Home » Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more

Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more

h1 a:hover {background-color:#888;color:#fff ! important;} div#emailbody table#itemcontentlist tr td div ul { list-style-type:square; padding-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div blockquote { padding-left:6px; border-left: 6px solid #dadada; margin-left:1em; } div#emailbody table#itemcontentlist tr td div li { margin-bottom:1em; margin-left:1em; } table#itemcontentlist tr td a:link, table#itemcontentlist tr td a:visited, table#itemcontentlist tr td a:active, ul#summarylist li a { color:#000099; font-weight:bold; text-decoration:none; } img {border:none;}

Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more

Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi Posted: 22 Jun 2017 10:15 AM PDT

Temperaturat rritje dhe reshjet e ulura pritet bëjnë papërshtatshme për kultivim rreth 60% zonave ku rritet kafeja Etiopi. këtë mënyrë, kafeja popullore botë, ajo arabike, është rrezik, pikërisht vendin ku ajo lindi për herë parë. Kafeja arabike e ka origjinën nga pyjet zonat e larta Etiopisë, dhe çfarë ndodh me klimën vë vend do ketë një impakt negativ zgjatur kohë gjithë plantacionet e kafes nëpër botë. Studiuesit nga Kopshtet Botanike Mbretërore Kew, Mbretërinë e Bashkuar dhe shkencëtarë nga Etiopia kanë përdorur simulime, modelime dhe imazhe nga sateliti për projektuar se si rajonet e kafesë do përgjigjen ndaj skenarëve ndryshëm klimatikë. Një rritje prej 4 gradësh celcius do shkaktonte një ulje prej 39-59% tokave përshtatshme për rritur bimën. Kafeja arabike llogaritet përbëjë 70% prodhimit global dhe besohet se daton shekullin IX.  Tani ajo rritet edhe vende tjera, por Etiopia ka një sërë varietetesh, cilat diversifikojnë shijet dhe aromat. Etiopia është prodhues i pestë i madh i kafesë botë, dhe i madhi Afrikë. Pothuajse 15 milionë fermerë etiopianë, ose 15% e popullsisë vendit, varen nga kjo industri. Megjithatë ka disa zgjidhje mundshme për këtë krizë ardhshme. Studiuesit zbuluan se duke zhvendosur platancionet pyjet mbi kodra, mund rezultojë me një rritje katërfish zonave ku rrite kafeja. Megjithatë, sipas këtij skenari, studiuesit besojë se deri vitin 2040 plantacionet do kenë arritur majë maleve Etiopisë. Përveç kafesë, rrezik janë edhe disa kultura vreshtave, si rajoni i verës Burgundy.
Rama: Nuk kemi faj pse Meta doli nga shinat e arsyes Posted: 22 Jun 2017 09:57 AM PDT

Edi Rama sulmoi Ilir Metën, lidhur me deklarata e këtij fundit bëra pasi PS lidhi marrëveshjen me PD-në 18 maj. Kreu i qeverisë u shpreh se nuk ishte penduar PS me votat e saj bëri Metën president, pavarësisht se thotë askush nuk e priste Meta “dilte nga shinat e arsyes”. Mes tjerash ai tha se nuk do zbresë nivele banale sa i takon diskutimeve dhe deklaratave bëra nga Meta, sipas tij përfaqëson edhe PD-në. “Pendesa është një moment shumë fisnik për njeriun, por rastin konkret mendoj se kemi bërë gjënë e duhur. Fakti ne nuk kemi parashikuar daljen nga shinat e arsyes Ilir Metës, nuk nga bën fajtorë, ne zgjodhëm një president është një figurë përfaqëson edhe PD miri, pa qenë anëtar i PD. Unë nuk zbres këtë nivel banal polemike, ka hutuar dhe habitur një popull tërë. Por i bëj pyetje vetes se ca borxhi i ka ky popull Ilir Metës. Ai do jetë i tillë për një kohë gjatë, ka marrë gjithçka, ka qenë kryeministër, kryetar i Kuvendit, president, me votat e PS. Se si një njeri mund jetë kaq i respektuar dhe për fjetur gjumë i qetë, ky është mister për mua.” tha Rama një intervistë për Voa.
Akuzoi Saimir Tahirin, shkarkohet zv/ministri i Brendshëm i LSI Posted: 22 Jun 2017 09:41 AM PDT

Kryeministri i vendit Edi Rama bën një lëvizje menjëhershme duke firmosur urdhrin e shkarkimit për zv.ministrin e Brendshëm nga radhët e LSI-së, Ilir Markon. Urdhri i shkarkimit kryeministrit, ka qenë një reagim i rrufeshëm ndaj një prononcimi zv.ministrit formë replike për Saimir Tahirin ndaj akuzave Ilir Metës dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. motivacionin e shkarkimit, thuhet: “Për shkelje papranueshme etikës zyrtare, papajtueshmëri plotë me detyrën e lartë kryen dhe shkelje normave elementare komunikimit publik, urdhëroj shkarkimin nga posti i zv.ministrit punëve brendshme z.Ilir Marko.
Ja përse mushkonjat ju pickojnë më shumë se të tjerët Posted: 22 Jun 2017 09:15 AM PDT

Mushkonjat kanë filluar ndihen bashkë me vapën, janë një problem i gjithëve. Ok, mbase jo i atyre kanë sisteme sofistikuara ajrosje e kondicionimi por, edhe këta fundit, po hapin pak dritaren, nuk i shpëtojnë pickimit. Mirëpo, pavarësisht gjithave, edhe kur jemi njëjtin ambient me miq apo afërm, disa prej nesh “pëlqehen” tepër prej mushkonjave se tjerët. Flora e lëkurës tyre, fal kimikateve, është tërheqëse se e tjerëve. Studiuesit kanë treguar gjithashtu se mushkonjat afrohen shumë rast se jeni djersitur dhe kjo ndodh për shkak temperaturës lartë trupit. Edhe grupi i gjakut është po aq i rëndësishëm. Pjesa e madhe e popullsisë i përket grupit gjakut 0 është edhe i parapëlqyeri i mushkonjave… Prandaj, s’keni çfarë bëni përveçse tregoni kujdes dhe merrni masat e duhura!
Njerëzimi në rrezik nëse nuk kolonizojmë Hënën ose Marsin Posted: 22 Jun 2017 09:00 AM PDT

Njerëzimit do t’i duhet drejtohet për te yjet, 200 ose 500 vitet e ardhshme nëse duan mbijetojnë, thotë Stefan Hawking. Fizikanti përsëriti paralajmërimin e tij se raca njerëzore do përfundojë keq nëse nuk arrin gjejë një shtëpi re nuk është Toka. Duke folur festivalin e Shkencës dhe Artit Norvegji, ai këshilloi mund krijohej një bazë Hënë, brenda 30 vjetësh. Por ai gjithashtu argumentoi se rruga drejt yjeve, e cila është e pamundur me teknologjinë e ditëve sotme, duhet jetë një qëllim afatgjatë, “ 200 deri 500” vitet e ardhshme. Profesori përfytyronte anije bërthamore drejtuara nga drita, reaktorë stilit Star Trek, osenjë formë tërësisht e re e energjisë”. hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Përvetësimi i “përtacisë fizike”, shijuarit Universin nga komoditeti i planetit Tokë, nuk është opsioni i mirë i mundshëm, pohoi ai. Profesor Hawking tha: “Toka është nën kërcënim kaq shumë zona saj, saqë është e vështirë për mua jem pozitiv. Kërcënimet janë mëdha dhe shumta.” “Burimet tona fizike janë duke u shteruar një shkallë alarmante, ne i kemi bërë një dhuratë katastrofike planetit tonë, ndryshimet e klimës. Temperaturat rritje, zvogëlimi i akujve polarë, shpyllëzimi dhe zhdukja e specieve kafshëve.” Kur kemi pasur kriza ngjashme historinë tonë njerëzimit, zakonisht kemi gjetur një vend tjetër për t’u kolonizuar. Kolombi e bëri një gjë tillë, vitin 1492, kur zbuloi Botën e Re. Por tani nuk ka një botë re. Nuk ka utopi rreth qosheve”.  hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Ne po na mbaron hapësira dhe vetmet vende ku mund shkojmë janë planetët e tjerë. Është koha për eksploruar sisteme tjera diellore”. Ai vuri dukje se janë përafërsisht 1000 yje janë rreth 30 vite dritë larg Tokës. Edhe nëse vetëm 1 % këtyre planetëve kanë një madhësi sa Toka, atëherë i bie 10 prej tyre jenë “kandidatë” për “Botën e Re”, tha profesori. Hawking tha se ai beson se raca njerëzore është pragun e një epoke re”. “Kolonizimi i njerëzimit planete tjera nuk është fantashkencë, por mund jetë një fakt shkencor”, shtoi ai. hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Raca njerëzore ka ekzistuar si një specie e veçantë për rreth dy milion vjet. Qytetërimi filloi rreth dhjetë mijë vjet parë dhe shkalla e zhvillimit ka qenë vazhdimisht rritje. Nëse njerëzimi do vazhdojë edhe për një milion vjet, e ardhmja jonë varet nga guximi i njeriut për shkuar aty ku askush tjetër s’ka shkelur parë.”
VIDEO: 31 vite më pas, shijoni “dorën e Zotit” të Diego Maradonës Posted: 22 Jun 2017 08:45 AM PDT

22 qershor 1986, Meksikë. Maradona i eleminon anglezët gjysmëfinale Botërorit atij viti, pas shënimit golit me dorë dhe golit dytë është cilësuar edhe si goli i bukur historisë. Diego shënoi duke përdorur dorën e tij çerekfinalen e Kupës Botës 1986, kundër Anglisë. Kur u pyet për këtë gjë, ai tha: “Qëllimi ishte shënoja. Pak nga dora e Perëndisë, pak nga krahu i Maradonës, kjo gjë u arrit.” Ky rast ka hyrë histori me përcaktimin “Dora e Zotit”, edhe për faktin se Maradona, pothuajse i vetëm, fitoi Kupën e Botës për Argjentinën, 1986. Po ndaj Anglisë ai shënoi edhe golin bukur historisë.
Bella Hadid tregon për herë të parë sekretin e saj të bukurisë Posted: 22 Jun 2017 08:30 AM PDT

Ajo është modelja seksi botë tani dhe Bella Hadid ka shtuar një tjetër arsye, ndërsa shfaqet një fushatë bukurie. 20-vjeçarja sapo është zbuluar si modelja e fushatës Nars’ Vjeshtë 2017 dhe tregon aftësitë e saj modelingut disa foto, ndërsa ndan këshillat e saj bukurisë për FEMAIL. Duke u shfaqur vetëm me reçipeta lëkure bashku me një model, Bella arrin perfeksionin këto foto. hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Dhe pavarësisht se paraqitja e ka ndihmuar karrierë, Bella thotë se përkufizimi i saj i bukurisë shkon shumë thellë. Është jesh e fortë dhe e sigurt brenda dhe jashtë. Unë mendoj se njerëzit bukur janë ata lënë një përshtypje zemrën tuaj nga mirësia dhe dashuria e tyre“, tha ajo. hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Pra, cili është sekreti pas paraqitjes saj përsosur? Unë mbaj një regjim shumë thjeshtë. Laj fytyrën, aplikoj një maskë mirë, e ndjekur nga një serum me vaj. E di kjo tingëllon e përgjithshme, por pirja e ujit do t’ju ndihmojë për gjithçka”. Bella pranon se ajo dhe motra Gigi kanë mësuar gjithçka dinë për bukurinë nga nëna e tyre, Yolanda Foster, duke shpjeguar: Duke u rritur nëna mësoi për produktet janë mira për lëkurën, sidomos serumet dhe vajrat. Ajo është shumë e fiksuar për pasur një lëkurë shëndetshme dhe filloi mësonte për një rutinë lëkure para se aplikoja makijazhin”. Kjo është fushata e dytë pjesë e cilës do jetë Bella, pasi modelja zbuloi herët se do jetë ylli i Versus Versace bashku me Zayn Malik.
“Po shkojmë drejt Luftës III Botërore” Posted: 22 Jun 2017 08:15 AM PDT

“Revolucioni i parë teknologjik shkaktoi Luftën I Botërore; revolucioni i dytë teknologjik shkaktoi Luftën II Botërore. Ky është revolucioni i tretë teknologjik.Ky është paralajmërimi i një prej njerëzve pasur botë. Manjati kinez, Jack Ma tha se zhvillimi teknologjik ka gjasa përbëjë rrezik jo vetëm për tregun e punës, por fakt mund shkaktojë Luftën III Botërore. një intervistë për “CNBC”, miliarderi dhe themeluesi i Alibaba, tha se liderët botërorë kanë detyrën mësojnë njerëzit parandalojnë dhimbjen e shkaktuar nga rritja e shpejtë e automatizimit dhe inteligjencës artificiale. hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more Ai tha se mundësitë shikon zhvillimin e Inteligjencës Artificiale globalizim janë arsyet pse ai udhëton kaq shumë. Ma tha se gjitha udhëtimet e tij ai flet “me liderët e qeverive dhe shteteve duke u treguar atyre veprojnë shpejt.” “Do ketë probleme nëse nuk veprojnë shpejt”, tha ia. “Besimi im është se duhet riparoni çatinë një kohë është ende funksion“. Por ai tha se progresi Inteligjencën Artificiale ka përfitimin do t’i lejojë njerëzit udhëtojnë shumë dhe kalojnë pak kohë punë. “Mendoj se 30 vitet e ardhshme, njerëzit do punojnë katër orë ditë dhe ndoshta katër ditë javë”, tha Ma. “Gjyshi im ka punuar 16 orë ditë fermë dhe mendonte se ishte shumë i zënë. Ne punojmë tetë orë, pesë ditë javë dhe mendojmë se jemi shumë zënë“. Kjo nuk është hera e parë Ma paralajmëron lidhur me ardhmen e teknologjisë. muajin prill ai tha se njerëzit duhet përgatiten për dekada dhimbjeje pasi interneti prish ekonominë. Jack Ma është personi i pasur Azi dhe një nga 20 pasurit botë, falë suksesit tij me Alibaba-n, kompaninë e shitjeve online.
Blushi: Rama, një tepsixhi që duhet shkarkuar më 25 qershor Posted: 22 Jun 2017 07:55 AM PDT

Kryetari i LIBRA-s, Ben Blushi, ka premtuar se çështja e parë do zgjidhë nëse do fitojë zgjedhjet do jetë e drejta e pronësisë. një takim me banorë Kamzës e Babrrusë, Blushi akuzoi qeverinë se deri tani nuk ka dashur ta zgjidhë çështjen e pronave. “Nuk ta japin pronën, këta i kanë marrë peng gjithë pronat e Shqipërisë. Gjëja e parë do bëjmë, se unë kam votuar kundër ligjit pronave e bënë këta para dy vjetësh, për zgjidhur problemin e pronave do ti jap fund atij 7501. Nuk është shumë histori e lehtë ajo, por nëse ka vullnet bëhet. Këta nuk e kanë zgjidhur problemin e pronave për shkak korrupsionit, nuk duan se i marrin pronat vetë. Ne duam ta zgjidhim këtë punë dhe u premtoj gjithë pronarëve do merrem vetëm me punën e pronave”, tha Blushi. Kreu i LIBRA-s u tha qytetarëve Babrrusë se Edi Rama është një tepsixhi i cili meriton shkarkohet 25 qershor.
Leku, “fituesi i 25 qershorit”, të gjitha valutat në rënie të fortë Posted: 22 Jun 2017 07:27 AM PDT

Teorikisht, monedha e fortë nënkupton dhe një ekonomi fortë, por Shqipëri mbiçmimi i lekut nuk i përgjigjet një ekonomie është ende nën potencial dhe po rritet mesatarisht 3-3.5%, analizon Monitor. Leku është forcuar sot përkundrejt gjitha monedhave. Sipas kursit zyrtar Bankës Shqipërisë, monedha jonë është vlerësuar ndjeshëm ndaj monedhave kryesore, me përjashtim koronës norvegjeze (shiko tabelën). Për blerë një euro sot kushtonte 0.23 lekë pak, duke u këmbyer nivelin e 132.4 lekëve. Brenda dy ditëve, monedha e përbashkët është zhvlerësuar me shumë se gjysmë leku, dukë shënuar kështu rënien madhe prej disa kohëve. Ekspertët thonë se euro nuk e ka kapur nivelin ulët dhe parashikojnë se monedha e përbashkët do zhvlerësohet gjatë verës edhe me një pikë tjetër. këtë mënyrë, euro po shkon me shpejtësi drejt nivelit ulët 10 viteve. Zhvlerësimi i euros ka tërhequr gjitha monedhat e tjera, cilat po nënçmohen edhe ato, teksa monedha europiane shërben si një referencë për gjithë valutat e tjera tregun vendas. Si rrjedhojë, ky dobësim i euros ka ndikuar zhvlerësimin e gjitha monedhave tjera, duke ruajtur raportin e këmbimit euros me shportën e monedhave kryesore bursë. Dollari amerikan sot këmbehej me 118.62 lekë, 0.4 lekë pak se dje, i cili ka pasur një periudhë dobët përkundjet euros tregjet ndërkombëtare. Rënie ka pësuar edhe paundi britanik, ku sipas kursit zyrtar Bankës, 1 paund blihet me 150.15 lekë, 0.14 lekë pak.  Zhvlerësim fortë ka pësuar edhe franga zvicerane, e cila sot blihej me 121.87 lekë, 0.35 lekë poshtë. bursat ndërkombëtare euro vijon mbetet afër nivelit lartë një viti, duke u këmbyer me 1.12 dollarë. Sipas ekspertëve kursit këmbimit, faktori kyç  ka përshpejtuar zhvlerësimin e euros këtë periudhë ka qenë oferta e lartë për valutë dhe kërkesa e dobët për lekë. Oferta e lartë për valutë ka ardhur kryesisht nga intensifikimi i shpenzimeve prag zgjedhjeve. Nga fillimi i qershorit, periudhë përkon me nisjen e fushatës elektorale, euro është zhvlerësuar me gati 1.8 lekë, një rënie rekord e viteve fundit. Teorikisht, monedha e fortë nënkupton dhe një ekonomi fortë, por Shqipëri mbiçmimi i lekut nuk i përgjigjet një ekonomie është ende nën potencial dhe po rritet mesatarisht 3-3.5%. Arsye tjera lidhen me shtimin e huajve, sidomos turistëve ( dhënat e fundit INSTAT treguan huajt janë rritur me 9.5% për 5-mujorin 1.3 mln persona), ofertën e shtuar valutë nga punimet e gazsjellësit TAP, përdorimin e likuiditetit euro nga bizneset (ka një rënie depozitave pa afat valutë). hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more hawkin-1 Tirana Observer: “Ngrohja globale kërcënon plantacionet e kafes, në vendin ku ajo lindi” plus 9 more
Reklama