Home » Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more

Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more

Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës Posted: 23 Jun 2017 11:44 PM PDT

Më shumë se 140 persona mendohet se janë varrosur të gjallë nga rrëshqitja e tokës në provincën Sichuan në jug perëndim të Kinës. Rreth 40 banesa janë shkatërruar pasi një faqe e murit rrëshqiti rreth orës 06:00 (Ora lokale) Grupet e kërkim shpëtimit janë në vendngjarje dhe fotot e postuara nga gazeta People’s Daily tregon se operacionet vazhdojnë. Një çift dhe një fëmijë kanë arritur të shpëtohen pasi skuadrat e kërkim shpëtimit përmes litarëve të mëdhenj arritën të lëvizin shkëmbinjtë e mëdhe, shkruan AFP duke cituar autoritetet lokale /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Një fshat indian do të vetëquhet tashmë… Trump! Posted: 23 Jun 2017 11:32 PM PDT

Ekziston kulla “Trump” në mes të Nju Jorkut apo hotelet “Trump”, plot luks, nëpër qytetet e botës, tani do të ketë edhe fshati Trump, një fshat i humbur në Indi që ka vendosur të ndërrojë emrin. Marora, një komunë e varfër dhe rurale e shtetit të Hariana (veri) pranë Nju Delhit, ndryshoi emrin në “Fshati Trump” për nder të presidentit amerikan, disa ditë para vizitës së kryeministrit indian Narendra Modi në SHBA. Një poster gjigant që njofton “Mirëseerdhët në fshatin Trump”, i zbukuruar me një foto të miliarderit amerikan duke buzëqeshur, ndodhet në hyrje të fshatit. Rrethuar me lule, posterat e banorit të Shtëpisë së Bardhë ndodheshin të vendosura kudo në këtë fshat me rreth 20 shtëpi prej balte. Ndonëse ceremonia e ndryshimit të emrit u drejtua nga krerët e komunitetit dhe një OJQ indiane, emri “Trump” nuk ka asgjë zyrtare. Qeveria lokale nuk është shprehur për këtë çështje. /ATSH/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
5 muajshe shtatzënë, atletja vrapon 800 metra Posted: 23 Jun 2017 11:27 PM PDT

Atletja amerikane  Alysia Montano ka arritur vrapojë 800 metra muajin e pestë shtatëzanisë enjten garën e vrapit USA Track dhe Field Championships.  31-vjeçarja pavarësisht se nuk arriti fitojë garën shënoi mënyrë shkëlqyer dy xhiro. Ajo mbaroi garën vetëm 19 sekonda pas fituesit dhe shënuar një kohë prej 2 minuta dhe 21.40 sekonda. Nuk është hera parë atletja, e cila është në  pritje fëmijës saj dytë, konkuron shtatzënë. Ajo bëri njëtën gjë edhe vitin 2014 muajin e 8 shtatëzanisë duke përfunduar garën 11 sekonda vonë. 41AA830200000578-4632624-image-a-42_1498218493946 Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more 41AA830200000578-4632624-image-a-42_1498218493946 Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more 41AA830200000578-4632624-image-a-42_1498218493946 Ora News: “Kinë, më shumë se 140 të vdekur nga rrëshqitja e tokës” plus 9 more /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Eksploziv lokalit në Krujë Posted: 23 Jun 2017 11:24 PM PDT

Një sasi lënde plasëse ka shpërthyer pak pas mesnatës së të premtes në një lokal në fshatin Krastë të Krujës. Lokali është në pronësi të 41 vjeçarit të identifikuar me incialet M.V banues në Fushë Krujë. “Shpërthimi u regjistrua rreth orës 00: 23 të 24 qershorit në pjesën hyrëse të lokalit Bar Restorant” informon policia e Durrësit Menjëherë në vendngjarje janë nisur shërbimet policore. Për pasojë janë shkaktuar vetëm dëme materiale. Në përcaktimin e sasisë dhe llojin e lëndës plasëse po kryhen veprime nga ekspertët Antieksploziv. Është ngritur grupi hetimor, të cilët po punojnë për identifikimin e autorëve dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes /Oranews.tv/  Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Konflikti me ndërtuesin, 7 familje ngujohen në oborrin e Prokurorisë Posted: 23 Jun 2017 03:40 PM PDT

Konflikti me ndërtuesin ka detyruar 7 familje zonën e Unazës Re Tiranë “ngujohen” oborrin e Prokurorisë Tiranës deri zgjidhjen e kësaj çështje.Banorët thonë se ndryshe nga sa kishin rënë dakord para nisjes punimeve, investitori nuk u ka dhënë asnjë hyrje nga pallati i ndërtuar mbi tokën e tyre.Ndërkohë, Prokuroria ka thirrur për ballafaqim palët, duke u kërkuar banorëve për këtë çështje t’i drejtohen gjykatës, vendim nuk është pranuar prej tyre. 7 familje zonës Unazës re Tiranë kanë vendosur “ngujohen” oborrin e Prokurorisë deri zgjidhjen e konfliktit ata kanë me ndërtuesin, i cili sipas tyre nuk ka respektuar kontratën e sipërmarrjes për pallatin ka ndërtuar tokën e tyre. vitin 2007 prindërit e mi kanë bërë një kontratë sipërmarrje me firmën ndërtuese “Mesaplik 05′, ku është përcaktuar qartë ditën do fillonte ndërtimi pronën tonë, ne do ndanim sipërfaqet takuese me investitorin. Dhe sot ka 4 vjet ka filluar ndërtimi dhe pallati është mbushur me banorë ne s’kemi marr asnjëherë pjesën na takon. Deri sa zgjidhet problemi ynë, ne nuk lëvizim këtu”, pohon njëri prej banorëve Gramoz Ahmetaj. Banorët akuzojnë se u janë falsifikuar dokumentet e pronësisë. “Prona jonë është tjetërsuar dhe ne jemi ankuar Prokurori. Prokuroria nuk po merr asnjë masë. Ne ja kemi çuar provat, faktet gjitha, na janë falsifikuar dokumentet Komunën e Kasharit, është dhënë një leje fallco mbi pronën tonë, ku ne i kemi dhënë 3045 metra katrorë firmës ndërtuese dhe ish-Komuna ka futur 707 metra”, shprehet Ahmetaj. Paralelisht me protestën, Prokuroria e Tiranës ka thirrur për ballafaqim palët për gjetjen e një zgjidhje të përbashkët ligjore. Sipas Prokurorisë, çështja është civile dhe duhet të zgjidhet duke iu drejtuar gjykatës, rrugë që nuk është pranuar nga banorët. Banorët e Unazës së re kanë protestuar edhe në muajin shkurt për këtë çështje. Asokohe njëra nga protestueset, nënë dy fëmijëve kërcënoi se do të hidhej nga tarraca e pallatit të ri. /Oranews.tv/     Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Përplasen dy makina, humb jetën një nga shoferët, tjetri plagoset rëndë Posted: 23 Jun 2017 03:35 PM PDT

Një person ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur në një aksident automobilistik në aksin rrugor Shkodër-Koplik. Aksidenti ka ndodhur pasditen e 23 qershorit, ku dy automjete u përplasën me njëra-tjetrën. Si pasojë ka mbetur viktimë një prej drejtuesve, shtetasi me iniciale B.H, ndërsa është plagosur dhe ndodhet në gjendje të rendë drejtuesi i automjetit tjetër me inciale V.R. Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe punon për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.   /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Figura të njohura të jetës publike mesazhe për votën në Ora News Posted: 23 Jun 2017 03:30 PM PDT

Figura njohura jetës publike, i janë bashkuar një video-promocioni mbi rëndësinë e zgjedhjeve për një vend, kërkim një demokracie shëndoshë. Angazhimi i figurave nga arti, media apo religjioni është një zgjedhje e kujdesshme e Radio Televizionit Ora News për përcjellë tek shikuesit rëndësinë e mendimit përparimtar një moment rëndësishëm për vendin, dhe për ti parë këto zgjedhjet parlamentare si një moment rëndësishëm për demokracinë tonë. “Demokracia funksionon mirë kur kemi një qytetari aktive”, shprehet aktorja Ema Andrea promon e Ora News. Ndërsa Ipeshkvi i zgjedhur i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta, fton qytetarët bashkohen këtë dielë për një mirë përbashkët është vota.  “Mos e shit kurrë votën tënde, pasi po shet dinjitetin tënd”, thotë Ipeshkv Gjergj Meta. Drejtorja e Informacionit Ora News, Ilva Tare, ka zgjedhur këtë shprehje për publikun: “Një politikan mendon për zgjedhjet e ardhshme, një burrë shteti mendon për brezin e ardhshëm. Përdoreni zërin, drejtën tuaj për këtë dytin”. Artisti, Maks Velo, e quan demokracionë tonë dadaiste, dhe zgjedhjet sipas tij janë forma e mirë për ta treguar këtë. “Demokracia jonë është një demokraci Dadaiste. Dmth nëse Europa këto format, çmenduritë i përjetoi art, ne i përjetojmë vërtetë, dhe forma e mirë janë zgjedhjet”, thotë Velo. Për kritiken e artit, Alda Bardhyli, demokracia është pushteti i një populli informuar. Gazetarja, Mimoza Picari, shprehet se: katër vjet ata bëjnë çtë duan me ne. Ndërsa ne për një minutë mund ti bëjmë dridhen nga vota jonë, për atë kanë bërë keq ose nuk kanë bërë siç duhet”. Mesazhe mbi demokracinë e rëndësinë e zgjedhjeve kanë sjellë dhe gazetarja Aurora Sulçe, politologu Afrim Krasniqi dhe shkrimtarja Diana Çuli. “Demokracia është një sistem na jep drejtat tona demokraci, prandaj këtë javë zgjedhjeve kur hedhim votën duhet mendojmë këtë votë nuk e hedhim vetëm për kandidatin ne dëshirojmë ta shohim parlament si përfaqësuesi jonë por edhe për detyrat tona këtë mandat ri do ta çojë  përpara demokracinë shqiptare”, shprehet Diana Çuli. Do kemi katër vjet ankesë, ose katër vjet përfaqësim. Demokracia vetë ka vlerë kur qytetarët janë informuar dhe qytetarët duhet ti përdorin këto ditë për tu informuar për partitë për programet, për kandidatët dhe ofertat, dhe momentin e fundit duhet shkojnë votojnë. Nëse ata nuk votojnë, një pakicë militantësh partiakë do vendosë fatin e tyre për katër vitet e ardhshme”, thotë politologu Afrim Krasniqi. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Zgjedhjet do monitorohen nga 330 vëzhgues të huaj, në 26 qershor japin opinionin Posted: 23 Jun 2017 03:24 PM PDT

Vetëm një ditë pas mbajtjes zgjedhjeve parlamentare Shqipëri, vëzhguesit ndërkombëtare dhe OSBE/ODIHR monitorojnë procesin zgjedhor do dalin një konferencë për shtyp ditë e hënë datën 26 qershor. Misioni ndërkombëtar i vëzhgimit zgjedhjeve përbëhet nga 330 vëzhgues nga 43 vende, duke përfshirë 255 vëzhgues afatgjatë dhe afatshkurtër vendosur nga OSBE/ODIHR-i, 36 parlamentarë dhe punonjës nga Asambleja e OSBE-së, 25 nga APKE dhe 11 nga PE-ja. “Deklarata do paraqitet nga Roberto Battelli, Koordinator i Posaçëm dhe udhëheqës i misionit vëzhguesëve afatshkurtër OSBE-së, pasuar nga Paolo Corsini, Kreu i delegacionit APKE, Marietta Tidei, Kreu i delegacionit Asamblesë OSBE-së, Eduard Kukan, Kreu i Delegacionit PE-së dhe Ambasadori Peter Tejler, Kreu i Misionit Vëzhgimit Zgjedhjeve OSBE/ODIHR-it”, thuhet në njoftimin e OSBE/ODIHR. Konferenca do të zhvillohet në orën 14:30 të së hënës. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Zgjedhje “të nxehta”, e diela, dita më e nxehtë e javës Posted: 23 Jun 2017 03:20 PM PDT

Dita e zgjedhjeve parlamentare do të jetë e nxehtë jo vetëm politikisht, por edhe nga pikëpamja meteorologjike. Ekspertët e Institutit të Gjeoshkencave, energjisë, Ujit dhe Mjedisit shprehen se më 25 qershor, temperaturat pritet të arrijnë pikun. Edhe sipas faqeve më të vizituara për kontrollin e motit, parashikimet janë të njëjta. Kështu sipas “BBC Weather” ditën e diel temperaturat do jenë më të larta krahasuar me ditët e mëparshme, duke arritur në vlerën e 36 gradëve. Po ashtu edhe World Weather Online parashikon që temperaturat në ditën e zgjedhjeve të jenë relativisht të larta. /Oranews.tv/  Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Të dielën votohet, Exit Poll në Ora News parashikon fituesin Posted: 23 Jun 2017 03:10 PM PDT

Eshtë bërë tashmë tradite që shqiptarët të mësojnë rezultatin e zgjedhjeve në momentin kur mbyllen kutitë dhe qendrat e votimit. Edhe kësaj te diele Ora News në bashkepunim me IPR Marketing do të jetë i pari dhe me i sakti që do te parashikojë ashtu si në zgjedhjet e tjera të 10 viteve të fundit, emrin e fituesit dhe humbësit të këryre zgjedhjeve. Më 25 qershor, rreth 3.5 milion shqiptarë janë thirrur për të zgjedhur Parlamentin e ri dhe përbërjen e Qeverisë së re. Dhe në orën 19:00 të gjithë do të kenë mundësi të zgjidhin enigmen e madhe se kush i fitoi këto zgjedhje parlamentare. Me dhjetra të rinj të shpërndarë në të gjithë Shqipërinë të trajnuar nga profesionistë, do të anketojnë e pyesin votuesit shqiptarë për të kuptuar se nga ka anuar vota dhe në këtë mënyrë të kemi mundësi që tu japim një rezultat sa më pranë të vertetë sapo kutitë të mbyllen. Me një kosto njerëzore të konsiderueshme ju sjell në shtëpitë tuaja përmes ekranit të Ora News rezultatin e zgjedhjeve më të përafërtin me atë që çerifikon Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve. Ora 19:00, ora e ngujimit para Radio Televizionit Ora News, kudo ku ndodheni, ku do ku jetoni mësoni të parët kë do të zgjedhin shqiptarët! /Oranews.tv/  Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Reklama