Home » RTSH: “PS dhe LSI përplasen për afera votash” plus 9 more

RTSH: “PS dhe LSI përplasen për afera votash” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

RTSH: “PS dhe LSI përplasen për afera votash” plus 9 more

PS dhe LSI përplasen për afera votash Posted: 24 Jun 2017 09:48 AM PDT

PS dhe LSI u përfshinë shtunën replika pas lajmeve se një zyrtar lokal Sarandë, i zgjedhur nga LSI, sipas njoftimeve policisë me mjetin e tij po qarkullonte zonë për blerë vota. një dalje për median nënkryetari i LSI, Luan Rama, ka akuzuar drejtëpëdrejtë kryeministrin Rama, për dezinformim. Ai tha se nuk bëhej fjalë për zyrtarin e saj, por për një shtetas tjetër me njëjtin emër. “Dëshpërimin dhe panikun për humbjen mos e shfaq duke sulmuar padrejtësisht qytetarët” ju drejtua zoti Luan Rama kreut PS Edi Rama.
Paraditen e shtunës policia ka njoftuar për disa raste kur persona caktuar dyshohet se janë implikuar trafik votash, ku paktën një prej tyre ishte identifikuar si përkrahës i LSI. Këto përplasje reflektojnë tensionin e madh mes dy forcave kryesore politike, deri tani aleancë, por tashmë  synojnë jenë forca para pas zgjedhjeve 25 qershorit, pa patur nevojë  për njëra tjetrën.
KQZ dhe Policia e Shtetit angazhohen për një proces të drejtë zgjedhor Posted: 24 Jun 2017 09:30 AM PDT

Kreu i KQZ Klement Zguri dhe drejtori i përgjithshëm i Policisë Shtetit Haki Çako janë takuar midis tyre për rakorduar bashkëpunimin për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor djelës. Zoti Zguri gjeti rastin falenderojë krerët e policisë për ndihmën shpërndarjen e materialit zgjedhor. “Thjesht dëshiroj ne gjithë, bashkarisht t’ia arrijmë një qëllimi, sepse jemi këtu për një qëllim”, tha zoti Zguri. “Kemi përpara një sfidë. Sfidë për nga mënyra se si sillen partitë politike, individë caktuar, kandidatët dhe interesat e tyre. por shpresojmë bashkarisht t’ia dalim sepse jemi këtu për një qëllim” shtoi zoti Zguri.
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Shtetit Haki Çako tha se uniformat blu do t’u përmbahen detyrave ngarkuara me ligj. “Rezultati nuk është lajm, as emocion për Policinë e Shtetit, sigurisht edhe për KQZ-në” tha zoti Çako duke shtuar se Policia do bashkëpunojë vetëm me KQZ-në. “Pa dyshim dyja institucionet bashku kanë interesin madhor për t’u bërë mundur shqiptarëve një votim shprehje vullnetit lirë, drejtëpërdrejtë dhe paçensuruar nga asnjë lloj rrethane” tha Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Shtetit Haki Çako.
Indi: I vendoset emri i Donald Tramp gjithë qendrës së banuar Posted: 24 Jun 2017 06:53 AM PDT

Një fshat indi shkoi një hap përpara bashkisë Kamzës duke i vendosur emrin e Donald Trampit jo një rrugë, vetme, por gjithë qendrës banuar. Fshati shtetin verior Harjana ku drita elektrike vjen me hope dhe uji është shumë i pakët, e pagëzoi veten me emrin Tramp për nder vizitës do kryeje shpejti kryeministri indian Narenda Modi Shtëpinë e Bardhë. hyrje fshatit është vendosur edhe një tabelë ku lexohet Mirësevini fshatin Tramp, ku duket edhe fotografia me buzëqeshjen rrezatuese presidentit amerikan. Banorët shpresojnë se emri i ri do tërheqë sapo pak vëmendjen e zyrtarëve për tepër investime dhe përmirësimin e jetës tyre. Zoti Tramp është mjaft popullor Indi sepse, gjatë fushatës presidenciale, ai shfaqi televizione disa reklama zgjedhore gjuhën hindu, për tërhequr numrin e madh amerikanëve me origjinë indiane.
SHBA: Organizohet konkursi për qenin më të shëmtuar Posted: 24 Jun 2017 06:24 AM PDT

Disa qindra njerëz dashamirës kafshëve morën pjesë Kaliforni konkursin e 29 qenit shëmtuar. Kurora për këtë vit i shkoi Martes, një qen i racës mastif me peshë 60 kilogramë dhe, siç duket, tepër dembel. Qeni u shpëtua nga rruga kur ishte i verbër dhe falë kujdesit pronarëve iu rikthye shikimi falë ndërhyrjes kirurgjikale. Marta mundi garë 13 qen tjerë, njëri i shëmtuar se tjetri. Megjithatë, edhe pse duken shumë shëmtuar, për pronarët këto qënie kanë qënë dashuri me shikim parë. Pjesëmarrësit këtë konkurs gjykohen nga përshtypja e parë, veçantitë pamje, personaliteti dhe reagimi i publikut.
KQZ sjell aplikacionin “Voto 2017” Posted: 24 Jun 2017 06:05 AM PDT

prag votimeve 25 qershorit KQZ ka sjellë aplikacionin “Voto 2017”. Ai mund instalohet smart phone dhe tablet. Qëllimi është edukimi dhe monitorimi i mbarëvajtjes se procesit zgjedhor.
Nëpërmjet një kërkimi thjeshtë me emrin apo ID tuaj është e mundur gjeni shpejt dhe lehtë qendrën e votimit. Gjithashtu, nëpërmjet shërbimit GPS, aplikacioni ju mundëson vendodhjen dhe trajektoren saktë qendrës votimit.
Aplikacioni mundëson raportimin kohë reale nga telefoni çdo veprim apo sjellje cënon lirinë dhe fshehtësinë e votës. Ju mund raportoni me tekst, foto dhe video, sipas kategorive kryesore shkeljeve, cilat do ndiqen me tej nga stafi përkatës KQZ.
Aplikacioni ju krijon gjithashtu mundësinë për t’u informuar për procesin e votimit nëpermjet materialeve edukuese dhe ndërgjegjësuese.
Ai ju sjell kohë reale rejat fundit nga KQZ, përfshi procesin e votimit dhe rezultatet zgjedhore.
Ky aplikacion ui mundur falë mbështetjes Këshillit Evropës nëpërmjet programit “Ndërgjegjësimi i votuesve për herë parë”.
Ermonela Jaho finaliste si Best Female Singer Posted: 24 Jun 2017 06:00 AM PDT

Çmimet prestigjiozë zërave operistike Operan botërore Bachtrack Opera Awards, kanë përzgjedhur ndër 6 emrat finalistë sopranon shqiptare Ermonela Jaho. Pasi janë selektuar rreth 600 produksionet ndërkombëtare mira gjatë sezonit artistik 2016- 2017 emri i Ermonela Jahos renditet garë si Best Female Singer me yje si Anna Netrebko apo Anita Rachvelishvili. Kategoria Best Female Singer rëndit Anita Rachvelishvili me produksionin e (Samson et Dalila, Opéra de Paris), Anna Netrebko (Il trovatore, Vienna State Opera), Ermonela Jaho nominohet për rolin e saj operan (Madama Butterfly, Royal Opera, London), Gaëlle Arquez (Xerxes, Oper Frankfurt), Joyce DiDonato (Semiramide, Bayrishe Statsoper , Munich) si dhe Karita Mattila ne produksionin (Jenůfa, Metropolitan Opera, New York). kritikën e botuar faqen zyrtare Bachtrack Opera Awards mbi përformancën e Ermonela Jahos si Madame Butterfly theksohet: “Jaho jo thjesht këndon Butterfly, Ajo shndërrohet Butterfly. Nga çasti ajo shfaqet kopshtin e qershive ne besojmë te karakteri i saj. Me rrëshqitje, dhe hapë lehtë, gjeste hijshme dhe sy përpëlitës, ajo arrin bëhet nusja 15 vjeçare. Jaho e merr personazhin pak nga pak duke e ndriçuar dhe duke e ngjitur majën e brishtësisë.” Nëse dëshironi votoni për shqiptaren e talentuar dhe plot personalitet mund votoni faqen zyrtare konkursit Bachtrack.com. Bachtrack Opera Awards.
Fushata, Psikiatria: Po prodhojmë invalidë në shoqëri Posted: 24 Jun 2017 05:05 AM PDT

Fushata elektorale ka përfshirë, mbarë opinionin publik, mbart edhe risqet e veta shëndetin mendor individëve. Psikiatrja Ariana Rreli, shpjegon se shoqëria jonë është ambicioze dhe se jo vetëm për faktin ka shumë pritshmëri,por edhe se ka një lloj gjithëpërfshirje, pasi jetojmë ambiente kur ankthi përçojet edhe pasivisht. Psikiatrja Arjana Rreli thotë seka studime mirëfillta jo vetëm tek ne por edhe botë fushatat zgjedhore paraprihen gjithmonë nga një nivel shumë i lartë stresi, i cili ka deri fatura shumë rënda shëndetin mendor shoqëruar. Ka vende cilat precipitojnë edhe suicide, vetvrasje, sepse njerëzit nuk gjejnë dot një mënyrë për Ti dal kësaj vorbulle, Por bien viktima duke dhënë komplikacione rënda shëndetit mendor.” Psikiatrja thotë se niveli i stresit dhe ankthit tek popullsia është rritur, dhe kjo ka kohë është vëne re. Sipas saj numri i njerëzve kërkojnë ndihmë për problemet e ankthit, sa vjen e rritet. “Çdo mekanizëm zgjon ankth para, gjatë apo pas fushatës zgjedhore, ndikon negativisht shëndetin tonë përgjithshëm duke ulur forcat mbrojtëse organizmit dhe nëse flasim për pasoja, tashmë s`janë vetëm ato shëndetit mendor por edhe ato fizike” theksoi tej psikiatrja.Sepse gjithashtu është vënë re rritja e numrit personave me probleme kardiake, numri i sëmurëve kanë patur një patologji kronike dhe është lulëzuar mbi bazën e këtij stresi krijuar, kështu fakt faturën prap e paguan shoqëria jonë, prodhon njerëz invalidë e duhet t`i mbajë.
Më shumë naftë vendi, por si paraqitet cilësia e saj Posted: 24 Jun 2017 04:34 AM PDT

Nuk ka naftë jocilësore tregun shqiptar”! Këmbëngulja vjen nga inspertorët e Inspektoriatit Shtetëror Teknik dhe Industrial Tiranë, kanë detyrimin ligjor kontrollojnë cilësinë e këtij produkti treg. “I siguroj konsumatorët nuk ka naftë digjet si solar, nuk ka virgjinaftë është e përzier me gazoilin edhe nuk ka gazoil 0.1 shitet treg” tha Nako Petro, specialist ISHTI. Por përkundër këtij deklarimi inspektorëve publikë, studime pavaruara konfirmojnë se treg ka abuzime me cilësinë e produktit prodhuar nga rafineritë vendase apo edhe importuar. Një investigim i realizuar nga një grup gazetarësh investigative, financuar nga qeveria amerikane, provoi qartësisht, sipas tyre se, nafta, e cila shitet pikat e karburantit Shqipëri dhe furnizon rreth 430 mijë automjete, është pjesën dërrmuese saj jashtë standardeve normale cilësisë. Pavarësisht se Shqipëri kanë munguar investigimet e pavarura apo institutet dhe laboratorët privatë për analizuar cilësinë e naftës, mijëra qytetarë ndjejnë çdo ditë pasojat e cilësisë saj ulët automjetet e tyre dhe efektet e saj ndotjen e ajrit. Ministria e Energjetikës nga ana e saj konfirmoi se laboratori i ISHTI-i është i akredituar vitin 2012 dhe kryen një gamë gjerë ekzaminimesh. 84 prova janë akredituara nga Drejtoria e Përgjithshme e Akreditimit, duke garantuar këtë mënyrë një ekzaminim dhe siguri lidhje me rezultatet dhe çertifikimet e cilësisë ne kryejmë për produktet tregtohen brenda territorit Shqipërisë.
Futboll: Bie Skënderbeu, ngrihet Partizani Posted: 24 Jun 2017 04:23 AM PDT

Komisioni i Etikës pranë Federatës Shqiptare Futbollit ka vendosur ndëshkime rënda për skuadrën e Skënderbeut. Klubi korçar është shpallur fajtor për influencim ndeshjesh dhe i është hequr titulli kampion i vitit 2015-2016. Skënderbeu bëhet klubi i parë historinë e futbollit shqiptar i hiqet një titull. Por ndëshikimet vazhdojnë tej. Korçarët do paguajnë edhe një gjobë prej 2 milionë lekësh dhe do t’ju  zbriten 12 pikë nga sezoni futbollistik u mbyll. Pas këtij vendimi Komisionit Etikës FSHF, titulli i kampionit futboll për vititn 2015-2016 i kalon Partizanit.
Çako: Policia po monitorohet nga Task-Forca, për çdo veprim në zgjedhje Posted: 24 Jun 2017 04:14 AM PDT

Vetëm pak orë para procesit zgjedhor, Drejtori i Policisë Shtetit Haki Çako, deklaron se janë marrë gjitha masat për mbarëvajtjen e proçesit zgjedhor. “Pothuaj gjithë drejtuesit e policisë, kanë filluar japin instruktazhe tek gjitha strukturat e policisë do shpërndahen gjithë territorin për siguruar qendrat e votimit dhe mabientet e tjera cilat zhvillohet procesi zgjedhor” tha kreu i policisë shqiptare.
Zoti çako tha se çdo polic është i pajisur me “Librin e xhepit” dhe se Task-Forca po monitoron gjithë veprimet e policisë këtë periudhë zgjedhjesh. “ gjithë punonjësit e policisë, janë paisur me një dokument shumë rëndësishëm i cili është “Librin e xhepit”, ku pasyrohen gjitha detyrat e tyre”.
Drejtori i Policisë nuk pranoi vlerësojë fushatën elektorale, por pati një apel drejtuar punonjësve policisë ” jenë korrekt zbatimin e detyrës” si dhe për qytetarët “ denoncojnë shkeljet e ligjit numrin e gjelbër”. Zoti Çako ju referua krimeve elektorale, por edhe atyre kanë lidhje me jetën dhe pasurinë e qytetarëve.
Reklama