Home » Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more

Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more

KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën Posted: 22 Jun 2017 11:48 PM PDT

Luftëtarët e kthyer në Kosovë nga vatrat e luftërave në Siri e Irak, mund të paraqesin sfidë serioze për sigurinë, madje edhe nëse tashmë janë nëpër burgje. Një konstatim të tillë e ka dhënë Komandanti i KFOR-it, Giovanni Fungo, me të cilin pajtohen edhe përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës. “Siguria në Kosovë mbetet e brishtë dhe mjaftë e paqëndrueshme”, ka vlerësuar komandanti i forcës paqeruajtëse të KFOR-it në Kosovë. Gjatë një fjalimi në Bruksel, ai ka thënë se ka shumë rrethana që mund të prodhojnë dhunë. Në Kosovë “çdo ditë ballafaqohemi me sfida politike e acarime multietnike, pastaj ato të ekstremizmit fetar, probleme të refugjatëve e të migrantëve, si dhe me ndikimin rus”, ka vlerësuar komandanti i KFOR-it. “Muajt e ardhshëm do të shohim se disa luftëtarë, pjesëmarrës në luftërat e huaja, do t’i përfundojnë dënimet e tyre nëpër burgje dhe do të kthehen në shoqëri, çka mund te jetë mjaftë sfiduese”, ka thënë komandanti i KFOR-it. Zëvendësministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë ne largim të Kosovës, Valdet Hoxha, tha për Radion Evropa e Lirë se Komandanti i KFOR-it, me të drejtë i ka ngritur këto shqetësime. Në fillim institucionet e Kosovës janë ballafaquar me sfidën e shkuarjes së qytetarëve të Kosovës në luftërat e huaja në Siri e Irak, një dukuri kjo e cila sipas Hoxhës është stopuar pas disa veprime të ndërmarra. Kurse tash, sfidë mbetet deradikalizimi dhe ri-integrimi i këtyre personave, që njihen edhe me termin “luftëtarët e huaj”, ndonëse ata do të ballafaqohen edhe me drejtësinë për veprimet e tyre. “Me të drejtë kemi konstatimin që pas një kohe mund të kemi të liruarin e parë apo të liruarit e parë për veprat që i përkasin terrorizmit. Prandaj, ne e kemi orientuar strategjinë tonë, ndërveprimin tonë, fillimisht të ndërtimit të disa dokumenteve që i japin drejtim trajtimit të këtyre personave, por pa lënë anash edhe familjet e tyre”, ka thënë Hoxha. Institucionet e Kosovës kanë një strategji për deradikalizim dhe ri-integrim. Ato po ndihmohen nga ICITAP-i, (Programi Ndërkombëtar i Asistencës për Trajnime në Hetimet Kriminale) në lidhje me trajtimin e personave të përfshirë në aktivitete radikale apo edhe terroriste. Qëllimi i strategjisë për integrimin e personave të përfshirë në aktivitete terroriste, sipas Valdet Hoxhës, është që ata të ri-integrohen në familje e shoqëri, ngase shumica prej tyre, nënvizon ai, tashmë kanë deklaruar se janë penduar. Një pilot-projekt i strategjisë është zbatuar në komunën e Gjilanit, thotë zëvendësministri Hoxha. Sipas tij, rezultatet e para janë pozitive. “Ka edhe disa raste konkrete të cilat qysh në fazën e parë kur janë vërejtur disa elemente të ekstremizmit dhe radikalizmit tek disa të rinj, janë lajmëruar organet kompetente, janë trajtuar personat e tillë dhe kështu i kemi shpëtuar radikalizmit të mëtejmë të tyre dhe të keqes më të madhe që do të mund të ndodhte po të mos ishte ky mekanizëm, pra këta qytetarë do të mund të përfundonin në luftërat e Lindjes së Mesme”, tha Hoxha. Ndërkohë, Burim Ramadani, nga Qendra Kërkimore për Politika të Sigurisë thotë se institucionet dhe shoqëria në Kosovë janë angazhuar në aspektet e parandalimit dhe luftimin e radikalizmit, kurse u mungon përvoja në programet tjera të de-radikalizimit, rehabilitimit dhe ri-integrimit. “Institucionet e Kosovës kanë kohë, maksimalisht deri në prill të vitit 2018, që të vendosin në zbatim një program të veçantë për de-radikalizim dhe ri-integrim, sepse në prill të vitit 2018, pritet që i dënuari i parë ta përfundojë dënimin dhe të kthehet në jetën shoqërore”, tha Ramadani. Në bazë të shifrave aktuale, nënvizon Ramadani, për përfshirje apo bashkëveprim në aktivitete terroriste, janë dënuar 50 qytetarë të Kosovës, kurse ndaj 34 personave po zhvillohen procedura gjyqësore. Ndërkaq, nën hetime, janë 131 persona. Një fenomen tjetër që ka përcjellë shtimin e rrezikut nga përhapja e radikalizmit dhe ekstremizmit ishte shtrirja e këtyre dukurive nëpër burgjet e Kosovës. Ministri në largim i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, kishte deklaruar se të radikalizuar janë jo vetëm ish-luftëtarët e luftërave të huaja, por edhe të burgosur tjerë. Ndërkohë që Radio Evropa e Lirë kishte raportuar edhe për fenomenin e përhapjes së literaturës islame nëpër burgje, për çka më pas patën reaguar institucionet duke ndërmarrë veprime në drejtim të pengimit të shtrirjes së radikalizmit nëpër burgje. Gjatë vitit 2016, Gjykata Themelore në Prishtinë u ka shqiptuar dënime 31 personave për pjesëmarrje në aktivitete terroriste. Vetëm gjatë janarit të këtij viti, shtatë persona janë dënuar me gjithsej 18 vjet e gjysmë burgim. Të dënuar janë edhe ish-imamë të Kosovës, siç ishte rasti me Zeqirja Qazimin, i dënuar me 10 vjet burg. Në kuadër të luftimit të terrorizmit dhe radikalizmit, Kuvendi i Kosovës pati nxjerrë dhe një ligj i cili e sanksionon pjesëmarrjen e qytetarëve të Kosovës në luftërat e huaja, duke paraparë edhe dënime të rrepta deri në 15 vite heqje lirie. Së paku, 300 shtetas të Kosovës kanë marrë pjesë në konfliktet e huaja në Siri dhe Irak, të pozicionuar në anën e organizatave të shpallura terroriste, siç është i ashtuquajturi Shteti Islamik dhe Al-Nusra. Një numër prej tyre, kanë humbur dhe jetën e tyre në këto vatra. Strukturat e sigurisë në vend kanë theksuar se në fushëbetejat e huaja janë duke qëndruar ende 140 persona, në mesin e të cilëve ka edhe gra dhe fëmijë. Nga këto vende të luftës, në Kosovë tashmë janë kthyer 100 persona./REL Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Rekordi i vrasjes me distancën më të gjatë Posted: 22 Jun 2017 11:41 PM PDT

Një snajper nga forcat speciale kanadeze qëlloi dhe vrau një luftëtar ashtuquajturit Shtetit Islamik nga një distancë prej 3.3 km. Ngjarja ka ndodhur Irak muajin e kaluar. Burime ushtarake i thanë gazetës “Globe” dhe “Mail” Torontos, se ushtari ishte anëtar i Task Force 2 dhe bëri qitjen nga një ndërtesë e lartë. Plumbi goditi për 10 sekonda objektivin. E shtëna, e cila besohet se është filmuar, mendohet jetë një rekord për vrasjen me distancë gjatë konfirmuar. Snajperi është i llojit “McMillan TAC-50”. “Goditja fjalë fakt shkatërroi një sulm ISIS ndaj forcave irakiane sigurisë”, tha një burim ushtarak. vend binte një bombë potencialisht mund vriste civilë zonë, është një aplikim shumë i saktë i forcës dhe për shkak se ishte aq larg, militantët nuk kishin ndonjë ide se çfarë po ndodhte”, tha burimi. /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Shpërthim me lëndë plasëse pranë zyrës elektorale të LSI-së në Durrës Posted: 22 Jun 2017 11:24 PM PDT

Një shpërthim me lëndë plasëse është regjistruar gjatë natës para zyrës elektorale Lëvizjes Socialiste për Integrim qytetin bregdetar Durrësit. Ngjarja ka ndodhur lagjen Nr. 18 qytetit. Lënda plasëse është vendosur hyrje zyrës elektorale, ndërsa sasia ka qenë e vogël. Nga këqyrja e vendit ngjarjes u evidentua se ishte vendosur një sasi e vogël lënde shpërthyese dhe për pasojë janë shkaktuar vetëm dëme materiale”, sqaron policia. Për veprime specializuara lidhje me llojin dhe sasinë e lëndës plasëse po kryhen veprimet nga ekspertët antieksploziv. Uniformat blu nën drejtimin e Prokurorisë Rrethit po kryejnë gjitha veprimet e duhura hetimore me qëllim identifikimin,  kapjen e  autorëve dhe zbardhjen  e plotë ngjarjes.  Incidenti i rëndë është i pari i këtij lloji gjatë kësaj fushate elektorale.

lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 moreFoto nga vendi i ngjarjes
lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 moreFoto nga vendi i ngjarjes

/Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Eduard Selami mesazh për zgjedhjet: Votoni të ardhmen e sigurt Posted: 22 Jun 2017 11:05 PM PDT

Me anë një mesazhi Twitter, deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Selami u bën thirrje qytetarëve shqiptarë votojnë Partinë Demokratike 25 qershor. Mesazhi vjen dy ditë përpara zhvillimit zgjedhjeve përgjithshme. Selami: Votoni ardhmen e sigurt, Votoni ekonominë e fortë, Votoni numrin 6, Votoni Partinë Demokratike!

/Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

E detyruan të hante testikujt e vet dhe të bënte seks me qenin, krimi më mizor Posted: 22 Jun 2017 11:00 PM PDT

Një çifti i pashpirt ka detyruar një njeri ushqehet me testikujt e tij, kur e torturuan për vdekje. I dyshuari Jimmy Prout, 43 vjeç, vuajti një fushatë egër abuzimi nga vrasësit e tij, Zahid Zaman, 43 vjeç, dhe Ann Corbett, 26 vjeç, cilët janë shpallur fajtorë për vrasjen. Bashkëpunëtorët e tyre Myra Wood, 49 vjeç, dhe Kay Rayworth, 55, u shpallën fajtorë për shkaktimin ose lejimin e vdekjes një rrituri. Vdekja e tmerrshme e ndodhi vitin e kaluar. Zaman u përshkrua si ‘udhëheqës’ i grupit i ngjashëm me një grup kulti, i cili sulmoi Prout, duke i prerët testikujt e tij dhe duke e detyruar viktimën t’i hante. Atij gjithashtu iu hoqën dhëmbët nga një çekiç me daltë dhe e detyruan përfshihej seks “degradues” me një qen, përpara se trupi i tij i gjymtuar merrej me karrocë për t’u hedhur rreth 100 metra tej North Tyneside Britanisë. Kamerat e sigurisë paraqitura gjykatës, tregojnë momentin kur gruaja Corbett e shtynë viktimën Prout për shkuar shtëpinë e përbashkët nga Zaman dhe Rayworth ditën përpara se ai vritej. Ata e hodhën trupin e pajetë një tokë djerrë, i cili u zbuluan ditë vonë, u tha Gjykatën Mbretërore Newcastle. Corbett dhe Rayworth u kthyen tek trupi i dekompozuar i viktimës për marrë kartën e kreditit dhe e “grabitën” atë edhe kur ishte i vdekur. vitin 2015, Jimmy u vu “fokus” zemërimit Zahid Zaman pas vjedhjes supozuar 300 paundëve nga një mik i përbashkët, tha prokurori. Pas autopsisë, viktima kishte plagë krah, kokë, fytyrë, këmbë, plagë shpallurën e majtë dhe organet e tij gjenitale pas heqjes testikujve. Provat treguan se Jimmy Prout vdiq 9 shkurt 2016. Duke folur pas vendimeve, Shefi i Insp Andy Fairlamb tha: “Kjo me vërtetë ka qenë një nga rastet tmerrshme kam trajtuar. Mënyra se si këta njerëz e kanë trajtuar këtë burrë ishte e neveritshme. Është e vështirë besohet se një qenie njerëzore mund ishte trajtuar këtë mënyrë. Jimmy vdiq një njeri shumë dobët dhe veprimet e këtyre katër njerëzve lejuan kjo ndodhte”. Autorët do ta kalojnë pjesën tjetër jetës prapa hekurave.   lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Pranga 7 personave, përfituan kredi konsumatore me dokumente false Posted: 22 Jun 2017 10:45 PM PDT

Shtatë persona kanë përfunduar prangat e policisë Tiranës gjatë një operacioni koduar “Kredia”, ndërsa një tjetër është shpallur kërkim. pranga kanë përfunduar shtetasit: Arjel Sulejmanaj, 46 vjeç, banues Tiranë
Elsad Zhabjaku, 23 vjeç, banues Tiranë
Riselda Hoxha, 32 vjeçe, banuese Tiranë
Albert Shirka, 54 vjeç, banues Tiranë
Ertgrent Boshti, 26 vjeç, banues Tiranë
Luan Dana, 56 vjeç, banues Tiranë
Sonila Berberi, 26 vjeçe, banuese Tiranë
Gjithashtu është bërë shpallja kërkim e shtetasit R. H. “Për këta shtetas është arritur dokumentohet me prova ligjore se kohë ndryshme duke përdorur dokumentacione dyshuara falsifikuara prej tyrekanë përfituar kredi konsumatore shuma ndryshme pranë një Shoqërie Financiare ofron kredi”, sqaron policia. Pas zbulimit kësaj skeme mashtrimi me dokumente dyshuara falsifikuara, është bërë arrestimi i shtetasve sipër përmendur.   cilësinë e provës materiale u sekuestruan: – Dy vula falsifikuara me logon “Instituti i sigurimeve shoqërore Tiranë” – 8 vërtetime institucionit sigurimeve shoqërore dyshuara falsifikuara – 6 celular markave ndryshme. – Një automjet tip “Fiat” Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës Shkallës Parë Tiranë, ngarkim shtetasve sipër përmendur, për veprat penale, “Falsifikim i dokumenteve, i vulave, stampave dhe formularëve” dhe “Mashtrim me kredi” i kryer bashkëpunim. lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more lsi-2-1 Ora News: “KFOR: Acarimet etnike dhe ‘luftëtarët e huaj’, kërcënim për Kosovën” plus 9 more /Ora News.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Mungesa e Qeverisë, shtyn formimin e ushtrisë Posted: 22 Jun 2017 10:28 PM PDT

Formimi i ushtrisë Kosovës tash e disa vite ka mbetur peng i Listës Serbe, kjo për faktin për votimin e saj duhen edhe votat e minoriteteve Parlamentin e Kosovës.

Por, ushtria mund mbetet peng tashmë edhe i mos krijimit institucioneve Kosovës. Ish deputeti i LDK-së, njëherësh edhe ish ushtarak, Anton Quni është i bindur se vonesa e formimit Qeverisë,  edhe tutje do ta shtyjë formimin e ushtrisë Kosovës, pasi zgjedhjet e jashtëzakonshme  sollën një çrregullim institucioneve Kosovës. Këtë fakt e theksojnë si rëndësishëm edhe njohësit e zhvillimeve vend. Madje për këtë ata vlerësojnë se vonimi   formimin e Qeverisë  mund ta shtyjë krijimin e ushtrisë edhe për shumë se një vit. Megjithatë Vigan Qorroli thotë se themelimi i Ushtrisë nuk mund bëhet nëse paraprakisht nuk bindet lista serbe. E, Muhamet Hajrullahu u shpreh se cila do Qeveri nuk duhet lejojë kushtëzime për formimin e ushtrisë.  /Ekspress/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Kryemadhi deklaron se nuk do të votojë Bashën kryeministër, po Meta? Posted: 22 Jun 2017 02:14 PM PDT

Monika Kryemadhi deklaroi se nuk do votonte si kryeministër Bashën ndërkohë me sa duket e vetmja mundësi për një aleancë është midis LSI dhe PD. Ju si e shikoni si anëtar i thjeshtë i LSI-së? Pergjigjja e Ilir Metes ne emisionin “Arena” . Hila: Monika Kryemadhi deklaroi se nuk do votonte si kryeministër Bashën, ndërkohë me sa duket e vetmja aleancë shikohet midis PD-së dhe LSI-së. Meta: Unë shikoj Petrin Vasilin si kryeministër dhe e shoh shumë thjeshtë çështjen. Një demokrat midis Petrit Vasilin dhe Edi Ramën e ka shumë thjeshtë votojë Petrit Vasilin. Por edhe një socialist midis Lulzim Bashës dhe Petrit Vasilit përsëri e ka shumë thjeshtë votojë Petrit Vasilin. Hila: Ju mendoni se do merrni shumë vota se PD dhe ju takon keni lidershipin? Meta: Ajo kam bindje është se LSI do jetë forcë e parë dhe pa dyshim do dalë përpara Rilindjes këto zgjedhje, pasi për LSI-në nuk do votojnë vetëm ata kanë besim tek LSI-ja, por shikoj se do ta votojnë edhe shumë socialistë dhe shumë demokratë, cilët kushte tjera nuk do ta votonin. këto kushte e shohin si forcën kryesore garanton demokracinë dhe transparencën.   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Meta i përgjigjet Ruçit: E kuptoj stresin por s’të vendosi LSI të 9-in në listë Posted: 22 Jun 2017 01:59 PM PDT

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme një intervistë për emisionin “Arena” RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Pjese nga intervista Meta: Nuk jam i shqetësuar nëse Ruçi do të firmoste për shkarkimin tim apo kushdo tjetër, është e drejtë e tyre. Nuk do të doja të përmendja Ruçin për arsye të një nostalgjie që ruaj për kohën kur ekzistonte PS, viktima e parë e rilindjes është vetë PS që nuk ekziston më.Kam qenë i detyruar, po të vendoseshit ju në pozicionin tim nuk e di si do të mendonit, apo si do reagonit kur mëson se një 18 vjeçar, një fëmijë i cili ditën tjetër do të shkonte të jepte provimin e maturës shtetërore goditet në mënyrë të poshtër dhe të pabesë nga kryetari i PS Zharrëz, përgjegjës në Albetrol, njeri me precedent penal, siç janë shumë orej këtyre rilindasve, dhe dy kushërinjtë e tij, goditet me lopatë dhe levë vetëm pse e kishin pyetur për kë do të votosh dhe u kishte thënë për LSI meqë ishte anëtar i LRI. Gjëra të tilla dhe mund të ndodhin të paorientuara nga liderët, por kur ndodh një gjë e tillë edhe sikur të kishte ndodhur për një vijë ujë kur të gjithë e dinë që Zharrëza nuk ka ujë për vaditje.   Të thuash këtë gjë do të thotë të justifikosh dhunën, të nxisësh presionin dhe nuk ka qenë rasti i parë.  E kuptoj stresin dhe nervozimin e Ruçit, kushdo do të donte si i deleguar diku të kishte një rezultat më të mirë, aq më tepër kur është në listë i 9.  Por nuk e ka vendosur kurrë LSI atë të 9 në listë. Nuk ka ai asnjë arsye pse të mos kontribuonte për një fushatë të qetë, paqësore dhe demokratike siç u ka hije socialistëve të dikurshëm dhe jo rilindasve të tanishëm të cilët u znëë pritë grave siç ndodh në Pukë, të cilët organizojnë krime të tilla si në Fushë Krujë kundër një mësuesi në zyrën e LSI, njerëz me armë dhe leva e goditën dhe plagosën. Sikurse ka ndodhur në Lezhe në mënyrë të përsëritur dhe shumë raste të tjera. /Oranews.tv/   Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Shkarkim si President? Meta: Betimi akt formal. Votimi është kryer Posted: 22 Jun 2017 01:50 PM PDT

Vetëm tre ditë para zgjedhjeve, ish-kreu i LSI-së, njëherësh dhe Presidenti i zgjedhur Ilir Meta vjen mbrëmjen e sotme një intervistë për emisionin “Arena” RTV Ora News me gazetarin Dritan Hila. Intervista minutë pas minute Hila: kur u futët ju ring fitoi kripë dhe shqeqer fushata. Ka pasur kostot e veta. U shkarkua zv/ministri i LSI. Rama ka deklaruar VOA se çfarë donte Ilir Meta, ja dhamë gjitha. Pse u futët? Meta: Unë këtë fushatë hyra këtë formë, mënyrë, me këtë ritëm falë një marrëveshje kundër zgjedhjeve, marrëveshje personale bëri Rama Bashën për 3 orë errësirë.Për fat keq vend arrinin një marrëveshje për garantuar zgjedhje lira dhe demokratike vendosën bashku merren vesh sesi do përpiqen ruajnë mënyrë antidemokratike monopolin e dy forcave përfaqësojnë apo kanë trashëguar kundërshtim me vullnetin e qytetarëve shqiptarë, popullit dhe realitet politik dhe elektoral sot Shqipëri. Marrëveshja e tyre për krijuar një Task-Forcë funksionon si Gestapo kundërshtim me ligjet e shtetit dhe Kushtetutën, me statusin e nëpunësit civil, e cila përdoret për frikësuar administratën dhe jo për garantuar mospërfshirjen e saj fushata politike. Fakti këtë Task-Forcë nuk është as Ministrja e Integrimit Europian duhet ishte patjetër, sepse çështja e zgjedhjeve është çështje kyçe për ecurinë e   integrimit, çështja e administratës publike është çështje kyçe për këtë reformë. Fakti u përpoqën ti vononin KQZ një vendim totalisht paligjshëm kundështim me kodin dhe vetë vendimet ka marrë KQZ 2015 për ti hequr mundësinë LSI kishte numërues gjithë vendin me qëllim frikësimin e votuesve jo vetëm LSI por gjithë tjerëve vota e tyre do ishte e pasigurtë, e pavlefshme, ose rrinin shtëpi ose shkonin dhe t’ua jepnin një prej këtyre dy partive. Hila: Kanë arritur frikësojnë LSI dhe elektoratin e saj? Meta: Jo jo. me këtë kam parë sot Durrës, padyshim Tiranën e njoh shumë mirë dhe nuk jam aspak i surprizuar nga supermitingu i Tiranës por ajo kam parë Durrës. Është një popull shumë i qetë, paqk indiferent dhe gjykon mënyrë shumë racionale, ka bindur ndryshimi historik unë e kam pasur dhe e kam bindje po afron dhe  LSI nuk e shohin thjesht si një alternativë, por sot pas marrëveshjes Rama-Basha errësirë e shohin si një garanci për gjithë sistemin demokratik, arritjet demokratike deritanishme Shqipërisë dhe si një garanci dhe për përmirësimin e  standarteve demokracisë ardhmen. Demokracia dhe ekonomia janë lidhura bashkë. Nëse demokracia deformohet, monopolizohet mënyrë padrejtë, pandershme, mënyrë imponuese ndaj qytetarëve kundërshtim me vullnetin e tyre dhe ekonomia këtu shkon. Hila:  Ka pasur një rëndim gjuhës elektorale. Para dy ditësh Rama e cilësoi kreun e LSI Vasilin dhe Bashën si fytyrën e Sudes. Ndërsa sot Saimir Tahiri ka bërë një kërcënim personal ndaj jush dhe ka thënë 26 do tu bëj masazh kokës me rezultatin do arrijë LSI Tiranë. Meta: unë merrem me Sajen është humbje kohe, e dinë gjithë pse është shkaktar dhe nuk është shkarkuar nga LSI. Është e tepërt. Edhe vetë PS, nga kolegët e tij qeveri dhe grupin e tij parlamentar e kanë qartë ai është një viktimë e marrëzisë tij por edhe .. Hila: I zënë peng? Meta: Peng është pak. Ai është zgjedhur atë detyrë nga kreu i mavisë vetëm për tu keqpërdorur jo vetëm ndaj LSI, se kjo nuk ka lidhje me LSI, por dhe ndaj kolegëve tij PS si mënyrë e paligjshme. Çështja e përgjimeve nuk është e pavërtetë, përkundrazi. Është çështje shumë serioze. Hila: Ajo e akuzonte sot zv.ministri i LSI u shkarkua, i thoshte je përgjuar nga aleatët jo nga unë. Meta: Nuk e di atë çështje, di momentin u krijua kriza e çështjes përgjimeve me këtë pajisjen u fsheh Ambasadën e një vendi partner kishte ardhur mënyrë paligjshme Shqipëri dhe ishte përdorur realisht nga policia, atë kohë u krijua një situatë sikur zv/ministri i Brendshëm kishte përgjuar Ministrin e Brendshëm, zv.Ministri i LSI fakt ishte komplet një shpikje e Sajes. Qëndrimi im momentin është thënë ka qenë ky ja kam thënë dhe Sajes, Kryeministrit dhe partnerëve ndryshëm kur kanë pyetur për këtë çështje: bëhet hetim ndërkombëtar për këtë çështje, nëse një zv/ministër ka përgjura Ministrin, marrin dhe ekspertë nga FBI, Gjermania apo ndonjë vend tjetër meqenëse ky zv.ministri ka dhe shtetësi amerikane. Nëse është e vërtetë shkojë burg, jo shkarkohet. Ky është qëndrimi ndaj shtetit.Tani nuk jan vlen flasim për këtë histori. Hila: E keni ndjerë intimidimin e Tahirit si ish-Ministër i Brendshëm ka resurset e veta dhe është njëkohësisht kryetar i PS për Tiranën.E ka quajtur LSI kotele. Do t’ua tregoj unë 25 qershor. Meta: Ai duhet bëjë ndonjë kontroll përveçse shëndetësor edhe për substanca japin një fuqi artificiale. Pastaj le merret me LSI se LSI nuk ka kohë merret me . Nuk ka kohë as partia e tij. Hila: Ajo ka bërë përshtypje gjithë këto kohë përplasjesh ose miqësi me PS, asnjëherë nuk e keni përmendur enturazhin e vjetër partisë, ish-bashkëpunëtorët tuaj, ish-kolëgët tuaj. Për herë parë keni përmendur Ruçin deklaroi se do firmoste për shkarkimin tuaj. Meta: Nuk jam i shqetësuar nëse Ruçi do firmoste për shkarkimin tim apo kushdo tjetër, është e drejtë e tyre. Nuk do doja përmendja Ruçin për arsye një nostalgjie ruaj për kohën kur ekzistonte PS, viktima e parë e rilindjes është vetë PS nuk ekziston .Kam qenë i detyruar, po vendoseshit ju pozicionin tim nuk e di si do mendonit, apo si do reagonit kur mëson se një 18 vjeçar, një fëmijë i cili ditën tjetër do shkonte jepte provimin e maturës shtetërore goditet mënyrë poshtër dhe pabesë nga kryetari i PS Zharrëz, përgjegjës Albetrol, njeri me precedent penal, siç janë shumë orej këtyre rilindasve, dhe dy kushërinjtë e tij, goditet me lopatë dhe levë vetëm pse e kishin pyetur përdo votosh dhe u kishte thënë për LSI meqë ishte anëtar i LRI.Gjëra tilla dhe mund ndodhin paorientuara nga liderët, por kur ndodh një gjë e tillë edhe sikur kishte ndodhur për një vijë ujë kur gjithë e dinë Zharrëza nuk ka ujë për vaditje. thuash këtë gjë do thotë justifikosh dhunën, nxisësh presionin dhe nuk ka qenë rasti i parë. E kuptoj stresin dhe nervozimin e Ruçit, kushdo do donte si i deleguar diku kishte një rezultat mirë, aq tepër kur është listë i 9. Por nuk e ka vendsour kurrë LSI atë 9 listë. Nuk ka ai asnjë arsye pse mos kontribonte për një fushatrë qetë, paqësore dhe demokratike siç u ka hije socialistëve dikurshëm dhe jo rilindasve tanishëm cilët u znëë pritë grave siç ndodh Pukë, cilët organizojnë krime tilla si Fushë Krujë kundër një mësuesi zyrën e LSI, njerëz me armë dhe leva e goditën dhe plagosën. Sikurse ka ndodhur Lezhe mënyrë përsëritur dhe shumë raste tjera.Në Berat, Çelepijas, disa halabakë me mbështetjen e policisë u bëjnë presion qytetarëve sepse nuk e dinë do vijë 26 qershori përveç 25 qershorit. Kjo ka qenë arsyeja unë kam reaguar. Dhuna e parë zgjedhje ka qenë Libofshë ’94 dhe kam qenë aty kur janë goditur për herë parë përfaqësues opozitës si Namik Dokle, Shaqir Vukaj. Nga Libofsha vajtëm tek ’96 dhe pastaj tek ’97 buzë greminës. gjitha këto reagime nuk kam qenë i dëshiruar ti bëj, kam qenë i detyruar. Ndjej detyrim ndaj këtyre qytetarëve, rinjve dhe grave. Por jo vetëm ndaj tyre, ndaj gjithë shqiptarëve nuk i kanë akujt borxh inskenimin e dhunës thjesht për mbajtur me forcë pushtetin, një pushtet është kundër interesit publik. Hila: Keni qenë një Kryeministër socialist keni fituar kontrollin mbi territorin e vendit ndërkohë kur Tropojë, Shkodër e Kukës sulmoheshin komisariate. Meta: Nga Laçi Tropojë çdo ditë merreshin komisariatet, liroheshin me marrëveshje. Hila: E ekzagjeruar thirrja bëtë për armë pas rrahjes militantit tuaj? Meta: Ka qenë shumë e qartë, rast se policia nuk lidh zagarët e rilindjes, personat kërkim janë ata i di gjithë Lezha, merren me kanabisin dhe tani merren dhe me vjedhjen dhe blerjen e votave, dhunimin e militantëve LSI apo çdo force tjetër nuk i pëlqen rilindjes tyre atëherë do jemi detyruar armatosim njerëzit, dhe do ti armatosim pse? Nëse policia bëhet palë me bandat atëherë këtu nuk ka asnjë garanci për sigurinë publike njerëzve dhe nuk mendoj një shqiptar është trim se një shqiptar tjetër. Mesazhi ka qenë i qartë për policinë, banditët dhe qytetarët. Ne kemi shprehjen: Burri mirë vritet sesa rrihet. Këta duan rrahin dhe gratë. Hila: Me Fatos Nanon çfarë marrëdhënie keni? Meta: Nuk kam ndonjë marrëdhënie veçantë. Hila: Erjon Braçe pas katër vjetësh deputet një zonë bujqësore ende nuk e di ebola është sëmundje njerëzore dhe jo bimësh, gjithësesi ka thënë ebola e LSI po tenton infektojë zonën. Rama ka thënë na falni kemi lejuar LSI tu merrte dinjitetin. Meta: Dinjitetin e kujt ka marrë LSI? Hila: socialistëve ju kanë marrë punën. Meta: Socialistëve punën ua morën deputetët çoi Edi Rama me rekorde kriminale parlament. vend kishte intelektualë si dikur si E’them Rukën, Maqo Lakrorin, Ermelinda Meksin, Arta Daden, edhe atë e kishin e hoqën ata sollën deputetë me probleme mëdha, rekorde kriminale dhe kanë shtuar biznesmenët. Kush ua mori socialistëve dinjitetin, kush e kaloi PS nga një parti e njerëzve thjeshtë, e intelektualëve përgjegjshëm për fatet e vendit një parti ku ligjin nëpër shumë zona Shqipërisë e bëjnë njerëzit e fortë, dhunshëm edhe kur nuk janë vetë kryetarë, janë ata vënë njerëzit e tyre, kushërinjtë e tyre krye institucioneve, krye partisë. Hila: E prisnit këtë sulm pas katër vitesh qeverisje? Meta: kur kam bërë marrëveshje me Ramën nuk është se kam pritur ndonjë qëndrueshmëri madhe prej tij. Ai nuk ka problem as me Ilir Metën dhe as LSI, ka një problem madh formimi dhe karakteri, i pa qëndrueshëm dhe natyrisht i pabesë mënyrën thjeshtë ndaj gjithëve.Për çështje karakterit personal kurrë nuk do kisha bërë marrëveshje me , por për faktin ai ishte kryetar i PS, partia e votuar atë kohë dhe për shkakun nuk doja ti jepja një mandat tretë Berishës, se po doja ja jepja një mandat tretë Berishës, PD-LSI pa asnjë diskutim do merrte përsëri mbi 80 mandate. Menduam ti japim një mundësi, ndoshta gjitha prapësitë kishte bërë deri atëherë i kishte bërë për shkak se donte bëhej njëherë Kryeministër i Shqipërisë. Mirëpo pasi u bë Kryeministër as ky vetë tani nuk e di se çfarë do dhe Shqipëria nuk ka kohë merret me Edi Ramën për ti dhënë shanse pa fund atij dhe ai për ti dhënë strese, konflikt pa fund Shqipërisë dhe një arrogancë shpërfillëse për problemet jetike kanë qytetarët shqiptarë. Hila: Keni 20 vjet bashkëpunoni me Ramën dhe thoni vetëm ka ardhur dhe ka kërkuar falje.Ishit i bindur kur bëtë koalicion 2013? Meta: LSI ishte një moment ose bashkëpunonte përsëri me PD dhe ti jepte përsëri Berishës mundësinë për një mandat tretë. Gjë nuk ishte normale gjë edhe koalicioni i 2009 u konsiderua i sforcuar për shkak një zgjidhje politike erdhi nga arroganca, përpjekja përjashtuese e Edi Ramës ndaj LSI merrte gjithë tepsinë për vete. Me këtë plan, ishte një shans jo vetëm për Edi Ramën, por PS. Shumë shpejt pamë nuk ishte PS, ishte rilindja dhe tani dhe rilindja ka hequr maskën.Kuptohet se me çfarë kemi bëjmë. Hila: Keni lënë një shteg hapur, keni thënë me Ramën nuk ka koalicion, me socialistët po. Çfarë do thotë? Meta: Ka qenë Rama për fat mirë shumë i qartë dhe i shpejtë se LSI kur ka thënë përjashton çdo mundësi bashkëpunimi dhe qeverisje me LSI ardhmen. LSI ka qenë pak tolerante kur ka thënë Rama e humbi shansin por kjo nuk do thotë se socialistët e kanë humbur shansin për një bashkëpunim pa Ramën. Ai vetë e ka pranuar duke humbur do japë dorëheqjen dhe është një mundësi e mirë për gjithë socialistët nuk kanë lidhje me rilindjen ti kontribuojnë Ramës ti japin shansin largohet njëherë e mirë dhe PS fitojë vlerat e asgjesuara nga rilindja sepse PS ka qenë një vlerë kombëtare për Shqipërinë. Hila: Ndiheni borxhli ndaj socialistëve apo mendoni ata janë borxhlinj ndaj jush? Meta: Shumica e socialistëve dhe eurosocialistëve dikurshëm sot janë me Ilir Metën.Së dyti unë nuk kam vajtur PS për ndonjë interes, kam vajtur nëntor ’91 kur isha student, kur PS nuk hynte njeri poshtë moshës 65 vjeç dhe kur Edi Rama qëllonte me gurë PS ga kompleksi kishte duke qenë fëmijë i një familje privilegjuar atij sistemi dhe për tu hequr si antikomunist dhe mosmirënjohës ndaj sistemit. Hidhte gurë gjithë ditën ndaj PS. Unë vajta PS si student, deputet kanë  bërë me pahir. As nuk shkova për tu bërë Ministër dhe as Kryeminisër. Ishte koha kur gjithë ata donin bënin karrierë shkonin tek PD. nga lidhjet e mia me Gramoz Pashkon, Yllli Veisiun, dhe shumë figura rëndësishme PD, por unë shumë për shkak bindjeve mia dhe origjinës sime. Vi nga një familje shumë e lidhur me Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare dhe nuk pëlqeu balta PD hodhi ndaj luftës LANÇ. Dhe për arsye se kisha njohuri për social-demokracinë, kisha lexuar për Vilibrandin shumë. Mendoja kontribuoja për PS, duke u njohur me disa rinj dhe reja nuk kishin qenë pjesë as e Partisë Punës dhe as rinisë asaj partie. Vajta kundër rrymës me idenë për vendosur një ekuilibër. Nuk kam vajtur tek PS për ndonjë interes. PS padyshim ka fituar shumë nga unë dhe brezi im, imazh, energji, vlera, planin e brendshëm, ndërkombëtar. FRESH ka qenë organizatë e jashtëzakonshme. Padyshim edhe unë përfitova shumë nga PS, nuk jam mosmirënjohës, nga eksperienca e saj, nga shumë intelektualë jashtëzakonshëm. Nga Dritëro Agolli nuk jeton , rrija me gjithë ditën edhe parlament dhe jashtë tij dhe nga shumë tjerë. Nga mënyra si funksiononte ajo parti, një mënyrë kolegjiale, bashkëpunuese, përgjegjshme. Shumë elementë pozitivë kësaj partie sot janë kultivuar dhe mbjellë LSI dhe kjo farë pozitive është gjithë Shqipërinë dhe kjo ndoshta bën nervoz rilindjen. Hila: fakt ka patur një lloj tradite, ju keni dhënë dy herë dorëheqjen si pjesë e PS. Njëherë kur ishit kryesiministër dhe njëherë si zëvendëskryeministër. Kjo traditë nuk para ekziston aty. Gjithsesi, zoti Meta, kthehemi ditët prezente. Keni deklaruar se Edi Rama është kryeministër me bilancin katastrofik. Pse qëndruat kaq gjatë me ? Se është një konkluzion e arritët muajin maj 2017. Meta: Deri para një muaji mund thoshim se kishim bërë gjëra rëndësishme. Reforma administratën publike, kemi bërë reformë se e ka thënë vetë Rama. Si themi ne kur ai nga takimi me Bashën dhe krijimin e Task-Forcës filloi zhbëjë vetë dhe demtojë vetë këtë reformë për cilën janë paguar gjithë ato lekë dhe nga BE cilën e ka drejtuar ai vetë dhe nuk ka asnjë lidhje me LSI. Drejtoresha e Departamentit Administratës Publike është një ish-drejtoreshë e tij e bashkisë, nuk ka asnjë lidhje me LSI. Komisionet janë marrë me konkurset, rekrutimet administratë kanë qenë terësisht caktuara nga Drejtoresha dhe Rama nuk kanë asnjë lidhje me LSI. Dhe njerëz mund kenë qenë LSI kanë plotësuar kriteret, kanë konkuruar si gjithë tjerët nëse kanë hyrë administratë dhe tani vjen një moment jo vetëm e zhbën përmes një retorike tepër qartë dhe evidente por dhe me akte skandaloze për fat keq bashkë me përfaqësues PD shkelin ligjet dhe kodet, statusin e nëpunësit dhe do i kushtojnë shtetit sepse këto largime me qëllime frikësimi dhe jo thjesht me qëllim ruajtjes statusit nëpunësit civil apo mosimplikimit administratës bëhen thjesht për presione për përdorur administraëtn për votë. Ky është një rast, po mos ndodhte kjo unë nuk mund mos kisha thënë nuk janë bërë disa reforma administratën publike, por ky e zhbën vetë, Kryeministri e zhbën vetë, çfarë mnendoni tu them unë. Vimë tek Hipotekat. E di se janë bërë punë mira pavarësisht ndaj pakënaqësisë kanë dhe qytetarët për këtë çështje por kur ai shkon Vorë dhe u thotë atyre janë bërë 3 mijë legalizime por hipotekat i drejton LSI dhe nuk i keni marrë se nuk i jep LSI. Drejtori i hipotekës Tiranës ka qenë i PS dhe i emëruar personalisht nga Rama dhe ka pasur komptenca absolute për çdo shërbim  ta realizojë përputhje me ligjin. Apo Hipoteka e Durrësit, Vlorës, Elbasanit, Beratit. Janë 80 % e tyre. Deri dje lavdërtoheshin për shërbimet po bëheshin. Plot gjëra tjera. Sado reforma suksesshme ketë bërë Edi Rama apo Ilir Meta, momentin Edi Rama synon zhbëjë zgjedhjet e lira Shqipëri do thotë ai hedh erë çdo reformë Shqipëri. Sepse çdo reformë është e paqëndrueshme,e kërcënuar, rrezikuar dhe kjon është kundërshtim me interesin e stabilitetit vendit, funksionimit institucioneve demokratike dhe përmirësimit cilësisë reformave ardhmen. Është vetë ai i zhbën për arsye pragmatiste, momentale dhe taktike. Hila: Ka qenë kastrofë politikën e brendshme, po atë jashtme, ka qenë Kryeministër nacionalist? Meta: Vetëm nacionalist nuk mund ta quaj, spekulant mund ta quaj emër nacionalizimit siç bënte dhe sot atje me flamurin kuq e zi ohej. E ka kompleks se sa herë shkon ai stadium humbet dhe mendon kjo mund ta ndihmojë marrë ca vota kur dihet kombëtarja është e gjithëve dhe nuk duhet shpërdoruar. Por është zgjedhja e tij.Në politikën e jashtme ka një bilanc katastrofik. Marrëdhëniet e tij ndërkombëtare i ka parë interes marrëdhnieve tij ngushta partiake, personale dhe pushteti, jo funksion intreresit vendit dhe rolit vendit. Ka rast skandaloz se përfshirja e tij fushatën me SHBA? Nuk ka gjë skandaloze. Si mund dalësh dhe sulmosh një kandidat potencial për president SHBA. E bëri për t’iu servilosur palës tjetër duke menduar sipas sondazhe ve Hilari Klinton do ishte Presidente e padiskutueshme. Kjo është një seellje diletante dhe e padenjë për një Kryeministër dhe një lider një vendi si Shqipëria marrëdhëiet me SHBA i  ka strategjike dhe jo varësi nëse janë demokratë apo republikanë. rajon, marrëdhëniet me Greqinë jo vetëm paqëndrueshme por dhe problematike. ****** Hila: Zoti Meta le kalojmë te ajo cfarë juve premtoni. fakt dy partitë e mëdha nuk kanë një program tyre afishuar as PD, as PS. PS thotë ma jepni dhe një herë timonin ta bëj mirë. PD thotë si e bëjmë ne se bën asnjë tjetër. Juve keni një program ekonomik, fakt e keni prej disa kohësh. Cilat janë prioritetet, dy shtylla kryesore LSI nëse do jetë forcë përcaktuese mandatin e ardhshëm? Meta: LSI do jetë forcë drejtuese dhe do sjellë drejtim ri. E para një herë, cështja emergjente duke filluar nga e hëna, nga 26 qershori është vendosmëria për këputur njëherë e mirë lidhjet e politikës me krimin, policisë me krimin ku fillon realisht edhe reforma e drejtësisë Shqipëri. dyti, sa i takon programit 4-vjecar, zoti Vasili mund fliste dhe shumë apo mirë sesa unë, por dy-tre elemëntë kryesorë janë: Ky program synon përmirësimin e rritjes ekonomike potencialet e saj, mundësisht dy shifrore duke u përqendruar uljen e taksave, ndryshe nga politika e taksave deritanishme. dyti, hapjen e vendeve reja punës sepse është e qartë politika e taksave ka dështuar, është një politikë dekurajuese për biznesin dhe ka sjellë mbylljen e shumë mijëra mijëra biznese vende punës. Jo vetëm kaq, po politika e taksave nuk ka sjellë investitorë huaj Shqipëri. Unë mund t’iu them se rast se nuk do ishin investimet e TAP-it dhe Devollit hidrocentralit Gramsh, atëherë investimet e huaja nuk do ishin as 400 milionë euro, as gjysma e atyre janë. Do ishte një skandal i vërtetë. Dhe kjo nuk ka ndodhur për arsye se klima e biznesit nuk ka qenë ajo pritej, ajo u premtua. Është përkeqësuar. Dhe dyti, ekonomia. Informaliteti është rritur i ekonomisë dhe nuk ka si ndodh ndryshe një vend me varfëri, me institucione dobëta, me administratë dobët, rritja e taksave do rrisë manipulimin e biznesit punëdhënësit, punëmarrësit për ti shpëtuar taksave larta. Dhe kjo nuk ka sjellë rritjen e ardhurave. dyti, po vëmë re 4 vjet u mor një borxh 1 miliard euro, u shtua borxhi, u trashëgua nga borxhi kishim total. Po ndërkohë, rritja ekonomike e akumuluar 4 vjet është 900 milionë euro. Do thotë për 1 euro borxh, rritja ka qenë 0.9 minus, ndërkohë ndodhte e kundërta. Pse? Sepse ky borxh u investua për palma nga shtrenjtat botë, u investua për fasada, u investua për kullën e Korcës është një tmerr. U investua për betonin Durrës. Hila: njëjtën gjë tha dhe zoti Basha dje këtu. Meta: Nqs i ka thënë, i ka thënë drejtë. Nuk e di a ka folur edhe për drogën e dekriminalizimin se e përsëritëm, se po foli për ato drejtë ka. Hila: Jo për këto nuk po flasim. Meta: fal. Nuk u investua bujqësi dhe nuk është përgjegjësia e zotit Panariti pse bujqësia jonë ka marrë subvencione 5 herë pak se Kosova dhe 10-12 herë pak se Maqedonia, janë dy vende vogla dhe me potenciale pakta se Shqipëria. Hila: 13 milionë e ka Shqipëria, 130 milionë e ka Maqedonia. Meta: 150 milionë Maqedonia. Pra ky ka qenë prioriteti i Kryeministrit dhe i Ministrit Financave kryeministrit, pavarësisht se LSI takimet kemi bërë e ka ngritur këtë problem, e ka ngrit edhe publikisht, e ka ngrit edhe parlament, e ka ngrit edhe ministri Panariti por prioriteti i zotit Rama ishin palmat, fasadat, bojrat dhe ku di unë. Natyrisht këto nuk kanë krijuar vende reja pune apo mbështetja për turizmin ka qenë tepër e pakët dhe investimi dhe përqendrimi i fondeve, investimeve bujqësi dhe i politikave nxitëse, stimuluese, përkrahëse turizëm për ulur koston e sipërmarrjeve dhe bizneseve këto dy fusha ndihmon njëkohësisht jo vetëm rritjen ekonomike vendit shumë shpejtë, pra nga 3% mund vejë shumë tepër për 7-8-9% kombinuar dhe me zhvillimin e ekonomisë dijes, teknologjisë edhe dyshifruar tej për një vend si Shqipëria. Padyshim kërkon një politikë krejtësisht re, politikë konkrete, e cila merret me problemet e njerëzve sepse bujqësi turizëm do thotë janë me dhjetëra, mijëra familje përfitojnë nga ky investim dhe rritja ekonomike shpërndahet një mënyrë sa drejtë dhe sa përfshirëse. Hila: Pra këto do jenë dy shtyllat tuaja, bujqësi turizëm, dmth agroturizëm njëfarë mënyre. Meta: Koncesionet bëhen nga një qeveri dembele dhe e papërgjegjshme Hila: I cilësoni suksesshme koncesionet dhe a do lejoni koncesionohet ekonomia shqiptare ardhmen? Meta: Ka koncesione mund konsiderohen suksesshme dhe janë interes publik. Ka koncesione janë bërë çoka dhe dihet efektiviteti i koncesioneve është tepër i dobët funksion ardhurave buxhetin e shtetit. Prej dy vitesh, zt.Rama kundërshtim me premtimet e tij distancohej nga koncesionet e Berishës, duke parë ia mori vrull paparë dhe po ia kalonte edhe doktorit, duke krijuar shqetësim edhe ndërkombëtar. Edhe FMN-ja është shprehur për pasojat mund kenë koncesionet e pamenduara mirë ardhmen. Ne i kemi propozuar çdo koncesion kalojë përmes Parlamentit ku edhe opozita jetë prezente mënyrë jemi garantuar se do jenë interes publik. Një qeveri me mandat 4 vjeçar nuk mund japë koncesione afatgjata do jenë fatura për një mazhorancë tjetër. Qëllimi ka qenë rritja e transparencës dhe përgjegjshmërisë. Hila: Nuk krijon problem nga ana juridike dhe pastaj askush nuk përgjigjet penalisht. Meta: Kjo e bën shumë përgjegjshëm dhe shumë transparentë dhe nuk mund ndodhë siç ndodhë aktualisht ku opinioni publik nuk e ka idenë se cila është kontrata dhe cilat janë detyrimet e palëve dhe cilat janë detyrimet e palëve dhe cila është ecuria e këtij koncesioni. Parlamenti mbas këtyre debateve mund miratojë apo refuzojë këto koncesione. Hila: Zt, Rama ka deklaruar se koncesionet e tij janë suksesshme dhe do t’i vazhdojë edhe mandatin tjetër. Zt.Gjiknuri ka deklaruar para një viti se do privatizojmë OSHE-në dhe hidrocentralet.. Basha tha se dje se nëse janë suksesshme pse mos bëhet privatizimi i tyre. Ju çfarë politike keni? Meta: Ne pamë si dështoi CEZ-in apo jo. Duhet jemi tepër kujdesshëm dhe është gjëja e lehtë për një qeveri dembele dhe papërgjegjshme çdo ta japë me koncesion kur ajo duhet zhvillojë kualitetin menaxherial menaxhimit shërbimeve publike. Ne duhet jemi tepër kujdesshëm mënyrë çdo koncesion jetë interes qartë publikut dhe jo interes një grupi caktuar sipërmarrësish vendas, huaj apo qeveritarësh. Hila: Po nëse një pronë publike është rentabël? Meta: Nuk ka asnjë arsye për ta privatizuar. Privatizimi nuk është qëllim është instrument. Qëllimi është përmirësimi i shërbimeve publike. Meta: ndalim ikjen e rinjve. Rritja e pensioneve faturë për buxhetin Hila: Zt.Meta ju parashikoni rritje pensionesh? Meta: Pa dyshim, por radhë parë është gjëja e lehtë premtosh. Çdo rritje sado e vogël ka një faturë madhe për shkak numrit madh pensionistëve. Problemi i madh është si mbajmë rinjtë mos largohen. Janë larguar 300 mijë për 4 vite. Kanë aplikuar 200 mijë për lotari amerikane e kanadeze. qoftë se nuk do hapim vende pune, t’i motivojmë dhe t’i mbajmë këtu, kush do paguaj për mbajtur skemën e pensioneve? Do jenë një skemë e falimentuar dhe e dështuar. LSI dallon nga forcat e tjera politike për prioritete qarta aktualitetit dhe perspektivës. Është gjëja e lehtë thuash se do rrisësh pensionet, por borxhi publik mund shkojë nivele tilla rrëzojë gjithë ekonominë. Pa asnjë diskutim pensionet duhet jenë një prioritet, pasi pensionistët nuk kanë kohë presin. Problemi i parë ka Shqipëria është si mbajmë këtu rinjtë. Hila: ndalim hemorragjinë…. Meta: Ky është një problem edhe për pensionet, pra për zgjidhur edhe skemën rrezikohet nga largimi i rinjve nga Shqipëria. Dhe për këtë LSI ka një plan konkret për hapjen e 100 mijë vendeve reja punës. Nuk mund hapen vendet e punës kur t’i investon për palma, për fasada, për kullat nuk fusin njeri punë, betone nuk sjellin asnjë vend ri pune. Hila: Rama tha se Rilindja Urbane ka hapur 46 mijë vende pune. Meta: Sikurse thoshte para një muaji reforma administratën publike ishte një nga shkëlqyerat dhe tani na del nuk ka ekzistuar asgjë. Meta: Veprimet e Task Force paligjshme.   Hila: Meqë ra fjala tek administrata publike, juve mendoni ligji aktual duhet rregulluar? Meta: Ligjet duhen zbatuar. Ajo ndodh është se ligjet nuk janë zbatuar. Po i shohim edhe sot veprimet e Task Forcës janë paligjshme. Për fat keq për shtetin dhe taksapaguesit shqiptar, një pjesë e madhe e atyre janë hequr mënyrë paligjshme do t’i fitojnë gjyqet. Hila: Keni thënë për sa u takon ligjeve veçanërisht ai i arsimit. Do jetë një ndër kushtëzimet e tuaja qeverisjen e ardhshme? Meta: Çështja e arsimit do jetë një nga çështjet kryesore LSI-së. Duhet jetë e gjithë vendit. Për mua si president i ardhshëm, do jetë një çështje prioritare, pasi ka bëjë me ardhmen e vendit. Për sa i takon çështjes ligjit arsimit, ligji ka nevojë për një analizë, por problemi kryesor ka qenë mos zbatimi i ligjit mënyrë drejtë, ndershme dhe interes publikut, interes maturantëve. Aktet nënligjore nuk dolën mënyrë transparente dhe kohë, çfarë sollën? Sollën rinjve t’u jepet mundësia për shprehur 10 preferenca dhe kjo ndodh dy faza. Sikurse ndodhi vjet, fazën e parë fituan shumë pak, vetëm 5%. Gjithë tjerët duke qenë se kishin vendosur shumë preferenca u detyruan pjesën madhe shkonin universitet privat me frikën se do mbesnin pa shkollim. Kjo u bë kastile besoj unë dhe rinjtë e mendojnë këtë gjë për t’i nxitur rinjtë mënyrë pandershme shkojnë tek universitetet private. Ndërkohë mund kishte pak preferenca dhe faza jo përjashtuese mënyra rinjtë shkonin universitet. Hila: Ju e keni prioritet? Meta: Patjetër! Edhe koston e tyre. Hila: Zt.Meta ju për herë parë e miratuat dhe pastaj e refuzuat ligjin për importimin e mbetjeve urbane. Do ndryshoni qëndrim? Meta: Ky është qëndrim duhet ta mbajë zt.Vasili dhe grupi parlamentar i LSI. Ai mund them është ky; ligji nuk ka ndonjë problem si ligj, por rreziku një shtet kur sipas raportit DASH ku kontrolli i kufijve është ekstremisht i dobët, një shtet ku fiken skanerat e doganave, ku kalon droga me tonelata tëra është një fakt tashmë, nuk e përjashton mundësinë edhe për mbetjet e rrezikshme. LSI e votoi atëherë pasi u tha se ky ligj ishte dakordësuar. Ne e miratuam monitorimi bëhej nga shoqëria civile, por ajo nuk e pranoi këtë për shkak mungesës kapaciteteve. Duke qenë se Shqipëria është një vend synohet prej kohësh sidomos nga mafia italiane e rrezikshme dhe ajo evropiane tërësi, vigjilenca duhet jetë ekstreme për parandaluar çdo mbulesë ligjore për akte tepër rrezikshme kanë bëjnë për ardhmen e vendit. Hila: Zt.Meta jeni dijeni ka filluar punë një incernitor Elbasan mënyrë jo transparente? Meta: Nuk kam ndonjë informacion detajuar. E ardhmja e Shqipërisë nuk mund jenë këto lloj investimesh. Shqipëria ka nevojë për mbetjet e saj. Duhet parë nga Parlamenti i ardhshëm. Presidenti mund ta bëjë indirekt. Nuk kam hyrë ende këtë rol dhe kjo i takon periudhës pas 24 korrikut. Është e drejta e çdo qytetari shqiptar për siguruar ambientet. Marrëveshja PS-PD, Meta: Këta duan me 2 votat e tyre vendosin për 2 mln Hila: Jeni akuzuar si njeri doni ta mbani peng, si njeri kishit futur PD-në çadër. PD bëri marrëveshje me PS-në. U ndjetë tradhtuar? Meta: Absolutisht jo! Është shumë e mirë kjo situatë, me gjithë këto probleme serioze kemi me zgjedhjet, se sa kjo situatë ku Luli do ishte akoma çadër, do kishte ngelur vetëm. Ndoshta mund ishte edhe doktori për forcë zakoni dhe vendi shkonte katrahurë. Nuk do prodhonte një Parlament legjitim, do sillte një qeveri kontestuar dhe do komprometohej gjithçka për ardhmen e këtij vendi, pavarësisht se marrëveshja Rama-Basha nuk është iniciuar si duhet për garantuar standardin e zgjedhjeve. Ajo marrëveshje duhej iniciuar tryezën e partive parlamentare si opozitës dhe si mazhorancës, pasi ishte një marrëveshje për zgjedhjet dhe nuk marrin pjesë vetëm dy kryetar partish. Vota e shqiptarëve nuk mund jetë një votë telekomandohet vetëm nga dy individë, cilët ashtu si unë kanë vetëm nga një votë. Shqiptarët kanë 3 apo 2 mln vota, cilat duhet vendosen për ardhmen e tyre. Këta duan me dy votat e tyre vendosin për dy milionë. Kjo s’ka për ndodhur dhe nuk mund ndodhë. Meta: Si nga PS si nga PD lehtë votojnë Petrit Vasilin kryeministër Hila: Monika Kryemadhi deklaroi se nuk do votonte si kryeministër Bashën, ndërkohë me sa duket e vetmja aleancë shikohet midis PD-së dhe LSI-së. Meta: Unë shikoj Petrin Vasilin si kryeministër dhe e shoh shumë thjeshtë çështjen. Një demokrat midis Petrit Vasilin dhe Edi Ramën e ka shumë thjeshtë votojë Petrit Vasilin. Por edhe një socialist midis Lulzim Bashës dhe Petrit Vasilit përsëri e ka shumë thjeshtë votojë Petrit Vasilin. Hila: Ju mendoni se do merrni shumë vota se PD dhe ju takon keni lidershipin? Meta: Ajo kam bindje është se LSI do jetë forcë e parë dhe pa dyshim do dalë përpara Rilindjes këto zgjedhje, pasi për LSI-në nuk do votojnë vetëm ata kanë besim tek LSI-ja, por shikoj se do ta votojnë edhe shumë socialistë dhe shumë demokratë, cilët kushte tjera nuk do ta votonin. këto kushte e shohin si forcën kryesore garanton demokracinë dhe transparencën. Shkarkimi 24 korrik? Meta: Nuk kam frikë! Betimi akt formal Hila: Ju jeni Presidenti i zgjedhur i vendit. Ka një ide mospjesëmarrja e 71 deputetëve Parlament kur ju bëni betimin ju shkarkon automatikisht. E keni një frikë tillë? Meta: Nuk ekziston asnjë frikë e tillë, për disa arsye. E para nuk kam kërkuar zgjidhen President, por mu afrua për zhbllokuar një krizë dhe për shpëtuar një institucion dhe natyrisht zgjedhja ime kontribuoi pas edhe për zgjidhjen e krizës, por këtë do ta sqaroj pas 25 qershorit. dyti, akti i betimit është formal. Votimi është kryer. Natyrisht, cilido nuk do marrë pjesë një akt tillë është i lirë, i respektuar njësoj si ata nuk ishin seancën e votimit. Ne jemi vend demokratik dhe natyrisht 24 korrik do ndodhë ai ndryshim kushtetues tashmë është i fiksuar. Hila: Parashikoni një Presidencë vështirë apo kovalishencë ku ju do çlodheni pas 27 vitesh jetë aktive? Meta: pari, nuk do zgjidhja kurrë bëhesha President për pushuar sepse rast se Shqipëria do ishte kushte tjera, do kishte një klasë politike përgjegjshme dhe angazhimi im nuk do ishte i domosdoshëm, apo qoftë edhe i nevojshëm, do doja rrija me fëmijët e mi, sidomos me vajzën e vogël, pasi dy tjerët janë me studime dhe nuk kanë kohë rrinë me mua. Ajo preokupon mua është e ardhmja e këtij vendi. Nuk është as e ardhmja ime si President dhe as e Petrit Vasilit si kryeministër dhe as ndonjë aktori tjetër. E ardhmja e këtij vendi është vota e çdo shqiptari jetë e barabartë nga vota e Bujar Nishanit është President, Ilir Meta do jetë 24 korrik dhe kryetarët e gjitha forcave politike sepse gjëja e shtrenjtë kanë shqiptarët është demokracia dhe vota e tyre. qoftë barazia e kësaj vote, e ardhmja e tyre është rrezik dhe këtë ardhme gjithë e dinë kush e ka vendosur rrezik. Ka ardhur shqiptarët ndëshkojnë këtë rrezik. E theksoj 200 mijë rinj dhe reja do jenë angazhuar për garantuar dhe mbrojtur votën e qytetarëve. Hila: qoftë se fiton Rama, do ketë një Presidencë e cila e do t’i rezistojë dhe qoftë se fiton Basha apo Vasili do jenë mirëkuptues. Meta: Unë asnjëherë nuk udhëhiqem ushtrimin e detyrave institucionale nga raportet personale. Mua intereson stabiliteti i vendit, roli stabilizues i Shqipërisë rajon dhe integrimin BE. I ftoj rinjtë votojnë 25 qershor edhe ata nuk kanë besim tek LSI-ja votojnë për një forcë tjetër dhe thonë fjalën e tyre, sepse politika do merret me ta përgjatë 4 viteve.   vijon…. /Oranews.tv/ Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter
Reklama