka thënë se nuk i intereson incidenti me Vettelin dhe se e ka lënë prapa krahëve tashmë. “Nuk intereson fare [incidenti me Seb], ne ecim përpara. Është vozitje e rrezikshme dhe marrësh një dënim prej vetëm 10 sekondash për atë… Nuk kam nevojë flas shumë”, deklaroi Hamilton, i tensionuar. I pari Azerbajxhan u rendit Daniel Ricciardo. vend dytë e përfundoi garën Valtteri Bottas, ndërsa i treti kaloi vijën e finishit Lance Stroll, nga skuadra e Williams. /Insajderi.com   The post Hamilton reagon pas “sherrit” me Vettel appeared first on INSAJDERI.
Princi Harry kishte dashur të dilte nga familja mbretërore Posted: 25 Jun 2017 09:34 AM PDT

Princi Harry ishte kaq i zhgënjyer nga të qenit pjesë e familjes mbretërore britanike sa që ai vendosi që “donte të dilte jashtë saj”. Duke konsideruar vendimin për braktisjen e titullit ai vendosi që duhet të qëndrojë dhe të “punojë për rolin e tij”. Në një intervistë me “Daily Mail”, të dielën, princi – i cili është i pesti në radhë për fronin – tha se të qenit në ushtri ishte “arratisja më e mirë që kisha pasur ndonjëherë”. Dhe ai tha se princërit “nuk duan të jenë thjesht disa njerëz të famshëm, por në vend të kësaj duhet të përdorim rolin tonë për të mirë”. 32-vjeçari kaloi 10 vjet në ushtrinë britanike duke shërbyer dy herë në Afganistan. “I kuptoj thellësisht gjitha llojet e njerëzve me prapavija të ndryshme dhe ndjehesha sikur isha pjesë e një ekipi”, flet ai për përvojën në ushtri. Që kur është kthyer ai është marrë me bamirësi, duke përfshirë mbështetjen e veteranëve të lënduar dhe grupeve për shëndet mendor. “E dua shumë bamirësinë dhe takimin me njerëz të ri”, ka thënë Harry. Disa ditë më parë Harry kishte thënë se asnjë person nga familjet mbretërore nuk dëshiron të bëhet mbret. /Insajderi.com The post Princi Harry kishte dashur të dilte nga familja mbretërore appeared first on INSAJDERI.
Deri në orën 16:00 votuan 35% të qytetarëve me të drejtë vote në Shqipëri Posted: 25 Jun 2017 09:27 AM PDT

Zëdhënësja e KQZ-së Drilona Hoxhaj në një konferencë për media ka bërë të ditur se deri në ora 16.00 kanë dalë 35.78 për qind e votuesve me të drejtë vote, ndërkohë që përqindja më e lartë e daljes në zgjedhje është në Qarkun e Beratit me 43.51 për qind. Qarku i Gjirokastrës radhitet i dyti me 38.14 për qind, ndërsa në Qarkun e Shkodrës është shënuar përqindja më e ulët e votuesve deri në ora 16.00, ku sipas të dhënave zyrtare të KQZ-së kanë votuar 29.55 për qind e votuesve me të drejtë vote. Zyrtarë të KQZ-së më herët u kanë bërë thirrje qytetarëve që të shmangen nga incidentet e mundshme, ndërsa thanë se procesi i votimit po ecën mirë, pavarësisht disa parregullsive të vogla që nuk kanë ndikim në zgjedhje. The post Deri në orën 16:00 votuan 35% të qytetarëve me të drejtë vote në Shqipëri appeared first on INSAJDERI.
VIDEO: Gjermania kalon në epërsi ndaj Kamerunit me një supergol Posted: 25 Jun 2017 09:24 AM PDT

Gjermania ka kaluar epërsi ndaj Kamerunit, ndeshjen e fazës tretë grupe Kupës Konfederatave. Për 1:0 shënoi anëtari i Hoffenheimit, Amir Demirbay, një gol bukur minutën e 48-të.   The post VIDEO: Gjermania kalon në epërsi ndaj Kamerunit me një supergol appeared first on INSAJDERI.
VIDEO: “Sherri” mes Vettel dhe Hamilton në pistë Posted: 25 Jun 2017 09:02 AM PDT

Sebastian Vettel dhe Lewis Hamilton, cilët e përfunduan garën vendin e katërt dhe pestë Çmimin e Madh Azerbajxhanit Formula 1, patën një sherr vërtetë pistë. Kur Hamilton kryesonte garën me Vettel ndjekës, nën regjimin e makinës sigurisë, Hamilton e uli shumë shpejtësinë kthesë, duke bërë Vettel përplaste turirin e makinës pjesën e pasme Mercedesit. I nervozuar maksimum, Vettel doli krah britanikut dhe i dha një goditje anësore makinës Mercedes me Ferrarin e tij. Kjo i kushtoi një dënim me 10 sekonda “stop & go” dhe i kushtoi garën. I pari Azerbajxhan u rendit Daniel Ricciardo. vend dytë e përfundoi garën Valtteri Bottas, ndërsa i treti kaloi vijën e finishit Lance Stroll, nga skuadra e Williams. /Insajderi.com The post VIDEO: “Sherri” mes Vettel dhe Hamilton në pistë appeared first on INSAJDERI.
Larja e shpeshtë dëmton organizmin Posted: 25 Jun 2017 08:53 AM PDT

Se sa shpesh duhet larë është e vështirë për t’u konstatuar për shkak se çdo njeri ka lëkurë ndryshme dhe normalisht organizëm ndryshëm. Disa krijesa vogla, ku përfshihen baktere, viruse dhe mikrobe jetojnë lëkurë dhe brenda trupit njeriut dhe janë shumë rëndësishme për mirëqenien e shëndetit. Këto krijesa me një emër quhen mikrobiom. Pa këto, sistemi imunitar, tretja dhe madje edhe zemra do humbte funksionet apo do ndalej punuari, shkruan Business Insider. Ekzistojnë prova indirekte thonë se dushi dobëson mikrobiomin tuaj, gjë dëmton shëndetin tuaj lëkurës. Njerëzit kanë probleme lëkurës, tilla si ekzema, duhet shmangin dushin e përditshëm. Gjithashtu, nëse vuani nga lëkura e ndjeshme e irrituar apo skuqur, duhet mos përdorni ujë nxehtë. Larja përditshme e lëkurës largon bakteret e mira dhe dobishme mbajnë lëkurën tuaj shëndetshme. Këto baktere veprojnë si një mburojë ndaj baktereve dëmshme dhe ndihmojnë ruajtjen nga toksinat e kemikateve dëmshme sapunëve, parfumeve dhe produkteve tjera kujdesit personal. /Insajderi.com The post Larja e shpeshtë dëmton organizmin appeared first on INSAJDERI.
Ricciardo fiton “llotarinë” e Azerbajxhanit Posted: 25 Jun 2017 08:52 AM PDT

Daniel Ricciardo ka fituar Çmimin e Madh të Azerbajxhanit, një garë e karakterizuar nga shumë hyrje të makinës së sigurisë në pistë dhe madje pati edhe një flamur të kuq. Piloti i Red Bullit ishte ai që shfrytëzoi më së miri ndalesat e shumta të garës, ndërsa Vettel dhe Hamilton, të cilët e përfunduan garën në vendin e katërt dhe të pestë, patën një sherr të vërtetë në pistë. Kur Hamilton kryesonte garën me Vettel ndjekës, nën regjimin e makinës së sigurisë, Hamilton e uli shumë shpejtësinë në kthesë, duke bërë që Vettel të përplaste turirin e makinës në pjesën e pasme të Mercedesit. I nervozuar në maksimum, Vettel doli në krah të britanikut dhe i dha një goditje anësore makinës Mercedes me Ferrarin e tij. Kjo i kushtoi një dënim me 10 sekonda “stop & go” dhe i kushtoi garën. Në vend të dytë e përfundoi garën Valtteri Bottas, ndërsa i treti kaloi vijën e finishit Lance Stroll (Williams). The post Ricciardo fiton “llotarinë” e Azerbajxhanit appeared first on INSAJDERI.
KRU “Prishtina” mashtroi dhe dëmtoi financiarisht afër 1000 qytetarë Posted: 25 Jun 2017 08:42 AM PDT

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” i kishte sugjeruar konsumatorët paguanin 50 euro për kyçje rrjet vitin e kaluar, edhe pse taksa administrative për kyçje ishte zvogëluar vetëm 5 euro. gjeturat e Zyrës Kombëtare Auditimit (ZKA), bëjnë me dije se 865 konsumatorë KRU “Prishtina” janë kyçur rrjetin e ujësjellësit vitin 2016, duke paguar 45 euro shumë sesa ishte e paraparë me ligj, raporton Insajderi. pajtim me Ligjin e ri, Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Rregullativ Ujit (ARrH) me një urdhëresë gjatë vitit kaluar kishte zbritur taksën administrative për kyçje rrjet nga 50€ 5€ dhe kishte larguar gjobën prej 100 eruove për kyçje ilegale. Edhe pas këtyre akteve, nga raportet e inspeksionit ARrU-së, Auditori Gjeneral ka dëshmi se si KRU “Prishtina” dëmtoi financiarisht qytetarët e rajonit Prishtinës, raporton Insajderi. “KRU ‘Prishtina’ kishte aplikuar taksën administrative për kyçje vlerë 50€ tek 865 konsumatorë, KRU ‘Bifurkacioni’ te 197 konsumatorë, dhe KRU ‘Mitrovica’ tek 30 konsumatorë. ARrU kishte kërkuar nga KRU-të bëjnë ri-imbursimin e këtyre konsumatorëve por përmbushja e kësaj kërkese ende nuk ishte konfirmuar”, thuhet raportin e Auditorit Përgjithshëm. report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Madje, KRU “Prishtina” kishte ngarkuar 99 konsumatorët me gjobë 100€ për kyçje. Por, pas rekomandimit nga ARrU ishte bërë korrigjimi te 79 konsumator duke aplikuar zbritje nga borxhi i përgjithshëm, ndërsa te 20 konsumator ende nuk ishin bërë korrigjime. “Drejtori i Përgjithshëm kishe dërguar paralajmërimet paraprake ndaj KRU-ve por ende nuk ishin arritur rezultatet e pritura”, thuhet raportin e Auditorit Gjeneral. Sipas ZKA-së, aplikimi i gabuar i taksave dhe tarifave për shërbimet e ujit nga KRU-të rezulton me dëmtime financiare për qytetarët dhe me shkelje drejtës konsumatorëve. /Insajderi.com The post KRU “Prishtina” mashtroi dhe dëmtoi financiarisht afër 1000 qytetarë appeared first on INSAJDERI.
Nëse dështon Verratti, Barcelona synon Saul Niguezin Posted: 25 Jun 2017 08:25 AM PDT

Barcelona është duke shprehur interesim për mesfushorin e Atletiko Madridit, Saul Niguez, raporton gazeta spanjolle AS. Sipas AS-it, katalanasit dëshirojnë transferimin e Niguezit rast se dështon transferimi i italianit Marco Verratti nga PSG-ja. Niguez vlerësohet rreth 50 milionë euro, dhe Barcelona është e gatshme “lirojë dorën” për ta sjell spanjollin e ri Kataluni. Marco Verratti dekalroi dje se mund qëndrojë tek Paris Saint-Germain edhe stinorin e ardhshëm. /Insajderi.com The post Nëse dështon Verratti, Barcelona synon Saul Niguezin appeared first on INSAJDERI.
Arrin në 150 numri i të vdekurve nga zjarri në Pakistan Posted: 25 Jun 2017 08:25 AM PDT

Ka arritur në 150 numri i personave të vdekur në Pakistan pasi një kamion cisternë u përmbys në një autostradë, në jugperëndim të qytetit Multan. Personat ishin duke u munduar të merrnin karburantet nga rrjedhjet e kamionit. Policia u mundua që të lokalizojë vendin pas incidentit kur u përmbys kamioni,mirëpo banorët afër zonës u munduan të merrrnin karburantet para se të ndodhte shpërthimi, ka thënë zyrtari i lartë i qeverisë lokale, Rana Mohammad Saleem Afzal. Ish punonjësi qeveritar, Khalil Ahmed, që ka qenë dëshimar i rastit ka thënë se kanë qenë rreth 500 persona kur ka nisur zjarri. “Pas rrjedhjeve nga kamioni, njerëzit filluan të thërrisnin të afërmit e tyre për të ardhur dhe për të mbledhur karburantet. Kanë qenë rreth 500 njerëz të mbledhur kur filloi zjarri”, ka shtuar tutje ai. Doktori, Mohammad Baqa, ka thënë se shumë persona kanë lëndime serioze dhe se numri i vdekjeve mund të rritet. Një polic ka thënë se nuk ka parë ndonjëherë një rast të tillë. “Nuk kam parë asnjëherë në jetën time, diçka të tillë, të gjithë po kërkonin ndihmë”, ka shtuar polici lokal Abdul Malik. Ushtria pakistaneze ka deklaruar se do të dërgojë disa helikopterë për të larguar të lënduarit nga vendi i ngjarjes. Televizioni Geo, ka cituar disa dëshmitarë të cilët kanë thënë se disa persona kanë qenë duke konsumuar duhan, çka sipas tyre mund të ketë qenë shkaku i nisjes së zjarrit. /REL The post Arrin në 150 numri i të vdekurve nga zjarri në Pakistan appeared first on INSAJDERI.
Harta e Snapchat ngrit shqetësime për sigurinë e fëmijëve Posted: 25 Jun 2017 08:17 AM PDT

Një përditësim Snapchat – i cili tregon imazhet e postuara publikisht në një hartë në të cilën mund të kërkosh njerëz – ka ngritur shqetësime për cenimin e privatësisë midis prindërve. Snap Map u lejon njerëzve të kërkojnë vende të tilla si shkollat dhe të shohin video dhe fotografi të postuara nga fëmijët brenda objekteve. Gjithashtu, u lejon njerëzve të gjejnë “miqtë” e tyre në një hartë që është mjaft e saktë për të treguar se ku njerëzit jetojnë. Kompania Snap ka thënë për BBC se publikimi i vendndodhje është një veçori e cila mund të lihet private apo publike, si të dojë përdoruesi. Por prindërit e shqetësuar, të cilët duan të largojnë fare këtë mundësi nga aplikacioni, thonë se “duke ndarë kështu me të tjerët vendndodhjen, fëmijët, por edhe të rriturit mund të bëhen pre nga keqbërësit”. /Insajderi.com The post Harta e Snapchat ngrit shqetësime për sigurinë e fëmijëve appeared first on INSAJDERI.
Si të bleni Bitcoin nga telefoni juaj Posted: 25 Jun 2017 08:13 AM PDT

Keni parë gjithë ato lajme për bitcoinin dhe monedhat e tjera digjitale cilave po u rritet vlera. Mbase edhe dëshironi hyni lojë. Por si mund filloni? Por, para se filloni, duhet ta keni ditur se bitcoini nuk është pranuar si monedhë e rregullt botë. jetosh vetëm nga kjo monedhë nuk është e lehtë, siç ka provuar një gazetare e televizionit amerikan CNBC. Kjo pasi bitcoinin mund ta përdorni online disa dyqane, por për pjesën madhe është mirë dhe lehtë paguash me para dorë apo kredit/debit kartelë. Duhet gjithashtu ta keni ditur se bitkoini është shumë një investim teorik me rrezik se sa një monedhë e vërtetë, dhe vlera e tij mund luhatet me madhe, shkruan CNBC. Edhe pse trendi i përgjithshëm është ngritur këta muajt e fundit, rëniet e vlerës valutës nuk janë pazakonta, si rasti i para disa ditëve kur vlera e bitcoinit ra për 20 për qind. Nëse jeni ende interesuar, kështu mund filloni: Shkarkoni aplikacionin “Coinbase” report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Është i qasshëm Android dhe iPhone Krijoni një llogari Coinbase report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Duheni pajtoheni me kushtet dhe shkruani shtetin cilin jetoni. Tani ju jeni kyçur. Shikoni paqëndrueshmërinë apo luhatjet ditore! report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Përsëri, çmimi i një bitcoini vetëm ka tendenca jetë mjaft i luhatshëm, duke arritur majat një ditë dhe duke rënë për toke ditën tjetër. Është një investim i rrezikshëm. Shtoni një llogari për pagesë report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Klikoni butonin “buy” (blej) fund ekranit dhe shtoni një llogari për pagesë. Kartelat e kreditit dhe debitit lejojnë blerje menjëhershme por lejojnë blesh vetëm një blerje prej 150 dollarësh javë. Duke lidhur një llogari bankare mund marrë 4 deri 5 ditë për tregtim, por keni shumë limite blerjes pas. Tani jeni i gatshëm për blerë. Shtypni butonin “Buy”(Blej) përsëri. report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Këtë herë do ta shihni një pamje e cila ju tregon informatat e llogarisë suaj. këtë pamje nëse blen bitcoin vlerë prej 100 dollarësh vlerën momentale një bitcoini prej 2 mijë e 780,51 dollarësh, do marrësh 0,03692073 dollarë bitcoin. Është dhe një taksë prej 3,99 dollarësh. Tani vetëm shtypni dhe një herë butonin “Buy”. Mund blini gjithashtu edhe Ethereum report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Mund ta përdorni njëjtin aplikacion për blerë Ethereum, një tjetër monedhë digjitale. Njëjt si me Bitcoinin, jeni i limituar sasinë e blerë për një ditë. Përgatituni për thirrje paralajmëruese për mashtrim Banka mund të të thërrasë dhe të pyes nëse keni tentuar të blini Bitcoin. Vetëm pohoni se keni bërë blerjet, dhe mund të vazhdoni. The post Si të bleni Bitcoin nga telefoni juaj appeared first on INSAJDERI.
Zv/kryeministri i Rusisë: Pa hequr dorë nga Kosova, Serbia nuk hyn në BE Posted: 25 Jun 2017 08:09 AM PDT

Zëvendëskryeministri i Rusisë, Dmitry Rogozin, ka thënë se Serbia do ketë një qeveri mirë, por kushtet do jenë ashtu nuk do pranohet asnjëherë BE. “Sa për kushtet Serbia hyjë BE, është se ajo duhet heqë dorë nga Kosova. Ajo nuk do ta bëjë kurrë. Asnjë serb pro-perëndimor nuk do ta tradhtojë vendin e tij. Është e mundshme diskutohet për ekonomi, shkëmbime, taksa, por kjo është një çështje tjetër. Pa hequr dorë nga Kosova, serbët nuk do pranohen asnjëherë BE”, ka thënë Rogozin, raporton Tanjug. Pas inaugurimit presidentit Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Rogozin për Sputnik ka thënë se është e rëndësishme Beograd për këtë rast kanë ardhur gjithë liderët Ballkanik, kjo e thekson rolin e Serbisë si vendi me autoritet madh regjion, nga e cila, siç thotë ai, varen shumë punë. Ai ka shtuar se hyrja e Malit Zi NATO është goditje e drejtpërdrejtë kundër Serbisë e jo kundër Rusisë. /Insajderi.com The post Zv/kryeministri i Rusisë: Pa hequr dorë nga Kosova, Serbia nuk hyn në BE appeared first on INSAJDERI.
Personi që mban jashtëligjshëm dy pozita në Spitalin e Vushtrrisë Posted: 25 Jun 2017 07:56 AM PDT

Spitalin e Vushtrrisë, njohur me emrin “Sheikh Zayed”, një person ka mbajtur dy pozita, paku gjatë tërë vitit 2016. Drejtori i Administratës këtë institucion, Mujë Ferati, kryen edhe punë prokurimit janë lidhura me spitalin dhe bën po ashtu kalkulimin e kujdestarive. Por, sipas ligjeve Kosovës, pozitat e zyrtarëve financiar nuk mund mbulohen nga stafi i cili është i angazhuar me funksione tjera institucion. Sipas Zyrës Kombëtare Auditimit (ZKA), Mujë Ferati mban shumë se dy pozita ne Spitalin e Vushtrrisë. report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 moreCurr Gjocaj, drejtori i ShSKUK-së, personi majtë, ndërsa Mujë Ferati personi mes.Sipas LMFPP dhe Rregullës financiare 01/2013 (neni 11) pozitat e zyrtarëve financiar nuk mund mbulohen nga stafi i cili është i angazhuar edhe me funksione tjera organizatën buxhetore. Spitalin e Vushtrrisë, Drejtori i administratës kryen edhe punët e Prokurimit, dhe bën kalkulimin e kujdestarive”, theksohet raportin e Auditorit Gjeneral. report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more Sipas Auditorit Përgjithshëm, mbulimi i pozitave zyrtarëve financiar nga stafi i cili kryen edhe detyra tjera ne organizatë ndikon funksionimin jo adekuat kontrolleve brendshme gjatë kryerjes aktiviteteve operacionale. Auditori i Përgjithshëm, përmes një raporti financiar për Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar Kosovës (ShSKUK), për vitin 2016, ka rekomanduar bordin drejtues dhe Drejtorin e Përgjithshëm ShSKUK-së bashkëpunim me Drejtorin e Spitalit Vushtrri duhet ndërmarrin veprimet e nevojshme për siguruar ndarje duhur detyrave dhe përgjegjësive. /Insajderi.com The post Personi që mban jashtëligjshëm dy pozita në Spitalin e Vushtrrisë appeared first on INSAJDERI.
Lampard e sheh Lukakun si zëvendësues të Costas Posted: 25 Jun 2017 07:47 AM PDT

Romelu Lukaku është zëvendësues ideal i Diego Costas, sipas ish-futbollistit Chelseat, Frank Lampard. Sulmuesi spanjoll nuk bën pjesë planet e Antonio Contes për sezonin e ardhshëm, ndërsa Chelsea është kërkim zëvendësuesit tij. “Unë e njoh Lukakun nga koha kur kam luajtur me te Chelsea. Lukaku do ishte opsion i shkëlqyer për sulmin e Chelseat”, ka deklaruar Lampard për Sky Sports. Diego Costa mund largohet drejtim Kinës gjatë kësaj vere. /Insajderi.com The post Lampard e sheh Lukakun si zëvendësues të Costas appeared first on INSAJDERI.
Trump akuzon Obamën: Nuk bëri asgjë për Rusinë Posted: 25 Jun 2017 07:37 AM PDT

Pretendimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, e lidhjet e mundshme të Donald Trumpit me Moskën, e kanë vënë nën një presion të madh presidentin amerikan. Por ky i fundit hidhet në kundërsulm dhe akuzon paraardhësin e tij se nuk ka bërë asgjë për të parandaluar ndërhyrjen ruse. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se Barack Obama ishte vënë në dijeni përpara 8 nëntorit për akuzat, por pavarësisht kësaj nuk kishte vepruar. “Administrata ‘Obama’ ishte informuar prej kohësh për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje e 8 nëntorit dhe nuk bëri asgjë për këtë. Përse?”, pyet Trump në profilin e tij në rrjetin social “Twitter”. Postime të ngjashme, ai bëri edhe gjatë së shtunës. Komentet e presidentit pasojnë një artikull të “Washington Post”, në të cilin thuhet se Obama ishte informuar që në muajin gusht për përfshirjen e drejtpërdrejtë të udhëheqësit rus, Vladimir Putin. Çështja është në fokus të hetimeve të nivelit të lartë në SHBA. Numri një i Kremlinit ka mohuar vazhdimish akuzat për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale amerikane, në favor të Trumpit. Sipas “Washinton Post”, Obama kishte kosideruar në mënyrë të fshehtë një sërë opsionesh për të ndëshkuar Moskën, por në fund vendosi për një masë simbolike, atë të dëbimit të 35 diplomatëve dhe gjithashtu mbylljen e dy komplekseve ruse. Media presitigjioze amerikane raportoi se Obama ishte i shqetësuar se, edhe ai mund të akuzohej për përpjekje për manipulimin e zgjedhjeve. Mes masave që ish-kreu i Shtëpisë së Bardhë kishte marrë në konsideratë, por nuk i kishte vënë në veprim, përfshihej implementimi i armëve kibernetike në infrastrukturën ruse dhe publikimin e informacioneve të dëmshme për presidentin Putin. The post Trump akuzon Obamën: Nuk bëri asgjë për Rusinë appeared first on INSAJDERI.
Dua Lipa shpalos “shumë gjëra personale” në albumin e ri Posted: 25 Jun 2017 07:27 AM PDT

Dua Lipa ka dashur apet përshumë gjëra personale” albumin e saj titulluar me vetë emrin e saj, 21-vjeçarja fundmi ka publikuar albumin e saj, i cili pari ishte  menduar publikohen vitin 2016, për cilin ylli ka thënë se dëshiron këngët jenë hapura dhe sinqerta mënyrë fansat e saj ta “njohin me vërtetë”. “E di, dua shumë gjëra personale dalin jashtë dhe dua fansat njohin mua me vërtetë, por kam ndjesinë se shumë nga ajo se çfarë bëj është jesh gjendje vallëzosh me këngë pikëlluese”, ka thënë ajo për MusicFeeds.com.au, për muzikën e saj. Dua mendon se ka gjetur një përzierje “cool” mes baladave dhe këngëve për vallëzim album. Dua është inspiruar nga artistë si Nelly Furtado kur ka qenë e re, dhe fundmi nga Kendrick Lamar, por ajo dëshiron mbajë një origjinalitet me cilin mund “identifikohet”. Ajo tregon se është inspiruar edhe nga muzika ka dëgjuar përmes prindërve saj, si bendet Oasis, Radiohead, Sting dhe The Police. Ndërsa Kosovë ajo thotë se ka dëgjuar hip hop. “Kur kam filluar shkruaj tekstet e mia, mendoja se si mund fusja gjithë këto diçka unë mund identifikohem”, ka thënë Dua. Ndërkohë, Dua do performojë përkrah Bruno Marsin turneun e tij Australi vitin e ardhshëm, për cilin thotë se ështëshumë e emocionuar”. “Mezi pres ndaj një skenë me Brunon”, ka thënë ajo. /Insajderi.com The post Dua Lipa shpalos “shumë gjëra personale” në albumin e ri appeared first on INSAJDERI.
Funerali i Bob Marleyt: Kitara e kuqe, Bibla dhe një degëz marijuanë Posted: 25 Jun 2017 07:24 AM PDT

maj vitit 1981, këngëtari i famshëm xhamajkan Bob Marley u varros Kingston, me tre gjëra: kitarën e tij dashur ngjyrë kuqe, Biblën e tij dhe një degëz marijuanë, xhamajkanët e quajnë “ganja”. fakt ky dekorim marijuane nuk ishte menduar ishte fillimisht pjesë e varrimit tij, por bashkëshortja e futi vjedhurazi arkëmort gjatë funeralit dhe askush nuk kishte zemër ta hiqte. Kjo traditë e lidhjes fortë Bob Marleyt me barin shkon pas kohë përgjatë gjithë jetës tij. Kur ishte gjallë, Marley njihej për dashurinë për marijuanën, ashtu sikurse dihet shprehja e tij e famshme: “Bari është shërimi i një kombi, alkooli është shkatërrimi”. Edhe pas vdekjes, mbështetja e tij për bimën vazhdoi e një kompani re suksesshme marijuane, edhe pse me shumë debate, quhej “Marley Natura”, duke marrë emrin dhe misionin e tij për ta bërë bimën ligjshme. report-730x496 INSAJDERI: “Në Prizren digjen dy depo në vlerë prej 200.000 eurosh” plus 19 more The post Funerali i Bob Marleyt: Kitara e kuqe, Bibla dhe një degëz marijuanë appeared first on INSAJDERI.
Si u punësuan 69 persona pa konkurse në spitalet e Kosovës Posted: 25 Jun 2017 07:19 AM PDT

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka punësuar 69 persona pa procedura rekrutimit, gjatë vitit 2016. 19 prej këtyre personave janë punësuar Qendrën Klinike Universitere Kosovës Prishtinë, ka gjetur Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA). Përmes një raporti vjetor financiar përpiluar nga ZKA, është bërë e ditur se angazhimi i rreth 70 vetave është bërë vetëm me vendimet e Drejtorit Përgjithshëm ShSKUK-së, Curr Gjocaj dhe drejtorëve institucioneve vartëse, raporton Insajderi. “Testimet tona kanë vënë pah se ShSKUK ka angazhuar 69 vetë me marrëveshje për shërbime veçanta. Prej tyre 19 QKUK, 40 Spitalet e Përgjithshme dhe dhjetë (10) Qendrat e Shëndetit Mental. Angazhimi i tyre ishte bërë pa aplikuar procedura konkursit publik por vetëm me vendim Drejtorit Përgjithshëm ShSKUK-së dhe Drejtorëve institucioneve vartëse. Për tepër, shumica e angazhuarve këtë formë janë vendosur pozita cilat duhet mbulohen me staf rregullt Institucionit”, njofton Auditori Gjeneral. Auditori i Përgjithshëm, po ashtu ka identifikuar 12 raste QKUK dhe dy (2) raste Spitalin Mitrovicë ku stafi i brendshëm janë avancuar pozita me gradë-koeficientë lartë pa procedura konkurrimit. E nga kjo mënyrë e punësuarit njerëzve mund shkaktojë efikasitet ulët spitalet e Kosovës, thotë Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA). “Mospërfillja e procedurave me rastin e rekrutimit dhe avancimit stafit mund rezultojë mos-efikasitet operacional pasi persona jo adekuat mund caktohen pozitat e caktuara duke penguar arritjen e objektivave organizatës”, thotë Auditori Gjeneral. /Insajderi.com The post Si u punësuan 69 persona pa konkurse në spitalet e Kosovës appeared first on INSAJDERI.
Reklama