Home » Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more

Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more

Një qytet në Mars brenda vitit 2050 Posted: 24 Jun 2017 10:18 AM PDT

Nga Norvegjia, astrofizikanti i famshëm britanik, Stephen Hawking ripërsëriti thirrjen e tij se njeriu duhet “përgatisë valixhet” për t’u larguar nga ky planet nëse nuk dëshiron zhdukjen. Hawking shprehet shumë pesimist. Ai thotë se rreziqet janë shumta, nga goditja nga një asteroid, një sulm alien e deri tek vetë njeriu me armët bërthamore dhe aktivitetin e përditshëm shfrytëzim burimeve natyrore po ngrohin gjithnjë e shumë shtëpinë tonë përbashkët. E me një plan konkret për t’u larguar prej Tokës është themeluesi i Space X, Elon Musk. Ambicia e miliarderit amerikane nuk shkon përtej sistemit tonë diellor. “Një qytet krejtësisht funksional me 1 milionë banorë mund ngrihet Mars brenda vitit 2050”, thotë ai. Themeluesi i Space X prej vitesh është duke punuar me planin e tij për dërguar njeriun e parë “Planetin e Kuq” brenda vitit 2023 dhe vetë ka një dëshirë. “Dëshiroj vdes Mars, sigurisht, jo nga përplasja, apo ndonjë aksident tjetër. Dua plakem Mars”, është shprehur Musk.
Klima, Macron dhe Schwarzenegger bashkojnë forcat kundër Trump (VIDEO) Posted: 24 Jun 2017 10:08 AM PDT

Presidenti francez Emmanuel Macron ka marrë një mbështetje tjetër ndaj homologut amerikan Donald Trump dhe tërheqjes tij nga pakti për klimën. Këtë radhë ai ka marrë mbështetje nga muskujt e aktorit dhe ish-guvernatorit Kalifornisë, Arnold Schwarzenegger. një video postuar rrjetet sociale, Macron shfaqet përkrah yllit “Terminator”, i cili zotohet ta “bëjë planetin madh sërish”. Faktikisht, kjo është një përshtatje e sloganit fushatës elektorale Trump, “Ta bëjmë Amerikën madhe sërish”. Macron ka qenë një kritik i vendimit presidentit amerikan për t’u tërhequr nga marrëveshja e nënshkruar vitin 2015 Paris. Duke folur kamerën e telefonit tij, Schwarzenegger tha se ai dhe Macron kishin folur për çështjet e ambientit dhe përnjë ardhme gjelbër” bashku. Pamjet e postuara rrjetet sociale tregojnë yllin e filmave aksion shprehet “i nderuar” për takimin me Macron dhe thotë se do punojnë bashku për siguruar një energji pastër për ardhmen. “Me presidentin Macron, një lider i madh!”, përfundon klipi.
Nga Blendi Fevziu / Fushata më e shëmtuar e pluralizmit! Posted: 24 Jun 2017 09:39 AM PDT

Si mund ta quaj këtë fushatë dhe sa konsideratë mund kem për , pyeta veten dje darkë, kur fushata e 25 Qershorit u mbyll. Fati e ka sjellë  ndjek çdo fushatë zgjedhjesh kombëtare prej 31 Marsit, 1991. këto 26 vjet, kjo është fushata e 11-të përcjell si gazetar (pa llogaritur zgjedhjet lokale). Është e gjashta fushatë 20 vitet e emisionit ‘Opinion’ e kam përcjellë nga studioja live çdo natë. Sot mund them një gjë, me bindje plotë: ishte një fushatë e mërzitshme, një fushatë bosh dhe padyshim e keqja unë njoh këto 26 vjet. Si do ta klasifikoja këtë fushatë, pyeta vetën sërish dhe gjeta vetëm një përgjigje: pa pasion, pa emocion dhe tejet teatrale. Një teatër i madh ku mungonte një gjë fushatat shqiptare nuk ka munguar kurrë: shpirti i sfidës. Ishte një fushatë shumë larg asaj 3 Korrikut 2005, ka qenë padyshim e mira Shqipëri këto 27 vjet. Një fushatë e mbushur me besim, bindje, frymëzim dhe padyshim kredo morale. Një fushatë ku Berisha, Nano e Meta, prodhuan një ndër spektaklet jashtëzakonshëm politike këtij vendi dhe ku secili, besonte me shpirt atë deklaronte. Ishte një fushatë sfida direkte e mazhoritarit e bëri edhe mprehtë dhe vështirë se do rikthehet sërish me atë emocion Shqipëri. Një fushatë ku u përballën ide, programe, por ku nuk mungoi edhe ajo gjendet kaq rrallë Shqipëri, ndjesa publike. Ishte një fushatë nuk kishte entuziazmin dhe naivitetin e asaj 1991 dhe 1992. Nuk kishte shpresën ngjallnin ato dyja dhe dashurinë e besimin mes liderëve politikë dhe votuesve tyre. Për arsye specifike, ato dy fushata nuk përsëriten , dhe për mua, mbeten margaritaret e pluralizmit dhe garës politike Shqipëri. Nuk ishte një fushatë si ajo e 1996, e tensionuar, por e mbushur me besimin e palëve garë ishin mirë dhe bindës se kundërshtari. E dominuar nga besimi për fitore dhe me një garë reale, garë plot pasion. Nuk ishte një fushatë si ajo e 1997, me rreziqe, plumba, dhunë e vrasje, por me vendosmërinë e politikanëve për komunikuar me zgjedhësit e tyre dhe për t’ju garantuar atyre një ardhme mirë. Një ardhme përmes votës. Edhe ajo ishte një fushatë e vërtetë, edhe pse tejet e vështirë. Nuk ishte një fushatë si ajo e 2009, një përballje brilante e dy shkollave, asaj Berishës tradicional dhe plot pasion e bilanc, me atë Ramës premtonte një politikë re. Një fushatë po ashtu mbresëlënëse qoftë edhe ballafaqimet publike. Nuk ishte një fushatë as si ajo e 2013, kur Rama e Meta ja arritën ngjallin shpresën për ndryshim dhe kur Berisha, me shifrat disfavor, qëndroi fushëbetejë deri sekondën e fundit, me bindjen vetëm vota mund ta largonte prej andej. Nuk ishte as si dy fushatat e referendumeve kushtetutave, 1994 dhe 1998, mbushur me tension dhe dëshirë për sfiduar tjetrin. Jo! Ishte një fushatë as e shëmtuar dhe as e bukur. Ishte një fushatë e mërzitshme. Mund thoja me shumë lehtësi: ishte e keqe se ajo e 2001 unë e konsideroja shëmtuarën deri sot. Ishte një fushatë ku asnjë nga liderët nuk ngjante i vërtetë. Rama me teatrin e tij pengesë për vendin kishte qenë LSI dhe me fabulën e timonit; Meta me kontestimin e qeverisjes 4 vjeçare ku kishte qenë pjesë ndërkohë vijon qëndrojë qeveri; Basha me Republikën e Re, shumë e ka përdorur si grafikë bukur banderolash se sa e ka shtjelluar si aksion politik. Ishte një fushatë ku Rama dhe Meta nuk dhanë llogari për qeverisjen dhe ku Basha nuk ja doli hapë debat për programin dhe premtimet e tij. E gjithë vëmendja u përqëndrua tek batutat mes Ramës e Metës. Ato do kujtoten nga kjo fushatë janë poturet e Ramës, 2 gishtat me trëndafil, kazani, tepsia, pantallonat prej doku Bashës apo sporti me selfie “alla Rama”, deklarata e Metës se vendimet e LSI i merr Petrit Vasili dhe padyshim e famshmja, timoni Rama e kërkoi kaq shumë nëpër Shqipëri, por makinës nuk di t’i japë. Ishte një fushatë për t’u harruar dhe padyshim do harrohet shpejt…
Edhe Basha si Rama, e kalon ditën e heshtjes zgjedhore me familjen Posted: 24 Jun 2017 09:17 AM PDT

Ndryshe nga ditët e zakonshme fushatës elektorale, Lulzim Basha ka zgjedhur familjen për kaluar këtë shtunë. Kryetari i Partisë Demokratike ka shfrytëzuar ditën e heshtjes zgjedhore për kaluar pasditen me bashkëshorten Aurela dhe dy vajzat e tij. Basha ka postuar një fotot rrjetet sociale ku shfaqet ulur një tavolinë ambient shtëpie, teksa i jep qershi vajzës vogël. herët ishte kryeministri Edi Rama publikoi një video ku ai po luante me djalin e tij, Zaho.
70 miliardë dollarët e Putinit: Si e shpenzon presidenti rus pasurinë e tij misterioze Posted: 24 Jun 2017 08:54 AM PDT

Pretendohet se Putini është njeriu i pasur botë, por sipas Kremlinit, ai fiton rreth 133,000 dollarë vit dhe jeton një apartament vogël. Një ish këshilltar i qeverisë ruse vlerësoi se pasuria e tij vlen 70 miliardë dollarë. Menaxherja e fondeve Hedge Bill Browder, një kritike e Putinit, pretendonte se ai kishte shumë se 200 miliardë dollarë. Bussines Insider ka bashkuar një listë gjërave cilat besohet Putini ka shpenzuar para. Si President i Rusisë, qëndrimi zyrtar i Putinit është Kremlini i Moskës. Sidoqoftë, ai shpenzon pjesën madhe kohës një vendbanim qeverisë periferike jashtë qytetit quajtur Novo-Ogaryovo. 1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Thuhet se ka rreth 20 pallate dhe vila ndryshme.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Nga dhënat zyrtare botuara vitin 2016 nga Kremlini tuhet se Putini ka një portofol shumë modest pasurive paluajtshme. Raporti tha se ai kishte një pronë vogël toke dhe një apartament me një garazh.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Por gjatë viteve, Putini ka qenë i lidhur edhe me prona tjera. e diskutueshmja është e ashtuquajtura “pallati i fshehtë”. Ky thuhet se u ndërtua për Putinin duke përdorur fonde paligjshme shtetërore.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Kjo rezidencë thuhet se kushtoi 1 miliardë dollarë për ndërtuar. Ka një teatër privat dhe një vend për ulje me hapësirë për tre helikopterë.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
vitin 2012, një dosje u hartua nga një rival politik i Putinit, i cili pretendonte se Putin kishte pronësi disa avionë privatë, helikopterë dhe jahte.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Ai akuzohet se zotëron 58 lloje ndryshme avionëve, duke përfshirë një Dassault Falcon, i cili ka 19 ulëse.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Një nga avionët e tij thuhej se kishte një kabinë 11 milionë dollarëshe pajisur ku vetëm tualeti kushton afro 100,000 dollarë. Ky avion ka nje hapësirë  deri 186 pasagjerë. Putini akuzohet se ka pesë prej tyre.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Dosjet pohojnë se Putini ka një koleksion prej katër jahtesh, ku secila prej tyre kushton mijëra dollarë për t’u mirëmbajtur. Rossiya, një nga jahtet e tij, u rinovua  vitin 2005. Ajo thuhet se ka kushtuar plot 1.2 miliardë dollarë për bërë. “The Graceful”, një tjetër jaht i tij, thuhet se ka vend për 14 persona dhe ka gjashtë dhoma gjumi.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Putin gjithashtu pëlqen krenohet me pamjen e tij. Dosja e 2012-ës pohoi se Putini ka 11 orë me vlerë rreth 687,000 dollarë.
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Sipas gazetës “Rusia Beyond Headlines” (Rusia Përtej Titujve) qeverisë ruse, Putini zotëron një orë A. Lange & Söhne Tourbograph ‘Pour Le Mérite’, i cili kushton gjysmë milioni dollarë.
Shitja e votave në Ksamil, LSI: Kryeministri gënjeshtar ordiner Posted: 24 Jun 2017 08:40 AM PDT

Luan Rama një dalje për shtyp akuzon kryeministrin se ka gënjyer lidhje me automjetin i cili u denoncua nga LSI se po shiste vota Ksamil. Luan Rama tha se Ilir Hysi i cili u akuzua nga Rilindja nuk është i LSI, por një Ilir Hysi tjetër jep makina me qira dhe momentin e shpërndarjes parave për votat ky automjet po përdorej nga Jani Bregasi, militant i PS. “Jam këtu për denoncuar një akt krejt qesharak dhe papërgjegjshëm nën peshën e panikun e pret Rilindjen dhe kryetarin e saj sepse kryeministri i vendit është shfaqur sot si një zëdhënës gënjeshtar dhe i papërgjegjshëm duke publikuar një lajm rremë. Sot strukturat e LSI po dokumentojnë dhe denoncojnë gjitha aktet e PS kundërshtim me ligjit. Strukturat e Policisë Shtetit po kryejnë shantazh përmes blerjes së  votës. faqen zyrtare LSI janë bërë dy denoncime. I pari ka bëjmë me faktin LSI denoncon një akt kriminal mban firmën edhe autorësinë e Rilindjes, akti i rëndë është rasti i blerjes votave Ksamil. Kemi njoftuar rreth orës 14:00 se një mjet me targa SS 602 MI e tipit Lanca me 3 anëtarë Rilindjes po shpërndan para këmbim votës. Pas këtij lajmi ka dalë një lajm tjetër me burim drejtpërdrejtë Ramën thotë se LSI denoncon një targë makine, por bën autogol sepse targa e makinës është e nënprefektit është i LSI. Këtë lloj lajthitje nuk mund t’ia tolerojmë kryeministrit shfaqet ordiner. Kjo makinë është pronësi një qytetari me emrin Ilir Hysi, por jo i Ilir Hysit LSI. Ai është një qytetar jem makina me qira. Kryeministri t’i mbajë shesim dhe t’i verifikojë. Ilir Hysi i LSI ka pronësi vetëm makinën me targë AA 474 NG. Makinën shpërndante para për Rilindjen dhe Rama ia atribuon LSI e ka marrë nga biznesi i Ilir Hysit tjetër Jani Bregasi është mbështetës dhe militant i PS Sarandë. Zoti Kryeministër dëshpërimin dhe panikun për humbjen mos e shfaq duke akuzuar qytetarë lirë, ankthi për humbjen janë tuat dhe edhe mëdha do bëhen nesër”, tha Rama. 1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more 1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Hendeku midis Perëndimit dhe Lindjes në BE thellohet Posted: 24 Jun 2017 07:42 AM PDT

një kohë kur Angela Merkel dhe Emmanuel Macron kremtuan takimin e nivelit lartë BE përbashkësinë gjermano-franceze, përçarja me evropianolindorët po shtohet. Nga Brukseli informon Christoph Hasselbach. Ky takim i nivelit lartë duhej përhapte optimizëm: negociatat e Brexitit tani u lihen profesionistëve, kësaj iu shtua edhe një ofertë britanike për drejtat e qytetarëve BE Mbretërinë e Bashkuar pas daljes Britanisë Madhe nga BE. Kjo ofertë vërtet tani kritikohet si e pamjaftueshme dhe e paqartë, por konsiderohet përparim. Tani, 27 shtetet e tjera anëtare duan avancojnë me vrull projekte reja. Simbolike ishte edhe konferenca e përbashkët e shtypit e Kancelares gjermane, Angela Merkel dhe e Presidentit francez, Emmanuel Macron. Merkeli e quajti takimin e nivelit lartë “një këshill optimizmi dhe dinamizmi”. Fjalë tilla thuhen edhe lehtë, kur rritja ekonomike praktikisht gjitha shtetet, edhe ato dobëtat, ka avancuar tej. Eurozona madje ka lënë pas vetes tremujorin mirë gjashtë vitet e fundit, gjë përballë krizës shumëvjeçare nuk do thotë shumë. Presidenca estoneze e radhës e BE nuk dëshiron mjaftohet me këtë. Estonia konsiderohet si vendi model i digjitalizuar i Evropës. Kryeministri estonez, Jüri Ratas paralajmëroi Bruksel: “ dhënat (digjitale) janë industria e qymyrit dhe e çelikut e ardhmes. Prandaj ne duhet jemi parët tregun botëror ekonomisë digjitale.” Shpërndarja e refugjatëve? Për momentin pa shanse Një pozicion drejtues kërkon BE edhe ruajtjen e tregtisë lirë. Atë BE e sheh rrezikuar nga tendencat proteksioniste Presidentit SHBA, Donald Trump. Nga ana tjetër, BE nuk është “naiv”, siç tha Macron. qenurit hapur kërkon edhe sjellje korrekte. qendër kritikave është para gjithash Kina. Atmosfera e mirë pas depresionit Brexitit nuk qe e thënë përhapej gjitha fushat. Nga njëra anë kemi këtu temën e migrimit. Pikërisht ai me cilin lidhen shpresa, Macroni, i zemëroi krye evropianolindorët, cilët kundërshtojnë pranojnë refugjatë nga shtetet kryesore ku shkojnë refugjatë, Greqi dhe Itali. Macroni u ankua nuk jemi “supermerkato” dhe BE nuk ka ndërmend “vetëm shpërndajë para, pa pyetur për vlerat evropiane”. Ai vërtet nuk përmendi emra, por adresuarit u ndjenë prekur, si p.sh. Hungaria. Kryeministri hungarez, Viktor Orban ia ktheu me njëjtën monedhë, dhe sa ky ishtenjë shqelm”, Macroni ështëi ri” këtu dhe “ndërhyrja e tij pak inkurajuese”. Për t’i qetësuar valët, Macroni u takua kuadër takimit me anëtarët e Grupit Vishegradit. Por nga takimi nuk rezultoi gjë. Merkeli tha pas takimit se çështjen e sigurimit kufijve jashtëm “ne jemi shumë, shumë dakord”. Por për fat keq nuk u shënuan “përparime çështjen e shpërndarjes.” Frika nga konkurrenca evropianolindore Macroni druhet se i gjithë projekti evropian është pikëpyetje, sepse punëmarrësit vendet e pasura kanë frikë nga konkurrenca evropianolindore. Macroni para pak kohësh shpjegoi me këtë edhe Brexitin, kur tha: “Si erdhi puna deri te Brexit-i? Sepse punëmarrës nga Evropa Lindore zunë vende pune britanike”. Prandaj Macroni kërkon ndryshohet direktiva e BE dhe punonjësit e dërguar evropianolindorë paguhen njësoj si ata vendas, p.sh. si francezët. Mbështetje për këtë ai ka nga Gjermania dhe Austria. Por evropianolindorët e kundërshtojnë rreptësisht marrjen e përparësisë konkurrencë. Ky takim i nivelit lartë tregoi se dyshja gjermano-franceze fitoi me Macronin vrull ri dhe me mund nxiten edhe projekte reja evropiane. Por njëkohësisht, hendeku midis Perëndimit dhe Lindjes, shteteve vjetra dhe anëtarëve rinj BE kërcënon thellohet edhe tej./DW
FOTO/ Emily Ratajkowski, seksi dhe provokuese në setin e ri fotografik Posted: 24 Jun 2017 07:15 AM PDT

Emily Ratajkowski është shfaqur seksi dhe provokuese setin e ri fotografik. Modelja 26 vjecare, ka plot 13,6 milionë ndjekës llogarinë e saj zyrtare Instagram, i zbavit shpesh herë fansat me foto seksi dhe nudo. fundmi, Ratajkowski ka realizuar setin e saj fundit, nga Italia, me imazhe nxehta për revistën e njohur “GQ”. Një grumbull fotografish provokuese publikuara nga Toskana, kanë risjellë vëmendjen e fansave linjat e saj perfekte. 1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more

Ivanka Trump akuzohet për plagjiaturë Posted: 24 Jun 2017 07:00 AM PDT

Ivanka Trump përfundon gjykatë pasi akuzohet se ka kopjuar një linjë këpucësh një shoqërie italiane. Vajza njëherësh këshilltarja e ngushtë e presidentit amerikan Donald Trump është paditur nga shoqëria “Aquazzura”, me bazë Firence, e cila akuzon kompaninë prodhon një linjë luksoze dhe shumë kushtueshme këpucësh për Ivankën për plagjiaturë. Shoqëria italiane e modës pretendon se një prej modeleve sandaleve ajo prodhon, është identike me një model prodhuar nga kompania e vajzës presidentit. Sipas shoqërisë italiane, çdo detaj i modelit saj gjendet edhe atë firmës Ivankës, por me një ndryshim, vlera e sandaleve Vajzës Parë është 785 dollarë, kundrejt 125 dollarëve kushtojnë ato italiane. Padia është nisur një gjykatë Nju Jork ndaj Ivanka Trumpt. Tashmë avokatët e saj duhet përgatisin mbrojtjen.
Blerja e votave, zbulohet mesazhi i Ramës për deputetët: Bllokoni hienat Posted: 24 Jun 2017 06:45 AM PDT

Kur na ndajnë vetëm pak orë nga zgjedhjet parlamentare, forcat politike kanë denoncuar tentativat për blerje votash, ku përfshirë sipas tyre janë eksponentë politikë, ndonëse sot është heshtje zgjedhore. Rasti i fundit ishte denoncimi i LSI-së Ksamil, ku u kap një mjet thuhet se shpërndante lekë këmbim votës. BalkanWeb ka zbuluar mesazhin kryeministri Edi Rama, njëherësh kreu i PS-së u ka dërguar një mesazh deputetëve tij, ku ironizon këtë rast, ndërsa thekson se ajo makinë ishte e LSI-së. Mes tjerash kreu i qeverisë, u shkruan ligjvënësve tij sekësaj i thonë bërtet hajduti kapeni hajdutin’. MESAZHI I RAMËS DREJTUAR DEPUTETËVE Sapo LSI ka denoncuar tentative per blerje votash ne Ksamil, me makinen qe rezulton te jete e nenprefektit, anetar i LSI1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more Dmth kesaj i thone bertet hajduti kapeni hajdutin1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more E ndjejne qe loja me i treti i verteti mbaroi dhe njerezit nuk hane bar1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more Ju lutem vigjilence maksimale per te bllokuar cdo hiene qe synon te bleje vota1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 morePer te garantuar procesin dhe mosdeformimin e votes se shqiptareve1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 moreForca dhe beteje dere me dere per te ngulitur tek cdokush mendimin se kush mungon gabon! Perqafime✌1-78 Tirana Observer: “Një qytet në Mars brenda vitit 2050” plus 9 more
Reklama