Home » Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more

Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more

Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve Posted: 23 Jun 2017 10:12 AM PDT

Kandidatët e Partisë Aleanca Demokratike dhe Partisë Social Demokrate qytetin e Elbasanit tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve. Mësohet se kandidatët kanë vendosur braktisin forcat politike me cilat garonin janë Arben Hoxha kryesuesi i PAD dheTaulant Sinani i PSD Elbasan. Ata deklarojnë se kanë vendosur mbështesin Partinë Socialiste zgjedhjet e 25 qershorit.
Deklarata surprizë e Palokës dy ditë para zgjedhjeve: Basha dhe Meta kanë rënë dakord… Posted: 23 Jun 2017 10:08 AM PDT

Deputeti i PD-së, Edi Paloka duke folur nga amfiteatri i qytetit Durrësit mbyllje fushatës politike kësaj force i habiti gjithë me një deklaratë bëri. Sipas tij, Rama dhe Basha kanë rënë dakord kjo qeveri duhet shporrur, por nga ana tjetër Basha ka rënë dakord edhe me Metën për njëjtën gjë. “Edi Rama ka rënë dakord me Lulzim Bashën, por edhe Meta ka rënë dakord me Lulzim Bashën se kjo qeveri është me e poshtra ka pasur ndonjëherë Shqipëria, ndaj duhet rrëzuar”, tha Paloka.
Lulzim Basha në Durrës: Vetëm një koalicion mund t’ia kthejë dinjitetin vendit Posted: 23 Jun 2017 10:05 AM PDT

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, fushatën përmbyllëse qytetin e Durrësit, tha se ka ardhur koha për ndëshkuar me votë kryeministrin Rama për premtimet e pambajtura. “Ditën e dielë amfiteatri do jetë mes përballjes dy mundësive, mundësisë për vazhduar me politikën e korruptuar Edi Ramës, ose votën për Republikën e re, ekonominë e fortë dhe nesërmen e sigurtë,” tha Basha nga amfiteatri i qytetit bregdetar. Kreu i PD tha se i vetmi koalicion mund t’i kthejë dinjitetin e humbur vendit është Partia Demokratike, Republika e Re. “Ky është një bashkim i madh kundër njeriut premtoi dhe nuk i mbajti premtimet, ka prioritet e gabuara dhe për këto vite. Prej 4 vitesh askush nuk kujtohet për pensionistët. Pas  4 vitesh, ai flet tani sikur nuk ishte ai kryeministri, sikur s’i ka ai fajet. Frigoriferët e shqiptarëve janë bosh, xhepat e shqiptarëve janë bosh. Koha për Ramën ka ikur, ndëshkojeni me votë. Duhet t’i kthejmë dinjitetin vendit, favorizojmë ekonominë, bujqësinë. Vetëm një koalicion mund ta bëjë këtë, Partia Demokratike, Republika e Re,” tha Basha.  
Mesazhi i parë i Jorida Tabakut si nënë Posted: 23 Jun 2017 08:51 AM PDT

Jorida Tabaku është bërë nënë për herë parë 14 qershor kur ka lindur dy vajza binjake. Edhe pse vendin e saj Parlament e zuri Gerti Bogdani, mamaja e re, faqen e saj virtuale ka vazhduar jetë njëlloj aktive gjatë këtyre ditëve fushatës, siç ishte dhe parë gjatë ditëve Çadrës Lirisë. Ndërkohë sot për herë parë ka folur edhe si nënë. Sigurisht mesazhi është politik.

84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more fund fushatës, kandidatja për deputete Tiranë ka bërë një status gjatë ku komenton pse qytetarët duhet votojnë për PD. “Si një nënë e re, kam një thirrje për gjitha nënat”, thotë ajo duke iu kërkuar votojnë PD për një ardhme sigurt për fëmijët, teksa përmend statusin e ri. 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Siç është mësuar, vajzat e Jorida Tabakut quhen Iris dhe Arba.

Xhinse, këmishë dhe syze: “Gylsereni” me imazh të ri duket joshëse Posted: 23 Jun 2017 08:46 AM PDT

Nurgul Yesilcay ka fituar zemrën e shumë shqiptarëve me rolin e Gylserenit serialin “Fatet e Kryqëzuara”.84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Ajo konsiderohet edhe një ndër femrat bukura radhët e botës filmike turke. Kjo bën ndiqet nga shumë paparaci dhe bëhet temë e medieve rozë, transmeton Telegrafi. I tillë ishte rasti edhe kur aktorja u fotografua lagjen stambollase Nissantasit, e cila ka marrë komente pozitive për dukjen. Ajo shihet e veshur xhinse dhe një këmishë kaltër dhe mban syze i shkonin me veshjen. Ndryshe, bukuroshen do ta shohim edhe shumë projekte filmike dhe seriale turke.
Rama, Basha apo Meta? Analiza e Blendi Fevziut për 25 qershorin: Ja kush e fiton luftën Posted: 23 Jun 2017 08:37 AM PDT

Gazetari Blendi Fevziu ka komentuar situatën politike vend, ndërsa fokus analizës tij sjell tre emrat rëndësishëm politikës shqiptare, Edi Ramën, Ilir Metën dhe Lulzim Bashën. Fevziu thekson se këta tre personazhe janë ‘luftë’ për fitore, ndërsa si kurrë parë janë identikë. Nga: Blendi Fevziu
Janë tre fushë! Me llërët përveshur dhe me objektiva ngjajnë, por si kurrë ndonjëherë nuk janë identike. Rama, Basha dhe Meta luftojnë tre për fitoren, por fitorja e gjithsecilit, është e ndryshme nga ajo e tjetrit. I pari është Rama. Me stilin e tij veshjes ekstravagant, me batutat dhe shakatë çdo njeri tjetër do ta bënin dukej karnaval, por atij ja konsiderojnë ende për avantazh. Gjithnjë i njëjti, por i qartë se kurrë: I duhen 71 vota për mos u varur nga askush. I duhen 71 vota për bërë partner kë do ai. Por partner pa rrip mesi, partner mund ti bien pantallonat sa herë do ai dhe jo partner ta kushtëzojë. Për këtë i duhet mbledhë çdo votë, majtë e djathtë.
Rama e di betejë ka dy kundërshtarë, Metën dhe Bashën, por strategjinë kundër tyre nuk e ka njëjtë. Me Metën po përplaset, po tregohet kategorik refuzim, po deklaron s’do ta ketë kurrë koalicion, po e çmonton administratë dhe po tenton tregojë LSI nuk do jetë qeveri. Rama e di LSI fuqizohet nga ideja e garantes pushtetit, pra nga pushteti i përjetshëm dhe po e sulmon aty. Ai e di PS nuk merr asnjë nga votat e LSI, ndërsa LSI ka marrë dhe mund marrë nga votat e PS. Ndaj beteja me LSI dhe Metën nuk ka kompromis.
Beteja me PD është ndryshe. Për herë parë Rama po tenton edhe votë PD. E nisi me dorën mbi supin e Bashës, me dy gishtat e ngritur përpjetë, simboli demokratëve ju kujton Berishën betejë, por tani qëndrojnë stampuar mbi bluzën ai vesh; e vijoi duke lënë kuptohet do qeverisë bashkë me Bashën dhe vota kudo shkojë tek ai apo Basha, është njësoj. Filloi tregohet i dashur me demokratët dhe mësyu gjitha studiot, tradicionalisht kanë shikues djathtë. Strategët dhe sondazhet e tij i kanë thënë për herë parë 17 vjet demokratët nuk janë aq agresivë me dhe ai po shtyn drejt vëmendjes tyre. Ai e di nëse nuk do marrë votën e demokratëve, do marrë atë elektoratit gri, e sheh kësaj here pak agresiv me kundërshtarët e tij. Sondazhet i tregojnë se Rama mund marrë vota moderuara djathta këtë moment, Basha nuk merr dot votat e PS? Ai e di mos marrtë votën e demokratëve, paku e ka futur Bashën një kurth madh. Basha nuk po konsolidon dot votën e tij. Nuk po ka një mesazh qartë. Votuesit e djathtë tradicionalë, ata nuk ju duhet as administrimi i OSHE dhe as Hipoteka; ata nuk luftojnë për dy ministra, por motivohen nga beteja me PS, kontekstin e një koalicioni gjerë mund mos votojnë fare. Vota e tyre është historike. Ajo është ngjitur vitet e komunizmit dhe ka mbetur aty. Beteja e tyre është me komunistët dhe kjo votë, sado e vogël përqindje, është jo vetëm me thelbësorja, por edhe decizivja për PD. E njoh mirë se kushdo këtë kategori dhe kjo kategori niset ne kuti për mundur PS! Jo për qeverisur me .
I dyti është Basha. Brilant protestën e cadrës, dominues mesazhin mediatik për tre muaj me rradhe, i shkëlqyer organizimin, befas e humbi gjithë sharmin e tij fushatë. E devijoi fushatën debatin për listën e kandidatëve dhe pas atë për qeverisjen e përbashkët me PS. Ra kurthin e Ramës, edhe pse pesë ditët e fundit po mundohet ta mohojë me forcë, por është shumë vonë. Premtimet programore nuk patën peshë, ndërsa përdorimi i një fotoje me Presidentin Tramp duket shumë i vjetër për Shqipërinë e vitit 2017. Ajo mund kishte bërë punë 17 vjet parë, por sot është e pamjaftueshme fushatë. Dicka ka ndryshuar javën e fundit, por mund kishte qenë edhe keq, sikur Sali Berisha, mos përfshihej fushatë dhe një intervistë ABC, mos sqaronte pozicionin e PD raport me PS. Një pozicion lidershipi i PD e kishte lënë rënie lirë. Fushata e Bashës, është shembulli tipik dhe fatkeq, i atij hyn fushatë me shumë avantazhe se sa kundërshtari dhe pa kuptuar i hedh avantazhet andej këndej, ose ja bën bonus kundërshtarit tij.
I treti është Meta. Presidenti i zgjedhur, ka zbritur fushën e betejës, kur u bind Kryetari i ri i partisë, Petrit Vasili nuk e përballonte dot situatën e re krijuar me PS. Si gjithnjë i ashpër situata tilla, sfidant dhe kërcënues, shumë se sa shtimin e votave, Meta po kërkon motivojë mbështetësit e tij, trullosur nga presioni i PS dhe goditjet e saj. Partia e organizuar vend LSI po synon votën e rinjve, e bindur se PS dhe PD kanë detashmentet e tyre tradicionale, numërikisht LSI nuk i mposht dot. Ajo beson se vota e re do shkojë për dhe duket se është investuar jo pak këtë drejtim. Ndryshe nga Rama kërkon 71 vota, Meta beson sërish se do ketë një votë decizive, por këtë herë një drejtim. Ai shpreson PD ruajë kuotat e saj 2013 dhe mandatet e tij, po ato kuota ka pasur, jenë mjaftueshme për bërë 71 vende parlament bashkë me votat e PD. këtë rast ai do pengojë marrshimin e Ramës dhe kjo ngjan strategjia e drejtë e tij. Do t’ja arrijë apo jo nuk varet vetëm prej tij. Ai duhet llogarisë këtë herë vec votës tij edhe atë Bashës apo Blushit.
Janë tre fushë, me llërët përveshur dhe me bindjen, dielli i hënës, do t’i ndrijë shumë partisë ata drejtojnë…
Në fillim e fshehën dashurinë, por tani çifti i njohur i showbiz-it po planifikojnë dasmë Posted: 23 Jun 2017 08:32 AM PDT

Kjo duket se është një verë e nxehtë jo vetëm për lidhjet e reja showbiz-it, por edhe për dasmat e bujshme priten. Pas Xhensilës dhe Besit, Turit dhe Orindës, tanimë e kanë caktuar martesën, edhe një çift tjetër po planifikojnë martohen.84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more

Prezantuesja e njohur, Elita Rudi dhe reperi Gjiko, edhe pse fillim refuzuan ta bënin publike lidhjen e tyre dashurisë, me sa duket paskan pasur plane mëdha përpara. 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Siç shkruajnë mediat kosovare, reperi i njohur nga Peja dhe prezantuesja simpatike  e”Elite Zonë”, sërish fshehtësi, po planifikojnë martohen brenda këtij sezoni veror. Sipas mediave Kosovës, moderatorja po publikon vazhdimisht fotografi rrjete sociale me fustane bardha ceremoniale, duke dhënë sinjalet e para se kjo është vetëm prapaskena e një dasme mundshme me Gjikon.

E fundit foto nga Elita është ajo me një fustan ngjyrë vjollcë, konsiderohet një ngjyrë e pëlqyer Pejë, vendlindjen e dashurit. Elita po jeton një histori bukur dashurie me reperin 25-­vjeçar, nga koha kur fotografët i kapën aeroport për herë parë, ndërsa udhëtonin drejt Stambollit.

Ivanka Trump kthehet në zemrat e publikut, fotot në piknikun e Shtëpisë së Bardhë janë mahnitëse Posted: 23 Jun 2017 08:00 AM PDT

Kongresmenët amerikanë kanë qenë ftuar për një piknik oborrin e shtëpisë bardhë nga Donald Trump dhe familja e tij.

një mjedis joformal, kemi parë sekretarin e shtypit Shtëpisë Bardhë me arkë me birra, Melania-n ngre krahë, duke na kujtuar fotot nga fushata jonë elektorale, një vajzë vogël, Donald Trump bën selfie, por mbi gjitha një Ivanka mahnitëse duket si mamaja e përsosur e dalë nga një histori fiction. 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Përralla nis me fustanin e saj, ideali për një piknik mbi bar, me lule, plot ajër, me supe rrëzuara, i lehtë…Si rrallë herë, Ivanka është përfshirë lojëra, duke u rrotulluar me vajzën e madhe Arabella, me siguri është kënaqur pa fund e ka pasur mamanë, tashmë edhe këshilltare e Presidentit, aq shumë përkushtuar ndaj saj ato çaste. Shohim edhe foto familjare ajo vetë ka postuar me bashkëshortin dhe dy djemtë, i vogli tre vjeç.   84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Kaq elegante, e lirshme dhe pranë fëmijëve dhe familjes saj, me siguri Ivanka ka rigjetur vendin zemrat e amerikanëve, , kur i ati është bërë President, kanë nisur ta kritikojnë për çdo hap. Ndoshta sepse këto foto arrijmë shohim dhe ajo është një nënë si gjithë tjerat, pëlqen luajë me fëmijët e saj, qëndrojë pranë familjes dhe një grua , sado rëndësishme jenë takimet ku shkon me këpucë me taka, asgjë nuk i shijon si ulja mbi bar me fustanin e lehtë veror.

Monitorimi i zgjedhjeve, KQZ nënshkruan kontratë me Ambasadën gjermane në Tiranë Posted: 23 Jun 2017 07:35 AM PDT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Ambasada e Gjermanisë Shqipëri nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi për zgjedhjet parlamentare datës 25 qershor. Republika Federale e Gjermanisë po mbështet Komisionin Qendror Zgjedhjeve me pajisje teknike për rritur sigurinë dhe përformancën e Sistemit Teknologjisë Informacionit dhe Komunikimit KQZ-së. Kryetari i KQZ-së, z. Klement Zguri e falënderoi Ambasadoren Schutz për mbështetjen qeveria gjermane po jep për Komisionin Qendror Zgjedhjeve funksion zhvillimit zgjedhjeve lira, demokratike, transparente dhe gjithëpranuara. “Ndodhemi vetëm dy ditë para ditës zgjedhjeve dhe rritja e sigurisë dhe performancës sistemit teknologjisë, ka një rëndësi veçantë për Komisionin Qendror Zgjedhjeve dhe pajisjet merr KQZ nga projekti me Ambasadën Gjermane, ndihmojnë pikërisht për këtë, rritjen e sigurisë dhe performancës gjatë transmetimit rezultateve paraprake”, tha Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri. “Zhvillimi i zgjedhjeve lira e ndershme është një test i rëndësishëm dhe një gur kilometrik rrugën e Shqipërisë drejt integrimit BE”, u shpreh Ambasadorja Schütz. “Për ne është kënaqësi mund mbështesim Komisionin Qendror Zgjedhjeve me pajisje teknike, për garantuar vijimësinë pa probleme procesit zgjedhor dhe – përtej vëzhgimit këtij procesi nga OSBE/ODIHR – një mbikëqyrje kujdesshme teknike dhënies votës dhe numërimit saj”, citohet Ambasdorja Schütz. tej Kryetari i KQZ-së, Zguri dhe Ambasadorja Schütz u bënë thirrje gjithë qytetarëve me drejtë vote, shfrytëzojnë drejtën e tyre për votuar dhe marrin pjesë zgjedhje. Krahas kësaj, Qeveria Federale Gjermane ndjek me shumë vëmendje procesin zgjedhor dhe mbështet misionin e vëzhgimit OSBE/ODIHR me 2 vëzhgues afatgjatë dhe 32 afatshkurtër.  
Blero dhe e dashura e tij martohen në fshehtësi? Posted: 23 Jun 2017 07:20 AM PDT

Çifti i njohur i showbiz-it shqiptar Blero dhe Afrona Dika janë gjithmonë qendër vëmendjes mediave. Dyshja simpatike kësaj radhe nuk janë zënë apo kanë fshirë çdo foto bashku.

84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Kësaj radhe dyshohet çifti janë martuar fshehtësi. Dyshimet kanë ardhur pas një fotoje postuar nga Afrona, ku kjo e fundit i shkruan një poezi partnerit saj, por fund e mbyll duke i thënë burri im. 84ceeb30fccecf7dc309d7cd3c5dc93b Tirana Observer: “Dy kandidatë në Elbasan tërhiqen nga gara 48 orë para zgjedhjeve” plus 9 more Thua jenë martuar çifti i njohur? Kjo nuk do ishte çudi pasi ata shpesh herë kanë shprehur dëshirën e madhe martohen bashku.

Reklama