Home » “Parashikimi i motit!” plus 9 more GazetaBlic

“Parashikimi i motit!” plus 9 more GazetaBlic

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

“Parashikimi i motit!” plus 9 more GazetaBlic

Parashikimi i motit! Posted: 23 Jun 2017 10:43 PM PDT

Ka ndërruar jetë 18-vjecari nga Ferizaj, i cili enjten pas një zënke u godit disa herë me thikë nga vëllai i tij 16- vjeçar. Familja e tyre premten ka pritur vazhdimisht miq e dashamirë për ngushëllime, shkruan sot Koha Ditore. Babai i ndjerit nuk ka dashur flasë rreth kësaj ngjarjeje, mirëpo afërmit e kësaj familjeje kanë treguar se dy vëllezërit paraprakisht ishin përleshur fizikisht oborr shtëpisë, ndërkaq vonë afërmit e kishin kuptuar se mes tyre kishte ndodhur diçka e madhe. Kjo familje jetonte kushte rënda ekonomike, ndërkaq këta dy vëllezër kanë grumbulluar hekura dhe kanaçe nëpër rrugët e qytetit me një traktor vogël për ta siguruar kafshatën e bukës për motrën e tyre mitur, për vëllanë tjetër me sëmundje psikike dhe për babanë. Nëna ka kohë u ka vdekur. ( gjerësisht mund lexoni numrin e sotëm Kohës Ditore)

The post 16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen appeared first on GazetaBlic.

Vetitë shëruese të xhenxhefilit Posted: 23 Jun 2017 10:38 PM PDT

Hulumtimi i shkencëtarëve amerikanë ka zbuluar lidhjen mes punës natës dhe rrezikut për 49 për qind madh nga sëmurja prej kancerit vezoreve. Rezultatet e mbledhura prej rreth 3 mijë studiuarve, i ka publikuar revista “Occupational and Environmental Medicine”, transmeton Telegrafi. Lidhja mes punës natës dhe kancerit vezoreve ka qenë e theksuara te femrat moshuara se 50 vjet. Hulumtuesit besojnë se si rezultatet e tyre është e mundur sqarohen me ndryshimet praninë e hormonit gjumit, melatoninës, te femrat punojnë natën. Kjo mund ndikojë efektin e hormonit estrogjenit dhe paraqitjen e dëmtimit ADN-së, sqarojnë shkencëtarët. Disa studime mëhershme tashmë kanë lidhur punën ndërrime natës me mundësitë mëdha nga sëmurja prej kancerit gjirit.

The post Puna e natës ndërlidhet me kancerin e vezoreve appeared first on GazetaBlic.

Kështu dukej Andrra Destani në përditshmërinë vajzërore (Foto) Posted: 23 Jun 2017 10:36 PM PDT

Këngëtarja Rita Ora dje ka lansuar projektin e fundit “Your Song” edhe me videoklip. Ajo ka punuar shumë rreth këtij projekti, por siç duket mundi po ju shpërblehet. pak se 24 orë nga lansimi, kënga ka marrë mbi 1 milion klikime, madje ajo po prinë top-lista. Vetë këngëtarja ka bërë ditur se kënga e saj është e 5-ta iTunes Britanisë Madhe.1-235 “Parashikimi i motit!” plus 9 more GazetaBlic

The post Rita Ora me ‘Your Song’ prin në top-listat britanike (VIDEO) appeared first on GazetaBlic.

Filarmonia e Kosovës sonte me koncert orkestral Posted: 23 Jun 2017 10:35 PM PDT

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës Universitetin e Kozencës Itali, ka thënë se Kosova gjithmonë ka qenë e gatshme forma ndryshme t’i mbështesë vendbanimet dhe kulturën arbëreshe. Ai gjatë takimit me rektorin e këtij universiteti, Gino Mirocle Crisci, është njoftuar nga ky i fundit me punën e institucionit, duke përfshirë mënyrë veçantë kontributin e departamentit albanologjisë. “ këtë universitet studiojnë edhe rinj nga Kosova”, tha rektori Crisci. Ndërsa, profesori Françesko Altimari prezantoi arriturat albanologjike, duke u ndalur me theks veçantë te botimet e shumta trashëgimisë letrare arbëreshe. Duke i përgëzuar për arriturat e universitetit, presidenti Thaçi theksoi se ndjehet krenar për mënyrën se si studiohet, botohet dhe ruhet trashëgimia letrare dhe kulturore arbëreshe. “Për ta mbajtur pashkëputur lidhjen tonë, Kosova gjithmonë ka qenë e gatshme forma ndryshme t’i mbështesë vendbanimet dhe kulturën arbëreshe”, ka thënë presidenti Thaçi. Presidenti Thaçi me profesorët e Universitetit Kozencës ka diskutuar edhe për organizimin e projekteve përbashkëta kulturore dhe albanologjike, si konferenca, seminare dhe kongrese fusha ndryshme me interes përbashkët. Gjithashtu, presidenti Thaçi ka vizituar edhe laboratorët e teknologjisë HighTech dhe laboratorët e tjerë Universitetit Kozencës, cilët kontribuojnë ngritjen e kompanive prodhuese. Thaçi me këtë rast ka thënë se implementimi i marrëveshjes mes Universitetit Prishtinës dhe atij Kozencës i hap perspektivë talentëve Kosovës këtë fushë me perspektivë globale.

The post Thaçi: Kosova e gatshme të mbështesë albanologjinë dhe kulturën arbëreshe appeared first on GazetaBlic.

Heshtje zgjedhore në Shqipëri Posted: 23 Jun 2017 10:35 PM PDT

Ka ndërruar jetë 18-vjecari nga Ferizaj, i cili enjten pas një zënke u godit disa herë me thikë nga vëllai i tij 16- vjeçar. Familja e tyre premten ka pritur vazhdimisht miq e dashamirë për ngushëllime, shkruan sot Koha Ditore. Babai i ndjerit nuk ka dashur flasë rreth kësaj ngjarjeje, mirëpo afërmit e kësaj familjeje kanë treguar se dy vëllezërit paraprakisht ishin përleshur fizikisht oborr shtëpisë, ndërkaq vonë afërmit e kishin kuptuar se mes tyre kishte ndodhur diçka e madhe. Kjo familje jetonte kushte rënda ekonomike, ndërkaq këta dy vëllezër kanë grumbulluar hekura dhe kanaçe nëpër rrugët e qytetit me një traktor vogël për ta siguruar kafshatën e bukës për motrën e tyre mitur, për vëllanë tjetër me sëmundje psikike dhe për babanë. Nëna ka kohë u ka vdekur. ( gjerësisht mund lexoni numrin e sotëm Kohës Ditore)

The post 16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen appeared first on GazetaBlic.

Pse ju bien flokët? Posted: 23 Jun 2017 10:34 PM PDT

Hulumtimi i shkencëtarëve amerikanë ka zbuluar lidhjen mes punës natës dhe rrezikut për 49 për qind madh nga sëmurja prej kancerit vezoreve. Rezultatet e mbledhura prej rreth 3 mijë studiuarve, i ka publikuar revista “Occupational and Environmental Medicine”, transmeton Telegrafi. Lidhja mes punës natës dhe kancerit vezoreve ka qenë e theksuara te femrat moshuara se 50 vjet. Hulumtuesit besojnë se si rezultatet e tyre është e mundur sqarohen me ndryshimet praninë e hormonit gjumit, melatoninës, te femrat punojnë natën. Kjo mund ndikojë efektin e hormonit estrogjenit dhe paraqitjen e dëmtimit ADN-së, sqarojnë shkencëtarët. Disa studime mëhershme tashmë kanë lidhur punën ndërrime natës me mundësitë mëdha nga sëmurja prej kancerit gjirit.

The post Puna e natës ndërlidhet me kancerin e vezoreve appeared first on GazetaBlic.

Kontrollon rrobat e brendshme të së bijës, nëna terrorizohet kur sheh këtë (FOTO +16) Posted: 23 Jun 2017 10:33 PM PDT

Një vajzë ka qenë duke udhëtuar me një automjet tip “Benz” ngjyrë kuqe qendër Kamzës. Me sa duket, ajo ka ndërruar mendje dhe vend bëjë rrethin e plotë e pas ndryshojë drejtimin, ka vendosur kthehet vend. Vajza ecën kundravajtje duke rrezikuar jo vetëm veten e saj, por edhe drejtuesit e tjerë automjeteve cilët kanë qenë duke ecur kahun normal qarkullimit. {“videoid”: “1114884”, “sid”:”4″}

The post Shoferja ndërron mendje në mes të rrugës, ja veprimi i çmendur që bën! (VIDEO) appeared first on GazetaBlic.

16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen Posted: 23 Jun 2017 10:28 PM PDT

Ka ndërruar jetë 18-vjecari nga Ferizaj, i cili enjten pas një zënke u godit disa herë me thikë nga vëllai i tij 16- vjeçar. Familja e tyre premten ka pritur vazhdimisht miq e dashamirë për ngushëllime, shkruan sot Koha Ditore. Babai i ndjerit nuk ka dashur flasë rreth kësaj ngjarjeje, mirëpo afërmit e kësaj familjeje kanë treguar se dy vëllezërit paraprakisht ishin përleshur fizikisht oborr shtëpisë, ndërkaq vonë afërmit e kishin kuptuar se mes tyre kishte ndodhur diçka e madhe. Kjo familje jetonte kushte rënda ekonomike, ndërkaq këta dy vëllezër kanë grumbulluar hekura dhe kanaçe nëpër rrugët e qytetit me një traktor vogël për ta siguruar kafshatën e bukës për motrën e tyre mitur, për vëllanë tjetër me sëmundje psikike dhe për babanë. Nëna ka kohë u ka vdekur. ( gjerësisht mund lexoni numrin e sotëm Kohës Ditore)

The post 16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen appeared first on GazetaBlic.

Si e kupton Gjermaninë Angela Merkel Posted: 23 Jun 2017 10:25 PM PDT

Ka ndërruar jetë 18-vjecari nga Ferizaj, i cili enjten pas një zënke u godit disa herë me thikë nga vëllai i tij 16- vjeçar. Familja e tyre premten ka pritur vazhdimisht miq e dashamirë për ngushëllime, shkruan sot Koha Ditore. Babai i ndjerit nuk ka dashur flasë rreth kësaj ngjarjeje, mirëpo afërmit e kësaj familjeje kanë treguar se dy vëllezërit paraprakisht ishin përleshur fizikisht oborr shtëpisë, ndërkaq vonë afërmit e kishin kuptuar se mes tyre kishte ndodhur diçka e madhe. Kjo familje jetonte kushte rënda ekonomike, ndërkaq këta dy vëllezër kanë grumbulluar hekura dhe kanaçe nëpër rrugët e qytetit me një traktor vogël për ta siguruar kafshatën e bukës për motrën e tyre mitur, për vëllanë tjetër me sëmundje psikike dhe për babanë. Nëna ka kohë u ka vdekur. ( gjerësisht mund lexoni numrin e sotëm Kohës Ditore)

The post 16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen appeared first on GazetaBlic.

Perdja e Hekurt e rrëzuar nga Izraeli Posted: 23 Jun 2017 10:25 PM PDT

Ka ndërruar jetë 18-vjecari nga Ferizaj, i cili enjten pas një zënke u godit disa herë me thikë nga vëllai i tij 16- vjeçar. Familja e tyre premten ka pritur vazhdimisht miq e dashamirë për ngushëllime, shkruan sot Koha Ditore. Babai i ndjerit nuk ka dashur flasë rreth kësaj ngjarjeje, mirëpo afërmit e kësaj familjeje kanë treguar se dy vëllezërit paraprakisht ishin përleshur fizikisht oborr shtëpisë, ndërkaq vonë afërmit e kishin kuptuar se mes tyre kishte ndodhur diçka e madhe. Kjo familje jetonte kushte rënda ekonomike, ndërkaq këta dy vëllezër kanë grumbulluar hekura dhe kanaçe nëpër rrugët e qytetit me një traktor vogël për ta siguruar kafshatën e bukës për motrën e tyre mitur, për vëllanë tjetër me sëmundje psikike dhe për babanë. Nëna ka kohë u ka vdekur. ( gjerësisht mund lexoni numrin e sotëm Kohës Ditore)

The post 16-vjeçari vret me thikë vëllain në Ferizaj, të afërmit flasin për ngjarjen appeared first on GazetaBlic.

Reklama